Molenwiek schenkt Sophia 37.000 gulden Werkloosheid in steile afdaling Wanhopige West wij kers richten zich tot Alders Wethouder schopt Chinese Muur om Weer actie tegen transportcentrum Brandweer 'i'snuffelt9 in stegen Gustav Stresemannring valt niet in de smaak Schiedam volledig in kaart Echtpaar afgetuigd Agent krijgt kopstoot VLAAROINGS DAGBLAD SGH1EDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG GOURANT 'In één woord gi-gan-tiseh' 'Kom zelf eens luisteren' Prognose toont gunstige ontwiMceling 'Geldschieten' "voor speelzaal lenie Mienie Regen zorgt voor stank LOKALEN UITGEBRAND Procedure aangevraagd bij Raad van State Half varken weg DINSDAG 5 JUNI 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 8C VJaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - Sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Ton Akveld, eige naar van café de Molenwiek aan de Vlaardingerdijk, vond het voetbaltoernooi op de velden van SVV op eerste pinksterdag „in één woord gi-gan-tiscb". Ine ke Breugem, verpleegkundig di recteur van het Sophia-kinder- ziekenhuis in Rotterdam, was dolblij met de 37.000 gulden die haar door Akveld in het vooruit zicht werd gesteld. Dat de spor tieve evenementen van stichting de Molenwiek zoveel geld zou den opbrengen voor het goede doel had zij nooit gedacht. Met de finale van het voetbal toernooi op sportpark Harga kwam een einde aan de inspan ningen van stichting de Molen wiek voor het kinderziekenhuis. Eerder werd in het café aan de Vlaardingerdijk een dartsmara thon gehouden en ook een zwemwedstrijd bracht geld in het laatje. De klanten van het café verzorg den de organisatie. Dus die wer den, tijdens een bijeenkomst in het spelershome var» SVV, uit bundig bedankt door zowel Ak veld als Ineke Breugem. Het geld wordt door het Sophia-kin- derziekenhuis besteed aan door accu's gevoede infuuspompen, waarmee de patiëntjes, die aan het infuus moeten blijven, toch hun bed uitkunnen komen. Fantastisch „Wij hadden op geld voor twee, hooguit drie van die infuuspom pen gerekend", zei de verpleeg kundig directeur. Maar de 37.000 gulden die stichting de Molen wiek binnenkort hoopt af te dra gen is goed voor zeker zeven van die pompen. „Met zulke infuus pompen kunnen de kinderen de gang op om een balletje te trap pen of een ander spelletje te doen. Dit is fantastisch", zei Ine ke Breugem. De actie heeft van de cafébezoe kers bewogen critici van het be leid in de gezondheidszorg ge maakt In een boekje dat csüer Bas Huiskens schreef over de dartsmarathon van november vorig jaar, waar hij als een spreekstalmeester het publiek enthousiast maakte, wordt fel uitgehaald naar „het wanbeleid van onze overheid". Volgend jaar denken Akveld en zijn klanten een nog veel groot ser voetbaltoernooi te organise ren en opnieuw is de opbrengst voor een goed doel. „Dat wordt deze keer het gehandicapte kind", vertelde Akveld aan bur gemeester Reinier Scheeres, die op zondag de aftrap deed en als dank hei boekje van Huiskens kreeg. Kunst Scheeres vond het prachtig. „Een keer een toernooi organise ren is al een hele toer. Maar de kunst is om het vol te houden; om de vaart erin te houden", wist de burgemeester. Voor het volgende toernooi hoopt Akveld honderd elftallen van cafés, wijkcentra en bedrij- :yYi De finale van het Molenwiek voetbaltoernooi trok weinig belangstelling. Veel mensen wisten niet eens welke ploegen er op het veld stonden. ven op de been te krijgen. Wijk centrum Het Pleintje uit Rotter dam won het toernooi op eerste pinksterdag. In de finale werd een elftal van het Vlaardïngse café Rotterdam met 1-0 versla- gen. Voetbal was zondagmiddag op sportpark Harga niet het belang rijkste. Veel toeschouwers wis ten zelfs bij de fmale nog