Niemand wil loslopende vrijwilligers 1 Iff Juventus-dames redden het niet WATERWEE i SPORT Wijzigingen in besturen hockeyclubs 81 het waaigat *VanWOERKOM Lintjes Jong D66 Schapen scheren Vrijwilligers Vacature Bank: 'Dit werk is broodnodig' 00 waai eens aan GASBEISERS GASFORNUIZEN GASHAARDEN 169. OLIEKACHELS 449.- GASKETELS C.V. COMBI-KETELS EEN GASTOESTEL KOOPT U VEILIGER BIJ EEN ERKENDE GASSPECIALIST HOGE KORTINGEN Minnenbruiker, Verboon bowlen internationaal SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 15 juni 1990 Beste boxers Het geblaf is zaterdag niet van de lucht op de Wie lerbaan in sportpark Harga. Ongeveer 160 boxers treden 's morgens aan voor een keuring waarmee 'fraaie oorkondes en titels te winnen zijn. De honden 'verschijnen voor een internationaal korps van "keurmeesters. Na twee rondes kijken, kloppen en keuren wordt 's middags de Beste Boxer van de Dag De hondenshow is vanaf tien uur toegankelijk voor het publiek. dVLAARDINGEN I Twee Vlaardingers hebben vanmiddag een konink lijke onderscheiding gekregen. Een bronzen ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd uitgereikt aan Pleun Troost, werknemer van de reinigingsdienst. Wethouder Maarleveld speldde Troost die na bijna 33 jaar hard -werken afscheid neemt van de gemeente Vlaardingen, het lintje op de revers. Gerard de Korte, werknemer van het Gemeentelijk Woningbedrijf, kreeg de zilveren eremedaille.. De assistent-opzichter ontving de versierselen uit han den van wethouder Ton van der Steen. De Korte nam vandaag afscheid van het Woningbedrijf, waar hij veertig jaar heeft gewerkt De Vlaardingse wethouder Ton van der Steen en Tweede Kamerlid Arthïe Schimmel zijn vanavond de sprekers op de oprichtingsvergadering van de po litieke jongerenorganisatie Jonge Democraten Nieuwe Waterweg-Noord. Na de verkiezingswinst die D66 in zowel Schiedam, Vlaardingen als Maas sluis een wethouderszetel bezorgde, is er kennelijk grote belangstelling voor een aan de Demoeraten geliëerde jeugdorganisatie. Jongeren uit de drie Wa terweggemeenten en Hoek van Holland zijn wel kom bij de Jonge Democraten. De oprichtingsverga dering begint ora acht uur en wordt gehouden in zaal De Lijndraaier in Vlaardingen, aan de Baan- straat4. De schapen van kinderboerderij Holywood in het buurtpark Holy worden zaterdagmiddag van hun dikke wintervacht ontdaan. Tussen twee en vier uur worden alle schapen kaalgeschoren. De vachten zijn te koop. Liefhebbers kunnen morgenmiddag op de kinderboerderij ook wilde planten aanschaffen. Verder zijn er demonstraties spinnen en slingeren. J o/—r* a it 1 wandelconcert, Grote SCHIEDAM I Kerk,I5.00uur. rommelmarkt, buurthuis Vrijdag 15 juni Vettenoordsepokler, 10.00 .•filmK-9,FllmhulsdeTeer- uur- stoof, 21.30 uur. WMnBdafl20Jgm zaterdag 16juni midweekconcert streek- live-concert Jack In the muziekschool, Willem Beu- Box, Kluphuis Oost, 23.00 Kelszoonstraat, 19.30 uur. uur. live-concert The Squad, café Podium, 22.30 Uur. zondag 17juni popworkshops, wljkcen- 1rum De Erker, 19.00 uur. dinsdag 19 Juni orgelconcert dor Jan Jan sen, Grote Kerk, 20,15 uur. woensdag 20 juni maandelijks spreekuur CNV, Lange Haven 73, 14.00 uur. MAASSLUIS j vrijdag 15 juni carillonconcert Grote Kerk, 19.30 uur. Melden voor torenbekllmming lus sen 19.00 en 19.15 uur. zaterdag 16 juni orgelconcert door Klaas Jan Mulder, Grote Kerk, 20.15 uur. door COCK RUNEVEEN Vlaardingen Eigenlijk hoor je niet zoveel van de Vrijwilligers Vacature Bank. De medewerkers opereren voor de grote massa dan ook in betrek kelijke