Loomeijer wil museum meer uitstraling geven Holy verbolgen Stationstraat: oplossing voor klimaatregeling in woningen Straussplein onder handen Officier baant weg voor psychische hulp VLAARDiNGS DAGBLAD SCHIEDAMSL COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wennen aan 'meneer de wethouder' Weer dertig bedden minder JUICHEN VOOR ORANJE Glas straat op Ruiten ingekegeld Buurt is lawaai van Keijzer beu Zilver voor Van der Lely miHtWIG Regionale redactie: Brede Havenslraal 6,3131 BC Vlaardln9en. Postbus 4008,3130 KA Vlaardinqen. T^fMn" 010-4343229.4352066.4350557- sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754, VRIJDAG 22 JUNI 1990 PAGINA 17 rVlaardingen Gekonkel in het bestuur, een zorgwekkende fi nanciële situatie en een gebrek kig programmabudget. De nieu we directeur van bet Nationaal 'Visserijmuseum lijkt met een weinig rooskleurige erfenis te 'zijn opgezadeld, maar toch heeft Trits Loomeijer zin in zijn Vlaar- -dingseklus. „Bijna elk museum heeft tegen- •-woordig te maken met een ge brekkig budget", meent Loom- 'eijer, die sinds 1 maart de stoel 'van voorganger Joop van Dorp -inneemt- „Als je je bij die situatie .neerlegt, gaat alles natuurlijk 'stuk- Zaak is om de positie van -het museum te verbeteren". ^Met name de laatste jaren zit het Vlaardïngse museum behoorlijk -in bet slop. Persoonlijke conflic ten leidden tot een aanzienlijke stijging van het ziekteverzuim. ~Ook Joop van Dorp, die het mu- fseum destijds van de grond op bouwde, en zijn directe assistent ".konden de problemen uiteinde lijk niet meer de baas. Zij slijten hun dagen in de ziektewet 'De interne problemen hadden ;Ook hun weerslag op de uitstra ling van het museum. Het aantal tentoonstellingen liep terug, ter wijl het aantal betalende bezoe kers de laatste jaren dramatisch daalde. „Ik heb de indruk dat de gemeente de situatie in het mu seum wil verbeteren", zegt Frits Loomeijer. „Dat biedt voor mij voldoende perspectief om de klus aan te gaan". De overstap naar Viaardmgen biedt Loomeijer op het eerste ge zicht weinig zekerheid. Aller eerst moet blijken of de mari tiem deskundige in staat is het museum weer op te stuwen in de vaart der volkeren. Bovendien is hij in Vlaardingen werkzaam op contractbasis. Na 1 maart 1991 kan Loomeijer geen rechten meer ontlenen aan zijn dienst verband. „Toch is het voor mij geen echte gok. Volgend jaar kijk ik wel hoe de vlag erbij hangt. Ik kan altijd weer achter de schrijfmachine gaan zitten", zegt de 36-jarige Loomeijer, die een aantal gezag hebbende artikelen en boeken over de scheepvaart op zijn naam heeft staan. Op verzoek van het gemeente bestuur werkt Loomeijer aan een reorganisatieplan, dat het voortbestaan van het Visserij- museum moet garanderen. In detail is de interim-directeur er nog niet uit, maar in grote lijnen ziet hij de toekomst van het mu seum wel voor zich. „Het concept van Joop van Dorp staat nog steeds als een huis. De collectie is uniek en de echte lief hebbers weten het museum te vinden", roemt Loomeijer de kwaliteiten van het museum, waar hij in de jaren zeventig his torisch onderzoek naar de ver koop van loggers aan het buiten land deed. De versukkeling wordt volgens Loomeijer in de eerste plaats veroorzaakt door de bezuinigin gen. „Net als andere musea heeft het Visserijmuseum veel geld moeten inleveren. Doordat het college de werkgelegenheid be langrijker vond dan de tentoon stellingen, bleef er van het pro grammafonds bijna niets over". Deze scheefgroei wil de direc teur doorbreken door met een kleinere staf te gaan werken. „Van de 750.000 gulden subsidie kunnen we nu maar 30.000 gul den aanwenden voor aankopen, public-relations en tentoonstel lingen. Het is mijn doelstelling om 100.000 gulden over te heve len van de post salarissen naar het tentoonstellingsbudget". Voor zijn plannen krijgt Loom eijer onverwachte steun van de VUT-regeling. Doordat drie me dewerkers vervroegd met pensi oen kunnen, zou