FNV en stakers waren eindexamens vergeten 'Spitfaiers, dekke...' 'Paalman gelastte tentoonstelling zonder overleg af Expogé ziet einde naderen VIAARDINGS QABBLAO SGHIEDAMBE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Wethouders wrijven zich in handen 'Busbaan gaat niet open' Geldloper overvallen Jongens rijden in gestolen bus Vlaardingen neemt Rotterdampas over Groeikunst in Schiedamse plantsoenen Van Gogh-lezing door Janssen Kat wreed vermoord Schiedam gaat huisvuil scheiden □WATERWEG DINSDAG 15 MEI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Srede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557- sportredactie: 4345209. Telefax:010-4349754. 6 juni 1944 INVASIE in frankrijk. Hier gebeurt niets. 6 juli 1944 Een zware bommenwerper, een B-17 van het 858 Bomber Squadron, wordt door lucht doel artillerie geraakt en ont ploft in de lucht. Zes man springen per parachute en lan den in Schiedam. Vier man ko men om; het toestel stort neer ten noorden van Overschie. Achteraf bleek het om een spïonagevliegtruig te gaan, dat wapens zou droppen voor de ondergrondse en voorts pam fletten van de Vliegende Hol landermeevoerde. 4 september 1944 Sterke formaties Lancasters en Halïfaxes, geëscorteerd door Spitfires, vliegen over. Hevig begint bet luchtdoelgeschut van Schiedam te vuren. De vliegtuigen bombarderen zes vliegvelden in Nederland, de enige die de Duitsers in Noord west-Europa nog bezitten. In de nacht vliegen massa's ge allieerde vliegtuigen voorbij. Vermoedelijk bombarderen ze de terugtrekkende moffen, ter wijl de Engelsen al in Breda zijn. 5 september 1944 Dolle dinsdag. De bevrijding is nabiji Deze dag met rood in het dagboek geschreven. 9 september 1944 't Is zaterdag, vier dagen na Dolle Dinsdag, dus nog zo'n TIJDEN VAN OORLOG dagboek van koonelD.d. A.P.daJang beetje een balfdolle stemming. Haast iedere dag, van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, vaak haast onafgebroken, zit ten de geallieerde jagertjes in de lucht spiedend naar doelen zoals bij voorbeeld treinen, ge motoriseerde colonnes en scheepjes. De negende septem- op ons huis aan. Ik denk eerst dat het Duitse jagers zijn, om dat ze zo laag zitten. In een paar seconden zijn ze voorbij en zwenken vervolgens terug. Het blijken Tom mies te zijn. Het is 7.48 uur, de trein van Vlaardingen naar Hoek van Holland rijdt juist weg. De 'Spits' zijn precies op tijd. Ze nemen een duik en dan hoor ik het geratel van de vleugelmi trailleurs. Ze hebben de trein te pakken! Een geknetter van ka nonnen, die hier in overvloed staan, breekt los. Een paar dreunen van een luchtafweer- batterij, dan enige zware klod ders in de lucht en vlak boven de grond de ontploffende gra naten. Het is echter al te laat: de Spitfires verdwijnen op weg naar veiliger oorden: bevrijd gebied. Dit is de eerste duidelijke ken nismaking met defighter-bom- ber attacks van de 2e Tactical Airforce. Om tien over half twee komt er weer een Spitfire opdagen. ber is eigenlijk de eerste dag dat Waar hij vandan komt, weet ik we het zo meemaken. Dan vin- den we het nog vreemd, later zullen we er aan wennen. 