I Pierre Janssen 'een moeilijke samen te werken' man om mee DE KLIP Museum raakt Paalman nooit meer echt kwijt Familie is trots op honderdjarige 'Haal Ik het op tijd?' VLAAROfNGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Milieubewuste schoolkinderen Maassluis verkiest uitbreiding van brug boven nieuwe aanleg ZWN verbetert verbinding met industriegebied Bestuur Haven teleurgesteld 'Stempel conservator Iaat zich niet wegpoetsen' Tegenover grote kwaliteiten staan negatieve eigenschappen AUTO vd WEEK: Opel Vectra 1.6 GLï Ofi QEfl Wilton Fijenoord: Reparatiemarkt zeeschepen uit dal Extra zenuwen voor examen Zaal blank NAÜTIK WATERSPORT li DONDERDAG 17 MEI 1930 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstiaal 6,3131 SC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4353066.4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Kinderen van de christelijke Je naplanschool 't Kompas onder zoeken de natuur in het Holypafk. De 150 leerlingen sloten gisteren met proefjes in het park een mi lieuproject af. Zij bekeken plan tjes, maakten schilderijen van ge kleurd zand, zuiverden slootwater in een kinderbadje en speurden naar afval tussen het gras. „Prima, prachtig, schitterend", zegt een enthousiaste directeur ChrJ. Bas over het project, dat volledig door de ouders werd be dacht. De leerlingen van de basis- schooi aan de Baarnhoeve spra ken over het milieu met buurtbe woners, met personeel van de ge meentereiniging, zij veegden de straat, bezochten 'de AVR en maakten een miiieukrantje dat in de Hoevenbuurt werd verspreid: De ouders hadden ingewikkelde problemen zoveel mogelijk ver meden. „We hebben niet te veel gekeken naar vervuiling door fa brieken, maar naar wat de kinde ren zelf kunnen doen. Ze zijn in de supermarkt wezen kijken naar verpakkingen en hebben iets ge leerd over het gescheiden Inza melen van afval". Op het school plein staan nog twee souvenirs Holïandia BV en raadgevend Ingenieursbureau DHV gaan onderzoeken of de Havenbrug in Maassluis kan worden uitgebreid met vrijlig- gende fietspaden. De gemeente geeft aan een dergelijke uitbrei ding de voorkeur boven de bouw van een nieuwe brug. Die zou 'een enorme investering' ver gen. Burgemeester en 'wethouders antwoorden dat op schriftelijke vragen van de PvdA-fractie, die zich al geruime tijd bezorgd maakt over de veiligheid van het langzame verkeer op de Haven- brug. De brug is eigenlijk te sm&l voor het vele verkeer dat er da gelijks overheen rijdt B en W geven toe dat vooral fietsers de dupe dreigen te worden van de toegenomen drukte. Zij vormen een. kwetsbare groep weggebrui kers. Van de voorgestelde oplossingen hebben B en W het idee om een aparte brug voor fietsers en voetgangers te bouwen ge schrapt Dat is technisch onhaal baar. Voor een extra overgang is geen plaats tussen de havenbrug en de spoorbrug. Bovendien ligt vlakbij sen zinker van het hoog heemraadschap in de haven. Voor een nieuwe, bredere brug vormen niet alleen de financiën een bezwaar. Nieuwbouw zou betekenen dat eerst de bestaande brug zou moeten worden afge broken. Daardoor zou de indus trie ernstig worden gedupeerd. Het vrachtverkeer zou een stuk moeten omrijden. De gemeente Maassluis is beducht.voor scha declaims van de ondernemers. Bouw van een nieuwe brug wil de gemeente daarom alleen in het uiterste noodgeval overwe gen. Schiedam/Vlaardingen De industrieterreinen Spaanse Pol der en Rotterdam Noord-West zijn vanaf 27 mei vanaf het NS- station in Schiedam beter per bus bereikbaar. Dat is het gevolg van de nieuwe dienstregeling van Zuid-West-Nederland, die dan van kracht wordt. Alle rit ten van lijn 80 worden tijdens de spitsuren verlengd naar die in dustrieterreinen. VlaardingenBuurthuis De Haven is hevig teleurgesteld dat in het programma van het Vlaardingse PvdA/CDA/D66-colIege geen woord is te vinden over een wijkcentrum voor de binnenstad. Het bestuur van het buurthuis had daar wel op gerekend na de enthou