Wethouders praten voor hun beurt Politie gelooft in veilig SY V-stadion Brandersfeesten nog grootser van opzet Maassluis struikelt over 'geheimzinige' kabels BVSW: ongezonde lucht alarmerend Ruzie over kosten van tuinonderhoud Grafische opleiding wegens grote vraag VLAARDINGS DAGBLAD SCÜDAMSE CQirANT NIEUWE WATERWEG COariANT Pino heeft ook Beren Elfde basiliek in Nederland Scholieren genieten van Poespas 'File- dobberen' verleden tijd NAM speurt naar olie en aardgas Spelende jongen bezeert zich Kantoor geplunderd Onbekende achtervolgt tasjesdieven Bromfietsers breken benen liram WOENSDAG 4 JULI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229,4352066.43505S7 - sportredactie: 4345209. T-riefax: 010-4349754, Schiedam Het bestuderen van het jaarverslag van de DCMR is voor de bewonersvereniging Sehiedarr.-Wesl geen onver deeld genoegen geworden. De schrik slaat je om het hart, con cludeert de BVSW in de laatste uitgave van de bewonerskrant. De BVSW doelt daarmee op de prominente plaats die Schie dam inneemt in dc verschillende vervuümgsgrafieken. „Of het nu gaat om S02. 03, N02 of een andere moeilijke chemi sche stof; Schiedam krijgt daarvan het meest over haar bewo ners uitgestort", aldus de bewonersclub. Een twijfelachtige koppositie heeft de stad ook op het gebied van geluidsoverlast. Als pleister op de wonde meldt het jaarverslag dat de hoeveel heden stofdeeltjes en zware metalen in de lucht in Schiedam meevallen. Verheugd is de vereniging daar echter niet over. Die conclusie zou nogal voor de hand liggen, omdat in het hele Rijnmondge bied slechts op vijf plaatsen metingen naar die vervuiling wor den gedaan, waarvan geen enkele in de buurt van Schiedam. De BVSW vreest dan ook dat de uitkomsten van dat onderzoek een vertekend en veel te positief beeld geven. Dat Schiedammers nogal ongezonde lucht inademen schrijft de bewonersvereniging toe aan de bijna altijd tussen west en zuid waaiende winden. „Die windrichtingen brengen onszo'n beet je alles wat er in het Botlek-Europoortgebiea wordt geprodu ceerd". De BVSW concludeert dat er ingrijpende maatregelen nodig zijn om de vervuiling een halt toe te roepen. 5 Vlaardingen De wethouders Ranshuijsen en Kool hebben geen onjuiste indruk gewekt met hun uitlatingen in de pers over de openstelling van de busbaan over het Landje van Chardon. Dat schrijven burgemeester en wethouders in antwoord op vra gen van VVD-raadslid Jan Bul- va. De liberaal had zich erover verbaasd, dat de beide wethou ders zo vol vreugde reageerden op het besluit van de Raad van State de gewraakte openstelling van de busbaan voor autover keer voorlopig te blokkeren. Het besluit van de Raad van Sta te, die uitspraak deed in een sehorsingsverzoek dat bewoners van de Oranjewijk tegen de openstelling hadden aangespan nen, werd op 16 maart telefo nisch gemeld aan BenW van Vlaardingen. Drie weken later kregen zij de uitspraak op schrift De PvdA'er John Ranshuïjsen en CDA'er Aart Kool deden op 9 mei, bij het afscheid van wet houder Bas Goudriaan, hun op zienbarende uitspraken over de zaak. Zij toonden zich tevreden met het besluit van de Raad van State, hoewel daarmee een uit spraak van de meerderheid van de Vlaardingse gemeenteraad op losse schroeven werd gezet Wethouder Kool maakte zich blij over het geld wat de gemeen te zou uitsparen en Ranshuijsen zei dat hij altijd blij was, als de rechter 'onze problemen' oplos te. Uit de antwoorden op de vragen van Bul va blijkt, dat Kool en Ranshuijsen voor hun beurt praatten. Het college had op 9 mei nog niet over het besluit van Vlaardingen Na de Apen en de Pinguïns biedt kinderdagver blijf Pino aan de Thorbecke- straat sinds kort ook onderdak aan de Beren. De Beren is de naam die is gegeven aan de troep kinderen van 0 tot 4 jaar, ie gebruik gaan maken van de halve dagopvang. Pino heeft die nieuwe voorzie ning in het leven geroepen, om dat de gemeente Vlaardingen behoefte had aan uitbreiding van het aantal plaatsen. Bij de Beren is 's ochtends plaats voor in totaal zes kinderen. De twee andere groepen zijn voor hele dagopvang. Vanwege de uitbreiding is het kinderdagverblijf inmiddels grondig verbouwd. Schiedam