's Morgens begint het al vroeg. Ik ben net wakker en lig nog in bed. Aan het geronk te horen vrij schuin, waarschijnlijk om zijn het'bombers'. Ik schiet m'n naar beneden te kunnen kij- kleren aan en ren naar bene- ken. Zo'n nieuwsgierige pot- den en naar buiten. Ik zie twee tenkijker! vliegtuigen aankomen, recht Hij cirkelt rond. Komt lager en niet; hij is er zo plotseling. Groepjes spelende kinderen rennen in angst naar huis. „Spitfaiers, dekke,..", wordt er geroepen. De kist gaat telkens lager. Dan komt de luchtaf weer in actie. Eerst een paar snelvuurschoten van een pa trouillevaartuig in de Vlaar- dingse haven. Vervolgens het hele spul: de kanonnen van de Zuidbuurt, Kethel, Schiedam en de herriemakers van de werven. Een tweede vliegtuig duikt op en geeft de trein, die juist van station Vlaardingen vertrekt (13.48 uur) een paar flinke porties staal mee. Ook het station krijgt een beurt. Pas na tien minuten beginnen de sirenes te loeien. Wel een beetje laat, maar alla. Het was goed bedoeld. Zo gaat het feest de bele dag door met een 'aanvallen op Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland'. Om half zeven wordt er nog geschoten zo fel is hier niet eerder ver toond. Er vallen veel scherven op de huizen en de straten, één op mijn helm zelfs. Ik vind ver scheidene doppen van lichts poorgranaten. Na afloop van de aanvallen zijn er verschillende branden te zien, bij voorbeeld in Maassluis waar een patrouil levaartuig tot zinken is ge bracht. 1 januari 1945 Tussen negen uur en half elf in de ochtend worden acht Duitse bommenwerpers door Duits luchtdoelgeschut bij Vlaar dingen neergeschoten. Twee vallen er brandend tussen Vlaardingen en Hoek van Hol land neer, de andere zes storten ten zuiden van de stad neer. Er worden ruim tweehonderd Duitse vliegtuigen tijdens deze laagvliegmissie naar Zuid-Ne derland en België door eigen luchtdoel neergeschoten. Een mooie nieuwjaarsdag. De missie was een geheime ac tie van de moffen. Niemand had er iets van mogen weten. En het werd zo goed geheim gehouden, dat zelfs de eigen troepen er absoluut niets vanaf wisten. Een frappante actie in een tijd dat de Geallieerden al meester van de lucht waren. 30 januari 1945 Sinds vijf dagen is de winter doorgebroken. Het is eerst nog goed weer met heel veel sneeuw, maar nu heeft ook de vorst toegeslagen.Vandaag zijn voor het eerst vliegende bom men gelanceerd vanaf de start banen op de terreinen van de BPM aan de Nieuwe Water weg. De volgende dag gaan ze in grote getalen over ons heen. 3 februari 1945 Luchtaanval door negentien c viermotorige bommenwerpers g type Lancaster met zware Tj ^-'-c bommen (zes tonners). Hevige explosies op de E-boot-basïs bij ",'*A *"*-• Maassluis Poortershaven. (Woensdag In het vijfde en g laatste deel: Negen vïiegfui- s 3» gen bombarderen de Sun-2 lightzeepfabriek, waar een «Dolle Dinsdag. NSB'ers proberen hals over kop en per schip Vlaardingen V-l lanceerbaan en een op- te verlaten, iemand heeft echter de sleutel van de ophaalbrug in het slagplaats is gevestigd) water gegooid. Vlaardingen Tegenstan ders van openstelling van de busbaan over het Landje van Chardon zijn opgetogen over de uitspraak' van de Raad van State in de door hen gewon nen schorsingszaak. Uit de motivering bij de uit spraak van staatsraad mr. E.W. de Kruijff leiden zij af, dat zij ook de volgende procedure zullen winnen en dat de busbaan dus helemaal niet open gaat. Zij verwachten dat het omstreden besluit van de gemeenteraad wordt vernietigd. Ook de nieuwbakken wethou ders Aart Kool (CDA) en John Ranshuijsen (PvdA) toonden zich onlangs opgetogen toen zij de uitspraak van de staatsraad onder ogen kregen. Kool zag een financieel voordeeltje voor de gemeente: „Die 275.000 gulden kunnen we in onze zak houden". De PvdA-voorman was blij dat de Raad van State waarschijnlijk een besluit van de gemeenteraad zal schorsen,, waar zijn partij het toch al nooit mee eens is geweest. „Altijd prettig als de rechter ome problemen oplost", lachte Ranshuijsen. Vlak voor de laatste raadsver kiezingen gaven burgemeester en wethouders opdracht de bus baan tussen de Burgemeester