X m m Maasland geeft strijd niet op 'Vlaardingen moet geen mijnen leggen' Hond bijt kat dood VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PUBLIEK SWINGT MASSAAL EN LOOPT DE POLONAISE 33 X Sö Schiedam viert 5 mei nauwelijks Orkestrale is herinnering aan bevrijdingsdag 'Tegen transportcentrum in beroep' Doorrijders opgepakt Vrouw bedreigd en uitgescholden Kethelse kerk viert zonnig eeuwfeest 'Naast de Jacobus staat straks een brok graniet Drie gezinnen dakloos na brand MAANDAG 7 MEI 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. S130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie. 4345209.Telefax: 010-4349754. Zo zagen de duikers aan de Westhavenkade zaterdag het publiek, ledereen kon een duik In de container wagen en meedoen aan een wedstrijd kistje timmeren onder water. Fotograaf Roel Dijkstra nam de ultda- ging aan. Maar hij timmerde geen kistje. Hij testte zijn onderwater camera. In het zonnetje langs de waterkant genoot het publiek van deviootschouw. Vlaardingen In de Buitenhaven, waar majestu euze zeilschepen lagen afgemeerd naast stoomboten en een middeleeuws ogend notedopje, leek 5 mei in Vlaardingen verbazend veel op De Furie-ade, het jaarlijkse maritieme feest in Maassluis. Alleen de zon brandde aanmerkelijk feller dan hij ooit op een eerste zaterdag in oktober zou doen. Dat was voor de organisatie van het bevrijdingsfeest in Vlaardin gen niet alleen een voordeel. ,,'t Kon niet mooier", zei 's mor gens Wim van Feit van de stich ting Nationale Gedenkdagen nog. Hij stond op de hoek van de Oosthavenkade en. de le Van Leijden Gaelstraat te wachten op de twintig lopers van de atle tiekvereniging Fortuna, die het bevrijdingsvuur uit Wageningen zouden brengen. Druk was het nog allerminst, maar daar maak te Van Pelt zich, absoluut geen zorgen over. „VlaardingerS zijn gewend op dagen als deze lang uit te slapen", wist hij. „Maar maakt u zich geen zor gen", zei Van Pelt, voordat atleet Wim Mastenbroek het- vuur in de schaal op het huisje van de ha vendienst ontstak- „Straks zitten alle terrassen vol en kun je over de hoofden lopen". Boulevard Het afgeladen programma gaf alle aanleiding voor die veron derstelling. Maar al werd het best druk, veel terrasjes bleven leeg. Het was heel simpel een tikje te warm voor een straat feest. Een strandfeest, met af en toe "een duik in het koele water, lag bij deze zomerse temperaturen veel 'meer voor de hand. De stop treinen naar Hoek van Holland zaten dan ook de hele morgen af geladen vol. „Wat is er irs Vlaar dingen aan de-band"; vroegen de mensen in die trein zich af. Of ze keken naar de haven en zeiden: „Goh wat leuk. Het is zeker vlaggetjesdag". Het drukst was het in het gras aan de Maasboulevard, waar mensen bij het Deltahotel geno ten van de demonstratie van pa rachutisten, de vlootschouw en de brandende zon. Het ene schip na het andere voer voorbij om de oud-zeevarenden uit^de Tweede Wereldoorlog op admiraalschip Tecla de vlaggegroet té brengen. En zo dicht bij het koele water was het best uit te houden. Zakkendragers „Pas op dat je niet in het water valt", bromde een vader tegen zijn zoontje, die zijn beentjes over de kade van de Buitenha ven liet bungelen. „Nou, ik zou anders best een duik willen ma ken", zei zijn echtgenote. Zo wa ren er .meer. Zij verwonderden zich over de twee zakkendragers van het Schiedamse Sint'Antho-7 nisgilde, die ondanks de hitte ook na hun race met de meélba- len hun witte schapevachtjassen niet aflegden. De heerlijke zomeravond lokte nog veel mensen naar buiten voor de laatste optredens bij .de Prinses Julianabrug, de verlich te schepen, de lampionoptocht en het vuurwerk, waar een gi gantische mensenmassa op af kwam. „Een happening als bij de