De verwoeste stad en daarna Rotterdam gaat platanen redden HOUDT U PRIMA OP DE HOOGTE VAN HET NIEUWS Burgerslachtoffers van de Tweede Wereldoorlog hebben eigen monument ROTTERDAM 9 Nieuwe weerradar voor Rotterdamse waterhuishouding Sk wmmm/ H SeTï»» Burgemeester Peper: Doelen weer waterdicht Jongeman opgepakt na bekladding Mishandeling op Rivoli In rusthuis beroofd ^en* Brand gesticht bij politiepost •fJSS de politie heeft de ^brandstichting niets te maken $8^58 3 fm Op Veemarktterrein in Crooswijk Tram uit rails door stenen Verdieping uitgebrand Herdenkings concert van Marinierskapel Met staaf in oog gestoken Rotterdams Nieuwsblad In deze dagen van mei wordt er terecht in en buiten onze stad veel aandacht geschon ken aan de verwoesting van het stadshart van Rotterdam. Wie, zoals ik, door zijn leeftijd de verwoeste stad niet uit eigen aanschouwing kent, moet vol staan met het bekijken, van fo to's, films en het lezen van boe ken. Daaruit krijgt men overi gens wel een goed beeld van wat zich toen heeft afgespeeld, al kan deze nooit in de plaats komen van de eigen ervarin gen, de persoonlijke belevenis sen waar stadgenoten, die het wel hebben meegemaakt, over praten. Ik zal nooit vergeten het ver haal van de vorige consul-ge neraal van Noorwegen, Kaare Kopperud, die kort na de oor log in Rotterdam zijn eerste di plomatieke post kreeg. Hij kwam met de trein naar onze stad. Op een gegeven moment stond de trein stil in een grote, kale vlakte. Kopperud die meende dat de trein zijn weg zou vervolgen naar wat men de omtrekken van e^n stad zou kunnen noemen, v. »rd er door de conducteur op g: -wezen dat hij al op het station van Rotter dam was aangekomen! Hoewel ik sedert het midden van de jaren zestig regelmatig in Rotterdam kwam, heb ik mij bij het begin van mijn burge meesterschap pas ten volle ge realiseerd hoe zeer en hoe lang het bombardement tot op de dag van vandaagdoorwerkt in de geschiedenis van de stad en haar bevolking. Misschien, zijn vele stadgenotenen met name de na-oorlogse generatie zich dat ook niet ten volle bewust geweest Lange tijd hebben wij de oorlog verdron gen, hebben wij de handen uit de mouwen gestoken om de stad weer op te bouwen. Van zelfsprekend moest dat laatste gebeuren. De mensen moesten vaak gebrekkig gehuis vest worden, winkels en fa brieken moesten weer draaien, de haven moest snel hersteld worden. Inhaalslag Rotterdam is na de oorlog aan een inhaalslag begonnen, die nog steeds voortduurt. Dit uit zich heden ten dage in de in vulling van de laatste open plekken (bijvoorbeeld het Weena) die bijna vijftig jaar als open wopden hebben voortbe staan. Vandaag herdenkt Rot terdam het Duitse bom bardement dat op veer den mei1940he* hart van de stad en een aantal om liggende gebieden onher stelbaar verwoestte. Een dag van terugblikken, niet alleen op het bom- bardemen t zelf, maar ook op de manier waarop het ontheemde, zielloze Rot terdam van na 14 mei 1940 zich weer heeft ont wikkeld tot een dynami sche en bruisende stad. Speciaal voor bet Rotter dams Nieuwsblad schrijft burgemeester Bram Pe per vandaag zijn persoon lijkeimpressies over deze thema's. Ik heb het wel eens meer ge zegd: Rotterdam is bezig haar stadshart terug te krijgen- Het denken over de aard en kwali- teit van de stad is afgezien van de bewonderenswaardige stadsvernieuwing die in ae jaren zeventig is gestart pas in de jaren tachtig echt goed van de grond gekomen. Het Binnenstadsplan (1985) is hier de belangrijkste uitdrukking van. Maar ook moeten worden genoemd de afronding van de stad aan de noordkant (plan Noordrand) en de ontwikke ling van een grootstedelijk mi lieu