3 OMA voorgoed van de baan Kritiek Paalman bedekt met de 'mantel der liefde' 'Ik herken ze van mijn fotoboeken: Junkers' Patriottentijd in 'Brandende Kwestie' boeit publiek matig VLAABDfNBS flAGBLAQ SCHIEBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT TIJDEN VAN OORLOG NAUTfK WATERSPORT Metaalbedrijf maakt lawaai Geen hypocriet 'gedoe' voor Bas Goudriaan CDA: meer I commissies Verpleeghuizen zoeken vrienden in Oost-Europa Polderweg dicht Hulpeloos op straat Caravan gestolen Dievenduo opgepakt 498.- WDBWEG Posibus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 01Q-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Teletax'n DONDERDAG iO MEI 199Q PAGINA 17 Vandaag is het vijftig jaar geleden dat voor Neder land de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Vanaf van daag ook publiceert A.P. de Jong (62), kolonel bui ten dienst van de Koninklijke Luchtmacht, exclusief voor het Rotterdams Nieuwsblad fragmenten uit zijn logboek van een luchtoorlog'. Precies een halve eeuw geleden overrompelde de Duitse Wehrmacht en Lufwaffe ons land na zes zwarte meidagen in 1940. Wat speelde zich in die da gen in Vlaardingen en de buurgemeentes af? In een korte serie wordt aan de hand van het dagboek van oud- Vlaardinger Arie de Jong, hier en daar door hem aangevuld met feiten die hem later bekend werdenteruggeblikt Het is een episode uit het leven van een twaalfjarige jongen. Een eersteklasser op de toenmalige christelij ke HBS aan de Westhavenkade 95 die samen met zijn neefje helemaal verzot was -- en nog is van vliegtuigen. „A.P en P.A. de Jong was een zwaar vliegtuig-minded duo. Zo stonden we ook bekend", staat de kolonel b.d. nog helder voor ogen. In die context moet zijn dagboek, waaruit nu voor het eerst wordt gepubliceerd, worden gezien. Alle luchtactiviteiten boven de Waterwegregio in jaren '40-45 heeft de oudstse van de twee broers De Jong uiterst secuur genoteerd; waargenomen vanuit zijn ouderlijke woning aan de Wilhelminasingel. Over Vlaardingen-in-oorlogstijd zegt De Jong: „Als je kijkt wat er in bij voorbeeld Rotterdam, Nijmegen en Vlissingen is gebeurd, dan hebben we niet veel leed gehad. Eigenlijk alleen die bommen op het cen trum. En dat terwijl we toch vijf jaar lang op een be langrijke aanvliegroute hebben gelegen. Het is mijn eigen filosofie, maar ik denk dat Vlaardingen onaan trekkelijk was, omdat de drie iuchtafweerbatterijen bij ons zo verrekt goed schoten... w Kolonel b.d. De Jong 10 mei 1940 Het is vier uur in de ochtend. De lucht is licht bewolkt. Het is iris en er is weinig wind. Ik schrik wakker van net Neder landse afweergeschut dat aan de Broekweg staat opgesteld. Mijn vader en moeder en ik be grijpen niet wat er aan de hand is. Ik ga naar het raam, op het noorden gelegen en zie tot mijn grote verbaring grote formaties vliegtuigen op enkele duizen den meters hoogte. Een door dringend zwaar geronk verge zelt de dreigende formaties. Nog nooit eerder hebben we zo iets gezien. Het geknetter van het geschut vermengt zich met het massale oorverdovende geronk. Dan horen we van onze inmiddels ook gewekte buren dat de radio heeft medegedeeld dat er oor log met Duitsland is. Ik stap naar buiten, gewapend met en kele oude Tekenschriften, vol geplakt met uit Panorama's en dergelijke tijdschriften geknip te vliegtuig-foto's. Overal in de driehoek Den Haag-Kotter- dam-Hoek van Holland zien we parachutisten dalen. Met de plakschriften in de hand staan wede vliegtuigen te herkennen. We zien ze voor dagboek van kolonel b.d. AP. de Jong het eerst in het echt. Het zijn veel Junkers JU-52's, Dornier DO-17 'vliegende potioden' en