Vlaardingen laat zijn kroost uit 'We'll meet again...' Maassluis vermaakt zich opperbest Kethel vlagt voor jarige Jacobuskerk .V Kantje Boord raakt gevoelige snaar Oorlogspiloten uitbundig toegezongen Scholieren ontwerpen eigen logo VIAARDINGO DA6B1A0 SSIilüil COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedam feest in Kethel Vechtpartijen in Schiedam Motordieven ingerekend Maassluizer afgetuigd Fietser neemt de snelweg Meisje breekt been DINSDAG 1 MEI 1990 PAGINA 13 Hegiffliale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vteardingen. Posibus 4Ö08, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350S57 -sportredactie: 4345309. Telelax: 010-4349754. Ook een Hitier-ffguur werd door Kantje Boord tijdens hun bevrijdingsrevua opgevoerd. door MARI TIMMERMANS Vlaardingen Burgemees ter Van Lier kreeg volkomen gelijk: het werd een lange zit. Pas na middernacht verliet het publiek de Stadsgehoor- Gisteravond, na de try-out in streng besloten kring van zater dag, beleefde de bevrijdingsre- vue Kantje Boord haar galapre mière voor een zaal vol genodig den. Meer dan acht maanden hadden de 175 medewerkers ge repeteerd. Het resultaat was er duidelijk naar. Een minuten du rende staande ovatie en een overweldigende bloemenhulde bewezen dat er kwaliteit gele verd was. Be ovatie denderde over de twintig musici in de orkestbak heen, terwijl ook zij juist het ap plaus ruimschoots verdienden. Onder leiding van Dick Borst begeleidde het orkest naadloos alle onderdelen van de revue. Jammer was dat er omwile van de tijd onderdelen uit de revue waren geschrapt. Het publiek miste daardoor onder meer het karakteristieke optreden van oud -Stadsgehoorzaal dir ecte ur Walter van Ginneken, ook pro ducent van de revue. Onder de indruk raakten vooral de mensen die zelf de oorlogsja ren hebben meegemaakt Straatscènes met NSB'ers, Duit se soldaten en morrende Vlaar- dingers blijven voor hen onuit wisbare beelden van een bewo gen tijd. Maar de schoolklas, waarmee de revue opent, laat zien dat het verleden ook kan le ven bij de generatie van nu. De tekstschrijvers zijn er uitstekend in geslaagd om steeds weer de Vlaardingse bevolking centraal te stellen in vrijwel alle bedrij ven. Zelfs in Hitiers Reichskan- zeralei wordt gebak uit Vlaar dingen genuttigd. De bange jaren worden in de Vlaardingse bevrijdingsrevue vooraf gegaan door vrolijke tafe reeltjes rond de Vtsbank. De be volking bediseussieert het we reldgebeuren tijdens de traditio nele wandeling van 't Oft naar 't Ooft Het wedervaren van visse rijfamilie Westerduin loopt als een rode draad door het verhaal. Vader Westerduin verliest zijn baan door de vele zeemijnen, opa Westerduin maakt ruzie met moffen en hun vrienden, moe der Westerduin sappelt haar ge zin door de hongerwinter heen, dochter Mientje zit in het verzet en de beide zoons verzinnen steeds weer nieuwe avonturen om te overleven. Allure Naast de zeven acteurs die de fa milie Westerduin neerzetten, kent Kantje Boord veel acteurs die belangrijke rollen spelen. Veel spelers zag het publiek in verschillende rollen, in verschil lende scènes terugkomen. Zelfs Duitse soldatenliedjes werden tijdens een feestscène gevoelig ten gehore gebracht De Duitse bezetter werd daarentegen on ophoudelijk belachelijk gemaakt in zijn heerszucht en regelliefde. De decors kregen soms al een ap plaus voor er gespeeld was. De Westhavenplaats en de Mark graaflaan waren heel nauwkeu rig gereconstrueerd. Ook de kle ding getuigde van grote aan dacht voor de omstandigheden in de bezettingstijd. De