op de zuidoever (Kop van Zuid). Fascinerender nog dan ale deze bouwplannen vind ik het uit dragen van het inzicht dat door de verwoesting van met name de binnenstad ook het sociale evenwicht verstoord 'is ge raakt. Het bombardement heeft niet alleen vele mensen levens gekost, maar heeft ook sociale verbanden (families, buurten, wijken) uit elkaar ge rukt. Mensen zijn op en in an dere plaatsen in en buiten de stad gaan wonen, de stad zelve heeft lange, tijd geen aantrek kingskracht gehad. Men kwam er 'als het niet anders kon'. Door de onaantrekkelijkheid van de stad zijn velen naar de randgemeenten getrokken. Aan de ene kant betrof dat de zogenoemde elite, die in de stad een weinig aantrekkelijk mi lieu aantröf, aan de andere kant ook hele delen van de be volking, die bij gebrek aan ruimte en mogelijkheden (prijs!) noodgewongen de stad heeft verlaten. Compacte stad Dit alles heeft de stad een socia le onevenwichtigheid meege geven, die een aantal jaren ge leden voor het stadsbestuur aanleiding was om de kwaliteit van het stadsmilieu te verbete ren. Om die redenen is het idee - van de zogenoemde compacte stad ontwikkeld. En dat bete kent in gewoon Nederlands dat het stadsbestuur veel aandacht heeft besteed aan de stedelijke voorzieningen in de sfeer van stadsvernieuwing, het ontwik kelen van een stadshart, cultu rele voorzieningen, evenemen ten, toeristisch beleid (Rotter dam Waterstad), woningbouw beleid met meer aandacht voor de hogere en middeninko mens. Pas in de jaren taéhtig is het be sef doorgedrongen dat het bombardement meer heeft uit gehaald dan de verwoesting van gebouwen en woningen. De idee dat een grote stad of een stad die dit wil worden (en Rotterdam wil ook een inter nationale stad zijn) —een grote verscheidenheid aan voorzie ningen dient te hebben, alsook een grote verscheidenheid aan mensen ert ambachten, is nu tot vele hoofden en harten doorge drongen. Rotterdam begint door die in spanningen een aantrekkelijke stad te worden, met een geheel eigen stijl en cultuur. Steeds meer mensen van buiten onze stad beginnen dat te erkennen. Het imago van alleen maar werkstad te zijn waar 's avonds niet veel te doen is, spoort niet meer met de werkelijkheid die elke objectieve bezoeker of in woner kan vaststellen. Hoewel er nog veel werk- te wachten staat, is de omslag duidelijk waarneembaar. Hieruit valt af te leiden dat de sociale wederopbouw van een stad een zaak van lange adem is, enkele generaties overspant In toenemende mate zijn het de jonge mensen die in de nieuwe stad zijn opgegroeid en die de veranderingen uit eigen waarneming kennen die in destad willen blijven wonen en werken. Terwijl voorts veel ou deren die soms tegen hun zin - de stad hehben,(moeten) verla ten willen terugkeren naar de stad, Ondanksde immense pro blemen, heeft naar mijn vaste overtuiging de stad de toe komst. Door het bombardement ook heeft Rotterdam tot voor kort een problematische relatie ge had met de buurgemeenten. Veel Rotterdammers, waarvan velen anders wilden, hebben zich daar gevestigd. Velen heb ben daardoor een soort haat liefde verhouding tot Rotter dam ontwikkeld. Nu de stad aantrekkelijker wordt, stel ik tot mijn vreugde vast dat de be trekking met onze buurge meenten in de regio Rotterdam in een snel tempo verbeteren. Dat is ook wel nodig nu wij we ten welke eisen het steeds gro ter en internationaler worden de Europa aan de kwaliteit van woon- leef- en vestigingsmi lieu stelt. Als regio hebben wij veel te bieden, in concurrentie met andere Europese regio's. Daarom moeten wij op korte termijn de krachten bundelen. Wil dit gebied aan de Zuid flank van