DO-215's en zo nu en dan ook een Messerschmitt 109. De eerste luchtactie boven ons land duurt van vier tot zeven uur. Parachutisten worden af geworpen wat gepaard gaat met mitrailleur-vuur op aller lei doelen en luchtgevechten met onze kleine, dappere Ne derlandse luchtmacht We zien vooral veel bomontploffingen boven Ypenburg. Ook daar luchtgevechten. Een Douglas SA van Ypenburg wordt neergeschoten en maakt een buiklanding op het wei land bij het verlengde aan de Holyweg. Het toestel heeft ver schillende kogelgaten. Maar er worden ook Duitse vliegtuigen omlaaggehaald. Een Messersc hmitt wordt ten noorden van Vlaardingen geraakt en de vlieger blijkbaar geraakt komt vloekend aan zijn val scherm naar beneden, Eén van de Nederlandse af- weerbatterijen staat aan de Vlaardinger Vaart op ongeveer vijfhonderd meter van ons huis aan de Wilhelminasingel. De eerste formaties vliegtuigen komen uit het zuiden. 'Onze' batterij is goed op dreef. Al spoedig zien we een Dornier neerfladderen, met een rooks liert er achteraan. Intussen blijft de Luftwaffe steeds in de lucht en de bran den op Ypenburg zijn nog gaande. Een tamelijk laagvlie- gende Junker 52 wordt ge raakt, Hij komt steeds lager en komt recht op de stad af. Hij gooit iets af. Bommen, denk ik. Zweeft nog even door en stort dan iets verder neer. De hele dag door blijft het in de lucht knetteren, maar overi gens verloopt de dag voor ons vrij rustig tenminste, wat oorlogshandelingen betreft. De op de Wilhelminasingel inge graven soldaten rukken een maal uit om parachutisten tus sen Vlaardingen en Schiplui den aan te vallen. Na enige tijd komen ze terug, een Duitse mi trailleur buitgemaakt. De eerste oorlogsnacht is heel vreemd. We slapen weinig en er is voortdurend geronk van vliegtuigen; naar men zei on der andere van RAF-toestel- len, De luchtbescherming heeft ons proberen wijs te maken dat er alleen Nederlandse en En- 1 gelse toestellen in de lucht zijn, maar ik geloof dat het toch wel f voornamelijk Duitse vliegtui- A gen zijn. Onze luchtmacht is immers zo goed als uitgeschakeld en had niet de beschikking over nacht vliegtuigen. En de Tom mies, laten we daar maar niet over spreken. Die hadden een belangrijke voetbalwedstrijd... Overigens lijdt de Luftwaffe deze dag een gevoelige neder- Svv - -V'fi, laag. Van de 1200 vliegtuigen worden er 350 neergehaald. Dat is het grootste aantal toe stellen dat ooit op één dag is neergehaald! Deze verliezen zijn medebepalend geweest dat Hitier zijn invasie van Enge land niet heeft kunnen door zetten. Hij had er gewoon niet genoeg vliegtuigen meer voor... (Morgen in deel 2: Het 'bom bardement' op Vlaardingen was een Engelse vergissing, geen Duitse wraakactie...) Prins Bernhard en generaal Winkelman inspecteren bij de boerderij van dr. Moerman het luchtafweergeschut van reserve kapitein C.J. Tuijn. De batterij gaf de Luftwaffe or in de een oorlogsdagen flink van langs. ^Schiedam w idaar gaan we toch "geen van maken". Chris Zijdeveld,. !de nieuwbakken wethouder 'voor cultuur in Schiedam, «'neemt museumdirecteur ;Hans Paalman diens kritiek 'op de gemeente in NRC/Handelsblad in het ge heel niet kwalijk. Paalman hoeft niet te vrezen, dat hij voor zijn gepeperde uitspra ken op het matje zal worden ge roepen. In het interview zei de directeur van het Stedelijk Museum onder meer de benoeming van Pierre Janssen als 2ijn opvolger als 'een dolkstoot in de rug' te ervaren, Janssen was immers Paalmans voorganger. Janssen terughalen betekent volgens Paalman dat hijzelf zijn werk 27 jaar niet goed heeft gedaan. Gegriefd liet Paalman zich ook uit over de tentoonstelling Bida i Kolo van