Singelkerk nu basiliek Plichtsgetrouwe brigadiers te laat op stadhuis Schiedam steunt riviergemeenten Singelbuurt bindt strijd aan tegen hondepoep PvdA*er Bakker Ideineert CDA Groene vruchten Opnieuw asbest in de Gorzen ontdekt CD krijg! geen poot aan de grond VIAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Straat moet schoon zijn' Bus gestolen Forse strop liftbouwer Veer uit vaart Kinderopvang: kans op bonus Man snapt autodief Beschonken door rood Schiedammer gemolesteerd Bobo sluit af WOBNHG DINSDAG 3 JULI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen, Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam In de Gorzen is opnieuw- een hoeveelheid asbest ontdekt Bij sloopwerkzaamheden op het bouwterrein bij de Den Bammelsestraat, Nieuwe Maasstraat en Ridderkerkse- straat is op een diepte van twee tot drie meter materiaal met deze gevaarlijke stof gevonden. Asbest kan kankerverwek kend rijn. De bewoners zijn gistermiddag direct geïnformeerd door de dienst Gemeentewerken van Schiedam. Het terrein zal herme tisch worden afgesloten om elk risico uit te sluiten. Op dit mo ment is niet bekend hoeveel asbest op het bouwterrein, waar begin volgend jaar 140 huurwoningen zouden moeten worden gebouwd, is ontdekt Ook over de herkomst tast men nog ïn het duister. De gemeente is wel begonnen met het 'in kaart bren gen' van de omvang van de vervuiling. Enkele tientallen meters verderop ontdekte Schiedam twee maanden geleden al asbest op de plek naast de Heilig Hartkerk, waar drie woningen aan de Rijnstraat werden gesloopt Toen werden de omwonenden pas enkele dagen voordat het Rotter damse bedrijf Booy Clean met het afgraven van de grond zou beginnen, ingelicht Op die locatie, waar men in eerste instan tie dacht 45 ton met zogenaamde eternietplaatjes vervuilde aarde te moeten verwijderen, is Booy nog steeds bezig. Vast staat dat verderop in de Rijnstraat ook asbest ligt. De stof direct na de Tweede Wereldoorlog als een 'wondermiddel' gezien, maar nu verboden is overigens pas gevaarlijk voor de volksgezondheid, wanneer er mee aan de slag wordt gegaan en er vezels vanaf komen. Zolang het niet wordt aangeroerd, is het hittebestendig en kan het grondwater niet worden ver vuild. In een nieuwsbrief heeft Gemeentewerken gisteren gepoogd onrust bij de bewoners van deNieuwe Maasstraat, Ridderkerk- sestraat en Den Bommelsestraat te voorkomen. Schiedam be kent dat „dat de vondst van asbesthoudend materiaal als een volslagen verrassing komt. De buurt wordt gevraagd niet zelf in de tuinen op zoek te gaan naar stukjes asbest Schiedam Het CDA heeft gis teravond een gevoelige neder laag geleden in de Schiedamse gemeenteraad. Het voorstel een grootschalig en systematisch on derzoek te houden naar het mi lieubewustzijn van de gemeente en haar ambtenaren bleek vol strekt overbodig, Een ambtelijke werkgroep is daar al geruime tijd mee bezig, kreeg het CDA van wethouder Bart de Leede {Groen Links, milieu) te horen. Dat had het CDA toch kunnen weten? Het gezichtsverlies was niet zo pijnlijk geweest als de christen democraten hun idee terloops hadden geopperd, bij voorbeeld tijdens een gewone commissie vergadering. Maar de partij koos voor een presentatie met veel tamtam: een initiatiefvoorstel in de raad. Dat buitenkansje om de blunde rende oppositiepartij te kijk te zetten, liet PvdA-fractievoorzit- ter Hans Bakker zich niet ont gaan. Belerend en kleinerend maakte hij CDA'er Daarf Baart duidelijk dat de coalitie van PvdA, D66 en Groen Links op milieugebied geen adviezen van de oppositie nodig heeft. De voorstellen die het CDA sinds het aantreden van