Vlaardingse reservisten beledigd over opheffing 'Wethouders doen afbreuk aan taak' Strenge controle hondenbelasting Wim van der Stelt is onvermoeibaar r hmm Raad kiest harde lijn tegen CD VLAARDIN6S OAGBLAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingen probeert provincie te stuiten KAPITALE BLIKVANGER 'Aanzet echt minimabeleid' Liften in Nieuwland Dronken waaghals WD steil vragen over busbaan Tasjesrover trekt vrouw van de trap Pippeloentje haalt weer opgelucht adem Erepenning voor kroniekschrijver M.A. Sluizer DINSDAG 22 MEI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343239,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Ton Spel, hoofd commissaris van politie in Vlaardingen, heeft zich de woe de van de reservepoïïtie op de hals gehaald. Hij heeft het dienstverband met de elf reser visten beëindigd. De reservepo- litie heeft zichzelf overleefd, het is een museumstuk geworden, meent SpeL De reservisten heb ben gereageerd in een nijdige brief aan de gemeenteraad. „Kan één man daarover beslis sen", vragen zij zich af. De reservisten voelen zich aan de kant gezet. Zij zijn zwaar bele digd door de argumenten die de korpschef aanvoert voor zijn be sluit. De reserve-agenten A. Hoogendam, K. Kolmeyer en L. Meyer, die samen de contact commissie van het reservekorps vormen, vragen de gemeente raad het besluit in heroverwe ging te nemen. Zij klagen erover, dat zij sinds de opening van het nieuwe 'high-tech' politiebureau aan de Delftseveenveg „overal buiten zijn gehouden". Korpschef Spel heeft een uitge sproken mening over de reser vepoïïtie, een korps dat volgens de wet hulpdiensten moet ver vullen bij rampen en in tijd van oorlog of oorlogsdreiging. „Om standigheden die, gelet op het huidige tijdsbeeld, meer en meer achter de horizon van het dage lijks bestaan verdwenen 2ijn". De reservisten zijn de laatste ja ren nog wel ingezet bij de wieler ronde op bevrijdingsdag, bij de avondvierdaagse en bij de in tocht van Sinterklaas. Maar echt nodig zijn zij daarbij niet. „Ons korps kan dit werk aan, zonder oneigenlijk gebruik te hoeven maken van de reservepolitie", aldus Spel. Opleiding In geoefendheid moet de reser vepolitie, die de laatste acht jaar slonk van 26 naar 11 leden, het verre afleggen tegen de steeds beter opgeleide agent. De reser visten, waarvan de meesten ruim boven de 50 jaar zijn, heb ben tot medio vorig jaar nog wel oefendienst gedaan op de sur veillancewagen- „Maar het leer effect daarvan is nagenoeg ni hil", aldus Spel. Spel vindt het een zaak van goed fatsoen tegenover de laatste goedwillende reservisten, om het tot museumstuk verworden instituut reservepolitie niet lan ger in stand te houden. „Iets dat achterhaald is moet worden be ëindigd". De reservisten zijn allesbehalve gelukkig met het goed fatsoen van de hoofdcommissaris. Hun diploma 'geoefend man' is nutte loos geworden. Maar zij vragen zich inmiddels wel af wat de po litie, verstoken van hun hulp, denkt te doen bij industriële rampen en zware stormen. De bewering van Spel dat 'de regu liere politie alle taken aankan' trekken zij in twijfel. De gemeentelijke commissie voor algemene zaken kon zich gisteravond wel vinden in het standpunt van de korpschef. De raadsleden vinden het niet ver antwoord de reservisten met vuurwapens te laten rondlopen en zij vinden het evenmin een goede zaak, om het korps reser vepolitie maar in zijn huidige vorm te laten voortsudderen. