Nieuwe spreiding van prostitutie Nutsspaarbanken willen fuseren Schade aan woningen door onderzoek NAM Plan opkopen en renoveren van GWR»sloopwoningen Alles en iedereen staat op scherp ROTTERDAMS NIEUWSBLAD sVervangende ruimte voor bordelen op Katendreeht Keurmerk voor verwerkers chemisch afval OUDERWETS CIRCUS OP MÜLLERPIER SIS 'Het was een regelrechte aardbeving' Hasjlijn naar Denemarken is opgerold DAGBOEK VANUIT PALERMO - -1 /- Uniek particulier initiatief in Rotterdam Brielse verongelukt Lintje voor topman Shell Mr. Koppelaars adviseur OOR 'Winnende tip maakt-prijsvraag belachelijk' RDim ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 21 Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. Rotterdam De bor deelhouders van de At jehstraat maken zich op om hun kamerverhuur- aetiviteiten aan prosti- tuées weer over Katen dreeht te verspreiden. Dit is een gevolg van de uit spraak van de Rotterdamse rechtbank, die deze week oor deelde dat de bordeelhouders ge noegen moeten nemen met de vervangende woonruimte die hen is aangeboden door woning bouwvereniging Onze Woonge meenschap (OWG). De2e ver vangende woningen zijn de bor deelhouders aangeboden om de renovatie van de Atjehstraat mogelijk te maken. Het argument van de bordeel houders, dat de woningen als niet-passend moesten worden beschouwd, haalde bakzeil in het door hen aangespannen kort geding. Woordvoerder W. Slijkhuis van de bordeelhouders betreurt de uitspraak van de rechter. „We overwegen nog om in hoger beroep te gaan, maar als er geen reële kans ïs de zaak te winnen, dan zit er voor ons niks anders óp om de woningen te accepte ren, Dat betekent dan, dat net zoals vroeger de prostitutie zich weer over Katendreeht zal uit spreiden", liet hij gisteren weten. Volgens Slijkhuis zullen de bor deelhouders niet schromen om rode lampen te plaatsen voor de ramen van de woningen. Het be treft boven.- en benedenwonin gen in Katendrechtse-, Deli-, Tolhuisstraat en Tolhuislaan X>e panden in de Atjehstraat, -waarvoorde bordeelhouders ge- rwone, inmiddels ontbonden huurcontracten hadden, moeten vóór 25 juni ontruimd zijn. Zo niet, dan kan de politie even tueel worden ingeschakeld om het ontruimingsproces ietwat te bespoedigen. Rotterdam Verwerkers van chemisch afval als AVR Chemie, maar ook grote concerns met een eigen verwerkingsinstallatie als Shell en'Akzo kunnen een soort keurmerk gaan voeren: Zij krij gen dit als zij een milieu- en" kwaliteitszorgsysteem van hun branche-organisatie onderteke nen waarmee zij verklaren op verantwoorde wijze met de hun toevertrouwde afvalstromen om te gaan. De Nederlandse vereniging van Verwerkers van Chemische Af valstoffen (NVCA) hoopt met dit initiatief het blazoen van haar branche op te poetsen. Door al lerlei milieuschandalen hebben de afvalverwerkers de laatste ia- iren een negatief imago opgelo pen. Pe certificaathouders willen de chemische afvalstoffen het liefst hergebruiken of als het niet an ders kan verbranden of opber gen in deponie. Andere eisen en regels betreffen acceptatieproce dures, opleiding en voorschrif ten. Rivoti op de Mütlerpier heeft er een nieuwe attractie bij. Een com pleet circus met paardenacts, komische springers, ladderbalans, poedelact, jongleur, glasbalans, enkele acrobaten en een ouder wets perchenummer. Voor de tent staat de borisseur Tony Wilson, de man die met veel gebaren de voorbijganger wijst op het spekta kel binnen. In de gezellige tent, waar plaats is voor vijftienhonderd toeschouwers, hangt een sfeer zoals het vroeger was in een circus. 