'We spelen nu tunes van de tv' LAAPONI Spartak Kralove onbeschreven blad marimekko WATERWEE 19 SPORT Voorwaarts viert 85-jarig bestaan MW27 MAAKT DIT SEIZOEN ALLES MEE 1 Surfeu Eerste Druma- eoncours in sporthal Margriet Onze voorjaars- en zomerkollektie ïinse kleding is binnen. EC-tegenstander is pas eerste fase in plannen judoka's Mahorokan Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 18 mei 1990 ^SCHIEDAM Carlo l'Ami Voetballers zijn uiterst populair om school- en buurtfeesten op te vrolijken. Keerde deze week John de Wolf al op zijn schreden terug richting ba sisschool De Gorzen, op de fancy fair van buurthuis Nieuwland is SW-doelman Carlo l'Ami present. Vanaf twee uur kunnen er morgen strafschoppen op hem worden genomen. Dat zal niet zo'n eenvou dig karwei zijn, want de sluitpost van de kersverse eredivisionist is dit seizoen de minst gepasseerde keeper van het betaald voetbal. Deze sportieve attractie zit midden in het program ma, want de fancy-fair incluis rommelmarkt aan de Albardastraal 65 begint al om twaalf uur. Het geld dat op deze manier bijeen wordt gebracht, komt ten goede aan h et zomerkamp voor de tieners i n de wijk. Het Nieuwland-feest wordt rond de klok van kwart voor vieren afgesloten met de finale van een play- backshow. Zilveren kerk De St Jan de Doper viert aanstaande zondag haar zilveren jubileum. Het is de afsluitende van een reeks van activiteiten die het 25-jarig bestaan heb ben gekenmerkt. Want De Doperkerk mag dan pas een kwart eeuw oud zijn, haar geschiedenis gaat te rug tot voor het jaar van de Beeldenstormen in 1572. Dus was er een hele hoop te vertellen en te doen rond het feest dat als thema de titel 'Om toekomst bewogen' droeg. Als een soort rode draad liepen de eucharistievierin gen door het programma, waarvoor steeds een oud pastoor van de St. Jan de Doper naar de Mgr. No- lenslaan werd teruggehaald. Als laatste in die rij zijn nu die eigen pastores aan de beurt. De paters Louis Klinkenberg en Jacques Mahlmann gaan de kerk om elf uur in gebed voor. Ter ere van het jubileum krijgt de St Jan de Doper ook nog twee wandkleden aangeboden. Vanaf half een is er in de kantine van scholengemeenschap Brandersstad voor iedereen een 'gezelligsamenzijn'. Besturen Groen Links is nu helemaal compleet Naast drie le den in de gemeenteraad van Schiedam, is er nu ook een bestuur. Eric Dijkhuizen is de voorzitter, Sigrid Veersema secretaris en Aad van der Tang penning meester. Het bestuur wordt verder gecompleteerd door een vijftal leden, waaronder het gestopte raads lid Ulferd Éruseker. Ook de WD in de Brandersstad is compleet met een zevenkoppig bestuur. Voorzitter is H. van de Wete ring. Tot secretaris is B.H. Mentink benoemd en A. Wolsleger gaat over de penningen. Eeuw Coöperatie Inhakend op de viering van het 650-jarig bestaan van de stad Rotterdam heeft het Nationaal Coöpera tie Museum aan de Lange Haven een tentoonstel ling onder de naam 'Een eeuw verbruikscoöperatie in Rotterdam'. De opening van de tentoonstelling werd verricht door de oud-secretaris Hartveld van de coöperatie Vooruitgang Rotterdam. De oude gebruiksvoorwer pen brachten de bezoekers in vervoering en bij het zien van de vergeelde foto's, werden vele herinne ringen opgediept Een van de museumbezoekers raakte zo in de stemming, dat hij terstond een ritje wilde maken op de tegen de pui geplaatste antieke bakkersfiets. Maar die fiets stond op slot. Expositie De Rotterdamse kunstenaar Peter van Gameren ex poseert tot en met 29 juni aquarellen, pastels, goua ches, acryls en olieverschilderijen in de Schieland Galerie. De verschillende teken- en schildertechnieken die hij gebruikt hebben met elkaar gemeen dat