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen wil de provincie via de Raad van State beletten ,een nieuw bestemmingsplan voor Vlaardingen-West te ma ken. De provincie treft al voor bereidingen voor het maken van zo'n bestemmingsplan, waarin een afvalberging zou zijn opge nomen tussen de spoordijk en de Gemeente en provincie liggen in de clinch over de afvalberging Lickebaert De provincie meent dat die grote vuilnisbelt er wel moet komen, de gemeente is daar fel op tegen. Zij weigert in het bestemmingsplan een afval berging in te tekenen. Vlaardin gen heeft tegen het plan van de provincie beroep aangetekend bij de Kroon. De provincie zou echter al op 1 juni kunnen beginnen op kosten van de gemeente zelf een be stemmingsplan Vlaardingen- West te maken. De gemeente probeert nu de provinciale over heid een slag voor te zijn. Zij heeft schorsing gevraagd bij de Raad van State. Stelt de Raad de gemeente in het gelijk, dan mag ae provincie geen bestemmings plan maken voordat er een uit spraak is in het Kroonberoep. Zo'n uitspraak kan nog jaren op zich laten wachten. Vlaardingen Groen Links is ingenomen met het plan van burgemeester en wethouders, om de Rotterdampas in Vlaar dingen te introduceren. Dat kan een aanzet zijn tot een echt mini mabeleid, meent raadslid Ar nold van Kalken. Groen Links heeft nog wel wat bedenkingen bij het invoeren van de Rotterdampas. Al kan de gebruiker ook in Vlaardingen zijn voordeel doen met de pas, de meeste kortingen geeft de pas toch in Rotterdam. Dus kan de doelgroep, de minima, de pas niet optimaal benutten, meent de partij. „Reiskosten en kosten voor bij voorbeeld oppas zullen het gebruik in de weg staan", denkt Van Kalken. Het raadslid van Groen Links adviseert B en W om met de werkgroep Arme kant van Vlaardingen nog eens te gaan praten over de definitieve uit werking van het plan. Ben W hebben "weinig tijd om nog iets te veranderen aan de kortingspas. Maandag al over handigt Aart Kool, wethouder voor maatschappelijke dienst verlening, het eerste exemplaar van de pas aan Walter van Gin- neken, oud-directeur van de Stadsgehoorzaal en de grote man achter de succesvolle bevrij dingsrevue Kantje Boord. De Stadsgehoorzaal is een van de voorzieningen waarvoor met de pas reductie kan worden gekre gen. Schiedam Vier flats van elk vier verdiepingen aan de Dam- laan worden uitgerust met een lift Gemeentelijk Woningbe- heer heeft daarvoor subsidie ge kregen van het rijk. Met de uit voering is vorige week een begin gemaakt. Begin 1991 moeten de liften in gebruik zijn. Het 'liftenplan1 aan de Damlaan is een vervolg op een experiment van Woningbeheer in 1988 in Nieuwland. Toen kregen zes flats aan de de Dr. Kuijperlaan en omgeving een lift. Met die voorziening Kwam de gemeente tegemoet aan de wensen van de bewoners. Veel Nieuwlanders zijn bejaard en hebben moeite met trappenlopen. Vlaardingen Een 40-jarige Schiedamse automobilist waag de zich gisteravond dronken en wel tot vlak bij het hol van de leeuw. De man, die slingerend over de Delftseveenveg reed, werd inderdaad vlak bij het Vlaardingse politiebureau aan gehouden. Hij was te dronken om de blaasproef te kunnen on dergaan. Daarom nam een arts van de GG en GD hem een klei ne hoeveelheid bloed af voor controle. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt Schiedam Een reusachtige hoofdletter A, samengesteld uit 36 kleurig beschilderde olie- drums, siert sinds gisteren het dak van de Blauwe Brug. De constructie wijst het publiek de weg naar de artotheek, die in het wijkcentrum aan het Baehpïein is ondergebracht Maker van het kunstwerk is de Schiedammer Martin Moesman. Hij ontwierp ook de bijbehoren de wegwijzerbordjes in het ge bouw en die langs de kunstroute tussen de artotheek-balie in de bibliotheek en het depot aan de noordkant van het plein. Het duurde gisteren verscheide ne uren voordat het object op z'n plaats stond. Moesman nam die vertraging maar op de koop toe. Het vervaardigen van de con structie zelf had hem al vele hoofdbrekens gekost. „Je denkt: die dingen op het dak, touwtje er omheen en klaar. Maar zo een voudig ligt het niet. Aan dit soort klussen hou je toch een beetje hartklachten over", aldus ae kunstenaar. Zijn idee om het simpel te hou den spoorde niet met de gemeen telijke voorschriften. Die eisten een degelijke verankering op de Blauwe Brug, zonder dat daar voor gaten in het dak moesten worden geboord. De vervaardi ging van speciale stalen en be tonnen binten bracht tenslotte uitkomst. Dat