Meeste schulden in ieuwland en Oost Gemeentewerken in de tang B A LY w RoViuren Hand- en spandiensten mogen weer van PvdA VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Deltasport mag toch bouwen Raadswerk 'door duo r ^Zesvoudige overtreding Pasfoto's met kwaliteits garantie Cliënten hebben gemiddeld meer dan vijf schuldeisers Conflict rond onderhoud schoolgebouwen Sociale vernieuwing in Vlaardingen 'We laten de stad niet verpauperen' JidP'-lr/ - Wens Buiten de Veste in vervulling WK STUNT Parkeren gereserveerd voor bruilofts gasten Caribische koopavond Acht jaar cel voor heroïne- smokkelaar Islamitische school heet 'El Furkan' Fietser (74) op rijksweg 1 .11 DONDERDAG 21 JUNI 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343239.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Deltasport mag de bouw van een clubhuis en een tribune op het voetbalveld in de Broekpolder hervatten. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond heeft daar toestem ming voor gegeven. Het werk werd afgelopen vrijdag tot verbijstering van het bestuur van de sportvereniging'stilge legd door Gemeentewerken. Aanleiding voorde actie was het verplaatsen van verontreinigde grond. Deltasport wilde daarmee ruimte scheppen voor het club gebouw. De grond zou verderop worden gebruikt als 'fundament' voor de tribune. Volgens Ge meentewerken mocht met de grond echter niet zomaar wor den 'geschoven'. Voorzitter John de Lange van Deltasport deed vorige week zijn beklag bij Pvd A-gemeen te- raadshd Bert Kandel. De ge meenteraad had Deltasport vol gens De Lange toestemming ge geven voor het werk. Kandel verkeerde eveneens in die ver onderstelling. Hij uitte zijn ver ontwaardiging over het eigen machtig optreden van Gemeen tewerken bij burgemeester en wethouders. Kandels brief resulteerde in spoedoverleg tussen Gemeente werken en de milieudienst Rijn mond. Die ging begin deze week akkoord met de grondverplaat sing. De grond voor de tribune mag wel worden gebruikt, maar moet dan snel met gras worden ingezaaid, bepaalde de DCMR. Gemeentewerken vindt de kri tiek op haar optreden niet te recht. Na de spraakmakende af- Jfaire met zwaar giftige grond uit de Boterstraat werden vorig jaar tverscherpte richtlijnen opge steld voor het verplaatsen van ^verontreinigde grond. Gemeen- te werken zegt2ich aan die richt lijnen te hebben gehouden. ^Maasland De PvdA'er W.F. WPasschier en VVD'er W.J.G. KPaardekoper zijn de eerste duo- braadsleden in Maasland die gaan ^deelnemen aan commissieverga- Kderingen. Eerder deze week ostemcte de raad unaniem in met **de instelling van het duo-raads- midmaatschap. .win hun verkiezingsprogramma Umaakte de sociaal-democraten al fjbekend de werkdruk van de ^eenmansfracties te willen terug- Jdringen door niet gekozen kan- tèdidaten van de lijst vergaderin- hgen bij te laten wonen. Terwijl rfde raadsleden-van het CDA en i,de Open Groepering volop zou- wden kunnen rouleren tijdens ^commissievergaderingen, dïen- !fden de eenlingen van de twee J» kleine fracties tot eind maart alle ^vergaderingen zelfbij te wonen. ^Vlaardingen Een 24-jarige ^Rozenburger is gistermiddag *'door de Vlaardingse politie he rkeurd voor een zesvoudige over- £tredïng. De man reed op de Van T^Hogendorplaan een verkeers- •jbord omver, maar blééf niet gwachten tot de politie erbij £kwam om de schade op te ne- ^men. ,J.Toeri de Rozenburger even later toch werd aangehouden, bleek dat hij onder invloed van zowel alcohol als drugs was. De man was niet in het bezit van een rij bewijs en de auto waarin hij reed was niet verzekerd noch APK gekeurd. La Belle Epoque halrstyling Dr. Wibautpfein 1 Schiedam telefoon 010-4707458 Gevraagd: AU-BOUNB PART-TIME KAPSTER LEEMfi-KAPSTER Aanmelden na telefonische afspraak. Hoogs!