1 Een orkestje begeleidt de artiesten die allemaal uit Tsjechoslowa- kije komen. Een spreekstalmeester, gestoken in keurige smoking en zwart gelakte schoenen, presenteert het geheel. De voorstelling duurt drie kwartier en begint om 15,16 en 17 uur en 's avonds om 20 en 21 uur.Het circus staat tot 15 juli op de kermis. De toegangsprijs is j3,50. Schiedam De Bondsspaar bank Sehiedam/Vlaardingen wil samenwerken-met haar grote broer, de Verenigde Spaarbank in Rotterdam. De directies van beide banken stellen de komende maanden een onderzoek in naar de ju ridische construetie van de nieuwe bankalliantie. De belangrijkste vraag is of de Bondsspaarbank volledig moet opgaan in de Verenigde Spaar bank. Als alternatief wordt on derzocht of de Bondsspaarbank als zelfstandige naamloze ven nootschap kan worden opgeno men in de Verenigde Spaarbank Groep. Deze VSB, die onlangs een sa menwerkingsovereenkomst sloot met verzekeringsmaat schappij Amev, wordt door de Sehiedams/Vlaardingse directie als een zeer krachtige en veelzij dige eenheid gezien. De besprekingen met de Vere nigde Spaarbank volgen op de flirt, die de directie van de Bondsspaarbank verleden jaar aanging met de bank Centraal Oost Nederland. Deze fusie ket ste verleden week definitief af. Volgens een woordvoerder van de Bondsspaarbank waren de fu siebesprekingen door de feiten achterhaald. Zag de Bondsspaar bank de beoogde fusiepartner als een gelijkwaardige partner, de CON participeerde uiteindelijk in de grote fusie van nutsspaar banken jn het oosten, noorden en zuiden van het land. De huidige directie ontkent, dat de koerswijziging van de Bonds spaarbank samenhangt met het vertrek van algemeen-directeur Klaas van der Geest. Van der Geest ruimde onlangs na een 'za kelijk meningsverschil' het veld bij de bank, waar hij achtentwin tigjaar werkzaam was geweest. „De fusiebesprekingen met de CON volgden uit een directie voorstel, dat was geratificeerd door de raad van commissaris sen", aldus de woordvoerder. „Met deze besprekingen was dus iedereen het eens. Dat ze uitein delijk zijn afgeketst, komt uit sluitend door de stormachtige ontwikkelingen in de bankwe reld". De Bondsspaarbank geldt als bet kleine broertje in de fusiebespre kingen met de Verenigde Spaar bank- Tegen een balanstotaal van 742 miljoen gulden voor de Schiedams/Vlaardingse bank stelt de VSB groep een balansto taal van 14,9 miljard gulden. Vooralsnog bestaat geen duide lijkheid over de gevolgen voor de werkgelegenheid. Bij de Ver enigde Spaarbank werken, 3400 mensen terwijl de Bondsspaar bank bijna tweehonderd mensen in dienst heeft. De Nederland- sehe Bank en de vakbonden zijn in kennis gesteld van de fusie plannen. door JOLANDE VAN DER GRAAF Brielle Tijdens een bo demonderzoek door de Ne derlandse Aardolie Maat schappij (NAM) is donder dagavond flinke schade ont staan aan een nog onbekend aantal woningen in Brielle. Door hevige trillingen, die volgens bewoners aan een aardbeving deden denken, zijn muren gescheurd en ra men gesprongen. Het ïs nog niet duidelijk hoe groot de schade precies is. Rond elf uur werden de bewo ners van bet Slagveld opge- schriktdoor een enorme herrie. Vier vrachtwagens van een on deraannemer van de NAM re-- den de straat in en stuurden om de zoveel meter geluidstrillin gen de bodem in. Het bedrijf is in geheel Zuid-West Nederland al geruime tijd bezig met een zo genaamd 'seismisch bodemon derzoek'. Door met speciale ap paratuur de teruggekaatste ge luidsgolven