de Randstad blijven meedoen, dan is samenwer king absoluut geboden. Dan heeft deze stad, deze regio waar nog steeds tien procent van het nationale inkomen wordt verdiend een toe komst. Daaraan te werken is een plicht tegenover hen die zich met grote offers hebben verzet tegen de brute dictatuur, tegen over hen die de stad hebben op gebouwd en tegenover hen aie hun toekomst willen verbin den aan het wel en wee van stad en regio. Bram Peper, burgemeester van Rotterdam RotterdamDelekkageproble- men aan het dak van De Doelen zijn zaterdag in snel tempo ver holpen. Reparateurs van aanne- mersbedrijf Voormolen klaar den het karwei 's ochtends vroeg. Volgen? een woorvoerder van het aannemersbedrijf heeft de lekkage, waardoor vrijdagavond een concert van het Radio Svm- ifonie Orkest en het Groot Öm- •roepkoor een half uur moest - worden gestaakt, De Doelen 'nauwelijks schade berokkend. .'.„Het was een kleinigheid. Zeker weten dat dit niet meer zal voor- komen", aldus de woordvoerder. Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisterochtend vroeg een 19-jarige man .aangehouden, die kort daarvoor op het P.C.HooftpIein in Spangen het H- Spiekmanmohument had be klad met racistische leuzen en symbolen. Enkele attributen, waarondereen boksbeugel, wer den in beslaggenomen. Twee in zittenden van een op enige af stand wachtende auto werden eveneens aangehouden. Ze wer den later heengezonden omdat hen niets verweten kon worden. Rotterdam Een 24-jarige man uit Oostvoorne is zondagmorgen vroeg op de grootse kermis Rivo li door een even oude Westduit ser flink in elkaar geslagen. Beide mannen hadden behoor lijk wat gedronken en kregen op de kermis ruzie, waarna de da der zijn rivaal tegen de vlakte sloeg en net zo lang op zijn hoofd intrapte tot het slachtoffer niet meer bewoog. De man is ernstig gewond afgevoerd naar het Dijkzigtziekenhuis. De dader is ter plekke aangehouden Rotterdam Een 90-jarige vrouw is gisteren in een rusthuis aan de Dorpsweg in Chariots be roofd van vijfhonderd gulden, giropasjes en enkele cheques. - De vrouw kreeg bezoek van een ongeveer 50-jarige man, die zei dat hij de dochter van de vrouw kende en van haar de groeten moest doen. Toen de 'kennis' na een kort en hartelijk gesprek af- j- scheid nam, bemerkt;- de bejaar- de vrouw pas dat zij was besto- - Rotterdam Onbekenden heb ben vanmorgen op het afgeslo ten parkeerterrein van het poli tiebureau Noord aan de Prins Frederik Hendrikstraat de auto van een brigadier in brand ge- stoken. Deze brandde geheel uit. De indringers knipten een gat in - een hek en kwamen zo het afge- sloten terrein op. Ze braken de 1 dichtsbijzijnde, geparkeerde wa- gen open en gooiden er een brandbare vloeistof in. Vervol- Igens werd er vuur naar binnen - meteen wraakactie tegen de bri- gadier. .^|&3.eS3SSW3 Premier Lubbers bij het monument 'Steen van miljoenen tranen'. Rotterdam In een passend de cor van neergutsende 'natuurt- ranen' onihulde minister-presi dent Lubbers zaterdag het mo nument voor burgerslachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Het landelijk monument, op de hoek van de Oudedijk en de Wil lem Ruyslaan in Rotterdam, draagt de naam 'Steen van de miljoenen tranen'. Het is ge maakt door Truus Menger. Ds. J. van Wattum, voorzitter van de Stichting Burger-oorlogs getroffenen (SBO), wijdde voor afgaande aan de onthulling wat- bittere woorden aan de manier waarop de burgerslachtoffers zijn behandeld. „Zij hebben gro te beschadigingen opgelopen aan lijf en ziel. Zij waren in feite vaak het eerste oorlogsdoel. Zij hadden te maken met veel leed, niet alleen door de oorlogshan delingen maar