PPSC grijpt ook naast troostprijs IS 'Met romantiek heeft het verleden niets te maken' SPORT WATERWEG Onderhoud na-oorlogse woningen in volle gang Verlies tegen HCAW deert Schiedam niet Jos van Oers en Wim de Wolf zijn kandidaat ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Muziek Historische Vereniging Maassluis groeit explosief VFC en HVO in eindstrijd Jacqueline Wijnhorst: Frankrijk Wouter Sehutte volgt Cats op 1990 Finales bij HVO SPORT? MET ERETRIBUNE. VLAARDINGEN Dioxine Afvalverbranders, rookgsrsen en dioxine staan maandag centraal op een discussie-avond van de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied (VTM)ip zaal Triangel, De meer dan 25 jaar oude vereniging koppelt die discussie aan de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Na een inleiding van VTM-voorzitter ing. Hiep Boerma vertelt ir. Wim Vervedes van de DCMR (Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond) over de verontreinigingen in rookgassen en de gevolgen die die stoffen hebben voor het milieu. Van de Afval verwerking Rijnmond (AVR) zijn adjunct-directeur ir. Daan den Ouden en hoofd voorlichting mr. Lau rent Chevalier aanwezig. Zij belichten de nieuwe systemen van rookgasreiniging die binnenkort bij de AVR worden geïnstalleerd. Belangstellenden die geen lid zijn. van de VTM kunnen rond kwart over acht binnen in zaal Triangel aan de Fransenstraat. Wereldberoemd zijn ze nooit geworden, maar Sjaak, Ton en Willem 2ijn de laatstcn om daar echt mee te zitten. Het enige wat zij wilden is muziek maken en dat hebben zij vele jaren gedaan. Willem haakte tus sentijds af, maar drummer Sjaak en zanger Ton zijn al tien jaar in de running. De Sprouts, want daar gaat het om. maken nog steeds swingende rock en stevige blues. Voor de hechte vriendenclub die zij in de loop der jaren om zich been verzamelden geven zij op 26 mei een jubi leumconcert m jongerencentrum Labyrint (Zomer straat). In een avondvullende show passeren alle formaties van de afgelopen jaren de revue, inclusief de huidige, uit negen personen bestaande Sprouts- bezetting. Rotterdams Nieuwsblad woensdag 16 mei 1990 g SCHIEDAM Magnetiseurs De spirituele vereniging Harmoma ontvangt don derdag in wijkcentrum Nieuwland enkele mediums en magnetiseurs. Aan de hand van foto's en aquarel pastels beloven die gasten waarnemingen te zullen doen. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Scholen op papier Het nieuwe onderkomen van de Goeman Borgesius- school en de Erasmussehoo! bestaat alleen nog maar op papier. Toch denken beide scholen dat de teke ningen van hun nieuwe, gezamenlijke pand, inte ressant genoeg zijn om die aan de buurtbewoners te tonen. Daarvoor wordt volgende week dinsdag tus sen 20.00 en 2100 uur in de Goeman Borgesiussehool aan de Anthome Muijsstraat een inloopavond be legd. Directeuren van* beide scholen, onderwijzend personeel,*gemeenteambtenaren en de architect zijn aanwezig om tekst en uitleg te geven bij de plannen Met de bouw van de school wordt m juli begonnen. De school komt in de plaats van de oude gebouwen aan de Anthome Muijsstraat en de Huijsmansstraat. MAASSLUIS Reinwaterkelder Het pompstation Reinwaterkelder aan. de Sportlaan houdt zaterdag van tien tot drie uur een open dag. Dat gebeurt omdat het zondag exact honderd jaar geleden is dat de NV Maassluissche Waterleiding Maatschappij werd opgericht. Bezoekers kunnen za terdag met eigen ogen zien dat de modernisering ook aan het drink waterleidingbedrijf niet voorbij is gegaan- Deskundigen van de gemeentebedrijven zullen dan ook uitleggen hoe het water via een com puter gestuurde installatie over het Maasslujsse net wordt gedistribueerd. Bovendien geven zij uitleg over de manier waarop het water wordt gezuiverd. door MARI TIMMERMANS Maassluis „Elke stad had toert al een historische vereni ging en wij vonden dat Maas sluis niet achter kon blijven. Er is hier heel veel interessants