Veel 'milieu' op de elfde Furie-ade Schadeclaims wegens bouw politiebureau Getergde havenbewoners beramen nieuwe actief Kabouters fleuren stad op Geluidswal op j'n vroegst in 1995 VLAARQINGS OABBLAO S lm 11 ft> COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Misschien kapen we de veerboot wel' Timmermans wil gesprek Avondvierdaagse zit er weer op 'Onze huizen zakken als een baksteen' Ring voor kerkuiltjes 'Wandelingetje in park levensgevaarlijk' De Snaijer voelt zich 'bedonderd' Hardleerse inbreker veroordeeld tot jaar cel Winkeldief jubileert Mggjga vhterweg Regionale redadie: Brede Havenstraat 6. »iai BC V.aardhgen. Postbus 4008, 3130 KA Vtordingen. Tyfoon: „{g^SSasl 4352066. <350557-sponredacfe 4345209. TOefe* 010-4^T VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAGINA 17 Maassluis De elfde Furie- ade laat nog enkele maanden op zich wachten, maar de or ganisatoren hebben het pro gramma van het grote mari tieme feest al bijna rond. Wa ren visserij en stoom in vori ge jaren de kernthema's, in samenspraak met de ge meente Maassluis vragen de organisatoren dit keerop 6 oktober aandacht voor het milieu. Als onderdeel van de braderie zullen Furie-ade bezoekers dit jaar rond de oude havenkom een milieumarkt ontwaren. Op de markt, die wordt georganiseerd door het gemeentebestuur, kun nen belangstellenden ideeën op doen voor een milieuvriendelij ker consumptiegedrag. „Wij zijn zeer blij met deze markt", zegt wethouder Jan Storm (D66). „Op deze wijze krij gen wij de kans voor duizenden mensen een stukje milieubeleid naar voren te brengen". Voor het bestuur van de Furie-ade vormt de markt slechts een on derdeel van het dagprogramma, maar de gemeente beschouwt die als de apotheose van de mi- lieudagen, die het in de eerste week van oktober op de agenda heeft gezet. „We introduceren in deze week de aanmoedigings prijs voor bedrijven die zich mi lieuvriendelijk gedragen", kon digt Storm aan. De Furie-ade mag in het teken van het milieu staan, 'de kans is niet uitgesloten dat natuurlief hebbers tijdens hun visite aan de Furie-ade toch even de wenk brauwen fronsen. De plaatselij ke autodealers krijgen de kans hun nieuwste produkten aan de massa te tonen op een heuse au toboulevard. Geldt de promotie van automo bielen niet als het toppunt van milieubewustzijn, ook de lucht macht staat met haar luchtshows niet in de eerste plaats bekend om hun liefde voor flora en fau na. „We geven concrete handrei kingen die kunnen bijdragen aan een beter milieu in Maas sluis", verdedigt bestuurslid Jaap de Nie de omstreden pro gramma-onderdelen. „Maar we kunnen onze ogen nu eenmaal niet sluiten voor de werkelijk heid". Tegenprestatie Onderdeel van die werkelijk heid is, dat een grootscheeps volksfeest als de Furie-ade valt of staat met de bijdragen van sponsors. Tot de geldschieters behoren de autoverkopers, die voor hun bijdragen uiteraard een tegenprestatie verlangen. „De totale kosten bedragen dit jaar 63.000 gulden", legt praeses Hein Swanenburg uit. „Een heel verschil met de beginjaren, want toen werd de dag voor 20.ÖÖQ gulden georganiseerd. Maar van een maritiem feestje zijn we uit gegroeid tot een grootscheeps volksfeest". Met name de vrijdagavond voor het eigenlijke festijn, die drie jaar geleden voorzichtig aan het programma werd toegevoegd, krijgt steeds meer cachet. Dit voorprogramma, dat binnen het organisatiecomité bekend staat als de 'avond voor de Sluizers' doet door het opvoeren van het aantal activiteiten niet langer onder voor het gebeuren op za terdag. Net als verleden jaar zijn de oude schepen in de haven op deze avond verlicht, terwijl