Oppositie veegt vloer aan met nieuw college 'Ik wil niet langer bang zijn voor mooi weer 'Zijdeveld houdt mij voor de gek' VLAARDIMOS DAGBLAD SCHÜDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bouwfonds koopt politiebureau Maassluis benoemt comité Vrouw wandelt over rijksweg Vrouw betrapt insluiper Inbrekers roven kassa's leeg KINDEREN VERMAKEN ZICH MET WONDEN 1 fhs£- Vemielgrage jochies verbijsteren ouders Vlaardingse coalitie bedolven onder amendementen SP helpt D66 aan referenda 't Startblok wacht nog steeds op goede ventilatie René schiet scherp voor Ienie Mienie Raadslid Els Hellwig boos op wethouder NAUTIK WATERSPORT MT'ü DONDERDAG 7 JUNI 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft het Schïedamse politie bureau aan de Lange Nieuw- straat gekocht De gebouwen, die op 19 juni leegkomen, krijgen een kantoor- en woonfunctie. Het voorste deel, een oud heren huis uit'de vorige eeuw dat op de Monumentenlijst staat, wordt geschikt gemaakt voor kantoor- doeleinden. Het achterste deel, grenzend aan de Nieuwe Haven, wordt gesloopt. Op de vrijko mende grond worden woningen gebouwd. De opbrengst van de verkoop is door de politie afgedragen aan het ministerie van binnenlandse zaken, dat daar een deel van de bousvkosten van het nieuwe bu reau aan het Bijdorpplein, mee fi nanciert Het nieuwe hoofdbu reau gaat op dinsdag 19 juni om twee uur 's middags open. De officiële ingebruikname volgt enkele maanden Later. Die staat gepland op 19 september. De opening wordt verricht door de minister van binnenlandse zaken Ien Dales. Haar voorgan ger Cees van Dijk sloeg twee jaar geleden de eerste paal voor het ongeveer 15 miljoen gulden kos tende bureau bij NS-station Nieuwland, Direct na de verhuizing krijgt de Schïedamse politie een ander te lefoonnummer. Het huidige nummer, 4260760, verandert op 19 juni in 4494499. Het alarm nummer 06-11 blijft gehand haafd. Om het publiek te laten kennis maken met de nieuwe huisves ting, zullen volgens commissaris Pjet van den Hengel verschil lende keren open dagen worden Maassluis—Een uitzeven Maas sluizen; bestaand comité gaat op zoek naar een Hongaarse stad, -die een stedenband wil aankno- - pen met de Eerste Stad aan de .Waterweg. Burgemeester en wethouders hebben de zeven geselecteerd uit veertig belangstellenden, die zich na een hoorzitting op 19 april beschikbaarstelden. .Het comité moet een werkplan opstellen, fondsen aanboren en sponsors werven. Het stadhuis levert ambtelijke ondersteuning. Het comité, dat de status van een stichting zal krijgen, doet elke drie maanden verslag aan wet houder Liesbeth Snoeck. Vlaardingen De politie heeft vanmorgen om half zes een 57- jarige Haagse van de rijksweg geplukt De vrouw, die behoor lijk was aangeschoten, was even daarvoor al door wegwerkers van de rijbaan afgehaald omdat zij een gevaar betekende voor het verkeer. Zij bleek afgelopen nacht thuis bij haar Vlaardingse pleegdochter te veel te hebben gedronken. Vlaardingen Een bewoonster van de Prins Hendriklaan heeft gistermiddag rond half drie een insluiper op heterdaad betrapt. Vanuit de keuken hoorde zij ge luiden op de bovenverdieping. In haar slaapkamer trof zij een insluiper aan, die zich snel uit de voeten maakte. Het betreft een ongeveer 1,65 meter lange jonge man met een tenger postuur en zwart golvend haar. Hij droeg een donkerbruine suèdejas en een donkerblauwe broek. Vlaardingen Uit een winkel pand in winkelcentrum De Lo per ts gisteren de kassa leegge roofd en. een hoeveelheid snoep goed meegenomen. Bovendien was een ruit van de toegangs deur vernield. De bedrijfsleider ontdekte de inbraak gistermor gen vroeg. Inbrekers die een winkel aan de Reigerlaan bezochten, hadden het eveneens op de inhoud van de kassa voorzien. Verder na menzij niets mee uit de zaak. Een 78-jarige bewoonster van de Roerdompstraat mist sinds gis termorgen tien uur een polstas, een portemonnee en haar rijbe- wijs. Dat is vermoedelijk meege nomen door een vrouw, die was binnengekomen omdat zij een hoeveelheid kleding zou komen