Bibliotheek sluit toch voor dodenherdenking Helinium is op zoek naar middeleeuws Vïaardingen 'Beleidsmeid' Coin de la Rie teleurgesteld Geld voor Elckerlyc Verdachte incest: ze daagde me uit Man bekent reeks inbraken bij bejaarden V1AABDINKS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bemiddelaar Labyrint roept om hulp Hardrijders op de bon Kabelkranten concurreren VREDESWEEKIN HET WIJKCENTRUM Sponsors redden archeologen NAUTiK WATERSPORT 'Directie Hydro zaait verwarring' Veel geld voor revue Man licht de sociale dienst op WATERWEG 6,3131 BC Viaatdingen. Posbus4003,goK?v,aartlineai,Te^oon:0 4350557-Sportredac„e:4345,09. DONDERDAG 3 MEI 1990 PAGINA 13 Vïaardingen De stichting Tij delijk Wonen Elckerlyc heeft vandaag een financiële gift ge kregen van de stichting comité voor de zomerpostzegels. Elcker lyc, het noodopvangeenlrum dat is gevestigd aan de Oosthaven- kaae in Vïaardingen, kreeg het onbekende geldbedrag om hun aantal wooneenheden dit jaar te kunnen uitbreiden van vijf naar twaalf, Elckerlyc is sinds oktober vorig jaar actief in Vïaardingen. Het is een voorziening voor mensen die door bijzondere omstandig heden dakloos zijn geworden. Zij kunnen voor een periode van maximaal zes maanden gebruik maken van een woondeel. In die periode wordt geprobeerd defi nitieve huisvesting voor hen te vinden. In verband met de toename van het aantal daklozen wil de stich ting het aantal wooneenheden snel uitbreiden. In de vijfwonin gen kunnen momenteel elf men sen onderdak krijgen. Het initiatief tot het opzetten van Elckerlyc werd destijds ge nomen door het Noodopvang- centrum Vïaardingen. Dat is een algemeen crisisopvangcentrum, dat maximaal zes weken hulp en opvang mag verstrekken. Elc kerlyc is daarom als een over bruggende voorziening in het le ven geroepen, waarvoor het mi nisterie van wvc het merendeel van de kosten voor haar reke ning neemt Dankzij de op brengst van de zomerzegels kan Elckerlyc nu enkele extra Uitga ven doen. Vïaardingen Nog maar nau welijks aan het werk heeft de Vlaardingse wethouder John Pianshuijsen (PvdA) al een eer ste verzoek om hulp op zijn bu reau liggen. Bemiddelaar Jan van der Kolk vindt dat de nieuwbakken wethouder moei ingrijpen in het conflict in jonge rencentrum Labyrint. Van der Kolk wordt zelf zowat dol van de verwikkelingen in het centrum. Elke keer als er een oplossing in zicht is gooit deze of gene weer roet in het eten. Dat een aantal van de elf bestuursle den nauwelijks te bereiken zijn en op afspraken zomaar verstek laten gaan, maakt het werk er niet gemakkelijker op. „Als er niet op korte termijn een oplos sing komt raakt het Labyrint op drift", schrijft Van der Kolk aan Ranshuijsen. Van der Kolk doet wethouder Ranshuijsen, die zelf een blauwe maandag bemiddelde om het verdeelde bestuur van Labynnt weer op één lijn te krijgen, een aantal voorstellen. De wethou der zou het personeel een con tract moeten geven om voor was rust in de tent te zorgen, een be geleidingscommissie moeten in stellen en voorbereidingen moe ten treffen om binnen een jaar te komen tot een nieuw béstuur voor het jongerencentrum. Schiedam De Schiedamse po litie heeft gistermiddag in twee uur tijd 24 bekeuringen uitge deeld aan hardrijders op de 's- Gravelandseweg. Eén van de automobilisten haalde nabij de kruising met de De Brauwweg een snelheid van 86 kilometer per uur. De maximumsnelheid is daar 50 kilometer per uur De politie wil de hardrijders