de hui zenbezitters in de oude stads kern meedingen naar de prijs voor de mooist verlichte en ver sierde woning. Ook het vuur werk is dit jaar opnieuw van de partij, al is het spektakel ver plaatst naar de buitenhaven. „De brandweercommandant kreeg verleden jaar bijna een hartaanval", verklaart Hein' Swanenburg de keuze voor een nieuwe locatie. „Door de felle storm vlogen de huizen rond de oude haven bijna in de brand". Een nieuwe attractie op de vrij dagavond vormt de muziek. Dansschool Henk Sitton organi seert met het bestuur van de Fu rie-ade een jazznight en op het Schanseiland kunnen jongeren zich tegelijkertijd in een feest tent vermaken met popmuziek. De eigenlijke Furie-ade staat als vanouds in het teken van het maritieme gebeuren. Naast het bezichtigen van oude boten kun nen bezoekers luchtvaartshows en duïkdemonstraties van Smit- Tak gadeslaan. Ook het hon derdjarige waterleidingbedrijf en het recreatieschap Midden- Delfland grijpen de dag aan om hun werkzaamheden voor het voetlicht te brengen. Maassluis Boze bewoners van 't Hoofd beraden zich van avond op nieuwe acties tegen de losactiviteiten aan de Burge meester de Jonghkade. Eerder deze week braken zij een deel van de kade open en de kans is groot dat zij na het weekeinde met hardere acties tegen het langsdenderende vrachtverkeer gaan ageren. Net als twee jaar geleden protes teren de bewoners tegen de overlast in het havengebied. Twee jaar geleden kwamen zij in het geweer tegen de lawaaiige vrachtauto's van overslagbedrijf Cotrano, nu richten de pijlen zich op het ongemak, dat wordt veroorzaakt door twee andere overslagbedrijven De firma Bol is een van die be drijven. Op de Burgemeester de Jonghkade laadt dit bedrijf reeds sinds vier jaar potgrond over in vrachtwagens. Een vreemde zaak, vinden de bewo ners. Zij worden gesterkt door een uitspraak van de Raad van State. Als uitkomst van de twee jaar geleden aangespannen be roepszaak besliste het hoogste rechtscollege juist deze week, dat er op de Burgemeester de Jong hkade geen plaats is voor perma nente havenactiviteiten- „De gemeente zegt dat Bol ge bruik maakt van tijdelijke facili teiten", reageert bewoner Peter Bestebreurtje schamper. „Maar onder tijdelijk verstaan wij toch iets anders". Emoties De plotseling weer opgelaaide emoties worden niet verklaard door de activiteiten van over slagbedrijf Bol alleen. De voor- btjrazende vrachtwagens met potgrond zijn de bewoners al ja- -ren een doorn in het oog. Echt woest werden zij pas toen de fir ma Van Oort onlangs toestem ming kreeg voor het overslaan van basaltkeien aan de Burge meester de Jonghkade. De kei entransporteur tartte de bewo ners door elke tien minuten met een vijftonner langs te scheuren. Toen was de maatvol. Nadat de bewoners van de straat hun tanden hadden laten zien, liet het gemeentebestuur afgelo pen dinsdag snel geluidsmetin gen verrichten aan de Burge meester de Jonghkade. Het Ja- waai bleek de normen, te boven te gaan, waarop de keientran sporteur zijn activiteiten moest staken. „Daar zijn we blij om, maar te gen de overlast van Bol wordt nog steeds niets ondernomen", schetst Peter Bestebreurtje de si tuatie. „En tot overmaat van ramp gaat Key en Kramer over twee weken 10.000 ton pijplei dingen overslaan. Dan zitten we weer in de herrie". „De bewoners zijn het spuugzat", zegt Bestebreurtje. „We hebben geëist dat de losactiviteiten van Bol onmiddellijk worden stopge zet. Gebeurt dit niet, dan bestaat de kans dat de pont naar Rozen burg volgende week wordt ge blokkeerd. Misschien wordt de veerboot wel gekaapt". Keien Dacht de gemeente na de acties van 1988 