kostte echter niet alleen veel meer tijd, maar ook veel meer geld dan was voor zien. Evengoed is iedereen dik tevre den dat de A nu stevig op z'n po ten staat: de kunstenaar, de wet-\ houder cultuur Chris Zijdeveld, de schoonheidscommissie en Martin Moesman bij zijn A op het dak van de artotheek: 'Je denkt, een touwtje er omheen en klaar. Maar zo eenvoudig ligt het niet'. niet in de laatste plaats biblio- thcckdirecteur Mies van Hel den, die enthousiast is over de 'omzet' van de artotheek. De kunstuitleen is al door vele hon derden Schiedam mem ontdekt. Door de oljedrums op het dak kan de artotheek voortaan door niemand meer over het hoofd worden gezien. Martin Moesman is ook de maker van het opval lende kleurenpalet op de gevel van wijkcentrum De Erker en van het grote schilderij dat bin nenkort wordt onthuld in de kantine van het nieuwe Schie damse politiebureau. Vlaardingen Dat de nieuw bakken wethouders Aart Kool (CDA) en John Ranshuijsen (PvdA) zich in de handen wrij ven, omdat de busbaan over het landje van Chardon voorlopig niet wordt opengesteld, is de VVD in het verkeerde keelgat geschoten. Het liberale raadslid Jan Bulva verwijt hen, dat zij een raadsbesluit niet loyaal heb ben uitgevoerd. „Zij doen .af breuk aan hun taak. Het zijn toch houders van de wet", meent Bulva. Hij doelt daarmee op de merk waardige rol die beide politieke partijen hebben gespeeld. Hoe wel CDA en PvdA onder druk van de WD in de gemeenteraad voor openstelling stemden, de den zij dat alleen om de liberalen als collegepartners niet tegen zich in het harnas te jagen. Nu de politieke verhoudingen in Vlaardingen zijn gewijzigd, ma ken beide wethouders er geen geheim van dat een recente uit spraak van de Raad van State hen goed uitkomt De Raad van State oordeelde op' een schorsingsverzoek van te genstanders van de busbaan 'dat een spoedige openstelling' niet nodig is. Dat rechtscollege ba seerde zich in haar uitspraak on der meer op de lauwe houding van het Vlaardingse gemeente bestuur, „dat niet Bepaald voort varend heeft gestreefd naar de openstelling". Bulva vertaalt die uitspraak als 'een veeg uit de pan', omdat het college van B en W het raadsbe sluit loyaal had moeten uitvoe ren. In een serie vragen verlangt Bulva opheldering over de in rijn ogen onverkwikkelijke han delswijze van Kool en Ranshuij sen. Bovendien wil de VVD'er dat bij de bevolking de indruk wordt weggenomen dat de open stelling nu ook voorgoed van de baan is. Volgens Bulva heeft de Raad van State zich alleen nega tief uitgelaten over het spoedei send karakter. Schiedam In Schiedam is gis teren een grootscheepse controle op het betalen van hondenbelas- tinginganggezet. Omdat een steeksproefsgewijze actie op straat onvoldoende re sultaat opleverde wordt nu huis aan huis gecontroleerd. De ge meente hoopt op deze manier vele honderden 'zwarte' honde- bezitters op te sporen. De indruk bestaat dat het betalen van belas- ting op deze huisdieren massaal wordt ontdoken. De gemeente vindt dat niet te tolereren, zeker gezien de overlast die veel hon den veroorzaken. Het bezit van een of meer hon den kan, voor wie trouw belas ting betaalt, in Schiedam aardig in de papieren lopen. Het tarief voor de eerste hond is afhanke lijk van het inkomen. Maar ge middeld is al snel 100 gulden per jaar verschuldigd. Over iedere extra hond moet een bedrag van 200 gulden worden betaald. Op een bevolking van bijna 70.000 inwoners staan 2800 hon den geregistreerd. Het werkelij ke cijfer ligt vermoedelijk veel hoger. Een eerste aanwijzing dat dat vermoeden klopt heeft de gemeente al. Na het verspreiden van een folder over de honden belasting afgelopen maand ble ken opeens veel Schiedammers Vergeten' aangifte te doen van hei bezit van hun viervoeter. Door alsnog de hondenpennin gen te betalen wisten zij te voor komen dat zij, betrapt bij de con troleren boete krijgen opgelegd. Voor de controle deur aan deur zijn acht ambtenaren ingescha keld. Zij werken de stad