kinderen, die in Kantje Boord een belangrijke rol ver vullen, maken lange dagen. De revue gaat nog acht opvoeringen tegemoet. Bemadette Dekkers schittert in het stukje waarin ze het gemis van haar vader be zingt. Kantne Boord zou eigenlijk niet tot Vlaardingen beperkt moeten blijven. De revue heeft voldoen de allure om ook landelijk hoge ogen te gooien. Of ook dat nog verwacht kan worden van onbe zoldigde amateurs is misschien teveel gevraagd. Na acht maan den repeteren en tien lange op tredens kan niemand er redelij kerwijs nog iets bij verlangen. Zeker op koninginnedag paste de wervelende slotscène waarin het oranje domineerde en het Vlaardingse stadhuis centraal stond. Met de geallieerde bevrij ders op de achtergrond vierde de bevolking uitbundig het heen gaan van de bezetter. Die vro lijkheid sloeg over op het pu bliek, dat na afloop onder het ge nat van een drankje nog ruim een uur bleef napraten. Vlaardingen Een dagje lekker slenteren in de zon, dat was koninginnedag voor de meeste mensen in Vlaardingen. Een dag om van te genieten. Van de kinderen bij de poppen kast op de binnenplaats van het stadhuis, van de tilbury's met prachtig glimmende paarden er voor in de Waalstraat, van mu ziek en drukte op de Westhaven plaats, kinderspelletjes in de Fransenstraat en op de Westha- venkade, fietsacrobaten op het Veerplein, een pilsje op een ter ras en vooral van de zon. „Vlaardingen laat z'n kroost uit", was de rake typering van een van de bezoekers van het straatfeest Overal liepen ouders met kinderen aan de hand, peu ters in een buggy, babies in een kinderwagen. En vaak hadden die kinderen het voor het zeg gen. Een jongetje dat maar niet genoeg kon krijgen van de mo- delboten in de vijver in het Hof trok zijn weglopende vader aan zijn colbertje: „Hé, doe eens even rustig". De omgekeerde wereld. Genieten De kinderen genoten en de ou ders genoten van hun kinderen. Kinderen die op op de binnen plaats van het stadhuis zaten te joelen bij de poppenkast van Ja cobus Wieman, waarin een heks en een aap de show stalen. Kin deren die in de paardentram een traag en kort hobbelritje maak ten door het centrum. Kinderen die speelden op het jeugdfestijn van de christelijke jongerenver eniging, die op de vrijmarkt op het Liesveld de overbodige rom mel van hun ouders of hun eigen oude speelgoed mochten verko pen, die met krijt een huis met een rood-wit-blauwe vlag teken den op trottoirtegels of zich na een spelletjesparcours lieten schminken op net schip van de zeeverkenners in het Buizengat. Belevenis De paardentram was voor veel kinderen een belevenis. „Kijk nou, hij rijdt helemaal zelf", riep een meisje opgewonden, toen de koetsier van de bok was ge sprongen en eventjes naast de tram meewandelde. Datde paar den, die al de hele dag hun rond jes hadden gedraaid, zelf de weg wisten, dat vond zij maar een wonder. De vrijmarkt op het Liesveld was als altijd een grote publieks trekker. De mensen slenterden er langs de dekens, waarop kin deren nun merkwaardig uiteen lopende waar hadden uitgesteld: rijen schoteltjes, plastic zakken boordevol klerenhangers, spel letjes, puzzels, oude boeken en platen, handtasjes, houtsnij werk, verzamelingen suikerzak jes, babykleertjes, schilderijen van Jezus met de doornenkroon, van het zigeunermeisje met de traan en van Beatrix en Claus in galakostuum. De meeste spullen gingen aan het einde van de middag weer onverkocht mee naar huis. Ook die van een meis je vol koopmansgeest, dat op al haar spulletjes een sticker met het woord 'uitverkoop' had ge