Hans Paalman neemt afscheid in stijl Mammoetschool in Vlaardingen Alleen Zegelkoerier mag W-enveloppen uitgeven llkwsl Werk rijksweg 19 deels stilgelegd Veer nog steeds uit de vaart m Recreatieschap mikt op meer dagtoeristen Casimir en De Vaart fuseren VLAARDINGS DAGBLAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Lof, kritiek en kwaadsprekerij in overvol museum @3 Auto in de singel Mannen mollen fietsenklemmen Dioxineboeren onzeker over plannen Braks Operatie warmtekracht Psychische hulp voor agressieve alcoholist Spectaculaire groei voor Maascollege Kippen gedood VOORDELÏG WINKELEN? KIJK KRANT. □WffHMK VEIIDAG 18 MEI 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenaraat 6. a 131 BC Vlaardingen- Postbus 4003,3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229,43520S6. 43505S7 - sportredactie: 43452Q9 Telefax. 010-4349754. Schiedam Helemaal in de sfeer waarin hij de laatste ja ren moest werken voltrok zich gisteren de afscheidsce- remonie rond museumdirec teur Hans Paalman, De kunstwereld prees hem om zijn verdiensten en bekritiseerde de gemeente Schiedam en de po litiek in het algemeen. Wethou der Chris Zijdeveld (cultuur) sprak verzoenende woorden maar werd uitgejouwd. En in de wandelgangen van het Stedelijk Museum viel kwaadsprekerij te beluisteren. Hans Paalman zelf leek er niet onder te lijden. Integendeel hij straalde. Een groot aantal van zijn collega's uit de museumwe reld was naar Schiedam geko men en dat deed hem, na alle rel len rond zijn persoon, zichtbaar deugd. Blij verrast was hij ook met de hoge onderscheiding die burgemeester Reinier Scheeres hem opspeldde. Paalman werd benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. „Dat dankt hij natuurlijk aan zijn collega's. Denk maar niet dat de gemeente daarvoor heeft ge zorgd", beweerden prompt kwa de tongen. Maar het lintje was wel degelijk aangevraagd door .het stadsbestuur, weersprak een gemeentefunctionaris met klem de geruchten. „Ik heb zelf het formulier ingevuld". Bijval Paalman, die in zijn 27-jarige loopbaan in het Stedelijk regel matig in conflict raakte met de Schiedamse politiek en gisteren vervroegd met vut ging, kreeg tijdens een aan hem gewijd af schel dssymposiumpje bijval van W. Crouwel, directeur van het Rotterdamse museum Boymans van Beunlngen. Deze veegde de vloer aan met de politieke be moeienis met de kunst. Politieke partijen hebben door gaans geen of hooguit een ondui delijke, vage paragraaf over kunst en cultuur in hun verkie zingsprogramma. Van hen is niets te verwachten. De muze heeft geluk als er een geerde wethouder aantreedt, maar omdat zijn zittingsperiode meestal maar vier jaar duurt is er zelden een constant klimaat waarin de kunst kan gedijen, al dus Crouwel. Ondersneeuwen De musea moeten in de komen de iaren, waarin budgetten nau welijks zullen stijgen en de pu blieke belangstelling zal toene men, hun inhoudelijke werk niet laten ondersneeuwen door 'manager-achtig gedoe', waar schuwde de Rotterdamse mu seumdirecteur. Hij ziet musea het liefst in een stichtingsvorm met een slagvaardig bestuur. Crouwel pleitte voor een inhou delijk directeur met een organi satie eromheen met goede mana gementondersteuning. „Teveel musea kampen met een verou derde structuur waardoor de lei ding wordt overspoeld met dage lijkse organisatorische rim ram." Crouwel zei ook dat de overheid meer afstand moet nemen van de kunst en de besteding van subsidies aan de cultuursector zelf moet overlaten. Dolkstoot In Schiedam heeft de politiek juist veel te veel een vinger in de pap willen hebben. Dat is altijd Paalmans kritiek geweest. Vol gens hem was dat verschijnsel ook de oorzaak van menige rel in het Stedelijk. Het voorstel om de Cobra-collectie te verkopen, het afbreken van de Huysmans-ten- toonstelling, de affaire rond de expositie Bida i Kolo die Paal man niet mocht organiseren het waren allemaal gevolgen van één en dezelfde frictie, van de slechte relatie tussen kunst en politiek. In