Trio rode rebellen naar WK in Brno Volkstuinders naar vrij e voetbalvelden Evenementen geteisterd door wind en hoosbuien Bewoners beslissen over renovatie De Snaij er-flats Experiment in woonbuurten: kans op prijs van provincie Stadsvernieuwing diep in schulden VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Groen Links: laatste kans voor Delvapand Collecte voor eigen beurs Baan vinden voor vrouwen wordt steeds moeilijker Heterdaad Inbraak Weergoden nekken Ghana-week en winkeliersfeest B BEVEILIGING BEWAKING fc/ALARMERING BEVEILIGINGS BEAMBTE CBB BEWAKING Kmbo start opleiding ondernemers Vrouw gewond bij botsing Bouwloods in de brand Laan deels f afgesloten j WKDBNIIBS Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardïnqen. Postbus 40ns nin u-a -r -llaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754, MAANDAG 25 IUNI 199Q PAGINA 7 Vlaardingen Wanneer zeventig procent van de huurders «dekoord gaat met de voorwaarden, begint het Gemeentelijk Worungbednjf rond de jaarwisseling met de renovatie van de 210 DeSnaijer-flats. Of het karwei in de Babberspolder doorgaat, staat echter nog niet vast. Veel bewoners hebben moeite met de hoogte van de verh uiskosten vergoeding. Voorlopig wil de gemeente niet ver der gaan dan een bedrag van 2075 gulden. De huurders vinden dat te weinig. Voor dat geld moeten zij twee keer verhuizen en zowel de inrichting van een wïsseiwoning als die van hun gere noveerde huis betalen. Mogelijk komt de gemeente op de valreep nog met een hogere vergoeding op de proppen. Dat zal blijken op de informatiea vond m wijkcentrum t Nieuwelant aanstaande donderdag. Op papier zijn de renovatieplannen klaar. Voor een huurver hoging van 95,20 gulden per maand krijgen de bewoners een nieuwe voordeur, een opgeknapte keuken, dubbel glas, een ge- isoleerde buitengevel, nieuwe plafonds en verbeterd sanitair. Huurders die een centrale verwarming willen, moeten daar voor een kleine 75 gulden per maand extra betalen. Vlaardingen Groen Links vindt dat burgemeester en wet houders van Vlaardingen moeten proberen het Delvapand aan de Vettenoordstraat te be houden en er ateliers in te vesti gen. Het nijpend gebrek aan werkruimte voor Vlaardingse kunstenaars rechtvaardigt vol gens raadslid Arnold van Kal ken zo'n uiterste poging- Het duurt veel te lang voordat de kunstenaars, die na de sloop van een oud schoolgebouw in de Sta tionsstraat dakloos werden, een vervangende ruimte aangebo den krijgen, meent Van Kalken. Een paar vonden er onderdak in een voormalige school aan de Curacaolaan, maar die voelen zich allerminst veilig in het Van Kalken wijst op de ver wachtingen die de gemeente bij de kunstenaars heeft gewekt toen zij een oude school aan de Stationsstraat moesten verlaten. „De gedupeerde kunstenaars moet op zeer korte termijn defi nitieve en passende ruimte gebo den worden", vindt het raadslid voor Groen Links. En vervol gens pleit hij voor behoud van het onttakelde fabrieksgebouw jn de Vettenoordse polder. Wat burgemeester en wethou ders betreft kan het Delvapand echter niet snel genoeg worden gesloopt. De grond eronder is zwaar verontreinigd en die moet worden schoongemaakt. Als de gemeente het pand laat staan wordt die operatie veel te duur, vinden B en W. Bovendien staat het gemeentebestuur onder druk van omwonenden, die vin den dat het vervallen Delva pand het aanzien van de buurt schaadt Maassluis Een zeventienjarige Maassluizer is dit weekeinde aangehouden, omdat hij aan het collecteren was voor zichzelf. Hij gaf zich in De Vloot uit voor een collectant, die op pad_ was na mens de kankerbestrijding. De knaap was in het bezit van een collectebus die was voorzien van het logo van de kankerbestrij ding. Eén van de beiaarden in De Vloot vertrouwde het niet en heLde de politie. Die arresteerde de jongen en nam de inhoud van debus in beslag. Waterweg Vrouwen krijgen het steeds moeilijker om in het Waterweggebied een baan te vinden. Terwijl de totale werk loosheid in mei wederom enigs zins afnam, steeg wel