Consternatie in be j aardenhuizen 'Geen heldenverhalen' Meiden mat op eigen festival Antiekbeurs flop, motorbeurs topper I\a golf van inbraken 'Iemand om 'n vrouw vermoorden erg boud' MINISTER ALDERS OP 1 MEI-FEEST VLAARDINBS OASBLAB SCHIEDAMSE COORANT NIEUWE WATERWEG COURANT Onderscheidingen voor raadsleden en personeelschef 'Kermis is zorgenkind' Auto vliegt uit bocht Jager in Vlaardingen GOEIE FILM VANAVOND? KIJK INDE KRANT. Werkgroep oorlogsboek: Zon wint 't van cultuur HBHNIKB MAANDAG 30 APRIL 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen/Maassluis Na de lintjesregen zijn op nieuw drie onderscheidigen in de regio Waterweg uitge reikt. In Vlaardingen heeft burge meester Fred van Lier heeft nog één koninklijke onderscheiding mogen uitreiken. A.W. Nederlof kreeg de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, onder meer voor 25 jaar trouwe dienst als hoofd personeel en administratie van het Holy ziekenhuis. Naast zijn drukke werkzaamhe den vond Nederlof dikwijls tijd om gepensioneerde medewer kers van het ziekenhuis de hel pende hand te bieden bij het in vullen van ingewikkelde formu lieren. Hij is bovendien ouder ling van de wijkgemeente Holy- Zuïd van de hervormde kerk en voorzitter van een team van pas toraal werkers. Morgen treedt Nederlof vrijwillig vervroegd uit. Het selecte clubje dat in het bezit is van de erepenning van Maas sluis is uitgebreid met twee stadsbestuurders. Ex-wethouder Izaak van der Knaap (CDA) en ex-fractievoorzitter van dezelf de partij Leo Speel hebben zich geschaard in het rijtje van met de penning onderscheiden Maas- sluwere, Het eremetaal is tot nu toe voor namelijk aan hoge ambtenaren en bestuurders uitgereikt. Op die regel werden sinds 1980, het jaar waarop de penning werd inge steld, twee uitzonderingen ge maakt. De penning staat ook in de prijzenkast bij de schrijver Maarten 't Hart en kunstenares A.J.W. Bieruma-Oosting, Vlaardingen De kermis op het Erasmusplein in Vlaar- dingen-West is het weekein de vooral het werkterrein ge weest van dieven en afper sers. Verschillende Vlaardingers werden het slachtoffer van in groepjes opererende jongeren die het op de portemonnee van kermisklanten hadden gemunt. De politie moest extra agenten inzetten om een oogje in het zeil te houden. Commissaris Gijs Bierlïng noemde de kermis gis teren 'een zorgenkindje'. Vrijdagavond werd een vijftien jarige jongen plotseling omringd door een groepje leeftijdgenoten. Hij moest 2ijn geld afgeven om dat hij één van zijn belagers zou hebben geslagen. De jongen was zich van geen kwaad bewust, maar stond angstig al zijn con tanten af: vijf gulden. De politie hield later een twaalfjarige jon gen aan die de daders zou heb ben aangevoerd. Wegens zijn jonge leeftijd kon geen proces verbaal worden opgemaakt. Zaterdag om vier uur waar schuwde een kermisexploitant surveillerende agenten dat op nieuw een groep jongeren bezig was om bezoekers te intimide ren. De politie greep in toen een achttienjarige Vlaardinger werd mishandeld. Een zeventienjari ge stadgenoot werd ingerekend en meegenomen naar het bu reau. Krimpen aan den IJssel Een 20-jarige Schiedammer is zater dagochtend vroeg in Krimpen gewand geraakt toen hij met zijn auto op de Vijverlaan uit de bocht vloog en op een gepar keerde wagen botste. De man bleek alcohol te hebben gedron ken. Hij werd met een hoofd wond voor behandeling naar het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuïs gebracht. Beide auto's liepen flinke schade op. De Schiedam mer