it grond als 'loempia9 ïaar depot Maasvlakte w Centrumbewoners ziek van sluipverkeer Van Goghs 'Zonnebloemen1 verbleken in de Woudhoek 'Als hij ontkent draai ik ter plekke zijn nek om' CDA verzoekt spoedberaad over museum Nieuwe rel dreigt rond 9t Startblok Franse Slag wijkt uit naar Zuidplein Vrouwen beroven vrouwen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WAIEBWEG COURANT College heeft open oor voor iedereen Paardenmarkt terug in Vlaardingen Diefstal uit. juwelierszaak NAUTIK WATERSPORT Trustfull en Mulder naar SVV 'Vergoeding verhuiskosten moet omhoog' Hup, op de schildersclub Van ontucht verdachte \1aardinger in voorlopige hechtenis Milieu-incident bij Hydro Agri WOENSDAG 23 MEI 1990 PAGINA 13 Regionaia redactie: Brede Havenstraat 3 !51 BG Vlaardingen. Postbus 400B, 3130 KA Vlaardingen, Telsfoon: Q10-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Bewoners van Markgraaflaan en Henriëtte Ro land Holststraat worden ziek van bet vele autoverkeer, dat zich dagelijks bij hen door de straat perst De straten, waar nog dikwijls een gratis parkeer- plaatsje te vinden is, worden ge bruikt als sluiproute naar de bin nenstad, De bewoners beklaag den zich gistermiddag bij burge meester en wethouders, die een wandeling door de wijk maak ten. „Het plafond duvelt eruit, u mag komen kijken meneer". De wethouders konden zelf con stateren dat bet verkeer, zoals de bewoners betoogden, van alle kanten komt aansuizen op de kruising. Wethouder Arij Maar- leveld werd zelfs bijna onderste boven gereden. Waarna het haast overbodig leek dat een be woonster nog zei: „Kinderen kunnen hier niet spelen. Dat is levensgevaarlijk". Wethouder John Ranshuijsen constateerde dat het een dom besluit is ge weest om de route van de Burge meester Pruissingel naar het centrum voor verkeer uit twee richtingen open te houden. Ranshuijsen dacht eens diep na: „Was dat nou op initiatief van de SGP dat we dat besloten heb ben?" Schade De situatie in hun buurt is vol gens de bewoners van de Mark graaflaan en de Roland Holst straat niet alleen gevaarlijk, er zou door het drukke verkeer ook ernstige schade onstaan aan hun huizen. „De schilder zei tegen mij: repareer dat plafond maar niet meer mevrouw, het komt toch weer naar beneden", zei er een. Een andere vrouw vertelde: ,,'s Nachts droom je datje in een boot ligt. Het is bijna angstaanja gend zoals de huizen staan te schudden. Dat komt door alle kuilen in het wegdek". Het nieuwe college van burge meester en wethouders was vol begrip voor de klachten van de Vlaardingers. Het college hield zich aan zijn voornemen om goed naar de burgers te luisteren en klachten serieus te nemen. Ie der vond gistermiddag een open oor bij één van "de bestuurders. Of het nu bewoners van de Prins Hendrikstraat waren die hun beklag deden over de overlast die wordt veroorzaakt door café De Arepol, mensen uit de Sta tionsstraat die vroegen wanneer nu eindelijk dat afschuwelijke Delvapand gesloopt gaat wor den, iemand aan de Öosthaven- kade die uitbreiding van de ho reca aan die kade vreesde of een bewoner van de Binnensingel die klaagde over de hondepoep: de wethouders namen alle tijd en lieten merken dat zij meevoel den met de klagers. Paleisje De bewoonster van een achter klimop verscholen huisje onder aan de Maassluissedijk kreeg de burgemeester en de wethouders Agnes van Ardenne en Ton van der Steen gemakkelijk zover, dat zij even binnen kwamen kijken hoe mooi het opgeknapt was. En toen zij vertrokken waren glun derde de vrouw: „De burge meester zei dat het echt een pa leisje is". De bewoners van de Maassluis sedijk maken zich zorgen over de