Provincie honereert aanpak Schievaart f Gezondheidszorg zit in driedubbele dwangbuis' Prijs voor jeneverfilm raad vals voor Dieven betrapt bewonderen Wethouder lichtte VlAAROfNGS DAeBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Stilte in Holy-Ziekenhuis, bitterkoekjes in Zonnehuis Limburgers Commissie harrewart over museum stadsgroen Vlaardingen OPROEPKRACHTEN/ VAKANTiEKRACHTEN ksd Maasland in trek bij burgemeesters-in-spé Marieke wint wedstrijd met roep om vriendschap Bromfietser vlucht weg Sporter slaat met barkruk NAUTIK WATERSPORT WHHNVEG DONDERDAG 14 .JUKI 1990 PAGINA 17 f Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4357066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. - Waterweg In de anders zeer drukbezochte polikli- niek van het Vlaardingse Holy-Ziekenhuis heerste gis teren een bijna onwerkelijke stilte. De bankjes in de hal, waar anders de patiënten bij tientallen op hun beurt wachten, waren leeg en van de meeste spreekkamers stonden de deuren wagen- j wijdopen. l Alle afspraken waren telefo- j nisch afgezegd door het balie- ij personeel. Wie het nummer van de poli belde, kreeg een ant- woordapparaat aan de lijn. Zo werd meegedeeld dathetperso- neel van het ziekenhuis een zon- dagsdienst draaide in verband met de acties in de gezondheids- zorg.. Het Holy nam gisteren geen pa- tiënten op. Er werd geen bloed geprikt, de revalidatie-afdeling lagnagenoeg stil en administra te en. technische dienst hadden I- X werk neergelegd. Alleen spoedgevallen werden behan- deld. Het 'stakende* personeel i hielp de collega's op de verpleeg- r afdelingen een handje. De zie leken kregen daardoor op deze ac- '--tiedag juist meer aandacht dan ze gewend waren. Alleen lieten zich weinig artsen zien. De meeste specialisten hadden een vrije daggenomen. Solidair Het actievoerend personeel werd zelf ook getroffen door de ongewone sfeer in het zieken huis. „Wat een stilte, je kunt een speld horen vallen", klonk het uit de mond van enkele ver pleegsters, op weg naar een ver gadering met Frans Kramer, woordvoerder voor AbvaKabo enCFO. De bondsbestuurder prees de so lidariteit van het Holy-perso- neeï, dat in feite buiten het cao conflict staat waarop de landelij ke actiedag was gericht. De me dewerkers van het Vlaardingse ziekenhuis hebben een ambte- narenstatus en profiteren niet mee van een eventuele loons verhoging in de gezondheids zorg. „Maar we doen toch mee, omdat we de bui natuurlijk zien han gen", aldus Peter Kamsteeg van het actiecomité. „Ook bij ons stijgt de werkdruk. We hebben nu nog geen klagen, maar dat kan in de toekomst makkelijk anders worden". Volgens bondsbestuurder Frans Kramer is de gezondheidszorg in eén 'dwangbuis met drie knel punten' gestopt.. De salarissen zijn.te laag, de budgetten van de zieken- en verpleegpleeghuizen worden gekort met als gevolg een inkrimping van het peiso- neel en tenslotte neemt de druk op de verpleegkundigen ook nog eens toe door het werken met steeds geavanceerder appara tuur. Revolutie Dat veel werkers uit de gezond heidszorg het water aan de lip pen staat, bleek ook uit acties in Schiedam. In het Schielandzie- kenhuis, dat gemeentelijke sala rissen betaalt, werd normaal ge werkt maar bij verpleeghuis Driemaasstede stapten ongeveer dertig medewerkers in ae bus voor deelname aan de demon stratie in Amsterdam. Ook Drie maasstede draaide een zondags dienst. Zorgen voor anderen is een schone taak, 'maar we wil len er zelf niet aan onderdoor gaan', vatte hoofdverpleegkun dige Wim Terporten de klachten samen. Volgens Terporten is Driemaas stede een van de vele instellin gen die draait met een perso neelstekort van twintig procent, Voor hem is het verlichten van de werkdruk