Lickebaert nog jaren vervuild Simons opent expositie Het oog wil ook wat Eisen brandweer kosten Ahoy*5 twee miljoen extra Bun üj 1 Nachtburgemeester geen partij voor Bolle Hans NIEUWSBLAD SPLASH '90 IN AHOY' Zeldzame kandelaars Paradij skerk verkocht Peper en Linthorst naar het Verre Oosten Europese journalisten bezoeken jarige stad Flierman (34) directeur van bestuurszaken Kermisexploitanten Rivoli zien af van schadeclaims Schoonmaken landbouwgrond is nu nog zinloos 'Winst' na privatisering van ruim vijf miljoen Gewapende overval op bakkerswinkel Twijfels over aankoop van NTI-gebouw BNG: Vlaardingen in de aanbieding Omleidingen bij Zuiderparkweg Bouwpool helpt 250 deelnemers aan een vaste baan College komt dinsdag met oordeel plan DROS ZATERDAG 30 JUNr 1990 PAGINA 23 Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. Rotterdam Het bestuur van de Oud-Katholieke Kerk aan de Nieuwe Binnenweg (Paradijs- kerk) heeft vier historisch ui terst zeldzame en waardevolle zilveren kandelaars verkocht. Op een veiling bij Sotheby's in Amsterdam hebben ze deze week 250.000 gulden opgebracht. De Oud-Katholieken hebben dit geld nodig voor een ingrijpende opknapbeurt van de Paradijs- kerk. Directeur Dolf Meyerman van het Historisch Museum in Rot terdam vindt het zeer spijtig dat dit is gebeurd. „Wij zijn van te voren niet op de hoogte gesteld van de verkoop. En dat had wél moeten gebeuren, vooral omdat het om volstrekt unieke stukken gaat, Het museum had zeker een vorm kunnen vinden voor de fi nanciering, onder meer door middel van fondsen", zegt hij. De kandelaars in 168? ge maakt door de Rotterdamse zil versmid Cornells de Haenzijn in Belgisch bezit gekomen. Vol gens Meyerman zijn ze inmid dels op de internationale markt aangeboden voor meer dan 400.000 gulden. De directeur van het Historisch Museum meent dat het niet had mogen gebeuren dat de dertig centimeter hoge kandelaars uit het cultuurbezit van Rotterdam zijn verdwenen. „Ze behoorden tot de weinige overgebleven voorwerpen uit het cultuurver leden van de stad", aldus Meyer man De oudste kerkinventaris da teert van 1753 en toen waren de kandelaars reeds in het bezit van de Oud-Katholieken. Rotterdam Burgemeester dr.A. Peper en wethouder voor ruimtelijke ordening dr. J.M. Linthorst (PvdA) gaan een twee weken durende reis maken naar het verre oosten. Van 6 tot en met 20 juli bezoeken zij Singapore, Thailand en Indo- jnesié in verband met de vesti ging van handels- distributie centra in het bedrijvenpark Noord-West. Volgens de ge meente zijn de gesprekken daar over reeds in een ver gevorderd stadium. Ook zullen Peper en Linthorst naar Zuid-Korea gaan teneinde de al bestaande banden met dit land te versterken Zwitserland Peper vertrekt morgen voor een driedaags bezoek naar Basel. De reis wordt gemaakt in het kader van de vriendschapsrelatie tus sen Rotterdam en deze Zwitserse stad. Peper en diens meereizend ge zelschap zullen onder meer de centrale waterzuiveringsinstal latie bezichtigen en een boot tocht maken naar de lokatie, waar het meet- en controlesta tion voor het Rijnwater zal wor den gevestigd. Voorts neemt men een kijkje bij de firma San- doz, dat ooit bekendheid ver wierf vanwege een milieuramp. Rotterdam Ongeveer 140 journalisten van Europese kran ten bezoeken, woensdag het jari ge Rotterdam. Op uitnodiging van de Commerzbank arriveren zij om twaalf uur 's middags op het Centraal Station met tremen uit Amsterdam en Brussel. De journalisten worden om half één ontvangen in het stadhuis door burgemeester dr.A.Peper. Daarna gaat het gezelschap ver der per bus naar de Euromast voor een lunch. Om vier uur wordt Rivoli bezocht. Daar wor den de journalisten onder meer ontvangen door PTT-Telecom in de spet. i- le showroom. Rotterdam De 34-jarige dr.A.H. Flierman is door burge meester en wethouders be noemd tot directeur algemene bestuurszaken van de gemeente lijke bestuursdienst. Flierman kwam als 2?