de tijdelijke di recteur de inkrimping zonder ontslagen kunnen uitvoeren. In al zijn voorgestelde ombuigin gen gaat Loomeijer uit van het huidige budget Hij vindt alleen, dat de gemeente op de wat lange re termijn extra moet investeren in een fikse opknapbeurt. „Er is veel achterstallig onderhoud en met name de conservator en de bibliotheek zijn te krap be huisd". Als belangrijkste manco van het huidige museum ziet Loomeijer het gebrek aan uitstraling. „Het gebouw is totaal niet herkenbaar als museum. Alleen vanaf de overkant kun je het tentoonstel lingsbord zien". Het gebrek aan herkenbaarheid heeft volgens de directeur alles te maken met de omgeving. „De historie is nog aanwezig, maar niets herinnert eraan dat dit ge bied een visserijhaven was. Met al die plezierboten is het maar een gribusachtige rommel", zegt Loomeijer, die graag enkele his torische schepen voor zijn deur zou parkeren. Loomeijer mag zich vaak wagen aan bespiegelingen over de toe komst, ondertussen leert hij ook omgaan met de beperkingen van alle dag. Ondanks het gebrek aan budget heeft hij door een goed samenspel mét het Kat- wijks Museum een zomerten- g toonstelling kunnen samenstel- g len over Katwijkse kunst en kle- cc ding. Dankzij de bereidwillige medewerking van zijn oude 5 werkgever, het Noordelijk o Scheepvaartmuseum in Gronin- gen, is er ook werk van de Friese A scheepsschiider W.J Dijk te zien. Frits Loomeijer, de man die het Vtaardings Visserijmuseum uit tiet slop moet halen. Schiedam Het is even wen nen. Misschien voor Schiedam dat een wethouder van klein links na wijlen Eef Collé (1974- 1978) wat ontwend té geraakt, maarzeker voor het Stadskan toor en ongetwijfeld voor de persoon in kwestie: Bart de Leede. Eenvoudige dingen blijken ge voeliger te liggen en Ingewik kelde zaken steken ineens heel anders in elkaar, zo heeft de nieuwbakken voorman van Groen Links gemerkt. Voor het gloednieuwe partijblad X)e Spot de eerste naam 'De Schorum' werd door het be stuur onbehoorlijk gevonden heeft De Leede een dagboek bijgehouden van zijn eerste twee weken als collegelid. Hij doet daarin kond van opmer kelijke en onopgemerkte za ken. 'Zeg maar Arno', stelt gemeen tesecretaris Gorrisen zich de eerste dag voor. De Leede één van de 23 wethouders van Groen Links in het land na een paar honderd handen te hebben geschud: „Op de secre tarie merk ik het omgekeerde effect Mensen die vroeger Bart zeiden, stamelen nu enigszins onwennig meneer De Leede". Zijn eerste collegevergadering begint met een foutje. „Ikga op de verkeerde stoel zitten. Ie dereen blijkt hier zijn vaste plek te hebben". Hei is dus even wennen. In de volgende dagen neemt de groe ne milieuwethouder kennis van de 'parafen- en postmap- pencultuur'. „Behalve het le zen van de post hoef ik verder niets anders te doen dan de mappen verplaatsen van de ene tafel naar de andere". Voor zijn secretaresse en 'de fa briek', zoals collega-wethouder Aad Wiegman het ambtena renapparaat schijnt te noemen in het stadskantoor is het dui delijk wennen. Met de telefoon bij voorbeeld. Wat tot verba zing leidt, is dat ik zelf recht streeks allerlei ambtenaren bel. Nu valt er eerst een ver baasde stilte als je zegt: met Bart de Leede". De bodes in zijn buurt moeten niet alleen wennen, maar zijn zelfs een ietsepietsie knorrig geworden. „Aan de omgang met bodes moet ik nog wel wennen", begint De Leede de 'affaire koffie verkeerd'. „Om dat ik nogal een stevige koffie drinkerben, ben in aanvanke lijk mijn koffie zelf gaan halen. Da t is kennelijk niet op prijs ge steld door de bodes Ik heb een belletje aan mijn bureau en dat wethouder Bart de Leede; koffie verkeerd. moet ik ook maar gebruiken, is me vriendelijk te verstaan ge- £- Rotterdam Eigenlijk vorm- f.den de gewapende overval en £een serie inSrahen voldoende reden om twee jaar onvoorwaar delijk te eisen tegen een 18-jarige 5Schiedammer. Toch zag officier jvan justitie mr. Van Wijk hier