geen kind meer te heb ben aan de bewoners, door het incident met de keientranspor teur staat de situatie weer op scherp. „De gemeente trektzich niks van onze belangen aan", stelt Bestebreurtje. „2e duwen ons deze overlast gewoon door .de strot". Volgens Bestebreurtje, die niet aan de acties meedoet maar zich wel tot woordvoerder van de on tevreden wijkbewoners heeft ontpopt, heeft de gemeente de protesten aan zichzelf te wijten. Er is nog steeds geen eenduidig bavenbeleid, waarom de buurt heeft gevraagd. Twee jaar na de eerste acties blijft de politiek de keus tussen wonen en werken in het oude havengebied voor zich uit schuiven. „Ik vind het prima als de ge meente havenactiviteiten aan de Burgemeester de Jonghkade wil", zegt Bestebreurtje, „Maar dan moeten ze de bewoners aan 't Hoofd wegsaneren. Zolang wij hier wonen moet de gemeente gewoon rekening houdt met de wet geluidshinder. Als ik te hard met mijn auto rij, krijg ik ook een bekeuring". Schiedam Kabouters van de Tono scoutingroep uit Schiedam gaan de stad opfleuren met groen. Twee jaar lang hebben de scouts verschillende planten ge kweekt in de heemtuin. Morgen worden de plantjes uitgezet langs de Bernardus lJzerdraat- singel in Woudhoek. Heemtuinbeheerder Hans Buis man heeft de kabouters de fijne kneepjes van het tuindersvak bijgebracht Onder zijn leiding werden de zaadjes op de ge- meentekwekerij zo goed ver zorgd, dat de kiemplantjesal snel opschoten en uitgroeiden tot vol wassen planten. Buisman koos het groen met zorg. De door de scouts geadop teerde plantjes voelen zich bij zonder goed thuis in grasbermen en langs slootkanten. Soorten als blauwe knoop, brunei, pastinaak en koninginnekruid zijn speciaal uitgekozen op het aantrekken van vlinders. De scouts van de Tonogroep zijn Ide jongste vrijwilligers die zich in Schiedam inzetten voor na tuurbehoud. Maassluis Wethouder Ruud Timmermans van ha venaangelegenheden is vooralsnog niet van plan te wijken voor het ultimatum, dat enkele getergde bewo ners van 't Hoofd aan de ge meente hebben gesteld. De bewoners willen dat overslagbedrijf Bol haar acti viteiten onmiddelïjk staakt, maar volgens de wethouder zijn de activiteiten van Bol in overeenstemming met de af spraak, die de gemeente en kele jaren geleden met de be woners van 't Hoofd heeft ge maakt. Bestuursleden van de wijk- organisatie 't Hoofd weten echter niets van deze monde linge afspraak, waarin de be woners akkoord zouden zijn gegaan met tijdelijke cver- slagactivïteiten. Zij lijken al leen geïnteresseerd in de vraag, of het overslaan van potgrond op de Burgemees ter de Jonghkade in over eenstemming is met de hin derwet. „Ik heb behoefte aan een ge sprek, waarin alle oude af spraken eens -worden door genomen.", zegt Timmer mans. „De wijkorganisatie moet maar bepalen, welke bewoners 't Hoofd kunnen vertegenwoordigen". In de tussentijd is Timmer mans niet van plan te wijken voor de dreigementen van de wijkbewoners. „Deze verha len bevreemden mij. Offi cieel heb ik niets over deze acties gehoord'. Bovendien lijkt het mij niet verstandig om vooruitlopend op het ge sprek tot actie over te gaan. Zo werkt de democratie vol gensmij niet". doorSANOERSONNEMANS Schiedam Enkele ge zinnen van de Sehie- damseweg hebben een schadeclaim ingediend tegen de Schiedarnse po litie. Volgens de Bijdor pers zijn hun woningen verzakt door het zware bouwverkeer, dat het laatste jaar op gang kwam voor de bouw van het nieuwe politiebu reau. De bewoners vin den het ook onverteer baar dat het gebouw hun uitzicht heeft weggeno men. „Maar dat is nog niet alles", doet mevrouw Dijkshoorn haar be klag. „Tijdens