-jarige in dienst bij de gemeente Rotter dam. Hij begon als stafmedewer ker financieel beleid, werd daar na stafmedewerker begrotings zaken en is sinds 1987 hoofd be grotingszaken en control bij de secretarie-afdeling financiën. Rotterdam Omdat hij brildra ger is. staatssecretaris van Volksgezondheid en Rotterdam mer, opende Hans Simons gister middag de tentoonstelling 'Het oog wil ook wat'. Jn museum De Dubbelde Palmboom is een unieke collectie brillen, optische en medische instrumenten, boe ken en optiekgravures van privé verzamelaar Kees Kortland te bezichtigen. Een expositie over brillen lijkt oninteressant omdat je gelijk denkt aan de doorsnee bril die miljoenen mensen dragen. Toch is juist die alledaagste bril niet aanwezig op de zolder van het museum. In de eerste vitrine wordt de ont staansgeschiedenis van de bril uitgelegd. Deze begon 1200 jaar voor Christus. Slechtzienden ge bruikten bergkristallen om toch nog i^ts van dichtbij te kunnen waarnemen. En de oudste bril van Nederland is present. Het betreft een leren bril van rond 1500. Verder zijn er onder ande re een pruikenbril met bevesti gingsmogelijkheden voor tussen de haren, een bril met verende oorstangen uit 1900, een 18de eeuwse zilveren schaarbril en een face-a-main van celluloid en nikkel. In vorige eeuwen werd de bril op allerlei manieren be vestigd. Bijvoorbeeld op de neus of met een beugel om het hoofd. Maar aan het begin van deze eeuw bleek het montuur met de pootjes achter de oren steeds po pulairder te worden. Ook het mode-aspect werd be langrijk. Vooral schaarbrillen waren in de tweede helft van de 19de eeuw gewild bij de elite. Ook zijn er ontwerpen uit 1975 van Ives St Laurent, geken merkt door de dikke monturen, opgesteld. Behalve om te lezen of ver weg te kijken dienen de lasbrïl, de mót or bril en de trembril voor de veiligheid. De laatste werd in de. tijd van de stoomtreinen ge bruikt door kolenstokers als be scherming tegen ronddwarre lende, gloeiende kooltjes. Bijzonder is de bril voor poolge bieden. Dit exemplaar heeft om de glazen heen een leren rand om niet vast te vriezen aan het gezicht van de drager. De aan wezige Aziatische brillen heb ben niet een spleetogenmodel maar lijken op de Europese. De vattingen bestaan uit hoorn, schildpad en messing. Geniepig Grappig zijn de achterbakse giuurbrillen. Deze zijn verbor gen in de hoeken van een waaier of in een parfumüaconnetje. Vooral mensen die zich schaam den voor hun slechte ogen en toch het gebeuren om zich heen ts wilden volgen, maakten gebruik g- van deze listige gezichtshulp- 3 middelen. De tentoonstelling S duurt tot en met twee september. Bezoekers kunnen gratis een r oogtest laten afnemen. Ook staatssecretaris Simons kreeg gisteren een fraai exemplaar aangemeten op de briilenaxpositie. Rotterdam De kermisex ploitanten van lunapark Rivo li in Rotterdam zien voorlopig af van forse schadeclaims te gen de organisatoren van deze Rotterdam 1990-festiviteit. Dat heeft de Rotterdamse ad vocaat mr, J. Mentink namens de exploitanten