gemeentelijke plannen om op het parkeerterrein aan het Wesfnieuwland een verzor gingstehuis en een parkeergara ge te bouwen. Een aantal huizen moet daarvoor wellicht worden gesloopt. „Maar daar is het laat ste woord nog niet over gezegd", zei de burgemeester geruststel lend. Wethouder Maarleveld had wel een idee om in elk geval het pas opgeknapte huis van de vrouw te redden. „We verklaren ge woon de boom die ervoor staat tot natuurmonument. Dan moet het huis erachter ook wel blijven staan", lachte hij. Door alle aandacht en begrip kwam de gemeentelijke delega tie wel dne kwartier later dan gepland aan in buurthuis De Py- pelaar, waar ook nog een massa mensen met brandende vragen wachtte. „Maar ik vind een uur tje extra werken geen bezwaar", zei Ranshuijsen. „Zeker niet als het zulk werk is". Inwoners van Vlaardingen die het wandelende college aanspraken vonden een willig oor. Op de havenbrug maakte burgemeester Van Lier een praatje met een vrouw die ook iets op haar lever had. Vlaardingen De paarden markt keert dit jaar terug in het Vlaardingse stadsbeeld. Tijdens de traditionele ha ring- en bierfeesten in sep tember worden aan de Oost- "havenkade zo'n 120 paarden verwacht. Organisator Piet Hoepel is blij dat die inmiddels nostal- fische handel ook in Vlaar- ingen in ere wordt her steld. Het is ongever vijftig jaar geleden dat in Vlaar dingen voor het laatst een paardenmarkt werd gehou den. De haringstad kende voor de Tweede Wereldoorlog een zeer levendige paarden handel, aldus Hoepel. De Rotterdammer heeft de laat ste jaren in Zuid-Holland, Zeeland en Gelderland veertien van dergelijke markten nieuw leven inge blazen. Ook Schiedam kent sinds enkele jaren weer een paar denmarkt. „Maar", zegt Hoepel, „die is nooit zo groot geweest als die in Vlaardin gen". Vlaardingen Uit een vitrine in een juwelierszaak aan de Van Hogendorplaan is een gouden- herenhorloge ter waarde \lan 6400 gulden gestolen. Dat ge beurde gisteren terwijl de win kel open was. De politie gaat er vanuit dat gebruik is gemaakt van een valse sleutel, omdat de vitrine op slot zat en niet werd beschadigd. Bij inbraken in flatwoningen aan de Lepelaarsingel en de Lïs- sabonweg werden geld, siera den, een. paspoort en girobe scheiden gestolen. Ook een bedrijfspand aan de Marconistraat werd door inbre kers bezocht. Daar werden een pc, een printer, een schrijfma chine en een compressor gesto len. Men nam ook een jeep mee. Die werd later op de Parallelweg teruggevonden. Schiedam Drie vrouwen in Schiedam zijn gisteren het slachtoffer geworden van zak kenrollers. Zij werden onopval lend beroofd in winkels. Bij de Hema wees eon klant de weg aan drie vrouwen en miste na die conversatie enkele briefjes van honderd uit haar portemonnee. Bij Krey mborg en C A werden de slachtoffers beroofd door drie meisjes van ongeveer 15 jaar. Ze spraken de klanten aan en maakten zich in het gesprek op slinkse wijze meester van hun portemonnees. uw watarspcrtadrea voor: roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten (flana), rubberboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen. ,k Trailers en div. Öosthavenkade 15 Vlaardingen Tel.: 4354083 Vlaardingen Binnen zes maanden moet de berg gifgrond op de stortplaats Broekpolder, afkomstig van de Boterstraat, worden afgevoerd naar een er kende stortplaats. De gemeente zal waarschijnlijk zelf opdraaien voor de kosten, ongeveer een miljoen gulden. Dat heeft de pro vincie in een brief aan de ge meente Vlaardingen meege deeld. Als de gemeente het advies van de provincie volgt wordt de berg zwaar vergiftigde grond, die ten gevolge van een fout van het vo rige