zijn toespraak probeerde wet houder Chris Zijdeveld te weer leggen dat de gemeente Paalman 'een dolkstoot in de rug' heeft toegediend. Paalman beweert dat omdat hij de benoeming van Bij zijn afscheid van Schiedam en het Stedelijk Museum moch! de zojuist tot Officier benoemde Hans Paalman zich verheugen in een grote belangstelling. zijn voorganger Pierre Janssen tot zijn tijdelijke opvolger een vernedering vmdt. „Als we echt iemand willen vermoorden hak ken we zijn kop er af", zei Zijde veld. Schampere kreten en boe geroep waren vervolgens zijn deel. Sommige bezoekers liepen zelfs verontwaardigd weg. De Paalman-fans in de overvolle aula van het museum stootten el kaar gniffelend aan: „Dit is de triomf van Hans Paalman". Oliekachels voor stacaravans bruin met Ingebouwde tank6 liter, A AC% 2500 kcal beige/bruin, 10 liter, AQO 3500 kcal bruin met ruit, m ja "5500 kcal0*15#.- OLIEHAARDEN diverse modellen Butagaskachels en haarden ook muurkachels en geisers. elec. boilers 500 W, 1-2-3 en 4 vlams comforen. Schiedam Door nog onbeken de oorzaak is gistermiddag op de Snelliussingel een personenauto te water geraakt. Dat gebeurde om twee uur ter hoogte van café Snellius._ De 43-jarige Rotter damse eigenaar moest tot zijn leedwezen constateren dat zijn auto achteruit de sloot in was ge reden. De brandweer moest er met een takelwagen aan te pas komen om de wagen weer op het droge te krijgen. Vlaardingen Smalle pol derweggetjes omzoomd door knotwilgen. Statige oude boerderijen verscholen in het groen. Bermen vol bloeiend fluitekruid en overal het geluid van weide vogels: een idyllisch polderland schap doorsneden door vaarten en vlieten... dat is Midden-Delf land. De folder 'Kanoroutes in Mid-' den-Delfland', die deze week of ficieel ten doop werd gehouden, maakt er al in de eerste zinnen geen geheim van dat het recrea tieschap vindt dat het prettig toeven is in het gebied, dat een buffer vormt tussen middelgrote steden. Het recreatieschap is juist deze week druk bezig de recreatieve charme van het gebied in al 2nn geledingen onder de aandacht van de mensen te brengen. Zon dag wordt de inmiddels jaarlijk se open dag gehouden waarbij sportievelipgen zich in verschil lende disciplines kunnen uitle ven. De presentatie van de kanofol der en de nieuwe fietsfolder ma ken duidelijk dat het schap hoopt komende zomer veel dag toeristen te mogen begroeten. „Vorig jaar hadden we alleen een algemene folder. Die geven we niet meer uit", verduidelijkt een medewerkster van Midden- Delfland de uitgave van de twee meer gespecialiseerde folders. Het informatiepakketje over de vijf kanoroutes die het schap heeft uitgestippeld, werd door gedeputeerde É.P. van Heemst op z'n bruikbaarheid getoetst. Van Heemst, die ook voorzitter is van het recreatieschap, nestel de zich op de Viaardinger Vaart in een kano om een stuk van de gelijknamige 17,5 kilometer lan ge route te peddelen. In de kanofolder worden vijf routes uitvoerig beschreven. Be halve de Vlaardingervaartroute zijn dat: de Vlietenroute (12 kilo meter), de Zwethkanaal/zijde- route (20,5), de Zweth/Rijn- Schiekanaalroute (22) en de Maaslandroute (9). De fietsfolder beschrijft uitge breid een trip van 45 kilometer en besteedt verder aandacht aan een aantal kartere routes. Vanaf volgende week zijn de folders verkrijgbaar bij de VVV's van Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Delft en Rotterdam. Het recreatieschap Midden- Delfland houdt zondag een open dag. In het gebied tussen rijks weg A20 en de Zuidbuurt wor den dan surfwedstrijden gehou den. Bezoekers kunnen ook een balletje slaan op het free golfter rein, kanovaren of meedoen aan de kampioenschappen roller- bank wielrennen. Verschillende organisaties geven die dag tussen tien en vijf uur informatie over hun activiteiten. Die dag kunnen bezoekers ook de gloednieuwe kano- en fiets- folders bestuderen, die in de plaats zijn gekomen van een al gemene folder die niet zal wor den herdrukt. SchipluidenDe