niet, welke teams er op het veld ston den. En de meeste aanwezigen prefereerden een wedstrijd van oud-Xerxes tegen oud-SVV op het hoofdveld, waar zij nu eens konden zien hoe keeper Bas van Noordwijk het er op de rechter vleugel vanaf bracht. middag op het Liesveldeen muurom. De kartonnen brokstukken werden later die middag in Spijkenissein een 'Chinese muur' ingemetseld. Schiedam/Vlaardtngen Het neerslaan van de studentenop stand in de Volksrepubliek Chi na werd de afgelopen dagen overal ter wereld herdacht In de Waterwegsteden werd ook stil gestaan bij de gebeurtenissen die zich exact een jaar geleden op het Plein van de Hemelse^Vrede afspeelden. Amnesty International bracht de bloedige nacht van 3 op 4 juni 1989 in herinnering door zater dag een symbolische Chinese Muur in Spijkenisse te bouwen. De stenen, waarmee de muur werd opgebouwd, waren onder meer afkomstig uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Een groep inwoners uit de Water wegsteden bracht de blokken, waarop de namen van Chinese gewetensgevangenen staan ver meld, per fiets naarSpijkenisse. De Scniedamse fietsers werden door burgemeester Reinier Scheeres uitgezwaaid. Voordat ze vertrokken sprak de burger vader op het Hemaplein vol lof over de activiteiten van Amnes ty. „Vong jaar rond deze tijd Sid derde de hele wereld van de ge beurtenissen die in China plaats vonden. Maar niet lang, want het is ver van je bed. Daarom is het zo belangrijk dat Amnesty de mensen aan de verschrikkingen herinnert en hen oproept hun stem te verheffen". j Vlaardingen Naar aanleiding 'van een recente brand aan de Hoogstraat in een optiekzaak gaat de Vlaardingse brandweer strenger toezien op het in acht nemen van de veiligheidsvoor schriften. Bij het blussen van de vuurhaard in het centrum wer den de brandweerlieden nogal gehinderd door obstakels, waar mee sommige stegen vol staan. Met name de 'nooduitgang' die evenwijdig aan de Brede Haven straat loopt, bleek bn inspectie nogal moeilijk begaanbaar te zijn geworden. De brandweer heeft de daar gevestigde bedrijven nu kenbaar gemaakt in de toekomst de stegen, die in geval van nood zowel dienst doen als nooduit gang als toegangsweg voor de brandweer, regelmatiger te in specteren. Wanneer vakex^ een blokkade wordt geconstateerd, wat vol gens de algemene politieveror dening (APV) is verboden, kan tegen de betrokkene in het uiter ste geval proces-verbaal worden opgemaakt en een boete worden De Schiedamse fietsers, die hun rijwielen met de leus 'Weet u nog? Vorig jaar was het lente in China' hadden versierd, reden met een symbolische steen onder de snelbinders naar het Liesveld in Vlaardingen. In de haring- stad, waar de fietsers uit Maas sluis zich ook hadden verzameld, hadden actievoerders al een muur gebouwd van Vlaardingse stenen. Voordat de optocht naar Spijke nisse kon vertrekken, moest wethouder Ton van der Steen deze Vlaardingse wand vernieti gen. De D66-bestuurder schopte uit alle macht tegen de muur en zorgde er voor dat de kartonnen blokken een chaos veroorzaak ten in het winkelcentrum. Eén van de bewoners kwam zelfs verschrikt naar buiten en vroeg of er ruzie was Maar toen een omstander hem vertelde hoe de vork in de steel zat, bleef de man staan om de fietsers enthou siast uit te zwaaien. In Spijkenisse betrachtten de fietsers twee minuten stilte en liepen mee in een fakkeloptocht. Net als Amnestyleden uit andere streken bouwden de fietsers uit het Waterweggebied in amfithe ater de Stoep opnieuw mee aan een 'Chinese muur*. Vlaardingen De verkeerso verlast van de A 20 beu, hebben bewoners van de Westwijk zich gewend tot minister Hans Alders (milieu). De hoop dat Vlaardin gen de flatbewoners aan de zo vurig gewenste geluidswal zal helpen