kreeg een proces-verbaal. Vlaardingen De mijnenjager Hare Majesteit Vlaardingen ligt op de dag van de dodenherden king en op bevrijdingsdag gepa- voiseerd en wel afgemeerd aan de Koningin Wilhelminahaven. Tijdens de dodenherdenking vormt de bemanning een ere wacht en legt de commandant van het schip een krans voor de gevallenen. De jager, die op 4 mei komt en drie dagen later weer vertrekt, wordt gedurende het bezoek opengesteld voor het publiek. Schiedam Ook de genera ties die er niet "bij waren ken nen de feiten en jaartallen in middels uit het hoofd. Vijftig jaar geleden vielen de Duitsers ons land binnen: de Tweede Wereldoorlog was voor Nederland begonnen. Vijf jaar later,'ook in de meimaand, vond de bevrijding plaats. De redaktie van 'Scyedam', het door de Historiche Vereniging Schiedam uitgebrachte blad voor leden en begunstigers, heeft haar meest recente editie volledig gewijd aan deze histori sche gebeurtenissen. Maar dat is lang niet het enige waarmee de HVS terugblikt op de memora bele jaren. De vereniging heeft de Werk groep Tweede Wereldoorlog op gericht en die gaat met man en macht werken aan de totstand koming van een boek. Naar alle waarschijnlijkheid zal het in 1993 onder de titel 'Schiedam en de Tweede Wereldoorlog' ver schijnen. Interviewen De voorzitter van de vorig jaar in het leven geroepen werk groep Herman Noordegraaf: „Over Schiedam tijdens de Tweede Wereldoorlog is betrek kelijk weinig geschreven. We gaan mensen interviewen en schriftelijk materiaal verzame len om het boek te kunnen reali seren. Daarbij moeten we wel een beroep doen op Schiedam mers en oud-Schiedammers. Er moeten over die jaren heel wat stukken bij de mensen, in huis zijn. Die willen we graag copië- ren". Secretaris Louis van de elf leden tellende werkgroep zegt al over enig materiaal te beschikken. „We zijn in het bezit van foto's van razzia's die op 10 en 11 no vember 1944 werden uitgevoerd, een manuscript van een oud commandant, stukken over de opkomst van de NSB, informatie over het bombardement in Schiedam en tal van andere nut tige paperassen". Medelid Bas van Bochove vult aan: „Natuur lijk wordt alles op betrouwbaar heid gecontroleerd. Aan helden verhalen hebben we niets". Het merendeel van de informa tie dat wordt gebruikt voor het 'unieke stuk geschiedschrijving' zal de werkgroep kunnen be trekken van het gemeente-ar chief De voorloper van het boek, het themanummer van 'Scyedam' dat geheel in het te ken staat van Schiedam en de Tweede Wereldoorlog, ligt in de boekwinkel en is nu al toe aan een extra oplage. Expositie In de Grote- of St. Janskerk, die tijdens de verbouwing van het Stedelijk Museum als vervan gende expositieruimte dient, is tot en met 12 mei een tentoon stelling te zien over Schiedam in de oorlogsjaren. Aan de hand van foto's en olie verfdoeken wordt een beeld ge geven van de Tweede Wereld oorlog in de Brandersstad: plaat jes van mensen die in rijen op de Singel staan voor de laatste vrije rookwaren, of in de Groenelaan om bij de Coöp een brood te be machtigen. De expositie die gebruikelijk ie der jaar rond 4 en 5 mei in het Schiedamse museum is te be zichtigen, is dit jaar vanwege het lustrum (50 jaar geleden brak de oorlog uit) in een ander jasje ge stoken. Het bijzondere van de oorlog- stentoonsteUïng 1990 is dat er naast fotomateriaal en archiva lia een verzameling oorlogste gels en gedenkborden uit de col lectie van het Vlaardingse Streekmuseum Jan Anderson te zien is. Naast de tegeltjes en bor den met teksten als 