aanleg van rijksweg 19 ter hoogte Schip luiden is voorlopig gestaakt. Rijkswaterstaat heeft de werkzaamheden stilgelegd op het zandlichaam tussen de Gaag en de grens met Rijs wijk, over een lengte van on geveer drie kilometer. Rijkswaterstaat is te vroeg be gonnen met de aanleg van de Vlaardingen Vier Vlaardin- gers in de leeftijd van 22 tot 25 jaar zijn gistermiddag op het Liesveld aangehouden. De man nen werden gearresteerd nadat zij in een baldadige bui zes fiet senklemmen uit ae grond had den getrokken. Het is nog onbe kend hoeveel schade zij hebben aangericht. weg. Vorige maand gaven Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land een verklaring van geen bezwaar af. Deze is echter niet onherroepelijk, omdat tegen de plannen bezwaren zijn inge diend door diverse miheu-orga- nisaties. Zolang er nog een aantal be zwaarprocedures loopt bij de Raad van State moet.de aanleg van de weg worden gestaakt. De werkzaamheden kunnen pas worden voortgezet wanneer alle bezwaarschriften zijn behandeld en afgewezen. Dit kan enkele maanden duren. Rijkswaterstaat verplaatst de aandacht voorlopig naar andere delen van het zandlichaam. Pro jectleider J. Bakker gaat er van uit dat het oponthoud bij Schip luiden niet van invloed zal zijn op de geplande openingsdatum. Het autoverkeer zal vanaf 1995 gebruik kunnen maken van noordelijke gedeelte in Delft. Het resterende deel tot aan Schiedam kan in 1997 in gebruik worden genomen. Vlaardingen In het schooljaar 1991/1992 heeft Vlaardingen nog maar één school voor openbaar voortgezet on derwijs. Per 1 augustus 1991 fuseren de openbare scholengemeenschap pen Professor Casimir en De Vaart tot een instituut voor ba sisvorming, beroepsonderwijs, mavo, havo en vwo. Die schooi zal duizend leerlingen tellen. Tegenstanders van de fusie zijn er kennelijk niet. Zowel de ge meente als de directies, het on derwijzend personeel en de me dezeggenschapsraden zijn uitge sproken. voorstanders van het samengaan. „Het is de enige ma nier om een goede spreiding van het onderwijsaanbod over de stad te krijgen en gebouwen, in ventaris en financiële middelen doelmatig te gebruiken", zegt drs.J.Th.G.P. Franx, hoofd on derwijs van de gemeente. Leerlingen voor de openbare mavo, havo en vwo kunnen in Vlaardingen nu alleen terecht op scholengemeenschap Casimir in de Westwijk, De nieuwe school heeft straks vestigingen m de Holy, Centrum en West- wijk. De voorbereidingen voor de fu sie zijn in volle gang. Binnenkort wordt een fusïe-management geïnstalleerd en in juni moet de gemeenteraad erover beslissen. Werkgroepen bekijken de per sonele, materiele, organisatori sche en onderwijskundige gevol gen. Eén van de werkgroepen moet ook bepalen hoe een nieu we naam voor die ene schooi voor openbaar voortgezet onder wijs kan worden gevonden. Maasland/Maassluis Minister Braks zal naar verwachting voor 1 juli met concrete maatrege len komen om de door dioxinen verontreinigde Liekebaertpolder te sa neren. Op de aard van de maatre gelen wordt nog gestudeerd. Het is in geen geval de be doeling van Braks de maat regelen, zoals die nu gelden, te verlengen. Over de sane ring van de polder wordt nog overleg gepleegd met de begeleidingscommissie van de boeren. Die tast echter in het duister over Braks' plan nen. De boeren mogen hun melk al tijden niet verkopen. Die wordt opgehaald en apart verwerkt. Het rijk betaalt de boeren een vergoeding voor gederfde inkomsten. Deze maatregel geldt al sinds half juli van het vorig jaar; in no vember werd ze verlengd tot 1 juli van dit jaar. Toen ook werd een 'plan van aanpak' gepresen- teeerd. Op de uitvoering daarvan wordt nog steeds Sestudeerd. Uitgangspunt is at de Liekebaertpolder be houden moet blijven voor de veehouderij. Eerder spra ken verschillende fracties in de Tweede Kamer hun twij fel uit over de haalbaarheid van dit streven. De begeleidingscommissie van de boeren heeft van het ministerie van landbouw, visserij en natuurbeheer al