bijvoorbeeld ook door gedwongen tewerkstelling in Duitsland. En van oorlogser varingen raakt men nooit ge pensioneerd", aldus Van Wat tum. Pas in 1984 kregen de burgers lachtoffers de officiële erken ning waarom ze al véle jaren hadden gevraagd. „Maar de ge troffen regelingen zijn nog steeds schraal en schriel. Er is nog steeds sprake van onbegrip, achteruitstelling en verwaarlo zing, van onderschatting van de miljoenen tranen die zijn vergo ten benadrukte de voorzitter van de SBO. Volgens de voorzitter van de deelgemeente Kralingen, me vrouw Teenstra-Verhaar, staat het monument op de juiste plaats; net op de grens van het stadsdeel wat geheel is verwoest en het gebied waar wel schade is aangericht maar dat nog gedeel telijk intact bleef. Bij het bom bardement van veertien mei 1940 werd vrijwel de helft van de wijk Kralingen verwoest, waarbij in de woorden van mevrouw Teenstrawarm hartige, levende volkswijken ge heel verdwenen. Zowel premier Lubbers als de Rotterdamse wethouder Hen derson benadrukten dat een mo nument als dit niet alleen gezien moet worden als een symbool van het verleden maar ook een appél dient te zijn aan de leven den van nu om een herhaling, van datgene waaraan het monu- men t herinnert, te voorkomen. Rotterdam De oude platanen op het Veemarkterrein in Croos wijk hebben toch nog kans be houden te blijven. De dienst ge meentewerken is namelijk be gonnen met het verplanten van He platanen. De fraaie bomen, waarvan een deel aanvankelijk moest worden gerooid om plaats te maken voor een nieuwbouwplan, hebben een circa een meter dikke stam, zijn tien meter hoog, wegen 30.000 kilo en hebben een bla derkroon van twaalf meter in doorsnee. Hun leeftijd loopt te len de honderd jaar. Het is voor Je eerste keer dat in Rotterdam dergelijke grote, bijna monu- Rotterdam Omdat de rails was geblokkeerd met stenen is zaterdagmiddag tramlijn 2 Op de Boergoensevliet (Oud-Chariois) ontspoord. De tram reed de bos jes in en moest weer-op de rails worden getrokken. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Wie de stenen'op de rails heeft gelegd, is nog ondui delijk. Rotterdam Vanmorgen vroeg is een benedenverdieping aan de Gerard Scholtenstraat in het Oude Noorden door brand ver woest. Toen het vuur omstreeks drie uur ontstond aan de achter zijde vamhët pand, was er nie mand thuis. De politie sluit brandstichting niet uit en is meteen een onder zoek begonnen. Andere wonin gen in het pand liepen rook- en waterschade op. mentale platanen worden ver plant. De platanen maken deel uit van een van de meest markante boomgroepen in Rotterdam. Hoewel er in het verzorgingsge bied van de gemeente meer dan 175.000 bomen groeien, telt Rot terdam als gevolg van het bom bardement en de brandstof- schaarste in de oorsiogsjaren maar heel weinig gezichtsbepa lende boomstructuren. De zeventien platanen op de Veemarkt vormen door hun aaneengesloten kronendak een waardevol groenmonument. Door de uitvoering van niéuw- bouwplannen zag het er in eerste instantie naar uit dat zeven pla tanen niet konden worden ge red. De dreiging van het rooien van de bomen zorgde voor paniek bij gemeentewerken. Ook ex-wet houder mr.G. Muller (D66) liet weten verontrust te zijn dat dit stukje Crooswïjks groen zou ver dwijnen. Mede daardoor is besloten om de bomen enkele tientallen meters te verplaatsen. Rubroek, zoals dit deel van Crooswijk heet, be houdt zodoende zijn unieke groenstructuur. Dat er vijf dertig jaar oude populieren moeten sneuvelen, neemt men op de koop toe. Zeventig proeent Uit een uitgebreid technisch on derzoek van het ingenieursbu reau van gemeentewerken' en enkele boomchirurgen