'Dit lijkt op slechte Duitse misdaadserie' Plein 1940 gaat dicht Weinig steun voor FNV moiseanmms 'Gewaagd kapsel schrikt mensen af Lijnbaanhal Vlaardingen Org,: Bureau Nederland ViAABDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Eis van 18 en 15 maanden tegen overvallers pompstation Olielozing in haven 'Duitsers hebben Vlaardingen niet gebombardeerd' Recalcitrante Ex-wethouder Van der Velden geridderd passagier Voorspelbaar slot raadsvergadering Museum even open SPORT? MET DEKRANT OP DE ERETRIBUNE. Albert Heijn draait op halve kracht door Wedstrijdje hairstyling: PvdA wint de laatste slag □WURWEfi WOENSDAG 25 APRIL 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,435QS57-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door AAD RIETVELD Rotterdam Tegen de 32-ja- rige overvaller van een pompstation aan de Horvath- weg in Schiedam is gisteren voor de Rotterdamse recht bank 15 maanden gevange nisstraf geëist. Zijn medeplichtige, een. 24-jarige man uit Vlissingen, hoorde door officier van justitie mr. Flint- van Noort achttien maanden te gen zich eisen. Maar hij had dan ook nog twee mannen in Vlissin gen met geweld de portemonnee uit de achterzak getrokken. De 32-jarige Schiedamse ver dachte en zijn 18-jarige vriendin hadden vaak gedroomd hoe het zou zijn als zij veel geld zouden hebben. Een hoofdprijs in de lo terij, dat zou wat zijn! Of veel geld buitmaken bij een overval! Toen op de middag van de der tiende januari na een paar snuif jes zowel de cocaïne als het geld op waren nam het plan van een overval vastere vormen aan. De man uit Vlissingen, die een af kickcentrum was ontvlucht en bij de twee onderdak had gevon den, konden zij daarbij mooi ge bruiken. Het pompstation aan de Hor- vathweg, waar het meisje een tijdje had gewerkt, leek het meest voor de hand liggende doelwit. Het lag bovendien juist op de weg naar hun cocaïne- adres in Spangen. Makkie Het meisje telefoneerde en ont dekte dat een student, die zij zich herinnerde van de tijd dat zij er had gewerkt, de pomp bediende. Dus de overval werd 'een mak kie', Want die student was, in de woorden van het meisje, 'een lul letje'. Het drietal stapte op de fiets. In het winkeltje oij het benzinesta tion kocht het meisje een pakje kauwgom. Zij kwam terug en vertelde de mannen dat de stu dent er nog steeds zat. Dat was het sein voor de man uit Vlissin gen om naar binnen te gaan. Hij lokte de pompbediende weg ach ter de toonbank met het smoesje dat hij parfum wilde kopen. Daarop kwam de Schiedammer binnen, zwaaide met een mes en haalde het papiergeld uit de kas- sala. Hij nam bovendien een kis tje met kleingeld mee van onder de toonbank. Hoe groot de buit was geweest kon de rechtbank gisteren niet boven tafel krijgen. Een politie rapport sprak van 1800 gulden. Maar dat leek de Schiedammer rijkelijk veel. Hij had naar zijn zeggen het grootste deel van het geld meteen omgezet in cocaïne. Daarna restten er alleen nog wat rollen wisselgeld. Het was er nooit van gekomen het geld te tellen, want juist toen zij daar mee wilden beginnen deed de politie een inval in een drug spand in de buurt. In paniek wa ren, zij gevlucht Officier van justitie mr. Flint- van Noort vond forse vrijheids straffen op zijn plaats. „De ver dachte heeft het steeds doen voorkomen of die hele overval maar een uit de hand gelopen geintje was. Dat was het niet". De officier trok uit de verklarin gen de conclusie, dat de overval wel degelijk tevoren was be raamd. Advocaat mr. Roelofs