belangrijker dan een salarisverhoging. Hoever BLOEDAFNAME AKTfE Op de actiedag gisteren werd geen bloed geprikt in het Holy- Zrekenhuis. De deuren van het la boratorium bleven hermetisch gesloten. Ook op andere afdelin gen werd een zondagsdienst ge draald. Driemaasstede wil gaan om dat doel te verwezenlijken, liet Ter porten in het midaen. „Met echt drastische acties hebben we toch wel moeite. Je kunt niet de pa tiënten de hele dag in bed laten liggen. Aan de andere kant: wat moet je, als de politiek zich star blijft opstellen?" Driemaashave, de dependance van het Sohiedamse verpleeg huis in Maassluis, hield zich gis teren afzijdig. Er werd een ge wone dienst gedraaid.. Ook ver pleeghuis Het Zonnehuis in Vlaardingen ondernam weinig actie, 's Middags werd een korte protestbïjeenkomst gehouden onder leiding van directeur Jon ker. Het personeel nam'zijn toe vlucht tot een uiterst subtiele vorm van demonstreren: bij de thee werden b/rierkoekjes geser veerd. Vlaardingen Ambtenaren uit het groene Limburg laten zich vandaag rondleiden langs het groen van Vlaardingen. De me dewerkers van de directie bos- en landschapsbouw van bet mi nisterie van landbouw en visse rij willen met eigen ogen zien hoe liefdevol en vooral hoe on conventioneel de gemeentelijke plantsoenendienst de kleine stukjes natuur in de stad beheert. Volgens J. Daggenvoorde van de plantsoenendienst is Vlaar dingen 'een beetje koploper' als het gaat om het ecologisch ver antwoorde beheer van het groen in de stad. Al jaren heeft de dienst het intensieve maaien van bermen afgeschaft en als uit gangspunt gekozen dat de plan ten er zijn voor de dieren. Glad geschoren grasbermen hebben plaatsgemaakt voor wilde vege tatie met veel bloeiende planten. De interesse van de Limburgers werd gewekt door een artikel in het tijdschrift 'Tuin en Land schap'. Daarin werden de be heerders van de heemtuin in de Westwijk en het buurtpark in Holy-Noord aan het woord gela ten. De consulent stedelijk groen van het ministerie belde onmid dellijk de Vlaardingse plantsoe nendienst en vroeg om een rond leiding. De Limburgers bekijken de Heemtuin, het oeverbos De Lickebaert en het wijkpark Holy. Schiedam Voormalig wet houder Luub Hafkamp heeft de waarheid geweld aange daan toen hij de Schiedamse gemeenteraad dit voorjaar inlichtte over de ontslagrege ling van museumdirecteur Hans Paalman. De VVD-wethouder vertelde de raadscommissie voor cultuur dat met Paalman was afgesproken dat hij na zijn vertrek als direc teur eind mei nog Ongeveer een jaar zou aanblijven om de collec tie te inventariseren. Hafkamps opvolger Chris Zijdeveld (PvdA) bestreed gisteren roet klem dat een dergelijke afspraak was ge maakt. Paalman zou volgens afspraak eind mei 'verdwijnen', aldus Zij develd. In het contract met de vroegtijdig vertrokken mu seumdirecteur staat niets over het aanblijven in een andere functie gedurende een jaar. „Het contract is daar heel eenduidig in"aldus Zijdeveld. Hans Paalman heeft altijd be weerd dat hij zich op verzoek van Hafkamp na zijn afscheid nog een jaartje zou terugtrekken* op de zolder van het Stedelijk Museum om achterstallig admi nistratief werk te doen. Ook de commissie, die afging op mede delingen van Hafkamp, ver keerde in die veronderstelling. Gisteravond, op de eerste com- missievergadering onder leiding van de nieuwe cultuurwethou der Zijdeveld, bleek echter dat een buitenstaander zal worden aangetrokken om de museum collectie op papier bij te werken. Dat is hard nodig, want veel stukken zijn niet alleen niet ge catalogiseerd, een aantal is zelfs niet verzekerd. Ruzie-aehtig De vergadering verliep gisteren deels in een ruzie-achtige sfeer. Niet heel de commissie, bijeen