op de 's- Gravelandseweg graag af remmen, omdat met name op de kruising met de De Brauwweg dikwijls ernstige ongelukken ge beuren. Vïaardingen De ruimte die TVlO heeft achtergelaten op de kabel is in Vïaardingen ingevuld door een tweede kabelkrant: de TV-krant. Dé uitgever van het concurrerende net voor de Ka- belgids is het pas opgerichte Ka- belnieuws bv van Martin Ruis. Ruis was de voormalig hoofdre dacteur van de Kabelgids in Vïaardingen. Omdat hij het niet eens was met de directie over de journalistieke invulling van het net, ïs hij voor zichzelf begonnen. TV-krant, editie Vïaardingen, is vanaf deze maand tot 1 januari 1991 te vin den op kanaal 4 UHF. Het is niet de bedoeling van de gemeente Vïaardingen structureel twee kabelkranten door te geven. Voor het eind van het jaar zal de knoop worden doorgehakt wel ke van de twee netten op de tele visie blijft verschijnen. Omdat ook de gemeente ontevreden is over het nieuws dat de Kabel- gids brengt, heeft zij een concur rent op de kabel toegestaan. De theatergroep van Amnesty gaf gisteren in wijkcentrum De Erker de voorstelling 'De jury*. Dat gebeurde in het kader van een vre- desweek die tot en met zaterdag wordt gehou den. De hele week zijn in het wïjkgebouw aan de Jan van Avenne- straat nog twee exposi ties te zien, die ver schillende aspecten van de Tweede Wereld oorlog belichten. Zaterdag wordt een grote informatiemarkt gehouden waarbij di verse organisaties, waaronder vluchtelin genwerk Schiedam, in gaan op de situatie van asielzoekers in de stad. Momenteel wordt ge probeerd reguliere in plaats van wisselwo ningen voortdie groep te krijgen. De vredesweek wordt zaterdag afgesloten met optredens van de Antilliaanse Tropical Steelbard en de Schie damse Jungle Bro thers. V] aardingenÖp het laatste moment .hebben wethouder Arij Maarleveld, burgemees ter Fred "^an Lier en direc teur John Lamens'gïstermid - Ndag besloten de Vlaardingse Bibliotheken voor de doden herdenking morgenavond te sluiten.' -1 Dat gebeurde na klachten van Êersoneel en bezoekers, van de ibliotheek, die zich eraan er gerden dat er tijdens de traditio nele plechtigheden van 4 mei ge woon boeken konden, worden geleend in Vïaardingen. „Alle winkels zijn dicht en In de bibliotheken gaat het werk ge woon door", beklaagde een per soneelslid zich. „Ik vind dat erg slordig". Wïm van Pelt, voorzit ter van de stichting Nationale Gedenkdagen, verwonderde zich er ook over dat de biblio theek niet zou sluiten. „De chauffeurs van de RET krijgen de opdracht om acht uur twee minuten hun bus aan de kant te zetten. De verantwoordelijk wethouder Arij Maarleveld moet het personeel van de bi bliotheek ook maar zo'n op drachtgeven". Gistermiddag zei directeur John Lamens nog, dat het openstellen van de bibliotheken op de avond van de vierde mei de gewoonste zaak van de wereld was. Rotterdam Als gevolg van gi diens tegenstrijdige verklarin- h gen en het ontbreken van een psychisch rapport blijft een 51- jarige Schiedammer, die vanaf januari vast zit, in voorlopige hechtenis. Zijn advocaat drong aan op in vrijheidstelling, omdat de man, die verdacht wordt van het ple gen van incest, het nadere on derzoek niet zou kunnen be lemmeren. President mr.W.J. Heijman wees dat van de hand. De beweringen van de ver dachte stonden lijnrecht tegen over de verklaringen van zijn negentien dochter, een van de twee kinderen uit zijn eerste huwelijk. Een gelukkig gezins leven