pleitte voor enige clementie voor zijn Schiedamse client. Want hij had dan wel die overval gepleegd dat was duidelijk maar er wa ren verzachtende omstandighe den. Roelofs miste in het psycho logisch rapport de vermelding van het ongeluk in 1988 waarbij de man, toen wegenwachter, ie mand voor zijn ogen had zien sterven. „Ais iemand zoiets overkomt zou je verwachten dat zijn werkgever voor begeleiding zorgt. Maar niets daarvan. Hij werd aan zijn lot overgelaten en toen hij ging drinken werd hij zelfs ontslagen". De ernst van die traumatische ervaring was volgens Roelofs onderschat De rol van het meisje was voor de rechtbank onderbelicht ge bleven, vond de raadsman. Hij zag in haar de kwade genius ach ter de overval. Marionetten „Dit lijkt op een slechte Duitse misdaadserie", vond mr. Roe lofs. „Ik zie een meisje twee mannen bedienen alsof het ma rionetten waren. Ze heeft ze aan een touwtje". Met enig pathos sprak Roelofs van „het sluipende gif van haar aanwezigheid, haar intriges, haar plannen". Hij zag er aanleiding in een deel van de straf, vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk, om te zetten in dienstverlening. Raadsvrouw mr. Schotting vroeg rechtbankpresidente mr. Buchner het oordeel over de 24- jarige medeplichtige op te schor ten en hem vrij te laten. De man zou vandaag worden opgeno men in een afkickcentrum. Die behandeling is op de lange ter mijn beter voor haar cliënt dan een gevangenisstraf, meende zij. De rechtbank wenste echter nog niet in te gaan op haar verzoek. „Dat doen wij over twee weken, als wij uitspraak doen in deze zaak", zei presidente mr. Buch ner. Zij nam daarbij in aanmer king, dat het ook m een later sta dium mogelijk is snel een opna me te regelen. Vlaardingen Tegen de kapi tein van het zeeschip Nada, dat gisteren werd betrapt op het lo zen van olie in de Vuleaanha- ven, wordt proces verbaal opge maakt. Ook een functionaris van scheepswerf HVO krijgt een be keuring. De lozing werd gisteren ontdekt door de bemanning van een heli copter van de Rotterdamse poli tie. De olievlek in de haven bleek afkomstig van de Nada, die voor een onderhoudsbeurt lag afgemeerd bij HVO. Tijdens werkzaamheden aan boord was de plug van een bal- lasttank losgedraaid, In plaats van water, liep er gasolie uit de tank. Er ontstond een vlek van ongeveer 200 vierkante meter, die door een schoonmaakschip moest worden opgeruimd. Vlaardingen De Duitsers heb ben in de Tweede Wereldoorlog nooit een poging ondernomen Vlaardingen te bombarderen. Dit in de stad wijdverbreide mis verstand heeft luchtmachtkolo nel buiten dienst A.P. de Jong gisteravond rechtgezet. Het wa ren destijds Engelse vliegtuigen die per ongeluk bommen op de Hoogstraat dropten, hoewel de explosieve lading was bestemd voor de havens van Rotterdam. Vooreen volle zaal Triangel was dit één van de meest spraakma kende onderwerpen die door de 225 Vlaardingers werd aange hoord en aangeroerd. Vele oude re inwoners hebben jaren bij hoog en bij laag volgehouden dat zij in die oktobernacht in 1940 bommen met hakenkruizen hebben zien vallen. Met name Jan Anderson was gisteren gelukkig met het betoog van De Jong, Hij heeft altijd ge zegd dat het toen niet om een strafbombardement ging; een mening die veel Vlaardingers hem niet in dank hebben,afge nomen. De Jong vertelde erbij dat het bombarderen van de Rotterdamse havens als eenvou dige klus te boek stond en een in wijding was voor nieuwe pilo ten. „Het waren de gemakkelijk ste doelen in het Derde Rijk". De