plakt. Rond vijf uur gingen de meeste mensen tevreden naar huis. Al leen bij de jongerencafé's op de Hoogstraat en op de Westhaven- kade bleef het druk. De zanger van de groep Jack in the Box ontlokte de luisteraars drie hoe raatjes voor 'onze koningin'. „Waar zijn de handjes jongens", riep hij even later in een poging zijn publiek te bewegen om met de armen te zwaaien. En toen dat geen succes had riep hij: „Als je het niet voor mij doet, doe het dan voor de koningin. Of voor Pieter van Vollenhoven". Van morgen getuigden nog de enor me bergen plastic bierglazen van het feest. Vlaardingen De drukte is massaal. Uitbundig wordt er meegezongen, met Marie Cé cile Moerdijk die uit volle borst over de Markt galmt: „We'U meet again, don't know where, don't know when, but I know we'll meet again some sunny day...". De 110 van de veerttenduïzend geallieerde oud-strijders die vanaf 29 april 1945 deelnamen aan de Operatie Manna de droppingen van miljoenen kilo's eten wilden een echte konin ginnedag meemaken. Nu, dat hebben ze gisteren gekregen in Vlaardingen, Al om kwart voor tien hebben agenten de vijf bussen met vete ranen en hun aanhang bij de af slag Vlaardingen-West van de rijksweg opgepikt; aanzienlijk eerder dan eerst de bedoeling was. Ze staan te popelen, want hoewel zij zaterdag in ons land arriveerden, werd de dertigste april de eerste dag dat het offi ciële met het aangename kon worden verenigd. Zij zijn overigens niet de enigen die vroeg op pad zijn. Zoeken de 'Vliegende Kruideniers' van weleer bij de Groote Lucht, de rioolzuiveringsinstallatie, een mooi plelcje om de Manna Me morial Flight over te zien trek ken, ook tientallen groepjes fiet sers hebben zich ergens langs de Maassluissedijk geposteerd om maar het beste uitzicht op de vliegende old-timers te hebben. Lancaster En dan, uit het niets, zoeft uit de heiige lucht een aantal formaties over. Geen 33, zoals was aange kondigd, geen twintig, zoals al was verbeterd, nee, bij elkaar niet meer dan veertien toestel len, De jongere garde haalt non chalant de schouders op. Is dat nu alles? De donkere gestalte en het zwaar sputterende geluid van een Lancaster die het squa dron besluit, maakt nog enige in druk. Toch is het voor de ouderen dui delijk een andere belevenis. De lucht mag niet meer zwart zien van de vliegtuigen op 30 april 1945, de vijfde verjaardag van prinses Juliana, daverden vijf honderd Lancasters over om voedsel uit te strooien voor hen wordt het een gebeurtenis die herinneringen oproept en gevoelens wakker maakt. „Het was fantastisch. Toen ik ze zag, er ging toch een rilling door me heen. Zeer indrukwekkend". [Mensenmassa Op de Markt vindt daarna de ontvangst van de veteranen uit Auslralie, Amerika, Canada, Engeland en Polen plaats. Even een blik werpen op de redders in de nood van toen wordt geen ge makkelijke opgave. Een grote mensenmenigte heeft zich voor het stadhuis verzameld. Is het nu koninginnedag of bevrijdings dag? Het maakt niets uit. Zwaai en, handenschudden, een schalks danspasje en veel ge sprekjes het enthousiasme is groot. Grijze toeristen lijken het, voor al de Amerikanen. Klik, zegt het Nederlandse klikklakje, klik zeggen de Amerikaanse camera en het Poolse toestelletje terug. „Manna", haalt burgemeester Van Lier ten overstaande van de menigte op, „was voedsel voor ons lichaam en hoop voor onze harten". De vliegeniers krijgen een uiter mate warm welkom. Niet in de laatste plaats door zangeres Ma rie Cécile Moerdijk. Eenmaal op haar podium maakt ze er een on stuimig feest van. „Het is fantas