college in het recreatiege bied werd gestort, vervoerd naar het depot op de Maasvlakte. Daar zou de grond, verpakt in dikke folie, kunnen worden ge stort. „Dat noemen ze de loem pia-constructie", zegt milieuwet- houder Arij Maarleveld. Burgemeester en wethouders besloten gisteren geen beroep aan te tekenen tegen het besluit van de provincie. Toen de ver- ontreining werd ontdekt heeft de provincie gewaarschuwd, dat opslag in de Broekpolder slechts tijdelijk zou worden getolereerd. Op de stortplaats in de polder mag wel licht verontreinigde grond worden opgeslagen, maar geen chemisch afval. Fouten Dat de gemeente zeif voor de kosten zou moeten opdraaien was wethouder Maarleveld ook bekend. Dat is de prijs die de ge meente betaalt voor de onzorg vuldigheid hij het afgraven van. de grond aan de Boterstraat. Zonder enige controle werd aan genomen, dat die grond maar licht verontreinigd was en dus naar de vuilstort in de Broekpol der kon. De toenmalige milieu wethouder Bas Goudriaan gaf tegenover de gemeenteraad en een onderzoekscommissie onder voorzitterschap van CD A'er Leo de Snaijer toe, dat er in deze kwestie sprake was geweest van grove nalatigheid en eunstige fouten. Wethouder Maarleveld stelt nog een poging in het werk een deel van de kosten vergoed te krijgen uit het Interimfonds Bodemsa nering. Maar erg groot acht hij die kans niet. Eind oktober moet de gifgrond uit de Broekpolder verwijderd zijn. De gemeente onderzoekt nog of er andere, wellicht goedkopere oplossingen zijn voornet probleem. Schiedam Jan Mulder (28) keert terug naar SVV. De linker vleugelverdediger, die na zijn Scbiedamse periode uitkwam voor EC Voiendam, Sparta en Feyenoord, heeft vanochtend een driejarig contract getekend bij de nieuwbakken eredivlsio- nist. Voorts werd van Haarlem het 19-jarige talent Orlando Sa muel Trustfull overgenomen. Ook hij is voor drie jaar ingelijfd. De jeugdspelers Maarten Atmo- dikoroen Brian Mo Ajok zijn ak koord gegaan met een eenjarige verbintenis. Vlaardingen De verhuiskos tenvergoeding voor bewoners van de renovatiepanden in de Bahberspolder moet omhoog. Dat advies gaf de commissie stadson wikkeling gisteravond bijna unaniem aan de nieuwe wethouder Ton van der Steen (D66). De wisselwoningen voor de be woners van de De Snaijerwonin- gen en deBrederowoningen val len 300.000 gulden goedkoper uit dan was begroot. De bewoners vinden dat dat geld moet worden gebruikt om de vergoedingen te verhogen. De gemeenteraad nam vorige maand al een besluit over ae verhuiskostenvergoeding voor de bewoners van de in totaal 409 renovatiepanden. Die werden op initiatief van D66 en de SGP/RPF/GPV-fractie vastge steld op minimaal tweeduizend gulden per huishouden. Dat was iets meer dan burgemeester en wethouders hadden voorgesteld. „Er is alle aanleiding_om dat be sluit nog eens te herzien", be toogde J.C. Markus namens de bewoners. „Toen de raad het be sluit nam was niet bekend, dat de wisselwoningen niet 818.000, maar 518,000 gulden zouden kos ten- Daardoor is het besluit voor ons toen negatief uitgepakt". Wethouder Van der Steen kreeg handtekeningen aangeboden van bewoners van de renovatie panden, die de vergoeding te laag vinden. Zij denken zeker zesduizend gulden kwiit te zijn aan de verhuizing van hun huis naar een wisselwoning en weer terug nadat de renovatie is afge rond. „U kunt ons niet opzadelen met een schuld van vierduizend gulden", hield P. Hameetman de commissieleden voor. De beide bewonersvertegen woordigers vonden gehoor bij de commissie. „Hadden we dit ge weten dan was het besluit in de gemeenteraad anders uitgeval len", zei PvdA'er Bert KandeL