heeft het comité West- wijk tegen Geluidsoverlast al bij na opgegeven. „Kom zelf eens luisteren naar wat wij dagelijks te verduren hebben", vraagt me vrouw A.J.M. Jovic-Blijie in de brief aan de minister. Het comité bestookt de gemeente al jaren met brieven en handte keningenlijsten met het verzoek maatregelen te nemen tegen de geluidsoverlast in de flats. Begin 1987 schreef de gemeente, dat er in 19B9 een bijdrage van het rijk kon worden verwacht voor de bouw van een geluidswal. „Nu, in mei 1990, is er nog niets ge- 'beurd en wordt ons nog steeds nietsm hetvooruitziehtgesteld", aldus een hevig teleurgestelde Jovic Als maar eenmaal de Blanken burgtunnel is aangelegd en de A 20 verbreed, dan worden er wel geluidswerende maatrege len getroffen, kregen de bewo ners steeds te horen. Maar in middels is zowel de bouw van de Blankenburgtunnel als de ver breding van de A 20, waar het comité overigens helemaal met op zat te wachten, voorlange tijd uitgesteld. Daarmee is een ge luidswal nog weer verder uit het zicht geraakt Vooral in de vroege ochtend uren hebben de bewoners van de buurt langs de snelweg last van het denderend lawaai van de vrachtwagens, die naar de vei lingen m het Westland rijden. „Dit is ondraaglijk", aldus Jovic En zij laat weten' „Wij vragen u, in al onze wanhoop, wanneer gaat er eindelijk iets gebeuren". In een poging toch nog iets ge daan te krijgen heeft het comité de gemeente, die zegt geen geld te hebben om een kostbare voor ziening als een geluidswal voor te schieten, een relatief goedko-n pe oplossing aan de hand gedaan: een scherm van reuzebamboe. Die plant groeit snel en weert het geluid. Binnen enkele maan den zou de buurt, althans van een deel, van deoverlast kunnen zijn verlost. Waterweg Als de ten dens zich voortzet, dan heeft de maand mei een mooi beeld van de werk loosheidsprognoses in petto. Vorig jaar mei reikte het aantal mensen zonder werk in de regio Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en omstreken naar een piek met meer dan 8500 ingeschreve nen bij het Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord. Nu een jaar later is de curve bezig in een steile afdaling op weg naar een laagterecord. April laat in één jaar al een veel gunstiger werkloosheidscijfer zien: een verbetering van meer dan veertien procent. Stonden er in 1989 nog ruim 8400 personen als werkloos te boek, op 1 mei waren dat er nog maar 7229. Het behoort alleszins tot de mogelijk heden dat aan het eind van de2e, maand het arbeidsbureau aan de hand van de gegevens over de maand mei kan constateren dat voor net eerstsinds 'onheuglijke' tijden minder dan 7000 mensen uitkeringsgerechtigd zijn. De mensen met pen laag oplei dingsniveau profiteren het minst van de opleving. Hun aan tal is in de voorbije twee jaar wel fors gereduceerd van 4400 naar 3650 maar de inschrij vingsduur is ten opzichte van het afgelopen jaar met meer dan zes tien procent fors gestegen en na dert de tijdsduur van 1988 Toen stonden zij gemiddeld bijna drie jaar ingeschreven. In 1989 was dat nog maar ruim twee jaar, maar nu is er weer sprake van een sterke stijging. Iemand zon der diploma's moet zeker twee ëneenhalf jaar op een baan wachten. Voor inwoners van Vlaardingen is de2e werkloosheidsperiode in doorsnee zelfs nog iets langer, terwijl migranten helemaal de kroon spannen. Omdat bij voor beeld van de ingeschreven Ma rokkanen negentig procent geen basisopleiding heeft genoten, moeten zij gemiddeld meer dan driejaar geduid hebben alvorens zij ergens aan de slag kunnen. Vlaardingen Een beladen Duitse naam, dïe bovendien onhandig lang is om te spellen. Dat vinden de mensen, die on langs bij winkelcentrum De Loper in Holy-Noord een huis kochten, van de straatnaam