siaste reacties uit de politiek op de nieuwbouwplannen. De Haven pleitte kort voor de verkiezingen voor de bouw van een multifunctioneel centrum in de binnenstad. Het buurtwerk voor peuters en ouderen zou anders, met de sloop van het Weeshuis in het vooruitzicht, in gevaar komen. De reacties van PvdA, CDA en D66 waren positief. „Waren alle positieve geluiden dan alleen bestemd voor de verkie zingsuitslag", vragen de bestuurders van De Haven zich nu vertwij feld af. Want in het collegeprogramm; over een nieuw te bouwen buurthuis. Schiedam Al zou je schei dend directeur Hans Paal man het mes op de keel zet ten, dan nog zou hij het waar schijnlijk onmogelijk vinden het mooiste werk uit de col lectie van het Stedelijk Mu seum te kiezen. De kersverse cultuurwethouder Chris Zijdeveld probeerde hem gistermiddag tot twee keer toe een voorkeur te ontlokken, en twee keer gaf Paalman uiterst diplomatiek geen echt ant woord. „Alle stukken utt de col lectie zijn me even lief". Het mag dus geen verbazing wekken dat Paalman in zijn af- scheidstentoonstelling, die te vens het 90-jarig bestaan van de Schiedamse kunsttempel mar keert, een dwarsdoorsnede laat zien van wat het museum in ne gentig jaar heeft verzameld. De brte-a-brac, de 'ridicuul tj es' die het museum in het begin van de eeuw ontving, de Haagsche school, de Amsterdamse joffers, de topstukken uit de Cobra-col lectie Appel, Corneille, Con stant, Brands en Rooskens de verzameling pop-art die Philip Morns International het Stede lijk schonk en de werken die de afgelopen zes jaar werden ge kocht met een budget van het ministerie van WVC: het is alle maal te zien op de jubileumexpo- sitie. „Je zou haast zeggen: museumdi recteuren moeten vaker af scheid nemen, dat leidt tot mooie tentoonstellingen", zei wethou der Zijdeveld, wandelend door de Sint Janskerk aan de Nieuw - straat. Paalman moest naar die kerk uitwijken, omdat het Ste delijk te klein was voor het over zicht uit de collectie dat hem voor ogen stond. De aankopen van de laatste zes jaar, waaron der het omstreden werk 48 em mertjes van Fieter Gèraedts, hebben er een plaatsje gevon den. De expositie in de kerk geeft, zegt Paalman, door de veelvoud van stijlen een chaotisch beeld. „Maar daar ontkom je niet aan". Kunst in de Grote Kerk geeft op zich al een merkwaardige aan blik. De hoge gewelven, de kroonluchters, de reusachtige pilaren en dan, in de beuken van de kerk, de strakke witte borden met hedendaagse kunst. Opge steld op en rond de geornamen teerde grafstenen die een groot deel van de vloer in beslag ne men. Daar kun je nog lelijk over struikelen als je door kunst geob sedeerd bent, vermoedt Paal man. In het museum is de ten toonstelling overzichtelijker, maar daar heeft elke richting ook een eigen zaal o£ op z'n minst een eigen hoekje. Vandaag heeft Schiedam met een symposium en een receptie afscheid genomen van de man die 27 jaar de scepter zwaaide in het Stedelijk. En Pierre Janssen mag vervolgens de aanzet geven om van het museum een 'swin gende tent' te maken. Maar de geest van Paalman zal er levend blijven. „Het stempel van de conservatoren kun je niet weg poetsen", zegt Paalman daar zelf over. „Wat gekocht is, is ge kocht". De volgende directeur zal met het huidige bezit voortmoeten, zoals Paalman bij zijn aantreden min of meer gedwongen was de Cobra-collectie uit te breiden waarvoor Daan Schwagermann en Janssen de grondslag hadden gelegd. „Je zit met negentig jaar traditie en een heleboel spul", zegt Paalman. „Je hebt een ver plichting ten opzichte van wat achter je ligt". De gemeente is er vooral veel aan gelegen om Paalman een memorabel afscheid te bezorgen. Dat de terugtredende directeur zijn nieuwe baan, het inventari seren van de collectie, met ge mengde gevoelens aanvaardt; dat hij met lede ogen heeft moe ten toezien hoe zijn voorganger Janssen ook zijn opvolger werd; dat hij bij herhaling in de clinch lag met de Schiedamse politiek, dat