bevrijding", zei Wim van Pelt fenietena van het feestje bij de rug, waar danig werd geswingd en het publiek de polonaise liep. De lamjnonoptocht naar het vuurwerk, dat werd ontstoken vanaf een ponton in de Nieuwe Maas, bereikte met de zeven marcherende muziekkorpsen een lengte van tweeëneenhalve kilometer. Het publiek was on der de indruk en beloonde de af- stekers van het vuurwerk met een daverend applaus. „Dat is weer eens wat anders dan een vuurwerk achter in Holy", zei Van Pelt tevreden. Schiedam „Nou mensen, dit is beter dan de oorlog, hè? Toen aten wij bloembollen. Toen ging alles naar die moffen", brulde een man achter een kraampje f op het Broersveld. Hij liet zich de haring en wittebrood goed s smaken. De kraampjes waren de weinige plaatsen waar Schiedam kon merken dat het bevrijdingsdag was. Oude mensen op straat mopperden, dat er zo weinig te doen was. „Een muziekkorps, én dat is het dan'V Schiedam vierde 5 mei .maar èen beetje. Burgemeester Rei- nier Scheeres opende 's mor gens vroeg op het Hemaplein een geraniummarkt. Hij hees de vlag van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en zei tevreden: „Schiedam zet de bloemetjes buiten". Een uurtje later ontstak hij op de Koemarkt het bevrij dingsvuur met de vlam die door Vlaardingse atleten uit Wage ningen was gehaald. De bloemenpracht op het He maplein, de vlam op de Koe markt, marcherende muziek korpsen, haring, witte,brood en* oranjebitter, een vrijmarkt op de Appelmarkt en het Museum- X' plein en een verdwaald rad van avontuur op de Markt: dat was 5 mei in Schiedam. En 's avonds 7. de Orkestrale. Burgemeester Reinier Schee res ontstak het bevrijdingsvuur op de Koemarkt. Schiedam Vorig jaar vierde de Orkestrale in Schiedam haar vijfjarig bestaan. Dit jaar was er een ander lustrum dat centraal stond: de 45-ste bevrijdingsdag van Nederland was zaterdag re den er in sporthal Margriet ste vig tegenaan te gaan. De vier harmonieorkesten Wil ton Fijenoord, Ambrosius, Sint Radboud, Harpe Davids en, het mandolinegezelschap ONI speelden in de sporthal muziek over en uitde tijd van de Tweede Wereldoorlog. Met elkaar zorg den 2e voor een afwisselend pro gramma. De avond werd geo pend met 'Fanfare Wïlhelmma'. Het mandolinegezelschap, dat overigens met gejuich werd be loond, speelde vaderlandse lie deren als 'Wij leven vrij* en 'Vlaggelied'. Harmonie Ambro sius bracht met de Glenn Miller- parade swingende muziek uitde jaren veertig in herinnering. Zowel het publiek als de orkest leden waren tevreden over de muziekkeuze van de zesde Or kestrale. Mevrouw Wasman, één van de toehoorders die de oorlog zelf nog heeft meegemaakt zei: „Ik vind het leuke muziek en door hiernaar te luisteren, weet je wat bevrijdingsdag betekent". Dwarsfluittiste Linaa, met haar tien jaar de jongste muzikant van Ambrosius, vond de muziek dm een heel andere reden goed giekozen. Een nummer als 'In the mood' van Glenn Miller dat tij dens- de kleuterjaren van haar ouders vaak te horen was, vond zij, 'gezellig, leuk om te spelen'. De avond werd plechtig beëin digd. De orkesten die met elkaar voor de laatste muziekstukken een mammóetorkest -vormden, sloten de avond af met het Wil helmus. Maasland Volgens wethouder Houtenbos staat het nog geens zins vast dat de provincie over gaat tot een aanwijzing als Maas land weigert mee te werken aan de aanpassing van het bestem mingsplan voor het Westlands transportcentrum. Hij zegt dit in een reactie op het besluit dat de provincie onlangs nam ten aan zien van de herziening van het Streekplan. Daarmee zijn de planologische hindernissen tegen het ver- voerscentrum opgeheven. In de discussie is duidelijk gewórden dat de provincie niet zal aarzelen Maasland tot medewerking te verplichten, als