Heusdenslaan en Vlaardinger- Ambacht in één richting open te stellen. Zij gaven daarmee uit voering aan een besluit, dat de gemeenteraad na jaren van dis cussie had genomen. Omdat voor- en tegenstanders van de openstelling niet tot elkaar kwa men, lieten B en W een enquête houden in de wijk. Een meerder heid sprak zich uit voor open stelling. Daarop baseerde de raad zijn besluit. De VVD was blij, CDA en PvdA waren dat niet. Voorstanders van openstelling drongen keer op keer aan op uit voering van het raadsbesluit Toen dat vlak voor de verkiezin gen eindelijk gebeurde spoedden de tegenstanders zich naar de Raad van State. Zij vroegen schorsing van het besluit en kre gen hun zin. Gelukkiger dan met de -uit spraak zijn de tegenstanders van openstelling met het argument dat staatsraad mr. de Kruijff geeft: „Gelet op al het voren staande moet er van worden uit gegaan, dat het bestreden besluit in het vervolg van de procedure niet in stand kan blijven". Een woordvoerder van. de ge meente trekt voorzichtig de con clusie dat het niet ondenkbaar is, dat de Raad van State bij de uit gebreide behandeling van de zaak over anderhalf S twee jaar het besluit van de gemeente tot openstelling van de busbaan zal vernietigen. De wethouders Ranshuijsen en Kool trekken die conclusie ook en zijn daar zeer content mee. Het besluit tot openstelling van de busbaan werd zeer tegen de zin van met name de PvdA ge nomen. Schiedam Oud-wethou der van cultuur Luub Haf kamp is het niet eens met de lezing van museumdi recteur Hans Paalman over de problemen rond de ten toonstelling Bida Kolo eind 1988 in het Stedelijk Museum. Paalman beklaagt er zich in diverse kranteninterviews over dat hij destijds niet de ge legenheid kreeg door hem ge maakte fouten recht te zetten, maar dat de leiding hem bot weg werd ontnomen. Tot Paalmans ongenoegen mocht chef culturele zaken Ben Hak- kenbroek het karwei afmaken en kreeg deze als dank een snoepreisje naar de Antillen. Volgens Hafkamp was er ech ter veel meer aan de hand. In een interview met deze krant zegt de voormalige VVD-wethouder vandaag dat Hans Paalman een aantal za ken financieel en organisato risch niet goed had geregeld en vervolgens op eigen houtje besloot de tentoonstelling af te gelasten. Dat plaatste het Schiedamse gemeentebestuur voor een pijnlijk probleem. Koningin Beatrix had al toe gezegd de expositie te zullen openen. Hafkamp: „Paalman had al een brief gestuurd naar de me dewerkende instellingen in Den Haag dat de tentoonstel ling zou worden afgeblazen. Dat had hij gedaan zonder met mij te overleggen. Dat was de feitelijke situatie. Ik ben toen kwaad geworden, want zo werkt het natuurlijk niet. Wij hebben vervolgens als college gezegd: die tentoonstelling gaat wél door. Wij trekken de kar dan zelf wel". Hans Paalman ontkent dat het zo is gegaan. Hij zegt dat hij hooguit in de bewuste brief 'meteen heleboel slagen om de arm' heeft gezinspeeld op de onhaalbaarheid van het afge sproken tijdstip van de exposi tie. Hafkamp beschouwt het voor val niet als een eenmalig inci dent, maar plaatst het in. een. reeks affaires die getuigen van jarenlang wantrouwen tussen politiek en museumleïding. Hafkamp wilde het Schiedam se museum weer een goede naam bezorgen in den lande, maar stuitte keer op keer op problemen in het Stedelijk. „Zodra er in het museum iets aan de hand was en je wilde ingrijpen, liep je aan tegen oud zeer. Kreeg je weer de reactie: de politiek bemoeit zich er weer mee". Het interview met Luub Hafkamp staat op pagina 15 Schiedam Op de stoep van de ABN-bank op de Koemarkt is gistermiddag een geldloper