Pools avontuur voor Vlaardings zangduo Uittocht bij Stadsomroep Kunstenares pleit voor ateliers in De Pelmolen Dioxineboeren boos op Braks Op hertejacht in Maassluis Milieupremie voor ophalen oud papier ULAARDiNGS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Upside Down op toemee met hardrockers en countryband Controle levert 1480 'zwarte' honden op Weer 45 zakken te vroeg buiten Directeuren naar school Vier presentatoren en technicus stappen op na conflict met bestuur Leegloop in Maasland nog niet ten einde Alfabetisering: twee ton extra Schiedam heeft nu ook eigen vacaturebank WOENSDAG 20 JUNC 1990 PAGINA 13 fleqionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen.Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie:4345209. Telefax:010-4349754. Vlaardingen Op toemee naar Polen? Eigenlijk moesten Bab van Hutten en Raymond Her- weijer best lachen toen een en thousiaste toeschouwer het zangduo een half jahr geleden na een optreden in Schiedam uitno digde voor een tripje naar het Oostblok. „Die man zal wel gedronken hebben*", nam het duo de aan bieding met een flinke korrel zout Bob van Rutten keek dan ook vreemd op toen de Haagse fan enkele dagen later opnieuw contact opnam. Hij herhaalde de aanbieding, waarop de zangers van Upside Down hun scepti sche houding langzaam lieten varen. „Aanvankelijk vonden we het een vreemd verhaal", vertelt Van Rutten. „Bovendien krijg je als artiest vaak aanbiedingen -waar je nooit meer wat van hoort. Daarom lieten we ons hoofd niet direct op hol brén gen". Enkele maanden later hebben de aanvankelijke reserves bij het Vlaardingse duo plaatsgemaakt voor een groot enthousiasme. Want het aanvankelijke onge- - loof ten spijt is Upside Down vanochtend daadwerkelijk naar Polen vertrokken. Hoogtepunt „Het absolute hoogtepunt in.' - onze carrière", meent ae twin- - tigjarige Raymond Herweijer aan de vooravond. „Wij hebben best al wat bereikt, maar'eén^* buitenlandse trip is natuurlijk de droom van elke beginnende ar- tiesti We zijn zeer benieuwd hoe- het publiek op onze muziek gaat reageren". Herweijer, die zijn brood ver dient als bakker, en Bob van Rutten treden reeds enkele jaren als band artiesten op. Aanvanke lijk zongen de voormalige buur jongens uitsluitend hits van ido len als Cliff Richard, Thé Everly .Brothers en Elvis Presley na. „We zingen nu zes jaar op het po dium, maar onze liefde voor de muziek is al veel eerder ont staan. Vanwege de mooie galm waren we als kleine jongetjes vaak onder de Vlaardingse bruggen te vinden", blikt Bob van Rutten, tegenwoordig werk- 'zaam in het schildersbedrijf van zijn vader, terug. Hun jeugdidolen worden nog steeds geciteerd tijdens hun op tredens, maar Upside Down heeft'ook wat eigentijdser reper toire ,in het programma ver werkt „Wij zijn dol op de Ever- ly's, maar hun muziek met de zoetsappige teksten is toch wat ouderwets", verklaart Bob van Rutten de aanpassing. „We spe len nu bij voorbeeld ook num mers van Wham! en Het Goede Doel". De roep van het publiek om Ne derlandstalig repertoire heeft Upside Down slim gecombi neerd met hun eigen voorkeur. Op de muziek van Birddog zin gen de jeugdvrienden bij voor beeld een Nederlandstalige tekst, waarin de heimwee naar warmere streken wordt uitge drukt „Wh houden van de zon", glimlacht Bob van Rutten. „Po len en andere landen in het Oostblok vormen geen logische vakantiebestemming voor ons. Daarom is het zo leuk dat wij nu de kans krijgen eens in Polen rond te kijken". Tijdens de zesdaagse trip, die in eerste instantie naar het hon derd kilometer van Warschau gelegen