*aa| t04-t06. Schiedam Tel DiO 4266720 Schiedam Het project Schuld hulpverlening in Schiedam heeft aan het eerste jaar van ex perimenteren de overtuiging overgehouden, dat het effect van schuldsanering zeer beperkt is. Het aantal mensen in financiële nood, dat zich in 1989 tot de me dewerkers van het project wendde, was met 475 meer dan twee keer zo hoog als verwacht. Dat resulteerde in een wachtlijst en wachttijden van zes maanden of meer. De 475 mensen die aanklopten bij het project Schuldhulpverle ning, waarin het maatschappe lijk werk en de sociale dienst sa menwerken, hadden gezamen lijk een schuld van ruim drie miljoen gulden. De grootste schuldeisers zijn de belasting dienst, banken en financierings maatschappijen en het Gemeen telijk Woningbeheer. Gemiddeld nebben de diénten vijf schuldeisers; een enkele had zelfs vorderingen liggen van 23 bedrijven, Dat levert veel werk op voor de medewerkers van het project, want die moeten met alle schuldeisers onderhandelen. Baan Meer dan de helft van de cliën ten van het project werd ge stuurd door de sociale dienst. Maar de klanten van Schuld hulpverlening waren niet alleen mensen meteen uitkering. Meer dan twintig procent van de hulp vragers heeft een vaste baan. De grootste groepen hulpvragers kwamen uit de wijken Nieuw- -land en Oost, die elk meer dan een kwart van het aantal klan ten voor hun rekening namen. Het eenmalig wegwerken van schulden is niet genoeg, weet projectleider R. Lefel van de ge meentelijke sociale dienst. On derzoek in Rotterdam heeft uit gewezen, dat van de mensen wier schulden zijn weggewerkt 34 procent na enige tijd weer in de problemen komt. In zulke ge vallen moet iets worden gedaan aan het bestedingspatroon. De hulpvragers moet 'rationeel huishoudelijk management' worden bijgebracht, zoals Lefel dat noemt. Maar hoe dat moet, weten de schuldhulpverleners nog niet. Zij hebben net Neder lands Instituut voor Maatschap pelijk Werk Onderzoek inge schakeld om hen daarbij te hel pen. Dat instituut voert op dit moment een onderzoek uit, dat wordt betaald door het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Lefel vindt dat het project Schuldhulpverlening in het eer ste jaar zijn bestaansrecht heeft bewezen. „De trein staat op de rails en voldoet aan de behoeften van de reizigers". George Herders (links) en Ruud Bakkenist: 'De samenleving ver andert voortdurend en iedereen verandert mee'. door MARf TIMMERMANS Vlaardingen „De samenle ving kan het zich gewoon niet meer permitteren om grote groe- pen mensen aan de kant te zet ten. Sociale vernieuwing kan je ook zien als een inhaalmanoeu vre. In de voorgaande periode lag het accent teveel op economi sche en materiële aspecten. Daar moet nu verandering in komen. Mensen moeten weer een per spectief krijgen". George Herders maakt drukke dagen door. Als opbouwwerker voor Vlaardingen kreeg hij de nog weinig tastbare taak 'de soci ale vernieuwing' op gang te brengen. Hij hoeft dat niet alleen te doen. Een team van tien ge motiveerde mensen uit alle gele dingen van de samenleving hel pen hem daarbij. Eén van de eer ste dingen die deze groep ap touw zet, is de manifestatie 'Bou wen aan de toekomst' aanstaan de woensdag 27 juni in zaal Tri angel. Ruud Bakkenist, 38 jaar en ad junct-directeur van het Plaatse- ftbfc junct lijk Educatief Centrum, maakt deel uit van genoemd team. „Nee, ik vind niet dat de over heid het probleem doorschuift. Sociale vernieuwing kun je per se niet van bovenaf opleggen. Het is juist de bedoeling dat er vanuit de basisinitiatieven wor den ontwikkeld. Van stad tot stad kan dat verschillend zijn, maar in. alle gevallen blijft het een beweging