enkele jaren terug, om dat hem daarover destijds de lei ding werd ontnomen. Paalman moest rijn bevoegd heden afstaan aan chef culturele zaken Ben Hakkenbroek. Deze mocht later op kosten van de gemeente naar <le Antillen 'om twee catalogi te 'overhandigen', sneert Paalman. '„Ach, dat heeft hij in een alles zins begrijpelijke sentimentele bui gezegd, daar val ik toch niet hard over", verklaart Zijdeveld vergoeilijkend. „Zeker niet om dat het in een dagblad voor intel lectuelen staat, mensen die toch geacht worden een oordeel te .hebben dat van enige afstand ge- tuigt". Paalmandie op 17 mei zijn func tie officieel neerlegt, krijgt als ■het aan Zijdeveld ligt een af- „scheid dat klinkt als een klok. >„Een afscheid met vliegende -vaandels en slaande trom", dat is ;wat de mede op verzoek van de gemeente aftredende museum directeur volgens de wethouder jverdïent Paalmans opvolger Pierre Jans- 'sen, die slechts voor korte tijd is aangetrokken, moet de voor waarden scheppen voor een nieuw museumbeleid. Het Ste delijk moet 'een swingende tent' worden, vindt Zijdeveld. „We geven ruim één miljoen gulden per jaar uit aan het museum, maar er gaan veel te weinig mensen naar binnen". Over de toekomstige personeels structuur in het museum blijft Zijdeveld in het vage. Hoewel het college van burgemeester en wethouders al in 1987 bepaalde dat de tweekoppige leiding van Hans Paalman en Olara Stroman slechts een tijdelijke zaak zou zijn, wil Zijdeveld zich niet uitla ten over ae wenselijkheid'van één of twee directeuren. Een rapport met concrete voor stelJen van Hans Klop, directeur Personeel &c Organisatie, zegt de wethouder nog niet onder ogen te hebben gehad. Ook over een aangepaste functie voor waarne mend directeur Clara Stroman, die rich ziek heeft gemeld, wil Zijdeveld geen uitspraken doen. door AAD RIETVELD Vlaardingen De tekst 'De negende van OMA' zal nooit in neonletters op de ouderenflat aan de Waalstraat prijken. De centrale bibliotheek raakt het rode neon-al- fabet op de onderste ge- velboog kwijt en de ge meente moet een forse financiële klap opvan gen. Dat rijn de gevolgen van het be sluit van het nieuwe college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen om de omstre den creatie van kunstenaar John Körmeling niet te plaatsen. Het werk, dat 119.184 gulden kost, moet wel worden betaald en de PTT heeft zijn bijdrage van 60.000 gulden ingetrokken. „Les jeux sont faits", zegt een be droefde wethouder Arij Maarle veld (cultuur) die de verlichte schepping van Körmeling steeds heeft verdedigd. Hij kon in het nieuwe college onmogelijk op boksen tegen de tegenstanders John Ranshuijsen, Aart Kool en Agnes van Ardenne. Die waren in april nog raadslid en steunden een motie van SP'er Remi Poppe om het kunstwerk tegen te hou den. Ook de partij van wethouder Ton van der Steen, D66, was toen gevoeliger voor de' argu menten van de bewoners van de ouderenflat, dan voor het betoog van wethouder Maarleveld. De ouderen vinden de tekst die Körmeling hen heeft toebedacht denigrerend. B en W zullen de gemeenteraad in juni een krediet vragen om de motie van Poppe uit te voeren. De ambtenaren die het raads voorstel maken moeten hun woorden zorgvuldig kiezen, want het gemeentebestuur wil de Eindhovense kunstenaar Körmeling en medefinancier PTT niet nog eens tegen de sche nen schoppen. Dat heeft de gemeenteraad im mers op li april al gedaan toen zij de plaatsing blokkeerde van het neon-kunsfwerk, dat door de welstandscommissie en de com missie voor beeldende kunst was goedgekeurd en waarvoor daags tevoren een bouwvergunning was afgegeven. De gemeente moet nu de volledi