overvallen. De man, een mede werker van Kreymborg, wilde juist met een tas vol geld de bank binnengaan toen hij een duw in de rug kreeg. De winkelemployé viel en werd op hetzelfde mo ment beroofd van de tas, waarin enkele duizenden guldens zaten. Achtervolging van de overvaller had geen resultaat De man ver dween in een van de straatjes achter het Broersveld. Volgens het slachtoffer ging het om een man van ongeveer 21 jaar oud met stekelig haar en gekleed in een paars T-shirt en een groene Schiedam Aan de Korte Ach terweg heeft de Schiedamse po litie gistermorgen een vijftienja rige automobilist en zijn zestien jarige passagier ingerekend. Het tweetal reed in een bestelbuqe van V D dat in het weekend gestolen werd vanaf de parkeer plaats bij station Schiedam/Rot terdam-West. De jongens vertelden de politie dat zij het. busje even voor hun arrestatie hadden 'gevonden' in het Beatrixpark. De agenten ge loofden niets van dat verhaal. Het duo werd meegenomen naar het bureau voor verder verhoor. De reünie van Expogè in de Burgerzaal: 'Er komt een tijd dat alleen de monumenten er nog staan'. Vlaardingen Omdat het leven van de vereniging van ex-politieke gevangenen (Expogé) eindig is, heeft voorzitter Piet Nieuwstraten van de afdeling Vlaardingen- Maassiuis-Westland de vlag van de vereniging overge dragen aan. de gemeente Vlaardingen. Hij deed dat gistermiddag op de reünie van Expogé en de Vere niging van Voormalig Verzet. „Koestert u deze vlag, ter nage dachtenis aan degenen die de oorlog niet overleefden", vroeg Nieuwstraten aan burgemeester Fred van Lier. Voorzitter Nieuwstraten stond tijdens de bijeenkomst in het Vlaardingse stadhuis uitvoerig stil bij het gestaag naderende einde van Expogé. Bij de oprich ting op 18 juni 1945 telde de Vlaardingse afdeling honderd vijftig leden, nu zijn dat er nog 67. „Er komt een tijd dat alleen de monumenten er nog staan", zei hij. „Stil, maar toch spreken ze een taal". De Expogé-vlag, beloofde burge meester Van Lier, krijgt een mooi plekje in de Burgerzaal van het stadhuis. Met een plaquette erbij, waarop voor het nage slacht de symboliek van het dun doek wordt verklaard. S choolkin deren De vereniging van 'strijdmak kers' laat ook andere sporen na. De Vlaardings-Maassluisse afde ling van Expogé nam in 1978 het initiatief schoolkinderen over de lessen van de Tweede Wereld oorlog te verteUen. „Geen hel denverhalen. Wij hebben een boodschap, een waarschuwing", zei de voorzitter. Het initiatief werd landelijk overgenomen. Uit Expogé kwam in Vlaardin gen bovendien een afdeling van Amnesty International voort en er is een vereniging Vrienden van Expogé. „Wij leven niet in een huis waar de ramen beslaan van de knusheid", aldus Nieuw straten. Burgemeester Van Lier zag, zo hield hij de ex-politieke gevan genen en -verzetsmensen voor, jaarlijks de vruchten van het •verk van organisaties als Expo gé. „Er was dit jaar een opval lend grote opkomst voor de stille tocht eu voor de herdenking bij het monument op het Verploegb Chasséplein op 4 mei". Dat was geen incident, aldus Van Lier. „Er is een gestadig opgaande lijn in de belangstelling bij momen ten van bezinning". Van de Vereniging van Voorma lig Verzet kreeg de gemeente het gedicht 'De 18 doden' van Jan Campert cadeau, afgedrukt op een foto van de cel waarin Vlaardingse verzetsmensen in het voorjaar van 1941 op hun executie wachtten. Ook die krijgt een plaatsje in de Burger zaal beloofde Van Lier. Vlaardingen De Rotter- dampas, de kortingspas die in 1989 in de Maasstad werd ge ïntroduceerd, is vanaf 29 mei ook in Vlaardingen te koop. In Vlaardingen geeft het boekje vol