de informatie avond in ons wijkgebouw werd gezegd dat er voor onze deur maar één etage zou komen, maar het gebouw is twee maal zo hoog. Na de aanleg van station Nieuw- land hadden we nog een redelijk uitzicht, maar dat is nu helemaal weg". „Het landelijk karakter dat we door de sloot en het bruggetje hadden, is ook verdwenen. Het bruggetje is weg en de sloot ge dempt Ik hoop maar dat het ver keer bestemd voor het politiebu reau, via de hoofdingang gaat en niet achterom. Anders worden we knettergek". De heer Vuyk, sinds 59 jaar woonachtig op de Schiedamse- weg, heeft ook weiniggoedsover voor bet gemeentelijk beleid, „Het is afschuwelijk. We hebben alleen maar last van het bureau. Laatst hebben ze de airconditio ning laten proefdraaien. Dat ding staat natuurlijk precies aan onze kant op het dak. We hebben het hele weekend in de rotherrie gezeten". Samen met zijn buurvrouw, me vrouw Romhn, is de gepensio neerde melkboer inmiddels tot aktie over gegaan. „We hebben een brief aan de gemeente ge stuurd. Over een schadeclaim, •want onze huizen dalen enorm in de waarde. Het zal wel vijf jaar duren eer die zaak helemaal rond is, maar je moet toch ergens beginnen", roept de radeloze be woonster uit. „Het ergste is nog dat de ge meente nog nooit met ons con tact heeft gezocht. Ja, toen de eerste paal werd geslagen, kwa men twee agentjes een bloem- stukje brengen. Met tranen in mijn ogen heb ik het aangeno men. De ellende is trouwens nog steeds niet voorbij. Ais er een zandauto langs rijdt, sta ik boven echt te schudden. Door al dat verkeer zakt ons huis als een baksteen. Ik vind het allemaal heel erg triest Men heeft ons ge woon links laten liggen". In de woningen van de echtpa ren Komijn en Lanser zijn door het heiwerk en vrachtverkeer scheuren ontstaan. Het aanne mersbedrijf Slavenburg stelde de bewoners bij een dergelijke constatering wel een schadever goeding in het vooruitzicht, maar daar nemen de boze Schie dammers geen genoegen mee. „Vijfhonderd gulden willen ze geven", zegt Els Lanser minach tend lachend. „Uiteraard pikken we dat niet Ook wij dienen een schadeclaim in, want we ziin er achter gekomen dat de bouw van het politiebureau achter het bestemmingsplan is omgegaan". „Voor mij", vult mevrouw Ko mijn aan, „is het allang niet meer plezierig wonen. Je kijkt op een blinde muur, het huis komt scheef te staan, om nog maar niet te spreken van de geluidsover last die de sirenes dadelijk zullen veroorzaken. Wout van der Schalie (links) en Ger Hoek (midden) hebben met enkele KNNV'ersde kerkuilen ge ringd. Het zeldzame vogelpaar bleek vijf jongen te hebben. Schiedam Glunderend kwamen Wout van der Scha lie, voorzitter van de Water weg-afdeling van de KNNV, en ringmeester Ger Hoek te rug uit de toren van de Dorpskerk in Kethel. Het kerkuil-paarde, dat zich daar onlangs nestelde, heeft vijf kuikens gekregen. De koster van de kerk en ook de leden van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging had den er nooit meer dan vier gade geslagen Hoewel de volwassen nachtvo gels gisteren het nest hadden verlaten en dus niet kon worden nagegaan of zij al waren geringd, konden de vijf pullen niet ou der dan twee, drie weken wel worden 'gemerkt'. Om hun poot je bevindt zich nu een ring met de mededeling Vogeitrekstation (VT) Arnhem plus een serie nummer. Volgens ringmeester Hoek blij ven de kerkuilen, die meer dan een kwart eeuw de provincie Zuid-Holland hebben gemeden, zo goed als zeker op hun stekkie zitten. Schiedam heeft daarmee een uniek en zeldzaam bezit: voor zover bekend zijn er in de provincie nooit eerder broeden de Tyto Alba's