ophalen. "1*- b Het Rode Kruis vakantieschip J. Henri Dunant trok gisteren tijdens een open dag in Vlaardingen veel bekijks van vooral kinderen en ouderen. De leeftijds groep daar tussenin was slechts mondjesmaat geïn teresseerd In de activiteiten die aan boord werden getoond. Ondanks de soms flinke regenbuien vermaakte met name de jeugd zich prima op het grote schip, dat lag afgemeerd in de Vlaardingse haven. Zij vonden het vooral leuk om een bloederige wond op hun hand te laten tekenen, maar stortten zich niet minder gretig op het maken van een cartoon van Ruud Gullit. Veel ouderen informeerden aan boord naar de mo gelijkheden een EHBO-opIeiding te volgen. Tot hun teleurstelling kregen zij te horen dat aan die cursus alleen mensen tot 55 Jaar mogen meedoen. Vlaardingen Een vijftal vernielzuchtige jongetjes heeft de afgelopen weken voor ongeveer anderhalve ton schade aangericht in de industriegebieden Vette- noordsepolder en De Ver gulde Hand. De jochies, die 2ich schuldig maakten aan joy-ndïng, be schadigden tientallen auto's, schopten ruiten in, reden een garagedeur uit zijn voegen en pleegden vernielingen aan een bedrijf in aanbouw. Hoofdver dachte is een jongen van 13 jaar. Volgens een politiewoordvoer der vielen de ouders bijna om van verbazing, toen zij hoorden aan welke wandaden hun 'lie verdjes* zich hadden schuldig gemaakt. Drie van de daders zijn nog zo jong, dat tegen hen geen proces-verbaal kan wor den opgemaakt. Behalve de jongen van 13 jaar voelde de politie twee jongetjes van 9, één van 10 en één van 12 jaar aan de tand. Drie van de knapen werden op tweede pinksterdag door de po litie aangetroffen op het ter rein van garage Van der Horst aan de Nettenboetsterstraat. Daarmee kwam de zaak aan het rollen. De andere twee werden in de loop van de week door de politie verhoord. Het vijftal bekende vernielingen te hebben aangericht bij de auto dealers Van der Horst, Evag en Eigenraam. De grootste schadepost noteer de Van der Horst. Op diens par keerterrein werden elf splin ternieuwe auto's beschadigd. Twee wagens werden volledig in puin gereden. De schade be draagt 60.000 gulden. Bij Eigen- raam aan de S werden bouwketen vernield^ pas gemetselde muurtjes omge duwd en ruiten ingegooid. De jongens van 12 en 13 kun nen voor de vernielingen wor den vervolgd. Zij 2ijn oud ge noeg om voor de kinderrechter te verschijnen. De andere drie gaan. wat justitie betreft, vrij uit. Voor behandeling door het bu reau Halt, dat alternatieve straffen uitdeen aan jeugdige vandalen, komt de zaak niet in aanmerking. Daarvoor is het schadebedrag te hoog. üoof AAD RIETVELD Vlaardingen Zeer eensgezind veegden de oppositiepartijen in de Vlaardingse gemeente raad gisteravond de vloer aan met het pro gramma van de nieuwe coalitie van PvdA, CDA en D66. Oppositieleider Rem» Poppe van de Socialistïese Partij' noemde het programma „een verzame ling slappe babbels". VVD'er Bram Zonne vond dat de coali tiegenoten in hun prachtige pro za „werkelijk tot boven het pla fond zweefden", SGP'er Rien Lensvelt had het over „mooie woorden" en Arnold van Kal ken var» Groen Links over „hol le frasen, veel halleluja-woorden en verder niks". De oppositie vond in het pro gramma, dat de titel 'Om de kwaliteit van de samenleving' heeft meegekregen, niets terug van 'de bestuurlijke, sociale en ruimtelijke vernieuwing, die de coalitie heeft beloofd. Om die vernieuwing dan zelf maar ge stalte te geven bedolf zij het col lege onder de moties en amende menten: liefst 74 in getal. Vlaardingen SP'er Remi Poppe heeft het college van PvdA, CDA en D66 voorge steld maar vast een paar refe renda te houden. Naar zijn zeggen deed hij dat om D66 een handje te helpen. „Die partij is zo uitgesproken vóór een referendum en nu lezen wij in het beleidsprogramma, dat er een studie naar moet worden gedaan". Poppe begreep de zin van zo'n onderzoek niet. „Hoe kun je nou het effect van iets onder zoeken als je het nog nooit hebt gedaan? Je moet gewoon in de appel bijten om te weten of hij zoet of zuur is". De