op te vangen, kan de bodemstructuur in. kaart worden gebracht. Hoewel de meeste bewoners van Voorne-Putten en Rozen burg enkele dagen geleden een briefje van de NAM in de bus kregen, zat de schrik er bij de Briellenaren flink in. Slagveld bewoner Bert van der Waal merkte hoe alles in zijn woning plotseling begon te rinkelen en rende meteen de straat op. „Het wegdek golfde onder mijn voe ten: het was een regelrechte aardbeving- Toen ik naar mijn huis keek, zag ik hoe het cement uit de voegen sprong en lang zaam scheuren in de muur ont stonden". Chaos Ook verderop in de straat wa ren de gevolgen duidelijk merk baar. Er wordt geklaagd over kapotte deurposten, scheuren in muren en andere beschadigin gen. Bewoonster Tony Schram is woest. „Het is onvoorstelbaar dat de gemeente hier toestem ming voor heeft gegeven. Brïel- le is een historisch stadje met oude huizen. Onder onze wo ningen is bovendien niet geheid en er ligt een dikke verende laag veen op drie meter diepte. We hebben normaliter al pro blemen met zwaar verkeer. Nu is d e chaos compleet". Vandaag en morgen probeert de Brielse bewonersvereniging Zuidspui alle gegevens omtrent de schade bij elkaar te krijgen. Maandag stappen de bewoners naar de gemeente en de NAM. Maar of ze de schade vergoed zullen krijgen, is allesbehalve zeker. Woordvoerder Frank Duut van de NAM in Assen: „Het gebeurt wel vaker dat mensen schade op ons proberen te verhalen. Achteraf zijn het altijd oude mankementen. Het gebeurt zelden of nooit dat wo ningen echt vernield raken". Volgens Duut is vantevoren nauwgezet onderzocht watvoor soort bebouwing in het te on derzoeken gebied staat. Verder zou de N AM op het Slagveld een geringe dosis trillingen hebben gebru ikt. Hij sluit echter niet uit dat er deze keer een fout ïs ge maakt „Zodra de bewoners contact met ons hebben opgeno men, gaan we een onderzoek in stellen. Mocht er werkelijk schade zijn ontstaan door het onderzoek, dan komt dat voor rekening van de NAM". Volgens de Brielse wethouder Dick Visser treft degemeenteiu dit geval geen enkele blaam. Het gemeentebestuur zou geen enkele keuze hebben gehad en kon slechts randvoorwaarden stellen. „We kunnen zo'n on derzoek moeilijk tegenhouden, maar hebben wel aangedrongen op extra vooriiching. Verder ga ik er echter vanuit dat de NAM adequaat zal reageren. Als zich problemen voordoen, dan hoor ik het wel", aldus Visser. Naaldwijk De rijkspolitie van het district Den Haag heeft in sa menwerking met de recherche van Naaldwijk twee hasjlijnen naar het buitenland opgerold. Uiteen onderzoek van de politie in Kopenhagen (Denemarken) was gebleken dat door Neder landers hasj, verstopt in bestel bussen, werd uitgevoerd. Uit het onderzoek, dat in november 1989 is gestart, bleek dat de soft drugs ook naar Zwitserland wer den geëxporteerd, In totaal wer den honderden kilo's hasj ge smokkeld. Inmiddels zijn zes verdachten aangehouden. Zij zijn afkomstig uit Hoek van Holland, Rotter dam en Naaldwijk. Ook in Dene marken, Zwitserland en Duits land zijn arrestaties verricht, on der wie twee Nederlandse koe riers: een 27-jarige man uit Maassluis en een Rotterdammer (24). Bij huiszoekingen zijn be halve hasj en marihuana ook ad ministraties en een wapen in be slaggenomen. Alleen de hoofdverdachte, een 27-jarige inwoner van Naald wijk, zit nog vast. De overigen zijn in afwachting van de rechts zaak (op 22 juni in Den Haag) in vrijheid gesteld. Het onder zoeksteam werd geassisteerd door het Bureau Financiële On dersteuning, waaruit