honderden toehoorders kwa men gisteravond af op een lezing over 'luchtgebeuren.' boven Vlaardingen tijdens de vijf oor logsjaren, maar het werd meer een weerzien van een oude be kende, Vlaardingen Ex-wethouder IJsbrand van der Velden is vanmorgen ter gelegenheid van zijn afscheid als raadslid in Vlaardingen benoemd tot Ridder ih de orde van Oranje Nassau. Burgemeester Fred van Lier speldde de PvdA'er, sinds begin dit jaar algemeen directeur van psychiatrisch ziekenhuis Joris in Delft, de onderscheiding op. Van der Velden trad op 3 no vember 1971 toe tot de ge meenteraad. Hij was toen pas 23 jaar oud. Drie jaar later werd hij al gekozen als wet houder en dat bleef hij tot 1987, toen een links minder- heidscollege ten val kwam. Voor de brede coalitie van PvdA, CDA en VVD die toen werd gevormd voelde Van der Velden, een groot voorstander van programcolleges, hele maal niets. Van der Veldenwas lid van talrijke commissies en bestu ren. Hij was twee jaar adviseur van het stadsgewest Breda, een samenwerkingsverband van 21 gemeenten. Van janua ri 1988 tot januari 1990 was hij interim-hoofd van de afdeling van de vereniging van Neder landse gemeenten die zich be zig houdt met ruimtelijke or dening. Schiedam Met enig misbaar moest de Schiedamse politie af- felopen nacht op het station chiedam/Rotterdam-West een 30-jarige Hagenaar uit de trein halen. Op weg van Rotterdam naar Den Haag had de passagier 'voor de lol' aan de noodrem ge trokken. De spoorwegpolitie schakelde de gemeentepolitie in- Rïj zijti arrestatie rond kwart over één gedroeg de Hagenaar zich opstandig. Vlaardingen De Anthony Knottenbeltsingel wordt af gesloten bij Plein 1940. PvdA, CDA en D66, die samen de nieuwe coalitie vormen en ook in de oude gemeenteraad een ruime meerderheid heb ben, stemden gisteravond in met die oplossing van de ver keersproblemen in Ambacht. Een CBA-motie om de mogelijk heid van heropening van het Emaus te onderzoeken werd door de PvdA gesteund, al liet Marï van Opijnen namens de so ciaal-democraten weten zo'n on derzoek onzin te vinden. „Die motie gaat over een tijdje ge woon overboord". CDA en D66 betaalden gister avond, nog voor de nieuwe wet houders zijn geïnstalleerd, al de prijs voor hun coalitie met de PvdA. Ondanks beloftes dat de stem van de bevolking zwaar moet wegen D66~voorman Wil van Rijn sprak zich onlangs zelfs uit voor het alternatief dat de combinatie SGP/RPF/GPV zo'n grote verkiezingswinst bracht steunden zij het ver keerscirculatieplan, dat in Vlaardinger- Ambacht uiterst omstreden is. „Ik ben verbitterd", sprak schei- dend VVD-leider George Neijs- sel. „U hebt de burgerij voor niets bezig gehouden met in spraak. De coalitie had alles al bepaald, dus de inspraak was een wassen neus". Onzin Om het hardst spraken CDA en D66 tegen, dat de zaak al beklon ken was aan de onderhande lingstafel voordat de extra raadsvergadering van gister avond begon. „Onzin", zei Van Rijn gedecideerd toen de sugges tie werd geopperd. „Mijn partij staat tot op de dag van vandaag achter het VCP. Het is belang rijk dat wij daarvoor bij de bur gers meer begrip kweken". En Jopie Schumacher, de beoogde fractieleidster van het CDA zei: „De beslissing valt vanavond, na zorgvuld ige afweging". De oppositie was zo vrij daarover een andere mening te hebben. „Net als vier jaar geleden", zei SP'er Renu Poppe, „is deze be slissing het resultaat van konke- lefoezen m achterkamertjes. Met inspraak is het nog steeds zo dat u denkt: leuter maar, wij doen