SP'er stelde voor de Vlaar- dingers te raadplegen over de de sloop van het Weeshuis, het opofferen van de volktuinen op het Moermanterrein, de overslag van chemicaliën in het Vlaardingse havengebied, de bouw van luxe koopwonin gen aan de Vaart en van kan toren en flats nabij het Lies veld, Allemaal zaken waar zijn partij zich de afgelopen vier jaar tegen verzette. „Dan weet je hoe zo'n referendum werkt en hoe de bevolking over die besluiten van de ge meenteraad denkt". D66-wethouder Ton van der Steen kon een glimlach nau welijks onderdrukken. Hij gaat vanavond in op de sug gestie van Poppe. De stortvloed aan wijzigings voorstellen op het programma ontlokte PvdA-fractieleider Kees van der Windt de uit spraak, dat er zo van een nieuwe bestuurscultuur nog niet veel te recht komt. „In dat opzicht heb ben wij nog een lange weg te gaan", zei van der Windt. De coalitie wil juist dat de gemeen teraad zich meer met het vast stellen van de hoofdlijnen van het beleid gaat bezighouden. De uitvoering daarvan zou de raad moeten overlaten aan burge meester en wethouders en het ambtelijk apparaat. SP'er Remi Poppe liet weten dat zijn partij zich aan dat Voorne men weinig gelegen zal laten lig gen. „Wij maken zelf wel uit wat de hoofdlijnen 2ïjn. Wij laten ons niet ringeloren door de coalitie". Hij vond dat er een 'geur van progressiviteit om het program- door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Ad Geilvoet houdt zich de laatste maan den opvallend gedeisd. Nog steeds is de directeur van ba sisschool 't Startblok ontevre den over het klimaat in zijn school, maar de onderwijzer heeft de strijdbijl met verant woordelijk wethouder Chris Zijdeveld toch maar begra ven. Verleden jaar reageerde Zijde veld uiterst gepikeerd toen Geil voet niet langer van zijn hart een moordkuil maakte. De directeur vond dat de wethouder uiterst laks met de klachten van 't Startblok omging. „De politiek zit er nu gelukkig boven op. Wij kunnen ons weer beperken tot het geven van onderwijs". Als experiment werd het school gebouw twee jaar eerder geheel ingepakt in een glazen wand. Met name in de winter zou daar door het energieverbruik in de door de volksmond tot 'kas* om gedoopte school aanmerkelijk kunnen worden verlaagd. Deze opzet slaagde, maar de tro pische temperaturen legden in de twee achterliggende zomers feilloos de mankementen van het energetische systeem bloot. De zon verwarmde het gebouw dusdanig dat de zwetende onder wijzers en hun leerlingen ver koeling zochten op het grasveld. Toen het kwik verleden jaar op nieuw tot recordhoogten steeg, kon zelfs de inderhaast aange brachte vitrage de warmte niet uit het gebouw weren. Geilvoet verweet de gemeente een lakse houding. „Ik zie alleen het achterhoofd van de wethou der als hij de school aan een ex- cursïegroep laat zien", verklaar de de directeur toen. „Hij ver diept zich echter niet in onze problemen". Zonder het te beseffen raakte Geilvoet met zijn uitlating de achilleshiel van de wethouder. Want na de scherpe kritiek van Klein Links en D66 in de Spa- land-affaire kon Zijdeveld, met de verkiezingen in aantocht, best een succesje in zijn milieubeleid gebruiken. In lelie bewoordin gen trachtte de wethouder de aantijgingen van de ontevreden gebruikers te pareren. „Ik had niks tegen Zijdeveld en ik heb dat nog steeds niet", blikt Geilvoet terug. „Toch is de zaak toen behoorlijk geëscaleerd. Maar de persoonlijke irritaties waren na een gesprek direct uit de wereld geholpen. Het CDA pikte onze problemen politiek op en daarmee hadden wij ons doel bereikt". De politieke belangstelling mag zijn gekweekt, in deze lente zijn de klimatologische onvolko menheden in het schoolgebouw nog immer niet verholpen. Be loofde Zijdeveld verleden jaar dat de problemen in april 1990 uit de wereld zouden zijn. drie debatten in commissieverband, een aanvullend onderzoek door TNO en een interpellatie in de gemeenteraad later worden de noodzakelijke aanpassingen op zijn vroegst in het najaar ver wacht. Uit het onderzoek van TNO