tisch mensen. Zeventien jaar ge leden was ik al eens in Vlaardin gen en het is nooit uit mijn ge dachten geweest". Hoozee En dat Marie Cécile Moerdijk er was, daarover bestond geen en kele twijfel. „Leve de koningin, hoozee, hoozee, hoozee", schalt ze verscheidene malen. „Zing ik te hard", vraagt ze op een gege ven moment. „Dat komt omdat u zo enthousiast meezingt". Ze maakt van de aubade een waar 'bombardement' van liederen. „De burgemeester zingt ook mee", merkt Moerdijk op. We'll meet again is het hoogtepunt. Bij de veteranen wordt een traantje weggepinkt als zij zo door de me nigte worden toegezongen. „It is fantastic, A real privilege to be here", bekent een voormalige boordschutter. Het officiële keurslijf heeft dan al plaats ge maakt voor een gemoedelijker sfeer. Veteranen zakken neer op terasjes, maken een babbeltje met oudere Vlaardingers en wis selen adressen uit Christopher Hinckley is tussen de veteranen een opvallende verschijning. De nu 77-jarige geestelijke vloog op 7 mei 1945 Een oorlogsveteraan kan op de Markt zijn emoties maar nauwe lijks onder controle houden. voorliet eerst over ons land naar Rotterdam. Hij zat in een Lan caster die tot de 59-e Bomb Group behoorde. „Vijf jaar gele den zijn andere veteranen, ge weest. Toen ik hun verhalen hoorde, wilde ik de volgende keer beslist mee. Ik kom uit Fort Wayne. Nooit van gehoord? Van Vierdingen had ik ook nog nooit gehoord". De Poolse vlieger Jozef Zubrzye- ki vloog eveneens een Lancas ter. Zijn favoriete doel, zegt de grijze man uit Krakau, waren doelen van de bezetter in zijn ei gen land. Hij heeft zijn logboek bij zich van de Operatie Manna: 2 mei 1945 naar Holland, 7 mei Rotterdam. Het was voor hem, zegt de Pool in gebroken Engels, 'a piece of cake'. De toenmalige tweede piloot moest altijd preci siewerk verrichten. „Wij gooi den geen bommen. Wij deden 's nachts droppingen van parachu tisten". Gevlogen heeft de Pool na de Tweede Wereldoorlog nooit meer. Hij werd in de staalindu strie ingezet. 'Zenuwespeiletjes' waren in trek bij de Maassluisse kinderen. Schiedam De Schie- damse bevolking trok op koninginnedag massaal naar het Oranjegezinde Kethel, waar de braderie vele duizenden bezoekers trok en waar een bizarre collectie koopwaar van de hand ging, van gerani ums tot kerstballen „Zouden ze ook een ver- voerkooitje hebben voor de cavia?" vroeg een vrouw doodernstig aan haar man. Tussen het gewoel in kon men een jongen, in een glad de stalen paal zien klimmen en daarmee 25 gulden ver dienen. Het was zo'n beetje de enige authentieke Ko ninginnedag-attractie in het naar Vietnamese loempia's geurende dorp. Slechts een maal dook de beeltenis van koningin Beatrix op. Haar portret stond op een oranje ballonnetje, dat eert meisje uit haar hand liet glippen MaassluisIn Maassluis was niet recht duidelijk wat er werd gevierd. Bevrijdings dag? De verjaardag van de voormalige vorstin? De ko mende triomf van Oranje op het WK-voetbal in Italië? Gelijktijdig met de overkomst van het eskader Manna-vlieg- tulgen reden oude legervoertui gen door de stad. volgepakt met mannen en kinderen die met oranjevlaggetjes zwaaiden en T- shirts droegen met opschriften als 'We kome' en 'Aanvalluh', Alleen de aubade op de Markt was onmiskenbaar aan het ko ningshuis gewijd. Op het drukke feestterrein van de christelijke korfbalclub CKC in het Wipperspark draaide het rad van avontuur op volle toe ren. De speaker „En dan kunt u ook nog meedoen aan, even kij ken hoor, een voetbalspel voor het wereldkampioenschap in Italië waarmee u