Opnieuw problemen in Stedelijk Museum f Heemraadstraat krijgt bewaking Arij Maarleveld als stuntman 'Nog eens wateroverlast overleef ik niet' Waarnemend directeur Clara Stroman ziek thuis Zesduizend gulden voor Poolse veteranen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners bang voor brandstichting en vandalisme Overvaller pompstation acht maanden de cel in Schiedammer gered van verdrinking Bejaarden voelen zich weggepest Onvrede in de Babberspolder Els Hellwig maakt kans op provincie Winkelhart kwart eeuw Autokrakers aangehouden WHHNKG —^Havens,raat 31^BC^!sardjngen. Postbus4008, 313Q KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.435g066r435C)557.. sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754* WOENSDAG 9 MEI 1990 PAGINA 13 &frtf£NTf r£NÖVE£KT KREPE5AT« Duidelijke taal in de Heemraadstraat, waar paniek is ontstaan na de brand in vier renovatiepanden. Schiedam In de top van het Stedelijk Museum is op nieuw een personeelsconflict gerezen. Waarnemend direc teur Clara Stroman heeft zich ziek gemeld, omdat zij het niet eens is met de gemeente lijke reorganisatieplannen voor het museum. trekt deze maand als gewoon museummedewerker naar de zoiderom de collectie te inventa riseren. Oorspronkelijk zou Stroman te rugkeren naar haar oude bezig heden. In plaats daarvan bood de gemeente haar een funciie aan in de voorlichtingssfeer. De ge sprekken daarover zijn afgebro ken. Eerder haakte directeur Hans D Paalman noodgedwongen af. Hij Kommellg r 1 juni tijdeiijJ Vlaardingen De renova tiepanden in de Heemraad straat worden voortaan tij dens de weekeinden In de ga ten gehouden door een parti culiere bewakingsdienst. Aannemer, woningbedrijf en gemeente zijn dat gisteren overeengekomen tijdens een spoedvergadering in buurt huis De Haven. De maatregel wordt getroffen om te voorkomen dat er op nieuw brand wordt gesticht In de straat is paniek ontstaan na dat in het afgelopen weekeinde vier panden in vlammen op gin gen. Nog niet duidelijk is, wie de kos ten van de bewaking voor zijn rekening zal nemen. „Dat zoe ken we later wel uit, eerst moet er rustin de straat komen", aldus ambtelijk projectleider Ruud van Woerkom. De gemeente zal vermoedelijk een deel van de be waking gaan betalen. „De gemeente renoveert, de straat krepeert". Met grote, boze letters staat die tekst op een spaanplaat die een uitgebrande woning bedekt. Boze omwonen den wilden niet eens op gemeen telijke maatregelen wachten met het uiten van hun bezorgdheid, zo werd gisteren duidelijk. De schrik na de verwoestende uit slaande brand zat er nog goed in. Beschermen „Hoe denkt de gemeente ons te gen nieuwe uitingen van vanda lisme te beschermen? Hoe wor den de leegstaande woningen beveiligd? En wat gaat er gebeu ren met de uitgebrande pan den?" Dat zijn vragen die het in allerijl gevormde wijkteam gis termiddag onmiddellijk diende te beantwoorden. Bange bewoners stonden in spanning langs de provisorisch opgestelde conferentietafels in buurthuis De Haven, waaraan het achttien leden tellende team tot besluiten diende te komen. Gespreksleider Ruud van Woer kom had van de wethouders Van der Steen en Ranshuijsen volmacht gekregen om hen de nodige maatregelen toe te zeg gen. De welzijnswerker slaagde erin de grootste bezorgdheid en paniek enigszins te sussen. -De Vlaardïngse politie had be halve wijkagent Willem Zwik- ker ook inspecteur Westerman naar de bijeenkomst afgevaar digd. Afgezien van het instellen van permanente bewaking tij dens de 'risico-uren', kwamen de volgende maatregelen uit de bus: De bedreigde huizenrij wordt voortaan zowel aan de achter als aan de voorzijde in de spot light gezet. De politie voert met sterk ver hoogde frequentie surveillances uit. Brandbare bouwmaterialen worden in afsluitbare containers opgeslagen. Leeggekomen woningen wor den onmiddellijk dichtgespij kerd. Burgerwacht Een enkele bezorgde bewoner wilde er zelfs ook toe over gaan