het aantal vrouwen zonder werk- In totaal stonden eind van de maand 7192 mensen als werkloos te boek: 37 minder dan in april. Onder de vrouwelijke beroepsbevolking steeg het aantal werklozen ech ter met 41. Zorgelijk noemt het gewestelijk arbeidsbureau ook de duur van inschrijving onder vrouwen. Die is gemiddeld, afhankelijk van het opleidingsniveau, vier tot ze ven maanden langer dan bij mannen. Het snelst komen vrou wen met een afgeronde mbo, havo en vwo-opleiding aan de slag. Die schoolverlaters staan gemiddeld zestien maanden in geschreven, terwijl vrouwen met alleen basisonderwijs en slechts een onvoltooide vervolg opleiding doorgaans nog eens tien maanden langer op werk moeten wach ten- De totale daling van de werk loosheid komt vrijwel volledig voor rekening van de metaalsec tor. In mei nam het aantal werk lozen in die branche af van 791 naar 735. Twee jaar geleden be droeg het aantal werijoze me taalarbeiders in de regio nog 1406. Vlaardingen Jaap Vink heeft inmiddels al drie ijzers in het vuur. De Vlaardinger reist begin juli met een trio teckels af naar de Tsjechoslowaakse stad Brno. Daar worden op 6,7 en 8 juli de wereldkampioen schappen voor honden gehou den. Vink heeft hooggespan nen verwachtingen over dat evenement, want zijn Sue heeft al twee keer eerder de wereld titel in de wacht gesleept. Maar dit keer gaan ook haar nazaten Bandiet en Calla in hun respectievelijke klasse de competitie aan met andere tec kels. Sue, inmiddels door haar baas liefkozend de Rode Rebel ge doopt, gaat min of meer als leidster van het trio naar Brno. Zij heeft al zoveel succes ge oogst zestig eerste prijzen en zeventien kampioenstitels dat Vink onlangs zelfs een boek over het dier heeft ge schreven. Hoewel ze dit keer de strijd moet aanbinden in de kampioensklasse met louter andere landskampioenen is Jaap Vink optimistisch ge stemd. „Ze heeft al zoveel erva ring op de plankiers dat ik er wel vertrouwen in heb", zegt hij. De ruim twee jaar oude Band iet is een zoon uit het eerste nest van Sue. „Een reu met al lure", meent Vink. Gok Band iet mag na het behalen van de kampioenschappen van Ne derland, Luxemburg en West- Duitsland in de zwaarste klas se, maar dan voor reuen, aan treden. Het allermoeilijkst zal Calla het krijgen. Het elf maanden oude teefje uit het tweede nest van Sue is weliswaar jeugdkampi oen van België, maar is mis schien nog te jong om in de jeugdklasse tot achttien maan den met succes naar een hoofd prijs te kunnen meedingen. Maar Calla heeft één pré, aldus Vink. Ook zij wordt regelmatig gemasseerd door haar baasje. En juist die massage is volgens Vink een van de voornaamste verklaringen voor het succes verhaal van de Rode Rebelle" Schiedam/Maassluis Projec- tén in naoorlogse woongebieden in Maassluis en Schiedam din gen mee naar een prijs van de provincie van een half miljoen gulden. Schiedam tracht de prijs in de wacht te slepen met een op eigen houtje uitgedokterd subsi diesysteem voor renovatie in de wijk Nieuwland. Maassluis dingt mee met een signaleringssys teem dat verpaupering vroegtij dig onderkent. Dit experiment wordt uitgevoerd in de burge- meesterswijk, de componisten- wijk en de Dijkpolder. De Schiedamse proef omvat de opknapbeurt van tien flatblok- ken rond de Van Hogendorp-< straat. De gemeente wil het ima go van Nieuwland als woonwijk oppeppen met een hoogwaardi ge renovatie. Het oorspronkelij ke plan om flats te slopen en te vervangen door nieuwbouw is in de ijskast gezet. Sloop blijkt een onaanvaardbare kapitaalvernie tiging. Het renovatieplan voor de Van Hogendorpstraat en omgeving betekent wel dat de gemeente 20.000 gulden per huis extra sub sidie wil bovenop de normale vergoeding. Deze aanpak vraagt de introductie van een nieuw subsidiesysteem: dat van het zo genaamde 'aanpassingscontin gent'. Deze subsidie zou het mid den moeten houden tussen de bestaande financiële regelingen voor nieuwbouw en renovatie. Het Maassluisse experiment is minder uniek dan dat in Schie dam- Ook de gemeente