heeft de verdachte er niet op na weten te houden. Na een eerste scheiding pleegde zijn tweede vrouw zelfmoord en ook de derde levenspartner hield het niet lang bij hem uit. Zijn zoon was weggelopen en zocht zijn heil bij het Riagg. Terwijl zijn minderbegs '-ride dochter op vijftienjarige leef tijd van school ging om het huishouden van haar inmid dels alleenstaande vader te verzorgen, trok een vriendin van haar bij hen in. Na een half jaar ingewoond te hebben, ver huisde ze toch weer naar haar eigen woning. Als gevolg van een zenuwinzinking verliet ook de dochter het ouderlijk huis. Ze stortte haar hart uit bij een in Capelle woonachtige ex- buurvrouw. De vrouw deed tenslotte aangifte bij de politie. Volgens de verdachte begon hij de seksuele handelingen met zijn dochter toen zij meerderja rig was, maar door haar achter gebleven verstandelijk vermo gen, betwijfelde mr. Heijman joed was", vroeg de rechter iem. De verdachte antwoordde dat het niemand wat aanging wat er in zijn huis gebeurde, maar verklaarde later wel dat hij er mee had willen stoppen omdat het een keer fout zou gaan. De man bracht msr.Heijman ver volgens totaal in verwarring doordat hij jaartallen verwar de, zich van bepaalde voorval len niets meer zei te herinne ren en diverse tegenstrijdige uitspraken deed. Hij ontkende dan ook tegen de politie te hebben verklaard misbruik te hebben gemaakt van zijn ouderlijke macht en geestelijk overwicht. Later kwam hij daar echter weer op terug. „Onder druk van de politie heb ik inderdaad gezegd te weten dat ik een strafbaar feit had ge pleegd en mijn dochters ver trouwen in mij had geschaad. Maar ik herzie die mening", antwoordde de Schiedammer. Op de vraag of hij het dan wel gewoon vond dat hij met zijn dochter de geslachtsdaad pleegde, zweeg de man in alle toonaarden. Het feit dat ver dachte had verzwegen dat zijn dochter ook nog eens was ver kracht door de ex-man van zijn eerste echtgenote, deed hij af met de opmerking dat er nooit om was gevraagd tijdens de verhoren. Doordat de rechter niet be schikte over een psychisch rap port van de man en het onder zoek diende te worden hero pend, besloot hij de zaak aan te houden tot 30 mei. Tot die tijd blijft de incestpleger in heehte- of zij wel als meerderjarig kan worden beschouwd. Voorlichting „Toen zij om seksuele voorlich ting vroeg heb ik een voorlieh- tingsboek gekocht. Daarna hebben we regelmatig over sex gepraat, maar ik heb nooit wat voorgedaan", verklaarde de man, die nogal moeite had met zijn geheugen. „Toen ze zestien was vroeg ze zelf of ze bij me in bed mocht liggen. Dat is toch heel normaal? Mijn zoon kroop ook wel eens bij me". Ook bij het voorllchtingsboek plaatste mr. Heijman zijn vraagtekens. Uit schoolrapporten bleek im mers dat zij het lezen nauwe lijks mart t -g was. De dochter had tegenover de zedenpolitie een hele andere visie gegeven. De vader, die er vooruitkwam een stevige drin ker te zijn, zou haar onder dwang aangezet hebben tot seksspelletjes en beloofde haar bij de verschillende handelin gen zelfs een geldbedrag, om dat ze toch al geen zakgeld kreeg. „Als je niet doet wat ik zeg, gooi ik je het huis uit", zou hij hebben gezegd. De man gaf wel toe toen zij een maal meerderjarig was gewor den, meerdere malen (om de week) geslachtsgemeenschap met zijn dochter te hebben ge had. Toen de rechter vroeg of hij dat normaal vond, ant woordde de man dat zij hem zelf had uitgedaagd door naakt