provinciestadje Torun voert, treedt het bonte Neder landse gezelschap minimaal één keer per dag op. Naast Upside Down worden onder andere een country westerngroep en een hardrcckformatie aan het Pool se publiek gepresenteerd. „De verhalen zijn veelbelo vend", geniet Bob van Rutten al bij voorbaat. „Een andere Ne derlandse groep begon verleden jaar een optreden in de open lucht zonder publiek. Binnen tien minuten hadden zich hon derden mensen voor het podium verzameld". Geluidsband Ook in Polen treedt Upside Down met een geluidsband op. Toch sluit het duo niet uit dat het zich ter plekke laat begeleiden door Nederlandse muzikanten. „We kennen de andere groepen niet, maar als het klikt, zijn we er best voor in. Zeker de roc- k rollnummers zijn vrij snel in te studeren", meent Bob van Rutten, die zijn eigen gitaarklan ken uitsluitend aan de muren van zijn huiskamer toever trouwt Upside Down mag een leuke trip maken, toch staan de ambitieuze Vlaardingers nog met beide be nen op de grond. Zij beseffen dat hun carrière met het imiteren van andere artiesten uiteindelijk op een dood spoor terecht zal ko men. „Maar we hebben al eigen num mers op de plank liggen. „En aan het eind van het jaar komt er mogelijk een single uit. Het is een romantisch nummer met een oosterse sfeer", aldus Van Rutten, die hoopt dat de serieuze contacten met platenmaatschap pijen uiteindelijk tot een verbin tenis zullen leiden. Bob van Rutten (links) en Ray mond Herweijer zijn benieuwd hoe het Poolse publiek op hun muziek reageert. Schiedam Bij een huis aan huis-controle is gebleken dat Schiedammers massaal de hondenbelasting ontduiken. Door - de actie, die medio mei van start ging, waren een kleine maand later reeds 1480 'zwarte' honden aan het licht gebracht. De con- troleloopt binnenkortten einde. Wethouder Aad Wiegman (fi nanciën) verwacht dat nog vele tientallen belastingontduikers aan de lijst zullen worden toegevoegd. Voordat de actie van start ging stonden, op een bevolking van - ongeveer 70.000 inwoners, 2800 honden geregistreerd. De ge meente had de stellige indruk dat dit cijfer niet klopte met de werkelijkheid. Dat bleek een juiste veronderstelling Nog voordat de controleurs de wijken introkken, meldden zich op het stadhuis uit voorzorg reeds vele Schiedammers, die jaren lang Vergeten' waren hun huisdier aan te geven. Door die vrij-"* willige aanmelding voorkwamen zij het betalen van eenboete. Het tarief van de hondenbelasting in Schiedam is afhankelijk van het inkomen. Voor iedere extra hond geldt een eenheidsta- rief. Daarvoor betaalt een gezin 200 gulden perjaar. Maasland De begeleidings commissie van de boeren in de Lickebaertpolder is hevig ont stemd over het feit dat men nog altijd niet heeft gehoord wat de regering na 1 juli aan wil met de door dioxine vervuilde polder. De boeren hadden erop gere kend uiterlijk eind mei iets te vernemen van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Een afspraak die voor deze week was gepland, is echter afgezegd en verzet naar 28 juni. Dat is nog maar twee dagen voor de termijn verstrijkt waarvoor de maatregelen van minister Braks geldig zijn. Deze werden medio juli vorig jaar van kracht en in november verlengd tot ui terlijk 1 juli van dit jaar. Daarna VlaardingenOndanks een ge zamenlijke campagne van de reinigingsdienst en de wijkagent in Holy-Zuid zondigden gisteren nog 45 bewoners tegen de regels voor het aanbieden van huisvuil. Zij zetten de vuilniszakken al voor vijf uur 's morgens op straat en hebben daarvoor een bekeuring van twintig gulden gekregen. Alle processen