hij voor zijn schilderijen een uitbundig kleurenpalet ge bruikt Het werk van Van Gameren had in het verleden nog realistische trekjes, maar tegenwoordig maakt hij vooral abstracte kunst jVLAARDINGEN Expositie De wethouder van cultuur, Arij Maarleveld, opent aanstaande zondag 20 mei in galerie Ridderkerk aan de Ringdijk 21 de expositie van Elly Zwaanswijk en Jan van Leeuwenburgh. De eerste heeft zich vooral laten inspireren door oude culturen. De Vlaardmgse kunstenaresse maakt olieverfschilderijen en colla ges. Leraar Van Leeuwenburgh van de Groen van Pnnsterer scholengemeenschap is keramist Zijn werkstukken zijn geent op de thema's 'vrijheid' en 'gebondenheid'. Mooi weer wordt er dit weekeinde verwacht en een aardig briesje. Een dergelijke weersvoorspelling moet een kolfje naar de hand van surfers zijn. Ieder een met een eigen plank kan zondag meevaren in de wedstrijden die rond twaalf uur beginnen op de Surfplas bij de Westwijk. Daarmee wordt dit water 'officieel' geopend, hoewel de werkzaamheden pas over eer jaar zullen zijn geklaard. doorMIflJAMKILUAN Vlaardingen „Gordijn tjes open, koppie ertussen, gordijntjes dicht en dan weer achter de buis". Zo schetst Gerrit Struis (70) de belangstelling van het pu bliek voor 'de harmonie'. Struis is een van de muzi kanten van harmonievere- rsiging Voorwaarts die van kinds af aan lid is. De Vlaardmgse vereniging bestaat deze maand 85 jaar. Reden om te juichen is er niet echt. De tijd van de grote concerten in het Hof is voorbij. Maar Voorwaarts past zich aan. Populair zijn rm de deuntjes en de 'begintunes' van series op tv. De hit 'Lambada', die dirigent Ben van de Burg speciaal voor 'zijn' Voorwaarts geschikt maakte, is een van de verzoeknummers van be woners van de bejaardenhuizen. Op dit lied wordt door jongeren ge danst in dansscholen. Maar bij de harmonieorkesten blijft de jeugd weg, ook bij Voorwaarts. „Toch doen we er alles aan om meer jonge mensen bij de harmonie te krijgen", zegt voorzitter Henk Fenders. 5- Gerrit Struis begrijpt het wel. „De jon gel lu willen de straat op. Ze wil- Jj len zichzelf laten zien. Ze willen al- g leen met een drumfanfare mee, of voor een showband lopen". Pen- ders sluit de vicieuze cirkel: „De o overstap van muziek maken naar 3 showlopen kunnen alleen vereni- gingen maken die veel jeugdige muzikanten hebben". Potkacheltje Toch is door de jaren heen het le denbestand niet teruggelopen. Het aantal leden schommelde steeds tussen de 30 en 40. Dat komt door de harde kern. Velen zijn lid voor het leven. Even is het minder goed ge gaan. „We hebben wel eens met zijn veertienen rond een potkacheltje gezeten", herinnert Gerrit Struis zich. „We zaten toen nog in het Volksgebouw, waar de kostuums in de kasten lagen te schimmelen en het licht uitviel als het regende". Maar dat was niet de oorzaak van het wegblijven va» de leden. De mensen bleven weg omdat 'het zo goed ging'. Het hele jaar door werd gestudeerd om mee te kunnen doen aan con coursen. „Je moest elke dag thuis blazen op steeds datzelfde verplich te nummer. Het was hartstikke moeilijke muziek", zegt Struis. Cor Goos, bijna 65 jaar lid, vult aan: „Je repeteerde je te barsten. Dat was onder dirigent De Bruin. Die wilde via de vereniging hogerop komen. Maar na het laatste concours haak ten er wel wat mensen af, Toen de groep te klein werd, haakte de diri gent ook maar af". Aan de concour sen werd meegedaan om aan geld te komen, toen de buurtvereniging, die wel eens een financiële bijdrage leverde, over de kop ging. Geluidshinder Met het verdwijnen van de buurt vereniging kwam het keerpunt. Er werd nauwelijks meer door de stra ten 'gemarst'. Het huiten in de tuin van het Volksgebouw