uit Utrecht blijkt dat de platanen ze ventig procent kans maken de verplantingsactie te overleven. Voordat de bomen binnen enke le dagen met een grote machine worden verhuisd naar hun nieu we groeiplaats, worden de kro nen gesnoeid en de wortelkluit rondgestoken. Vervolgens krij gen de bomen een baa met een speciaal anti-verdampingsmid del om ze voor uitdrogen te be hoeden. Alvorens de verplan- tingsmachine de bomen als het ware kan 'opscheppen' wordt het gehele terrein afgezet, de lichtmasten gestreken en de wa terleiding tijdelijk afgesloten. De nazorg van de bomen bestaat uit het injecteren van de wortels met een groeibevorderend mid del. Bij droog weer krijgen de bo men velé honderden liters water extra. Bovendien zullen boom verzorgers van gemeentewer ken de platanen nauwlettend in de gaten houden. De kosten voor de reddingsactie bedragen 100.000 gulden. Het Grondbedrijf betaalt de reke ning. Rotterdam Na een proeftijd van een jaar heeft de dienst Ge meentewerken officieel een weerradarsysteem in gebruik genomen. Met dit systeem ont vangt de dienst, als dit nodig is, elk half uur informatie van het KNMI over de hoeveelheid neerslag in Rotterdam, waar door een betere beheersing van de waterhuishouding mogelijk is. Via een elektronische weerkaart op een beeldscherm kan de afde ling Waterhuishouding, een on derdeel van Gemeentewerken, aflezen waar in Rotterdam neer slag wordt gepeild en hoeveel dat is. Verder geeft het systeem De Marinierskapel heeft zater dagavond zijn bijdrage geleverd aan de muzikale evenementen, die dezer dagen in Rotterdam de herdenking van het bombarde ment in 1940 en de Vredesmani- festatie omlijsten. In De Doelen werd onder grote belangstelling een programma van populalr- Idassieke werken uitgevoerd. Na afloop maakten vee! mensen ge- pruik van de daarvoor gecreëer- de gelegenheid om ervaringen uit te wisselen over de oorlogsda- gen, waaraan de herinneringen in deze periode weer zo dicht naar o de oppervlakte zijn gekomen. -2 actuele voorepeilingen over neerslag in Nederland, de rich ting waarin buien trekken en de snelheid waarmee deze zich ver plaatsen. Deze KNMI-informa- tie komt enkele malen per dag per telefax bi nn en De afdeling waterhuishouding, die voor het transport van afval- en regenwater naar lozingspun- ten zorgt, kan met het nieuwe radarysteem sneller en gerichter actie ondernemen bij ongewone weersomstandigheden. Ander zijds hoeven nu bij matige regen val geen noodmaatregelen meer worden getroffen. In het verle den werd soms direct in de Nieu we Maas geloosd om overbelas ting van de riolen te voorkomen, ook ais dit eigenlijk niet nodig was. Gerichte actie kan ook worden ondernomen als de pompen van een gemaal buiten bedrijf zijn door een storing. Als op het scherm zichtbaar is dat een flin ke bui nadert, kan hiervoor de beste tijdelijke oplossing worden gezocht. Een belangrijk pluspunt van het systeem is de'energiebe sparing bij pompinstalaties. Ble ven bij regenval voorheen de pompen constant in bedrijf, nu kan door de nauwkeurige v/eer- informatie besloten worden de pompen gedurende bepaalde uren stil te leggen. Tijdens het proefjaar bedroeg de besparing hierdoor enkele tienduizenden guldens. Rotterdam Een 17-jarige jon gen uit Rotterdam is gisteravond in kritieke toestand opgenomen in het ziekenhuis, nadat hij door een 29-jarige Rotterdammer in het oog was gestoken met een ij zeren staaf van een meter lang. De steekpartij ontstond na een woordenwisseling in de Tolhuis- straat in Katendrecht De dader bracht de gewonde jongen zelf naar het ziekenhuis. m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1