moet allemaal maar even vergeten worden. Zijdeveld: „Het gemeentebe stuur heeft maar één doelstel ling Duidelijk maken dat we zonder slechte gevoelens uit el- door PETER DE LANGE Schiedam In Arnhem wordt ernstig betwijfeld of de benoeming van Pierre Jans sen tot interim-directeur van het Stedelijk Museum een verstandige beslissing is ge weest van het Schiedamse gemeentebestuur. Het museum heeft behoefte aan een manager die orde op zaken stelt, maar in Arnhem vraagt men zich af of Pierre Janssen de aangewezen figuur is. AUTOBEDRIJF Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Alfa 33 1.3 S Milano-uitv., rally rood '88 17.950,- Citroën Axel 1100 '85 5.950,- Ford Sierra 5-drs. Laser LPG '86 11.950,- Ford Escort 1300 CL nw. model '87 13.950,- -ord Escort 1300 5 versn. '83 7.950,- Lada 1200 Super de Luxe, div. acc. '86 4.250,- Mazda 626 GLX TWR-uitv. '87 19.950,- yiazda 626 LX 2.01 nw. model '89 23.950,- Mazda 626 2.0 GLX sedan '87 ƒ12.950,- Mitsubishi Lancer 1000 diesel '86 J 9.950,- vtercedes 260 E autom. 80.000 km '86 33.950,- Mercedes 190 D I.s.v.n. juli '88 f 39.950,- '89 met., 37.000 km hOaVVUl Opel Rekord 2.0 S '84 7.950,- Opel Vectra 16QQ GLi '89 27.950,- Opel Manta 2.0 S coupé '83 f 9.950,- Opel Manta 1.8 hatchback 10.950,- Opel Ascona 1.6 S GL hatchback '87 11.950,- Opel Ascona 1.6 LPG '84 6.950,- Opel Kadett 1200 LS '87 13.950,- Opel Kadett 1.3 S GL '86 f 11.950,- Opel Kadett 1.3 LPG sedan '88 16.950,- Opel Kadett GSi 36.000 km '86 17.950,- Opel Kadett 1.3 S sedan '88 16.950,- Opel Corsa 1300 GL 3-drs. '87 f 11.950,- Renault 19 GTX, 5-drs., LPG, snow-white '89 21.950,- Saab 900 GL 4-drs. sedan '85 12.950,- Toyota Carina I116 valve XL, div. acc. '89 19.950,- STATION WAGENS Opel Omega 2.01 LPG onderbouw '87 22.950,- Ford Sierra 5-drs. station (Van) '85 8.950,- Opel Corsa Van met 2ijruiten '86 6.950,- Inruil, 100% financiering mogelijk Donderdagavond koopavond kunt ons vinden 300 m van de Rijksweg Hoek van Holland-Schiedam, afslag Schiedam-centrum. achter de Hema. Overgrootmoeder Bet je de Lijster omringd door de familieschare: 100 jaar... Maassluis Een jaar of twintig geleden voelde Elisabeth de Lijster-Van «Dijk zich nog veel te jong voor het bejaardenhuis. Ze was toen 'pas* rond de 80 en ging liever nog een poosje bij een van haar kinderen wonen. Dat was veel gezelli ger. Maar zestien jaar terug trok ze dan toch in bij de 'jonkies' in verzorgingshuis De Schutsluis in Maassluis. Daar vierde ze gisteren haar hon derdste veijaardag. Het werd een d rukte van jewelste. Behalve haar me debewoners en de personeelsleden van De Schuts luis, die 'Betje' allemaal op handen dragen, kwamen bijna alle familieleden de jarige feliciteren. En dat zijn er een heleboel. Elisabeth van Dijk en haar reeds lang geleden overleden echtgenoot Jan de Lijster hebben voor een talrijk nageslacht gezorgd. Hun der tien kinderen van wie er in de loop der tijd al ze ven zijn overleden zetten 27 kleinkinderen op de wereld, en die zorgden weer voor 40 achterkleinkin deren. Het aantal aangetrouwde familieleden is bijna met meer te tellen. „Maar we kennen elkaar allemaal bij de voornaam", verzekert Betjes jongste zoon Deo, inmiddels ook al 62. De familie, zegt Deo, 'draait prima'. „Bij trouwe rijen en verjaardagen zijn we er stee vast allemaal". Ook de krasse stammoeder ontbreekt zelden bij der gelijke feestelijke gelegenheden. Van stilzitten houdt zij niet. Bij activiteiten in De Schutsluis hoeft nie mand lang naar haar gezicht te zoeken. Bij bingo zit zij op de voorste nj en de lessen bloemschikken slaat zij zelden over. Is er in het verzorgingshuis niets te doen, dan mag zij graag een uitstapje maken met een touringcar. De famiUe, maar wat trots op zo'n vitale (overgroot- )moeder, zette de honderdjarige gisteren uitgebreid in de bloemen. Daarnaast kreeg mevrouw De Lijster een lawine aan pakjes. De opvallendste geschenken waren een horloge en een compleet nieuwe gardero