ge kosten van het kunstwerk dragen. Dat is 60.000 gulden meer dan waar aanvankelijk op was gerekend. Dat is bedrag dat de PTT meebetaalde aan, het kunstwerk. Een deel van het ob ject, dat uit drie delen bestaat, zou boven de ingang van het PTT-hoofdkantoor aan de Waal straat worden geplaatst. Körmeling ontwierp een neon- alfabet voor de bibliotheek dat eindigt bij de letter 'W'. Boven de ingang van het postkantoor zou den de letters PTT komen te staan en op het dak van de oude renflat de gewraakte OMA- tekst Nu het kunstwerk niet wordt geplaatst wil de dienst Kunst en Vormgeving van de PTT zijn geld terug. Slopen „Wat de raadsleden kennelijk ook niet hebben beseft, is dat het alfabet nu van de gevel van de bibliotheek moet worden ver wijderd". zegt wethouder Maar leveld. Want dat alfabet hoort bij het driedelige kunstwerk. Dus met 60.000 gulden is de gemeente er nog niet. De sloop zal ook nog wat geid kosten. En dan bestaat er nog de mogelijkheid dat de kunstenaar van degemeente een schadevergoeding eist. In de motie van Poppe werd ge vraagd het kunstwerk niet te plaatsen en van het bedrag wat de gemeente zo uitspaarde in overleg met de bewoners van de ouderenflat een ander kunst werk aan te schaffen. „Maar er blijft helemaal geen geld over", zegt Maarleveld. De wethouder voor cultuur is diep ongelukkig met de afloop van het verhaal. Hij heeft na het aannemen van de SP-motie lan ge gesprekken moeten voeren met Körmeling en met de PTT en dat deed hij met bezwaard ge moed. ,,'k Vind het maar hele maal niks", zegt hij uit de grond van zijn hart, B en W hebben nog overwogen om het werk van Körmeling te plaatsen voor een proefperiode. De tegenstanders zouden er dan misschien wel aan wennen. Maar na rijp beraad zag het ge meentebestuur daar vanaf, Maarleveld; „Zo'n proef brengt weer extra kosten met zich mee. Bovendien, hoe lang moet zo'n proef duren en wie moet je uit eindelijk een oordeel laten vel len? Dat zijn zaken waar je toch niet uit komt". Connelly Master O'Brien EP-ski's uw wstêrsporladrBB voor: roei-, vis- en volgboten (pjoner), zeewaardige visbeten (Rana), rubberboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski'a'en onderdelen. Trailers en div, a door MARI TIMMERMANS Schiedam De patriotten tijd is niet het meest bestu deerde tijdperk van onze ge schiedenis. Historici kunnen er weliswaar een schat aan materiaal over bemachtigen, maar nooit zal het eind van de Hollandse pruikentijd boeiend genoeg zijn om er de aandacht van het grote pu bliek mee vast te houden. De makers van 'n Brandende Kwestie hadden dat ook kunnen weten. De wens om authentieke Schiedamse geschied en is tot the ater om te vormen, won het ech ter van de vraag naar een leven dig kijkspel. Gisteravond werd rond de Ap- pelmarktbrug de try-out gehou den van een opmerkelijk theate rexperiment, waarvoor van avond de première op het pro gramma staat. Zevenhonderd toeschouwers op een drijvend ponton, keken naar de allereer ste publieke opvoering van 'De Kwestie'. Met techniek en regie ging het af en toe even mis, maar het publiek zag ook hoeveel schitterende theatervondsten werden benut. Geraffineerd Op een 'straat-bühne' van meer dan tweehonderd meter werd met geraffineerde belichting scene voor scene tevoorschijn getoverd. Het publiek moest echter op de vele zijtonelen soms zoeken, waar de het spel werd voortgezet. Applaus kreeg de vondst om de jonge Pieter Nolet op een echt varend schip naar Amerika te laten vertrekken. Voor de strijd tussen aristocrati sche oranjeklanten en revolutio naire patriotten wordt in De Kwestie soms een vergeefs be roep gedaan op het historisch