het nieuwe college in mei heeft gedaan, ver geleek Bakker met 'rotjes en gil lende keukenmeiden'. Wethouder De Leede stelde zich wat milder op. Hij vond het idee van 'milieu-auditing" wel sym pathiek; jammer alleen dat het als mosterd na de maaltijd kwam. Gerard Verhulsdonk (VVD) sprak van een "onrijp ap peltje'. Na enige beraad besloot het CDA het voorstel in te trek ken, „We brengen het idee later nog wel eens naar voren", be loofde CDA'erSiem Bosman, Dat de gemeente al bezig is op milieugebied de hand in eigen boezem te steken doet hem deugd. Maar Rosmans fractie vindt dat de gemeente daarvoor een onafhankelijk bureau moet inhuren. „Daarvoor gaan we nu pleiten, om intern gesjoemel te voorkomen'". VlaardingenHet Vlaardingse raadslid Martin den Hollander (SGP/RPF/GPV) heeft zich het ongenoegen van Vele Vlaardin- gers' eigen gemaakt, Dat de ge meente bij de strijd tegen het voortwoekerend onkruid zo min mogelijk gebruik maakt van verdelgingsmiddelen, kan hij nog wel billijken. Maar het moet niet uit de hand lopen, vindt de politicus van klein rechts. Hij noemt de toenemende be groeiing van de straat en met name de goten 'onaanvaard baar'. Niet alleen de bevolking ergert zich aan deze rommel, Den Hollander heeft gemerkt dat ook mensen die van buiten Vlaardingen komen „openlijk blijk geven van hun verbazing over zo'n vervuiling". Trottoirs en fietspaden moeten schoon zijn, houdt het raadslid het college van B en W voor. Aan de hand van een viertal vragen wil hij nu weten of het college er ook zo over denkt. Zo wil hij onder meer horen of de gemeente het pas gestarte weg- branden van onkruid eveneens als niet succesvol betitelt. Den Hollander is van mening dat B en W goede afspraken moeten maken met de directie van Ge meentewerken om de straat vei lig en schoon te houden. Schiedam -Een vertegenwoor diger van een transportbedrijf uit Monster heeft gisteren aan gifte gedaan van de diefstal van een Mercedes bestelbus. Het voertuig, dat stond geparkeerd aan de Gustoweg, is vermoede lijk in het afgelopen weekeinde weggenomen. De witte bus, bouwjaar 1986, heeft het ben te ken BP-93-XY. Schiedam In het in aanbouw zijnde kantorencomplex Schie- burg aan de Parallelweg hebben onbekenden de afgelopen nacht een goede slag geslagen. Nadat zij de toegangsdeur uit de scharnieren hadden gelicht maakten de dieven zich op de tiende verdieping meester van het gereedschap van liftbouwer Schindler. Behalve een lasappa raat mist de onderaannemer twee kostbare besturingsprin ters. Vlaardingen Zeventig bewo ners van de Insulindesingel in Vlaardingen hebben bij burge meester en wethouders gepro testeerd tegen de overlast die zij ondervinden van hondepoep. Actie voerster Wilma van Ger- ven drong in een gesprek met wethouder Arij Maarleveld (mi lieu) gistermiddag aan op maat regelen. Om bet probleem in zijn volle omvang duidelijk te maken zette Wilma van Gerven vlaggetjes in alle hondedroLlen op het gras veld aan de singel. Zij telde er meer dan vijftig. Het veldje is kennelijk zeer populair bij hon- debezitters, „Ze komen zelfs met de auto om hier hun hond uit te laten", zegt haarman Ruud. Wilma van Gerven ergerde zich altijd al aan de hondepoep in het gras, maar nu haar dochtertje anderhalf is en graag buiten loopt, vindt zij het erger dan vroeger. „Dat kind wü graag op het gras, maar ik durf het echt niet aan. Je bent steeds maar bang dat ze valt En je durft er zelf niet te gaan zitten, wantje zit in de poep of er vlak naast". De buurt deelt de ergernis van de familie Van Gerven, want na genoeg iedereen in de straat zet te een handtekening onder haar brief