Met het ver heffen van de Singelkerk is Schiedam de elfde stad in Nederland geworden die een basiliek binnen baar ge meentegrenzen heeft In het bisdom Rotterdam, waartoe de katholieke gemeenschap in de Brandersstad behoort, is het een unieke gebeurte nis. Vijf jaar geleden werd voor het laatst een kerk de St Servaaskerk In Maas tricht tot basiliek verhe ven. Omdat 'adeldom* verplicht, moet de Singelkerk wel over meer priesters gaan be schikken. Bisschop Bar heeft al voorgesteld een broederschap van priesters en diakens te laten vormen. Pastoor Vismans is momen teel de enige priester van de parochie. de Raad van State gesproken, laat staan een standpunt ingeno men. Veel meer wordt uit de antwoorden op de vragen van Bulva niet duidelijk. Op de vraag of het hele college achter de uitspraken van de twee wet houders staat wordt ontkennend noch bevestigend geantwoord. ^lltIil!IIIIIllllllllIIIIIJIIIII![|II!llilIllll!llill[|l!llilIIl!llllll|]|l!II!IIIIIIIfllfllfllt[!IIIII!llllllll[||IIIIIliilllllIII!llll!!riIIIIIIIIlltffllliflll|[!III!liII!lllllllllllJIII!III!lltlIII[IIIIfllllllilf[li[lll!ilHli{ll(IIIIii:;ifll Schiedam Het huidige onder komen kan de leiding niet beko ren, maar de Schiedamse politie Schiedam heeft goede hoop dat het nieuwe stadion van SVV op dezelfde plek wel aan de streng ste veiligheidseisen kan voldoen. „Er zijn gelukkig manieren om het nieuwe complex tot een vei lig stadion te maken. We hebben bedongen dat wij vanaf het prille begm bij dé plannenmakerij zijn betrokken", zegt hoofdinspec teur CeesBuijnink. Met zijn woorden ontzenuwt Buijnink de geruchten dat het Schiedamse korps ontevreden is met de lokatie Harga voor het nieuwe SV V-stad ion. Agenten beklagen zich regelmatig over de onveilige situatie ter plekke, In het duistere park kunnen ri valiserende supportersgroepen. nauwelijks van elkaar worden gescheiden. In het verleden is eveneens ge bleken, dat vandalen zich door de onoverzichtelijke situatie rond het sportcomplex gemak- kelijk aan de controle van de po litie kunnen onttrekken. Fijntjes kan de schade in herinnering worden gebracht die supporters van FC Den Haag verleden jaar in Schiedam aanrichtten. Ondanks de aanwezigheid van ruim tweehonderd politieagen ten op Harga, slaagde een Haag se supportersgroep er toen m, de wijk Nieuwland slopend en ver nielend door te trekken. Tiental len ramen werden ingegooid, terwijl verscheidene auto's wer den gesloopt. Ook op NS-station Schiedam-Nieuwland was de schade destijds enorm. De incidenten in het verleden ten spijt heeft Buijnink goede hoop, dat de supporters van be zoekende clubs m de toekomst wel in het gareel te houden zijn. Als SVV, dat het komende sei zoen vermoedelijk uitwijkt naar het Feyenoord-stadion, zich in de eredivisie weet te handhaven, dan kan de Schiedamse club ver moedelijk in het seizoen 1991- 1992 de beruchte aanhang van FC Den Haag, Ajax en Feye- noord op Harga ontvangen. „In eerste instantie komt er een inventariserende ronde langs alle knelpunten. Met name de toegangswegen en de parkeer plaatsen krijgen al onze aan dacht", zegt Buijnink. „Naast een goede aan- en afvoer voor het verkeer hechten wij belang aan ruime parkeerfaciliteiten. Voor het vervoeren van de be zoekende supporters kunnen we iets doen met de trein. Als er een treinperron naast het stadion komt, kost de begeleiding van de bezoekende supporters ons min der hoofdbrekens". itifiiMitiiiiiiiiiffiJififJifiiHiiiiriijiiiffiiintiiiiririnifrriiiiuiiiiiiriiiiiiitiiiinEiiiiiiiiimiufiiiiiJiiiniiiriiiiiiiiriiriiiifiiiiiffifitiijriiiiniiiiriiiiiiiiiEiiiiftiiitiriiiiiJiiirJiitriiiritiiiJitiiiiifiiitiriiiJiiiHiiDiif Vlaardingen Bewoners van Babberspolder, Indische Buurt en Vettenoordsepolder hebben, ruzie met het gemeentelijk wo ningbedrijf (GWB) over de kosten van het tuinonderhoud. Zij menen dat de kosten die het GWB m rekening brengt veel te hoog zijn. Veel Vlaardlngers kregen onlangs een naheffing voor het onderhoud aan hun tuintjes. Die naheffing is voor sommige bewoners bijna net zo hoog ais het bedrag, dat zij het afgelopen jaar al als voorschot aan het GWB betaalden. „En dat, terwijl er ai jaren wordt bezuinigd op