Directeur Ad Geilvoet van *t Startblok: 'De problemen zijn dit jaar gelukkig nog niet geësca leerd'. bleek dit voorjaar opnieuw, dat de problemen met de warmte en de ventilatie alleen met extra maatregelen verholpen kunnen worden. Naast een elektrisch be stuurde vitrage zou het gebouw moeten worden voorzien van een tweede ventilatiesysteem, dat verse lucht uit de koude noord/oosthoek moet aanzui- gen. Na de basisinvesteringen van 1,3 miljoen gulden moet ae gemeen teraad volgende maand beslissen over een extra kredietaanvraag van drie ton. „De politiek moet het maar zeggen", reageert Ad Geilvoet. „Of men ontmantelt het systeem of men stelt, extra geld beschikbaar. Als leraar ben ik alleen geïnteresseerd in een gezond klimaat in onze school. Wij hebben na driejaar geen zin meer om bang te zijn voor het mooie weer". „Na onze noodkreet van verle den jaar ben ik toch tevreden over de wijze van aanpak", zegt Geilvoet. „Alleen bij het tempo van uitvoering kun je vragen hebben. Maar als de techneuten in april waren begonnen dan was het misschien ook niet goed geweest", geeft de directeur van de school toe- „Waren dp maatre gelen zonder effect gebleven, dan zouden wij de gemeente on getwijfeld hebben verweten niet goed over de maatregelen te hebben nagedacht". Overdreven Verleden jaar noemde Chris Zij develd de klachten van het on derwijzend personeel overdre ven. Het binnenklimaat lijkt de wethouder op de eerste dag na de pinkstervakantie gelijk te ge ven. De koele, goed geventileer de werkkamer van directeur Geilvoet biedt een behaaglijke atmosfeer. „De problemen zijn dit jaar ge lukkig nog niet geëscaleerd", vertelt de directeur. ,3ovendien is erbij de leraren sprake van ge wenning. Er zijn enkele warme dagen geweest, maar het weer is gelukkig nog niet 20 exceptio neel als in juni 1989". In tegenstelling tot verleden jaar kunnen de 225 leerlingen nun lessen nog immer in de lokalen volgen, Geilvoet sluit echter niet uit dat de klassen bij een nieuwe hittegolf opnieuw het schoolge bouw zullen verlaten. „Verleden jaar ging ik nog wel eens in discussie met leraren als zij over de temperatuur in hun klas klaagden. In sommige ge vallen vielen de problemen vol gens mij wel mee. Maar ik sta niet de gehele dag in die klas te zweten. Als leraren last krijgen van de temperatuur, dan geef ik dat door aan het Stadskantoor. Dan gaan ze gewoon weer naar buiten". Schiedam Jammer dat John van Dijk gisteren niet aanwezig was bij het slaan van de eerste paal voor kantorenflat Schiebo- ve. Van Dijk, sponsor van SVV, had dan de jongste generatie van zijn club aan het werk kunnen zien. En waarschijnlijk had hij zich voorgenomen René Vol in het oog te houden. Deze in het rood-groen gestoken SW-pupil bezorgde met enkele welgemikte schoten peuter speelzaal Ienie Mienie maar liefst800 gulden. Bij het [penalty' schieten op een fel oranje beton- paal knalde René, die gewoon lijk als keeper wordt ingezet, vier keer raak- Elke treffer was goed voor honderd gulden en kantorenhuls-directeur C. Deer- enburg blij met de start van Schiehove verdubbelde dat bedrag met een royaal gebaar. Aangevuld met de rest van de 'doelpunten' van de jonge voet balbrigade kwam de peuter speelzaal uit Schiedam-Oost aan 1500 gulden, een bedrag dat Deerenburg zonder morren handje-contantje uitbetaalde. Direct na deze sportieve presta ties sloeg mr. R.P.M. de Bok,-di recteur van de Kamer van Koophandel Rotterdam, de oranje paal de grond in. Schieho ve is de tweede van drie kanto renflats die Kantorenhuis bouwt achter hetNS-statïon Schiedam- /Rotterdam-West De flat krijgt negen verdiepingen en wordt in de tweede helft van 1991 ,1* Schiedam CDA-raadslid Els Hellwig voelt zich voor de gek gehouden door PvdA- wethouder Chris Zijdeveld. Vorige week wimpelde Zijde veld een voorstel van Hellwig af een extra vergadering van de commissie cultuur te houden omdat hij 'niets te melden' had. Onderwerp van de vergadering had de directievoering van het Stedelijk Museum moeten zijn. Twee dagen later echter ontvin gen de