aan burgemeester en wet houders. In die brief wordt erop aangedrongen een apart stukje grasveld aan te wijzen voor hon den. Hondenhaters „Wij zijn echt geen hondenha ters, al denken sommige mensen dat", zegt Wilma van Gerven. Maar zij zou graag zien dat het beetje openbaar groen in de buurt niet met hondedrollen wordt vervuild. Wethouder Maarleveld was niet op voorhand enthousiast over het idee van de bewoonster van de Insulindesingel, om een deel van het grasveld te bestemmen voor honden. Wilma van Ger ven: „Hij zei dat het teveel ge2d zou kosten om borden te plaat sen, want dat mensen uit andere straten dan met hetzelfde ver zoek zouden komen". De bewoners moeten het pro bleem zelf maar oplossen, door met hondenbezitters te praten en hen op andere gedachten te brengen, zei Maarleveld. Sociale controle was de sleutel tot de op lossing van het probleem. En. hij zou zien of de gemeente de be woners daarbij kon helpen. Een eerste actie van de bewoners heeft al succes gehad. Zij hingen borden aan de bomen met de tekst: Dit veld is geen hondentoi let. Bij het zien van die borden heeft een aantal hondenbezitters een ander plekje gezocht om hun huisdier uit te laten. 5 Ma ar er zijn ook mensen die zich "g niets aantrekken van die borden en bij een enkele hondenbezitter wekken ze zelfs agressie op. „We 5 hebben hier gisteren nog ruzie s gehad met een man die de bor- S. den had losgerukt en op de grond gegooid", vertelt Wilma w van Gerven. „Ik laat mij de wet niet voorschrijven, zei die man, doorniemand". Nationale ergernis nummer 1: de hondedrol. Spelen op het grasveldje bij de Insulindesingel is deren amper bij. De Singelkerk in Schiedam Vlaardingen Voor de ver- keersbrigadiers die in Holy de kinderen helpen veilig op school te komen, begon de ontvangst door wethouder Agnes van Ar- denne (verkeer) in de kantine van het Vlaardingse stadhuis gisteren veel te vroeg. Terwijl de wethouder om tien over negen al druk doende was haar erkentelijkheid uit te spre ken voor het werk van de ver- keersbrigadïers zat een deel van haar gehoor nog op de fiets, op weg naar het stadhuis. De ont vangst van de zeventig leden tel lende Vlaardingse verkeersbri- gade begon al om negen uur. „Dat halen wij nooit, dat kunnen ze toch wel nagaan", mopperden de vrouwen uit Holy. Plichtsge trouw verlieten zij hun post bij de oversteekplaatsen niet, voor dat alle kinderen veiligen wel in de schoolbanken zaten. Zo moes ten de moeders wel te laat ko men. Pas toen de toespraak van de wethouder achter de rug was schoven zij aan bij de andere vrouwen in de kantine, die ach ter kopjes koffie met half ont dooide plakjes cake zaten. „Slor dig hoor", vonden zij. De verkeersbrigadiers zijn hard nodig om kinderen te helpen ge vaarlijke wegen over te steken, 2eï wethouder Van Ardenne. „Maar wij doen er als gemeente ook van alles aan om de stad vei lig te maken". Zij wees op het verkeerscirculatieplan, de aan leg van zebrapaden en verkeers lichten. Tot verbaring van haar publiek rekende zij in haar op somming ook de allang uit het straatbeeld verdwenen 'knip- perbol' tot de zaken waarmee de gemeente de veiligheid bevor dert. Behalve koffie en. cake kregen de brigadiers, die soms in weer en wind hun werk moeten doen, een grote paraplu met het em bleem van de politie Vlaardin gen. Een paar jaar geleden kre gen zij van een voorganger van wethouder Van Ardenne al eens een badhanddoek, zodat zij zich thuis konden afdrogen als zij op hun post overvallen waren door een bui. Dan is een paraplu toch wat praktisch er, vond de nieuwe verkeerswethouder. Hoofdagent Coen Rolaff van de