kan wor den opgemaakt dat de officier van justitie behalve een gevan genisstraf, ook zal eisen dat zij hun verdiensten aan de hasj- smokkel moeten inleveren. door DIRK L4KERVELD en PHILIP DEN HAAN In Cagliarl Woensdag, een dag na de voor ons rustig verlopen wedstrijd Nederland—Egypte, rijn we aangekomen op Sardinië. Die eerste dag hebben we alles een beetje verkend. Vanaf donder dag zijn we in groepjes van twee de straat opgegaan, vaak vergezeld van één of twee Itali aanse collega's. We hebben contacten gelegd met een deel van de hooguit vijfhonderd Ne derlanders die er nu nog maar in Cagliari zijn. De grote hap komt zaterdag met het vlieg tuig en de veerboot en een ge charterd schip vanuit Palermo. Maar hoeveel Hollanders er komen, dat weten we niet. Er zijn wel ontzettend veel En gelsen, tussen de zeven- en tienduizend. De meesten zijn er al enkele weken en hebben alle strategische punten ingeno men. Op de campings en in de uitgaanscentra, uok de plaatse lijke bevolking vindt dat alle maal niet zo prettig. Omdat ome Italiaanse collega's vanaf het begin heel streng hebben opgetreden en alle op stootjes direkt de kop in hebben gedrukt, is het tot nu toe rede lijk rustig gebleven. We heb ben in ieder geval de indruk dat het erger wordt voorge daan, dan het in werkelijkheid is. Wij hebben geprobeerd ook met Engelsen in contact te ko men, maar zodra we vertelden dat we van de politie zijn kre gen we een grote bek en moes ten we opdonderen. Niet dat we ons daar nu door af laten schrikken, maar het werkt in ieder geval niet zo prettig. Er Voor de Rotterdamse politie maken Dirk Lakerveld en Phi lip den Heen deel uit van de Nederlandse delegatie, die tij dens het WK-voetba! de Oran jefans begeleidt. Exclusief voor het Rotterdams Nieuws blad houdt het tweetal een dagboek bij, waaruit regelma tig notities zullen verschijnen. zitten heel veel écht vervelen de lui tussen. Ander plekje Op de campings waar kleine groepjes Nederlanders zaten, hebben we die geadviseerd een. ander plekje te zoeken om pro blemen te voorkomen. De En gelsen, die dus duidelijk in de meerderheid zijn, proberen de Hollanders uit te dagen. Tot nu toe laten zij zich echter niet uit de tent lokken. En dat is maar goed ook. Het is belangrijk alle irritaties uit de weg te gaan. Tot nu toe lukt dat goed Hoe het voor, tijdens en na de wedstrijd gaat is dus afwach ten. Alles en iedereen staat op scherp. De politie, de Engelsen, Nederlanders, plaatselijke be volking en de pers. Iedereen, ook de tientallen cameraploe gen en fotografen uit de hele wereld, wachten op iets. Het is er niet, maar elk klein inciden tje kan het begin zijn van enor me rellen. Nogmaals, het is af wachten. ■T7L 't'Atwi, -i r Klauterend tegen de gevel werd het spandoek met de naam van de stichting onthuld. Rotterdam Een uniek en ambitieus reddingsplan heeft de stichting De Nieuwe Blau wen in oprichting met een blokje van zestien flatwonin gen aan de Vredenoordlaan in de Vlinderbuurt. De in 1948 gebouwde woningen van het Gemeentelijk Woning bedrijf Rotterdam (GWR) staan feitelijk op de nominatie om ge sloopt te worden. Een sloopbe- sluit is reeds begin dit jaar geno men, waardoor het GWR niets meer in de weg staat om gloed nieuwe woningwetwoningen op deze plek in Kralingen te reali seren. De Nieuwe Blauwen, die inmid dels een aanhang hebben van 36 mensen, denken daar echter heel anders over. Zij willen met het project 'Coöperatie Vrede- nDord' (naar een idee van extern deskundige N. van den Dool van de