oefenen was er ook niet meer bij. „Nu heet dat geluidshinder", zegt Cor Goos. „Trouwens, mensen hebbben ande re dingen aan. hun hoofd. Als je ook nog op tennissen zit, waarom zou je dan nog naar muziek gaan luiste ren, laat staan muziek maken. En de televisie mogen we ook niet mis sen". Naar de tijd van de concerten in het Hof wordt met weemoed terugge keken. „Er kwamen wel duizend mensen kijken. Heel het Hof stond vol! Maar bij het laatste concert stonden er maar twee mensen: mijn vrouw stond naast een politieagent onder een paraplu", vertelt Goos. Over het allereerste begin kan nie mand uit ervaring vertellen. Maar het is bekend, dat Voorwaarts be gon met een groepje van zeven ex- werknemers van de glasfabriek. Met hun instrumenten trokken 2e door de 'straten. De instrumenten werden wel eens nat en het was een dure aangelegenheid voor de wer keloze muzikanten om al die veer tjes en klepjes te laten repareren. Op dit moment krijgt de harmonie- vereniging subsidie, waarmee in strumenten kunnen worden, aange schaft, die in bruikleen worden af gegeven- Renders: „We laten de jeugd u'e hier komt spelen naar de muziekschool gaan. Maar daar zijn ook allerlei combootjes. Vaak ko men ze niet meer terug". Met de muziekschool heeft de vere niging wat moeite, „Er is zelfs een seniorenorkest, waar wij ook men sen aan zijn kwijtgeraakt. Maar dat zij zoveel jonge leerlingen bij zich houden, dat vinden we echt slecht. Die groepjes treden nog op ook. Ze Aan jeugdige belangstelling ont zeggen dat ze ons niet in het vaar- breekt het Voorwaarts toch ook water willen zitten en dat ze over- jiiet helemaal. „We hebben een dag optreden. Zodat wij 's avonds leuk plukje jeugd achter de hand. kunnen optreden. Maar als er over- Dus het ziet er goed uit voor de toe- Harmonie Voorwaarts bestaat al 85 laar, maar IS nog niet creatief ge noeg, getuige de bewerking van de Lambada. Aan jeugdige belangstelling c breekt het Voorwaarts toch dag al is opgetreden in een "bejaar denhuis, dan hoeven ze daar *s avonds niet nog een keer een mu ziekgroep te horen". My first love Ongeveer acht keer per jaar treedt Voorwaarts op in bejaardenhuizen, hoor" Penders: „Er mag wel eens een lek- Zaterdag zal er wat ernstiger ge- kere ouderwetse wals tussen zitten, 11 0 komst. We zijn dan ook lang niet pessimistisch. Bovendien is de sfeer op dit moment heel goed. En daar gaat het uiteindelijk om. Je speelt toch voor de lol? We missen alleen nog een paar klarinettisten en een Maar het klinkt goed, maar we spelen vooral nieuwe mu ziek. De tune van de televisieserie 'De Fabriek1 was bijvoorbeeld erg in trek. Op dit moment spelen we onder meer 'Music was my first love' van Miles Davis. De bejaarden vinden dat prachtig; ze deinen lek ker mee". speeld worden. Harmonievereni ging 'Scheldegalm' zal door de bin nenstad marsen en zodoende een muzikale felicitatie ten gehore brengen. Ze zullen een vaandel meevoeren, waarop staat dat er *s avonds groot feest is in de Lijnbaan hal. Het Vlaardingse mannenkoor Orpheus zal ook van de partij zijn. Schiedam Het drumbana festival, dat twee jaar geleden voor het laatst in Schiedam plaats vond, heeft een ge daantewisseling ondergaan. Het heet voortaan Druma- concours Schiedam en de be doeling is dat het een natio naal evenement wordt. Voor de eerste editie, te houden op 9 juni, hebben zich behalve enkele plaatselijke verenigin gen, zeven drumbands en majo rettekorpsen uit andere gemeen ten aangemeld. Het evenement wordt georganiseerd door het Algemeen Muziek Overleg Schiedam (AMOS) en de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziek Verenigingen (KNF). Het drumbandfestival moest na 29 jaar afgeschaft worden omdat