Drachten is bezig met het uitproberen van een signaleringssysteem om het Vlaardingen De 170 volks tuinders die begin volgend jaar hun stekkie op het Moermanter rein moeten verlaten, krijgen vermoedelijk nieuwe tuintjes op voetbalvelden in park 't Nieu- welant en in de Westwijk. Op het Moermanterrein wil de ge meente kantoren en woningen, bouwen. CDA-wethouder Agnes van Ar- denne (sport en recreatie) heeft het bestuur van de volkstuin- dersvereniging verteld, dat een verhuizing naar het vroegere hoofdveld van voetbalclub De Holiandiaan en een veld aan de Van Viandestraat in de West- wijk nog het meest waarschijn lijk is. Vervangende ruimte aan de Van Boendaleweg bij NS-sta- tion Vlaardïngen-West wensen de tuinders niet te accepteren. De hartewens van de volkstuin ders op het Moerman terrein met z'n allen verhuizen naar nieuw aan te leggen volkstuinen in de Holiërhoeksepolder ten noorden van de nieuwbouwwijk Holy is door de gemeente als onmogelijk van de hand gewe zen. De grond in de polder is ei gendom van het bureau beheer landbouwgronden en in beheer bij het recreatieschap Midden- Delfland. Het schap wil van die polder een gebied maken voor -waterrecreatie. De volkstuinders gaan er bij een verhuizing hoe dan ook op ach teruit Op het terrein van wijlen dokter Moerman hadden zij bij zonder grote tuinen voor een zeer lage prijs. „Er zijn er die op het Moermanterrein een tuin van zeshonderd vierkante meter hebben. Zulke waanzinnig grote tuinen kunnen wij ze niet aan bieden", zegt gemeentewoord voerder Waling van der Ham- me. „Ze zullen met minder ge noegen moeten nemen". De gemeente houdt bovendien vast aan het uitgangspunt, dat er geen cent mag worden toegelegd op volkstuinen. Dat zal voor de tuinders bij verhuizing een aan zienlijke prijsverhoging opleve ren. De gemeente heeft de volkstuin- dersvereniging gevraagd uit te zoeken hoeveel tuinders belang stelling hebben voor een verhui zing, van der Hamme verwacht dat een groot aantal van hen met tuinieren zal stoppen. Dat zou een meevaller zijn voor de ge meente. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad moeten beloven voor alle tuin ders die dat willen een nieuw tuintje te zoeken. Maar twee voetbalvelden zijn bij lange na niet voldoende om 170 volk stuintjes op aan te leggen. Het volgende overleg tussen vólks- tuinders en gemeente vindt plaats op 27 augustus. Schiedam De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee autokrakers in de Korte Singelstraat op heterdaad be trapt Surveillerende agenten kregen argwaan toen zij in de straat een auto aantroffen met een open linker portier. In de bossages troffen de agenten twee man nen. De verdachter, een 24-jari- ge en een 17-jarige Schiedam mer, vluchtten over een schut ting, maar konden toch worden aangehouden. Hoe groot de buit van de diefstal was was vanoch tend nog niet duidelijk. Vlaardingen -Een inbreker sloeg zaterdag zijn slag in de winkel bij een Denzinestation aan de Floris de Vijfdelaan in Vlaardingen. Hij ging er van door met een grote hoeveelheid sigaretten, horloges en badhand doeken, De dief verschafte zich toegang door een ruitje in te slaan. De Zuid vliet vrijdagavond: een troosteloze aanblik waar het in Caribische stijl had moeten bruisen. Maassluis Als, ja éls de weer goden Henk van de Meeberg niet in de steek hadden gelaten, was tijdens de Derde Wereld Evenementenweek probleem loos de beoogde 25.000 gulden voor Ghana opgehaald. Tot die conclusie komt de geeste lijk vader van de week aan de hand van reacties uit de bevol king. Hel organisatiecomité werd vrijdag en zaterdag, nadat de grote tent aan de Uiverlaan vrijdagmorgen door een ruk wind totaal was vernield, name lijk overspoeld met sympathie betuigingen. „Als deze treurige gebeurtenis nog iets positiefs heeft opgeleverd", meent Van de Meeberg, „is dat het enorme saamhorigheidsgevoel onder de bevolking. Daaruit blijkt voor mij dat di t evenement leeft bij de mensen". Nadat het complete vrijdaga vondprogramma was geschrapt, werd zaterdag