Brown Root is verbaasd over ge. uidsoveriast 'Bombardement' op stad was geen Duitse wraakactie Scholieren op de bres voor koninkrijk Lesotho Onthullingen schudden 'struisvogels' wakker VLAARDINSS DA6BLAD SGHIEDAMSE ÖQISRANT NIEUWE WATERWEB COURANT TIJDEN :VAN OORLOG Forensen uit Westland blij Groen Links: bufferzone beschermen Mi Schiedam bijna bij de 70.000 Filippijnse: 'Aquino schendt mensenrechten nog vaker' Oudere patiënt profiteert van samenwerking Bijna helft in de fout Tegen vangrail in hagelbui In het water Coöperatie Museum geeft beeld van Rotterdam WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat ar ™""1 na ensiraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 VRIJDAG 11 MEI 1990 PAGINA 17 KA Vlaardingen. Telefoon. 010- 4343289.4352066,435C557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754 11 mei 1940 Een Dornier 215 komt 's a- vonds rond half zeven omlaag suizen en bezorgt ons even een angstig moment: aanval op de" batterij! De Dornier komt op vijftig meter aanvliegen, recht op ons aan en vliegt vlak over de Wilhelminasingei naar haar doel. Voorbijgangers worden met mitrailleurs bestookt, maar gelukkig vallen er geen slachtoffers. Dan laat hij zijn bommen los en volgen enige zware ontploffin gen. Alles schudt. Maar de bat terij blijft gespaard. De dappere schutters blijven zelfs doorvo ren en weten daarbij de mof een öinke prop staal in zijn staan te schieten. De boerderij nabij dr. Moerman, die naastde batterij ligt, wordt gedeeltelijk vernield. 14 mei 1940 Een zwarte dag. 's Morgens is de toestand al erg gespannen. Er broeit iets. 's Middags, on der het eten, horen we geronk: Duitse vliegtuigen die in for matie cirkelen. En dan voor het eerst in ons gebied en voor het eerst in de oorlog beginnen de luchtalarmsirenes te loeien. We gaan naar de veilige kelder, totdat de toestellen in het noordoosten verdwijnen. Spoe- dagboek van kolonel b.d A.P.deJong dig wordt het signaal 'veilig' gegeven, maar het is blijkbaar niet safe. Een paar minuten later begin nen de sirenes opnieuw te loei en. Alles bij elkaar een paar formaties van veertig of vijftig stuks, denk ik. 2e vliegen in de richting van Vlaardingen- Maassluis. Eerst zien we er zes, dan tien, later nog veel meer. Iets ten noorden van Vlaardin gen zwaait de formatie om richting Rotterdam. De batterij aan de Broekweg begint te knetteren en een paar moffen worden nog geraakt, hoewel niet neergeschoten. Ik zie de vliegtuigen op afstand w-at rondcirkelen, toen niet be seffende wat er aan de gang was. Na een pooge zie ik een vreemde grote, witte watten wolk boven Rotterdam, opstij gen, steeds verder omhoogbou wend. Een mooi, maar beang stigend schouwspel. Het lijkt wei een rookspuwende vul kaan! De wolk wordt steeds breder en groter en lijkt op een vette culumus; beneden vies zwart en grijs, boven heel mooi wit. Het verschijnsel is zo mooi dat wij niet beseffen wat de oorzaak hiervan is: de moffen hebben Rotterdam gebombar deerd. 's Avonds tijdens de scheme ring wordt de lucht oranje; la ter rood gekleurd. De hele nacht blijft de rode schijn zicht baar en de volgende morgen zijn in de lucht nog duidelijk de sporen van de ramp te zien. Juni 1940 Veel vliegtuigen komen over bij hun aanvallen op Engeland, Tijdens de 'Battle of Britain' komen soms hele formaties Junkers 88's voorbij. Op vlieg veld Waalhaven staan Mes- sersehmitt's die dikwijls pa trouilleren. Een formatie van 3^ miZ vier Messerschmitt's komt laag van de kust terug. Eén ervan duikt plotseling inde Vlaardin- ger-Vaart en verdwijnt geheel in het water. De vlieger wordt niet gered. Het is eigenlijk heel triest, maar wij staan er triom fantelijk bij te kijken. Slechts belletjes zijn zichtbaar op de plaats waar hij onder water ging. De volgende dag wordt de jager vrij onbeschadigd gelicht 18 augustus 1940 Een Duitse Junker heeft een noodlanding gemaakt in het weiland bij de Holyweg. Het wordt een hele 'pelgrimage' van grinnikende Viaardingers. Schitterend gewoon. De hele .zondag ziet de weg zwart van de mensen die gaan kijken naar het neergestorte vliegtuig. 