Vlinderbuurt) de woningen van het GWR aankopen met als doel ze te renoveren. Met subsi dies uit het potje voor particulie re woningverbetering, investe- rïngsgelden van de Dienst Mid den- en Kleinbedrijf en finan ciële injecties in de sfeer van •werkloosheidsprojecten hopen De Nieuwe Blauwen het kop- blok aan de Vredenoordlaan te kunnen behouden. Het uit te voeren plan is bedoeld voor een woon werkgemeen schap, die uiteindelijk moet kun nen beschikken over 28 woon eenheden; voorts wil de stichting in. oprichting een timmerwerk- "plaats, een donkere kamer en een eetcafé in het gebouw reali seren. Haalbaarheid Gistermiddag startten De Nieu we Blauwen hun actie om het - ook op landelijk niveau uniek te noemen - plan van de grond te tillen. Aan politici H. Meijer (Links Rotterdam) en mevrouw S. Korthuis (VVD), beiden lid van de gemeenteraadscommissie voor stadsvernieuwing, werd de 'eerste deelrapportage Haalbaar heid van het Project' overhan digd- Dat gebeurde bij het te re noveren blok, waar bovendien op spectaculaire wijze een span doek werd onthuld met de naam van de stichting. De Nieuwe Blauwen hopen, dat de politici het haarbaarheidsrap- port zullen aankaarten bij pvdA-wethouder P-O, Vermeu len. De eerste voorwaarde voor uitvoering van het plan. is im mers dat de gemeente én kan in stemmen met het verkopen van de woningen aan de stichting én het intrekken, van het sloopbe- sluit Brielle De 16-jarige Patricia Blok uit Brielle is vrijdag door een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven geko men. Ze stak met haar fiets plot seling de weg over en werd aan gereden door een personenauto. Het meisje overleed ter plaatse, aldus de politie. Rotterdam De president-di recteur van Shell, ir. L, van Wa- chem, is gisteren benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De bijhorende versierselen werden hem uitge reikt door minister Andriessen van economische zaken. Van Wachem>(58) is sinds 1982 presi dent-directeur van Shell. Hij werkt sinds 1953 bij dit bedrijf. Hij kreeg het lintje in het kader van honderd jaar Shell. Rotterdam Het Overlegor gaan Rijnmondgemeenten (OOR) heeft mr.W.G. Koppe laars, oud-voorzitter van het col lege van bestuur van de Erasmus Universiteit Rotterdam, aange trokken als ad viseur. Hij gaat zich vooral bezighouden met de opstelling van de zogehe ten 'strategische visie', die het Overlegorgaan later dit jaar wil uitbrengen. Rotterdam De winnende milieutip met Wubbo van de Roteb maakt de milieuprijs vraag van Rotterdam bela chelijk. Dit zegt de openbare basisschool De Schalm in een brief aan B en W van Rotterdam. Volgens de school lijkt het er veel op dat de gemeente Rot terdam de schone schijn op houdt. De Schalm had als tip de sluiting van de vuilver branding aan de Brielselaan ingezonden. Het idee levert volgens de school een betere bijdrage aan het milieu dan de winnende tip. „Onze tip is zelfs beter dan alle winnende tips tezamen. Het geeft bij uitvoering er van een duidelijke kente ring en verbetering in het denken over het milieu aan", aldus de brief. In een reactie zegt een ge meentelijk woordvoerder dat het moeilijk is een ne derlaag te incasseren. De commissie M'90, waarin de gemeente deelnemer is, h eeft volgens de woordvoer der van begin af aan gewe ten dat een selectie heel moeilijk zou kunnen wor den, „De ideeën zouden veel op elkaar kunnen lijken. Vandaar dat de gemeente ook achteraf blij is met de keuze van een onpartijdige jury".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1