ver baal werden in de omgeving van de Spechtlaan uitgeschreven. Schiedam Directeuren, be drijfsleiders en personeelsfunc tionarissen uit de gehele Water weg-regio zijn vrijdag present op scholengemeenschap De Bran- dersstad. In de middaguren maakt dit werkgeversgezel schap een themamiddag mee die onder de titel 'Marktgericht La- fer Beroepsonderwijs' door de ticbting Beroeps- en Educatie ve Opleidingen is opgezet. Niet alleen toont de Branders- stad wat goed opgeleide leerlin gen voor een bedrijf waard kun nen zijn, ook krijgen de deelne mers aan de workshop een vijf tal sprekers voorgeschoteld. Di recteur Heerschap van de tech nische school zal het spits afbij ten, waarna adjunct-directeur Van Halm van het arbeidsbu reau ingaat op de relatie die be staat tussen permanente scho ling en contractonderwijs. Dat laatste wil zeggen dat bedrijven bepaalde 'lessen' kunnen kopen die onderwijsinstellingen ver volgens op maat leveren. Tussen de overige sprekers gaat ook Jan Anderson schuil. De Vlaardingse museumdirecteur spreekt ïn zijn hoedanigheid van directeur van de drogisterij-ke ten Ceney over de problemen die het midden- en kleinbedrijf ervaart met schoolverlaters- zou een concreet plan op tafel moeten liggen over de sanering van de polder. „Wij zijn boos, bedroefd, teleur gesteld", zegt secretaris P- Vaan drager van de begeleidingscom missie. „We weten nog van niets, we hebben niets op papier en dat is tegen alle afspraken in. Het is de zoveelste keer dat een af spraak is afgezegd". Volgens Vaandrager is het al maanden geleden dat er voor de laatste keer officieel contact is geweest tussen afgevaardigden van het ministerie en de boeren. „Waarom dat zo is weten we niet We kunnen er alleen maar- naar gissen". De begeleidingscommissie sprak al eerder de verwachting uit dat de minister wel met een sane ringsregeling zal komen. De kans op verlenging van de tijde lijke maatregelen, waarbij de overheid de produkten van de boeren afneemt en daarvoor be taalt, wordt niet groot geacht. De boeren werken volgens die noodoplossing gewoon door, maar hun melk wordt apart op gehaald en verwerkt Ook pro dukten als kaas mogen zij sinds vorig jaar niet meer verkopen, evenmin als het vlees van de runderen. Bij het ministerie van landbouw kan men niet vertellen hoe de stand van zaken is. Eerst moet' het kabinet een beslissing ae-, men. iiiiiiiiiMiiiiiiiiDiiiiiiirjiiiiiiiiiiiifiiJiuiiiiufir Transportdebat na de vakantie Maasland Ondanks alle ver tragingen die de plannen voor het Westlands transportcentum hebben opgelopen, mag Maas land nog eens twee maanden wachten alvorens de gemeente raad zich definitief uitspreekt over haar medewerking. De pro vincie heeft ingestemd met het verzoek van de gemeente om in verband met de vakantietijd het beslissende raadsdebat pas eind augustus te houden in plaats van gisteravond. In het overleg met het gemeen-: tebestuur heeft de provincie tev vens laten weten dat bij een her gatief besluit van de Maaslandsè raad er een aanwijzing zal vol gen. Dat betekent dat de ge-, meente wordt gedwongen mee te werken aan de vestiging van het transportcentrum in de Oude Campspolder-zuid. „De provinciale planologische com missie is het concept voor die aanwijzing al aan het voorberei den", wist waarnemend burge meester Jaap Bax de raad gister avond te vertellen. tiiiiiiiiiiiiiEiiiriiifliiiiifiitiiiiiiiiiiuiniHiiinji De Pelmolen, Vlaardingse kunstenaars willen er een expositieruimte van maken. Schiedam Vier vaste presen tatoren en een technicus zijn na een conflict met het bestuur op gestapt bij de