van onderaf". Klappen Herders: „In de loop der jaren zijn zoveel mensen tussen wal en schip gevallen. Je ziet dat vijftig procent niet eens meer gaat stemmen. Mensen voelen zich ozfi1.1VL compleet buitengesloten. Met die sociale vernieuwing moeten we allereerst groepen die de hardste klappen hebben opgelopen er weer bij betrekken. Daarna moeten we met zijn allen vooruit kijken. In de toekomst zal iedere arbeidskracht hard nodig zijn". Bakkenist praat over een groei ende onderklasse en over een steeds grotere groep die nergens meer aan meedoet Herders knikt en zegt: „Dat is de kern van het probleem. Het is een zaak vpor de hele maatschappij. Ook voor het bedrijfsleven, want daar vallen straks ook klappen". Sociale vernieuwing is meer dan een nieuw type wel zijnsbeleid. Herders: „Hoe was dat ook al weer? Vrijheid, gelijk heid en broederschap. Met die eerste twee zit het tegenwoordig tamelijk goed, maar met die broederschap". Ook in Vlaardingen valt veel te doen. Ruud Bakkenist „Met het opzetten van wijkwerkplaatsen willen we mensen terugbrengen in het arbeidsritme. Je moet dat zeker niet zien als een soort werkverschaffing. Mensen die zolang buitenspel hebben ge staan moeten weer in het ritme komen en daarvoor zijn die pro jecten ideaal". Het més snijdt aan twee kanten, legt hij uit, de ene groep doet werkervaring op en in de wijk worden allerlei zaken geregela. Dat schept sociale be trokkenheid van iedereen en de betrokkenen krijgen een kans. Dreiging „Die grote groep 'afgeschreve- nen' wordt ondertussen heel be dreigend. Woonbuurten zie je verpauperen. Hier in Vlaardin gen werkt het overheidsappa raat soms zo traag. In een flat, waar overwegend ouderen wo nen, onderhoudt de gemeente jaarlijks de speelplaats maar aan de trappenhuizen doet men niets. Sociale vernieuwing hoeft geen handenvol geld te kosten. We moeten gewoon efficiënter leren werken en de mensen se rieus leren nemen", aldus het tweetal. Aan de manifestatie in Triangel doen meer dan vijftien groepen mee. Iedere groep krijgt de gele genheid zich op zijn eigen wijze te presenteren. Vrouwengroe pen, buurthuizen, migranten, ouderen, onderwijsorganisaties, gehandicapten en zwerfgroepen verzorgen met folders en aktivi- teiten een markt-achtig gebeu ren in de zaal. Vijf sprekers geven hun visie op de Vlaardingse variant van de sociale vernieuwing. Gerard de Kleyn maakte furore met zijn sociale projecten in Rotterdam, Arie van Dijk van het CNV praat over werkgelegenheidsini- tiatieven, Atie Ranshuijsen heeft het over kinderopvang, Joop La- mens houdt een lezinkje over buurtbeheer en tenslotte neemt George Herders de hele sociale vernieuwing in Vlaardingen door. „Het belangrijkste vind ik na tuurlijk het antwoord van wet houder Aart Kool. Met hem valt of staat de hele opzet", zegt Her ders. De wethouder staat als laat ste op de agenda. Cabaretgroep Gemeentereiniging, die als voor laatste staat vermeld, zorgt er voor dat het allemaal niet al te ernstig wordt. George Herders: „Wij willen niet tegen de gemeente schop pen, maar er juist met elkaar te genaan gaan. Vlaardingen is wat mij betreft een wereldstad en dat moet het ook blijven". Schiedam Het plan het pre ventief onderhoud van school gebouwen uit handen te nemen van Gemeentewerken Schie dam is de medezeggenschaps commissie van die dienst volle dig in het verkeerde keelgat ge schoten. Het argument van het college van B en W dat dat kos tenbesparend werkt, noemt de commissie 'ondeugdelijk en slecht onderbouwd'. Voorzitter P. Koppenhagen veegt ook de vloer aan met het voornemen het gebouwenbe heer naar de afdeling onderwijs over te hevelen. Daar zou een nieuw technisch bureau be staande uit drie personen moeten worden