Sgisteren vanaf. Door de zaak aan „te houden heeft de reclassering de tijd een plaatsje voor de ver dachte in een. psychiatrische ge meenschap te bemachtigen. "De beslissing van de Rotterdam- ,.se rechtbank vormde het tweede uitstel in de zaak tegen de Schie dammer, die Ln januari van dit jaar een gewapende overval .pleegde op het Rotterdamse be drijf Bristol City. In afwachting van een psychisch rapport over -*de verdachte hield de rechtbank de zaak in april aan. -Behalve voor de overval stond de Schiedammer gisteren te- 1 recht voor enkele inbraken in de - Gorzen. In mei en juli 1989 pleegde de verdachte twee in braken in de Groen elaan, waar bij hij sieraden en 1200 gulden buitmaakte. Later dat jaar sloeg de inbreker uit Nieuwland ook - toe in de Lekstraat. I De gewapende overval vond plaats op 15 januari van dit jaar. -De Schiedammer bestormde de Vlaardingen Het bestuur van het Holyziekenhuis heeft pro vinciale staten van Zuid-Hol land grote onzorgvuldigheid verweten. Aanleiding is het gis teren genomen besluit het Vlaardingse ziekenhuis nog eens 30 bedden te laten inleveren. De argumenten voor dat besluit vindt het ziekenhuisbestuur 'volstrekt onvoldoende en on juist'. Het ziekenhuis is ook veront waardigd omdat er nauwelijks gelegenheid is geweest iets tegen de plannen in te brengen. De mededelingen van gedeputeerde W.HM. Aalbers eind mei ovér een nieuwe beddenreductie kwamen als een complete ver rassing. Tijd om er op te reage ren en de statenfracties te bena deren was er niet. Een poging van de D66-fractie de voorgeno men reductie te schrappen, kon gisteren niet op steun rekenen. Het ziekenhuis heeft de Staten laten weten dat het besluit de ge zondheidszorg ln de regio Wa terweg-Noord in gevaar brengt. Het Holy moest vorig jaar al 40 bedden inleveren. Het nieuwe bed den bestand van 275 betekent dat het Vlaardingse ziekenhuis ver onder de planningsnorm van 3,7 bedden per duizend in woners zakt. Ook wordt het evenwicht tussen het Holyzie kenhuis en hetSchielandzieken- huis (330 bedden) in Schiedam verstoord. De twee ziekenhuizen willen in de toekomst nauw sa menwerken, maar dat kan al leen als beide ongeveer even groot zijn. Het argument dat Vlaardingen wel bedden kan missen omdat Spijkenisse een eigen ziekenhuis (het Ruwaard van Putten) in ge bruik heeft genomen, deugt vol gens het bestuur van het Holy 'Schiedam Een barst in de ■wand van een oven van de Ver- eenigde Glasfabrieken aan de Buiten fa a ven weg heeft de Schïe- damse brandweer vannacht ge ruime tijd bezig gehouden. De roodgloeiende, stroperige massa stroomde uit de oven de fabriek .in en bereikte zelfs de Mathen- nesserstraat. De straat werd door de politie af gezét zaak met een tweede verdachte, die vorige maand tot achttien maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Voor de rechtbank bagatelliseerde deze maat zijn ei gen aandeel in de overval. Ge tuigen hebben echter overtui gend aangetoond, zo voerde de advocaat van de Schiedamse verdachte aan, dat niet zijn cliënt maar de maat de aanstich ter van de overval was. „Mijn cliënt is meer een meelo per dan de opsteller van het plan voor de overval", voerde de raadsman aan. „De jongen over schreeuwt zichzelf. Doordat hij in zijn jeugd een vaderfiguur heeft gemist, kampt hij nu met een groeiprobleem". Na het verschijnen van het psy chiatrisch rapport worden dc problemen ook door de Rotter damse rechtbank onderkend. Met de reclassering is men tot de conclusie gekomen, dat de Schiedammer gebaat kan zijn bij behandeling in de reclasserings- gemeenschap Groot Bakema in Lunteren. Probleem is, dat de wachtlijst voor deze penitentiaire inrich ting erg lang is. „Als u mijn cliënt vastzet tot oktober, dan kan hij vermoedelijk direct door naar Lunteren", aldus de advocaat. „Gevaar is echter, dat mijn cliënt vrijkomt op een moment dat er nog geen plaats is in de inrich ting. Als hij enkele weken thuis is. dan is de kans op herhaling