de raad daar uit eigener beweging niet bereid toe is. In juni moet de Maaslandse poli tiek zich voor de derde keer in Schiedam In de Pastorietuin is zaterdagavond een kat dood gebeten door een dobermann pincher. De zestien jaar oude kat was geen partij voor de loslopen de hond. De terrier dreef zijn slachtoffer na een korte achter volging in het nauw en beet het dier dood- Enkele centrumbe woners wisten de agressieve hond te vangen en belden de die renbescherming. De hond is naar het asiel gebracht. De eige naar heeft zich nog niet gemeld. precies een jaar tijd uitspreken over de komst van het transport- centrum. Vorig jaar juni wees de raad het centrum met de kleinst mogelijke meerderheid van de hanc*met zeven stemmen voor en ze» tegen. In december ble ken de standpunten niet gewij zigd bij indiening van het be zwaarschrift tegen de herzie ning van het Streekplan. Vooruitlopend op de vergade ring van }uni laat waarnemend burgemeester Jaap Bax weten de kansen van de gemeente om zich met succes te blijven verzet ten somber in te zien. „Als de raad zich blijft verzetten", stelt Bax zonder aan te geven welk standpunt hij zelf inneemt, „zal de provincie de bouwlocatie een voudig aanwijzen. Gaan wij in beroep, dan staat de provincie sterk, door de keuze van de loka- tie aan de rijksweg". Wethouder Houtenbos (Open Groepering) is het met die ziens wijze niet eens. „Zo'n aanwijzing is een zwaar middel dat weinig wordt toegepast. De provincie heeft tegen de wens van de ge meenteraad en de reconstructie commissie Midden-Delfland het Streekplan herzien. Bovendien zijn er bruikbare alternatieve voorhanden". Op 19 juni verwacht Houtenbos eenzelfde stemming als beide voorgaande keren, met zeven stemmen tegen en zes voor. Er zit inmiddels wel een nieuwe raad, maar de twee 'afvallige' CDA'ers, Van der Kooij en Van Ruyven-van Leeuwen,' alsmede PvaA'er Gouma zijn herkozen. Schiedam Viermaal moest de Schiedamse politie afgelopen weekeinde op zoek naar auto mobilisten, die na een aanrijding waren doorgereden. Vrijdagavond laat veroorzaakte een 25-jarige Schiedammer een botsing op de Lorentzlaan. Zijn auto werd teruggevonden op het Faassenplein. De bestuurder kreeg een bekeuring. Op de A 20 reed een 23-jarige Rotterdam mer zaterdagmorgen vroeg door, nadat hij bij een inhaalmanoeu vre op twee auto's was gebotst. De auto's waren beide total loss. De Rotterdammer werd in zijn woonplaats aangehouden. In de Grevelingenstraat knalde zondagavond een 22-jarige man uit Berkel en Rodenrijs in volle vaart op twee auto's. De man reed door, maar werd kort daar op ingerekend toen hij bij de op rit Schiedam-Noord opeen licht mast botste. Hij zou drank heb ben gebruikt. Schiedam Scheldend en tie rend heeft zondagavond een groepje van drie jongemannen een 52-jarige vrouw uit Schie dam achtervolgd. De mannen, die waarschijnlijk dronken wa ren, bedreigden de vrouw met een scherp voorwerp. Ze tracht ten de auto van het slachtoffer te beschadigden en wilden de voor ruit inslaan met een bierQe^e. Een vlucht van de vrouw naar een benzinestation aan de Nieu we Damlaan hielp niet. Ook daar zetten de achtervolgers hun scheldpartij ongehinderd voort. Volgens de vrouw was er geen enkele aanleiding voor het ge beurde. Vlaardingen -— Hoewei de mij- nenjager Hare majesteit Vlaar dingen eigenlijk niet op mijnen jaagt, is het schip ditmaal zelfs omgetoverd in een jacht. Het schip is dezer dagen terug bij haar naamgever en gaf het mari tieme bevrijdingsfeest in de stad extra glans. Vlaardingse prominenten kre gen voor het weekeinde nog voor de jager voor anker ging in de Wilhelminahaven de gele genheid aan boord een tochtje over de Nieuwe Waterweg te maken. Opstappen in Hoek van Holland, waar