opgezet „Daar mee wordt de weg vrij gemaakt voor een versplinterd geheel van kleine technische bureaus binnen de gemeentelijke organi satiewet heeft dan veel weg van prijsschieten op Gemeentewer ken". Kribbig De ergernis is niet nieuw. Vorig jaar maart reageerde Gemeente werken al kribbig toen B en W zich 'in principe' voor een orga nisatiewijziging uitspraken. Dat besluit leidde tot onrust, omdat het personeel zijn zegje niet had kunnen doen. Bovendien was 'en is nog steeds— niet duidelijk welke gevolgen die ingreep voor de werkgelegenheid heeft. Nu verschillende raadscommis sies zich over net onderwerp buigen, laaien de emoties weer hoog op. In een notitie toont de mc begrip voor de wens de kos ten te drukken, maar de manier waarop B en W dat denken te doen wordt gelaakt. Het probleem is duidelijk: Schie dam krijgt jaarlijks een rijksver goeding voor preventief onder houd, maar overschrijdt dat be drag steeds fors In 1988 zou er een gat gapen van 264.000 gul den. Omdat de onderwijswet uit gaat van verplichte doorbetaling naar het bijzonder onderwijs loopt die begrotingsoverschrij ding automatisch op tot het dub bele: 528.000 gulden. Rekensom Gemeentewerken is niet bijster onder de indruk van die reken- lldgroeï som. De dienst heeft een veel ge ringer tekort becijferd en meent dat de nieuwe aanpak zelfs duurder zal zijn dan de huidige. Koppenhagen spreekt van „een zeer gekunstelde en doorzichtige manier om de kosten optisch te verminderen". wijs een sleutelrol in deze bezui- mgïngsoperatie wordt toege dicht. Uitgerekend die sector zou de laatste jaren herhaaldelijk het werk van Gemeentewerken hebben gefrustreerd. Illustratief is volgens Koppenhagen een klacht over een klemmende vensterruit. Het advies om die te vervangen, lag zo lang op de af deling onderwijs dat Gemeente werken dne keer moest uitruk ken om telkens te constateren dat er sprake was van dezelfde klacht. De beeldvorming dat Gemeen tewerken ondoelmatig werkt is, als het al klopt, voor een groot deel de schuld van de afdeling onderwijs, meent Koppenhagen. Als de plannen doorgaan, wordt Gemeentewerken vanaf 1992 ook niet meer automatisch inge schakeld om onderhoudswerk aan scholen te verrichten. De dienst moet met particuliere aannemers meedingen naar zo'n karwei. Wat Gemeentewerken vooral stoort is dat de afdeling onder- Merkwaardig vindt hij het ook dat de dreigende wildgroei aan technische bureautjes wordt ge rechtvaardigd. omdat in andere steden vergelijkbare ontwikke lingen gaande zijn. „Maar er wordt verzuimd te melden dat in Rotterdam na enige jaren erva ring op het besluit is teruggeko men". Inmiddels heeft het vertrouwen in de politiek een flinke knauw gekregen. Sinds maart vorig jaar zou noch verantwoordelijk wet houder Hans van Kleef, noch een lid van de raadscommissie de moeite hebben genomen het probleem met Gemeentewerken te bespreken. Schiedam Op de bouw van een extra verdieping hoeft de scholengemeenschap Buiten de Veste de eerste jaren niet te ho pen Pas halverwege de jaren ne gentig maakt de Sehiedamse school voor mavo en leao een kans op een etage erbij, waar door een dependance niet meer noodzakelijk zou zijn. Maar het gemeentebestuur is bereid een miljoen gulden op tafel te leggen voor de bouw van een handenar- beidlokaal en een aula. Eén wens van Buiten de Veste gaat nu in vervulling. Een op knapbeurt van de hoofdvesti ging aan de Van der Leeuw straat en de uitbreiding met een extra verdieping wat geza menlijk nog eens zo'n drie mil joen gulden kost wordt echter op de lange baan geschoven. Het college van Ben W heeft al te kennen gegeven dat het ont breken van deze ruimtes 'niet langer verantwoord is'. Nu krij gen de leerlingen in de kelder