over het verleden terug te vin den en het zou eeuwig zonde zijn om daaraan voorbij te gaan". Op die avond m augustus 1982 kwam architect J.H. Steenkist met een al als voorzitter van een Maas- sluise afdeling naar voren Dat is hij nog steeds. Een half jaar later, op 29 maart 1983, werd de Historische Vereniging Maassluis officieel op gericht. De nieuwe vereniging tel de 35 leden, van wie er vijf in het bestuur zaten. Nu heeft de vereni ging een kleine duizend leden, liet initiatief voor de oprichting ging uit van de Maassluise Mu seumvrienden, die vonden dat de geschiedenis van hun stad meer aandacht verdiende. „Er was al eens een boek geschreven over de geschiedenis van de stad. maar dat ging maar tot 1945. Hoofdonderwij zer Blom had met enkele omissies Maassluis door de eeuwen heen ge volgd en zijn bevindingen te boek gesteld. Door de bezetting kon dat niet uitgegeven worden, zodat het pas in 1946 verscheen". Een van de vele wensen van voorzitter Steen- kist is een herziene en volledig ge actualiseerde uitgave van dit werk. Zelf doet de vereniging ook aan ge schiedschrijving. In het eerste nummer het ledenblad wordt de opkomst van de nederzetting 'Maeslant Sluys' nauwkeurig be schreven. Aan het eind van de veertiende eeuw werd op last van graaf Dirk II een afwaterings gracht gegraven om de polders rond Maasland te ontwateren. Rond het eenzame huisje van de sluiswachter vestigden zich steeds meer vissers. Vis was het belang rijkste volksvoedsel in de Middel eeuwen. De enclave groeide en groeide en op 16 mei 1614 kreeg de nederzetting officieel zijn stads rechten. Geboekstaafd „Maasland was en bleef een typisch agrarische gemeente Maar er ligt in het Maaslandse archief wel veel interessant materiaal over het be gin van on2e stad". Steenkist vindt het belangrijk dat vooral de laatste honderd jaar in alle toonaarden wordt geboekstaafd. „Er leven nu nog mensen die uit eigen ervaring over het verleden kunnen vertel len. Daarvan moeten we gebruik maken. Geen kind weet straks meer wal bij voorbeelc een water stoker voor nut had". Hoofdactiviteit van de Historische Vereniging is de uitgave van het prachtig verzorgde tijdschrift. „Het verschijnt momenteel twee of dne keer per jaar, maar er is genoeg ma teriaal om het blad vier of vijf keer te laten uitkomen. Alleen prakti sche en financiële redenen weer houden ons daarvan". Voorzitter Steenkist denkt bij de uitgave van het ledenblad altijd erg commer cieel: „Voor de gemeente of een be drijf willen we best ergens aan dacht aan besteden, maar als tegen prestatie verwachten wij dat ze dan zo'n 209 losse nummers afnemen. Voor wat, hoort wat, tenslotte". De eerste oplaag van ledenblad (of beter: boek) bedroeg tweehonderd exemplaren Tegenwoordig ver schijnt het gemodern iseerde blad In vijftienhonderd stuks en vol trots laat Steenkist de duidelijke foto's, de scherpe omkadering, de inge plakte rug en de verworvenheden van de computer zien. „Een los nummer kost zeven gulden en het zijn stuk voor stuk bewaamum- mers. Leden krijger ze natuurlijk gratis". Het lidmaatschap van de Histori sche Vereniging Maassluis kost twintig gulden per jaar. Daarvoor krijgt men in elk geval twee boek jes, een fraaie kalender, vier diale- zingen en af en toe een excursie Geen romantiek „Historische verdieping een ro mantisch trekje? Nee, dat vmd ik niet Veel gehoord is de opmerking datje het heden niet kunt begrijpen zonder kennis van het verleden. Wie wil weten waarom de Van Der Horststraat zo heel. moet het ant woord in de geschiedenis zoeken. Neen. met romantiek heeft het niet veel te maken". i Begin van dit jaar telde de vereni ging 879 leden. Een explosieve groei die voorzitter Steenkist niet helemaal kan verklaren. „We heb ben een paar erg actieve leden. Leen Stigterbij voorbeeld. Die man loopt dagelijks met een tas vol boekjes en maakt een ieder die hij tegenkomt lid. Dat gaat als een lo pend