Wil van Rijn (D66) was het daar mee eens, „Als we de vergoeding niet verhogen zitten de mensen straks op een betonnen vloer of in een huis zonder gordijnen. Dat kun je ze niet vragen", vond j SP'er Remi Poppe. Van der Steen beloofde de zaak nog eens te bekijken. Schiedam „Op nummer 36 ruikt het elke dinsdag naar ter pentijn", zegt één van de bewo ners van de Heyermansflat. Als de schildersclub aan het eind van de ochtend de kwasten heeft schoongemaakt, zeggen de be jaarde amateurschilders 'tot vol gende week' en dan verdwijnen ze soms met schilderij en al. Van af gisteren echter hangt er meer dan alleen een luchtje. In de hal van dienstencentrum Woud- hoek worden tot de eerste week van juni dertig schilderijen ge- ëxposeerd. Tien jaar geleden begon kunst schilder Dick van Belle als vrij williger met het begeleiden van een groep bejaarden- In die tijd hebben zijn leerlingen heel veel schilderijen gemaakt. „Het hoeft niet prachtig te zijn, hoor", zegt Van Belle. „Als we er maar ple zier in hebben". En dat heeft de schildersclub wel. Deleden beweren dat ze 'voorde gezelligheid en voor een praatje' komen. Maar ze zijn ondertussen wel apetrots op hun werk. „Het hangt daar als een écht sehilde- rij", zegt een maker enthousiast. Dat er niet al te hoogdravend en serieus over wordt gedaan, blijkt al uit het feit dat men in de club zelf niet altijd weet wat van wie is. Van Gogh „Heb jij die bloemen geschil derd?" vraagt een vrouw van in de zestig. „Jazeker. Ik heb mijn naam er toch onder gezet", ant woordt de hoogbejaarde meneer Dick van Belle en zijn leerlingen bij één van de werken van de schildersclub in dienstencentrum Woudhoek. 'Je kan een hoop hoor, als je maar wilt'. Kapel. „Daar verbleken de zon nebloemen van Van Gogh bijl", roept zijn medeleerling en ze is oprecht trots op hem. „Ach, zelf was ik niet op het idee gekomen om te gaan schilderen. Toen ïk tien jaar geleden met vut ging zei mijn vrouw: Ga jij maar eens wat leuks doen. Hup, op de schilders club!" Kapel heeft een lichte handicap en docent Van Belle schiet hem wel eens te hulp om een strak lijntje te trekken. Ka pel: „Je kan een hoop hoor, als je maar wilt". Zijn schilderijen geven hem ge lijk. De bloemen zijn van echte bloemen nageschilderd. Maar de meeste werken zijn van prentjes zoals kerstkaarten nagemaakt. 'Gelukkig Nieuwjaar' wegden ken, uitvergroten, de kleuren er bij zoeken en lekker verven. Be halve landschappen zijn er ook poezekoppen, klaprozen, stille vens, portretten en prachtige waterlelies. „In de zomer gaan we er wel eens op uit. Een grasland, wat bomen en een boerderijtje zoe ken. Dat vindt iedereen gewel dig", zegt Van Belle. Op ait mo ment is het enthousiasme even wat minder, zoals altijd aan het eind van het seizoen, van Belle: „We zijn geen klas, dus je kunt het geen spijbelen noemen. Maar er blijven er wel steeds een paar weg". door SANDER SONNEMANS Rotterdam Door het ontbre ken van een psychiatrisch rap port kon rechtbankpresident mr.P. Smidt van Gelder gisteren niet anders doen dan de zaak te gen een van ontucht verdachte Vlaardinger aanhouden. De 39- jarige man stond terecht voor het pjegen van ontucht met drie van zijn kinderen. Daarnaast zou hij zich tussen 1983 en 1989 ook nog eens te buiten zijn ge gaan aan seksuele handelingen met zes minderjarige familiele den, die regelmatig op zijn kin deren pasten. Volgens de verklaring van een van zijn dochters zou hij haar on der dwang aangezet hebben tot het doen van seksuele spelletjes. De man gaf wel toe dat hij haar vagina tijdens het spelletje'"prins en prinses' had betast en dat zij met zijn geslachtsdelen had ge