Gustav Stresemannring. Vliet- landen Makelaardij heeft de gemeente gevraagd snel een andere naam te bedenken voor de straat. Een koper heeft er de encyclo pedie op nageslagen en ontdekt datal heeft Stresemann dan de Nobelprijs voor de vrede ge kregen, omdat hij meewerkte aan de toetreding van Duits land tot de Volkenbond -de politicus naar wie zijn straat is vernoemd toch met helemaal brandschoon was. Zo meldde het naslagwerk dat Stresemann tijdens de eerste wereldoorlog één van de vurig ste voorvechters was van an nexaties, en dat hij in nauwe relatie stond tot de generaal en politicus Erich Ludendorf, die in 1923 deelnam aan de greep naar de macht van Adolf Hit ler. De kopers van de 127 huizen in Holy-Noord vinden het rond uit een rotnaam: Gustav Stre semannring. Zij vragen zich af „wie dat in Vlaardingen nu weer heeft bedacht". Eén van de bewoners schreef in een brief aan de makelaar. „Alsdat zo doorgaat, kunnen onze na komelingen wellicht nog wor den geconfronteerd met bij voorbeeld een 'Hitlerberg', of een 'Goermglucht'. Mag het iets anders wezen5" Schiedam Als het jeugdelftal van SW het vizier even scherp heeft afgesteld als hun grote voorbeeld en spits Peter van Velzen in het afgelopen seizoen, dan kan het morgen nog wel eens een lucratief middagje wor den voor peuterspeelzaal lenie Mienie. Tegenover elk doeltref fend schot staat een financiële vergoeding die de leidster van lenie Mie krijgt toegestopt. Het prijsschieten maakt deel uit van de feestelijkheden rond het slaan van de eerste paal voor het tweede kantoorgebouw achter station Schiedam: kantorenhuis Schiehove. Dit nieuwe complex wordt met negen verdiepingen één etage lager dan het ai in aan bouw zijnde Schieburg. De bouw van het kantoorpand Schiepoort moet het trio te zijner tijd volma ken. Voorzitter van de Kamer van Koophandel mr. R.P.M. de Bok zal 's middags de eerste officiële steunpilaar m de grond slaan. Vervolgens is het de beurt aan de voetballers van Schiedams eredivisïonistom die paal van elf meter te raken en geld voor de peuterspeelzaal uit Oost in de wacht te slepen. Schiedam Schiedam is weer volledig en (voor zover mogelijk) up to date in kaart gebracht. De derde kleuren- plattegrond is verschenen, die in opdracht van het ge meentebestuur door de firma' Falkplan-Suurland is ver vaardigd. Naast een groot aantal verbe teringen komt op de nieuwste versie ook de nieuwbouw wijk Spaland op de kaart voor. Het gaat daarbij om de eerste volledige woonbuurt De Akkers. De plattegrond Is onder meer bij het WV te verkrijgen. Vlaardingen De fikse buien in het pinksterweekeinde hebben de bewoners van de Jan van Ar- keistraat in Vlaardingen node loos ongerust gemaakt De buurt nam gisteren een gasluch t waa r. Toen de brandweer en het GEWB 's avonds ter plekke wa ren om enkele metingen te ver richten, bleek de stank geen ern stige oorzaak te hebben. Door de regen waren bodemgassen naar boven komen borrelen. Maasland/Maassluis Bij de Raad van State is een schors ingsverzoek inge diend tegen het besluit van de provincie het transport centrum in de Oude Camp- spoIder-Zuid te vestigen. Een Maasland er, wiens wo ning zich naast het geplande vervoerscentram bevindt, heeft de procedure gestart, Pogingen om de betrokken ge meenten Maasland en Maassluis en de reconstructiecommissie Midden-Delfland achter het verzoek te krijgen zijn mislukt „Dat heeft me verbaasd", aldus advocaat mr. P. Hoogenboom die namens zijn cliënt het ver zoek heeft ingediend. „Zij zijn net als wij der van net transportcentrum op deze plek. Samen hadden we sterker gestaan. Men wil het waarschijnlijk op de aanwijzing van de provincie laten aanko men. Als deze procedure slaagt is dat niet eens meer nodig". Volgens de