gisteren des gevraagd meegedeeld Men tink zegt te kunnen leven met de steun van 500.000 gulden die de gemeenteraad van Rot terdam donderdag aan Rivo- li'90 heeft toegezegd. Mentink houdt echter de theo retische mogelijkheid open om schadeclaims in te dienen. Maar hij gaat er eigenlijk van uit dat dat met gebeurt en dat Rivoli alsnog een succes wordt. „We verwaphten veel van deze inhaalmanoeuvre", aldus de Rotterdamse advo caat, die vorige week nog be rekende dat de schade bij de kleinere attracties al zo'n ruim twaalf miljoen gulden be droeg. Woordvoerder B. Kulpe van de kermisexploitanten is ook tevreden met de steun van de Rotterdamse gemeenteraad. „We moeten nu proberen van Rivoli alsnog een succes te ma ken". De vijf ton die voor pro motie van Rivoli' 90 is bestemd wordt onder meer gebruikt voor een goede bewegwijze ring naasr het feestterrein. Ook gaan de tarieven van de kermisattracties naar bene den. Het sport- of poppaleis van Ahoy' krijgt een nieuw 'gezicht'. In septemberworden de deuren van de in aanbouw zijn de hoofdingang geopend. Rotterdam De renovatie van het sportpaleis van Ahoy' gaat twee miljoen gul den meer kosten dan de ge raamde vijfeneenhalf mil joen. Volgens directeur J. Mortier is de kostenstijging een direct gevolg van de aan gescherpte eisen van de brandweer. De brandweer heeft de huidige ingang naar de arena afgekeurd. Daarom wordt nu aan de noord zijde een nieuwe ingang op de begane grond gemaakt. Ook werd de breedte van de vlucht gangen met toereikend geacht- Voor de eerste etage verlangt de brandweer vluchtirappen, die n u aan de buitenkant van het ge bouw worden aangebracht haar rekening en de nv Ahoy' de resterende 9,5 miljoen. Gelijktij dig werd besloten de exploitatie van Ahoy' geprivatiseerd voort te zetten. Bezoekers Volgens Mortier is het Ahoy' na die tijd goed vergaan. Het be drijfsresultaat kwam vorig jaar uit op ruim vnf miljoen gulden. Dat was 1.6 miljoen gulden meer dan geraamd. Ahoy' had vorig jaar 44 evenementen in huis, die ruim driekwart miljoen bezoe kers hebben getrokken. De gunstige ontwikkeling stelde Ahoy' onder meer in staat om de wielerbaan te verwijderen, waardoor de arena voortaan ook voor beurzen kan worden ge bruikt Ook wordt het aantal zit plaatsen met vijfhonderd stoelen uitgebreid en komen er een nieuwe horecafacihteiten. Het karwei, dat in september klaar moet zijn, kost een miljoen gulden. Mortier zegt dat de mo dernisering zal resulteren in een jaarlijkse exploitaneverbetenng van minimaal 400.000 gulden. Rotterdam In Ahoy' wordt in december onder de naam Splash '90 De gehele renovatie van het een vakbeurs voor zwembaden gehouden. Met deze beurs speelt complex is in het eerste kwartaal Ahoy' in op de grote veranderingen in deze sector. Het is de vijfde van 1991 gereed. Ahoy' kan ver vakbeurs die Ahoy' in eigen beheer organiseert. volgens de concurrentie met an- Op de beurs zuilen adviseurs, leveranciers, aannemers en installateurs dere complexen aan, aldus Mor- van zwembaden zich presenteren en verschillende leveranciers van tier- Wel is het volgens de direc- spel-, ïnriebtings- en lesmateriaal. Een aantal overheidsdiensten ko- feur zaak om ook ïn de komende men om informatie te verschaffen over onder meer de gewijzigde jören te investeren in het uiter- wetttelijke bepalingen voor zwembaden. lijk van de gebouwen en de faci- Ahoy' denkt aat de beurs interessant is voor exploitanten van recrea- hteiten. „Dat is een belangrijke tieve