handenarbeid, waarbij het met de veiligheid van scholieren en docenten niet zo nauw kan wor den genomen. Daarnaast blok keert het ontberen van een be hoorlijk lokaal tevens het invoe ren van het vak techniek. Schiedam „Hopelijk houden ze het langer vol dan het Neder lands elftal", sprak een pessimis tische voetballiefhebber gister middag tijdens de presentatie van het Steunpunt Vrijwilligers werk Schiedam. Mogelijk in ver band met het gesprek aan ande re afnemers werden de eerste gasten door een plaatselijke bak ker vergast op Oranjegebak. Vanaf vandaag moet het steun punt, dat kantoor houdt aan de 's-Gravelandseweg, fungeren als het aanspreekpunt voor vrijwil ligers en behoeftige instellingen. Het project, dat is opgezet door de Gemeentelijke Sociale Dienst, het maatschappelijk werk en verschillende vrijwilli gersorganisaties, krijgt een voor zichtige start. Coördinatrice Joke Blom be perkt haar werkzaamheden voorlopig tot acht betaalde uren per week, „Buiten deze betaalde dag word ik zelf ook als vrijwilli ger actief", vertelt Blom. „Moge lijk wordt het aantal uren uitge breid als we het drukker krij gen". Wethouder Hans van Kleef, sinds kort verantwoordelijk voor het proces van sociale ver nieuwing, hoopt dat het project kan bijdragen aan de verdere ontwikkeling van het vrijwilli gerswerk, „In Schiedam bestaat een gigantische achterstand in het voorzieningenniveau", meent Van Kleef. „De komende jaren moeten we proberen alle bronnen aan te boren om de ach terstandsituaties weg te wer ken". De PvdA-wethouder gaf toe dat zijn pleidooi voor meer vrijwilli gers een omslag betekent in het denken van de sociaal-democra ten. „In de jaren zeventig von den. wij het werk van de vrijwil liger nuttig, maar eigenlijk was de PvdA van mening dat de werkzaamheden alleen dooreen betaalde kracht mocht worden verricht. De vrijwilligers en de politiek 2ijn wat dat betreft naar elkaar toegegroeid", vervolgde de wet houder. „Iedereen is tothet besef gekomen dat veel maatschappe lijk nuttige werkzaamheden nooit kunnen worden betaald". Als voorbeeld noemde Van Kleef de vrijwilliger, die het tuintje van zijn oudere buurman onderhoudt. Veelal vinden dit soort activiteiten plaats op initia tief van de buren zelf, maar het steunpunt kan nu ook bemidde len voor dit soort activiteiten- „Bij 65-plussers bestaat veel be hoefte aan hulp", weet Joke Blom. „Veel behoeftige ouderen hebben professionele hulp, maar voor kleine klusjes zijn zij vaak afhankelijk van buitenstaan ders. Met het halen van een boodschap of het ophangen van een lamp kan de vrijwilliger zijn diensten bewijzen". Richt de vacaturebank voor vrij willigers zich in principe op alle Schiedammers het project Hand en Span, dat bemiddelt in de ouderenbulp, is bedoeld voor uitkeringsgerechtigden. „Onze cliënten gaan we in het vervolg op deze activiteiten zetten", zegt directeur Gérard Smits van de Sociale Dienst. „Het is natuurlijk doodzonde om de beschikbare energie niet te benutten. Deelna me aan het project blijft overi gensgeheel vrijwillig". VIDEO'S VOOR KLEIN EN GROOT Baly doet ook mee! Voor iedereen, die zich als lid inschrijft en voor min. 40,- films huurt: GRATIS 'n lederen voetbal (zolang de voorraad strekt) Bij ons huurt u t film 7 films" voor 5,- voor 25,- perweek Geen recorder? Dan geen nood Baly verhuurt movleboxen... Nieuwe movfeböxen met •f«landsbediening en frontleder. Per dag 10,- per week 50,- incl. 2 standaardfilms. Ook movie boxen 5,- per dag ol 30,- per week! Wel 1Ü0,- of betaalkaart pis borg. Geen inschrijfgeld, wel uitgebreide legilimatie (Bel voor INFO) En natuurlijk films voor in de "Late Uren", die kunt u óók bij Baly huren! 