in en rond de twee overgebleven Meine tenten een aangepast programma afge werkt. De deelnemers aan een aantal kinderactiviteiten, de tombola en een klaverjastoer- nooi moesten inschikken om tenminste nog wat geld op te ha len. Hoewel er veel minder mensen op de activiteiten afkwamen dan was begroot, was Van de Mee- Postbus 207,3130 AE Vlaardingen Telefoon 010 - 4741600 Ter ondersteuning van ons huidige team zoeken wij voor spoedige indiensttreding een (part-time) goede kontaktuele eigenschappen In bezit van paslsdiploma, of studerend daarvoor wonend In Vlaardingen of dtrekte omgeving eventueel in bezit van rijbewijs leeftijd vanaf 21 Jaar Sollicitaties sturen naar: Postbus 207,3130 AE Vlaardingen berg zeer tevreden over het be stedingspatroon van de Maas- sluizers. Gemiddeld spendeer den zij een tientje, waaruit de VW-m edewerker concludeert dat er onder betere omstandig heden heel veel geld zou zijn op gehaald. j Hartverwarmend noemt hij ook i het enthousiasme van veel vrij- willigers, waarmee zij aankon- I digden nog dit jaar een nieuwe 1 poging te willen ondernemen. „Kijk, veel mensen reageren on- j der dergelijke omstandigheden - natuurlijk emotioneel, maar toch is mij gebleken dat er een breed draagvlak is. En misschien lukt het wel om binnenkort iets te organiseren waarmee het geld alsnog wordt opgehaald". Als er geen tent Is om in te spelen dan maken we er zelf maar één. Met vereende krachten wordt de laatste hand gelegd aan het geraamte. Van de Meeberg gaat er vanuit dat hij aan de week geen positief saldo overhoudt „Wat we nu gaan doen, is het tenten verhuur bedrijf aansprakelijk stellen. Ge lukkig hebben wij door de poli tie, de brandweer en de tenten bouwer erbij te halen alles ge daan wat in onze mogelijkheden lag. Ik heb daarom wel vertrou wen, dat deze schade wordt ge dekt". Anders ligt het volgens hem met de schadeclaims die artiesten nog zullen indienen. Zicht op de grootte van de bedragen die zul len worden geëist, heeft hij niet Caribiseh Ook in de binnenstad viel vrij dag een evenement letterlijk en figuurlijk in het water. De mid- summemightshopping werd 's middags om twee uur afgelast, omdat een flinke wind en veel regen werd voorspeld. Het podi um in het centrum waar een An- tiliaanse dansgroep, een Caribi sche muziekgroep en een fakir had moeten optreden, bleei leeg. „We konden niet anders", meent een teleurgestelde Paul Degen- kamp, „Als we het hadden door gezet, hadden die artiesten bo venop hun normale gage ons met schadeclaims om de oren kun nen slaan". Desondanks blijven de winkeliers met een strop van tenminste enkele duizenden gul dens zitten. Hoewel er 's middags geluidswa gens door de stad reden, die meldden dat het feest in Caribe- an stijl niet doorging, waagden veel Maassluizers s avonds toch een bezoek aan het centrum. De meeste winkeliers sloten echter al om negen uur en niet om mid dernacht zoals aanvankelijk de bedoeling was. Paul Degenkamp beseft inmid dels dat er geen zegen rust opzijn initiatieven. „Vorig jaar,, tijdens die prachtige zomer, regenae het uitgerekend tijdens de Franse kunstmarkt de hele dag. Nu pik ken we er ook precies het slecht ste weekeinde tussenuit". SchiedamDe stadsvernieuwing in Schiedam staat er somber voor. Hoewel het verwachte tekort van ruim elf miljoen gul den bijna is gehalveerd, staat het stadsvernieuwingsfonds in elk geval voor 5,9 miljoen gulden in het rood. De oorzaak is vooral het 'oneigenlijke' gebruik van de miljoe nen. Een belangrijk deel van het fonds is aangewend om oo- demsanering te bekostigen en extra bouwkosten gemaakt omdat de moeilijkheidsgraad van de locatie groot was of om meer kwaliteit aan het project te gevente financieren. Na een extra bezuinigingsronde op het stadskantoor heeft het ambtelijk apparaat het tekort weten terug te brengen naar minder dan zes miljoen. Daarin zitten al de kosten verdiscon teerd, die de bodemsaneringen van Schïenoko en het GTB-ter- rein (respectievelijk drie en twee miljoen gulden) hebben ge vergd. De