zwembaden, sportscholen, sauna's en fitnesscentra en zwemba- voorwaarde om de concurrentie den in de gezondheidszorg. met andere complexen blijvend aan te kunnen, ook al zou Am- ..r.11!r|. -ir„ n-j-•riLiQirrninr::iT-rr-iiri-nriininuiiLtumr~rii"ïï"rP'n"jjjjr ster^am besluiten tot de bouw van een sportpaleis". De directie is van mening dat de eigenaar van het gebouw, de ge meente Rotterdam, de extra kos ten moet betalen. „Omdat niet was te voorzien dat de brand weer de eisen zou verscherpen. Normaal gesproken hadden de voorzieningen al bij de bouw van Ahoy" getroffen moeten wor den", aldus Mortier. De directie heeft de kwestie inmiddels aan hangig gemaakt bij* het stich tingsbestuur,'waarin de gemeen te Rotterdam is vertegenwoor digd. Rotterdam verleende Ahoy' vo rig jaar zomer na een maanden lange discussie toestemming voor een investering van 15 mil joen gulden voor de renovatie. De gemeente nam van dit be drag 5,5 miljoen gulden ten be hoeve van het sportpaleis voor Rotterdam Bij een bakkerij aan het Mathenesserplein is gis teren rond het middaguur een gewapende overval gepleegd. De dader ging er meteen bedrag van tussen de vijf- en zevenhon derd gulden vandoor .Rond half een kwam een onge veer 18-jangen jongeman de bakkerswinkel binnen. Hij be stelde een tompouce en op het moment dat de verkoopster die in wilde pakken trok de jonge man ccn pistool. In volgens de politie onvervalst Rotterdams accent commandeerde hij: 'Je geld Al je geld'. De 38-jarige verkoopster over handigde de inhoud van de kas, waarna de overvaller de benen nam Hij verdween in onbeken de richting. vervolg van voorpagina Den Haag Het schoonmaken van 'land bouwgrond in het Lic- kebaertgebied heeft geen zin zolang de dioxi ne-uitstoot van de Af valverwerking Rijn mond niet omlaag is ge bracht. Daarom blijven de meeste van de geldende beperkende maat regelen van kracht. Dit blijkt uit de brief over de dioxine-problematiek die minis ter Braks van landbc vw gisteren mede namens zijn collega van milieubeheer en de staatssecre taris van volksgezondheid aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De betrokken veehou ders in dit gebied en in de Zaan streek zijn donderdag over de overheidsplannen ingelicht, In het zogenaamde Plan van Aanpak gingen de bewindslie den er eind vorig jaar nog van uit dat in het voorjaar van 3991 in het Lickebaertgebied een schone produktie weer mogelijk zou zijn. Daarvoor zouden een aantal landbouwkundige maatregelen nodig zijn. Onderzoek Uit onderzoek in de Zaanstreek blijkt dat bodembewerking niet kan. De dioxine-problematiek in dit gebied verschilt echter we zenlijk van die in het Licke baertgebied omdat de voor de vervuiling verantwoordelijk ge stelde verbrandingsoven in Zaanstad is gesloten. De uitstoot van de AVR wordt pas in 1993 verminderd als technische voor zieningen zijn aangebracht Uit onderzoek ïs gebleken dat technisch gesproken 70 procent van de grond in het Lickebaert gebied kan worden schoonge maakt. Daarvoor zijn twee tech nieken. De eerste, ploegen en frezen, kost 1,200 tot 1.500 gul den per hectare, waarbij ver mindering van de gebruiks waarde van de grond op 8.000 gulden wordt geschat. De tweede techniek, tien centi meter afgraven, kost 70.000 gul den per hectare. In dat geval is er sprake van een blijvende achter uitgang van de gebruikswaarde van de grond. Dat resulteert in een bedrijfsschade van 40.000 gulden. Rotterdam. Het hoofd van de gemeentelijke secretarie- afdeling financiën, drs. M. Goedhart, heeft