'Wel gebo gen maar niet gebroken' zijn er ook glazen met spreuken te zien. Opvallend is een juten wand kleed: een stuk juten waarop ta ferelen als het afnemen van fiet sen, voedsel halen en onderdui ken zijn geborduurd. Hans Paalman, directeur van het Stedelijk Museum, om schrijft de voorwerpen uit de collectie van het Streekmuseum als „een vorm van verzet in huis elijke kring, tussen kunst en kitsch in". Schiedam Het meiden festival in het Passagethea ter mocht zich vrijdag niet verheugen in een overwel digende belangstelling. Dat lag, meende een stand houdster, aan de Schiedam se meiden, „In Rotterdam is ook zo'n meidenfestival gehouden. Daar kon ik lang niet iedereen te woord staan", kon zij haar teleur stelling maar moeilijk ver bergen. De enige vragen die haar vrij dag werden gesteld, hadden betrekking op prijsvraagfor mulieren. Een ingevuld for mulier kon immers een gratis ijsje opleveren. Serieuzer Het meidenfestival had echter een veel serieuzer aanleiding. Het werd gehouden ter afslui ting van een voorlichtings campagne over de 1990-maat- regel. Als meisjesin of na 1990 18 jaar worden, zijn zij zelf ver antwoordelijk voor hun inko men. Het is dus van belang een opleiding te volgen die uitzicht biedt op een baan, luidde de te neur van de plaatselijke cam pagne. Veel scholen en institu ten willen graag meer meisjes opleiden. Vooral de technische opleidingen bieden legio mo gelijkheden. Omdat er nu al een groot tekort dreigt aan technisch personeel, is het vooral voor meisjes interes sant om zich in die richting te oriënteren. Modeshow Stapels folders en ander voor lichtingsmateriaal lag dan ook in het Passagetheater te wach ten om meegenomen te wor den. Maar bij de meeste stands was het al heel wat als er ie mand bleef stil staan om een praatje te maken. Hoewel er ongeveer vijftien standhouders aanwezig wa ren, ging de meeste belangstel ling uit naar de modeshow en naar het optreden van Elkie Deadman. Toch waren lang niet alle deelnemers ongeïnte resseerd. Projectmedewerkerster Sa- scha Smit van de GSD: „We zouden zelfs onze stand opzet ten voor dat ene meisje, dat al drie jaar een uitkering heeft en nu een opleiding gaat vol gen". Schiedam heeft te ma ken met een groot aantal werkloze jongeren. „Wij krij gen veel te maken met jonge ren, die een slechte opleiding hebben en weinig werkerva ring. Toch vinden wij het juist een uitdaging om voor deze groep te bemiddelen. Bij de ba lie van de GSD staat een kopie van de vacaturebank van het arbeidsbureau. Al wachtende kun je dus wat neuzen", aldus Smit. „En wij willen altijd hel pen". Politiewerk Met kansarme jongeren heeft ook de Schiedamse politie veel te maken. Zij probeerde met haar aanwezigheid meisjes te werven voor het politiewerk. De Schiedamse politie doet de laatste tijd veel moeite om het aantal vrouwelijke korpsleden drastisch te verhogen. Een jonge moeder met twee kinderen had wel de moeite genomen alle stands af te lo pen, maar werd niet gelukki ger van de informatie die ze kreeg. „Een dagopleiding kost te veel tijd. Ik kan wel partti me werken. Bij de NS kan dat, volgens die man met dat con- ducteurspak. Maar dan wel achter het loket. De opleiding is echter full-time en die duurt een paar maanden". Halverwege het toneelstuk 'Hoezo' van de theatergroep 'Coosje A" hield ze het voor ge zien. „Het klinkt tuttig", zei ze, „maar de Weintjes hebben nog met gegeten". Ze miste zo doende de modeshow en Elkie Deadman. 