geroepen op verzoek van CDA- raadslid Els Hellwig, zag het spoedeisende karakter in van een discussie over de directie voering van het museum. Heü- wig kreeg het aan de stok met Pvd A-fractievoorzitter Hans Bakker, die het maar onzin vond te praten over vraagstukken die \al jaren boven de markt zwe ven'. Hellwig kreeg na veel geharre war de verzekering dat Zijde- veld geen nieuwe directeur voor het museum zal aantrekken zon der de commissie te raadplegen. De wethouder stelde tevens een nota in het vooruitzicht waarin de toekomstmogelijkheden van het Stedelijk op een rijtje worden gezet. „We kunnen tenslotte alle kan ten op: een museum over de plaatselijke geschiedenis, een museum voor moderne kunst of een museum met een permanen te Cobra-tentoonstelling". De profielschets van. de nieuwe di- récteur is afhankelijk van wat de raad met het museum wil. Brandweercommandant Arie Metaal, die ais manager tijdelijk de honneurs in het museum waarneemt, krijgt binnenkort versterking van een artistiek ad viseur. Deze eveneens tijdelijke kracht gaat zich bezighouden met het tentoonstellingsbeleid. Het vinden van zo'n deskundige is volgens Zijdeveld geen pro bleem. „Genoeg loslopend wild in de museumwereld", aldus de wethouder. De makers van 'The Ketel One Story' aan het werk in de directiekamer van Nolet. Bussum 'Een technisch ju- weeltje', Dat zegt de jury over The Ketel One Story, een in opdracht van Nolet Distil- leerderij gemaakt filmpje over het stoken van jenever. Directeur Karei Nolet van i het Schiedamse bedrijf kreeg gistermiddag in 't Spant in Bussum de SAM Award uit- T;' gereikt. Ook de makers van :c. de negen minuten durende c film regisseur Pieter-Rim de Kroon en scenarioschrij- ver Henjo Guijtjes, beide van Toonder Studio's kregen als ónderscheiding de fraaie schaal overhandigd. De SAM Award wordt jaarlijks uitgereikt door de Stichting Au diovisuele Manifestaties, De bes te producties dié in opdracht van het bedrijfsleven, de overheid of instellingen zijn gemaakt, vallen in deprijzen. Van de 130 film-en video-inzendingen sleepte Nolet de hoogste onderscheiding in de wacht. In een korte film wordt ambach telijk gestookte jenever als een exclusiviteit gepresenteerd, „Het programma", zo prijst de jury in haar rapport, „gaat recht op zijn doei af, in mooie beelden en met innemende humor". Van de 130 producties konden er in de ogen van de jury 104 de eerste- toets der kritiek doorstaan. Die waren een vertoning waard. De productiekosten voor deze films kwamen uit op zestien miljoen gulden, eén gemiddelde van an derhalve ton per film of video. Hoewel er in doorsnee liefst der tigduizend gulden meer per pro gramma werd gespendeerd dan in 1989, had de jury in Bussum wel een stevige kritische noot te kraken: „Het niveau van de dit jaar beoordeelde producties ligt gemiddeld beduidend lager dan vorig jaar". schoonhouders van gebouwen KSD werkt met moderne schoonmaak- methodes voor bedrijven, overheid en instellingen in de Randstad en daarbuiten. Gevraagd voor schoonmaakwerkzaam- heden te Schiedam voor tie echtend- en middaguren. Telefonisch aanmelden tijdens kantooruren: 010-4585311 of 01807-18044. Postbus 132 2920 AC Krimpen a/d IJssel van Polanenweg 3 Maasland.Liefst 45 sollicitanten hebben zich bij Commissaris der Koningin mr. S, Pa- tijn gemeld om mee te dingen naar het burge meesterschap van Maasland. Net als acht jaar geleden blijkt het dorp aantrekkelijk voor een beginnend burgemeester, want onder de kan didaten bevindt zich niemand die dit ambt al eerder bekleedde. „Er.?is voor Maasland een zeer grote belang stelling", stelde Patijn gisteravond tijdens een bijeenkomst met de Maaslandse gemeenteraad over dit legertje sollicitanten. Dat