een soort burgerwacht op te zet ten, maar de politie raadde de straat aan daarmee terughou dend te zijn. Ook het verzoek van wijkwerker Leo van Ger- ven om in ieder geval de bene denverdiepingen met voorrang glasdicht te maken, haalde het om praktische redenen niet. Morgenavond praten de buurt bewoners verder over eventuele aanvullende maatregelen. Dui delijk werd dat vooral de week einden gevaarlijk worden ge acht. De politie zegde daarvoor verhoogde waakzaamheid toe. Westerman: „In het weekend hebben we maar weinig man kracht beschikbaar, maar dat wat we kunnen missen zetten we in". Vlaardingen Arij Maarle veld, wethouder van onder wijs van Vlaardingen, heeft een originele manier bedacht om zijn bestuursfunctie meer inhoud te geven. Vrijdagmiddag daalt de wethou der met behulp van enkele klim- touwen van het dak van scho lengemeenschap Casimir af naar de gevel enkele meters lager. Maarleveld voert dit waagstukje uit om de naam van de school te onthullen. Die ontbrak al jaren op de gevel. Het stuntje van de bestuurder vormt het hoogtepunt van een middagje zelfwerkzaamheid op school. Docenten, ouders en leer lingen steken vrijdag gezamen lijk de banden uit de mouwen om de school een opknapbeurt te geven. Binnen worden de loka len geverfd, buiten worden ga zons en struiken ontdaan van rondslingerende patat zakjes en koffiebekertjes. Deze doe-middag is een ideetje van de schoolleiding, die het ge bouw onlangs grondig onder handen heeft laten nemen door een schildersbedrijf. Veel ver trekken werden door beroeps aangepakt, maar om geld uit te sparen werden andere ruimtes gereserveerd door enthousiaste amateurs. Het karwei wordt aan het einde van de middag afgesloten met een barbecue. Gasfornuizen Speciale aanbiedingI Bekend metk gastOKUis nieuw met Giveg-keurme'k, Komptefi' met 4 kookfrarKters. l homos taal. ovenverlichttng. gnd. lade enafde^ptaSt 4QQ Kookplaten vartai Ook voor butaan' Verder alle bekende merken met nofie Kontngen'!" Een gasioestet koopt u toch bij een vakman? Erfcendinslrilateur. 1 Rotterdam De Rotter damse rechtbank heeft een 32-jarige Schiedammer voor een overval op het benzine station aan de Horvathweg veroordeeld tot een jaar cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Zijn mede dader, een 24-jarige man uit Vlissingen, kreeg vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaarde lijk. Maar hü had ook een tweetal berovingen op zijn kerfstok. De straf viel voor beide ver dachten. drie maanden kor ter uit dan officier van justi tie mr, C.M.P. FÜnt-van Noort twee weken geleden had geëist. De twee Beroof den op 13 januari van dit jaar het pompstation, omdat zij geld nodig hadden om cocaï ne te kopen. De man uit Vlissingen lokte de pompbe diende weg van ae toon bank, de Schiedammer deed een greep in de kassa en stal vanonder de toonbank een kistje met wisselgeld. Het grootste deel van de bult werd korte tijd later alweer omgezet in verdovende middelen. De rechtbank reageerde af wijzend op een verzoek van mr. Sehotting, de advocate van de VKssïnger. Die had gevraagd haar cliënt onmid dellijk in vrijheid te stellen, zodat hij kon worden opge nomen in een afkickcen trum. Dat zou voor de maat schappij op de lange termijn veel beter zijn, vond zij. De rechtbank was dat niet met haar eens. wordt per 1 juni tij'delijk opge volgd door zijn voorganger Pier re Janssen- Ciara Stroman zit thuis omdat zij 'niet het volgende slachtoffer' wilde worden van de zuiverin gen in de museumtop. Volgens een afspraak uit 198? zou zij niet langer optreden als waarne mend directeur zodra Paalmans bewind eindigde. Paalman ver- De sfeer in het museum is de laatste maanden om te snijden. Die sfeer wordt gekenmerkt door een slechte verstandhou ding tussen Stroman en Paal man en door grote onzekerheid over de toekomstige vorm van directievoering. Ook is niet dui delijk welke zeggenschap de nieuw op te richten dienst Kunst en Cultuur in het museum krijgt. „Het is allemaal heel erg romme lig", aldus Clara Stroman, die verder niet in details wil treden over de problemen in het mu seum. Geruchten dat Jan Lemmen, een functional ra van de dienst Personeel Organisatie, Clara Stroman zou opvolgen als waar nemend directeur, worden door de gemeente tegengesproken. Hans Klop, Lemmens chef en di recteur van P O: „Lemmen neemt alleen de lopende zaken waar". Anderen merken Iako- niek op dat de personeelsfunc tionaris 'te hoog in de salaris schaal zit om adjunct te worden in het museum.'