ij zijn geen communisten Palestij nen roepen hulp Vlaardingen in Minimabeleid blijft vrijwel onveranderd Ondergaande zon, muziek en dans als inspiratiebron Klassiek circus Bavaria amuseert jong en oud VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Cor Maarleveld over de Wereldwinkel Kats en Van der Meer schilderen eigen wereld CKfEII VANAVOND? KRANT. Drietal inbraken Tweede kantoortoren achter NS-station Voetganger geschept Automibilist rijdt 50 meter over vangrail Bermen branden Brommers maken te veel herrie Swingende avond in Schuurkerk Milieu-middag bedrijfsleven □HOTOTHG MAANDAG 28 MEI 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen, Postbus 4008,3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350S57 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door PAUL VAN DEN BOSCH Vlaardingen Cor Maarleveld mag gaarne een. uitspraak van Mahatma Gandhi aanhalen. „De aarde biedt genoeg voor ie ders behoefte, maar niet voor ieders hebzucht", gaf de Indiase staatsman ooit eens als medita tieve gedachte mee aan de we reld en Maarleveld heeft dat t%vintig jaar geleden opgepakt Vanaf de oprichting is hij be trokken bij de Vlaardingse We reldwinkel en dus bij de proble matiek van de Derde Wereld. Hoewel Derde Wereld... Maar leveld gelooft niet dat de huidi ge situatie van de wereld een stabiele is en dat de indeling in drie aparte werelden een vast staand gegeven is. Hij verwijst naar de oude Rijken. Het Perzi sche. het Romeinse en het Heili ge Roomse, geen van alle had eeuwigheidswaarde. De voor namelijk economische over heersing van de Eerste (kapita listische) over de Tweede (Com munistische) en vooral de Der de Wereld zal dan ook niet voortduren, luidt zijn profetie. „Waar geen rechtvaardigheid heerst, zal een opstand komen", zegt Cor Maarleveld. Niet dat hij het hoopt Wanneer hij met mensen uit de ontwik kelingslanden spreekt, waakt hij er voor om hen op te jutten en tot revolutionarire daden aan te zetten. „Maar", is Maarle veld stellig van mening, „die re volutie is op den duur niet meer tegen te houden, als de houding van de rijke landen niet veran dert. De huidige situatie zal een keer gecorrigeerd moeten wor den". Om die correctie op vreedzame en vooral structurele wijze te la ten verlopen, verleent de We reldwinkel hulp. Door produk- ten als koffie, thee en allerhan de gebruiksvoorwerpen zonder tussenpersonen hier In Neder land te verkopen, houdt de We reldwinkel duizenden kleine boeren in de Derde Wereld in leven. Dat die koffie duurder is dan de 'normale' merken, moeten de klanten maar voor lief nemen- „De kwaliteit is ook beter", meent Maarleveld. Dynamo De Vlaardingse Wereldwinkel is ontstaan uit de werkgroep Dynamo, die rond 3970 uiterst actief was in de Nederlands Hervormde Kerk. Maarleveld: „Via de media hflonden we in die tijd steeds vaker berichten van de boeren zelf. Die vertel den nu eens zelf hoe de vork in de steel zat. Dat de industriële wereld verkeerd met de arme landen omging en nog altijd niet goed omgaat. Neem de ontwik keling van het kunstrubber. Zonder bij voorbeeld een groot natuur-rubberland als Indone sië te waarschuwen, kwam dat kunstrubber zomaar op de markt. Funest voor Indonesië. Zo zijn er legio voorbeelden te noemen van handelingen, die tegen het belang van de ontwik kelingslanden ingaan". De Wereldwinkel geeft de boe ren de garantie dat zij meerdere jaren achtereen een vast inko men hebben. Daardoor kunnen zij investeringen doen, een ei gen akkertje met groenten voor de eerste levensbehoeften in richten, maar vooral niet meer afhankelijk zijn van de grillen van de westerse multinationals en de tussenpersonen op de we- reldynarkt. Regime Zo zijn duizenden koffieboeren uit Guatemala met hulp van de Wereldwinkel onder de druk van de overkoepelende koffie- orgamsatie NKV uitgekomen. „Als het over de boeren in Rus land gaat", zegt Maarleveld, „vindt iedereen het prachtig dat die meer vrijheid krijgen van het regime. Als hetzelfde in de Derde wereld gebeurt met kapi talistische multinationals, dan worden die boeren al gelijk als communisten