speeld. Maar hij sprak tegen aat fat onder druk zou zijn geoeurd. Aan de seksuele handelingen ging volgens de verdachte altijd wat 'gerommel' vooraf. Op de vraag wat dat dan inhield, ant woordde de man dat zijn kinde ren het prettig vonden als hij hen kriebelde of masseerde. „Ja, en bij het masseren kwam ik ook wel eens aan de voorkant te recht", sprak hij bijna onhoor baar. Zoontje Aan het licht kwam dat de man zijn sexuele lusten ook botvierde op zijn zoontje. j Maar dat was nog nieralles dat de verdachte ten laste werd ge legd. Diverse minderjarige ne ven en nichten, en zowel een zwagertje als een schoonzusje, moesten zich zijn ongewenste in timiteiten eveneenslaten welge vallen. De familieleden die wel eens als oppas fungeerden moes ten de man, als hij hen naar huis bracht, in zijn auto bevredigen. Ook als zij eleven overnachten ontkwamen ze niet aan zijn sek suele driften. Raadsel „Het is mij een raadsel dat die man durft te ontkennen", rea geerde een der slachtoffers na de zitting. De schoonzus van de ver dachte, wiens twee kinderen seksueel werden misbruikt, wond zich zichtbaar op. „Als hij de volgende keer nog durft te ontkennen, draai ik hem ter plekke zijn nek om", brieste zij. Volgens de districtspsychiater die de man aan een onderzoek had onderworpen, lijdt de ver dachte aan een ernstige persoon lijkheidsstoornis. Zijn rapport bleek echter niet voorhanden. Daarom drong de president aan op aanhouding van de zaak. De advocaat van die verdachte wilde daar alleen op ingaan als zijn client in vrijheid zou worden ge steld. De rechtbank ging niet op dat verzoek in. „Gezien de zeer ernstige zedendelicten, zie ik geen reden om de verdachte in vrijheid te stellen", voegde pre sident Smidt van Gelder aan zijn uitspraak toe. De zaak wordt aangehouden tot 24 juli. Schiedam—Het CDA wil de im passe waarin het Stedelijk Mu seum is geraakt zo snel mogelijk doorbreken. Al op 30 mei, de avond waarop de nieuwe ge meenteraad de verschillende ad viescommissies samenstelt, wil het CDA overleg met wethouder Chris Zijdeveld over de directie voering in het museum. CDA-raadslïd Els Hellwig vindt dat nodig nu de beoogde interim manager Pierre Janssen heeft afgezegd. In een brief aan Zijde veld vraagt zij de wethouder de nieuw benoemde commissie cul tuur nog dezelfde avond bijeen te roepen om zich te beraden over de vacature die is ontstaan door het vertrek van directeur Hans Paalman en het bedankje van diens tijdelijke opvolger Janssen. Het CDA tracht met deze spoed vergadering te voorkomen dat burgemeester en wethouders op nieuw op eigen houtje op zoek gaan naar een vervanger voor Paalman. Het aantrekken van Pierre Janssen was een B en W- besluït waarover de gemeente raad pas achteraf werd ingelicht. Els Hellwig vindt het niet gepast dat raadsleden zulke ingrijpende beslissingen via de krant moeten vernemen of dat ze tegelijkertijd met de pers worden ingelicht. De raad behoort in zulke zaken een vinger in de pap te hebben, meent het CD A-raadslid. Een interview over het Stede lijk Museum met kunstverza melaar Goos Verweij staat op pagina 15. Schiedam Rond de'energe tisch gerenoveerde* .basisschool 't Startblok dreigt opnieuw poli tiek krakeel te ontstaan. Het is de bedoeling dat de openbare school in Nieuwland, die een schoolvoorbeeld van energie- en dus geldbesparing moest wor den, binnenkort voor nog eens 300.000 gulden wordt opgeknapt. Het CDA reageert furieus op de renovatieplan nen. Diepartij pleitte meermaals voor een grondige aanpak van de pro blemen en eiste vorig jaar dat die zouden zijn opgelost voor de zo mer aanbrak. De aangekondigde renovatie gaat echter