. Onderzoek Hans Klop heeft zojuist een on derzoek afgerond naar de toe komstige personele organisatie van het museum. Burgemeester en wethouders nemen binnen kort een beslissing over zijn aan bevelingen. Welke dat zijn wil Klop niet zeggen. Zijn onderzoek is het tweede binnen korte tijd naar de proble men in het Stedelijk. Eerder on derzocht het accountantsbureau VB van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten de admi nistratie van het museum. In het Stedelijk werken ongeveer vijf tien mensen. Dat zich zoveel moeilijkheden kunnen voordoen in een zo klei ne organisatie heeft al menige Schiedammer verwonderd. Niet altijd werd de schuld gelegd bij de museumïeiding: sommigen vinden dat de afdeling Cultuur, Sport en Jeugdzaken op het stadskantoor mede-verantwoor delijk is voor de problemen. Vlaardingen Het douceurtje voor de Poolse oud-vliegeniers, die vorige week in Vlaardingen koninginnedag meevierden, is zesduizend gulden groot gewor den. Dat geld bestond uit een aantal giften, maar is voorname lijk afkomstig uit de verkoop van ouderwetse blikken met bis cuits. In Streekmuseum Jan Anderson zijn in totaal 552 van deze blik ken, waarvan de originele exemplaren dezer dagen 45 jaar geleden 'uit de lucht kwamen vallen' tijdens de Operatie Man na, aan de man gebracht.» Dat was al goed voor 4,5 mille. Het resterende deel van het bedrag werd bij het kraampje van de Stichting Nationale Gedenkda gen binnengehaald. De bedoeling van de actie was de Poolse vliegeniers, die in de mei dagen van 1945 deelnamen aan de voedseldroppingen, anno 1990 naar huis te sturen met een vol vliegtuig. Voorzitter Arie de Jong van de Stichting Voedsel en Vrijheid: „Het is een enorm succes geworden. De Poolse oud- strïjders zijn door het Neder landse voLk helemaal in het nieuw gestoken en zijn met een overgewicht in hun koffers naar huis gegaan". Succesvol blijkt ook de tentoon stelling 'Nee en nog eens nee' van Jan Anderson te zijn ge weest. In totaal hebben vijfdui zend bezoekers de expositie over de Tweede Wereldoorlog be zocht. Daarnaast schoten vijf te levisieploegen er beelden. Vori ge week heeft Spierenburg TV produktles de tentoonstelling vastgelegd. Deze film zal de ge meente Vlaardingen binnenkort worden aangeboden. Vlaardinger - Door het snelle ingrijpen van een in woner uit de Westlandse ge meente De Lier is gistermid dag een 32-jarige Schiedam mer van ae verdrinkings dood gered. De man reed op zijn fiets over de Oosthavenkade, toen hij ter hoogte van het Oosterhoofd plotseling een aanval van epilepsie kreeg. Omdat hij zichzelf niet meer onder controle had reed de Schiedammer met rijwiel en al de Buitenhaven in. Door alert reageren van de inwo ner van De Lier kon de man tijdig uit het water worden gehaald. De fietser werd ter observa tie opgenomen in het Schie- damse Schielandziekenhuis. door AA O RIFIVÊLD Vlaardingen Het echtpaar Van der Plas is het beu. In de 41 jaar dat zij aan de Rotter- damseweg woonden, hadden zij nooit wateroverlast, maar de laatste maanden is het niets dan ellende. Sinds tweede paasdag zitten zij voor de tweede keer met nat ta pijt en vochtig behang. De riole ring in het naburige kraakhuis is kapot. „De gemeente laat ons ge- woon stikken", zegt de bejaarde -j J. van der Plas. En hij voegt er 5 somber aan toe: „Nog een keer wateroverlast overleef ik niet". I De familie Van der Plas