SVV blijft Harga trouw Boete na bedreiging van personeel pont TV Afscheid van een blijver Maassluis bij DCMR Oude Vlaardingers konden zich een beetje luxe permitteren Booy Clean heeft handen vol aan 'wondermiddel' Schuiven met grond in Midden- Delfland VTM bepleit bezinning op verkeers- problemen VLAARDINGS DAGBLAD SGHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente speelt quitte met actie hondenbelasting Schillenboer met vakantie Inbreker slaat bejaarde vrouw Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT Bel dan oio-mme Rotaractclub officieel wrmwiB Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardingen Postbus 4008 wnka 't a -1dingen. Telefoon: 010- 4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. WOENSDAG 27 IWÏÏ 1990 PAGINA 13 Lutib Hafkamp kreeg gisteren zijn afscheidsreceptie, maar zijn terug treden als wethouder betekent zeker niet het einde van zijn politieke carrière in Schiedam. In plaats van het gebruikelijke 'vaarwel' gaf de WD'er de honderden receptiegangers mee dat 'we elkaar binnenkort nog wel zien'. Dat Hafkamp de laatste acht jaar verantwoordelijk was voor de secto ren cultuur en sport viel duidelijk af te leiden uit de bezoekers. Haf kamp, die sinds 1 mei van wethouder gedegradeerd is tot raadslid, be groette gisteren politici, bestuurders van sportverenigingen, kunste naars en een voormalige museumdirecteur. „Soms waren er politieke problemen, maar met Hafkamp heb ik altijd prettig samengevrerkt". vertelde de omstreden en gewezen directeur van het Stedelijk, Hans Paalman. Net als tientallen andere bezoekers bracht Paalman, die nog even in een gemoedelijk gesprek was gewik keld met zijn opvolger Arie Metaal, de middag door op het Museum plein. Vlaardinger. De span nendste vondsten liggen nog in het verschiet. Gemeente lijk archeologisch adviseur Jeroen ter Brugge en zijn me dewerkers moeten nog twee meter graven voor zij kun nen stuiten op resten van 2e- vende-eeuwse bewoning in hartje Vlaardingen. Zij zijn nu gevorderd tot de elfde eeuw. Zondag houden zij alvast open dag achter de schutting op de hoek van Hoogstraat en Pe perstraat. „Het belangrijkste moet nog ko men", zegt Ter Brugge, die in de drie meter diepe put in plastic bakjes scherven van aardewerk verzamelt. De resultaten van de opgraving, op de plaats waar tot voor enkele maanden de fono- theek stond, zijn de student pre historie tot dusverre niet tegen gevallen. Alles duidt erop dat Vlaardingen al in de elfde en twaalfde eeuw een belangrijke nederzetting in het westen van Holland was. De grote hoeveelheden Andenne- aardewerk, die de leden van de archeologische werkgroep Heli- mum vonden, duiden erop dat de bewoners van de terp rond de kerk zich een zekere luxe kon den permitteren. Uit slachtafval en de aanzienlijke hoeveelheid schelpen en vlsresten valt af te leiden dat de mensen vee hiel den en aan visserij deden. In de komende drie, vier weken kan Helinium het graafwerk waarschijnlijk afronden. Dan worden voor de eerste keer in het westen van het land sporen van bewoning uit de zevende eeuw gevonden, hoopt Ter Brug ge. „Spannend", verheugt hij zich al bij voorbaat. Hij acht de kans op spectaculaire vondsten heel groot. Bij een opgraving el ders aan de Hoogstraat, waar nu de winkel van Blokker staat, werd al eens karolinisch aarde werk gevonden. Dat wijst op be woning in de achtste of negende eeuw. Enige haast is geboden, want de archeologische vindplaats wordt over enige tijd een bouwput. Ter Brugge weet nog niet bij benade ring wanneer, maar vertrouwt erop dat hij door de gemeente ruim van tevoren zal worden ge waarschuwd. „Het contact met de gemeente is