bij hem in bed te kruipen. „Maar u had haar ook kunnen wegsturen. Maar in plaats daarvan zei u dat ze het tegen niemand mocht vertellen, om dat het 'jullie geheimpje" was. Dus u besefte dat er iets niet Onjuist „Het komt vaak voor dat de bi bliotheek open is op het uur dat de doden worden herdacht. De bibliotheek van half zeven tot negen sluiten, terwijl die her denking maar vijf minuten duurt, dat vind ik niet juist". Lamens vond dat de personeels leden om acht uur maar even het werk moesten neerleggen als 2ij dat wilden. „Ik wil absoluut niet de indruk wekken dat ik de do denherdenking onbelangrijk vind, want dat is niet zo. Ik her denk zelf die doden ook nog wel. Maar ik heb met een bedrijf te maken, een bibliotheek met 23.000 leden. Ais nou de Vlaar dingse bevolking massaal in op stand zou komen gaan wij na tuurlijk dicht. Maar dat gebeurt niet". Een paar klachten waren echter al voldoende om Lamens en wethouder Arij Maarleveld op andere gedachten te brengen. In overleg met burgemeester Van Lier besloten zij dat de bibliothe ken morgenavond wel Om half zeven open gaan, maar een uur later alweer sluiten, een half uur voorde plechtigheid. Meten en graven. De archeologen van Helenlum speuren naar stukjes Vïaardingen uit de middeleeuwen, tot nu toe nog zonder succes. uw watsrwpartadre* roorr roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige vlsboten (Plana), rubberboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B, motoren Div. ski's en onderdelen. Trailersan div. accessoires. Óosthavenkade 15 Vïaardingen Teh: 4354083 Vïaardingen Enthousias me en nieuwsgierigheid zijn de Belangrijkste drijfveren van de oudheidkundigen die zwetend In de zwarte aarde aan de Hoogstraat in Vïaar dingen wroeten. Hun geestdrift moet ook wel de doorslag geven, want geld is er nauwelijks. Alleen dankzij spon soring van het bedrijfsleven kon er na lang plussen en minnen met het karwei op de hoek van de Peperstraat, waar tot vorig jaar de fonotheek stond, worden begonnen. Het is, alle moeite ten spijt, een low-budget opgraving gewor den. Er is zegge en schrijve 7000 gulden voor beschikbaar. De ge meente Vïaardingen zag het be lang van het onderzoek wel in, maar had er geen geld voor over. Wel een schaftkeet, waarin de werkploeg thee kan drinken of schuilen als het regent. Ook de andere overheden en archeolo gische instituten konden geen cent missen. Aan de inzet van de vrijwilligers zijn al die problemen niet af te zien. Ze hebben het karwei op zich genomen en zijn vast van plan er een succes van te maken. Sinds begin april de eerste spade de grond in ging, heeft het graaf werk nog geen opzienbarende vondsten opgeleverd. Mijlpaal Toch spitten de medewerkers van de archeologische werk groep Helinium onverdroten verder. Ze hopen te bewijzen dat er ook in de vroege middeleeu wen mensen hebben gewoond in dit deel van Vïaardingen. Jeroen ter Brugge hoopt2elfs resten aan te treffen van een nog vroegere bebouwing- De student prehisto rie, die het graafwerk voor Heli nium coördineert en de resulta ten nauwgezet noteert, houdt het niet voor onmogelijk dat er al vanaf de zevende eeuw een ne derzetting was op deze plaats. De vier belangrijkste doelstellin gen zijn: uitzoeken hoe de op bouw van de terpen in Vïaardin gen was en hoever die in noorde lijke richting doorliep, of de op bouw van de dijk (nu de Hoog straat) aansluit op de terp waar op de Grote Kerk staat, of zich in de