be- i woonde het niet ai te grote huis aan de Rotterdamseweg in het complex noodwoningen in de Vlaardïngse Babberspolder ooit j met zes kinderen. Toen die het - huis uit waren hadden zij de ruimte en dachten zij er hun oude dag te beieven. „Wij willen hier niet weg. Wij aarden in geen ander huis meer". De sloopplan- nen van de gemeente waren een streep door de rekening. Maar hun huis was pas in 1992 aan de beurt. Dat was nog 20 ver weg. Maar nu hebben ze het gevoel alsof de gemeente hen weg wil treiteren. „Dit is gemeen", zegt mevrouw Van der Plas uit de grond van haar hart. De eerste schrik kwam, toen het echtpaar in oktober vorig jaar te rug kwam van vakantie. Het ta pijt was drijfnat, het behang was Met een straalkacheltje pro beert J. van der Plas de natte, be schimmelde vloer droog te sto ken. zwart uitgeslagen. „We liepen te soppen op de vloerbedekking", klaagt Van der Plas. De opzich ter kon in de riolering geen de fect ontdekken. Pas tegen de kerst wist hij te melden dat de verstopping bij de buren zat. Daar was een kraker ingetrok ken. „Geen wonder, dat huis stond ook al zo lang leeg", zegt Van der Plas. Tapijten behang werden wegge haald en het echtpaar stookte met gas- en straalkaehels zo hard het kon om het huis weer droog te krijgen. Het onderste deel van de vochtige muren werd uitge hakt en opnieuw gemetseld en gevoegd. De winter brachten Van der Plas en zijn vrouw in de keuken door. Die was het eexst droog, zodat daar een stuk vloer kleed kon worden neergelegd. Half februari had het echtpaar een nieuw, droog tapijt in een schoon huis, maar die vreugde was van korte duur. In de nacht van tweede Paasdag zat Van der Plas, die de slaap niet kon vat ten, aan de tafel in de woonka mer te puzzelen. „Ik verschoof mijn stoel en wat denk je? Zo'n zwarte plek waarde poot had ge staan!" Van der Plas bleef er zowat in: „Ik ben ziek, ik kan heel weinig hebben". Van schrik belde hij de politie, voordat hij het woning bedrijf inschakelde. De kraker was verhuisd. Het riool in het naburige huis zat weer verstopt Na de eerste 'overstroming' had de opzichter tegen Van der Plas gezegd: 'Zoek maar geen contact met die kraker, want dat is een heel gevaarlijk persoon'. Nu hoorde de bejaarde van de kra ker zelf, dat die de gemeente bei de keren zou hebben gewaar schuwd voor de. verstopping. „Da's toch frappant, niet?" Óver de materiële schade wil Van der Plas het niet hebben. Die wordt grotendeels door de verzekering vergoed. „Nee, de morele schade, die is het ergst. Je krijgt toch een behoorlijke knauw. Je bent per slot van re kening over de 70. En de ge meente laat je gewoon in je sop gaar koken. Je moet nog een uur wachten aan de telefoon voor je iemand te pakken krijgt". Er zitten nieuwe krakers in het buurhuis een vrouw met een kind en Van der Plas heeft de gemeente gevraagd die maar snel een woonvergunning te ge ven. Dan wordt de riolering sneller gerepareerd, denkt hij. „Maar wat zegt de gemeente? Krakers? Die hebben wii er bin nen de kortste keren uit vertelt Van der Plas. „Ik werd witheet". Het echtpaar heeft het tapijt weer weggerold, het nieuwe zeil opgerold en met twee touwtjes aan de trapleuning gehangen, voordat ook dat beschadigd raakt. „Je weet niet meer waar je met je reut naartoe moet", zegt mevrouw van der Plas. Het echt paar stelt de gemeente aanspra kelijk voor de schade. De riole ring van de buren zal de eerste keer wel provisorisch gerepa reerd zijn, veronderstelt Van der Plas. Vlaardingen In het voor de sloop bestemde complex noodwoningen in de Babber spolder is de onvrede over het beleid van de gemeente Vlaardingen en het woning bedrijf algemeen. Veel te veel huizen die nog best kunnen worden bewoond, blij ven leeg staan, vindt de bewo- nersgroep. „Het gaat helemaal niet goed. Zo kan het niet lan ger", zegt bewonerswoordvoer ster Nel de Ridder. Papieren mededelingen op de deuren van leegstaande huizen aan de Rotterdamseweg getui gen van de onvrede. 