'Werkloze' ont werpsters showden hun eigen mode-ontwerpen. „Kopen? No problem", zei de presentatrice. Zij doelde daarmee op het ge lijknamige winkeltje in de Passage. Pas toen Elkie Dea dman haar eigen optreden aankondigde, zat de zaal bijna vol. Maar toen was het Mei denfestival al bijna afgelopen. Schiedam Een golf van inbraken heeft voor grote conster natie gezorgd in de Schiedamse bejaardenhuizen Frankeland en Francois Haverschmidt. In Frangois Haverschmidt wer den afgelopen weekeinde dertig kamers opengebroken, in Frankeland werden twee bewoners slachtoffer van diefstal. Ook uit het Schielandziekenhuis werden verschillende dief stallen gemeld. „Een ramp", noemt een politie woordvoerder kort maar krach tig de piek aan criminaliteit in de twee verzorgingshuizen. Hoewel de buit in verreweg de meeste gevallen niet meer bedroeg dan enkele tientallen guldens, zat de schrik bij de bejaarde bewoners er danig m. De directies van zo wel Frankeland als Francois Ha verschmidt belden de politie met het verzoek agenten te sturen om over de bewoners te waken. Op dat verzoek kon de politie bij gebrek aan mankracht niet in gaan. In de strijd tegen insluipers werd desondanks een klem succes ge boekt Zaterdag slaagde oplet tend personeel van het Schie landziekenhuis erin een dief in de kraag te vatten. De man, af komstig uit Amsterdam, werd overgedragen aan de politie. Zondag echter sloeg een dief op nieuw zijn slag m het ziekenhuis. Direct na de dodelijke schoten in de Slachthuislaan arresteerde de polilie drie mannen. De dader verzette zich hevig bijzijn aanhouding. vervolg van voorpagina Schiedam De Schiedam mer die zaterdag zijn 21-jari- gp stadgenoot W.S.M. A- lexander met enkele schoten uit een geweer om het leven bracht, had gisteravond nog geen volledige bekentenis af gelegd. Hij sprak echter niet tegen dat hijdeschoten had gelost. Hij ver klaarde zelfs dat hij 'welbewust' zijn geweer had gepakt om 2ijn bezoeker 'tegen te houden'. „Achteraf ziet hij ook wel in dat iemand doodmaken om een vrouw wel erg boud is", aldus een politiewoordvoerder. Even goed raapten agenten ongeveer een week geleden ook al pa troonhulzen op in de flat aan de Slachthuislaan. waar zaterdag de dodelijke schoten vielen. Want de ruzie om de bewuste drouw, een wederzijdse kennis van het slachtoffer en de ver dachte. dateerde niet van van daag of gisteren. Het fijne van de fatale liefdesaf faire neeft de politie nog niet we ten te achterhalen. Commissaris Jan van Hoff houdt het voorlo pig op een weinig verhelderend 'afgunst'. De bewuste vrouw zou een Schiedamse zijn van om streeks 21 jaar oud. De zaak lijkt behoorlijk gecompliceerd, ge zien de aanwezigheid van een andere vrouw zaterdag in de flat Zij zou echter niets met de affaire te maken hebben. Ook twee vrienden van het slachtoffer, 20 en 22 jaar oud, hebben nog niet voldoende de tails aangedragen om de zaak tot klaarheid te brengen. Van hen is alleen bekend dat zij het slacht offer zaterdag vergezelden naar de Slachthuislaan. Ook probeer den zij hun vriend te helpen, toen deze zwaargewond het por tiek verliet en bij zijn auto in de Van Esveldstraat in elkaar zak te. Zij werden bij de komst van de politie direct gearresteerd Aanvankelijk bleef de toedracht van de schietpartij in nevelen gehuld Volgens een eerste le zing van het gebeurde was Alexander door de gesloten voordeur een woordenwisseling met de flatbewoner begonnen Toen deze weigerde Alexander binnen te laten, zou de 21-jange Schiedammer de voordeur heb ben ingeramd. De schutter zou daarop uit noodweer de trekker