toch wat wij willen. En over een halfjaar", voegde hij daar profe tisch aan toe, „als dit college ge vallen is, begint het hele spel op nieuw". Voor de CDA-motïe, waann werd gevraagd om een onder zoek naar openstelling van het Emaus, had bijna niemand een goed woord over. „Wij hebben daar geen moeite mee", zei PvdA'er Van Opijnen, „het re sultaat van zo'n onderzoek zal zijn, dat in Ambacht alles blijft zoals het is". VVD'er Neijssel vond het een typische CDA-mo- tie. „Een doeiqe voor het bloe den, een afleidingsmanoeuvre". SGP'er Lensvelt zei, dat zelfs een kind kon begrijpen dat het onderzoek geen zin had. Poppe begreep niet dat de PvdA in stemde met „zo'n verspilling van gemeenschapsgelden". Het voorstel van het college om het doorgaand verkeer uit Am bacht te weren met een busbaan op de Anthony Knottenbeltsm- gel kreeg ten slotte de steun van 22 van de 35 raadsleden. PvdA 'er Bas Goudriaan, vroeger wet houder voor verkeer, was tevre den „Na Uen jaar wordt het VCP eindelijk uitgevoerd", zei hij. Buurtbewoners op de publieke tribune, die de hele avond luid hun instemming of afkeur had den laten blijken met bepaalde sprekers, voorspelden nieuwe acties van burgerlijke ongehoor zaamheid. ..'t Is zo weer open hoor", was hun reactie toen het voorstel voor een busbaan was aangenomen Zij hadden in het ïnspraakhalfuur vergeefs opge roepen de buurt met verder te isoleren „Want dan zit de nieu we wethouder verkeer, me vrouw Agnes van Ardenne". zei één van hen, „straks met de ge bakken peren". Schiedam Hoewel het Stede lijk Museum nog niet officieel is heropend.'wil ze het nationaal museum weekeinde toch niet on gemerkt voorbij laten gaan. On der de titel 'Kijken in de keuken van het museum' wordt het pu bhek zaterdag en zondag op de Hoogstraat een kijkje achter de schermen gegund. Bezoekers kunnen die dagen on der meer enkele depots bekijken die normaal niet toegankelijk zijn voor het publiek. Ook an ders dan normaal is het Initiatief om het publiek te betrekken bij de opbouw van de tentoonstel ling Stedelijk Museum Schie dam 90 jaar. Directeur Hans Paai man zal tijdens het week einde de gedachte achter die ju bileum-expositie aan het publiek verduidelijken. Beide bijeenkomsten zijn gratis en beginnen om 14.00 uur. p Stakende personeelsleden van Albert Heijn proberen een col legabij V Dte vermurwen eveneens het werk te stoppen. Vlaardingen Coiffeur Ton Pappers wilde er gisteravond door een wedstrijd achter ko men wat de smaak van Vlaardingers en Schiedam mers is op het gebied van haarmode. In café La Résidence gaf hij zijn twaalf kappers en kapsters op dracht een nieuwe coupe te knippen. De enige beperking die hij zijn personeel oplegde was: „Maak het kapsel niet te ge waagd, dat schrikt mensen af. Het moet commercieel blijven". Pappers' kappers hielden zich allemaal keurig aan de afspraak, al vonden sommigen het wel jammer dat zij beperkt werden In hun creativiteit. „Ik vind het leuk om bizarre kapsels te creër en", aldus haarmodiste Vivian, „maar ja, je moet rekening hou den met een gevarieerd publiek. De mensen moeten het leuk vin den". Het winnende model, kort rood geverfd haar met, zoals Pappers het omschreef „wat franjes aan de bak kenbaar den", was niet op zienbarend De jury, die voor het grootste deel uit vaste klanten bestond, gaf duidelijk de voor keur aan een voor hun bekende coupe. Veel keus had de jury ook niet, want meer dan de helft van de kapsels was kort, rood ge verfd en met wat plukjes in het gezicfc' Ondanks