tuinonderhoud", zegt SP'er Kemi Poppe verbaasd. D66-wethouder Ton van der Steen (stadsvernieuwing) is ken nelijk ook niet overtuigd van de berekeningen van het ge meentelijk bedrijf en heeft een onderzoek toegezegd. Dat on derzoek wordt na de zomervakantie uitgevoerd. Tot die tijd hoeven de bewoners de naheffing met te betalen, aldus Van der Steen. Verontruste bewoners hebben nu een comité opgericht, dat de resultaten van het gemeentelijk onderzoek kritisch zal bestu deren. Het comité is vooral benieuwd naar een specificatie van de kosten. Die ontbrak bij de naheffing die de bewoners in de bus kregen. Schiedam De Brandersfees ten, die vanaf 22 september in de binnenstad van Schiedam wor den gehouden, moeten de zes voorgaande edities overtreffen. Het aantal festiviteiten4 is daar om aanzienlijk uitgebreid. De vernieuwde organisatie met de komst van Koos Poot als penningmeester is het bestuur van de stichting Brandersfees ten compleet heeft zich ten doel gesteld, dat het niet meer weg te denken watersport- weekeinde moest klinken als een klok. Daarom is het uitge breid met activiteiten als bij voorbeeld de langste surfplank ter wereld, het branderszaks- laan, boegsprïetlopen, wrikken, waterfietsen en ringsteken Alle programma-onderdelen zijn bij een werkgroep onderge bracht en worden van daaruit georganiseerd. De voorzitters van de werkgroepen vormen met elkaar het centrale coördi natieteam, Dat team staat onder leiding van ONS-voorlichter Mari Dingenouts. Naast de nieu we financiële man zitten Will Vollering als voorzitter en VVV- directeur Ruud Pillard ais secre taris in het stichtingsbestuur. Primeur Zoals gebruikelijk vormen de Grote Markt, de Lange Kerk straat en het Hemaplein het de corvoor de zaal- en veldsporten. Uitsmijter op dat gebied wordt een sportattractïe die nog niet eerder in Nederland is te zien ge weest. Ferdinand van Helden, medewerker van de dienst Sport en recreatie, haalde die attractie naar Schiedam. Die primeur wordt pas over vier weken be kend gemaakt. Ook de kwart- en halve triath lon worden dit jaar weer gehou den, al is het organisatorisch niet haalbaar om het evenement in het centrum van de jeneverstad te laten plaatsvinden. Kinderen van de Groenoord school verdiepen zich in de Poespasbus in de dierenwereld. De winkeliersverenigingen Hoogstraat, Broersveld Belan gen, Dam en Broersvest, die al vanaf het begin aan het pro gramma deelnemen, maken de twee weken durende 'Branders- feesten nog omvangrijker. Op de eerste dag zal de gezelligheid niet alleen op de Lange Haven, maar in de hele binnenstad te vinden zijn. De braderie zal zich daarbij uitstrekken van de Vlaardingerstraat tot en met de Broersvest. Schiedam Sommige leerlin gen van de openbare basisschool Groenoord iceken gisteren een beetje vreemd op toen zij de Poespas-bus binnenstapten. Ze hadden zich voorbereid op een ontmoeting met levende have. Vooral het vooruitzicht allerlei honden en poezen te zien, prik kelde vooraf hun fantasie. Maar binnen in de omgebouwde stads bus troffen zij geen enkel levend dieraan. „Dat is maar goed ook", meent directeur G. Brinkman van de school aan de Peter van Anrooy- iaan, „want dan zou dit initiatief zijn doel volledig voorbijschie ten", De bus van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is namelijk een educatief project waarin scholieren spe lenderwijs kennis kunnen ma ken met het werk van die vere niging. Gesjouw met dieren staat haaks op hun doelstelling, aldus Brinkman. Ondanks de lichte teleurstelling viel er voor de kinderen van de vierde tot en met de zevende groep voldoende te genieten. Zij konden, steeds in groepjes van ongeveer vijftien, een videofilm bekijken waarin het werk van de vereniging werd toegelicht. Daaruit bleek dat de activiteiten van de vereniging niet ophou den bij belangenbehartiging voor huisdieren. In verschillen de doe-hoeken kregen de kinde ren aan de hand van vraag- en antwoordspelletjes ook inzicht in de bemoeienis van de vereniging met het asielwerk en haar af keuring van het fenomeen leg batterij. Schiedam Het is sinds kort voor watersporters gemakkelij ker geworden een bezoek aan de Schiedamse binnenwateren