Stadsomroep Schiedam. Het vijftal nam de wijk toen bestuursleden 'zonder enige vorm van overleg' hun programma-inbreng wilden be knotten. Enkele technici over wegen het voorbeeld van de re bellerende presentatoren te vol gen. De bom barstte onlangs tijdens een overleg tussen het bestuur en de programmamakers. Aan het eind van een routinematige vergadering maakte voorzitter Carel Beke plotseling bekend, dat het clubje rond presentator Han Zwamborn twee program ma-uren op zaterdagavond moest inleveren. Marcel van der Zouwen, die de vergadering bijwoonde, lichtte nog dezelfde avond zijn collega- presentatoren in. „Na afloop hebben wij besloten onze mede werking op te zeggen", vertelt Zwamborn, die verantwoording droeg voor het vijf uur durende verzoekplatenprogramma. „Na de uitzending op zaterdagavond hebben we ai onze platen uit de studio weggehaald. Ook m'n pla tenspelers, die de Stadsomroep in bruikleen had, heb ik direct mee naar huis genomen". Moeite Naast Zwamborn zijn de mede werkers Marcel van der Zou wen, Norbert Roosen, Stefan Geerds en Pim Scheenloop ver trokken bij de Schiedam se om roep. De laatste gold als het tech nisch brein van de Stadsomroep. Onder de schuilnaam Leo van der Zee presenteerde hij ook verschillende programma's. Volgens hoofdredacteur Wim Groeneweghad het bestuur gro te moeite met het verzoekpla tenprogramma, dat zich vooral richtte op jonge luisteraars. „Het bestuur wilde het programma al eerder inkorten, maar ik heb dat lange tijd tegengehouden". „Wij hadden de hoop dat de za terdagavond zich tot een echt fa- miheprogramma zou ontwikke len. Dat gebeurde echter niet", vervolgt Groeneweg. „De luiste raars, over het algemeen jonge meisjes, vroegen bijna uitslui tend top-veertig platen aan en daar zijn oudere luisteraars niet zo op gesteld". Han Zwamborn kan slechts gis sen naar 'de motivatie van net bestuur, maar hij sluit niet uit dat er jaloezie in het spel is. „Wij kregen ruim zeventig telefoon tjes op een avond, terwijl de meeste programma's nauwelijks luisteraars trekken. Misschien kon de programmaleiding dat niet hebben". Zwamborn ontkent dat het pro gramma zich uitsluitend op jon geren richtte. „Iedereen kreeg juist de kans een plaataan te vra gen. Inderdaad belden er veel jonge luisteraars, maar dat is nu eenmaal het actiefste luisterpu bliek. Overigens vroegen zij vaak een plaatje aan voor hun ouders". De medewerkers beschouwen de bestuursmaatregel als eem motie van wantrouwen. „Er is nooit over gesproken. Boven-" dien had de programmaleiding helemaal geen alternatief voor de twee vrijkomende uren, In plaats van onze programma wil de men de laatste twee uur ge woon Radio 2 doorstralen. Alsof dat programma wel representa tief voor de Schiedamse bevol king is", sneert de vertrokken Han Zwamborn. Vlaardingen Beeldend kun stenares Beaty Czetö vindt dat in het voormalig fabrieksgebouw van De Pelmolen aan de West- havenkade ateliers en een ten toonstellingsruimte moeten worden gevestigd. De Vlaar dingse lanceert dat plan volgen de week in de Culturele Raad, waarvan zij sinds twee maanden lid is. Ateliers in De Pelmolen zouden een welkome uitbreiding zijn van de slechts mondjesmaat be schikbare werkruimte voor kunstenaars in Vlaardingen. Na de sloop van een school aan de Stationsstraat deed de gemeente een poging in een andere fa briek, het Delvapand, ateliers in te richten. Maar dat liep uit op een debécle. Na een financiële tegenvaller, die de gemeente raad gelaten incasseerde, bleek tot overmaat van ramp de grond onder het gebouw ernstig ver ontreinigd. Het verbouwings plan