er niet genoeg belangstelling meer was bij de verenigingen. De drumbands haakten af door de boge kosten die aan het festi val verbonden waren. De leden van AMOS betreurden het feit dat er een gat viel in de mogelijk heden voor muziekkorpsen om zich te presenteren en dokterden een nieuwe formule uit. Ze kwa men op de proppen met een con cours. Het Schiedamse Druma-con- cours (samentrekking van drumbands en majorettekorp sen) is voor de verenigingen in twee opzichten een vooruitgang: het muziekfeest wordt op kosten van de gemeente en sponsors ge organiseerd en de drumbands krijgen bovendien ook de kans te promoveren. Aan het gebrui kelijke festival ontbrak dat com petitie-element, Tijdi ijdens het eerste Druma-con- cours Schiedam, dat op zaterdag 9 juni in de sporthal Margriet ge houden zal worden, zullen vier Schiedamse drumbands (de Rijnmondband, Drumband Juli ana, Drumband Ambrosius en Harpe Davids) en zeven muziek verenigingen van buiten de re gio te zien en te horen zijn. Het concours duurt van 10.00 uur tot 17.30 uur. Rond 12.30 wordt het onderbroken voor een défilé dat wordt afgenomen door burge meester Reinier Scheeres. door SIMON VAN ZUILEN r -Maasland Zo sta je met één been in de afdeling en za sta je met één been in de derde klasse. Hoe snel het in de voetballerij allemaal kan verkeren, heeft MVV'27 in nauwe lijks twee maanden tijd ondervonden. Van tob ber in de vierde klasse, doen de Maasl anders mo menteel een serieuze gooi naar promotie. Al voor de winterstop was het duidelijk, dat MVV'27 onder eerste jaars hoofdtrainer Hans Ladenius met presteerde. Naast de reeds door ons gevoerde merken Marimekko en Vuokko hebben wij nu een derde merk in kollektie... Finn Fashion, fijne zomerkleding van 100% katoenen stof in frisse Finse kleuren. Ook in grote maten. Waai eens aan.. tot ziens. telefoon 010-4343685 het finse winkeltje van ,,HET WAAIGAT" hoogstraat 225 vlaardingen Terwijl de verwachting korps acteerde, „speelden juist was dat MVV na een ze op een plaats waar ze aantal magere seizoenen beslist niet thuis hoorden, eindelijk eens een rol van Ze komen nu dichtbij het betekenis zou spelen, niveau waar ze horen", bleek echter het tegen- Aan nieuwe trainer Hans deel. Ook na de winter- Kostense de taak om zo stop zette die neergaande meteen de technische lei- lijn zich onverminderd ding van het interim-trio voort. over te nemen- „Geloof Om niet nog meer terrein me", weet Jansen op ze- te verliezen en naar de ker, „er zit nog veel meer anonimiteit van de af de- in deze groep", ling af te dalen, nam het Het eerste dat Jansen, bestuur van de Maas- Rodenrijs en Korpers- landse zaterdagclub een hoek na hun komst de- inpopulaire maatregel. In den, was het terughalen navolging van verschil- van de routiniers Addy lende clubs in het betaald Nijssen en Joop van Ber- voetbal, tot het Neder- kei uit het derde en Hans lands elftal toe, alsook van Trïgt uit het tweede talloze amateurvereni- elftal. Spelers over wie, gingen, ging dus bij MW het moet gezegd, Ladeni- de trainer de laan uit. us niet de beschikking Onder het uit eigen gele- had. Jansen: „Dat terug deren gevormde drie- halen is van groot belang manschap Koos Roden- geweest, want zij waren rijs, Johan Korpershoek toch degenen die het en jeugdtrainer Leo Jan- voortouw namen. Op sen, behaalde MW uit de doelman Dick Bos na, laatste zeven wedstrijden was er geen routine liefst twaalf punten. Met meer", als resultaat dat niet al leen de degradatie werd afgewenteld, maar te vens de derde en laatste periodetitel werd be haald. Om het succes he lemaal xompleet en nog unieker te maken, werd MW meteen algeheel klasse-periodekampioen. Dat kwam oradat SV'25 en