8000 seksfilms (w.o. 3000 speciale). Wel op een Aparte afdeling Alleen VHS en uitaluitand weekverhuurll Geen recorder? Dan geen nood Topiitew kunnen per week en/of per dag gehuurd wprdenl Theo Thea Lock Up Chains Laser Mission Cold Front Out in the Edge Carnage A Nightmare onElmstreet 4 Class of 1999 K9 Peacemaker Dam 9-t/m 1-1 Schiedam Tei. 010-4267126 Schiedam Omdat ze anders bruiloftsgangersin de wegstaan, verdwijnen de 'Amsterdammer tjes' een paar maanden van de Appelmarkt Ongebreideld parkeren in het straatje tussen de Hoogstraat en de Lange Haven is er echter niet bij: dat mogen tussen 1 juli en 30 september alleen de leden van een trouwstoec. Andere Schie dammers knjgen prompt een be keuring als ze er hun wager. stal len. In de periode dat de aula var. het Stedelijk Museum dienstdoet als trouwzaal gaat de politie ver scherpte controle uitvoeren op het parkeren op de Appelmarkt De politie krijgt deze zomer van de afdeling burgerlijke stand elke week een lijslje met de uren waarop er m het museum wordt getrouwd. Dat maakt 'zwart' parkeren zeer riskant Voetgangers zullen goed uit hun doppen moeten kijken als er een trouwpartij achter de rug is. Touringcars met feestgangers mogen dan stapvoets over de Hoogstraat rijden, want een bus vanaf de Appelmarkt ach teruit de smalle en drukbereden Lange Haven oprijden zal zelfs dc geroutineerdste chauffeur niet snel lukken. Maassluis Het koopcentrum in de Maassluisse binnenstad on dergaat morgen voor één avond een exotische gedaantewisse ling. Palmen, gefleurde lichtjes en uitheemse muziek zijn de smaakmakers van Midsummer- nightshopping, een feest waarop de winkels tot middernacht open zijn. Het evenement wordt gehouden in Caribische stijl, hoewel ook andere continenten een bijdrage leveren. Behalve Antilliaans-" /Braziliaanse muziek zijn er Dixielandklanken te horen en worden Surinaamse, Hindoe- staanse, Turkse en Israëlische hapjes bereid. Het feestprogramma op het po dium op de Markt begint om half acht met een modeshow voor moeder en kind. Tussen de mu zikale onderdelen presenteert Rob Janssen een kapperssbow. De avond wordt besloten met een vuuract van magiër Ali Ben Glasscherf. Rotterdam Een 29-jarige Schiedammer van Spaanse komaf is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en een boe te van 10.000 gulden. De recht bank achtte bewezen dat de man transporten van heroïne naar Granada heeft voorbereid en uitgevoerd. Officier van justitie mr. J, Mooijen had een gevan genisstraf van tien jaar geëist. De verdachte wenste tijdens de rechtzitting geen enkele vraag van rechtbankpresident mr. M.F.L.M. van der Grinten te be antwoorden. Hij hoopte op de door zijn advocaat, mr. J.L.A.M- Ie Cocq d'Armandville bepleit te vrijspraak. Le Cocq betoogde dat justitie werkte met onrecht matig verkregen bewijsmateri aal. Schiedam De eerste islamiti sche basisschool in Schiedam krijgt de naam El Furkan. De school, die aan de Eduard van Beinumlaan in Groenoord wordt gevestigd, gaat met in gang van het nieuwe schooljaar van start met zes groepen. Een islamitische school is onder tussen geen nieuwtje meer. Gro te buur Rotterdam bij voorbeeld kent al twee 'scholen met de ko ran'. Zevenhuizen Een 74-jarige man uit Schiedam heeft gister middag een levensgevaarlijke fietstocht ondernomen over de rijksweg A12. Hij maakte een ri tje richting de Rottemeren en nam daarbij een verkeerde af slag. Als resultaat daarvan ein digde hij op de autosnelweg A 12 Zevenhuizen, richting Bleiswijk. Omdat hij zelf géén auto rijdt, wist de man niet dat hij in over treding èn ernstig in gevaar was. De fietser is door de politie aan gehouden. Hij werd met zijn rij wiel afgezet bij het fietspad rich ting Rottemeren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1