pas in de 2omer van start. Ondanks aller lei aanpassingen is het gebouw, sinds het enkele jaren geleden voor veel geld in isolerende gla zen wanden werd ingepakt, nog steeds een broeikas. In vorige zo mers kwam het voor dat de leer lingen naar huis werden ge stuurd wegens de ondraaglijke temperaturen. „Dit kan niet. Als'dit doorgaat krijgen burgemeester en wet houders met mij te doen", briest het nieuwbakken CDA-raadslid Bert Kaptem. Hij voorziet dat de Startblok-leerlingen straks weer een zomerse variant op het win terse 'ijsvrij' krijgen. „En wat doen we dan? Ze op kosten van de gemeente naar Tropicana stu ren?". Het kredietvoorstel komt waarschijnlijk op de raadsagen- da van 2 juli. Kaptein zal B en W dan duchtig de oren wassen. Vlaardingen Bij Hygro Agri aan de Maassluissedijk heeft gis teravond tegen half elf een mi lieu-incident plaatsgevonden, waarbij een sehuimplakkaat van dertig vierkante met^r in de Windmillhaven terecht kwam. Het is nog niet exact bekend hoe ongeveer drie \kubieke meter fosforoxide m het koelwater te recht is gekomen. Via het riool kwam de substantie uiteindelijk in de haven. Daar zal het zichzelf oplossen. De afdelingen milieu en bijzondere wetten van de ge meente stellen een onderzoek in. De lozing werd ontdekt door personeel van de Rotterdamse rivierpolitie Maassluis De revue De Franse Slag wordt niet in de wethouder Smithal in Maassluis, maar in het Rotterdamse theater Zuid- plein gehouden. Initiatiefneem ster Marion Schouten wijkt voor de drie voorstellingen op 19 en 20 oktober samen met de onge veer 400 deelnemers uit naar Rotterdam. Als reden noemt zij dat een noodzakelijke verbou wing van de Maassluisse sport hal veel tijd en geld kost. „Voor insiders is dit zeker geen verrassing", zegt Marion Schou ten van de gelijknamige ballet school. „We hebben gelijk al ge zegd, dat als er een geschikt the ater in de regio vrij zou 2ijn dat we daar voor kiezen". De problemen met de Smithal zijn volgens haar velerlei. De pretentieuze musical 'Maassluis danst aan 't Scheur', die driejaar geleden door maar liefst 500 Maassluizers werd opgevoerd, kon ook pas na veel verbouwin gen en aanpassingen worden verwezenlijkt. Bovendien vond Schouten de zitplaatsen en de a- koestiek in de hal niet optimaal. „In Zuidplein hebben we alle voorzieningen bij de hand. Het enige nadeel is dat daar maar 550 bezoekers in kunnen, terwijl de Smith al 850 plaatsen telt". De voorbereidingen voor de re vue zijn inmiddels in volle gang. Omdat ongeveer negentig pro cent van ae cast van 't Scheur ook voor de Franse Slag beschik baar was, was het nauwelijks een probleem de bezetting rond te krijgen. De teksten zijn geschre ven, terwijl de sketches en dan sen zijn ingestudeerd. Ook het orkest", waarvoor de deelnemers uit verschillende Maassluisse muziekgezelschappen zijn gere- cruteerd, en het koor zijn aan hun repetities begonnen. Financiële sores kent Schouten eveneens nauwelijks. Het ge meentebestuur heeft haar subsi die van 1G.OQO gulden gehand haafd. Het feit dat de revue niet in Maassluis wordt opgevoerd, is voor hetcollege van B en W geen onoverkomelijk bezwaar. „De meeste deelnemers komen uit Maassluis en er is ook al bijna een jaar enthousiast en kunstzin nig gewerkt aan het project", al dus het college, -Schouten heeft uit sponsorgel den nog ongeveer 20.000 gulden nodig om quitte te spelen. Drie -jaar celeden lukte het ook vrij .gemakkelijk het bedrijfsleven te (interesseren. iHet stuk gaat op 19 oktober in jhet Zuidplein theater in premiè re. De volgende dag worden twee voorstellingen gege

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1