Loosduinen als de twee overige winnaars van een periodetitel, res pectievelijk promoveer den en degradeerden. Dus rest MVV slechts één beslissingswedstrijd om een tot voor kort totaal niet verwachte promotie af te dwingen. Zaterdag staan MW en Hazers- woudse Boys daarvoor in Rotterdam (terrein Xer xes) tegenover elkaar, „Een periodetitel is nooit ons doel geweest", zegt Leo Jansen. „Maar toch hebben we er ver in ons achterhoofd wel eens heel stilletjes aan ge dacht. We kenden de kwaliteiten van deze groep immers, maar ook die van de concurrenten. Er wordt al een paar sei zoenen gezegd, dat het er 660 een keer van moet ka- cfs,T1 men. Ik ben ervan over tuigd, dat de derde klasse voor m v v van ae xetei niet te hoog is gegrepen", 'h ontspannen en op- ,Als deze grotp wfi was tinustach naar de „Maar", voegt Jansen daar haastig aan toe, „het waren niet alleen de ou deren die voor het succes zorgden, In Edwin Ma rijs, Paul Louter en Rick Dijkshoorn hebben we er ook jongere spelers bij ge haald". Dat Louter kon voetballen, wisten Lade nius en ook het drieman schap wel. Maar de grilli ge linkerspits, die tijdens zijn junior-tijd al eens een uitstapje naar Feyenoord had gemaakt,schuwt nooit het conflict. „Voor ons is hij toch de grote animator geweest", stelt Jansen, zonder de overi gen tekort te willen doen. „Hij zorgde vaak voor de beslissende akties". Ak- ties die veelal richting Nijssen gingen, want de spits prikte er toch weer zes in. „Het handhaven was het belangrijkste doel", stelt de komend seizoen rust nemende interim-trai ner, „Wat er nu nog komt, is een zeer prettige bijkomstigheid. Hazers- woudse Boys is voor ons een onbekende tegen stander, we weten er vrij wel niets van. De druk is voor MW van de ketel, en op- iedeerattórd"; vervolgt strijd toe. We gaan ge- Jansen, die zelt als tech- woon uitvan onze eigen Jansen, nische middenvelder zo'n vijftien seizoenen in het Maaslandse keur- kracht. Dat we daarmee ver kunnen komen, is de laatste tijd wel bewezen". door RIK BAKKER Maassluis In de drie jaar dat de Maassluise sportschool Mahorokan verstoken bleef van Europa Cup-judo, blijkt het internationale clubjudo zich razendsnel te hebben ontwikkeld. In december 1986 stuitten de Maasluizers in de halve finale van het toernooi op het Duitse VFL Wolfsburg. Naast de spor tieve eer restten trainer/coach Koos Henneveld en de zijnen echter niets anders dan een ka ter, veroorzaakt door een te opti mistisch ingeschat budget, dat teveel rekende op door beloofde televisiebeelden aangetrokken sponsorgeld. Studio Sport kwam echter nooit en Mahorokan, op dat moment verreweg het sterk- a ste clubteam van Nederland, g trok ruim drie jaar uit om Zich te j§ herstellen van de financiële klap g die het Europese avontuur de Maassluise sportschool had be zorgd. Enkele maanden terug manifes teerde Mahorokan zich echter weer nadrukkelijk aan het wed strijdfront Met de als zwaarge wicht aangetrokken Enschedeör René van Ooyen gaf het keur corps van Henneveld er al bij de eerste presentatie (op de dis trictskampioenschappen) blijk van dat men in Maassluis toe was aan een hernieuwd optreden in de Europa Cup. De jaren van min of meer gedwongen ingeto genheid aan het nationale front een finaleplaats hield immers in dat er opnieuw een veroverde plaats in het internationale cir cuit zou moeten worden waarge maakt— verhinderden echter dat Mahorokan zijn in 1987 ver loren titel kon heroveren. Daar voor toonde Ryu Nijmegen zich net iets te sterk. De tweede plaats die de Maassluizers wegkaapten op het NK kwam gezien de toen al bekende loting in het Europa Cup-toernooi echter wel zo goed- uit. Mysterie Morgen staat Mahorokan in di verse opzichten