bijzonder goed. Dat is weieens anders geweest", zegt hij. Hij herinnert zich nog levendig de 'rampj, van enige jaren gele den, toen archeologen op de plaats waar de Visbankflat zou verrijzen een zes meter diepe put hadden gegraven. Die werd bij gebrek aan bewaking door schatgravers leeggeroofd. Wetend dat "Vlaardingers war me belangstelling hebben voor de geschiedenis van hun stad zet Helinium zondagmiddag de deur in de schutting open. Iedereen kan dan een kijkje komen ne men in de drie meter diepe put en de vondsten die in de vroege re terp zijn gevonden bezichti gen; de benen kam, de scherven van kookpotten en ander aarde werk, stukken van Ieren en me talen voorwerpen, funderings- resten en wandpalen. Tussen twaalf en vier uur staat de deur open. Leden van Helinium ge ven tekst en uitleg. Ter Brugge en de zijnen willen met de open dag niet wachten tot de bewoningslagen uit de ïeven- de eeuw zijn aangeboord. „De laatste dagen van een opgraving hebben wij het altijd veel te druk. Dan moeten er nog zoveel dingen worden geregeld dat een open dag erg ongelegen zou ko men", Van ae resultaten van die laatste opgravingen zal echter in een boek verslag worden ge daan. Helinium is bovendien van plan er een tentoonstelling aan te wijden. Maassluis De Dienst Cen traal Milieubeheer heeft er een klant bij. Ondanks aarze lingen van enkele volksver tegenwoordigers heeft de ge meenteraad van Maassluis gisteren besloten zich bij de gemeenschappelijke milieu dienst in het Rijnmondgebied aan te sluiten. Milieu-wethouder Jan Storm hoopt dat het lidmaatschap op 1 juli kan ingaan. De voortvarend heid heeft te maken met de sub sidies, die het rijk bij toetreding in het vooruitzicht heeft gesteld. Nu Maassluis op korte termijn lid wordt, krijgt het een rijksbij drage van 68.000 gulden. Een jaarlijkse subsidie die in 1994 zal zijn opgelopen tot 113.000 gul den. Voor het lidmaatschap moet Maassluis* in totaal 267.0ÖQ gulden ophoesten. De DCMR gaat in Maassluis in de eerste plaats een deel van de taken van de plaatselijke milieu dienst overnemen. Verder zal de Schiedam Op het ad ministratieve werk na, is de grootscheepse controle op het betalen van hon denbelasting in Schie dam voorbij. Vrijdag maakten de controleurs hun laatste ronden door de stad. Zij gingen in aes weken tijd meer dan 31.000 huisdeuren langs. De actie leverde minstens 1500 'zwarte' of 'grijze' hon den op. Daarbij zijn inbegre pen de 500 aanmeldingen die op het stadskantoor bin nenkwamen direct na de eerste aankondiging van de actie in folders en adverten ties. Voor de daarop volgen de huis-aan-hulscontrole gingen acht uitzendkrach ten op pad. Drie daarvan vielen tussentijds af, twee wegens ziekte, één wegens vertrek naarde wereldkam pioenschappen voetbal in Italië. De controleurs wer den ondersteund door amb tenaren van de gemeentelij keafdeling belastingen. Ondanks de hoge kosten schat de gemeente met de actie quitte te hebben ge speeld. „Misschien niet met een, maar de extra belas tinginkomsten komen wel ieder jaar terug", aldus een woordvoerder. Tot de con trole van start ging stonden in Schiedam 2700 honden geregistreerd. De laatste ja ren was het aantal huisdie ren waarvoor belasting werd betaald, sterk terugge lopen. Schiedammers die wel in het bezit,van een hond ble ken, maar verzuimd hadden dat aan te geven, zullen in de meeste gevallen niet wor den beboet. De gemeente neemt aan dat zij te goeder trouw hebben gehandeld. Alleen duidelijke wanbeta lers hangt een geldstraf van maximaal duizend gulden boven het hoofd. De overige dierenliefhebbers krijgen binnenkort een acceptgiro in de bus met de gebruikelij ke aanslag. Het