een droomreis kunt winnen naar de wedstrijd Ierland-Nederland in Palermo. En dan gaan we nu draaien voor de volgende prijs: een 6-deIige glazenset". De commentator kwam adem te kort om alle feestelijkheden aan te kondigen: „Aanstonds gaan we genieten van een optreden van de drumband Het wapen van Maassluis. Ze zullen 20 wel verschijnen. Wat u ook nog wacht is een gigantisch optreden van ome Siem de clown". Voor het publiek waren al die at tracties maar bijzaak. Genoten werd er vooral van het koeste rende zonnetje, van geschmink te kinderen die met ballengooien een poster van een gevechts vliegtuig wonnen of gewoon van een koel pilsje op het terras, waar de speaker alweer een me dedeling had: „We hebben hier een jongetje dat zijn moeder kwijt is". In de Vertowijk was het ook een en al lome ontspanning. Ook daar een vrouwelijke spea ker bij het rad van avontuur. prijzen vergevend als „een bt- stro-setje" en „een doosje van een juwelier met iets erin, ik ge loof een paar oorbelletjes". Hoewel er geen spoor te beken nen viel van de traditionele kin derspelen, verTnokte de jeugd zich opperbes* bij de grabbelton, de autoscooters en het spring kussen. Sier nts incidenteel viel, vanaf het podium een dramati-' sche boodschap -'"teren: „Ik heb hier eer m, ze heet Joy en -.oeder kwijt. Zielig Schiedam In een deel van Schiedam-Kethel blij ven ook na bevrijdingsdag de vlaggen nog even han gen. Met het op grote schaal uitste ken van de driekleur vieren de dorpelingen op 6 mei het hon derdjarig bestaan van de St. Ja cobuskerk, het katholieke bol werk dat dan precies een eeuw hoog boven het polderland schap uittorent Eigenlijk bestaat de kerk één dag eerder al honderd jaar, maar de feestcommissie oor deelde dat het jubileum een ei gen omlijsting verdiende en niet behoorde samen te vallen met de herdenkingsfeesten rond het einde van de Tweede Wereldoorlog. Op zaterdag 5 mei is er daarom alleen een plechtige jubileumreis voor de parochianen. Zondag 6 mei daarentegen kan de buurtgemeenschap Kethel zijn hart ophalen. In een grote tent achter zaal De Noord is het lussen twaalf en vijf uur alles pret en vertier wat de klok slaat Koren en voordrachten bepalen het programma, dat wordt overgoten met toe spraakjes en bijbehorende heil dronken. De feestdag wordt geopend met een receptie waarop Kethel een jubileumboek ten doop houdt: '100 jaar Jacobuskerk, 100 jaar parochieleven in Ke thelRuud Poels van de Histo rische Vereniging Schiedam voerde de eindredactie over dit geschnft, dat bijdragen bevat van katholieke Ketbelaars en hun geestelijke voorlieden. Particuliere sponsors maakten de uitgave mogelijk. Het boek rekent af met de my the dat de bouw van de Jaco buskerk het begin was van het 'njke roomsche leven' in Ke thel. Voordat het Godshuis in 1880 werd opgetrokken naar een ontwerp van A.C. Bleijsbe stond er al vele jaren een ka tholieke traditie in. dit agrari sche gebied ten noorden van Schiedam. Hi t parochie-ar chief van circa 7 strekkende meter liet dair geen twijfel over bestaan. Uit de geschr ften blijkt dat al in het midden de I7e eeuw pas toors een 'dagboek' bijhielden van de gebeu rtenissen in de pa rochie. Volgens J.G. van der Meer, vootzitter van het paro chiebestuur gaat de katholieke geschiedenis in Kethel terug tot het jaar 1083. Vlaardingen Rekenen en taal zijn in groep 8 van de Barbaraschool tijdelijk op de achtergrond geraakt. De leerlingen houden zich de laatste weken intensief en enthousiast bezig met een an dervak: grafisch ontwerpen. Onder leiding van vakman An ton van