was ook al het geval in 1982, toen uit 3? kandidaten de enige vrouw uit dat gezelschap, Mieke Bloe- mendaal(D66): de gelukkige werd. Ditmaal stuurden 27 mannen en 18 vrouwen hun sollicitatie bij Patiin, die meldde dat er tussen de sollicitanten, die uit het hele land af komstig zijn, veertien wethouders zitten. In leeftijd variëren de kandidaten van 31 tot en met 56 jaar- De commissaris gaf ook inzicht in de politieke kleur van de sollicitanten, waarbij de VVD met veertien personen koploper is. Op de voet gevolgd met dertien r van het CDA-signatuur, tien van D66 en acht van de PvdA. Vlaardingen Voorzit ter Hans Klop van-de stichting Schievaart is gelukkig. De provincie heeft het groene licht gegeven voor de bouw en inrichting van woon huizen voor driehon derd verstandelijk ge handicapten in Maas sluis, Vlaardingen èn Schiedam. De nieuwe stichting Schievaart pre senteerde het plan voor die nieuwe aanpak in de zwakzinnigenzorg vier maanden geleden. De provincie heeft bij haar ad vies rekening gehouden met het gigantische tekort aan plaatsen in de zwakzinnigenzorg in de re gio Nieuwe Waterweg-Noord. Óp de wachtlijst voor plaatsen voor verstandelijk gehandicap ten staan zo'n duizend namen. Dat heeft de provincie ertoe ge bracht een aantal plaatsen in het noorden van Zuid-Holland te schrappen en het geld daarvan over te hevelen naar de stichting Schievaart. In het noorden van de provincie bestaat juist een overschot aan verzorgingspiaat- sen. Schievaart is met de gemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam in overleg over de vraag waar de ongeveer vijftig woonhuizen en vijf dagcentra kunnen worden gebouwd. De stichting denkt zowel aan nieuwbouw als aan het aanpas sen van bestaande woningen. De zwakzinnigen zullen een wo ning met z'n zessen moeten de len. „Echt gelukkig ben ik pas", zegt voorzitter Klop, „als die huizen ingericht en bewoond zijn". Hij heeft er goede hoop op, dat dat op korte termijn zal lukken. Alle drie de gemeenten hebben ui terst positief gereageerd op het verzoek van de stichting. Schievaart, opgericht door de stichting Zwakzinnigenzorg Nieuwe Waterweg-Noord en de Ursulastichting uit Nieuwveen, heeft het idee voor de huisves ting van verstandelijk gehandi capten in gewone huizen opge daan tijdens studiereizen naar Canada, de Verenigde Staten en Zweden. De stichting vindt dat zwakzinnigen meer als mens en minder als gehandicapte moeten worden behandeld. Schiedam Drie Schiedam mers zijn vannacht om drie uur in hun woonplaats op heterdaad betrapt bij een inbraak in een winkel aan de Westfrankeland- sestraat De politie werd gealar meerd door buren, die gestom mel in de winkel hoorden. Bij aankomst vonden de agenten de drie dieven. Marieke Gorissen (links) ir» een T-shirt met afbeelding van de winnen de tekening. terreur. Deze benadering was gericht op de oorlogsherdenkin- gen,'die in de eerste dagen van mei veel aandacht trokken. Schiedam Een zwarte eri een witte hand drukken el kaar de hand. 'Zo moet het', bedacht Marieke Gorissen als bijschrift voor haar tekening. En deze simpele, doch doel treffende boodschap van de leerlinge uit de hoogste klas van de Schiedamse Goeman Borgesiusschool was goed voor de eerste prijs in een te kenwedstrijd tegen racisme. Een knappe prestatie, want maar liefst 120 basisschoolleer lingen uit Schiedam-West had den hun geëngageerde bood schap in een tekening verpakt Het viel niet mee om een win naar aan te wijzén, vertelde jury voorzitter Marcel Kröger giste ren in wijkcentrum De Erker. Dat Marieke uiteindelijk won, deed volgens hem niets af aan de prestaties van de andere scholie ren. De prijsuitreiking vormde giste ren het slotstuk en het hoogte punt van