geweest. „Maar", zegt Ger Hoek, „dan moeten we wel wat aan het vos- senprobleem doen. Want het^ verhaal doet al de ronde dat de boeren gif willen strooien, om dat niemand wat aan die vossen doet. Dat zal betekenen dat ook de prooien van de kerkuilen vergiftigd raken". Vlaardingen Een rustig wandelingetje over het Har- gapad door park 't Nïeuwe- lant in Vlaardingen is bijna niet raeer mogelijk. Steeds meer automobilisten gebrui ken het fiets- en wandelpad door het park, dat aansluit op de Schiedarnse Sportlaan, als sluiproute. Bewoners uit de buurt gaan daartegen protes teren bij burgemeester en wethouders van Vlaardin gen. Vooral sinds de jongerensociëteit VOJ in het park een onderko men betrok komt er steeds meer sluipverkeer door de groene oase tussen de Van Hogendorplaan en de spoordijk, beweren bewo ners van de Schimmelpenninck- straat en de Van der Palmstraat Een oase van rust is het allang niet meer. Auto's hoeven alleen maar bij huishoudschool Die Vlaerdingb e de stoep over te ste ken en zij rijden in park 't Nieu- welant. „Een belemmering ko men zij verder niet tegen", schrijft het bewonerscomité in de brief waarmee het binnen kort langs de deuren ^aat. Het autoverkeer in het park leidt volgens het comité tot le vensgevaarlijke situaties. Om niet al te lang in overtreding te zijn zouden de automobilisten plankgas geven op het Harga- pad. „Levensgevaarlijk voor alle andere gebruikers van het pad, voor de scholieren van de huis houdschool en zeker voor onze kinderen. Wandelaars in het Nieuwlandpark moeten vaak haastig wegduiken voor auto's of brommers". Het comité doet b en ween aan tal suggesties aan de hand om het probleem op een simpele manier te verhelpen. Paaltjes bij de in gang van het park zouden het meeste sluipverkeer wel weren. Het Hargapad scheiden in een gedeelte voor wandelaars en een gedeelte voor fietsers, waardoor et een stuk smaller wordt, zou ook helpen. Het illegaal gebruik van het pad vinden de buurtbe woners 'onaanvaardbaar'. Eén medestander hebben de be woners al gevonden in de ge meenteraad. De Socialistïese Partij hielp bij het opstellen van de brief en het op touw zetten van de handtekeningenactie. Vlaardingen CDA'er Leo de Snaijer voelt zich 'bedon derd" door het vorige college van burgemeester en wet houders van Vlaardingen. Dat college zou hem hebben voorgelogen toen de CDA'er aandrong op maatregelen te gen geluidhinder van de A 20 in de Westwijk. Toen De Snaijer op 27 februari een brief stuurde aan het minis terie van verkeer en waterstaat kreeg hij van b en w te horen, dat het ministerie al geruime tijd eerder was verzocht de A 20 ter hoogte van de Westwijk op te ne men in de meerjarenplanning geluidhinder. En wat blijkt uit het antwoord van minister Han- ■ja Ma ij-Weggen aan De Snaijer? Pas op 28 februari van dit jaar vroeg de gemeente Vlaardingen om maatregelen voor het terug dringen van de geluidhinder. „Nadat ze van mijn brief hadden gehoord zijn ze op het stadhuis als de donder ook een brief gaan schrijven'*, is de conclusie die De Snaijer trekt. „Dit is een vreem de zaak. Het antwoord van de minister verbaast mij in hoge mate". De Westwijkbewoners, die al ja ren klagen dat zij veel last heb ben van het verkeerslawaai van de A 20, kunnen uit de brief van minister Maij-Weggen aan de CDA'er weinig hoop putten. Pas in 1995 of 1996 zal Rijkswater staat aan de bouw van een ge luidsscherm beginnen. „Eerst op 28 februari 1990 heeft de ge meente de betreffende situatie aangemeld voor opname in de meerjarenplanning geluidhin dermeld t de minister. Jopie Schumacher, die De Snaij er als fractievoorzitter van het CDA