tarief van de hondenbelasting in Schie dam is afhankelijk van het inkomen. Het minimumta rief is, 15 gulden, het maxi mum 150 gulden. Voor Iede re tweede bond wordt 200 gulden in rekening ge bracht Zie verder pagina 15 aansluiting bij de centrale dienst vooral een verscherping van de roilieucontrole bij de plaatselijke bedrijven tot gevolg hebben. „Daar moeten we blij mee zijn", meende Jan Storm. „We hadden een minimale controle waar we echt niet verder mee konden. Dit is een grote winst voor Maas sluis". Ondanks de hoera-stemming bij de D6B-wethouder plaatsten di verse raadsleden kritische kant tekeningen. Pieter Kromdijk, het nieuwe raadslid van de PvdA, had moeite met de deels- gewijze invulling van het Maas- sluise milieubeleid. „Wij zijn vooral benieuwd naar het inte grale concept voor het milieube leid". Storms fractiegenote Leni'e van Duijn zette vraagtekens bij het democratisch gehalte van de ge meenschappelijke regeling. „Ons verkiezingsprogramma rept over een schoon land en helder bestuur. Ik vraag mij af of deze regelingzich niet aan de de mocratische controle onttrekt". Storm beloofde dat hij de com missie regelmatig zal inlichten over het reilen en zeilen binnen het bestuur van de DCMR, Ook krijgt de oommissie vóór de re guliere vergadering van de mi lieudienst de kans, met Storm van gedachten te wisselen over de opstelling. De aansluiting bij de centrale dienst loopt vooruit op de inte grale milieunota, die Jan Storm in augustus aan de raad wil pre senteren,. Voor de financiering van de contributie maakt de wethouder onder andere ge bruik van gelden, die zijn gere serveerd voor het inzamelen van klein chemisch afval. WD'er John Scheerstra vroeg zich af, of deze financieringswij ze niet oneigenlijk is. Storm voorziet op termijn geen proble men bij het inzamelen van klein chemisch afval. „Volgens bere keningen van de DCMR stijgen onze inkomsten uit leges met 90.000 gulden per jaar. Deze meevaller, die nog niet is be groot, kan worden aangewend voor het inzamelen van klein chemisch afval", aldus Storm, Schiedam De Schiedamse schillenboer legt tussen 2 juli en 10 augustus zijn werk neer, we gens vakantie. Zijn ophaaldienst is overigens een groot succes. In Schiedam- Zuïd en Oost, het werkterrein van de schillenboer, werd tot nu toe 25 ton afval ingezameld. De schilen dienen als veevoer. Vlaardingen Met een blauw oog belde een over stuur geraakte 61-jarige vrouw gistermorgen rond twaalf uur de Vlaardingse politie. Zij vertelde dat er zojuist was in gebroken in haar woning aan de Molukkenstraat. De vrouw had gestommel op de bovenetage ge hoord en slaakte een kreet zodat de ongenode gasten zouden we ten dat zij thuis was. De inbrekers één vrouw en drie mannen holden direct daarna de trap af. In het voorbij gaan deelde eén van de mannen een flinke klap uit Het kwartet had desondanks kans. gezien geld en sieraden uit een slaapka- merkast te ontvreemden. Op basis van een door de vrouw verstrekt signalement konden kort daarop twee aanhoudingen worden verricht: een 26-jarige man en een 21-jarige vrouw, bei den uit Goes. Zij hadden een deel van de buit bij zich. Niets wordt aan het toeval overgelaten, elke voorzorgsmaatregel is genomen. En dan graaft het Booy Clean-team voorzichtig een eerste laag asbestplaatjes af. Schiedam „Het is een laag van twee meter". Het nieuws is niet direct schokkend voor ingenieur Herman Stikkers. Maar het is ook niet precies wat de manager Safety en Milieuservices van Booy Cle an had verwacht aan te tref fen in de Rijnstraat. „Het valt tegen", bekent hij. „We had den geschat dat het om een laag asbest van een meter zou gaan". Asbest in