het onderwijsproject, waarin het Anti Racisme Infor matie Centrum, De Erker en vier Schiedamse basisscholen werden betrokken. De leerlin gen, afkomstig van de Goeman Borgesiusschool, de Prins Mau- ritsschool, De Harlekino en de Sint Jansssehool, bezochten vo rige maand in De Erker de ten toonstelling, waarin de strijd te gen het racisme centraal stond. Het Rotterdamse informatiecen trum vroeg verleden maand in de tentoonstelling veel aandacht voor de slachtoffers van de Nazi- Sporen De getoonde verschrikkingen hebben hun sporen nagelaten bij de leerlingen, zo blijkt uit een aantal tekeningen. Met teksten als 'fascisme is moord' en 'Joden zijn ook mensen' en een teke ning van een hakenkruis op een stopbord uiten de scholieren hun afschuw over de oorlogsmisda den. Uit de aard van de bekroonde te keningen bleek, dat de jury een meer algemene aanpak hoger waardeerde dan de teksten, die hun waarschuwende karakter ontlenen aan de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog. De teksten op de bekroonde posters van Esther Heijster ('discrimina tie is zelfmoord') en Wendy van Koesveld ('iedereen heeft recht op vrijheid"), vielen net als de poster van de winnaar van de eerste prijs in dit genre. De tien prijswinnaars kregen een pak stiften, een button en een ansichtkaart mee naar huis. De beste tekening werd speciaal voor winnares Marieke Gorissen afgedrukt op een t-shirt. De win nende tekeningen krijgen een plaatsje op de rondreizende ex positie van het Anti Racisme In formatie Centrum, verklapte Marcel Kröger aan de enthou siaste leerlingen. Bij het Rotter damse centrum kunnen belang stellenden de winnende afbeel dingen tegen kostprijs bestellen. Vlaardingen Een 22-jarige Vlaardinger nam vannacht de benen, toen hij op de Mamixlaan in zijn woonplaats met zijn brommer een fietser had aange reden, De fietser, die de straat overstak, brak bij de aanrijding een middenvoetsbeentje. De bromfietser werd drie kwar tier later aangehouden toen hij terugkwam om zijn tweewieler op te halen. De politie had toen inmiddels ontdekt dat de brom mer op oudejaarsavond in Rot terdam was gestolen. De jongen vertelde dat hij de brommer voor 1500 gulden had gekocht. Hij werd in de loop van ae nacht door de politie naar huis ge stuurd. Bij een aanrijding op de kruising van de Floris de Vijfdelaan en de Maralhonweg is vanmorgen vroeg een 47-jarige Vlaardinger ernstig gewond geraakt. De man. verzuimde, toen hij in zijn perso nenauto de Marathon weg over stak, voorrang te verlenen aan een vrachtwagen. Het slachtof fer werd overgebracht naar het Holy-Ziekenhuis. Vlaardingen Een bezoeker van het sportcentrum aan de 2e Van Leijden Gaelstraat 'in Vlaardingen heeft gisteravond een 44-jarige inwoner van die* stad met een barkruk op zijn hoofd geslagen. Het slachtoffer kwam verhaal halen, nadat hij op straat ruzie had gekregen over het feit dat hij zijn auto pal voor de deur van het sportcen trum parkeerde. Toen de 44-jarige man rond ze ven uur rijn auto in de 2e Van Leijden Gaelstraat had gezet ■werd hij belaagd door een aantal bezoekers van het sportcentrum. Zij scholden hem de huid vol. Toen de man daar met de eige naar van de sportschool oyer wilde praten werd hij bij de deur met een barkruk aangevallen. De man wérd met een hoofd wond naar het Holy-Ziekenhuis overgebracht. De recherche stelt een onderzoek in naar de exacte toedracht van de zaak uw waiersportadrea roer: roef-, vis- en volgboten (Pioner). zeewaardige vlsboten (Rana), rubberbolen (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie vari Mercury Ö.B. motoren Dtv. ski'a en onderdelen. Trailers en dlv. accessoires. W.*V« IVaT WC' o;i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1