leden van de commissie een brief, waarin Zijdeveld de benoeming van brandweercom mandant Arie Metaal tot inte rim-manager van het museum bekendmaakte. „Hij had dus wel degelijk iets te melden", aldus een gramstorige Hellwig. Stroomlijnen Door een beroep te doen op de verordening, dwong de CDA- vrouwe daags daarop alsnog een extra vergadering af; De uitno digingen daarvoor zijn echter nog niet de deur uit. De afdeling cultuur, sport en jeugdzaken op het stadskantoor zegt de convo caties één dezer dagen te zullen versturen. Els Hellwig wil snel met Zijde veld van gedachten wisselen o ver de artistieke leiding van het museum. Arie Metaal is alleen aangetrokken om de organisatie te stroomlijnen. Het tentoonstel- lingsbeleid is niet zijn eerste zorg. Maar ook op dat terrein moeten snel maatregelen getrof fen worden, vindt het CDA. Met de keuze V2n Metaal als in terim-directeur kan Els Hellwig zich wel verenigen. „Als mens straalt hij één en al rust uit en dat is wat het museum nodig heeft". Ook <le onlangs vertrokken mu seumdirecteur Hans Paalman, die de benoeming van Pierre Janssen als waarnemer wist te blokkeren, vindt de keuze voor Metaal zo gek nog niet „Een heel integer mens", zegt Paal man over zijn voorlopige opvol ger. ma zweefde', maar meer ook niet. Om de drie coalitiepartners dui delijk te maken dat er weinig vertrouwen bestaat in het voor nemen de burger meer bij het bestuur te betrekken, herinner den alle oppositiepartijen aan de discussie over het verkeer in "Vlaardinger-Ambacht. „Een paar weken geleden werden de wensen van de bevolking van Ambacht volledig genegeerd en nu staan hier die mooie zinnen over betrokkenheid. Je moet maar durven", sneerde Bram Zonne. Hij haalde landelijk WD-voorman Frits Bolkesteïn aan, die over de nieuwe regering zei dat die wordt gekenmerkt door ijdelheid, competentiestrijd en luchtballonnen, „Dat zou je over deze coalitie ook kunnen zeggen". De oppositie miste de financiële onderbouwing van het program. „In de financiële paragraaf zijn de mooie woorden ineens op", zei Lensvelt. „Nu 'ja' zeggen te gen dit programma is 'ja zeggen tegen belastingverhoging". En Van Kalken vroeg zich af hoe je nu een programma kunt goed keuren, als niet duidelijk is hoe de uitvoering moet worden be taald. „Het grote niets", noemde Zonne die paragraaf. Gelukkig De coalitiegenoten toonden zich uiteraard zeer gelukkig met het programma. PvdA'er Van der Windt waarschuwde de wethou ders alleen, dat zij de sociale ver nieuwing niet moeten laten ver zanden. Maar 'de verbetering van de directe woonomgeving in een algemene, brede benade ring' vond hij een goede hoofd doelstelling. „Dit is hei resultaat van hard werken", zei Wil van Rijn, „De sfeer geeft ons een groot ver trouwen. Wij kunnen tot zaken komen". Zelfs het CDA repte bij monde van fractieleidster Jopie Schumacher van de goede, colle giale sfeer in de onderhandelin gen. Terwijl toch het CDA tij dens die onderhandelingen har de woorden sprak over de on buigzame houding van met name D66, die een brede coalitie onmogelijk maakte. Nu sprak Schumacher van een goede start. „Wij moeten als ge meente een betere kwaliteit pro- dukt aanbieden. Daar heeft de burger recht op", zet zij. Wat Poppe de vraag ontlokte, of de CDA-woordvoerster het over politiek had, of over een was middel. VVD'er Bram. Zonne had in ie der geval één ding begrepen bij het lezen van 'Om de kwaliteit van de samenleving*: als over een onderwerp wordt geschre ven dat er een onderzoek naar moet worden gedaan, dan bete kent het dat de PvdA ertegen is. „Dit hele stuk staat bol van on derzoeken, studies, evaluaties, nota's. Plannen, plannen, plan nen. Ik zou zeggen: wacht u voor studies", waarschuwde hij CDA en D66. „Daar komt niets van te recht. uw weterapoftsdn* voor: Roei-, vis- en volgboten [Rioner), zeewaardige visboten (Rena), rubberboten (Bombard/2odiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B- motoren □iv, ski's en onderdelen. Trailers «n dtv.s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1