be sef van de toeschouwers. In Schiedam betwijfelen de mach tige jeneverbaronnen de loyali teit van hun collega Dominions Doom in hun strijd om het be houd van de macht. Het vaak knullig optredende patriottische vrijcorps, overigens prima op de planken gezet, maakt op hen geen enkele raarder indruk. Pas als Pieter, de zoon van Jacob Klaterend applaus kreeg deze vondst In *n Brandende Kwestie: Pieter Nolet vertrekt op een echt varend schip uit de Lange Haven naar Amerika. Nolet, met nieuws uit Amerika thuiskomt, gaan sommigen er anders over denken. Pieter brengt behalve een klein indi aantje en twee roller-skaters, de poenige Simon Wood mee. Een man die met cowboyhoed en hamburgers twee eeuwen tijds verschil weet te overbruggen. Gewaagd Komisch werkende anachronis men 'vergissingen' in de tij drekening geven 'n Branden de Kwestie nooit de ernst van een historische uiteenzetting. Het stuk eindigt met de Pyrhus- overwinning van de gegoede burgerij. Wie zijn geschiedenis les heeft geleerd, weet dat de Franse revolutie een paar jaar later de zaak weer omkeert In afwachting daarvan vertrekt Pieter Nolet naar Parijs en gaat Simon Wood weer terug naar huis. „Take care, Pieter. I'll see you around", zijn zijn laatste woorden, Schiedam kan met trots wijzen op dit gewaagde theaterexperi ment. De vele briljante theater vondsten verdienen echter een levendiger en navoelbaafder verhaal. Het publiek begon al ver voor het eind van het stuk het ponton te verlaten. En dat deed het niet alleen vanwege de ongemakkelijke bankjes en de opkomende kou. Schiedam Het Schiedamse gemeentebestuur heeft de provincie Zuid-Holand ver zocht stappen te ondernemen tegen het Schiedamse offsho re-bedrijf Brown en Root. Het metaalbedrijf bij de "Wil- helminahaven veroorzaakt een zodanige lawaai-overlast dat bewoners uit de omgeving' van de Burgemeester Knap- pertlaan, zow wordt gesteld, 's nachts vaak geen oog dicht doen. De herrie wordt veroorzaakt door werkzaamheden aan in de "Wllhelmiuahaven 'gepar keerde' booreilanden. Het la waai zou gedurende de hele dag en nacht te horen zijn. Bij de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond zijn verschil lende keren klachten binnen gekomen- De gemeente Schiedam zegt niets te kunnen doen aan het probleem omdat de vergun ning van Brown en Root een provinciale aangelegenheid is. Wethouder Chris Zijdeveld heeft de provincie schrifte lijk verzocht actie te onderne men. De zaak werd al in maart aangekaart door Daan Baart, de huidige fractievoor zitter van het CDA in Schie dam. Baart woont zelf aan de Bur gemeester Knappertlaan. Hij heeft uit eigen waarneming geconstateerd dat de herrie soms 'ondraaglijk' is. Vlaardingen—Min of meer met stille trom vertrok gistermiddag PvdA'er Bas Goudriaan. De vaak omstreden wethouder, die zestien jaar de scepter zwaai de over de stadsvernieuwing in Vlaardingen wenste zich niet te onderwerpen aan een. traditio neel afscheid. Zo'n bijeenkomst waar de burgemeester, ex-colle ga's, ambtenaren en partijgeno ten de loftrompet steken over een scheidend functionaris is aan. Goudriaan niet besteed. Dat vindt hij maar 'hypocriet gedoe'. Dus nam hij gistermiddag af scheid met alleen een receptie. Een handdruk, een drankje, een hapje en een babbeltje, daar bleef het bij. Zo bleef Goudriaan, die in zijn jeugd ervan droomde om boer te worden en later dacht als architect te bewijzen dat soci ale woningbouw ook mooi kan zijn, zelfs bij zijn laatste 'voor stelling' in het Vlaardingsestad- huis zijn ongewone zelf. Schiedam De CDA-fractie in de Schiedamse gemeenteraad kan zich niet vinden in het plan het aantal raadscommissies