het feit dat de variatie te wensen overliet, hadden de medewerkers van Ton Pappers veel succes. Tijdens de show viel vaak te horen: „O, wat leuk, zo zou ik m'n haar ook wel willen hebben...". Jammer voor het personeel dat de show wat ama teuristisch in elkaar zat. De mo dellen waren onervaren en pro-"* beerden hun verlegenheid te verbergen door op het podium een kauwgompje fijn te malen. En de namen die aan de 'nieuwe' kapsels werden gegeven, zoals 'La Excentriek' en Look Assy- metriseh', gaven aan dat er van. tevoren niet veel aandacht aan de show was besteed Uit twaalf coupes, die op de een ot andere manier allemaal een beetje op elkaar leken, koos de jury gisteren üe winnende 'haar lijn': kort, rood en met plukjes in het gezicht. Ook de mensen die de punten uitdeelden, namen het niet alle maal even serieus. Eén aanwezi-1 ge, een leek op het gebied van de haardracht, had een duidelijke uitleg voor het beoordelen van de verschillende kapsels: „Je geeft gewoon weinig punten als iemands kopje niet aan staat, zo simpel werkt het!" Maassluis „De PvdA heeft weliswaar bij de verkiezingen licht verloren, maar de laatste slag hebben we gewonnen. We hebben een uitgesproken zware en belangrijke portefeuille in de wacht gesleept. Ik ben zeer te vreden". Dit stelde sociaal-democraat Ro bert Punt gisteren zonder blik ken of blozen en enigszins tot on genoegen van de partners bij de presentatie van het nieuwe col lege van B en W van Maassluis. Het collegelid met de meeste po litieke ervaring, PvdA'er Anton Wustrow, is de 'vip' van het Maassluisse bestuursorgaan ge worden, Het dagelijks stadsbe stuur bestaat verder uit Jan Storm (D66), Ruud Timmer mans (CDA) en Liesbeth Snoeck (VVD) Met ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, financiën, personeel en organisatie, ge meentebedrijven en groenvoor zieningen heeft Wustrow een nog belangrijker plaats bemach tigd dan in zijn vorige regeerpe riode. „Bescheidenheid siert de mens", sprak Punt glunderend zijn collega's van het CDA na, „maar een portefeuille is een portefeuille. Wij zijn nog sterker uit de strijd gekomen". Weerstand CDA en D66 zijn het absoluut niet eens met de zienswijze van de coalitiegenoot. De christen democraten wijzen er op dat zij heel lang aan een drie partijen- college hebben vastgehouden en ook financiën, dat jaar en dag werd beheerd door partijgenoot Izaak van der Knaap, liever za gen ondergebracht bij D66'er Jan Storm. Dat idee stuitte ech ter op grote weerstand bij PvdA en VVD. CDA'er Ruud Timmermans krijgt als goedmakertje het loco burgemeesterschap en moet het verder stellen met economische en sociale zaken, volksgezond heid, havenbeleïd, maatschap- gelïjk werk en welzijnsbeleid, torm heeft getekend voor ver keer envervoer (wat W ustro w is kwijtgeraakt), voorlichting en milieu. Dit vooral in Maassluis zo belangrijke beleidsonderdeel heeft Storm overgenomen van het CDA. Het stemmenverlies van de VVD kostte Liesbeth Snoeck so ciale zaken en volksgezondheid. Zij ontfermt zich de komende ja ren over onderwijs, sport en re creatie, cultuur en samenle- vingsbeleid Tot die laatste en nieuw gevormde taak behoort onder meer ontwikkelingssa menwerking. Fractievoorzitter John Scheer- stra- „Dat hebben we bij andere partijen proberen onder te bren gen, maar is niet gelukt. Wij vin den ontwikkelingssamenwer king eigenlijk geen taak voor een gemeente". Hij noemt het te billijken dat de VVD met een mindere taakverdeling genoe gen moet nemen „We zaten