geruime tijd niets meer ver nomen. Ook over de resulta ten van allerlei onderzoe ken naar de aanwezigheid van dioxine is bij de boeren niets bekend. „Wij zijn in elk geval nergens van in kennis gesteld", aldus woordvoer der Vaandrager. Een 65 meter hoge kraan bij het Sehielandziekenhuis trok vanmor gen veel bekijks. Het gevaarte voerde deel één uit van de operatie 'warmtekracht". Het Schiedamse ziekenhuis stapt over op een ander goedkoper verwarmingssysteem en moet daarvoor de schoorste nen aanpassen. De kraan bracht vanmorgen de roestvrij stalen voeringen In de schoor stenen aan. Het manoeuvreren met de zes meter lange delen op grote hoogte was een uiterst secuur karweitje. In de zomer volgt de ombouw van de oude cv-installatle naar een systeem van warmtekrachtkoppe ling. Daarna begint het Sehielandziekenhuis aan een grondige verbouwing van het medische complex tussen Burgemeester Knappertlaan en Stadhouderslaan. Rotterdam Recht bankpresident mr.A. Krikke kwam in de tweede zaak tegen de 37- jarige Vlaardingse ver dachte, die door zijn drankgebruik regelmatig moeilijkheden veroor zaakt, gisteren vrijwel geen stap verder. Net als op 14 maart, toen of ficier van justitie mr.C.M.P. Flint twaalf maanden ge vangenisstraf eiste, drong de rechtbank nauwelijks tot de verdachte door, De Viaardinger stond op die datum terecht wegens dief stal van een PTT-busje en bedreiging van een RET- chauffeur. Doordat de presi dent en de officier er tijdens de zitting niet in slaagden redelijk met de verdachte te communiceren, werd de zaak aangehouden en de verdachte in vrijheid ge steld. Maar de man, die er de gewoonte op nahoudt dage lijks een fles jenever tot zich te nemen, ging zich opnieuw te buiten aan een misdrijf. Op 8 april wilde de Vlaar- d inger on der bedreiging van een luchtdrukpistool een stadsbus kapen. Volgens de verklaring van de chauffeur had hij hem het pistool tegen de slaap gedrukt en gesom meerd de bus te verlaten. „Eruit, ik neem je bus mee", had hij de bestuurder toege snauwd. Maar toen de motor afsloeg, overmeesterde de chauffeur de man, die door het raampje van de bus wil de ontsnappen. „Kunt u zich dat herinne ren"?, vroeg mr. Krikke de verdachte, die voortdurend wezenloos over 2ijn schou der de zaal in keek. „Ik ben toch niet verplicht te ant woorden", reageerde de man nadat hij lange tijd wa zig voor zich uit had geke ken. „Ik begrijp niet waar om ik dat luchtdrukpistool bij me had", voegde hij er aan toe. „U loopt op straat met in de ene zak een fles jenever en in de andere zak een pistool, dat is toch niet gewoon", stelde de president De ver dachte haalde zijn schouders op. „Ik had een beetje teveel jenever op, maar kan me wel alles herinneren". Des ondanks hulde hij zich in stilzwijgen. „Maar waarom vertelt u dan niet wat er is gebeurd", drong de president aan. „Ik snap het zelf niet, ik had je never gedronken", ant woordde de verdachte zuch tend. Waar de man aanvankelijk alle hulp van een reclasse- ringsamotenaar en psychi sche onderzoeken weigerde, ging hij gisteren na beraad met zijn advocaat mr.A. Hopmans, wel in op het aan bod en beloofde hij mee te werken aan de onderzoe ken. President mr. Krikke eiste voorlopige hechtenis, waar op advocaat Hopmans vroeg om schorsing. Deze werd echter van de hand gewe zen. De zaak wordt drie maanden aangehouden en de Viaardinger wordt op korte termijn onderworpen aan enkele psychologische onderzoeken. Vlaardingen De Vlaar dingse Zegelkoerier heeft het alleenrecht gekregen voor de verkoop van een serie WK- enveloppen. Het bedrijf, dat zich toelegt op fi latelie per post, gaat een serie van 52 enveloppen uitgegeven die betrekking hebben op de we reldkampioenschappen voetbal die binnenkort in Italië begin nen. Het is voor het eerst dat de FIFA als organisatie van dat mondiale toernooi toestemming verleent tot het gebruik van zijn logo op herin neringsenveioppen. Van elke wedstrijd zal een aparte en velop worden uitgebracht. Daar op