de Gorzen. Naar schat ting 45 ton vervuilde grond wordt deze week afgegraven. Als het niet tegenzit ten minste. Want wat de drie 'maanmanne tjes' van Booy prec:as in Schie dam zullen tegenkomen is niet met zekerheid te zeggen. Even min is duidelijk of de verontrei niging, die bloot kwam te liggen na de sloop van drie pandjes, zich beperkt tot de plek naast de Hei lig Hartkerk. In de schone ruimte van de zoge naamde decontaminatie-unit knikt de ingenieur: eigenlijk is er geen reden om aan te nemen dat de rest van de Rijnstraat met vervuild zou zijn door een laag witte asbestplaatjes. Het zou wel heel toevallig zijn als die plaatjes, waarschijnlijk gestort als een soort dralnagelaag, alleen in de grond onder de gesloopte pan den werd gevonden. Gisteren meende het Booy Cle an-team al, dat ook de voortuin van het belendende perceel moest worden schoongemaakt. Om over de rest van de Rijn straat nog maar niet te spreken. In elk geval hebben voorman Henk de Geus en zijn makkers alle voorzorgsmaatregelen geno- ken hun werk doen. Voor je het weet doen allerlei verhalen de ronde, weet Stikkers, en dat is nergens goed voor. Het is een vreemd goedje, asbest. Gp zich kunnen die zogeheten eternit-plaatjes, die in grote hoe veelheid in de Rijnstraat in de grond zitten, geen kwaad, „As best verspanen, dat is het grote punt. Je moet het dus niet be werken. Zo gauw je er een stukje van afbreekt, komen er vezeltjes vrij. Als je die inademt, kunnen je longen verharden. Het is een kankerverwekkende stof". Het gaat om zulke kleine stofjes, legt de manager uit, „dat als je bij voorbeeld een plafond met as- best-materiaal doopt die vezel- fles drie dagen kunnen rond- dwarrelen. Twintig miljard ve zeltjes Is één grammetje asbest". Dat soort 'onzichtbare' stofjes zit overigens altijd in de lucht, maakt ingenieur Stikkers duide lijk. „Op de Coolsingel zul je door de uitlaatgassen van de auto's vijf tot zesmaal zoveel asbest kunnen meten als in het Kra- lingse Bos". Wijsheid Omdat het gauw 25 jaar duurt voordat iemand ziek wordt van ingeademde asbest, heeft de mensheid deze wijsheid pas een j'aar of tien, vijftien in pacht. Bij de wederopbouw na de oorlog stond asbest te boek als een won dermiddel. Het slijt niet, isoleert prima, is bovendien goedkoop en kon voor van alles en nog wat worden gebruikt Kon, want asbest is heden ten dage verboden. Asbest in novi- lon-vloerbedekking, in onder- 2ettertjes, in remblokjes, in pla fonds; het mag allemaal niet meer. Stikkers: „Er zijn zo'n zes honderd toepassingen voor. Daarom zag iedereen het vroe- fer als een wondermiddel". 'oor Booy Clean is het een dag taak geworden om asbest te ver wijderen. Zo'n 25 werknemers 2wermen dagelijks uit om de vervuiling te verwijderen. Overal zijn ze het al tegen geko men: ïn scholen, schepen, fabrie ken, woningen. Stikkers beseft dat de Rijnstraat voor Schiedam een aanzienlijke ingreep betekent Voor Booy is het verwijderen van 45 ton grond echter een klein project, „Onze ervaring Is dat het de helft scheelt als je netjes vertelt watje gaat doen en het gedegen aanpakt Dat er Iets fout gaat? Dat kan niet. We weten exact wat we aan het doen. zijn". dOOrCAREL VAN DER VELDEN Schiedam Omdat de KNVB de Schiedamse voet balclub onder druk heeft ge zet, heeft SVV vaart moeten zetten achter het kiezen van een lokatie voor het nieuw stadion. De voetbalbond stelde een kant en klaar bouwplan als harde eis om een jaar lang in De Kuip te mogen spelen. Als SVV vóórhel begin van het nieuwe seizoen geen zicht zou hebben op een nieuw stadion, zou de bond geen toestemming verlenen voor de uitwijkmanoeuvre naar Rotter dam. Op het Schiedamse