verkeerspolitie, die de brigadiers begeleidt, kreeg van de wethou der een boek over oud-Vlaardin- gen. „Dan kunt u zien dat er een tijd is geweest dat verkeersbriga diers helemaal niet nodig wa ren". Ontvangst in het stadhuis. Een verkeersbrlgadler krijgt van wethouder Agnes van Ardenne een paraplu. Schiedam De Singelkerk in Schiedam is verheven tot basi liek. Het decreet van de promo tie van de kerk van SintLiduina en Onze Lieve Vrouwe Rozen krans bereikte gisteren bisschop Bhr van Rotterdam, Het decreet werd op 18 juni in Rome onder tekend door aartsbisschop Ludo- vicus Kada en kardinaal Marti nez, de prefect van de congrega tie voor de geloofsleer en sacra menten. Bisschop Bar heeft, op verzoek van de Schiedamse pastoor P.M. Vismans, lang geijverd voor de verheffing van de Singelkerk. Vismans heeft de laatste zes jaar veel voorwerk gedaan. Onder andere maakte hij plannen voor restauratie van de kerk, die tus sen 1878 en 1881 werd gebouwd naar een ontwerp van architect E.J. Margry. Het besluit van Rome noemt de pastoor „een prachtig geschenk aan de parochie". De bekendma king van het decreet valt nage noeg samen met de viering van de kerkelijke toestemming om Liduina van Schiedam openbaar als heilige te vereren, Rome gaf hiervoor in 1890 haar fiat. De verheffing tot basiliek bete kent dat de Singelkerk in de toe komst aan bepaalde voorwaar den zal moeten voldoen. Zo zal de kerk over meerdere priesters moeten beschikken om de litur gische vieringen een breder draagvlak te geven. Pastoor Vis mans is momenteel de enige priester van de parochie. Het bis dom Rotterdam wil dit probleem oplossen door een broederschap te vormen van priesters en dia kens. Aan de gevel van de Singelkerk mag het pauselijk wapen wor den bevestigd. Binnen zal de nieuwe status zijn af te lezen aan het tmtinabulum (een stok met belletjes) en de conopeum (een rood gouden parasol). Om de paus te bedanken voor zijn bereidwilligheid, reist pas toor Vismans samen met een grote groep parochianen in sep tember dit jaar naar Rome. „Adeldom verplicht", aldus de Schiedamse pastoor. De Singelkerk is de enige basi liek in het bisdom Rotterdam. In 1985 werd in Nederland voor het laatst een katholieke kerk tot ba siliek verheven. Het betrof toen de Sint Servaeskerk in Maas tricht. Vlaardingen Tal van fietsers stonden vanochtend met de ziel onder de arm bij de aanlegplaat sen van het fietsveer Vlaardin gen-Pern ts, Het pontje bleef vanmorgen wegens een tech- nisch mankement aan de kant Schiedam Er komt geen Turks café op de hoek van de Mgr Nolenslaan en de Dr. Kuyperiaan. Burgemeester en wethouders van Schiedam weigeren een horecavergun- ning omdat een koffiehuis op die plaats de verbeterings plannen voor de wijk Nieuw- land doorkruist. De weige ring heeft mets te maken met de vrees voor problemen tus sen Nederlanders en migran ten in Nieuwland. CD-fractievoorzitter Alfred Vierling heeft in schriftelijke vragen aan B en W op zo'n 'cultuurbotsing' gezinspeeld, maar zijn poging daarover een discussie uit te lokken in de gemeenteraad werd gister avond door burgemeester ReinierScheeres verijdeld. Dat de ramen van het pand werden ingegooid heeft vol gens B en W niets te maken met spanningen tussen de verschillende bevolkings groepen in de wijk. Het ge beurt zeer frequent dat van leegstaande panden de ruiten sneuvelen. Van een „sym boolfunctie van het verzet te gen culturele invloeden", zo als Vierling beweerde, is geen sprake. Het gaat om alledaags vandalisme, zeggen B en W. Ook de voorstelling van za ken dat de buurtbewoners niet door het gemeentebe stuur op de hoogte zijn gehou den over