opvolgde, heeft inmiddels in schriftelijke vragen aan het nieuwe college van b en w om opheldering gevraagd. Zij wil weten waarom pas drieëneen halve maand geleden, na een nieuwe protestactie van buurt bewoners, de gemeente actie heeft ondernomen. Schumacher is bovendien be nieuwd, of de gemeente bereid is zelf geluidwerende maatregelen te treffen als het rijk inderdaad pas in 1995 een geluidsscherm wil financieren. Een mogelijk heid die de bewoners hebben aangedragen is het planten van een haag van reuzenbamboe. Dat zou al op korte termijn enig soelaas bieden. De Snaijer is het met de klagen de bewoners in de Westwijk eens, dat er snel maatregelen moeten worden genomen. Een paar maanden geleden is de CDA'er, op uitnodiging van de buurt, een ochtendje ter plaatse wezen luisteren. „Het is werke lijk een vreselijk toestand", vindt De Snaijer. „Je wordt daar bijna gek van de herrie". i De avondvierdaagse voor Vlaardingse wandelaars zit er weer op. Gisteren defileerden 3095 fitte tippelaars betaden met de traditionele bloemen langs burgemeester Fred van Lier en de voorzitter van het organisatieco mité, politfe-inspecteur Ruud Meijer. Hadden ook de vijf uitval lers het ererondje op de Markt kunnen meemaken, dan waren op de kop af 4000 wandelaars de eindstreep gepasseerd. Het aantal deelnemers viei de or ganisatie niet tegen. De Vlaar dingse Politie Sport en Ontspan ningsvereniging, die het evene ment voor de 44e keer op touw zette, had wegens het wereld kampioenschap voetbal rekening gehoudenmet een uitgedund deelnemersveld. Maar voor velen bleek een ontspannen wandeling aantrekkelijker dan turen naar de buis. De christelijke basisschool Het Baken uit Holy-Zuid won dit jaar de wisselbeker. De jury oor deelde dat de leerlingen en hun begeleiders het leukst verkleed waren. De Baken-delegatie had zich verkleed als clowns. Rotterdam/Maassluis De Rotterdamse rechtbank heeft een 18-jarige Maassluizer gis teren veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. De officier van justitie eiste twee weken geleden een jaar gevangenisstraf tegen de man, die terecht stond voor een serie inbraken in zijn woonplaats. De Maassluizer, die al eerder in de gevangenis en in een tucht huis zat, moest volgens officier van justitie D. Hart „met de botte bijl worden aangepakt" omdat hij telkens het slechte pad op ging. Twee dagen nadat hij in november vorig jaar was vrijge laten, pleegde hij opnieuw een inbraak. De veroordeelde werd verdacht van inbraken in wo ningen waarbij onder andere sieraden, video-apparatuur, en buitenlands geld werden buitge maakt. In de zaak van een Schiedam mer van 21 jaar, tegen wie veer tien maanden cel was geëist we gens negen inbraken en twee diefstallen, ts nog geen uitspraak gedaan. De rechtbank heeft be sloten zijn zaak opnieuw in be handeling te nemen. De ver dachte verschijnt op 12 juli voor de tweede maal voor de rechter. Schiedam In een vestiging van de Marskramer in Schiedam vierde een winkeldief gisteren een jubileum. Hij werd voor de honderdste keer gearresteerd, juist op het moment dat hij de zaak wilde verlaten met voor 250 gulden aan zemen lappen op zak. De man, een 35-jarige Rotter dammer die verslaafd is aan ver dovende middelen, zette de jubi leumviering noodgedwongen voort op het politiebureau. Volgens inspecteur Hans Meijer gaat het niet om een uniek geval. „Er zijn er wel meer die hier heel vaak komen". Een Nashua fa* kost maar 49,- per maand. {exclusie! BTW) JOHN C. HEIJ kanioorservice ftrfc de Derdetaan 25 vlaardingen West wijh Z iet 0lCM6ö0609-tex 0104603668

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1