31 augrustusl940 De verjaardag van koningin .Wilhelmina, De hele nacht wordt er door de Engelsen ge schoten. Wij denken dat het vuurwerk is ter ere van konin ginnedag. Later blijkt, dat dit op een misvatting berust. 11 oktober 1940 Vier Blenheims van de RAF doen's nachts een aanval op de haven van Rotterdam. Hoewel de vliegers zelf rapporteren dat zij voltreffers hebben waarge nomen, vallen hun bommen tussen de gasfabriek in Vlaar dingen en de haven. Huizen in het centrum, bij de Cronjé- straat en de Hoogstraat, wor den getroffen. De Vergissing' kost zes mensen het leven; er vallen helaas ook 21 gewonden. Heel Vlaardin gen is er van overtuigd dat het om een rotstreek van de Duit sers gaat; een vergeldingsactie. Maar uit oorlogsdocumenten blijkt dat er die nacht geen en kel vliegtuig van de Luftwaffe in de lucht is geweest! Hoewel het een misvatting is, blijft het verhaal van het 'Duitse bom bardement' op Vlaardingen echter hardnekkig bestaan. Mei 1941 Herhaaldelijk bombarderen de Geallieerden de complexen Mei 1941: De fabriekshallen van de PBM zijn platgebombar deerd. De petroleummaat- schappij was één van de gelief koosde doelen van de geallieer den. van Shell en de BPM bij Pernis. De olieopslagplaatsen en raffi naderijen blijken een gelief koosd doelwit. Wilton-Fije- noord en de andere werven in Schiedam geven herhaaldelijk luchtalarm, 's Nachts tegen twaalven op 8 mei hoor ik het bekende geronk van de Tom- mies: wojjewojjewojje... Ditmaal zijn het verscheidene vliegtuigen. Dan wordt er een bommenwerper in de stralen van de zoeklichten gevangen. De luchtdoelartillerie begint op 'm te vuren en een oorverdo vend lawaai breekt los. Er wordt luchtalarm geblazen dat gebeurde niet vaak in de nachtdat 45 minuten duurt. Twee dagen later is er's nachts vanaf half vier weer herrie in A de lucht Er vliegen veel RAF- vliegtujgen over die uit Duits land komen. Voortdurend wordt op deze toestellen die te rug naar Engeland vliegen, ge vuurd. Ook vallen veel gra naatscherven. Het is heel toe vallig dat er op 10 mei 1941 's morgens om half vier net zo'n herrie uitbreekt als een jaar tevoren, toen de oorlog be gon. (Maandag in deel 3: Een oor verdovend geratel, geloei en gefluit van kogels. Vlak naast ons slaat een hele rij kogelsin.,.) Maassluis Vooral busreizigers uit het Westland, die in het Ver leden Maassluis aandeden om daar snel over te stappen op de forensentrein naar Rotterdam, kunnen tevreden zijn. De NS heeft die mogelijkheid in ere hersteld. In de nieuwe dienstre geling stopt de Colonia Express, de ochtend-boottrein van Hoek van Holland naar Keulen, om 8.QB uur in Maassluis. In een vorige dienstregeling hadden forensen uit het West land ook al zo'n sneHe bus-trei- naansluiting. Die kwam echter te vervallen toen de vertrektijd van de Colonia Express, onder meer vanwege douane-afhande ling, moest veranderen. Zodoen de moesten ook de vertrektij'den van enkele forsentreinen wor den aangepast en werden West landers met veel langere wacht tijden geconfronteerd. Nadat daarover bij de NS een flink aantal klachten was bin nen gekomen, werd de tussen stop van de Colonia Express in gelast. Maasland Met een welgemikt schot heeft burgemeester Jaap Bax gisteroch tend het startsein gegeven voor de 24- uursmarathon van de Maaslandse Land en Tuinbouwschool. De opbrengst komt ten bate van het in Zuïd-Afrika gelegen koninkrijk Lesotho, waar oud-docent J. van Toederooijen aan het hoofd staat van de Kingsgate Highschool. Deze school, waar hij sinds augustus vorig jaar werkt, kampt met een gebrek aan leslokalen en benodigdheden voor het uitvoeren van agrarische projecten. De opbrengst van de marathon moet hier in verandering brengen. Met het start schot van Bax gingen om twaalf uur op en rond de school dan ook tal van activiteiten van start zoals een les-, dans- en loopma rathon. De leerlingen, die hoopten het de hele nacht vol te houden, werden bij de activiteiten bijgestaan door sponsorende inwoners en het