coupons en waardebonnen, behalve op Rotterdamse attrac ties, kortingen op theatervoor stellingen, bezoek aan het Visse rijmuseum, lessen aan de Vrije Academie, lidmaatschap van bi bliotheek en artotheek, cursus sen van het bureau sportieve re creatie en kaartjes voor Kolpa- bad en Holybad. Minima betalen voor de Rotter dampas twintig gulden, mensen die al twee jaar of langer van een minimumsalaris of uitkering le ven betalen een tienje. Voor an deren kost de pas 75 gulden. Aanvraagformulieren worden binnenkort verspreid. Een minimapas werd door de Vlaardingse politici afgewezen vanwege het stigmatiserende karakter. Na de introductie van de Rotterdampas is gedacht over een eigen 'Vlaardingen pas', maar ten slotte heeft de gemeen te aansluiting gezocht bij het Rotterdamse initiatief. Maassluis Leerlingen, van scholengemeenschappen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, die van Voorne- Putten afkomstig zijn, zullen niet of nauwelijks gebruik maken van de extra bussen, die de vervoersbond FNV morgen voor hen laat rijden. De bond deed dat aanbod, omdat eindexamenkandida ten niet de dupe mogen wor den van de staking morgen bij het veer tussen Maassluis en Rozenburg. Directeur drs.J.J. Eijsackers van de Maassluisse scholengemeen schap Koningin Juliana noemt die oplossing een 'griezelige zaak'. Omdat er geen vrije bus baan is, is hij bang dat de bus vast komt te zitten in de Beneluxtun- nel. Daarom zullen leraren van de dive rse scholengemeenschap pen met eigen vervoer pendel diensten onderhouden. Zij zul len veel vroeger dan de bus ver trekken. „Op die manier voor komen we dat leerlingen, die hier deze dagen toch aJ ondpr de valium binnenkomen, nog meer last van zenuwen hebben", aldus Eijsackers. De vervoersbond bood aan bus sen in te zetten, nadat Eijsackers gisteren namens zijn collega's alarm sloeg. In een open brief aan de strijdende partijen wees hij op het gevaar dat hun pupil len de eindexamens zouden moeten missen. Gevoelig „Uiteraard zijn wij gevoelig voor die angst. Leerlingen die vier of vijf jaar hebben moeten zwoe gen, mogen natuurlijk niet de dupe worden van deze actie", meent FNV-woord voerster Ag nes Jongerius. Desondanks toon de zij zich niet gevoelig voor de risico's, die'aan vervoer over de weg zijn verbonden. Merkwaardig genoeg dachten zowel de stakers als de bond vo rige week nog dat woensdag 16 mei een perfecte dag was om hun stakingsactie te hervatten. Zij kozen voor die dag, omdat scholieren dan relatief weinig overlast van de staking zouden hebben. Met het fenomeen eind examen was toen geen rekening gehouden. Aanvankelijk wilde de bond de leerlingpn met een speciale vaart naar de overkant brengen. Van morgen zag de FNV daar toch vanaf. Een reden daarvoor is niet aan de schoolhoofden gege ven. Principieel In het arbeidsconflict is er nog nauwelijks zicht op een oplos sing. „Het hangt nu vooral op de onregelmatigheidstoeslag", ai- dus Agnes Jongerius. „De werk gever geeft toe dat de kosten die daarmee gepaard gaan niet al te hoog zijn, maar lijkt er een prin cipiële kwestie van te willen ma ken. Directeur W.R. Oord van SBS denkt daar anders over. „Geme ten naar omliggende bedrijfstak ken hebben wij een goed en reëel aanbod gedaan", zegt hij. Dat bod heeft betrekking op een loonsverhoging van 1,15 pro cent. De bonden eisen namens de circa veertig werknemers een extra salaris van twee procent. Schiedam Acht kunste naars gaan op verzoek van Gemeentewerken objecten ontwerpen voor drie Schie damse plantsoenen. De kuns tenaars mogen alleen ge bruik maken van levende materialen, zoals grassoorten, bomen en wilgetakken. Be