een negatief advies gegeven voor het aan kopen vari het NTI-gebouw aan de Paul Krugerstraat/ Hilled ijk, Rotterdam zou van deze aan koopactie, die in principe rond is, moeten afzien, omdat er te weinig geld in het stadsvernieu wingsfonds van de gemeente zit Niettemin vindt het college van burgemeester en wethouders, dat het verwerven van dit ge bouw van het voormalige Ne derlands Talen Instituut, ge wenst is in het kader van het op knappen van de Afrikaander- wijk. In het besloten gedeelte van de gemeenteraadscommissie voor stadsvernieuwing presenteerde wethouder P.O. Vermeulen (PvdA) donderdag het voorstel tot aankoop van het gebouw. Het ligt in de bedoeling om het pand te slopen, zodat er circa 75 sociale huurwoningen kunnen worden gebouwd. Op de begane grond zouden voorts welzijnsvoorzie ningen kunnen komen. Een definitief standpunt over de aankoop van het NTI-gebouw konden de politici echter nog niet innemen. Zij wachten op meer informatie rond de stana van zaken van het stadsvernieu wingsfonds. Volgende week donderdag, zo luidt de verwach ting, komt de kwestie opnieuw aan de orde, in de raadscommis sie voor stadsvernieuwing. Met de transactie van het NTI- gebouw zijn enkele miljoenen gulden gemoeid. De voorlopig nog geheime discussie hierom trent is te vergelijken met recen te, spraakmakende aankoop- voorsteilen als het Eudokiazie- kenhuisfniét aangekocht) en het bejaardentehuis De Heul (op laatste nippertje wél aange kocht). Hotte rdam „Daar kan ik met tegen op. Heb ik mis schien pakweg vijftienhon derd jazzplaten, hij heeft er minstens drie keer zo veel als ik. Dus dan kan je je wei voorstellen, dat je steeds weer dingen hoort, die je helemaal niet kent". Jalouzie of waardering/er- kennmg? 'Bolle Hans' van Griensven merkte gister avond slechts terloops even op dat zijn opponent Jules Deci der betere papieren in huis had. Het gebeurde tijdens de met gepaste bravour aange kondigde jazz-deejay-battle in De Suggestie in het Henkes- pand aan de Voornaven in Delfshaven. Draaiboek Bolle Hans, jazzfanaat en te vens eigenaar van een café aan de Bergselaan, mocht het volgens het draaiboek opne men tegen Rotterdams nacht burgemeester, bekend van diens wekelijks terugkerend swingbopproëramma op Ra dio Rijnmond Wie de "battle' zou winnen? Bolle Hans maalde er niet om. Veeleer maakte hij zich zor gen, evenals het merendeel van het publiek in het in sep tember te sluiten Henkes- pand-café, over het feit dat de gemeente korte metten wil rnaken met De Suggestie. „Toch belachelijk, dat ze deze tent dichtdoen, omdaf er wo ningen voor in de plaats ge bouwd moeten worden. Het is hier leuk en wie heeft er nou last van. Toch niet die ene me neer van het Grondbedrijf?", mopperde een bezoeker. Er veel van begrijpen deed overi gens niemand. In Rotterdam moet men er nog even aan wennen, dat de gemeente wel een miljoen gulden investeert in een niet zo goed lopende kermis, terwijl een succesvol initiatief, als het Suggestie-ge beuren in het Henkespand, zijn deuren moet sluiten, om dat het nogal gezellig is... Vlaardingen Ais eerste ge meente m Nederland heeft Vlaardingen met de nv Bank voor Nederlandsche Gemeenten (BNG) een 'commercial paper- programma' uitgebracht. Direc teur mr. J. Hekkelman van de BNG en burgemeester Fred van Lier tekenden gistermiddag het contract dat Vlaardingen de mo gelijkheid geeft op elk gewenst moment tot 50 miljoen gulden te lenen. PvdA-wethouder John Rans- huijsen (financiën) denkt