de ontwikkelingen rond het pand werd door Scheeres weerlegd. De twee Centrumdemocraten kregen gisteravond geen poot aan de grond in de raad. Dat bleek ten tweede male toen de aanschaf van meubilair voor de islamitische basisschool El- Furkan in Groenoord aan de orde was. Vierling trachtte een discussie los te maken over de wenselijkheid van die school. Scheeres greep echter meteen in: „Nee meneer Vierling, die discussie hebben we al gehad, dit agendapunt gaat over meubilair, en voor welke school dat is bestemd doet niet ter zake". „O, nou, dan niet", zei Vierling en droop af. Een derde nederlaag leed de CD bij een hamerstuk over de aankoop van een pand in de Lange Kerkstraat, toen wet houder Aad Wiegman (PvdA, financiën) weigerde in het openbaar de vertrouwelijke taxatierapporten te bespre ken, zoals CD'er Cees Krom menhoek wilde. Even later beet de CD voor de vierde maal in het stof toen de representativiteit van de Stadsomroep Schiedam aan de orde kwam. Vierling en Krommenhoek wilden weten hoe het met het beleid van de omroep is gesteld: zal de Schiedamse radio in politieke uitzendingen ook de CD aan het woord laten komen, of wordt die partij geboycot? „Dat moet u aan ae Stadsom roep vragen", antwoordde wethouder Wiegman droog jes. Vlaardingen Het wordt roze- geur en maneschijn in de Vlaar dingse politiek. Dat beeld al thans schetst het raadslid Jan Jumelet tn een artikel m het blad 'CDA-meuws' over zijn de buut in de gemeenteraad, De jeugdige CDA'er stelt zonder omwegen dat dankzij het hoofd- lijnenbeleid van het nieuwe col lege „de duidelijkheid voor de burger zal worden vergroot en het vertrouwen weer in de poli tiek zal groeien". De eerste optredens van de PvdA/CDA/D66-coalitïe belo ven volgens Jumelet „een perio de van constructieve en produc tieve samenwerking, waarbij de boom bont van kleur is en de vruchten voorde stad Vlaardin gen groen getint". Met die groene vruchten bedoelt Jumelet duidelijk niet dat het nieuwe college onrijpe voorstel len zal doen, maar dat al het goe de wat het nieuwe college Vlaar dingen zal brengen een verdien ste is van zijn 'groene' CDA. Want Jumelet heeft gemerkt, dat het CDA geen bijwagen is in het college, „Nee, het CDA blijkt de kar te trekken". Waterweg In navolging van Vlaardingen en Maassluis is buurgemeente Schiedam lid ge worden van de Vereniging van Nederlandse Riviergemeenten Het samenwerkingsverband tussen de verschillende gemeen ten wil een vuist maken in de strijd tegen de riviervervuiling. De vereniging werd verleden jaar opgericht nadat de gemeen ten Rotterdam, Arnhem, Deven ter en Venlo in 1988 het voor touw voor de samenwerking hadden genomen, In eerste in stantie beperkten de activiteiten zich tot het stroomgebied van de Rijn, maar de vereniging be moeit zich tegenwoordig ook met de vervuiling in Maasste den. De vereniging meent, dat de Ne derlandse riviergemeenten ern stig worden benadeeld door de milieuvervuiling. De waterzui- veringsbedrijven, die drinkwa ter leveren aan veel aangesloten gemeenten, hebben steeds meer moeite de kwaliteit van het wa ter te handhaven. De stijgende kosten worden verhaald op de consument. Nog groter is de financiële scha de, die de vervuiling in de ha vengebieden aanricht De vere niging maakt melding van de enorme kosten, waarmee de ge meenten worden geconfron teerd bij het uitbaggeren van de havengebieden. In deze cegio kunnen de ge meenten Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis over deze pro blemen meepraten. AJs erfenis uit hef verleden zitten de steden opgezadeld met opgespoten gif tig havenslib in gebieden als Spaland. de