vuurtje door de stad. Verder denk ik dat we gewoon goed werk leveren en lezenswaardige boekjes uitbrengen". Voor de gemeente verrichtte de vereniging niet zo lang geleden on derzoek naar de gemeentelijke be graafplaats, Een heel nummer werd daaraan gewijd en de ge meente leverde uiteraard de ge bruikelijke tegenprestatie, ze nam een flink aantal boekjes af. Het laat ste nummer van het ledenblad gaat over het honderdjarig drinkwater bedrijf. Het boekje behandelt de ontwikkeling van het drinkwater net en de weerstand die de overhe den in eerste instantie tegen invoe ring daarvan hadden. Pas toen het voor iedereen vaststond dat vuil Het bestuur van de Maassluise Historische Vereniging in de regentenkamer van het Govert van Wijnhuis, Maassluis De Raad voor de Volkshuisvesting heeft haast met het uitvoeren van grote on derhoudsbeurten in het na-oor logse woningbestand. Ze wil ui terlijk november beginnen met het het opknappen van 132 maissonette- en etagewoningen in Sluispolder-west in Maas sluis. Met dat plan blijft er een voortdurende renovatiestroom in de stad op gang. Momenteel wordt een vergelijk baar project in de P.C. Hooftlaan uitgevoerd. Daar worden 232 wo ningen onder handen genomen. Onlangs werd het werk aan 296 Dura-Coignet-woningen in Sluis- Eolder-oost afgerond. 'e Raad, die verantwoordelijk is voor het beheer van ruim zeven duizend woningen in Maassluis, richt zich met naar werkzaamhe den vooral op de woningen die in de jaren vijftig zijn gebouwd. Ze kan dat doen omdat de nieuwbouwacti- viteiten in het bijna volgebouwde Maassluis op een zeer laag pitje staan. De dne- en vierkamerwoningen in Sluispolder-west zijn inmiddels na gekeken op technische gebreken. De onderhoudsploeg zal onder meer gevelkozijnen moeten ver vangen en het beton repareren. In een aantal woningen zal het keu kenblok worden vervangen en de ventilatie worden verbeterd. Over die voornemens wordt deze of ko mende maand met de bewoners ge sproken. De onderhoudsbeurt heeft geen h uurverhogi ng tot gevolg putwater de oorzaak van epide- mieen was, ging men overstag Het bijzonder lezenswaardig thema nummer is zijn zeven gulden meer dan waard, zegt Steenkist. „Ik vind het belangrijk dat ons 'clubblad' de moeite waard blijft. Kwaliteitsverbetering in materieel opzicht, maar ook in de keuze van artikelen moeten we kritisch blij ven Strikt wetenschappelijke stuk ken met 3E5 voetnoten worden om gewerkt tot goed leesbare stukken. Populair wetenschappelijk, dat moeten we zijn". Elke maand komt het bestuur van de Maassluise Historische Vereni ging bijeen in het Govert van Wijn- se stad. huis aan de Noordvliet. In de schit terende entourage van de regen tenkamer worden de nieuwe plan nen gemaakt. Nieuwe plannen voor een oude, bestuderenswaardi- Buss urn Wilton Fijenoord/ Schiedam verloor gisteravond weliswaar met 4-1 van het sterke HCAW, de softbalequipe van hoofdcoach Kees BqJ liet in Bus- sum niettemin een goede indruk achter. „Zelfs ik heb in het coachvak staan te genieten", complimenteerde Bol zijn ploeg. Schiedam nam in de eerste in ning verrassend de leidjng. Mi reille Gill'ard opende met een bonkslag en Andrea Moree volg de met een 'slaphit-hit'. Jolanda Droog sloeg de bal over het bin nenveld heen, maar omdat An drea Moree niet alert reageerde, bleef de score tot een punt be perkt, ■Nadat HCAW in de derde slag- Leurt langszij was gekomen, had ^Schiedam in de zesde inning kansen om het duel te be- lissen. Schiedam kreeg met slechts één 'nul' alle honken be zet, maar de verlossende klap bleef uit Andrea Moree wera yolgens Bol ten onrechte uitge geven op de thuisplaat waar door het 1-1 bleef. In de gelijkmakende slagbeurt begon HCAW met een vrij ge lukkige driehonkslag, die zo hard aankwam dat het verweer van Schiedam was verbroken. Zowel de tot dan uitstekend spe lende werpster Nicole Posno als haar veld was zo onthutst dat HCAW nog gemakkelijk met 4-1 