stadskantoor wacht men op dit moment in spanning op de tekeningen voor het nieuwe stadion. De verwach ting is, dat voorzitter John van Dijk het bouwplan volgende week aan burgemeester Reinier Sc heer es en wethouder Bart de Leede (sport en recreatie) pre senteert. De keuze voor Harga volgt op de speurtocht, die het gemeentebe stuur en SVV het laatste jaar naar een nieuwe plek hebben ondernomen. Nadat het terrein achter NS-station Schiedam- Rotterdam-West en een terrein in de wijk Bijdorp ongeschikt zijn bevonden, wil SVV met het nieuwe stadion gewoon op Har ga blijven. Het nieuwe complex, dat wordt gebouwd door de Amstelveense aannemer Ballast Nedam, krijgt een capaciteit van maximaal 10.000 toeschouwers, In het sta- dioncomplex wil voorzitter John van Dijk een sportcentrum met sauna onderbrengen. Gemeente-ambtenaren hebben SVV als suggestie meegegeven het stadion in fasen te bouwen. Tijdens de bouw van het stadion zou het hoofdveld dan gewoon dienst kunnen blijven doen. Het eerste elftal van SVV mag het hoofdveld het komende seizoen niet bespelen, maar door de gro te ledenaanwas bij de amateurs kan de Schiedamse club het ei gen terrein het komende seizoen niet missen. Als verantwoordelijke voor de openbare orde heeft burgemees ter Scheeres de eis gesteld, dat supporters van de bezoekende club direct naast het stadion uit de trein kunnen stappen. Waterweg Bij de gemeen tehuizen in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis, Schip luiden, Delft, Maasland en Rotterdam, ligt tot 15 juli het deelplan Gaag ter inzage. Dit plan is onderdeel van de her inrichting van Midden-Delf land, dat ook nog het deelplan Lickebaert (in het zuiden) en Abtswoude (in het oosten) om vat. Tot 29 juli kunnen bij Gedepu teerde Staten bezwaren worden ingediend tegen veranderingen in het weidegebied. Daarna wordt het plan vastgesteld en kan met de uitvoering van de re constructie worden begonnen. Midden-Delfland wordt in het zuiden begrensd door Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, in het noordoosten door Delft en in het westen door het glastuinbouwgebied van het Westland. In en rondom Mid den-Delfland wonen en werken ongeveer anderhalf miljoen mensen: Met name voor de bewoners van Midden-Delfland heeft de re constructie ingrijpende gevol gen. Het vereist een heel ge schuif met land en bedrijven om de plannen te kunnen uitvoeren. In het gebied Gaag wordt de grond voor akkerbouw terugge bracht van 2470 tot 1990 hectare. Voor de recreatie komt 510 hec tare beschikbaar. De totale kosten van deelplan Gaag bedragen bijna 63 miljoen gulden. Schipluiden moet 979.500 gulden betalen. De ove rige kosten worden gedragen door het rijk, de provincie, het recreatieschap Midden-Delf land, het hoogheemraadschap Delfland, de verschillende nuts bedrijven en de gezamenlijke ei genaren in het gebied- Maanpakken In maanpakken met maskers op betreden zij het terrein, dat voor de zekerheid ook nat wordt ge- houden. Herman Stikkers neemt geen enkel risico. Je moet bij alles alert blijven. Elke klus, ook al is dit voor Booy een klein tje, van haver tot gort doorne men. En vooral, zegt hi iet ge heimzinnig doen. Het bord 'Gevaarlijk. Asbest Niet betreden' houdt de buurtbe woners probleemloos op afstand. De belangstelling voor het werk is gering, net als voor de voor lichtingsavond vorige week. Maar vreemd is het natuurlijk wel. Een hermetisch afgesloten terrein, mannen die in rare pak- Rotterdam De Rotterdam se rechtbank heeft een 58-ja- rïge inwoner van Hellevoet- sluis veroordeeld tot een hoe- te van 1500 gulden. Politie rechter Mousse bevond de man schuldig aan het bedrei gen van enkele