van zijn geweer hébben overge haald. Uit de verhoren werd duidelijk dat Alexander twee keer kort na elkaar de trappen naar de vierde verdieping besteeg. De eerste keer zijn mogelijk zjjn vrienden ook mee naar boven gegaan. De deur werd niet geopend. De tweede keer wachtte de ver dachte Alexander op met het .22- geweer in de aanslag. Hij loste twee of drie schoten. Het slacht offer werd minstens tweemaal getroffen, één keer in de borst en eén keer in de hals. Nadat hij de trap af was gestrom peld zakte hij beneden op straat m elkaar. Waarschijnlijk over leed hij in de ambulance op weg naar het Dijkzigtziekenhuïs. De 24-jarige verdachte is inge sloten op verdenking van moord dan v/el doodslag. Waterweg Het Nationaal Coöperatie Museum in Schiedam is duidelijk 'win naar' geworden van het Na tionale Museumweekend in de regio. Doorgaans weet slechts een handjevol ingewijden de weg te vinden naar het win keltje met expositieruimten op de hoek van de Lange Haven en de Appelmarkt. Zaterdag en zondag echter klingelde de deurbel onop houdelijk. Er werden een kleme 150 bezoekers ge turfd. 2aterdag liep zelfs een com plete bruidsstoet binnen voor een kijkje in het pand waar de herinnering levend wordt gehouden aan de coö peratieve gedachte. De brui- ioftsgangers namen rustig de tijd voor het aanschou wen van de tentoonstelling over de 'rooie bakkers' van coöperatie De Voorloper. De drukte in het winkeltje was des te opmerkelijker, omdat de andere musea in Schie dam, Vlaardingen en Maas- sIujs een ongewoon rustig weekend beleefden. De museumsleepboot Furie, meestal een attractie van de eerste orde, werd op haar ligplaats m de Maassluisse haven nauwelijks opge merkt door het handjevol dagjesmensen dat in de Eer ste stad aan de Waterweg de bezienswaardigheden afliep of -fietste. Ook in het Natio naal Sleepvaartmuscum was het opvallend stil. Er werden naar schatting zestig klanten geteld. „Da's heel weinig. Het zal het mooie weer zijn, anders zou ik het niet weten", deelde een sup- post mee. In het gemeentemuseum aan de Zuiddijk klonken soortgelijke geluiden. Het was er veel minder druk dan tijdens voorgaande Mu seumweekends. Extra acti viteiten, zoals een film over de schilder Jongkind, een zeeman die scheepjes maak te in een fles en een schminkfestnn voor kinde ren moesten het afleggen te gen hun grote concurrent: het zomerse weer. „De mensen zitten liever in de zon dan in een museum", moest ook Jan Anderson vaststellen, In zijn Streek museum in Vlaardingen ontving hij beduidend min der kijkers dan anders. Evengoed mocht Anderson niet klagen: hij zette 24 blik ken 'bevrijdingskaakjes' om waarvan de opbrengst be stemd is voor de Poolse voedselpiloten, de oorlogs veteranen van 1945 die van daag Vlaardingen bezoeken. Koninginnedag was volgens het Visserijmuseum in Vlaardingen een andere re den voor de matige toeloop: „Gewoon een ongelukkige planning van dit weekend. Of de mensen zijn al weg, of ze gaan er pas op koningin nedag op uit". Schiedam/Vlaardingen Antieke motorfietsen bleken dit weekeinde een topper, an tieke commodes en curiosa uit grootmoeders tijd daaren tegen een flop. Terwijl de motorbeurs in de Schiedamse Margriethal het pu bliek nauwelijks kon bergen, heerste op de antiekbeurs in de Vlaardingse Lijnbaanhallen een doodsestflte. „Misschien speelt het mooie weer ons parten", trachtte Cock Vromans de deprimerende af wezigheid van kijkers en kopers in Vlaardingen te verklaren. „Misschien ook", voegde de ont goochelde antiekhandelaar uit