rust. Ze geven wei nig ruchtbaarheid aan het werk, hebben niet de be schikking over een ach terban zoals bij voorbeeld de Unie van Vrijwilligers (UW) en richten zich op een ogenschijnlijk be scheiden doelgroep. Wat allemaal niet wegneemt dat de 'bank' haar zaakjes na vijf jaar werken goed voor elkaar heeft. Secretaris Jan BI ankers (36) en bu reaumedewerker Joke van Keu len (57) knikken instemmend, „De goodwill", hebben ze ervaren, „is enorm toegenomën". Als de Vlaar dingse vacaturebank volgende maand het eerste lustrum viert, kan men terugkijken op vijfjaren, waarin het alleen maar steeds be ter is gegaan. De vrijwilligersbank heeft de stel ling dat de mensen zelf achter een activiteit moeten staan, zelf initia tief moeten ontplooien. Dat er op het VVB-kantoortje aan de Schie- damseweg naast de bak met vaca tures geen bestand van belangstel lenden bestaat, heeft ook een doel bewuste achtergrond, „De omge keerde werkwijze is vaak heel de primerend", is de bevinding van Blankere. „Wie zich laat inschrij ven, verwacht meestal binnen de kortste keren een telefoontje. Zo werkt het natuurlijk zelden". Vijandig Wie echt wat wil doen, is vervol gens bij de VVB aan het juiste adres. Want vacatures worden niet zo maar aangenomen. Daar gaat een hele 'screentest' aan vooraf. „Bedrijven mogen geen vrijwilli gers-vacatures plaatsen. Het kan best zijn dat ze met vrijwilligers werken, maar niet bij ons. Wij zijn er uitsluitend voor instellingen en organisaties zander winstoog merk". BB 0Q ggg 0SB00 uj nmnnaan voor een avontuurlijk skandinavisch woonadvies met natuurlijk grenen meubelen markt 57 vlaardingen 010-4343685 1 Boilers aktieprljzenl ra Mplslen allo merken. Hoge korllngent zomarprijzsn wille gashaarden zijn in! CO Ook romantisch klassieke modellen. Muurkachels Inruil tot 500.-! Extra: Goede gebr. keukengeisers (1 ]r. gar.) Jan Blankers en Joke van Keulen: 'Vrijwilligerswerk is hartstikke no dig'. De Vlaardingse archivaris bij voorbeeld hoeft niet bij deze club aan te kloppen. De Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland daarentegen maakt veel gebruik van de diensten van de bank. „De vacatures die wij hebben, staan on der het toezicht van de Stuurgroep W erkgelegenheidspr ojecten Vlaardingen. Zij hebben de be voegdheid te zeggen: die vacature mag je niet vervullen. Dat vinden wij zeer terecht Ik kan je vertellen dat wij nog nooit enig commentaar hebben gehad", „Stel je voor", bedenkt Jan Blan kere, „dat een bejaardentehuis uit oogpunt van bezuinigingen de por tier wil ontslaan. Dan gaan wij daar natuurlijk geen vrijwilliger voorgeven". Joke van Keulen: „Je kunt niet als vrijwilliger op een be taalde functie gaan zitten. Dan zou er vijandschap tegen vrijwilligers kunnen ontstaan. In het Zonne huis, waar we heel goed mee sa menwerken, is het verplegend personeel wel eens kribbig dat zij het zware werk moeten opknap pen en de vrijwilligers de leuke dingen met de patiënten doen", Status Vorig jaar vonden 106 mensen de weg naar het kantoortje. „Zo groot is dat aantal nog nooit geweest. En het worden er dit jaar waarschijn lijk niet minder". Toch klinkt be middeling voor voor iets meer dan honderd vrijwilligers, wat mager in de horen. Het VVB-tweetal is het daar niet helemaal mee eens. Zij vinden een aantal van hon derdzes in 1989 zeker niet mis. Minder tevreden zijn zij met het imago, dat de goegemeente van het 'personeel' heeft. „Vrijwilliger zijn heeft geen hoge status". Tellen vrijwilligers niet mee omdat zij geen salaris krijgen? „Inderdaad, meteen betaalde