le vensgroot aanwezig". De rechtbank heeft dit risico voorkomen door de zaak voorlo pig aan te houden. Door de jon gen pas te veroordelen als er ruimte in de inrichting is, komt hij in elk geval niet op vrije voe ten voor de behandeling. Schiedam Als de kogel een maal door de kerk is, kunnen de bewoners van de Stationstraat en directe omgeving binnen drie maanden uit de problemen zijn. Op tal punten zijn de huurders Jen het Gemeentelijk Woningbe- heer (GWB) het nu eindelijk eens over de manier, waarop het -.klimaat in hun woningen kan 'worden verbeterd. Al meer dan twee jaar is het ene ^onderzoek op het andere ge- 'volgd, zijn metingen en haa lbaarheidsstudies verricht en /-voorlichtingsavonden gehou- - den. De buurt is tot op de dag van vandaag echter nog steeds niette Tispfeken over het resultaat Over een laatste aanpassing van de centrale rookgasafvoer en het /vervangen -van de geiser zijn Wonmgbeheer en de huurders uit Oost het eens. Over de zoge naamde WTW-units (warmtete rugwin-installaties) hebben de partijen daarentegen nog een duidelijk verschil van mening. Met de aanpassingen is een be drag van zes ton gemoeid. De Stationstraat is bang dat de oude klachten terugkeren als zij met het huidigezij het verbe terde systeem blijven opgeza deld. De bewoners klaagden na dat in 1988 de nieuwe installatie was aangebracht over kou en la waai, gezondheidsproblemen en hoge stookkosten. Zij hebben nu hun voorkeur uitgesproken voor een centrale mechanische venti latie. In september van het vorig jaar had het GWB deze mogelijkheid in een totaalpakket aan de buurt aangeboden. Toen spraken te weinig bewoners hun voorkeur hiervoor uit en zag Woningbe- heer er vanaf. Ditmaal is het GWB zelf tegen deze oplossing. De verbeterde proefversie heelt in acht woningen resultaat afge worpen. Daarbij kan er van ge- velroosters, zoals de buurt wenst, geen sprake zijn. De gemeente lijke instellingen wïizen erop dat het onder meer geluidsoverlast zal veroorzaken. Het college van B en W en de politiek moeten maar uitmaken op welke wijze men verder gaat Op andere punten is, soms schoorvoetend, wej overeen stemming bereikt. Omdat de rookgassen tegen de verwach tingen in nog steeds niet behoor lijk de schoorsteen uitgaan, wil len de huurders dat een zwaar dere ventilator wordt aange bracht. Het GWB en de Openba re Nutsbedrijven zten er niet veel heil in. Zij vinden dat het huidige systeem voldoet Om het 'vertrouwen in het totale pakket van oplossingen te bevorderen' zijn beide instanties eVenwel toch overstag gegaan. GWB-Directeur Ton Verdoes geeft in zijn notitie enkele sugge sties aan net college van burge meester en wethouders. Na twee jaar voortploeteren in de Sta tionstraat met allerlei experi mentele oplossingen hebben de betrokken instanties enkele wij ze lessen geleerd: calculeer voor af de risico's in, voer in een com plex woningen niet meer dan éën experiment tegelijk uit en houd de weg terug open voor het geval de proef mocht mislukken, adviseert Verdoes. Niet alleen in Schiedam-Oost, ook in Groenoord klagen bewo ners over vocht- en ventilatieproblemen. De huurders van de 315 huizen aan het Johann Straussplein hebben nogal wat aan te merken. Zij hebben een hele waslijst met klachten opgesteld- Zo moet het dak worden vernieuwd, de kozijnen gerepareerd, de vochtproblemen in dc kruïpkelders opgeheven, de cv-lel- ding in de keuken en de waslijnsteunen verplaatst en de straat bij de bejaardenwoningen worden hersteld. De gemeente ziet zich daarbij geplaatst voor een kostenpost van 25.000 gulden per woning, oftewel: bijna negen miljoen gulden. Het ministe rie van VROM subsidieert overigens dit onderhoudswerk. Als het aan de bewoners van de zes flats ligt, blijft het daar niet bij. Zij zouden graag zien dat de portieken een deur en een lift krijgen, dat de wonmg beter wordt geïsoleerd en dat het sani tair wordt aangepast. Het is de bedoeling dat in september met de