prijken de logo's van de FIFA, de voetballende mascotte en Italia '90. Het 'eigen' gezicht ontlenen de enveloppen aan een kleurenfoto van een kenmer kend spelmoment De speciale uitgaven worden gecompleteerd met een nederlandstalig onder schrift waarin melding wordt gemaakt van de doelpuntenma kers. Samen met de serie geeft de Ze gelkoerier ook zes mimvelletjes uit. Het bijzondere daaraan is dat elk vel de beginsituatie per poule weergeeft in de vorm van de shirtemblemen van de vier elf tallen die daarin uitkomen. Bo vendien staan daarop de stadions waar de strijd in die poule zich afspeelt "De Zegelkoerier brengt envelop pen en vellen samen uit in een speciale Italia '90-album. Maassluis In een poging de impasse te doorbreken, heeft de Vervoersbond FNV het bedrijf SBS voorgesteld het cao-conflict over de veerpont tussen Maassluis en Rozen burg aan een arbitragecom missie voor te leggen. Werkgever en werknemers zijn afgelopen dagen geen stap dich ter tot elkaar gekomen. Het ge volg is dat het* eer vandaag voor de derde dag op rij niet vaart. Directeur Rob Oord van SBS ziet weinig heil in een bemiddelings poging door een commissie. „We zijn samen verantwoordelijk om er uit te komen", aldus Oord. Agnes Jongerius van de ver voersbond doet het voorstel het oordeel van een buitenstaander te vragen, omdat beide partijen er een andere rekenmethode op na houden. SBS beweert een loonruimte van 4 procent accep tabel te vinden, terwijl ook de bond daarmee kan leven. Over de berekeningswijze van die vier procent blijven beide partijen echter van mening verschillen. Jongerius is verbolgen dat Oord de beide berekeningen niet ter discussie wil stellen. „Op deze manier laat hij het conflict node loos lang duren", meent 2ij. Oord oordeelt daar anders oven „Er is geen enkele onduidelijkheid over onze denktrant Als we doen wat de FNV wil, kunnen we beter de complete Erasmus- universiteiterbij betrekken". De ergernis van de FNV bereik te woensdagavond een hoogte punt. „Tijdens een lang telefoon gesprek probeerde ik de werk- •gever wat te masseren, zodat hij weer rond de onderhandelings tafel zou gaan zitten. Hij was daartoe uiteindelijk bereid, maar wilde vervolgens nergens over praten. Wij vinden dit echt een schandalige vertoning", aldus Jongerius. Het instellen van een arbitrage commissie ziet zij nog als het eni ge middel om tot een oplossing te komen. Die commissie zou moe ten bestaan uit één vertegen woordiger van de werkgever, één van de werknemers en een neutrale voorzitter. De FNV heeft SBS tot vanmorgen twaalf uur de tijd gegund te reageren op het voorstel. Oord liet gisteren weten een brief te zuilen terugschrijven, maar zei toen al de suggestie van de hand te2ulïen wijzen. MaassluisHet Maascollege, de aanstaande school in Maassluis met een vwo-top, begint in au gustus met een aanzienlijke aan was van nieuwe leerlingen. Al leen ai voor de brugklas hebben zich 220 kinderen aangemeld. „Dat is", juicht directeur Eijsak kers triomfantelijk, „onvoorstel baar veel". De vier fusiepartners die achter het Maascollege schuil gaan (en waarvan Eijsakkers huidige school Koningin Juliana de grootste is) reikten in de afgelo penjaren gezamenlijk nooit ver der dan zo'n 155 eerstejaars. Het aantal van meer dan tweehon derd nieuwe leerlingen betekent dat het Maascollege van start moet gaan met maarliefst negen brugklassen. Als deze ontwikkeling zich ook de komende jaren voortzet, re kent de directeur uit, „dan heb ben we over drie jaar driehon derd leerlingen meer les te ge ven. Inderdaad, dat betekent een halve school extra". Nu al voorziet Eijsakkers dat het pas sen en meten wordt om alle leer lingen in het gebouw te krijgen. Vlaardingen Vier kippen dood en vier gestolen. Tot die trieste optelsom kwam de eige naar van dat pluimvee toen hij gistermorgen zijn schuur aan de Broekpolderweg open maakte. Het is nog onbekend hoe de da ders binnen zijn gekomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1