mogelijkheid bestaat echter dat het stadsvernieuwings fonds opnieuw zal worden geplunderd voor het schoonmaken van locaties, waardoor Schiedam bijna negen miljoen in de stadsvernieuwing tekort kan komen. Wethouder Adri Reijn- hout zegt pas rond september of oktober duidelijkheid te kun nen geven over de stand van zaken van het stadsvernieu wingsfonds. verval van woonwijken tegen te gaan. De Maassluisse methode gaat uit van enquêtes in de wijk en periodieke metingen om leeg stand, vandalisme en achterstal lig onderhoud in kaart te bren- fen. chiedam en Maassluis zijn twee van de negen gemeenten in Zuid-Holland die op de prijs vraag van de provincie hebben ingeschreven. Met de prijsvraag wil de provincie aandacht vra gen voor de problemen in na oorlogse woongebieden. Gezien de verwachte aandacht die deze wijken in de jaren negentig zul len vragen, wil de provincie de gemeenten stimuleren nu al nieuwe vormen van beleid op poten te zetten. Uit de aanmel dingen van 22 gemeenten blijkt, dat de problemen in deze woon buurten zich niet alleen voor doen in de grote steden- Ook in groeikernen, stadjes en dorpen is sprake van sociale, bouwtechni sche en leegstandsproblemen in wijken van na 1945. Naast de hoofdprijs van een h?if miljoen gulden, maken drie deelnemende gemeenten kans op een 'troostprijs' van een ton. Waterweg Het cursuspakket van de stichting Oecumenisch Kort Middelbaar Beroepsonder wijs Waterweg-Noord wordt na de zomervakantie uitgebreid. De afdeling detailhandel biedt dan naast de opleiding middenstand ook cursussen aan in vakkennis parfumerie en management. Dankzij de uitbreiding wordt het op de kmbo-vestigingen in Schiedam, Maassluis en Poeldijk voor het eerst mogelijk een com plete ondernemersopleiding te volgen. Het daaraan gekoppelde vestigingsdiploma wordt uitge- reiktals de cursussen vakkennis, handelsbekwaamheid en mana gement alle drie met goed gevolg zijn doorlopen. De tweejarige opleiding detail handel is bedoeld voor jongeren van zestien jaar en ouder die lbo of mavo (desnoods zonder diplo ma) hebben gevolgd. Het is bo vendien waarschijnlijk dat er na de zomervakantie een cursus vakbekwaamheid in sportarti kelen wordt gestart. Per 1 augustus volgend jaar zul len de afdelingen administratie, detailhandel, oriëntatie en scha keling fuseren met de afdelin gen meao en mds van scholenge meenschap Beneden Maas in Vlaardingen. Dat heeft geen ge volgen voor de-drie vestigingen in het gebied. Schiedam Een 33-jarige Rot terdamse is zaterdagmiddag ge wond geraakt bij een botsing op de Rotterdamsedijk. De automo biliste, die vanaf de Koemarkt op haar woonplaats afkoerste, werd op de kruising met de Nieuw Mathenessestraat ge ramd dooreen Jeep Cherokee. Komend vanaf het Boerhaave- plein had de 43-jarige bestuurder van deze terreinwagen vergeten voorrang te geven aan de Rotter damse. Met een scheur in de milt is de automobiliste overgebracht naar het Dijkzigt-zïekenhuïs. Schiedam Onbekenden heb- i ben zaterdagmiddag brand ge- j sticht in een bouwloods van de firma Oosterwijk aan de Scheep- vaartweg. De brand, die aan de buitenzijde van de opslagplaats ontstond, sloeg na korte tiid de keet in. Omdat Oosterwijk zeer brand bare stoffen in de loods had op geslagen, dreigde een zeer ge vaarlijkesituatie te ontstaan. De brandweer, die met drie blus- wagens uitrukte, wist te voorko men dat de stoffen vlam vatten. In de loods bevond zich, naast andere brandstoffen, 6000 liter dieselolie. SchiedamHet gedeelte van de j Kommiezenlaan tussen de Over- schleseweg en de Bokelweg is vanaf vandaag afgesloten voor alle verkeer. De 'blokkade' beeft te maken met het verleggen van een gaszinker in de Schie, Tot en j met zondag I juli is dit gedeelte j dicht. Buslijn 40 rijdt tijdelijk om. Aansluitend is van maandag 2 tot en met zondag 15 juli het deel van de Overschieseweg tussen de Kommiezenlaan en de Betto- weg afgesloten. Industriegebied Spaansepolder is te allen tijde bereikbaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1