Vlissingen er aan toe, „komt het doordat er vorige week al een beurs was in Schiedam. Is het ge woon foute planning. De men sen kunnen hun geld tenslotte maar één keer uitgeven". Aan de kwaliteit van de koop waar kon het in elk geval niet liggen, meende Vromans. „Dit is t goeie goed. Ook al zit er wat cu riosa tussen, veel van wat hier staat is echt antiek. En in de re- Antieke motorfietsen mochten zich zaterdag en zondag verheu gen in een grote belangstelling. Sporthal Margriet ontving hon derden liefhebbers op de vierde motorbeurs In successie. gel is daar veel belangstelling voor" Hoe het ook zij, de handelaren m meubels, porcelein, prenten en aardewerk zaten het grootste deel van de tyd werkeloos achter hun stand terwijl de verkopers van motorblokken, zuigers en nokken tandwieltjes een paar ki lometer verderop nauwelijks tijd hadden om een sigaretje te rol len. „Hier voelt niemand zich be kocht". verzekerde organisator Jan Bosveld, smalend verwij zend naar „al die beurzen waar je een hoge entree moet betalen en niks van je gading kan vin den". De rnotorfanaat uit Ouden hoorn. voorde vierde achtereen volgende maal organisator van het naar olie en leer geurende evenement in de Margriethal, was dik tevreden. Tevreden met de massale toeloop, tevreden met het gevarieerde assortiment en tevreden met de ontspannen sfeer, kuierde de goedlachse ver zamelaar annex handelaar langs de 60 haast onder hun metaallast bezwijkende kramen. „Hier kan je vinden watje al jaren mist: dat versnellingsbakkie, die tankdop of die ene handleiding". Twee handelaren uit Vlaardin gen konden er van meepraten: „Man, vanmorgen vroeg ston den ze al te dringen bij de deur. Het liefst waren ze een uur voor openingstijd al binnen gekomen. Echt de liefhebbers, die de koop jes er tussen uit willen halen. Uit het hele land komen ze. Een heel verschil met de zondag; dan ko men de dagjesmensen, de echt paren met kinderen die gek zijn op prullaria en leuke hebbedin- getjers". Formule Het succes van de beurs, maakte Bosveld duidelijk, had dan ook alles te maken met een uitge kiende formule. Behalve zeldza me onderdelen voor de echte verzamelaars, bood het evene ment veel ongedwongen kijk plezier voor de leken. Achter in de hal verdrong niet alleen mo torminnend Nederland zich voor een serie blinkend opge knapte oldtimers. Te zien waren ondermeer een Royal Enfield uit 1914, onlangs gevonden in een hooiberg in West-Duitsland. de Yap uit 1940 waarop coureur Henk Steman de ene klinkende overwinning na de andere be haalde en de rode Indian met zij span uil de televisieserie Het wassende water. Ook het Concours d'EIegance, een show van oude machines waarop de trotse bezitters rond jes reden rond de sporthal en waaruit het publiek de mooiste 'fiets' mocht kiezen, bleek een schot in de roos, Komt de antiek beurs in de Lijnbaanhallen waarschijnlijk voorlopig niqt meer terug, de motortraditie in 'de Margriethal wordt zeker voortgezet. Maassluis De PvdA-afdeüng Maassluis is er in geslaagd een minister te strikken voor de jaarlijkse 1 mei-viering. Minister Hans Alders (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer) zal zijn partijgenoten morgenavond in gebouw De Kern toespreken. Traditiegetrouw treedt tijdens die feestelijke bijeenkomst, die om acht uur begint, ook het plaatselijke PvdA-koor De Rode Makkers op. Later op de avond hopen de socialisten onder aan voering van The Dixie Snails er nog een swingend feest van te maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1