vroege middeleeuwen inder daad bebouwing bevond ter hoogte van wat nu de Peper straat heet en tenslotte of er res ten zijn te vinden van een slui- zenstelsel van voor 1308. Sluizen „Achtergrond van die laatste doelstelling is het idee dat de sluizen die nu aan het begin van de Kortedijk liggen, vroeger mo gelijk hier gesitueerd zijn ge weest", aldus Ter Brugge. Aanwijzingen in die richting zijn tot op heden niet gevonden. Wat wel boven de grond kwam wa ren restanten van gebouwen uit de zestiende eeuw. Nadat die in kaart waren gebracht en op fo to's vastgelegd, en de steenklom pen op een hoop waren verza meld, werd het werk hervat De archeologen hebben nu een diepte bereikt van ongeveer 1,20 meter. De verwachte oudheid kundige 'schatten', sporen van de vroegste bebouwing, zitten naar schatting op 2,50 meter. Helinium heeft tot 1 juni de tija haar doel te bereiken. Op die da tum moet de vindplaats worden gesloten en gaat de aannemer aap het werk. Op de hoek van de Hoogstraat en de Peperstraat worden winkels gebouw met woningen er boven. Jeroen ter Brugge: „Ik hoop dat we slagen. Vïaardingen is in de middeleeu wen een belangrijke stad in West-Nederland geweest. We zijn zelfs ouder dan Rotterdam. Deze vindplaats kan best eens van nationaal belang zijn". SchiedamEen 23-jarige Schiedammer heeft gisteren tegenover de politie bekend, dat hij zich de afgelopen twee maanden veertig keer schuldig heeft gemaakt aan diefstal uit kamers in bejaardentehuizen. De politie hoopt dat met de aanhouding van de drugsverslaafde een einde komt aan de onrust in de Schiedamse bejaardentehuizen. „Want het liep echt de spuigaten uit",.zegt een poli tie woonl voerder. De man werd op koninginnedag op heterdaad betrapt bij een poging tot diefstal uit een kamer in de Strickledeflat aan ae Burgemeester Stulemeijerlaan. Behalve tal van inbraken in andere bejaardenflats bekende hij de diefstal van een zevental auto's in Maassluis, Schie dam en Rotterdam. Een andere inbreker kwam tijdens een verhoor door de Schiedamse politie ook al tot een ruimhartige bekentenis. Een 31-jarige man uit Amsterdam, die het afgelopen weekeinde werd betrapt op insluiping in het Schielandziekenhuis, gaf toe dat hij in Schiedam acht winkel diefstallen had gepleegd. Hij had het geld nodig om verdovende mid delen te kunnen kopen. Schiedam -De benoeming van Marcel Houtkamp tot fractievoorzitter van D66 in de Schiedamse gemeente raad heeft in politieke krin gen verbazing gewekt. Over het algemeen werd aange nomen dat Coby de la Rie de fak kel zou overnemen van de tot wethouder gepromoveerde Adri Reijnhout. Dinsdagavond echter, bij de in stallatie van de nieuwe gemeen teraad, beklom niet De la Rie, maar Marcel Houtkamp het spreekgestoelte om namens D66 het woord te voeren. Sommigen fronsten op dat moment verrast de wenkbrauwen. De verwondering vindt zijn oor sprong in het feit dat Houtkamp nog geen raadservaring heeft. Hij kan 'slechts' bogen op be stuurlijke ervaring binnen en buiten de partij. Coby de la Rie daarentegen heeft de democra ten al vier jaar in de raad ge diend en in die tijd veel werk verzet. De la Rie ïs 'teleurgesteld' dat het fractïevoorzitterschap aan haar voorbijging. Houtkamp vindt zij een goede opvolger van Reijn hout, maar toen de keuze op hem viel en niet op haar moest zij toch even iets wegslikken. „Ik ben te leurgesteld. Ik heb er last van, ik ben er verdrietig over", zegt zij geëmotioneerd. „Ik heb