be. „Want zij kleedt zich graag goed", weet zoon Deo uit ervaring. De nieuwe kleren kwamen de jarige goed van pas. Zo kon zij netjes opgedoft burgemeester Hans van Es ontvangen, die 's middags namens de gemeente Maassluis de gelukwensen kwam overbrengen. Hoe wel de familie oorspronkelijk uit het Westland komt Bede zag het levenslicht in Naaldwijk werd die Maassluisse attentie zeer op prijs gesteld. Janssen mag dan het Stedelijk op zijn duimpje kennen hij was er conservator van 1956 tot 1962 en vermaard ziin om zijn talent een groot publiek voor kunst te interesseren, bij heeft ook enkele zeer negatieve eigen schappen. Uit opmerkingen van. voormali ge medewerkers uit Arnhem, waar bij 13 jaar directeur was van het gemeentemuseum, komt Janssen eerder naar voren als een troublemaker dan als een troubleshooterHij wordt afge schilderd als 'grillige figuur die slecht met mensen kan omgaan' en iemand die zijn medewerkers tegen elkaar uitspeelt en hen ontslaat als ze hem tegenspre ken. „Alles wat 'm voor de voeten liep moest maar weg", zegt ex-con- servator Riet Neerinex, die zelf herhaaldelijk met haar supe rieur in aanvaring kwam tijdens diens bewind, dat van 19o9 tot 1982 duurde. Zij kan zich herin neren dat op één dag drie staf medewerkers de laan werden uitgestuurd. In de periode Janssen was het verloop onder het museumper soneel in Arnhem bijzonder groot, zegt mevrouw Neerinex. „We hebben in die tijd 37 muta ties gehad, en dat op een heel klein bestand". Persoonsgebonden Ook drs. J.R. de Groot, conser vator van de vaste collectie in het Arnhems museum, vindt Pierre Janssen 'een moeilijke man om mee samen te werken'. Maar hij heeft ook grote kwali teiten. De Groot: „Hij kreeg van de gemeente opdracht de drem pel weg te nemen voor het pu bliek. Daar is hij voortreffelijk in geslaagd". De Groot betwijfelt echter of dat Janssen ook nu nog zou lukken. „Destijds was een museum nog iets elitairs. We zijn nu dertig iaar verder. De collec tie is sterk veranderd. Daarom Pierre Janssen, troubleshooter of troublemaker lijkt het mij heel moeilijk voor hem om m zijn oude stek Schie dam te stappen". Herman Hofman, cultureel ambtenaar bij de gemeente Arn hem en tijdens Janssens bewind secretaris van de museum com missie, erkent dat Janssen de be langstelling voor het museum enorm heeft vergroot. Maar de interesse van het publiek bleek persoonsgebonden. „Na zijn ver trek zakte de belangstelling weer in". Als publiekstrekker voor het museum was hij een kei, zegt Hofman, maar zijn bereidheid om met andere sectoren van de kunstwereld samen te werken was 'matig'. Binnen het museum bleek persoonlijke relaties met het personeel opbouwen zijn zwakke punt. Hofman: „Hij heeft niet allereerst manage mentkwaliteiten". Vertrouwen Als Schiedam Pierre Janssen heeft aangetrokken om het mu seum nieuwe impulsen te geven, had het gemeentebestuur anders te werk moeten gaan, suggereert Hofman. Hij vindt het 'niet slim' dat de gemeente niet eerst heeft overlegd met het museumperso neel. „De kans dat hij slaagt in zijn opdracht wordt daardoor bijzonder klein". De Arnhemse ambtenaar heeft Janssen leren kennen als iemand die alleen kan functioneren in. een hem gunstig gezinde omgeving. „Hij moet prettig ontvangen worden. Het personeel moet vertrouwen in hem hebben. Zodra hij het ge voel krijgt dat hij niet wordt ge accepteerd slaat nij dicht". De kans dat het Stedelijk Mu seum de interim-manager een warme ontvangst bereidt is klein. Volgens scheidend direc teur Hans Paalman geniet Pierre Janssen geen enkel vertrouwen in het museum. „De ene helft be gon hard te lachen bij het nieuws van zijn benoeming, de andere helft was sprakeloos". Zowel Riet Neerinex als Herman Hofman waren hoogst verwon derd dat Janssen het aanbod uit Schiedam aanvaardde. Hofman: „Ik dacht, waar begin je aan". Riet Neerinex: „Waarom uitge rekend hij? Er zijn een heleboel mensen die het karwei hadden aangekund". Janssen heeft, zegt