'Dit huis moet worden opgeknapt door het gemeentelijk woningbedrijf Een graffiti-artiest maaKte een alleszeggende spotprent van de nieuwe PvdA-wethouder Rans huijsen. staat er op die pamfletten. „Dro ge huizen worden afgekeurd, natte huizen worden goedge keurd voor tijdelijke bewoning", zegt Nel de Ridder. Op een blinde muur aan de an dere kant van de singel beeft een graffiti-artiest een spotprent ge schilderd van PvdA-wethouaer John Ranshuijsen, met een ver lepte roos in de ene hand en een moker in de andere. "Verlept so cialisme', staat erboven, en 'de tactiek van het wegpesten'. Ge tuige de tekstballon zegt de PvdA'er: „Daar krijg je het warm van". De bewonersgroep heeft nog hoop dat de nieuwe gemeente raad de problemen in ae Babber spolder beter gaat aanpakken dan de vorige. Gebeurt aat niet dan zullen de bewoners zelf actie ondernemen om leegstaande huizen bewoond te krijgen. Dan gaan zij krakers stimuleren de huizen te betrekken. „Anders verpaupert de wijk", zegt Nel de Ridder. „Er moet iets gebeuren". Schiedam Het Sehiedamse CDA-gemeenteraadslid Els Hellwig maakt kans op een plaats in de provinciale staten van Zuid-Holland, De Sehie damse afdeling van de christen democraten ging gisteravond akkoord met de voordracht van het plaatselijk bestuur. Met haar kandidatuur is Hellwig nog niet zeker van een zetel in het provinciaal bestuur. Zij heeft de steun nodig van nog eens en kele plaatselijke afdelingen. Voor een verkiesbare plaats op de verkiezingslijst moet zij bo vendien concurreren met de Vlaardïngse CDA'er Werner van Katwijk. Els Hellwig is vereerd met de voordracht Groot nadeel vindt zij echter dat zij haar zetel in de Sehiedamse gemeenteraad moet opgeven voor het geval zij naar Den Haag zou vertrekken. „En dat is jammer, want het wordt hier juist zo spannend met dat nieuwe college van PvdA, Groen Links en D66. Het spekta kel dat dat oplevert wil ik niet graag missen". Het CDA koos gisteravond ook een nieuw bestuur. Jan den Brinker is na twee termijnen voorzitter af. Hij wordt opge volgd door Riet van Lambalgen. De rest van het nieuwe bestuur bestaat uit academici: mr. H.C.M.M. Janssen, dr. Csaba Tamai, drs. W.J.C.M. Tomesen- Palm en prof. dr. A.J. Man in 't Veld. Vlaardingen Met koninginne dag en bevrijdingsdag is het fees ten in Vlaardingen nog lang niet voorbij. Het lijkt er op of de tijd tot aan het Haring-Bierfeest met festiviteiten wordt volge- maakt. Aanstaand en volgend weekein de is het weer raak en zijn het de winkeliers van het centrum die de bloemetjes buiten zetten. Dit maal is het 25-jarig bestaan van het stadshart de reden om er een aantal heuglijke dagen van te maken. Burgemeester Fred van Lier opent aanstaande zaterdag ter hoogte van het koffiepavil- joen het feest. Op die dag zullen ondermeer oude ambachten worden gedemonsteerd en zijn er een silhouettenknipster en snel teken aarindestad. De activiteiten gaan met rust dagen op zondag en maandag de rest van de week verder. Za terdag 19 mei sluit een velocipè- deschool (een velocipède is een oud soort Lets-red.) de festivitei ten rond het kwart eeuw oude. stadshart af. Schiedam Na enig speurwerk is de Sehiedamse politie er gis teravond in geslaagd twee auto krakers aan te houden. De ver dachten, een 3l-jarige Schie dammer en zijn even oude vriendin, werden op heterdaad betrapt door bewoners van de Stadhouderslaan. Zij zagen hoe het tweetal auto's openbrak van gebruikers van de tennisbaan. Aan de hand van het signale ment kon de politie de gezochten aanhouden. De man werd snel m de kraag gevat, de vrouw kon pas op de Burgemeester Honner- lage G ret el aan worden ingere kend. Enkele ogenblikken voor haar arrestatie wierp rij een gestolen autoradio in de singel. De buit moet diep in de modder zijn weg gezakt want de brandweer kon de radio ook na lang dreggen niet boven water krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1