werkzaamheden wodrt begonnen. De gemeente hoopt ech ter met het 'inpakken' van de dakranden, die momenteel wat klachten over vocht en schimmel opleveren, eerder te kunnen beginnen. De Groen oord ers krijgen binnenkort wel roet een huurverho ging te maken, maar die staat los van de lasten die de opknap beurt vergt Eindelijk. De jongeren die deze weken trouw de verrichtingen van het Nederlands voetbalelftal van uit een circustent bij de Westtran- kelandsedijk volgen, konden gis teren eindelijk juichen. Hun favo rieten plaatsten zich voor de vol gende ronde. Hoewel de bezoe kers van jongerencentrum De Dijk nauwelijks te spreken zijn over de tot nu toe geleverde pres taties blijven de meesten volhar den in hun optimisme. West- Duïtsland, menen zij, wordt het volgende slachtoffer van onze na tionale trots. SchiedamTwee jochies van 13 jaar hebben gisteravond ruiten ingekegeld van panden aan 'de Stadhouderslaan in Schiedam. De projectielen werden allemaal gencht op de ruiten van een leegstaand bedrijfspand, maar een afzwaaier verbrijzelde ach tereenvolgens de etalageruit van garage Vink en Co en vervol gens de achterruit van een auto in die etalage. niet. Het aantal patiënten uit Ro1 zenburg en omgeving dat tot dusverre in Vlaardingen werd verpleegd bedroeg niet meer dan 4 procent, ofwel 12 bedden. Verder heeft de provincie geen rekening gehouden met het ver dwijnen van drie ziekenhuizen op de rechter Maasoever. Dat kan een toeloop naar het zieken huis in Vlaardingen tot gevolg hebben. Ook het Vlaardingse gemeente bestuur heeft bij de provincie ge protesteerd tegen de beddenre ductie in het Holyziekenhuis. Den HaagEen tiental omwo nenden van Keijzer Zand en Grint aan de Heldnngstraat in Maassluis eist geluidbeperkende maatregelen tegen dat bedrijf. Zij vroegen de Raad van State gisteren strengere voorschriften in de hinderwetvergunning op te nemen. De hinder komt volgens de om wonenden voornamelijk van de kranen van Keijzer en van de motoren van de schepen, die bij het laden en lossen blijven draai en. De gemeente heeft het be drijf al opgelegd om met een elektrische lier te laden en los sen, maar dat biedt volgens om wonenden niet voldoende soe- 'laas. Gisteren vertelde J.W.J. Soen- veld aan staatsraad dr. G. Ver- inga wat er volgens de omwo nenden moet gebeuren. „Er moeten .strengere geluidseisen aan het bedrijf gesteld worden. De kranen moeten minder la waai maken. Ook moet het be drijf een verbod worden opge legd om na vijf uur 's middags en op zaterdagen te werken", zei Soenveld. De gemeente vindt die eisen te ver gaan. „We kunnen geen strengere geluidsnormen opleg gen. Verder is het zo dat liet be drijf op een terrein staat, dat als bestemming haven en industrie heeft. Van zo'n bedrijf kun je niet eisen dat het na vijf uur en op zaterdagen sluit", liet J.E. Ve- nema namens de gemeente we ten. De woordvoerster van de ge meente benadrukte dat er geen toename van hinder zal zijn. „Er is wel een opslagruimte bijgeko- men, maar er wordt niet meer zand en grint overgeslagen". Keijzer heeft zelf ook een schor- singsverzoek ingediend bij de Raad van State. Het bedrijf vindt dat het niet met de door Maas sluis voorgeschreven elektrische lier kan werken. Keijzer wil dat dat voorschrift ongedaan wordt gemaakt Maassluis Wegens een dienst verband van veertig jaar heeft D. van der Lely vanmorgen uit handen van burgemeester Hans van Es de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen. De 62-jarige Van der Lely, die in Maasland woont, vierde vorige maand zijn jubileum bij de ko ninklijke scheepsagentuur Dirk zwager. Hij is sinas twaalf jaar administratief medewerker. In zijn vrije tijd is hij onder meer actief als penningmeester van de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente in Maasland. Boven dien is hij vier jaar lang be stuurslid geweest van de Neder lands Hervormde school in zijn woonplaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1