gebrandmerkt". Communisten. Ook Maarleveld en de naar schatting honderd vrijwilligers, die in de loop der jaren m de winkel hebben ge- Cor Maarleveld in Wereldwinkel Liever vandaag dan morgen houd ik er mee op. Want dat zou betekenen dat de wereld er dan we rechtvaardig uitziet werkt, hebben dat stempel op gedrukt gekregen- Het oordeel dat de Wereldwinkel vooral mensen van linkse signatuur aantrekt, kan hij echter niet ge heel wegwerken, getuige de volgende opmerking: „Het zijn voornamelijk socialisten, hu manisten en christenen, die naar de winkel komen. Mensen, die meedenken met de Derde Wereld. Maar de Wereldwinkel hangt wel het principe aan dat iedereen zich thuis moet voelen, dus heeft zij geen politieke kleur". „Het is overigens opvallend", aldus Maarleveld, „dat het le denaantal in de jaren 80, toen er econonomische crisis heerste en de samenleving verrechtste, stabiel is gebleven. Dezelfde mensen bleven komen". „Toch hoop ik dat jullie niet al te lang meer hoeven te bestaan", schreef het burgemeestersecht paar Van Lier tijdens de feeste lijke heropening van de We reldwinkel op 12 mei dit jaar op een papier op de muur. „Liever vandaag dan morgen houd ik er mee op", beaamt Cor Maarle veld. „Want dat zou betekenen dat de wereld er dan wel recht vaardig uitziet". Vlaardingen „Dat pastelkrijt jaat overal in en tussen zitten", verzuchtte kun? ^schilder Dik Kats zaterdag tijdens de opening vji zijn expositie in galerie De Duig in Vlaardingen. Om zijn twintig Kats' leerlingen toonden zich vol bewondering voor de werken van de 'meester' en dat was een mooie beloning voor de opknap beurt. Zijn doeken maakten ove rigens duidelijk dat Kats zelf ook veelvuldig gebruik maakt van pastel. Zijn avondluchten met heldere, paarse en rose tinten lokten bewonderende kreten uit als 'Wat een schitterende kleu ren, Dik!'. De schilder was blij met dit com mentaar. Zo'n twintig jaar lang werkte hij uitsluitend met olie verf. Vijfjaar geleden, op 42-jari- ge leeftijd, ontdekte hij de aqua rel en sinds ruim een jaar ook de gouache en de pastel. „In het be gin had ik wel gêne om de kleu ren zo aan te zetten", bekende Kats. „Vroeger heette dat kitsch, Ik had altijd blauwe en grijze luchten geschilderd. Onder gaande zonnetjes mocht niet. Nu vervagen de grenzen van kunst en kitsch. En je ziet het, de kleu ren spreken de mensen aan". - Kats schildert naar de natuur. Zijn onderwerpen haalt hij uit zijn directe omgeving, zodat bij voorbeeld de 'Boonervïiet' door de meeste aanwezigen ook zon der titel herkend zou zijn. Ook blijven landschappen en bloe men een onuitputtelijke inspira tiebron. Het publiek kon dat genre wel waarderen, al blijft het een kwestie van smaak. „Ik zou er een vaas bij geschilderd hebben", merkte éen van de be zoeksters op, terwijl ze een drankje aannam van de vrouw van de schilder, die met het dienblad rond ging. Variatie Later op de middag, in sociëteit Maarten aan de Schiedamseweg, •werd een andere expositie geo pend. Ook hier bood de partner van de exposant de drankjes aan. Maar daarmee hield de overeen komst op. Voor Anneke van der Meer was dit haar eerste solo tentoonstelling. De veertien ge ëxposeerde werken bleken enorm gevarieerd. De technie ken, de kleuren, de materialen en de onderwerpen waren tel kens anders. „Je wilt alles tege lijk doen", aldus Van der Meer. Op dit moment houdt zij zich be zig met beelden, maar de ten toonstelling in Maarten is zuiver tweedimensionaal. Vijf werken uit de serie Lijnenspel zijn nog het gemakkelijkst terug te voe ren naar hun inspiratiebron: de dans. Een ander belangrijk uit gangspunt voor Anneke van der Meer is muziek. Derwish (zen meditatie) en licht-klassieke muziek omlijsten de expositie. Twee doeken springen er uit, ook al omdat ze een grote ruimte verlangen, Lente en Herfst. De gemengde techniek en de kleu ren geven de sfeer van de jaarge tijden subliem weer. Uitleg is hierbij overbodig, maar toch voegde de exposante er haiku's (Japanse gedichten) aan toe, om een meerwaarde te geven aan de schilderijen. 