bedrijfsleven. Tijdens de marathon was een team leer lingen in touw met het maken van een krant. Rond drie uur 's nachts verscheen de eerste editie waarmee alle deelnemers op de hoogte worden gehouden van het verloop van de actie. Den Haag/Maasland De fractie van Groen Links in de Tweede Kamer wil niet dat het transportcentrum West land komt te liggen in het re constructiegebied Midden- Delfland. De kamerleden Lanckhorst en Beckers heb ben dit in schriftelijke vragen laten weten aan minister Braks van landbouw, natuur beheer en visserij. ,3ent u bereid", aldus de beide kamerleden van Groen Links, „zodanige maatregelen te nemen dat de realisatie van het trans portcentrum Westland niet ten koste zai gaan van het recon structiegebied?" Lankhorst en Beckers richten zich tot de be windsman naar aanleiding van het besluit van de provincie het Streekplan Zuid-Holland-West te herzien. Daarmee is de komst van het transportcentrum in principe mogelijk geworden. De parlementariërs wijzen in hun vragen op de argumenten die daarbij zijn gebruikt. „De keuze voor de locatie wordt be argumenteerd met de goedkope grondprijs en de snelle beschik baarheid van het terrein in ver- gelijkingmetnegen onderzochte alternatieven buiten Midden- Delfland". Ze vragen Braks of hij dit besluit van de provincie in overeen stemming acht met de uit 1977 stammende Reconstructiewet Midden-Delfland. „Die is erop gericht deze bufferzone vrij te houden van stedelijke en trans- portfuncties". De beide Kamerleden vestigen er de aandacht op dat twee eer dere pogingen de Reconstructie wet te schenden schipbreuk heb ben geleden. Dat was het geval met pogingen de Schie-oevers en d^. Oost-Abtspolder Noord te voorzien van functies die niet strookten met de wet In beide igevaÖen greep de Kroon ten slotfëm. Ze bepaalde dat er bui ten Bp bufferzone alternatieve vestigingsplaatsen aanwezig wa ren. Daardoor konden inbreu- ken op dé" bufferzone worden vermeden. Het ging ook toen om 'hoekjes Midden-Delfla nd De veroorzaker van de geluidsoverlast bi] Brown Rooi. Omwonenden noemen de herrie ondraaglijk. Het bedrijf zegt daarentegen: 'Je hoort helemaal niks'. Schiedam Het inwonertal van Schiedam is het eerste kwartaal van dit jaar met 154 gegroeid. Zowel januari, fe bruari als maart werden met oen positief saldo afgesloten. Op I april telde de Branders- stad 69.570 inwoners. Dat zijn er nog een kleine 500 te wei nig voor eer» feestje op de af deling burgerzaken, waar het streefcijfer 7Ö.000is. Met de groei van dit jaar is de negatieve trend van 1989 omgebogen. Ondanks de in spanningen in de woning bouw verloor Schiedam toen toch weer een aantal stadge noten aan gemeenten in de omtrek. Vorig jaar werd be ëindigd met 21 inwoners minder dan 1988. De groei van de afgelopen drie maanden wordt juist veroorzaakt door een vesti gingsoverschot. Er melden zich meer nieuwe inwoners aan dan er Schiedammers naar elders vertrekken. vervolg van de voorpagina Vlaardingen -„De ontwik kelingen in Oost-Europa doen ons wel eens vergeten dat er nog meer landen zijn, die onze aandacht vragen"'. Dit zei Oor Blumenstoek, één van de onder de indruk geko men toehoorders, na afloop van een informatie-avond over de huidige situatie op de Filippijnen. Mensenrechtenstrijdster Merce- ditas Contreras sprak in het Vlaardingse stadhuis in het ka der van de vriendschapsband van de stad met het Filippijnse Bacolod. „Nu dictator Marcos weg is, denken veel mensen: zo, daar hoeven we ons niet meer druk om te maken. President Aquino staat aan het hoofd van een* democratie dat zit wel goed". Contreras, in haar land secretaris van de Philippine Al liance on Human Rights Advo cates, schudde de2e 'struisvogels' nadrukkelijk wakker. „Sinds Cory Aquino aan de macht is, worden de mensen rechten nog vaker geschonden. De situatie op de Filippijnen is verslechterd". Arrestaties, huis zoekingen, moorden, dreige menten en verdwijningen, 2e zijn aan de orde van de dag, ver telde ze. Sinds 1986 zijn er onge veer 900.930 mensen van hun woonplaats