zoiets van: ik ben gewogen en te licht bevonden op bestuurlijk ni veau". Nu zij gepasseerd is voor een lei dinggevende positie in haar par tij» gaat zij zich beraden op de- toekomstige in vulling van haar politieke werk. „Maar ik blijf wel actief, ik ben nu eenmaal echt een veldmens; ik wil me be zighouden met wat er in de sa menleving rondgaat. Maar ik ga het wel anders doen dan in het verleden". Coby de la Rie heeft bij wijze van troost al een nieuwe titel voor zichzelf bedacht zij noemt zichzelf voortaan de "be leidsmeid' van D66. Ze is niet de enige vrouw in de Schiedamse raad die zich tevre den moet stellen met een onder geschikte positie. Achter de col legetafel bleek, ondanks plei dooien van de PvdA voor 'door stroming van vrouwen naar lei dinggevende functies' alleen plaats voor vijf heren -van wie drie PvdA'er zijn- en van de zes politieke fracties heeft alleen Groen Links een vrouw als voorzitter. vervolg van de voorpagina Vïaardingen Hydro Agri dreigt, zo geeft directie- woordvoerder Van Doorn toe, met ontslag wanneer werknemers niet meewer ken aan plaatsing in een an dere functie binnen het be drijf of aan scholing. De bonden zeggen jarenlang te hebben aangedrongen op scholing, zonder gehoor te krijgen bij de directie. ,,Nu ineens moeten mensen zich in recordtempo laten omscholen. Heb je geen goe de resultaten dan ben je de sigaar. De directie dicteert en zaait verwarring", aldus een woordvoerder van de stakers. De werknemers willen een minimumregeling (vloer) voor de lager betaalden. Ook ageren zij tegen ge dwongen overplaatsingen en eventueel daaraan ge paard gaande loonsvermin dering. Krijgt een werkne mer een lager betaalde baan, dan willen zij dat die men sen in fasen in loon terug gaan. Hydro Agri besloot tot reor ganisatie wegens de slechte kunstmestmarkt. Over het afgelopen jaar daalde de winst tot iets boven nul en het bedrijf is gelukkig als het dit jaar quitte speelt. De belangrijkste concurrent op de Nederlandse markt is het aan de overkant van de Nieuwe Waterweg gelegen Kemira, een ex-dochter van DSM dat vorig jaar reorga niseerde. Zie ook pagina 15 Vïaardingen Ook financieel kan er nog maar weinig stuk aan de bevrijdingsrevue Kantje Boord, die op het ogenblik volle zalen trekt in de Vlaardingse schouwburg. Dinsdag wordt de geslaagde fondsenwerving voor de revue officieel afgesloten met een bij eenkomst in het stadhuis. Het to taal aan sponsorgelden is nog niet bekend gemaakt, maar het ziet er naar uit dat dat bedrag de ton ruim zal overschrijden. Al leen al dankzij Piet Po uwer, di recteur van de Rabobank Vlaar- dingen/Schiedam, en de com missie fondsenwerving is er 125.000 gulden binnengekomen- Dat bedrag wordt nog eens ver meerderd met de opbrengst van het Zweedse wittebrood dat de Vlaardingse bakkers de afgelo pen weken hebben verkocht. Burgemeester Van Lier, voorzit ter van de stichting Bevrijdings revue 1990, krijgt die cheque van bakker Frans Hazenberg. Van Lier zal de 'cheque op zijn beurt doorgeven aan PietPouwer. Vïaardingen De sociaal re chercheurs van Vïaardingen hebben een dertigjarige man m de kraag gegrepen wegens op lichting van de sociale dienst (GSD). De Vlaardinger genoot een halfjaar lang een werkloos heidsuitkering, maar 'vergat dat hij daarnaast ook inkomsten op streek uit het werk dat hij ver richtte. De man heeft de sociale dienst benadeeld voor bijna 8500 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1