'Wanneer je goed kijkt/bloeit er een herderstasje/ onder de heining'. Beide exposities zijn tot eind juni te bezichtigen. kunstwerken goed uit de verf te laten komen wa ren een paar dagen boenen en witten nodig ge weest De Duig wordt ook gebruikt als leslokaal voor amateur-schilders. Vlaardingen In het afgelopen weekeinde heeft het inbrekers gilde driemaal toegeslagen. Verdwenen uit de bloemenzaak in De Visbank bloemen en planten nadat een ruit was ingeslagen, uit een woning aan de Lemsterlandhoeve werden sieraden en een videorecorder ontvreemd. Inbrekers hadden daar het keuken raam geforceerd. Van een woning aan de Kethelweg werd de voordeur opengebroken. De dieven sloegen daar een goede slag. Vijfduizend gulden, een CD-speler en een polstasje met een pas poort erin werden meegenomen. Maassluis Op een notitie van de PvdA in Maassluis ora_ het plaatselijk minimabeleid uit te breiden, is door het college van B en W terughoudend gereageerd. Op concrete suggesties van het PvdA-gemeenteraadsïid Pieter Hoogenraad wil het college dan ook nauwelijks ingaan. Zij laat de socialist in antwoord op schriftelijke vragen weten het huidige bijstandsbeleid voor lopig te willen continueren. Uit breiding daarvan wordt afgewe zen, omdat volgende maand de zogenaamde invorderingswet in werking treedt. Met die wet ver andert de rijksoverheid de hui dige regels voor kwijtschelding. B en W willen eerst bekijken hoe dat uitpakt Wel is het college be reid de voorlichting over de mo gelijkheden van het sociaal fonds en de bijzondere bijstand te intensiveren. Een voorstel om bij automati sche betaling van de verbrulks- nota gas, water en electriciteit jaarlijks een korting van 25 gul den te geven, komt het college sympathiek voor. Nog dit jaar zal zij de gemeenteraad een. voorstel van die strekking doen. Overi gens laat het college zich niet uit over de hoogte van de korting. Een aanpassing van de inko mensgrenzen waarbij terugbeta ling van reinigingsrechten kan plaatsvinden, wordt door B en. W van de hand gewezen. Ook op dat punt wil het college afwach ten wat het effect van de nieuwe invorderingswet zal zijn. Vol gend jaar moet dan bekeken worden of de regels moeten wor den aangepast. Zelfs de overjarige trucs van een down die met ringen jongleerde gingen er bij het Schiedamse publiek in als koek. Schiedam Een duif wegtove ren, vuur eten, hondjes een kar retje laten duwen en paarden op hun achterbenen laten staan. Deze klassieke circusacts waren dit weekeinde allemaal te zien tijdens de voorstellingen van Circus Bavaria op het Bachplein in Schiedam, Het Belgisch-Nederlandse circus riep bij vele ouders, die hun kin deren bij het bezoek aan de feest tent begeleidden, jeugdherinne ringen op. Zo zei één van de moeders al direct bij binnen komst: „Dit doet me aan ra'n jeugd denken, als kind ging ik ook wél eens naar zo'n klein cir- cus'\ En zij was niet de enige ouder die er zo over dacht, de meeste pap pa's en mamma's herkenden het circus uit hun jonge jaren en ge noten met voile teugerv van de bekende acts en belegen trucs. Ook de kleine eircusgangers, die dankzij tv en bioscoop de waan zinnigste shows, zoals het af schieten van mensen door een kanon, gewend zijn, waardeer den het circus met het ouderwet se programma. Zij lachten en schreeuwden en hielden regel matig hun handen voor de ogen wanneer- er iets spannends ge beurde. Eén en figuurlijk de fiele tent bij kaar toen er iemand verkleed als gorilla door het zaagsel rende om een paar downs te verjagen. Toen een jongleur tijdens zijn act, quasi grappig, een bord uit z'n handen liet vallen, werd het hem te veel. Hij verliet, terwijl hij zich vastklampte aan zijn va der, huilend de circustent De goocheltrucs waren zo oud bakken dat de kinderen ze on mogelijk eerder gezien konden hebben. Voor hen waren de foef jes nieuw en ze waren dan ook met stomheid geslagen toen de goochelaar een duif wegtoverde «n even later een lucifer aan de binnenkant van zijn jas aanstak. Miss Tertia maakte wel de mees te indruk. Nadat zij in een ha remtenue wat exotische bewe gingen gemaakt had, pakte ze twee slangen