werd afgeblazen. Een aantal kunstenaars vond onderdak in een voormalig schoolgebouw aan de Curacao- laan. Maar omdat het gebouw brand- en inbraakgevoelig is, kunnen zij hun kunstwerken daar niet verzekerd krijgen. En zeker na de brand van een paar weken geleden voelen zij zich. er allerminst op hun gemak. Verbouwing van De Pelmolen zou een oplossing zijn, denkt Beaty Czetö. „Altijd als er nieu we leden in de Culturele Raad komen waait er weer een frisse wind", zegt ambtenaar culturele zaken Arie van der Hout. Maar of het plan netje van Czetö wel zo realistisch is betwijfelt hij. De gemeente heen nog geen po gingen gedaan het oude pand van De Pelmolen, dat al geruime tijd leegstaat, te verwerven. Wel hebben wethouders en ambtena ren in het verleden met de ge dachte gespeeld het gebouw te kopen voor de sloop en vervol gens woningen te bouwen aan de W estha venkade. Maar sinds de zonering indus triële geluidshinder van kracht is mag er ten zuiden van de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland niet meer worden ge bouwd. Bejaardenflat De Bolder was het laatste bouwproject waarvoor de provincie nog toe stemming heeftgegeven. Van der Hout verwacht dat ate- lierruimte in De Pelmolen veel te duur zou worden voor de Vlaardingse kunstenaars. In het Delvapand zouden zij een kale huur van rond de driehonderd gulden betalen. „De gemeente zal het gebouw van De Pelmolen heus met voor een symbolische prijs kunnen kopen. En dan krijg je nog de verbouwing, waarvan de lasten in de huur prijzen moeten worden doorbe rekend. „Dan kom je op prijzen zoals die ook voor gewone bedrijfsruim ten worden gerekend", denkt Van der Hout. „Dat kunnen kunstenaars niet betalen. Maar als de Culturele Raad met het voorstel van mevrouw Czetö in stemt moeten de ambtenaren van de afdeling stadsontwikke ling eerst maar eens aan het re kenen worden gezet". Ook een ander lid van de Cultu rele Raad, ex-WD-raadslid Jan van Hemert, heeft plannen om iets te doen aan het gebrek aan atelierruimte in Vlaardingen. Hij vindt dat het voormalige Weeshuis en het woonhuis Nun- quam Perfectum aan de Maas- sluissedijk voor dat doel geschikt kunnen worden gemaakt. Maar van die plannen is evenzeer de vraag of ze realistisch zijn. De gemeenteraad heeft al besloten dat het Weeshuis moet worden fesloopt en ook de toekomst van et karakteristieke Nunquam Perfectum is uiterst onzeker. Maasland Na het vertrek van '^burgemeester Bloemen daal, ge meentesecretaris Vogelaar en wethouder Keijzer is de bestuur lijke leegloop in Maasland nog niet ten einde. Ook loco-secreta ris M.J. de Rijke, die sinds het vertrek van Vogelaar optreedt als gemeentesecretaris, gaat weg. Hij heeft de functie aanvaard van hoofd van de afdeling finan ciën in Korendijk- De Rijke is in het Maaslandsè ge meentehuis werkzaam als chef van de afdeling financiën. Hij behoorde niet tot de 25 sollicitan ten voor de functie van gemeen tesecretaris ïn Maasland. De be noeming daarvoor is in de raads vergadering van juli of augustus te verwachten. Öe nieuwe ge meentesecretaris kan dan nog net een tijdje door De Rijke wor den ingewerkt, want die treedt half september of begin oktober in Korendijk in dienst. Schiedam In tegenstelling tot Vlaardingen, waar de subsidiëring van zulke acties weinig kans maakt, heeft Schiedam een financiële regeling getroffen voor het ophalen van oud papier. Plaatsgebonden organisaties krijgen met terugwerkende kracht tot 1 januari een "mi- lïeupremie' voor hun oud-papieracties. Vandaag maakten de openbare nutsbedrijven de hoogte van de pre mie bekend. De bedragen