won. Bij Schiedam verving Gy- seJJe Korpel op het derde honk de wegens werkzaamheden ver hinderde Sandra Bol. Vlaardingen VFC en HVO hebben zich geplaatst voor de eind strijd van het Vlaardings kampioenschap. Nadat VFC vorige week met 3-1 van Fortuna VT had gewonnen, rekende HVO gisteravond royaal af met HSC'89 (zon): 0A. Bij rust was het nog 0-0, waarna Leo Van Ree (2x), Glenn Brown en Renald Maatsen. De finale wordt zaterdag 2 juni om 17.00 uur gespeeld op het terrein van HSC'89. Dinsdag 29 mei (aanvang 18.45 uur) ontmoeten Fortuna VI en HSC'89 elkaar in de troostfinale op het complex van DSS'26, dat op deze manier voor de laatste keer als gastheer optreedt voor een aantrekkelijke wedstrijd. een aantrekkelijke wedstrijd. Schiedam -Jos van Oers en Wim de Wolf worden morgen avond voorgedragen —en zo goed als zeker ook geïnstal leerdals bestuursleden van de sektie I (voetbal) van de Schie- damse Sportraad. Dit tweetal moet voorzien in de vacatures die zijn ontstaan door het overlijden van PPSC-voor- zitter Eef Collé en het terugtre den van Herman Haan. De pe riodieke vergadering van sektie I wordt donderdagavond vanaf 20.00 uur gehouden in het club gebouw van SW- Aan te nemen is dat de in het sportpark Thurlede gevestigde voetbalclubs (Excelsïot'20, SFC, PPSC en Martinit) felle kritiek zullen hebben op het uitblijven van een gebako-trainingsveld. Maassluis De korfbalster Jac queline Wijnhorst van CKC Maassluis vertrekt vrijdag 1 juni met het Rotterdamse afdelings- seniorenteam naar het Franse Bo urges om deel te nemen aan een tweedaags internationaal toernooi. Naast vijftiende Franse clubs en het vertegenwoordi gende team van bet KNKV ne men ook teams uit Engeland, Belgié, Nederland, Luxemburg en Duitsland deel. De vierdaagse trip wordt op het gemeentehuis van Bo urges afgesloten met de prijsuitreiking en een groot Vlaardingen Wouter Schutte volgt bij de Pollux- hockeyers Feike Cats op als trainer-coach. Schutte, die in de Broekpolder voor twee sei zoenen is vastgelegd en werd voorgedragen door Cuts, is geen onbekende in de Vlaar- dingse hockeywereld. Ruim tien jaar geleden was de fysio therapeut lid van Pollux. De laatste jaren was Schutte werkzaam bij Te Werve in Rijswijk. Cats weet nog niet wat hij volgend jaar doet Hij hoopt daarover binnen een week uitsluitsel te geven. door SAN DER SONNEMANS Schiedam PPSC blijft dit seizoen met lege han den. Verspeelde de Schiedamse finalist dit weekeinde promotie naar de tweede klasse, gisteravond verlieten de volgelingen van André Stafleu het terrein van HBSS wederom met een flinke kater. Zondag hoofdklasser DCV, in 1987 ook al de winnaar van de Nieuwsblad Cup, toonde terecht een aantal treetjes hoger op de voetballadder te bivakkeren en haalde zonder al te veel inspan ningen de 3-1 overwinning in huis. Al weerde 'PP' zich kranig, toch konden de spelers de nederlaag maar moeilijk verwerken. Ten slotte aasden zij, na de verloren promotiewedstrijd tegen TOGR, op een aantrekkelijk troostprijs- je. „Daar word je toch gek van", blies de balende Jean van der Wal, die wegens een hardnekki ge knieblessure vanaf de bank moest toekijken, balend stoom af. „Ik moet nog zien of het twee de donderdag wel kampioen wordt", sprak hij. „Als we die pot ook nog eens verliezen", vulde PPSC's doelpuntmaker Marco Eshuis aan, „stop ik meteen met voetballen. Dan gaan we maar met z'n allen op een zeilboot in het Beatrixpark zitten". Ondanks het niveauverschil weigerden de door assistent-trai ner Rob de Nijs Stafleu vierde zijn afscheidsavond bij Haar lem— gecoachte blauwhemden zich op de slachtbank te laten de poneren. Het sierde de. Schie dammers dat zij ook zonder de inbreng van Erik Kolmeijer, Jean van der Wal en Bram Son- neveld (allen geblesseerd) bereid waren tot een collectieve arbeï- dovereenkomst. Door die geza menlijke werklust kregen de voetballers uit Krimpen aan den IJssel het gedurerde de