syste matisch af. Het zal vermoedelijk twee maanden duren voordat hun ronde door Schiedam is vol tooid De controleurs zijn voorzien van een speciaal legitimatiebewijs. Hun instructie zegt dat zij slechts aan de voordeur naar het bezit van een hond mogen informe ren. Schiedam De Centrumdemo craten Alfred Vierling en Cees Krommenhoek kunnen in de Schiedamse gemeenteraad reke nen op harde tegenstand. De raad heeft besloten niet mee te werken aan de benoeming van de twee CD'ers in raadscommis sies. Anders dan de overige 31 raadsleden kunnen Krommen hoek en Vierling ook niet zo maar informatie opvragen bij ambtenaren. Ze zullen daartoe een verzoek moeten indienen bij gemeentesecretaris Arno Goris- sen. PvdA, CDA, VVD, D66 en Groen Links hebben ook beslo ten geen moties en amendemen ten van de CD te ondertekenen. Die maatregel betekent een ern stige belemmering voor de CD, omdat moties en amendementen minstens door drie raadsleden moeten zijn ondertekend. De CD heeft twee vertegenwoordigers in de raad. In debatten moeten Krommen hoek en Vierling op hun woor den passen. Racistische of bele digende taal wordt niet geduld, zeggen de raadsfracties in een gemeenschappelijke verklaring. De politiek zal nadrukkelijk in gaan tegen de 'racistische bood schap van de CD'. De verklaring is harder van toon dan verwacht. Aanvankelijk leek de raad te zuilen kiezen ,voor een andere opstelling, waarbij de CD wel werd toegela ten tot raadscommissies. Een boycot zou geen zin hebben om dat de vergaderingen openbaar zijn en de CD-vertegenwoordi gers zich vanaf de tribune zou den kunnen roeren. De raad vindt bij nader inzien, dat het lidmaatschap van de CD van commissies zou suggereren dat burgemeester en wethouders prijs stellen op 'racistisch en on democratisch' getinte adviezen. Schiedam Met een gebroken arm is een 65-jarige Schiedamse gisteravond naar het Schieland- ziekenhuis overgebracht. De vrouw werd in het trappenhuis van haar woning aan de Par kweg omver getrokken door een jeugdige tasjesrover. Zij viel van de trap. De jongen sprak de vrouw aan toen zij haar huis uitkwam. Hij had het op het handtasje van de Schiedamse voorzien. De jongen rukte het tasje van haar schou derwaarbij de vrouw kwam te vallen— en ging er vandoor. De tas werd later teruggevonden in de hal van de flat. De portemon nee was eruit gehaald. Schiedam Peuterspeelzaal Pippeloentje mag ook komend schooljaar gebruik blijven ma ken van het houten onderkomen aan het Faassenplein. De laatste twijfels daarover zijn weggeno men na een gesprek met ambte naren van de afdeling cultuur, sport en jeugdwerk. Een nieuwe verordening heeft Pippeloentje in de kaart ge speeld, meent voorzitter Helma van der Staay. Die verordening behelst dat huisvestingsproble men van scholen niet automa tisch inhouden dat andere instel lingen maar moeten verkassen. Pippeloentje dreigde onlangs nog de dupe te worden van de forse toename van het aantal schoolkinderen in Woudhoek. In het stadsuitleggebied barsten verschillende scholen uit hun jaqe, waardoor er aanspraak op het pand aan het Faassenplein werd gemaakt Ook voor speeï- o-theek 'Ikkie', die in hetzelfde gebouw een lokaal heeft, is het onduidelijk waar die voorzie ning in de nabije toekomst zal worden gehuisvest. Voor Pippeloentje is er inmid dels iets meer duidelijkheid. In het schooljaar 1990 - 1991 wordt geld vrijgemaakt om naast de Stuurhut, het onderkomen van de bewonersvereniging Woud- hoek-Noord, een tijdelijk onder komen te plaatsen. Helma van der Staay gaat er vanuit dat de peuters daar slechts tijdelijk worden ondergebracht. Als er in de toekomst alsnog een wijkcen trum wordt gebouwd, verwacht ze dat Pippeloentje daar een de finitieve standplaats krijgt. De onzekerheid rond Ikkie is be duidend groter. De speel-o- theek zou graag naar een oud schoolgebouw aanbetBachplein willen verkassen, maar die optie is ondanks eerdere toezeggingen van de gemeente komen te ver vallen. Maassluis Wim van der