de Water zoeken de scholieren naar een logo als ver siering voor de ramen. Het moet een beetje passen bij het beeld merk dat ai op de gevel is aange bracht, Het bestaat uit tangram figuren, driehoeken die zo zijn gelegd dat er kinderfiguren in herkend kunnen worden. Een heel karwei, hebben de leerlin gen inmiddels ontdekt. De afgelopen weken hebben zij ruim tachtig figuren gemaakt van de basisvorm, de driehoek. Over enkele weken worden de definitieve kleuren en vormen gekozen en uit plakplastic ge knipt. Daarna worden ze op de ramen aangebracht. Adjunct-directeur Ton Claas- sens van de basisschool aan de Seringenstraat vindt het een leuk en zinvol project. Niet het knippen en plakken is het be langrijkste aan dit nieuwe vak, zegt Claassens, maar het breatlef leren omgaan met vormen en. kleuren. En met een begrip als 'schaal', een thema dat dankzij het project zijn intrede heeft ge daan bij de lessen rekenen. Claassens vindt het ook belang rijk dat de scholieren eens ken nis maken met een vakkracht uit het bedrijfsleven. „Alsschool bereiden we de kinderen ten slotte voor op een toekomst in de maatschappij". Schiedam Gisteravond, aan het slot van koninginnedag, bra ken in Schiedam twee vechtpar tijen uit. Om acht uur arresteer de de politie op de kermis aan het Emmapletn zeven jongeren tussen de 14 en 16 jaar. De toe dracht van de vechtpartij was niet duidelijk, maar zowel ker misbezoekers als exploitanten wezen een groepje ruzieschop pers aan. Eén verdachte werd la ter vrijgelaten omdat hij niets met de zaak te maken had. In een feesttent aan de Schie- damseweg vielen rond half twaalf ook enkele klappen. Een 25-jarige Schiedammer liep een bloedneus op, maar deed geen aangifte. De man zou een stadge noot hebben willen helpen toen deze slaags raakte met een groepje bezoekers Schiedam Vanmorgen rond vijf uur rekende de politie na een korte achtervolging vijf mannen in bij het Stationsplein. Het vijftal morrelde daar aan een motorfiets die even tevoren in Maassluis gestolen was. Bij de komst van de politie zetten de dieven het op een lopen. Snelle agenten wisten de daders echter te achterhalen. Eén van hen bleek ook in het bezit van een gestolen fiets. Vlaardingen Twee Schiedam mers zijn gisteravond op de Maassluissedijk aangehouden, nadat zij een 35-jarige man uit Maassluis ernstig hadden mis handeld, De Maassluizer werd meteen zware hersenschudding, buikletsel en vleeswonden opge nomen in het Holyziekenhuis. Een echte reden om de Maasslui zer af te tuigen hadden de twee 30-jarige Schiedammers niet. De twee hadden op de bochtige dijk een aantal malen vergeefs ge probeerd hun auto langs die van hun slachtoffer te sturen. Toen de inhaalmanoeuvre ten slotte wel slaagde reden zij de Maas- si uizer klem, sleepten hem uit de auto en begonnen op hem in te slaan. De Schiedammers zijn voor verhoor ingesloten. Vlaardingen Een 35-jarige fietser uit Vlaardmgen nam zon dagmorgen rond vier uur de snelweg, omdat hij zo snel moge lijk in het Holyziekenhuis wilde zijn. De politie plukte de man, die aan een val een paar ge kneusde ribben had overgehou den, van de weg. De agenten brachten de fietser met de auto naar het ziekenhuis en namen ook zijn fiets mee. Vlaardingen Op de Wagner- straat in vlaardingen is zondag middag een vierjarig meisje aan gereden, dat tussen twee gepar keerde auto's door de straat overstak. Een 35-jarige automo bilist kon niet tijdig remmen. Het meisje werd met een gebro ken been opgenomen in het Ho lyziekenhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1