baan heb je meer aanzien. Van dat imago kun je al leen afkomen door steeds te bena drukken dat werk niet belangrijk is, omdat het geld oplevert, maar omdat het iets voor mensen bete kent'. Blankers en Van Keulen geven een simpel voorbeeld: de mensen die een kopje koffie drinken of een wandelingetje maken met bejaar den in verzorgingstehuizen. „Als zij dat niet doen, doet niemand het meer. Het verplegend personeel heeft er geen tijd voor, wat bete kent dat die mensen daar zitten te verkommeren. Dit werk is hart- sükke nodig. Je hebt elkaar nodig in dit leven. Of ze nou geld verdie nen of werkloos zijn, mensen zijn mensen..." Volwassen In het onlangs gepresenteerde jaarverslag geeft de VVB duidelijk blijk van de opgaande lijn. Met vol doening constateren Blankers en Van Keulen dat hun werk serieus wordt genomerj en dat mede dankzij hun inzet in de buurge meenten Schiedam en Maassluis nu ook een dergelijke vacature bank van de grond komt Daarmee is met alleen de organisa tie in Vlaardingen volwassen ge worden; ook het leger van vrijwil ligers is meegegroeid en minder kopschuw geworden. De bureau medewerkster weet nog goed hoe het in de beginjaren tachtig was. „Ik", vertelt ze, „ben in X9B2 op zoek gegaan naar een vrijwilligers functie toen ik arbeidsongeschikt werd- Dan val je in een gat en heb je behoefte iets te gaan doen. An derhalf jaar heb ik gezocht, Maar instellingen nemen bijna geen los lopende vrijwilligers aan. Dat was mooi waardeloos. Ze nemen je al leen als je ergens bij bent aangeslo ten, zoals het UVV' Van bedrijven en instellingen is het geen eis dat de vrijwilliger af komstig is van één of andere in- Secretaris Jan Blankers zelf ïn het bezit van een betaalde baan heeft wel een verklaring voor het feit dat 'loslopers' op eigen houtje niet snel de kans krijgen de han den uit de mouwen te steken- Geur... „Men neemt niet zomaar iemand in dienst Er moet een geur van vertrouwen om de vrijwilliger hangen. En dat is iets wat wij als Vrijwilligers Vacature Bank heb ben". Met de oprichting van de WB in 1985 is dat 'gat in de markt' opge vuld. Men zou kunnen denken dat daarmee de Unie Van Vrijwilligers in de wielen zou worden gereden. Maar dat is, zo blijkt alras, een loze veronderstelling Blankers, soms aangevuld door Van Keulen, geeft secuur de verschillen tussen deze beide instellingen aan.. „Wij hou den geen vrijwilligers aan het werk. Wij bemiddelen slechts". Dat is een essentiëel andere doel stelling, zegt hij. „De tl W heeft le den. Wij daarentegen zijn een stichting, een informatie- en door geefluik, een praatpaal voor vrij willigere. De UVV heeft een be perkter werkterrein, vooral de verzorgingstehuizen, en doet zelf het werk. Ze bestaat veel langer, is traditioneler opgezet en richt zich hoofdzakelijk op vrouwen die er wat bij w ïllen doen". Presentator Bij ons is meer variatie, vervolgt hij. „In ons bestand zitten zon driehonderd vacatures en daar proberen wij vrijwilligers bij te zoeken. De UW doet het anders om: voor de leden wordt werk ge zocht". De secretaris vindt het ook niet niks: driehonderd vacatures ïn de kaartenbak is een ruim assorti ment. Zo gek kun je het niet be denken of men heeft er wel een in stelling voor die om een helpende hand zit verlegen. Hulp in een eet café, bingo-medewerkers, sport- presentatoren, tentoonstellingbou wers, boodschappers, begeleiders van fietslessen het is slechts een willekeurige greep uit het aanbad. „Het betekent dat als er vandaag driehonderd mensen op de stoep staan wij ze allemaal kunnen hel pen. Dan