eerste drie kwartier niet al te ge mak kelijk. Aanvankelijk deed 'PP' nauwe lijks voor de opponent onder, maar naarmate de wedstrijd ver streek, trok het moeiteloos op een hogere versnelling over schakelende DCV het spel toch meer en meer naar zich toe. In de weinig eneiverende eerste helft de tweede rondgang was al niet veel aantrekkelijker waren alleen Martin Vermeulen namens PPSC en Jaap van der Wiel voor DCV dicht bij een treffer. In de tiende minuut mocht Van de Wiel zomaar tus sen Aijan van der Lee en Ron van den Eijkel inkoppen, maar hij mikte de bal recht in handen van doelman Ben den Braber- Oog in oog Aan de andere kant verscheen Martin Vermeulen (wil stop pen), die maar niet op zijn regu liere niveau kon komen, ineens oog in oog met DCV-sluitpost Bert Potuyt. De middenvelder liet zich de bal echter ontfutselen door Hans Grkffner. De half weggewerkte bal werd door sluipschutter Marco Eshuis met een fraaie omhaal rakelings DCV'er Marco van den Berg wint een duel van PPSC'er Arjan van der Lee (links). naast geschoten. Vijf minuten voor de pauze braent Jan den Boer PPSC de eerste gevoelige tik toe. De rechter middenvelder kreeg de bal na een kopduel keu rig voor zijn voeten en liet het speeltuig vanaf de 16-meterlijn als een mortier achter de kanslo ze Den Braber inslaan. Niet veel later kroop DCV door het oog van de naald toen Erik van Harmeien, een van de on misbare motoronderdeeltjes, een hoekschop van Aijan van der Lee loeihard inschoot. De bal raakte echter het gezicht van Hans de Reuver, die terstond knock-out ter aarde zeeg. On danks de drie uitgelezen kansen die Jan den Boer, Marco van den Berg en Sjaak Aarnoutsen na Vlaardingen Op het ter rein van het Vlaardingse HVO worden maandagavond de juniorfinales van de Nieuwsblad Cup in het dis trict 2 gespeeld. Bij de A-ju nioren betwisten Excelsior M en DVO'32 elkaar de fraaie bokaal, bij de B-junioren speelt Excelsior'20 tegen de winnaar van TOGB--Zwer vers (vanavond) en bij de C- junioren treedt opnieuw Ex celsior M aan tegen DCV. Alle wedstrijden beginnen om 19.00 uur. rust om zeep hielpen, waren de Schiedammers toch in staat ge noeg krachten te bundelen om nog even tegen te stribbelen. Het logische gevolg was dat de kierende Schiedamse achter deur steeds verder open kwam te staan, en daar maakten de vol gelingen van de naar Feijenoord vertrekkende trainer Geert Meijer, dan ook dankbaar ge bruik van. Nadat Gert-Jan Pley- sier Jan den Boer had wegge stuurd, verkeek doelman Den Braber zich enigzins op diens voorzet De door een verdediger weggemoffelde bal kwam recht voor de voeten van Jaap van der Wiel (geboekt wegens praten) die zich niet bedacht en voor 2-0 zorgde. Zalige krol Invaller André Hordijk zorgde luttele minuten voor het eindsig naal voor de derde Krimpense treffer. Niet veel late/ redde Marco Eshuis toch de eer. Doel man Bert Potuyt pareerde wel fraai een zalig gekrulde vrije trap van krachtbron Erik van Harmeien, maar tegen de daar opvolgende inzet van Eshuis, was de kleine sluitpost niet opge wassen. Al speelde DCV niet be paald de sterren van de hemel, trainer Geert Meijer was toch vol tevredenheid- „Voorrust, maar ook in de twee de helft hebben we het laten lig gen", besefte hij. „Als we ge woon die 2-0 erin schoppen, is het spel gespeeld, maar nu moes ten we waken voor de gelijkma ker. Het tweede deel van de competitie hebben we scherp ge speeld, dus is het best logisch dat mijn jongens het wat rustiger aan deden". „We hebben gestreden voor wat we waard waren", sprak PPSC- coach Rob de Nijs na afloop. „Het is nogal geen verschil: hoofd klasse zondag en derde klasse za terdag, Op de instelling van de heb ik niets aan te mer- PietSpelbrlnk, voorzittervande KNVB afdeling Rotterdam, feliciteert PPSC- coachRobdeNijs met de tweede prijs. PPSC's aanvoerderJan van de Marei denkt er het zijne van.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2