doeling is dat het publiek de kunstwerken ziet meegroei en of verleppen bij het verstrijken van de seizoenen. Het project is een experiment waarvoor de gemeente Schie dam voorlopig 6000 gulden heeft uitgetrokken. Voor dat geld worden, zes ontweipen aange kocht. De totale kosten, inclusief die van de plaatsing, in het voor jaar van 1991, zullen echter veel hoger uitvallen. Die worden ge schat op zeker 100.000 gulden. De gemeente wil subsidie aan vragen bij het rijk en rekent ver der op sponsoring door het bedrijfsleven. Met dit natuur- en cultuurpro ject wil de afdeling plantsoenen- d lenst van gemeentewerken de traditionele aanleg van (bloem perken in de stad doorbreken. De kunstwerken worden ge plaatst in park Kethel, aan de Maasboulevard en op het Oude Kerkhof. De schetsontwerpen worden ge maakt door het Frans-Neder landse kunstenaarscollectief Alumet en door de individuele kunstenaars Ive Brunier, Rien Monshouwer, Jan Neggers, Geer Pouls en Diet Wiegman. De titel van het project is 'De kunst groeit'. Het groei- en vervalproces van de levende kunst zal worden vastgelegd op video. Daarnaast komt er een expositie over het project. Vlaardingen De interim-ma nager van het Stedelijk Museum in Schiedam, Pierre Janssen, komt kort na zijn aanstelling in - de Brandersstad naar Vlaardin gen voor een lezing. Janssen, die op 1 juni aantreedt in Schiedam, houdt *s avonds op 5 juni in de Stadsgehoorzaal een causerie over Vincent van Gogh. Deze culturele bijeenkomst wordt georganiseerd door de Vrije Academie Vlaardingen, die 25 jaar bestaat, en de Bonds spaarbank Schiedam/Vlaardin- gen. De spaarbank is de hoofd sponsor van veel activiteiten in het Van Gogh-jaar. Janssens lezing is getiteld 'Een schilder die weg durfde gaan'. De waarnemend directeur van het Schiedams museum gaat door voor de Van Gogh-Kenner bij uitstek. Pierre Janssen maak te in de jaren zestig faam met het tv-programma 'Kunstgrepen'. Een van de schilders die daarin regelmatig werden behandeld, was Vincent van Gogh. Vlaardingen Aan de Dr. Wi- ardibeckmansingel in Vlaardin gen is een kat op wrede wijze om het leven gebracht. Qmwonenden troffen daar gis teren het kadaver van een poes aan met een leeg blikje kattevoer over het hoofd geduwd. Het beest was gestikt. Het kattelijkje dreef in de vijver. De dode kat werd met de dieren ambulance afgevoerd. De politie heeft nog geen spoor van de da ders. Schiedam Waarschijnlijk in oktober begint de gemeente Schiedam met het apart inzame len van groente-, fruit- en tui nafval. De eerste fase gaat van start in een deel van Woudhoek- Noord en omvat in totaal 941 wo ningen. Het reinigingsbedrijf van de ONS blijft daar gewoon tweemaal per week huisvuil in zamelen. Op maandagen wordt dan het 'reguliere' huisvuil op gehaald, terwijl de vuilnisman tijdens de denderdagdienst groente, fruit en tuinafval mee neemt. De bewoners krijgen daarvoor speciale containers en emmers. Bewoners van laagbouw wonin gen met een tuin krijgen een mi- nicontainer met een inhoud van 140 liter en een emmer. Flatbe woners moeten hun afval in gro te containers deponeren. Op basis van landelijke ervarin gen verwacht Schiedam op die manier 5000 ton per jaar aan compost te kunnen ophalen. Nu wordt dat nog naar Wijster afge voerd. De ONS verwacht dat na de proef in Woudhoek-Noord, waarmee voorlopig een investe ring van 140.000 gulden is ge moeid, ook de rest van Schiedam op korte termijn kan overscha kelen op een gescheiden ophaal dienst. De betrokken bewoners krijgen nog een voorlïchtsfolder inde brievenbus over het initia tief.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1