zouden we in één keer van het probleem af zijn dat er in Vlaardingen niet voldoende vrij willigers zijn te vinden". Schiedam - Bij de Schiedamse hoekeyvereni- ging Asvion is F.W. Wittkampf niet langer be stuurslid. Hij was op de algemene ledenverga dering van vorige week vrijdag niet herkies baar. De vacature van Wittkampf is opgelost door onderlinge verschuivingen oinnen het bestuur, dat nu bestaat uit J.HoI, mevrouw I. van Eerd- Van Toor,H. Magrijn, J. van der Burg, F. Date- ma en mevrouw H. van de Wetering-Van den Blink. De algemene ledenvergadering van Ever green leverdegeen verrassingen op. Het voltal lige hoekeybestuur was aftredend en werd her kozen. De Maassluïsse hockeyers worden het komend jaar weer bestuurd door Hans Maas (voorzitter), Anja Slier (sekretaris), Koos van de Male (penningmeester), Koos Engelbert (technische commissie-heren), Toke Schoon- derbeek (TC-dames), Rob Jongeneel (wed strijdsecretaris) en Walter Zuidgeest (jeugd commissie). Pollux krijgt een nieuwe voorzitter. Rick Smid zal die functie tijdens de aankomende le denvergadering (op 25 juni in het clubhuis) neerleggen. De leden van de Vlaardingse hoc- keycluD wordt Roe] van Neerbos aangeboden als zijn opvolger. Ook René Hoppenbrouwer (commissie barzaken) keert niet meer terug ïn het bestuur, dat het komend jaar als de leden er hun goedkeuring aan geven, de volgende leden kent: Roel van Neerbos (voorzitter), Trudy Ro- meyn (secretaris), Ange Beukers (penning meester), Henriëtte Rijnenberg (algemeen wedstrijdsecretaris), Rob Nefkens (wedstrijd- de. jeugd), Bart Eijkelenboom (technische za ken), Jacqueline Mion (toernooien), Hugo Paalvast (materialen), Nolco Oosterhagen (bar zaken) en Joke Smid (mini's). an haarden oliekachels bruin met ingeb. tank met grill 549.- Kookplaten 215.- ook onderdelen! ook butaan haarden en kachels Fasto-Vaillant- Radson e.a. Vraag advies en offerte! Wanneer u a.s. winter aan een nieuwe gashaard toe bent, is het NU de juiste tijd. Lage zomerprijzen Broersveld 139, Telefoon 426 77 36 Schiedam Uw gashaard vraagt NU om een grote beurt! Bel 010-4267736 voor onder houd, reparatie van alle gas- apparaten. Ook onderdelen! Vlaardingen Helen Minnen- bruiker en Remco Verboon, bei den verbonden aan de Vlaar dingse bowlingbond, trekken beiden met de nationale selecties over de landsgrenzen. Minnen- bruiker, die al enkele A-toer nooien op haar naam heeft ge schreven, is geselecteerd voor het Nederlands team, dat begin juli aan de Europacup in Wenen deelneemt. Vlaardinger Remco Verboon is onderdeel van de se lectie van Jong Oranje, die op 22 juni in Belfast (Noord-Ierland) bowlt tijdens een internationaal toernooi, Tip# voor deze rubriek kunt u door geven aan de sportredactie van deze krant, postbus 4008, 3130 KC Vlaardingen. De aportredakt'e I# overdag telefonisch bereikbaar on der nummer 010-4345209 en In de avonduren ondar nummer 010- ZATERDAG1B JUNI Cricket: 11.00 Singapore—Gibraltar (ICC Trophy, verllezersgroep G. terrein Hermes OVS); Damesaoftbsl: 17.00 Wassenaar— Wilton Fijonoord/Schlodam (cJouble-haa- der) Tennis: Toernooi (Dl, 02) Yellow Smash. ZONDAG 17 JUNI Cricket: 12.00 Hormog DVS—'VCC{kwartL nala knook-out competitie), Honkbal: 14.30 Detapolnt/Braves—VlaanJingen Holy. Tennis: Toernooi (01, 02) Yofiow Smash, MAANDAG «JUNI Cricket: 11.00 NederlandDenemarken (ICC Trophy, groep F. terrein Hermes DVS). Tennis: Toernooi TSN(B1.C1,C2. Ot-san, D2-sen); t oernool TV Su nllght (D1). Da speelsters van Juventus kij ken teleurgesteld voor zich uit. Geen promotie naar