Broekpolder en de Steendijkpolder. Dat de milieuproblemen nog im mer niet tot het verleden beho ren, blijkt uit de recente ontwik kei ingen. Mag Schiedam haar havenslib voorlopig opslaan in een depot aan de Schiekade, de ontwikkeling van de Maassluis- se haven wordt nog steeds be lemmerd door het opslagpro bleem. Vooralsnog heeft het ge meentebestuurgeen ruimte voor het havenslib weten te vinden. In de afgelopen jaren heeft de vereniging contacten gelegd met de Westduitse en Zwitserse ge meenten en de Europese Ge meenschap om de problemen aan te pakken. De aangesloten gemeenten willen de hand ook in eigen boezem steken. Zij heb ben beloofd lozingen op het op pervlaktewater ïn de toekomst te beperken. Schiedam - Het personeel van de kinderdagverblijven in Schiedam maakt kans op een bo nus als zij een opvangplaats ver kopen aan het bedrijfsleven. Wethouder Hans van Kleef (PvdA) is bereid dat voorstel van zijn partijgenote Noor Samkal- den te bekijken. Het slijten van opvangplaatsen aan bedrijven is één van de uit gangspunten van het Project plan Kinderopvang waarmee de gemeenteraad gisteravond in stemde. De gemeente zelf is van plan het goede voorbeeld te ge ven en zes of zeven plaatsen af te nemen. De verkoop van andere plaatsen moeten de dagverblij ven zelf regelen. Een premie kan hen daarbij stimuleren. Volgens het Projectplan ver huist kinderdagverblijf Katja straks van dc Lange Haven naar het Frans Halsplein. Dat bete kent dat het centrum en Schie dam-Oost zonder eigen dagver blijf komen te zitten. Samkalden en Bea Oomens (Groen Links) pleitten bij Van Kleef voor een goede spreiding van de opvang plaatsen. Oomens denkt dat een deel van Clubhuis Oost wel voor dat doel kan worden verbouwd. Vlaardingen Een negentien jarige Vlaardinger heeft van nacht op de Kuipershof een au tokraker, een één jaar jongere stadgenoot, in de kladden gegre pen. De man zag dat de dief bezig was de zijruit van een auto te vernielen. Hij belde de politie en ging vervolgens de straat op om de dief aan te houden. De autokraker sloeg op de vlucht, maar werd na een korte achtervolging door de getuige aangehouden. Toen de gealar meerde agenten ter plaatse kwa men konden zij de verdachte simpelweg 'in ontvangst nemen'. De Vlaardinger kreeg een com pliment voor zijn doortastend optreden, de autokraker een be keuring. Vlaardingen Een 53-jarige Vlaardinger heeft gisteravond een paar uur op het politiebu reau doorgebracht om tot zich zelf te komen. De man werd te gen het einde van de middag aangehouden toen hij op de Ke- thelweg door rood reed. De agenten konden wel ruiken dat hij had gedronken, maar de man weigerde zijn medewer king aan zowel de biaastest als de bloedproef. Hij werd enkele uren opgesloten en kreeg een rij verbod van 24 uur o Schiedam Vier onbekend ge bleven jongens hebben gister avond in het Julianapark een 36- jarige Schiedammer gemoles teerd. Rond elf uur liepen de da ders de man ter hoogte van het tennispark aan de Stadhouders laan tegemoet. Twee knapen sneden het slacht offer de pas af, waarop een woordenwisseling ontstond. Toen de Schiedammer de jon gens wilde passeren, werd hij verschillende keren in de rug getrapt. Met rugklachten is de wandelaar huiswaarts gekeerd Schiedam Clown Bobo sluit morgenmiddag het activiteiten seizoen voor kinderen in wijk centrum De Erker af. Tijdens zijn kindershow in het pand aan do Jan van A vennesstraat zal Bobo jongleren, goochelen en sa men met de kinderen wedstrijd jes houden. Het optreden, dat om 13,15 uur begint, is bedoeld voor kinderen van 3 tot 13 jaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1