commandant lui tenant ter zee eerste klasse Van Loo de loopplank wijst, voor de deur weer afgeleverd. Voor bur gemeester Van Lier wordt gesa lueerd, terwijl de wethouders en de overige gasten zeer beleefd worden begroet. Terwijl de doopster van het schip, mevrouw Snaijer-De Boer herinneringen ophaalt aan haar eerste tochtje twee jaar geleden, merkt een van de opvarenden op: 'Hé, we varen al'. Dat is het sein om de zon op te zoeken! De bezoekers spoeden zich naar het dek, waar de stropdassen niet willen wijken voor de zwem broeken. Dat kan ook niet, want bij de marine moet discipline heersen. Doopster „Prachtig hoor, die matrozen pakken", zegt de 85-jarige me vrouw De Snatjer. De doopster geniet van het tochtje. Zij zit op een stoel vlak bij de plaats waar commandant Van Loo een oogje in het zeil houdt. Ze bewondert de bemanning die met appara tuur en moeilijke termen in de weer is. Cp het dek valt ook wat op te steken. Matroos eerste klas De Best vertelt over zijn werk; „We speuren vierkante stukjes zee af. Als we op de sonar een voorwerp tegenkomen dat op een mijn lijkt, dan sporen we het ding op. Is het een mijn, dan la ten we hem ontploffen of we de magnetiseren hem". De jager is niet magnetisch. Hij is uitgevoerd in grijs polyester. „Omdat het een lichte boot is, kunnen we bij windkracht zes al niet meer varen. We zien trou wens niks meer op de sonar als die zandkorreltjes om de mijn heen 2weven". Ondertussen zorgt de matroos voor de vlag gen. Elke vlag heeft zijn eigen betekenis. Zo betekent de vlag met het torentje 'koningin aan boord'. Zij ligt nieuw in de kast. „We kennen tientallen vlaggen uit ons hoofd", zegt De Best en hij laat de man-over-bood-vlag en de bevoorrading-op-zee-vlag zien. De bemanning is enthousiast over het werk. Eén van de passa giers, wethouder Arij Maarie- veld: „Ik zou me toch wel gevan gen voelen als ik met veertig man dag en nacht op een schip zat". Hij weet te vertellen dat de Vlaardingen een Frans model is. „De Fransen houden wel van hiërarchie. De kapitein krijgt de grootste slaapkamer, de onder sten in rang slapen boven elkaar in piepkleine hutjes". Ontploffing Terwijl het schip de Wilhelmi nahaven narheeft de kok de nasi klaar. Na eten houdt commandant Van Loo een toe spraakje, waarin hij die keer aanhaalt dat er een foto zou wor den gemaakt van een tot ont ploffing gebrachte mijn. „Eerst gebeurde er niets. En toen... Ja hoor, wat bubbeltjes". De derde keer ontplofte het gevaarte en er werd geklikt De foto, waarop een enorme fontein te zien is, werd overhandigd aan me vrouw De Snaijer, die er erg blij mee was". Geroerd vertelt zij over haar er varingen aan het begin van de Tweede Wereldoorlog. -Burge meester Fred van Lier heeft dan in zijn rede al opgemerkt dat juist in vredestijd een 'oorlogs schip' een belangrijke functie heeft. Hij voegt daar een politiek getinte metafoor aan toe: ltDe foto is typerend voor Vlaardin gen. We zijn er niet om mijnen te leggen, maar om 2e op te spo- ren". Schiedam Koffiedik kijken kan niemand, maar of de .Taco- buskerk in Kethel nog een twee de eeuwfeest zal beleven, wordt door alle betrokkenen ernstig betwijfeld. „Rond het oude Ke thel", zegt historicus Ruud Pouls, „zie je aan alle kanten de stad oprukken. Niemand kan zeggen of bet kerkdorp over twintig, dertig jaar in deze vorm nog bestaat". De luchtfoto op het jubileum boek, dat gistermiddag officieel werd uitgereikt, dateert van 1939 en zou nu niet meer te ma ken zijn. De Jacobuskerk staat Een felie brand verwoestte vier renovatïehuizen in de Vlaardingse Heemraadstraat. Vlaardingen Drie gezinnen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag dakloos geworden door een brand in vier renovatiepan den aan de