dat de gemeente door een iets voordeli ger rente op de commercial pa pers, een soort obligaties, per jaar ongeveer 50 000 gulden kan be sparen „Daar kunnen wij in het Vlaardingse toch leuke dingen voor doen", zei een optimistische Van Lier. Waarop Hekkelman de burgermeester waarschuwde het geld vooral niet uit te geven voordat het is verdiend. Hooggespannen verwachtingen zouden met op hun plaats zijn, zei mr. Hekkelman. Een aan zienlijk rentevoordeel zou pas optreden als er een levendige handel m commercial papers ontstaat En zover is het nog niet. Groteresteden hebben met com merciële banken veel grotere commercial paperprogramma's opgezet, Rotterdam bij voor beeld voor liefst 650 miljoen gul den. Handelaren zijn met erg happig op de waardepapieren. In de meeste gevallen moeten de banken gewoon zelf de lening aan de gemeente verstrekken. Want die garantie geven de ban ken: als handelaren niet reage ren op de aanbieding van een commercial paper kopen zij zelf. Handelaren kunnen het com mercial paper ook gegarandeerd op elk gewenst moment terug- verkopen aan de banken. „De programma's zijn eigenlijk een beetje te klein om interes sant te zijn. Het meeste papier ligt nog op de planken", zei Hek kelman. „Het is nog meer papier dan werkelijkheid". RotterdamIn verband met de reconstructie Zuidpleinster wordt het kruispunt Gooiland singel/Zuiderparkweg morgen avond vanaf zes uur tot maan dagmorgen zes uur afgesloten. Daardoor zijn de routes van de buslijnen 66, 69, 70, 72/75, 76 en de nachtbussen 9, 10 en 11 ge deeltelijk gewijzigd. De halte aan de Zuiderparkweg ten hoog te van volkstuinen en de halte aan de Strevelsweg voorbij de Meïjerïjstraat komen te verval len. Er is'ook een omleiding doordat de Zuïderparkweg tussen de Sai- landweg en de Vaanweg is afge sloten. Deze wijziging gaat in op maandag en duurt ongeveer zes weken. Gelijktijdig zal de oprit bij het Zuidplein enkele dagen zijn afgesloten. Rotterdam De bouwpool van Ge m eenfewerken -Kotterd am heeft in vijf jaar tijd 250 deelne mers aan een baan geholpen. Om nog meer werklozen aan werk te helpen, is het totaal aan tal deelnemers aan de pool opge trokken tot vijfhonderd. Dit is gisteren bekend gemaakt bij de opening van deüildemis- seschool en de huisdierenstal van de speeltuinvereniging Odilla. Beide projecten zijn met inzet van deelnemers aan de pool totstandgekomen. Dc bouwpool is bedoeld voor werklozen, die in de bouw aan de slag willen. De deelnemers kunnen gedurende een jaar werkervaring opdoen en een op leiding volgen. De pool is een initiatief van het bedrijfsleven, de overheid en het arbeidsbu reau. Rotterdam Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam is gisteren nog niet toegekomen aan het bespre ken van het fel bekritiseerde re organisatieplan van de DROS (Dienstenstructuur Ruimtelijke Ordening en Stadsvernieu wing). In dn plan wordt de sug gestie gedaan om 250 arbeids-1 plaatsen te schrappen. Eergisteren kreeg wethouder P.O. Vermeulen (PvdA) van 'zijn' raadscommissie voor stads vernieuwing het advies om na hat vrijdagse collegeberaad een persbericht op te stellen over het DROS-plan. Dit vooral vanwege het feit dat veel mensen van de diensten volkshuisvesting en woonruimtezaken in paniek zijn geraakt door de kans op het schrappen van hun baan. Volgens een woordvoerder van burgemeester en wethouders zal nu dinsdag een standpunt van het gemeentebestuur naar-bui- ten worden gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1