verdreven. De arme boerenbevolking wordt op de2e manier beroofd van haar land en van haar voedselbron. Onrust In de laatste vier jaar is de sociale onrust toegenomen. De armen zijn armer geworden en de mili tairen lossen de problemen op. Om zich te handhaven heeft Aquino de steun nodig van het leger. Rebellen worden ver moord en het leger ontziet ook dorpelingen die vluchtelingen ondersteunen of voedsel geven, niet. Je kunt je aansluiten bij drie groeperingen: het leger, de gewapende of de ongewapende burgers. De laatste groep treedt op als verklikker. „Dit is de alge mene situatie van het land", al dus Merceditas Contreras. De activiste schetste vervolgens de specifieke situatie op het eilad Negros. Hier is de 'operatie Rol ling Stone' begonnen. Het leger wijst zones aan, waar alle even tuele bewoners vandaan moe ten. Sommige dorpen zetten hier tegenover, dat ze hun dorpen tot Vredeszone' verklaren. Het be tekent, dat niemand wapens zal gebruiken. Het is echter een ex periment, dat in sommige geval len geen verbetering heeft ge bracht, De militairen staan vij andig tegenover deze 'wapen loosheid' en in hun ogen is het 'commun isme'. Uitbannen „Vóór alles wil men het commu nisme uitbannen. Elke twijfel aan het systeem in het land wordt als communisme aange merkt", legde Contreras uit. Maar de burgers zelf zijn soms bang dat de vredeszone het initi atief van het leger is. Een lichtpuntje vindt zij de pro gressieve politici in het parle ment. „Er zijn er tien van de tweehonderd". Een andere hoopgevende ontwikkeling is de verregaande organisatie van de FUippino's. Arbeiders, boeren en arme stedelingen organiseren zich in eigen bewegingen, .die zich bezig houden met educatie en mobilisatie. Aan het eind van haar betoog be kende de voorvechtster voor de mensenrechten dat de solidari teit van de vrienden, in Vlaar dingen een grote steun is voor de strijd van haar land en van de stad Bacolod. Uit de zaal volgen enkele vra gen. Of de Filippijnen de moge lijkheid hebben los te komen van Amerika? Contreras; „De eerste stap op weg naar onafhan kelijkheid is de ontmanteling van Amerikaanse bases, We moeten niet langer een 'kolonie' zijn van de Verenigde Staten, maar een partner. Een probleem is wel, dat veel FUippino's van de Amerikanen houden". Schiedam De directie van Brown Root is verbaasd te horen dat het offshorebedrijf de bewoners van de Burge meester Knappertlaan en omgeving uit de slaap houdt. De klagers zeg gen dat het lawaai af komstig is van .werk zaamheden op boorei landen in de Wilhelmi- nahaven, maar dat kan de directie 'zich niet voorstellen'. In de haven wordt momenteel alleen gewerkt aan pijpenleg- gers en dat werk kan nauwelijks herrie veroorzaken, aldus een woordvoerder van Brown Root. „Ik heb zelf dikwijls op die dingen geslapen en eerlijk ge zegd helemaal niks gehoord, ab soluut niks".- Minstens zo verbaasd is de be drijfsleiding dat de gemeente Schiedam de provincie heeft ge vraagd, stappen te ondernemen tegen Brown Root. Bij het be drijf is daar niets van bekend. De gemeente heeft de provincie ingeschakeld, omdat die het be drijf een hinderwetvergunning heeft verleend. De normen voor die vergunning worden over schreden, heeft de gemeente Schiedam vastgesteld uit infor matie van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Minimaal Ook dat bevreemdt de woord voerder van het offshorebedrijf. „Volgens de metingen van ae milieumensen is de overlast mi ni maal. Ik vind het niet te begrij pen dat dit nu opeens anders blijkt te zijn. Onjuist, lijkt me. Ik zai eens bij de gemeente infor meren". Brown Root zegt dat, als er al sprake is van overlast, het lawaai ook afkomstig kan zijn van andere bedrijven in het havengebied. „Wilton Fijenoord bij voorbeeld, dat ligt hier vlak bij". Volgens de woordvoerder kun nen de 'minimale' problemen snel de wereld worden, uitgehol pen. Dat is een kwestie van dem pers plaatsen op de uitlaten van feneratoren, maakt hij duidelijk, 'olgens hem valt het allemaal reuze mee. Eén van de 'bakken' waarom