variëren van 250 gulden voor tien ton oud papier tot 1250 gulden voor 50 ton papier. De premie wordt per jaar verrekend. Met deze subsidie wil wethouder Aad Wiegman (financiën) voorko men dat grote hoeveelheden papier, een materiaal dat gemakkelijk recycled kan worden, in de vuilniszak verdwijnen. Een financiële ondersteuning van ophaalacties is op het ogenblik dringend nodig, omdat de prijs voor oud papier flink is gekelderd. SchiedamHet Edukatief Cen trum ECV heeft komend jaar twee ton meer te besteden. Dat bedrag zal volledig worden ge bruikt voor activiteiten om het analfabetisme en het semi-alfa- betisme te bestrijden. Dat geld is toegezegd door onderwijsminis ter Ritzen. Hij trekt in 1991 in totaal 25 mil joen gulden uit om mensen te helpen met het leren lezen en schrijven. Dat gebeurt in het ka der van het jaar van de alfabeti sering. Al het geld dat voor Schiedam is gereserveerd, gaat naar het Educatief Centrum, omdat voor dit werk alleen die onderwijsinstelling door het mi- 'nïsterie wordt erkend. Maassluis Het heeft de Maassluïsse politie gisteren verschei dene uren gekost om een weggelopen hert op te sporen en te overmeesteren. Het dier, moeder van twee jonge reeën, ont snapte 's morgens vroeg via een gat in de omheinig rond een ■weiland aan de Weverskade, De gealarmeerde politie ging om negen uur voor het eerst op hertejaeht maar kon geen spoor vanhetdierontdekken. Om elf uur, na een tweede telefoontje van de verontruste eige naar, slaagde de politie er wél in het beest te lokaliseren. Een Tuoeder' van de te hulp geroepen dierenambulance uit Den Haag trachtte op de Weverskade het dier met een schot uit een verdovingsgeweer uit te schakelen. Hij kreeg het hert echter n iet zuiver op de korrel. De klopjacht verplaatste zich daarop richting Maasdijk. Terwijl het verkeer werd stilgelegd, besloot een Maassluisse agent dat de pret nu lang genoeg had geduurd. Hij draafde het hert, dat andermaal bezig was aan zijn belagers te ontsnappen, in volle vaart achterna, nam een snoekduik en liet zijn prooi niet meer los. Innig verstrengeld ralden agent en hert de dijk af. Aan de voet van het talud g op. Het hert werd in de a naar het weiland, waar de twee jongen ongerust op l. der wachtten. ilud gaf het voortvluchtige dier de strijd e ambulance gedragen en teruggebracht ir de twee jongen ongerust op hun moe- Schiedam. Vrijwilligers blij ken ook In de Schiedamse sa menleving onmisbaar te zijn. In de Brandersstad Is het Steun punt Vrijwilligerswerk Schie dam opgericht, vrijwel gelijktij dig met het project Hand en Span. Beide organisaties willen voorzien in het grote tekort aan onbetaalde werknemers bij niet- commerciële instellingen. Het SVS is een idee van de socia le dienst, het maatschappelijk werk, het ouderenwerk, de ge zinsverzorging en het Güde van 55-plussers, Vrijwilligers die een deel van hun tijd kosteloos be schikbaar stellen voor werk in de maatschappij kunnen zich melden bij de vacaturebank. Het steunpunt is gevestigd op de vijf de etage van het kantorenge- bouw aan de 's-Gravelandseweg 567. Telefonisch is het steunpunt te bereiken onder nummer 473211, toestel 290. Een aparte plaats neemt het pro ject Hand en Span inDat is spe ciaal opgericht voor de hulp aan ouderen, geboden door uitke ringsgerechtigden. Over het oprichten van een vrij- willigerscentrale is jarenlang ge praat in Schiedam. Uiteindelijk is de gemeente toch overstag ge gaan voor de aanhoudende vraag naar onbetaalde krachten door verschillende maatschap pelijke instellingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1