voor een vuur proef, Vanzelfsprekend is daar de directe confrontatie met het Tjechische mysterie Spartak Hradec Kralove, de tegenstan der in de eerste ronde. Een twee de uitdaging is echter de inkle ding van het evenement, want Mahorokan wil zich niet op nieuw branden aan te optimisti sche ramingen betreffende het budget „Het Europa Cup-niveau", zegt Koos Henneveld, „is het sum mum dat je met clubsport kunt bereiken. Maar de judosport kent dezelfde problemen als alle andere 'kleinere' sporten. Wei nig steun van de nationale bond, gewoon omdat er geen geld is, en niet al teveel belangstelling van de televisie. Ik vind echter datje je sport moet verkopen, Mahoro kan heeft zich dan ook kosten noch moeite gespaard om het judo op een waardige wijze te presenteren aan de regio". „Natuurlijk kun je op kosten be knibbelen, maar dat komt de ge loofwaardigheid van zo'n evene ment niet ten goede. Het toer nooi is enorm gegroeid in verge lijking met de laatste keer dat Mahorokan meedeed. Er komen nu vierentwintig clubteams uit heel Europa in actie in de eerste ronde. Alleen Rusland is niet van de partij. Maar verder staat het hele voormalige Oostblok er. De Europese Judo Unie heeft in de afgelopen jaren nogal wat wij zigingen aangebracht in het oor spronkelijke Europa Cup-regle ment. Zo zijn de reiskosten voor de club die een 'uitbeurt' heeft geloot, maar moeten de gasthe ren voor het onderdak en de overige verblijfkosten van een groep van tien personen op draaien. Daarbij komen nog de reis- en verblijfkosten van de drie scheidsrechters. Die komen voor ons duel uit Frankrijk". Dopingcontrole „Het is zelfs mogelijk", vervolgt Henneveld, „dat de EJU ons ver plicht tot het laten uitvoeren van dopingcontroles. Maar dat ver dom ik. Dat zou betekenen datje voor minimaal vier personen duizend gulden de man zou moeten schokken, zonder dat daar een tegemoetkoming van de EJU tegenover staat Ik weet ook niet of het echt zover komt in de eerste ronde". Mahorokan treedt morgen in de Olympiahal in Maassluis echter aan voor de winst Hoewel de Tjechische tegenstanders een onbeschreven blad zijn (We kennen pas namen als ze van daag in hun hotel zrjn inge checkt', aldus Henneveld) gaan de Maasluiers ervan uit dat de tweede ronde wordt bereikt Dat zou tevens een uitbeurt beteke nen in Portugal, waar de voor de eerste ronde vrijgelote Portuge se kampioen uit Lissabon wacht „Winst aldaar", aldus Henne veld, „betekent dat de volgende twee runden, tot en met de halve Het team van Mahorokan dat morgen in aktie komt tegen het Tsjechische Spartak Kralove. finale dus, in Maassluis plaats hebben. Als Mahorokan zou blij ven winnen tenminste". Zo uitgebalanceerd als het team dat in 1986 de halve eindstrijd bereikte, is de ploeg van morgen niet. Toptroef Anthony Wurth 2al niet vah de partij zijn. Nogal tijd revalideert de international van een rugblessure. Jan van Buren (-60 kg) en Jacco Quist (- 65 kg), de andere twee Mahorc- kan-judoka's in de nationale kernploeg, doen wel mee. Bei den misten de Europese kampi oenschappen die vorig weekein de in Frankfurt werden gehou den en staan op scherp om zich alsnog internationaal te bewij zen. In de klasse tot 71 kilo wordt de keuze tussen Laurens van As en Hans Kegel tot morgenochtend uitgesteld! Waarschijnlijk zal Nico Boelrijk de afwezigheid van Wurth in de klasse tot 78 kilo opvangen. Rob Henneveld en Anne ten Hoeve bezetten de gewichten tot 86 kilo en tot 95 kilo. Letterlijk en figuurlijk zwaardere posities dan drie jaar geleden. René van Ooyen en Ri chard Popiolek dingen naar de zwaargewichtplek, waarbij Van Ooyen de betere papieren heeft

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2