Hofman, al leen kans van slagen als hij maximaal een jaar in Schiedam blijft en in die tijd een vertrou wensrelatie weet op te bouwen met het personeel. Als dat lukt heeft Schiedam een gouden greep gedaan, want over één ding zijn alle critici het eens1 van Pierre Janssen kan een enorme inspiratie uitgaan. Door hem ge organiseerde exposities trokken steevast drommen mensen. Dat bleek al bij zijn aantreden in Schiedam in 1956. De eerste ten toonstelling onder zijn leiding. Poppendroom, werd door 18.000 mensen bezocht. Pierre Janssen is door verblijf in het buitenland niet bereikbaar voor commentaar. Rotterdam De ingezakte reparatiemarkt voor zeesche pen herstelt zich voor langere termijn. Dit stelt Wilton Fije noord Holding (eigenaar van de werven Wüton-Fijenoord in Schiedam en Verolme Bot lek in Rozenburg) in het jaar verslag over 1989. De scheepsreparatie heeft vanaf 1978 in een diep dal gezeten. Volgens de directie is er nu een tendens om door middel van le vensverlengend onderhoud en grote verbouwingen de levens duur van schepen te rekken. Meer dan dertig procent van de wereldvloot is volgens WF ou der dan 15 jaar en zestig procent ouder dan tien jaar. Volgens de directie is het wel no dig dat het ministerie van econo mische zaken de werven bij gro te verbouwingen financieel on dersteunt. Op deze manier kan de concurrentie met de omlig gende landen, waar overheids steun algemeen is, succesvol worden aangegaan, zegt WF in het jaarverslag. WF Holding boekte over 1989, mede door net aantrekken van het zeetransport en offshore-ac tiviteiten, een winst van 39 mil joen gulden tegenover 24,1 mil joen in 1988. Aan het bedrijfsre sultaat droeg de werf in Schie dam 28,8 miljoen gulden bij en Verolme Botlek 9,9 miljoen. De reparatiewerf van WF had vorig jaar 783.000 uren aan or ders en zat daarmee dik boven het geproprognotiseerde budget van 650.000 uur. Verolme Botlek maakte 677.000 uur tegen een be grote bezetting van 400.000 uur. Waterweg Het besluit van de 38 werknemers bij het veer tussen Maassluis en Ro zenburg de pont ook vandaag aan de ketting te houden, is door eindexamenkandidaten niet met gejuich ontvangen, Rozenburgse leerlingen van scholen in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis moeten op nieuw via een omweg proberen op tijd op school te komen. De staking van vorige week kwam de meesten wel goed uit, omdat dat een vrije dag opleverde. Maar deze en komende week staan er grote belangen op het spel. Gisteren leidde dat al tot extra zenuwen. De dertig leerlingen, die 's morgens vroeg in een door de FN V-gecharterde bus stap ten, konden maar matig waarde ring opbrengen voor de actie van de stakers, die is gericht op meer loon en een vaste onregelmatig heidstoeslag. De mededeling van buschauf feur Cor van der Kraan gister morgen dat hij niet bekend was met de route en dat het 'natte vingerwerk' zou worden, had het effect van een rode lap op een stier. „Ik hoop dat ik het op tijd haal", zei een zenuwachtige vijftienjarige Magda van Diejen, die al om tien uur aan haar wis- kundeopgaven moest beginnen. Sommige ouders kozen het zeke re voor het onzekere en brach ten hun kroost 2elf al heel vroeg haar school. Weer anderen heb ben hun kinderen zolang bij fa milie of kennissen aan 'de over kant' ondergebracht. Verschil lende scholen stelden pendel diensten in die door leraren wer den verzorgd die toevallig geen les hoefden te geven. Wanneer de pont weer gaat va ren is nog onduidelijk. Vlaardingen De bewo ners van serviceflat De Wouthof aan de Vlaardingse Baarnhoeve hebben van morgen geen gebruik kun nen maken van hun recrea tiezaal. De vloer stond blank, zo werd tegen kwart voor zevenen ontdekt. Het bleek dat een leiding van de centrale verwarming was gesprongen. uw waterwportadrBB voor: Roei-, vis-en volgboten (Pioner). zeewaardige visboien (Rana), opblaasboten (Bombard/Zodiac) Verkoop an reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1