te rug te brengen naar vnf. Het nieuwe door de PvdA, D66 en Groen Links gevormde college heeft dat in haar samenwer kingsovereenkomst vastgelegd. De confessionelen pleiten voor een fijnmaziger opzet. Zij willen elf commissies instellen. Fractie secretaris Nanda Gelderblom meent dat déérmec pas tegemoet wordtgekomen aan de wens van het rood-groene college de bur gers meer inspraakmogelijkhe den te bieden. De bundeling van een groot aantal beleidsterrei nen in één logge commissie leidt volgens haar tot 'onoverzichte lijkheid voor burgers en raadsle den en inefficiëntie ten opzichte van ambtelijke adviseurs'. Vergaderingen zullen, voorspelt Gelderblom, heel lang gaan du- ren en onwerkbaar worden. Dat staat haaks op de doelstellingen van het college. Schiedam/MaassluisDe stich ting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord wil een vriendschapsband aangaan met een gezondheidsinstelling in Po len. Met onder meer de opdracht de mogelijkheden daarvoor te onderzoeken reist een delegatie van twaalf werknemers mo menteel door dat Oosteuxopese land. De directe aanleiding voor hun oriëntatiereis is echter de dag van de verpleging. Die wordt jaarlijks op 12 mei gehouden. Gedurende acht dagen bezoeken medewerkers van de verpleeg huizen Driemaasstede in Schie dam en. Driemaashave in Maas sluis een groot aantal ziekenhui zen. De twaalf, die na loting zijn aan gewezen, onderzoeken in Polen ook hoe zij hun collega's met ma teriaal kunnen ondersteunen. In Polen is nog een groot gebrek aan de meest elementaire zaken zoals injectienaalden en ver bandmiddelen. De stichting hoopt in de toekomst collega's uit Polen in hun verpleeghuizen te mogen begroeten. Vlaardingen—De Broekpolder weg tussen Vlaardingen en Maasland wordt maandag voor onbepaalde tijd gesloten. De be strating wordt zodanig veran derd, dat de weg straks alleen nog toegankelijk is voor fietsers en bromfietsers. De afsluiting vindt plaats ter hoogte van de Kooikerweg. De sportvelden aan die weg zijn tijdens de werk zaamheden alleen nog in het weekeinde met de auto te berei ken. Schiedam Een 23-jarige Vlaardinger is vannacht om vier uur in hulpeloze toestand aange troffen op het fietspad naast de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam. De man was met zijn fiets komen te vallen en had zich daarbij zo zwaar verwond, dat hij zich niet meer kon bewe gen. De politie vond de jonge Vlaar dinger na een tip van een auto mobilist. Hij werd overgebracht naar het Holy-ztekenhuis. Hoe lang hij op straat heeft gelegen wist de politie vanmorgen nog niet te vertellen. VlaardingenEen caravan, die aan het Nagelkruid stond gepar keerd, is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen. Vermoe delijk hebben de dieven een ko- gelslot vernield, zodat ze binnen konden komen. Behalve de ca ravan werd ook een complete uitrusting meegenomen. De buit vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 7200 gulden. Schiedam De Schiedamse po litie heeft gistermiddag op de Koemarkt twee winkeldieven aangehouden, die zich aan de greep van bedrijfsrechercheurs van C A hadden weten te ont worstelen. De man (29) en de vrouw (34) waren door de re chercheurs betrapt op diefstal van een paar truitjes. Zij wisten toch de winkel uit te komen, maar werden vervolgens op straat staande gehouden. Tegen de twee is proces-verbaal opge maakt. Oliekachels voor stacaravans bruin met ingebouwde tank 6 liter AjfQ - 2500 kcal beige/bruin, 10 liter 3500 kcal bruin met ruit, C4Q 5500 kcal®W« Ook butagaskachels 1-, 2- en 3-vlams komforen en geisers voor caravans

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1