Stelt is er nog een beetje beduusd van. Een mooiere beloning voor zijn jarenlange Maassluis- promotie dan de erepenning van de gemeente had hij zich niet kunnen wensen. Dat het stadsbestuur hem uit erkente lijkheid bovendien een fantas tische middag bezorgde en een expositie aan hem wijdde in het museum trof hem recht m het hart. Een paar dagen na de feeste lijkheden kan hij er nog steeds met over uit „Het is toch een stuk waardering voor je werk", zegt de 79-jarigeglimmend van trots. Genoten heeft hii van het rij toch tje in een open koets za terdag en de toespraak van burgemeester Van Es in de tuin van het museum. 'Hartstikke blij' was hij met «il dat eerbe toon. Recht op die waardering heeft Van der Stelt als geen ander een Maassluizer die dat tegen spreekt zal moeilijk te vinden zijn. Gewapend met camera en notitieblok sjouwt hij al 35 jaar voor het huis aan huisblad De Schakel de stad af om kleine en grote gebeurtenissen vast te leggen. Scheepsrampen, wa tersnoden, branden, renovatie projecten, koninklijke visites, inhuldigingen, in de Eerste Stad aan de Waterweg kon niets voorvallen of Wim van der Stelt was er bij. Hij is de on betwiste kroniekschrijver van Maassluis. Wims liefde voor zijn stad en de journalistiek vergde heel wat begrip en geduld van zijn vrouw Anna. Zij zag haar echt genoot op alle uren van de dag en de nacht het huis uit rennen om een plaatje te schieten. Want nieuws stoort zich niet aan de klok of aan wat voor cao-bepaling of huwelijksver- plichtingook. Enthousiasme Een paar jaar geleden besloot de immer kwieke, maar toch langzaam grijzende Wim van der Stelt de resultaten van al die arbeid eens op orde te bren gen. Uit de duizenden negatie ven die zijn zwerftochten had den opgeleverd koos hij er en kele honderden die geschikt waren voor een serie boekjes over zijn geliefde geboortestad. Het eerste deel was snel uitver kocht, het tweede ligt nu in de winkel en zodra daar voldoen de exemplaren van zijn omge zet volgt deel drie, dat in con cept al gereed is. Maassluis Is door de jaren heen een onuitputtelijke inspiratie bron voor de vitale Van der Stelt gebleven. Hij wist zijn en thousiasme ook over te dragen op generaties inwoners en be stuurders. Hij zorgde er voor dat er plattegronden van de stad verschenen, loofde ge waagde plannen van het stads bestuur in zijn met M.A. Sluizer ondertekende gedichten, maar aarzelde ook niet daar bij tijd en wijle kritische kanttekenin gen bij te plaatsen. Geliefd Op zwartgalligheid, cynisme of sarcasme heeft echter niemand hem ooit kunnen betrappen. De journalist Van der Stelt ïs r.üS Wim van der Stelt, ereburger van zijn geliefde Maassluis. bij iedereen even geliefd. Hij wordt steevast met open armen ontvangen. Stadgenoten die de man met zijn karakteristieke hoedje, camera om de nek, zien naderen begroeten hem altijd met een vriendelijk 'Ha die Wim!', „Dat komt omdat u zo'n vriendelijke pen hebt. U bent niet giftig", complimenteerde burgemeester Van Es de 'stads dichter' bij het overhandigen van de erepenning. Uitgeschreven en -gefotogra feerd is Wim van der Stelt, die volgende week 80 wordt, nog lang niet. „Ik heb pas nog een nieuwe fiets en een nieuwe ca mera gekocht", zegt hij la chend. „Ik beweeg me elke dag fluitend op mijn fiets door de stad, op zoek naar het nieuws. Ik heb het alleen een beetje moeten temporiseren. Vlie gensvlug een brand achterna, dat doe ik niet meer. Ik heb er geen zin meer in om midden in de nacht thuis te komen en on der de douche te moeten om de brandlucht van m'n lijf te spoe len. Maar de actualiteit laat me niet los. Ik wil precies weten wat er gebeurt". Ter gelegenheid van Wim van der Stelts 80e verjaar dag heeft het gemeentemu seum een expositie over hem ingericht onder de titel 'Hommage aan M.A- Slui zer'. De tentoonstelling is te zien tot half juni. Als dank voor dit eerbetoon heeft Van der Stelt het museum 90 fo to's geschonken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1