Heemraadstraat. De politie vermoedt dat een groepje jongelui een stapel tempexplaten die voor de huizen lag in brand heeft gestoken. De vier renovatiehuizen brand- den volledig uit. De bewoners van drie aangrenzende wonin gen moesten worden geëva cueerd wegens de enorme rook- en waterschade. Twee gezinnen vonden onderdak bij kennissen, het derde werd tijdelijk in het Deltahotel ondergebracht. Door de enorme hitte liepen zelfs de gevels van de huizen aan de overkant van de straat schade op. Bij basisschool De Woudhoek aan het Faassenplein in Schie dam werd afgelopen weekeinde tweemaal brand gesticht. Vrij dagavond rond half twaalf ston den plotseling de speelwerktui- gen op het schoolplein in lichter laaie. De brandweer wist de schade beperkt te houden. Zater dagavond rond elf uur was het opnieuw raak. Toen werd een stapel boomstammen op het grasveld bij de school in brand gestoken. Beide keren waren de daders spoorloos. Ook recente lijk werd verschillende kéren brand gemeld bij de school. Politie en brandweer maken zich zorgen ora bet vandalisme op het Faassenplein. De school is gevestigd in een houten gebouw. Het gevaar bestaat dat de school een dezer dagen opnieuw het doelwit wordt van brandstich ters.- Aan de Buys Ballotsingel in Schiedam brandde zaterdags-, vond een slaapkamer uit. Oor zaak was een defecte ventilator. daarop temidden van lommer rijk groen en wordt alleen omge ven door oude boerderijen. Gisteren vierde de rooms-katho- lieke Jacobuskerk in het oude Kethel zijn honderdjarig be staan. In ae met bloemen ver sierde kerk droeg mgr. R.Ph. Bar samen met de pastores Th. Kool en C.G.M. Veltman eerst een fees telijke eucharistieviering op. Om twaalf uur werd hei feest ver plaatst naar een grote tent aan de andere kant van het kerkdorp. „Nog even en dan staat naast de Jacobus een blok graniet", zon gen de feestvierende parochia nen tijdens de toast. Niemand leek doordat sombere toekomst beeld aangeslagen. „Waarschijn lijk leeft het dorp verder als on derdeel van een Schiedamse stadswijk en daar moeten we maar vrede mee hebben", zei kerkbestuurslid J. Kuijs. Toen de kerk in 1890 werd geo pend kon pastoor W.C. Koe- voets zich zieleherder noemen over 786 parochianen. Pastor Th. Kool waakt nu over het geestelijk welzijn van bijna ze venduizend volgelingen. Schie dams archivaris Ruua Poels ver diepte zich met een parochiële werkgroep drie jaar lang in de geschiedenis van de Jacobus kerk. En niet alleen in die van de kerk, maar ook in het duizendja rig parochieleven van het dorp. Uit het 165 pagina's tellende ju bileumboek blijkt hoeveel in vloed de kerk op het dorpsleven heeft gehad. Poels: „Het boek had twee keer zo dik kunnen zijn. want er was ontzettend veel materiaal. Maar je moet er op een gegeven moment een punt achter zetten". Het boek bevat veel historisch fotomateriaal en overdrukken van authenieke geschriften. Het feestlied dat bij de opening in 1890 werd gezon gen. bevat de profetische zin: „Zie lang met vreugde, vrij van druk. deez' kerk den Heer ge wijd". De naam van architect A.C. Bleijs duikt herhaaldelijk op in het grasgroene boekwerk. Het mooie weer maakte dc fecst- dag nog feestelijker. In de blauwwitte feesttent werd geno ten van de Polderreveu. Paro chianen schreven zelf de teksten voor de komische voordrachten. Carnavalsvereniging de Rietzei lers had een afvaardiging ge stuurd die het publiek onthaalde op liedjes van Wim Sonne veld. Kethel leek inderdaad weer een dag het dorp van toen; een met bloemen versierde kerk, een stralende zon boven een feest tent en een vrolijk feestende pa rochie met een goedlachse pas toor in hun midden. Alsof de tijd werkelijk had stilgestaan...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1