werknemers van de veerboot Rozenburg- Maassluis. De man zette 14 februari vorig jaar zijn wagen in de vierde op- stelrij voor de veerboot, achter vijf andere wagens. „Normaal gesproken worden, van elke rij negen tien wagens op de pont toegelaten, zei de verdachte. „Maar ik mocht er niet op". Hij legde dit uit als pesterij, want een paar maanden eerder had hij het ook al aan de stok gekregen met het pontpersoneel, waarbij hij dreigende woorden zou hebben geuit Om verdere moeilijkheden te vermijden keerde hij zijn wagen en reed weg. Die manoeuvre leg de het pontpersoneel uit als een aanslag op hun leven. „2e dc - ten dat u ze wilde overrijden' zo hield rechter Mousse hem voor. ,Ze moesten snel opzij stappen Officier van justitie H.J. Moraal vond dat het gedrag van de ver dachte niet te tolereren viel. „Het zijn zeer ergerlijke delicten,, gelet op de grote dreiging die er' van uitgaat". Hij eiste 1500 gul den boete en betrok daarbij het strafblad van de verdachte die in oktober 1988 twee weken voor waardelijke celstraf en een boete van 5000 gulden had gekregen wegens bet weigeren van een blaas- en bloedproef. Volgens advocaat mr.J.G. Co lombian was het echter allemaal in scene gezet, op die 14e februa ri. „De mensen van de pont wis ten in december al dat mijn cliënt, die vaker van de pont ge bruik maakte, hun zou willen overrijden. Die gedachte hebben ze bij de politie hard gemaakt. Maar in de ene verklaring moes ten ze alleen nog opzij springen, terwijl mijn cliënt in een andere verklaring één van hen heeft ge schampt Het lijkt wel of ze het er extra dik op willen leggen". kanaal 28 UHF kanaal 3 VHF kanaal 28 UHF kanaal 7 VHF (BRT 2) kanaal 12 VHF Schiedam Maassluis Rotterdam ACR 1 Rotterdam ACR 2 Cepelle aart dan Ussel Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam en Schiedam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op kanaal 2B. Op maandag tot en met vrijdag dagelijks om 17.30 uur, hérhalingen om 19.00, 20.30, 22.00 en 23.00 uur, Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant, elke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTER DA! Wilt u meer informatie over Avondbladen TV krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Vlaardingen Honderd jaar na de opening van de spoorwegsta tions in Vlaardingen tn Maas sluis is het tijd voor een bezin ning op het verkeersbe. ud in de regio, meent de Verenig '-*g te gen Milieubederf in en Oj. het Nieuwe Waterweggebied De vereniging heeft de gemeen ten Schiedam,Vlaardingen en Maassluis gevraagd in augustus volgend jaar het honderdjarig bestaan van de spoorlijn Schie- dam-Maassluis met een manifes tatie te herdenken. De VTM denkt dat de oplossingen die een eeuw geleden werden bedacht voor vervoersproblemen de mensen ook nu nog kunnen in spireren. Op 17 augustus 1891 werden de stations Vlaard ingen- Centrum en Maassluis-Centrum geopend. Nu moet er volgens VTM worden nagedacht over zaken als een nieuwe spoorlijn tussen Maassluis en Den Haag, sneltramverbindingen tussen Schiedam, Delft en Zoeterxneer en carpooling. De VTM hoopt dat de gemeen ten bij de herdenking van het ju bileum van de spoorverbinding aandacht zullen schenken aan door het verkeer veroorzaakte milieuvervuiling. De Water wegsteden zouden belangen groeperingen moeten vragen welke oplossingen zij kunnen aandragen voor vervoersproble- Maassluis De Rotaractclub Maassluis/Maasland is vanaf za terdag officieel erkend. De afde ling krijgt dan van officials van Rotary-Nederl&nd een charter uitgereikt. Dat gebeurt tijdens een plechtigheid waarbij ook wethouder Ruud Timmermans aanwezig is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1