vroeger, gezien onze portefeuil le, ook wat ruim in ons jasje". Rode draad Ook D66 is tevreden Enerzijds omdat het milieu-aspect van de partij nu heel duidelijk is gepro fileerd, anderzijds omdat de be trokkenheid van de bevolking kan worden vergroot. Deze be trokkenheid loopt als een rode draad door het werkprogramma. Zo wordt het mogelijk on danks de afkeer van PvdA en VVD burgers in raadscom missies op te nemen. Verder komt er een soort ombudsman voor klachten, en blijven de lo ketten van»het gemeentehuis langeropen. Daarnaast is ruimte gemaakt voor de invoering van een raad plegend referendum Eén van de eerste punten voor een 'bevol- kingsadvies' is het zwembad. Opvallend is verder dat het mo gelijk wordt de duurdere huur woningen te kopen en dat het nieuwe college zich sterk maakt voor een NS-station in de Steen- dijkpoider Vlaardingen - Wat een dag eerder wel lukte bij een vestï- ting van Albert Heijn in Spïj- enisse, mislukte gisteren bij het filiaal op het Liesveld in Vlaardingen. Het personeel van de super markt gaf niet massaal gehoor aan een stakingsoproep van de dienstenbond FNV. Omdat acht personeelsleden hun werk voortzetten, kon de AH-vesti ging open blijven. Het winkelend publiek onder vond wel hinder van de actie, die was bedoeld om de huidige slui tingstijden te handhaven en te ageren tegen de plannen win kels tot half zeven open te laten. De klanten troffen geen perso neel aan bn de lege broodalde- iing, terwijl de voorraad op de vleesafdeling pas laat op de dag werd aangevuld. Districtsbestuurder Lou Wjjnen noemde het spijtig dat een deel van het AH-personeel aan bet werk bleef. Hij had op basis van een inventarisatie twee dagen eerder een grotere actiebereid heid verwacht. „Albert 'Heijn maakt zich van alle grote con cerns het sterkst om de winkels langer open te laten zijn. Daar om is het extra jammer, dat het personeel hier verstek Iaat gaan", aldus Wijnen. Uitgespeeld Het steekt de bonden dat de grootgrutter allerlei aparte rege lingen voor haar personeel wü. „Op die manier worden de men sen tegen elkaar uitgespeeld", meent Wijnen. De kaderleden van de bond be sloten maandag al de druk op met name vestigingen van AH en Vroom Dreesmann op te voeren. De eendagsactie in Vlaardingen had daarom ook ten doel V D plat te krijgen. Daar stuitte de bond tijdens een kantinebijeenkomst eveneens op verzet van het personeel. „De dreigende sluiting van de vesti ging maakt hen er niet happig op de tent dicht te gooienver klaarde Wijnen. „Ik heb begrip voor hun moeilijke omstandig heden. Daarom nebben we ook niet al te zeer aangedrongen". V D draaide dan ook met com plete bezetting door. Een derde actie werd 's middags gehouden bij supermarkt Bas van dep Heijden bij de Afrol. Vijf personeelsleden legden daar het werk neer. De bond'had 's mor gens nog een toezegging van veertien werknemers gekregen, dat zij zouden meedoen aan de spontane actie. „Die vijf zijn niet gezwicht voor de intimidatiepogingen van met name de plaatsvervangend be drijfsleider Ik stond er bij toen hij het personeel dreigde met overplaatsing en eventueel zelfs ontslag. Heel merkwaardig vond ik het dat zelfs de voorzitter van de ondernemingsraad druk op hei personeel uitoefende om aan het werk te blijven". Na de acties gisteren in Vlaar dingen vertrekt de bond voorlo pig uit het Waterweggebied. (ADVERTENTIE) 27 april van 16.00-21:00 uur 28 en 29 apr-il van 1 i.00-17.00 uur Tel. 01185-3038

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1