uit de traditionele rieten manden en slingerde de reptielen om haar nek. Maar Tertia liet het niet alleen bij haar optreden als slangenbezweer- ster, als klap op de vuurpijl waagde zij zich aart het vuur eten. Ze maakte het publiek aan het huiveren door met branden de fakkels over haar armen te strijken, en deze vervolgens in haar mond te doven. De artiesten van circus Bavaria, die zoals ze zelf zeggen het pu bliek niet willen tracteren op 'vermaak uit electronische doos jes', slaagden erin het Schiedam se publiek twee uur lang met klassieke trucs te boeien. Vlaardingen Het Vlaar dingse gemeentebestuur kan een steentje bijdragen aan de beteugeling van het geweld in de door Israël bezette ge bieden. Dat vindt de Palestijnse gemeen schap in Nederland, die vandaag een delegatie afvaardigt naar het Vlaardingse stadhuis. De delega tie zal burgemeester Fred van Lier en wethouder Agnes van Ardenne Vragen bij de Neder landse regering aan te dringen op maatregelen de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook te bescher men, De Palestijnen menen dat Vlaar dingen daartoe" moreel verpli'cht is. B en W van Vlaardingen ga ven vorig jaar een verklaring uit waarin zij in voorzichtige ter men de schending van de mensenrechten in de bezette ge bieden veroordeelden. Reis Die verklaring vloeide voort uit een bezoek dat een delegatie Vlaardingers, onder wie leden van bijna alle gemeenteraads fracties, eind 1988 brachten aan de bezette gebieden. De reis was een initiatief van de Nederlands- Palestijnse kring. In Vlaardin gen wonen ongeveer 600 Pales tijnen. Zij vormen de grootste Palestijnse gemeenschap van Nederland. De Palestijnen in Vlaardingen zijn verontrust over het toene mende geweld in de bezette ge bieden. De intifada, de volksop stand tegen de militaire bezet ting, bereikte vorige week een nieuw bloedig hoogtepunt nadat een Israëlische burger een groep Palestijnse arbeiders in Tel- Aviv had doodgeschoten. De Ne derlandse regering zou in inter nationaal verband kunnen aart- dringen op scherpe veiligheids maatregelen in Gaza en op de westelijke Jordaanoever, zeggen de Palestijnen, Delicaat De ontmoeting op het Vlaar dingse stadhuis zou rond half vijf vanmiddag plaatsvinden. De de legatie zou bestaan uit vertegen woordigers van de Nederlands- Palestijnse kring, de Palestijnse arbeidersvereniging, de Pale stijnse studentenunie en de Pale stijnse vrouwenunie. Voor CDA-wethouder Agnes van Ardenne betekent het be zoek een delicate aangelegen heid. Het CDA maakte als enige partij uit de Vlaardingse raad de reis naar Israël in 1988 niet mee. Mevrouw Van Ardenne stond aanvankelijk op de deelnemers lijst, maar werd door haar partij met klem verzocht af te zien van het bezoek aan de bezette gebie den. Schiedam Achter NS station Schiedam/Rotterdam-West gaat binnenkort met veel fees telijk vertoon de eerste paal in de grond voor Schïehove, het tweede van drie kantoortorens die projectontwikkelaar Kan torenhuis op die lokatie bouwt. De eerste toren, Schieburg, be reikte enige tijd geleden het hoogste punt. Wanneer de bouw van de derde toren Schiepoort van start gaat, is nog niet bekend. Dat Schiedam bijzonder in zijn sas is met de ontwikkeling van het braakliggende terrein ach ter het station bleek vorig jaar bij het leggen van het funda ment voor Schieburg. Burge meester Reinier Scheeres sloeg toen de eerste paal en stak zijn vreugde In een toespraakje niet onderstoelen of banken. Ook het startsein voor Schie- hove wordt weer grotendeels een Schiedamse aangelegen heid, waarvan de Brandersstad in meerdere opzichten profi teert. Een jeugdelftal van SVV zal proberen zoveel mogelijk geld voor peuterspeelzaal lenie Mienie in het Singelkwartier bij elkaar te schieten. De voet ballertjes doen dat door in de bouwput vanaf elf meter ballen te trappen tegen de paal die mr.RP.M, de Bok, voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, even tevoren zal hebben geslagen. Elk 'doel punt' brengt geld op voor lenie Mienie. De peuterspeelzaal krijgt boter bij de vis. Direct na de sportieve inzet van de