de eerste klasse van het rayon-west. In het promotieduel tegen Dunkinn gin gen de Schiedamsen mei twee punten verschil (72-74)onderuit. Den Haag Twee punten. Groter bedroeg de mar ge niet, waarmee de basketbalsters van Juventus te genstander Dunkinn in de eerste klasse van het ray on-west zagen stappen. De beslissingswedstrijd tussen de twee ploegen, die in de regu liere competitie in de tweede rayonklasse op een gedeelde vierde plaats waren geëindigd, resulteerde op neutraal terrein (sporthal 't Zandje in Den Haag) in een nipte 74-72 overwinning voor Dunkinn. Daarmee profi teerde Dunkinn van het feit dat Midland en OSG, de nummers twee en drie in de eindschïk- king, geen gebruik wensten te maken van net recht op promo tie. Toch blijf t de kans aanwezig dat Juventus alsnog en wel in aerde instantie afreist naar de eerste rayonklasse. Mocht een team uit de de hoogste divisies van het Nederlandse basketbalwereldje besluiten zich terug te trekken hetgeen volgens de Neder landse Basketball Bond momen teel door een door de bond niet bij name genoemde club over wogen wordt dan schuift er uit iedere klasse één team naar een hogere klasse door, in welk geval Juventus toch nog zou pro moveren. De kans dat Juventus dit seizoen zowel het herenteam als het damesteam naar de hoog ste rayoncompetitie ziet stijgen, is dus nog wel degelijk aanwezig. De beste kans kreeg Juventus echter tegen Dunkinn en die werd door de formatie van Peter Snel niet aangegrepen. In de tweede tien minuten van de eer ste helft liep Juventus onnodig veel averij op. Tot de tiende mi nuut lieten de Schiedamsen de score gelijk aan die van Dunkinn lopen, maar een tijdspanne van ruim vijf minuten, waarin zij feen enkele score konden laten ijschrijven, leverde een achter stand van tien punten op: 18-28. De Schiedamse defensie kon geen greep krijgen op de lange Monique van de Wenden, die door Dunkïnn-coach Guus van Berkel merkwaardig genoeg bij het eerste fluitsignaal nog op de bank was geposteerd. Vrijwel in haar eentje zorgde Van de Weij- den, die alleen ten koste van een flinke foutenïast (Ingrid van der Leij) enigszins kon worden inge toomd, dat het verschil bij rust nog altijd meer dan tien punten bedroeg: 31-42. Spanning De tweede rondgang was echter voor Juventus, dat de spanning ondubbelzinnig hoog Het oplo pen. Opvallend was dat het vooral de oudere speelsters (Mie- ke Dalmeijer, Saskia van de Broek) waren, die hun ploeg te rug in de race brachten. De Schiedamse jeugd Het het afwe ten. Karin van de Wcestijne schoot tegen een zeer laag per centage, Conny Voorbraak kwam er onder de borden niet aan te pas en Ingrid van der Leij was ai na zes minuten in de tweede helft met vijf fouten naar de kant verwezen. En dus was het aan Dalmeijer onder het bord en Van de Broek van buiten de bucket om de sco- ringsmachine gaande te houden. Zeven minuten voor het einde kwam Juventus weer op gelijke hoogte (59-59) en even léék Dun kinn te wankelen. Maar de disci pelen van Peter Snel konden op dat moment niet over de tegen stander heen denderen en kre gen daar in de slotfase de reke ning voor gepresenteerd. Juven tus liet enkele kansen onbenut en wie anders dan Monique van de Weiiden loodste haar ploeg in de slotfase in veilige haven en in de eerste rayonklasse; 72-74. De 72 punten van Juventus wer den gemaakt door Saskia van de Broek 23, Mieke Dalmeijer 16, Karin Bot 11, Karin Coenradie 10, Karin van de Woestijne 8, Conny Voorbraak en Ingrid van der Leij ieder 2.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2