indiener is de pro vincie niet bevoegd in te grijpen in het reconstructiegebied Mid den-Delfland. Gezien de wette lijke bescherming die de buffer zone tussen de grote steden ge niet zou alleen de Tweede Ka mer zo'n beslissing mogen ne men. Voorlopig is nog onduidelijk of de afdeling rechtspraak van de Raad van State het verzoek in behandeling wil nemen. Daar om heeft de Maaslander voor de zekerheid ook bezwaar aange tekend bij de provincie. Aan de Raad van State schrijft de bezwaarmaker dat hij 'one venredig nadeel' van het trans portcentrum zal ondervinden. Volgens hem weegt het te die nen belang —de bouw van het transportcentrumniet op te gen de grote schade, die de buurman door de bouw zal on dervinden. Volgens de indiener is nooit duidelijk gemaakt waarom het vervoerscentrum in het be schermde groengebied moet ko men. Hij wijst erop dat er geen enkel aanknopingspunt bestaat voor de opvatting dat het Mid- den-Delflandgebied een oplos sing moet bieden voorde plano logische problemen in het West- land. De verandering van het streek plan heeft volgens de indiener een incidenteel karakter. Hij voert aan, dat het plan alleen is gewijzigd om de komst van het transportcentrum mogelijk te maken. „Het besluit is daarmee bestuursrechtelijk ongeoor loofd". Als de afdeling rechtspraak van de Raad van State het verzoek ontvankelijk verklaart, dan dient de zaak naar verwachting over twee of drie weken. Rond 19 juni dus, op een moment dat de Maaslandse gemeenteraad een uitspraak moet doen over de wijziging van het streekplan; Hoogstwaarschijnlijk zal de raad zich opnieuw tegen de komst van het centrum in de bufferzone verzetten. Vlaardingen Twee lokalen van de voormalige school aan de Cu- rapaolaan in de Vlaardingse Westwijk zijn in de nacht van za terdag op zondag bi] een uitslaan de brand verwoest. Politie en brandweer dachten aanvankelijk aan brandstichting zij roken benzine in het gebouwmaar bij het onderzoek vanmorgen werd dat vermoeden niet bevestigd. In het gebouw hebben, naast Vlaardingse kunstenaars, de vo gelvereniging Icarus en de Ma rokkaanse vereniging een onder dak gevonden. Schiedam Onbekenden heb ben vanuit een trailer aan de Fokkerstraat een grote partij vlees gestolen. De vrachtwagen stond achter een afgesloten hek op het terrein van transportbe drijf De Blauwe Ster in Schie dam. De dieven maakten twintig dozen karbonades buit en een. half varken. De die feta! werd ge pleegd tijdens het pinksterweek einde. Vlaardingen Een Vlaardings echtpaar is in de nacht van vrij dag op zaterdag op de'Vette- noordsekade in Vlaardingen door twee Maassluisse jongens van de fiets getrokken en in el kaar geslagen. Man en vrouw waren met hun dertienjarige zoon op pad. De jongens sloegen de 43-jarige le fie vrouw van de fiets en trapten haar m het gezicht toen zij op de grond lag. Toen haar 47-jarige man haar te hulp kwam werd hij ook in elkaar geslagen. Het ge zicht van de vrouw werd zwaar gewond en de man liep een ge scheurde bovenlip op. Twee Maassluizen», zeventien en achttien jaar oud, die in de loop van de volgende dag werden aangehouden, hebben bekend dat zij het echtpaar hebben mis handeld. Een reden wisten zij voor hun gewelddadige actie niet te geven. Vlaardingen Een politieman heeft in de nacht van zondag op maandag in café De Arepol in Vlaardingen een kopstoot in het ge- zicht gekregen van een 27-jarige klant De man was in het café aan de Pnns Hendrikstraat als een wildeman tekeer gegaan. Hij had een meisje lastiggevallen en toen hem gevraagd was daarmee .op te houden had hij met barkrukken en bierglazen gegooid. De agenten wisten' hem niet meteen te kalmeren. Zij namen hem mee; naar het bureau. f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1