het zou gaan is al gerui me tijd op zee en de tweede 'bak' vertrekt in juni naar de Noord- zee. Ondertussen zeggen bewoners van de Burgemeester Knappert laan dat zij aoor de 'ondraaglijke' herrie geen oog dicht doen. Vooral de laatste maanden is de geluidsoverlast toegenomen, be weren zij. Daan Baart, fractie voorzitter van het CDA in de ge meenteraad, maakte de zaak al medio maart aanhangig bij het college van burgemeester en wethouders. Dat besloot eind april, na overleg met de milieu dienst, de provincie op de hoogte te stellen. i Schiedam De één jaar geleden gestarte intensieve samenwer king tussen het Schielandzie- kenhuis en verpleeghuis Drie- maasstede blijkt een groot suc ces. Het doel van de samenwerking was reactivering van oudere pa- tienten na hun verblijf in het zie kenhuis. Driemaasstede breidde daarvoor het aantal plaatsen in het eigen reactiveringscentrum uit van tien naar twintig. In 1989 werden 59 patiënten op genomen, waarvan er 38 inmid dels zijn ontslagen. Van die 38 gingen er 22 terug naar hun ei gen woonomgeving en werden er vijftien ondergebracht in een verzorgingstehuis. De gemiddelde verblijfsduur was 105 dagen. De behandeling duurde in de regel niet langer dan 81 dagen. Daarna moesten de patiënten dikwijls nog enige tijd wachten voordat er plaats voor hen was in een verzor gingshuis of voordat de aanpas singen in hun eigen woning wa ren voltooid. Vlaardingen Een oontroïe- aktie op zwaar vrachtverkeer heeft gistermiddag 35 processen verbaal opgeleverd. De politie controleerde tussen negen en drie uur op het noordelijke deel van rijksweg 20. De overtredingen hadden vooral betrekking op de Rijtijdenwet (achttien maal) en overbelading (acht maal) Vlaardingen Een 53-jarige Vlaardingse automobilist ver loor afgelopen nacht op rijksweg 20 de macht over het stuur en reed daarop tegen de vangrail. Dat gebeurde even voor half drie toen een hagelbui het zicht tot een minimum beperkte. De man bleef ongedeerd, maar een ademtest wees wel uit dat hij te veel had gedronken. De man kreeg een rijverbod van drie uur. Schiedam In het water vallen en in het water val len is twee— De première van het openluchttheater 'n Brandende Kwestie leek door een enorme hoosbui van te voren een nogal natte aangelegen heid te worden en dat stemde toch een tikje som ber. Niettemin bleef het droog en haalde iedereen spelers, de vip's en het andere in grote getale aan wezige publiek opge lucht adem. Maar als er iets, af beter 'iemand', in het water valt, kan dat natuurlijk hoogst amusant zijn. Mensen van de productie hielden hun hart al vast, maar de zwaai van hoofdrolspeler Robert Reesink, alias Pie- ter Nolet, met een touw vanaf het schip naar het podium pakte de eerste keer toch goed uit. Het huzarenstukje ging hem echter de tweede keer minder goed af. Zijn sprong vanaf het schip de Zeldenrust was tekort, vervolgens bleef hij boven de Lange Haven bungelen om een tel later onder enthousiast gejoel vanuit het publiek bijna kopje onder te gaan. De premiè re, die veel lof oogstte, viel voor Nolet letterlijk in het water. Schiedam Het Nationaal Coöperatie Museum besteedt vanaf aanstaande woensdag 16 mei aandacht aan bet 650-iarige Rotterdam. Onder de titel 'Voor bije toekomst?' wordt aandacht geschonken aan meer dan een eeuw van coöperatieve winkel verenigingen in de Maasstad. Oud-secretaris L- Hartveld van de 'Vooruitgang-Rotterdam' zal de tentoonstelling openen. De grote buur kent al vanaf 1860 coöperaties, toen onder fraaie naam Neerlandsch Werkman de eerste zij het uitermate kort stondige winkelvereniging werd opgericht. De (socialisti sche) bolwerken kregen m het volgende decennium meer vat op de arbeider. De 'Vooruitgang ontstond in 1898 en groeide na de eeuwwisseling uit tot een orga nisatie met 30.000 leden. Pas in 1973 kwam er een einde aan alle coöperatieve instellingen in Rot terdam- De tentoonstelling in het mu seum is tot eind oktober te zien op donderdag- en vrijdagmiddag en zaterdag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1