SVV- puptUen wordt het bijeen ge schoten bedrag uitgekeerd aan een vertegenwoordiger van le nie Mienie. Schiehove wordt een toren van negen verdiepingen. Het kan torencomplex zal bestaan uif ruim 5000 vierkante meter vloeroppervlak. Schieburg en Schiepoort krijgen respectieve lijk tien en acht verdiepingen. De middelste toren, waarvan de bouw op woensdag 6 juni be gint, wordt opgeleverd in het tweede kwartaal van 1991 Kan torenhuis zegt al vier huurders te hebben gecontrac teerd. Schiedam Een 52-jarige Schiedammer heeft zijn onvoor zichtigheid tijdens het overste ken met een botsing moeten be kopen. De man keek niet uit toen hij in zijn woonplaats de Broersvest over wilde steken. Een naderende auto kon niet meer op tijd remmen en schepte de voetganger. Na onderzoek in het ziekenhuis kon de Schie dammer huiswaarts keren. Schiedam Het niet kunnen kiezen tussen de twee afslagen na de Beneluxtunnei heeft een 56-jarige automobilist uit Delft enige hachelijke ogenblikken bezorgd. Omdat hij noch voor het afslaan naar Vlaardingen noch voor Schiedam koos, belandde de man op de vangrail en schoot met zijn wagen zo vijftig meter door. Eenmaal nagenoeg tot stil stand gekomen kukelde zijn auto van de rails af. Vlaardingen De Vlaardingse brandweer heeft gistermiddag tweemaal moeten uitrukken voor enkele bermbranden. Zowel aan de Holy weg als aan de Churchillsingel moesten spuit gasten de vuurhaarden blussen. Volgens omwonenden werden de branden aangestoken door jongelui op brommers. Een onderzoek door de politie naar de daders leverde geen re sultaat op. Rotterdam Bij een controle van bromfietsers in de buurt van het station Noord heeft de politie tegen de bestuurders van de helft van het aantal gecontro leerde tweewielers proces-ver baal opgemaakt omdat ze te veel herrie maakten. In enkele uren werden vrijdagmiddag vijftig brommers gecontroleerd. Vijf entwintig bromfietsen produ ceerden te veel geluid, waarvan zestien omdat ze waren opge voerd. Ook werd nog twee keer een bekeuring uitgeschreven voor het onverzekerd rondrij den. Maassluis Het trio Rob Fran ken wordt de smaakmaker van de eerstvolgende Swing 90. Dit jaarlijkse festival in het Maas- sluisse 'jazzcafé' de Schuurkerk trekt gemiddeld 100 bezoekers, maar Rob Franken is mogelijk goed voor meer luisteraars. Zijn trio bestaat, naast Franken zelf aan de piano, uit Frits Tam- minga (drums) en Wira Freriks (slaggitaar). Het drietal spelt aanstekelijke muziek die dans- lustigen keer op keer naar het gladde parket drijft. Speciale gaste op Frankens Swing-avond is de zangeres Ria Demmenie, al zo'n 35 jaar op pad voor de ja2z en sinds 1982 ere burgeres van de Amerikaanse jazzstad New Orleans, Deze afle vering van Swing 90 wordt ge houden op woensdagavond 30 mei, aanvang half negen. Schiedam Wat zijn de fiscale gevolgen van een bedrijf dat maatregelen neemt om het mi lieu te beschermen? Hoe toegan kelijk zijn nieuwe technieken op milieugebied voor de gemiddel de ondernemer uit het midden- en kleinbedrijf? In hoeverre kan energiebesparing bijdragen tot een gezonder klimaat binnen en buiten het bedrijf? Deze en andere vragen komen op 14 juni aan de orde op een the mamiddag voor het bedrijfs leven in het Novotel Schiedam. Dit mini-symposium, getiteld 'Milieu, een hele onderneming is een initiatief van de Amro- bank. Er werken instanties aan mee als Novem (een organisatie van het midden- en kleinbe drijf), het adviesbureau Mmeu Partners, het Innovatiecentrum en de gemeente Schiedam, die wethouder Chris Zijdeveld af vaardigt. Zijdeveld, die jarenlang de por tefeuille milieu beheerde in Schiedam en de stad faam be zorgde als vooraanstaande ms- lieugemeente, is voorzitter van het symposium. Hij vertelt de ondernemers welke maatrege len de gemeente de afgelopen ja ren heeft getroffen voor de ver betering van het milieu en wel ke opstelling de gemeente op dat gebied verwacht van bedrijven die zich in Schiedam vestigen. Anders dan bij de meeste sympo sia, is de toegang tot de studie middag in het Novotel gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1