te brengen. Dat is te danken aan de twee aanlegsteigers, die op initi atief van de watersportvereni gingen De Schie en De Vrije Lig gers en wethouder Aad Wieg man bij Huis ter Biviere in de Schie zijn geplaatst. Watersporters kunnen daardoor eenvoudiger bij de opening van de rolbrug afmeren. Met die twee afstapmogelijkheden denkt Wiegman het 'fifedobberen' te kunnen beëindigen. Met name op de zondagavonden in het vaarseizoen was het daar tot voor kort regelmatigeen wirwar van schepen. De ene steiger heeft een lengte van 48 meter en een capaciteit van ongeveer twintig boten. De aanlegplaats aan de stadskant is slechts 21 me ter lang, omdat er vanaf die rich ting doorgaans minder aanbod De steigers mogen alleen als wachtplaats worden gebruikt Zodra de brug open is, moeten de watersporters weer vertrekken. Dat zal door een gebodsbord worden aangegeven. MaassluisWat doen in vredes naam al die draden en geheim zinnige stekkerkastjes in de stad? Sommige Maassluizers struikelen erover, de meesten kunnen er geen touw aan vast knopen. Alleen degenen die de informatiebrief van de Neder landse Aardolie Maatschappij ontvingen en dat schrijven met ongelezen bij de stapel reclame drukwerk wierpen, weten dat het om seismisch onderzoek gaat dat trillingen in de aardkorst re gistreert. En daar is niets engs aan, verze kert een woordvoerder van de NAM in Assen. Die kastjes in het gras en op de trottoirs, dat zijn geofoonseen soort microfoons die in de grond worden geprikt om geluidsgolven op te vangen. De draden verbinden de kastjes s onderling. f |L De geluidsgolven worden s 5 avonds laat en 's nachts opge- g wekt door trilwagens. De trillm- gen zelf zijn voor het menselijk oor niet waarneembaar, maar j* het lawaai dat de auto's maken 2 des te meer. Vooral als ze 'in stel- ling' worden gebracht en een 73 j trilplaat op de straat aanbren- SföEïïSZ&SSSS' He, ondersoek is in de eerste ,e brengen. De weerkaa,- Wat doen die draden in het plantsoen? waagt menige Maas- sluizer zich af. Niets aan de hand, zegt de NAM, die met dit bodem onderzoek speurt naar gas- en olievelden. sing van de trillingen wordt op gevangen en op speciaal papier met gevoelige apparatuur in kaart gebracht. Geologen kun nen later uit die gegevens aflei den of zich ergens in de Maas- sluisse bodem omstandigheden voordoen die de vondst van aardolie of gas aannemelijk ma ken. Als dat waarschijnlijk lijkt, wordt een proefboring uitge voerd. Of ook Maassluis rijke gas- of olievelden herbergt zal pas over enige tijd bekend zijn. Voorlopig worden alleen gegevens verza meld. „Dus de bevolking hoeft niet bang te rijn dat er straks opeens een boortoren op het kerkplein staat", zegt de woord voerder van de oliemaatschappij geruststellend. Het onderzoek duurt tot het ein de van deze week. Daarna wordt de apparatuur weer opgehaald en begint het tril- en luister werk- elders in de regio opnieuw. Schiedam. Een jongen van elf jaar heeft zich gisteravond lelijk bezeerd tijdens het spelen in een in aanbouw zijnd pand op de hoek van de Singel en de Van Leeuwenhoekstraat in Schie dam. Op de eerste etage klom hij op een betonnen latei met vers metselwerk. Kennelijk was de latei even vers als de bakstenen, want het gevaarte bezweek on der het gewicht van de jongen. Hij viel naar beneden en kreeg het bouwmateriaal op zijn been. Een omwonende hoorde zijn ge gil en schoot te hulp. In het zie kenhuis bleek dat het slachtoffer er nog genadig van af was geko men: hij had enkel wat kneuzin gen opgelopen. Schiedam Bij een inbraak bij Otter Holding BV hebben onbe kenden in de nacht van 2 op 3 juli een enorme ravage aange richt. 2e gingen er vandoor met de video, de telefax en wat geld en postzegels. Tijdens de stroop tocht in het pand aan de Lange Haven werd de koffieautomaat opengebroken en werd het inte rieur veranderd in een ravage. De schade bedraagt ongeveer 9000 gulden. De dieven kwamen binnen door een raam open te schuiven. VlaardingenHoe de vork pre cies in de steel zit, weet de politie niet. Voorlopig is men echter op zoek naar een man die gister middag waarschijnlijk getuige is geweest van een diefstal met ge weld. De man holde rond kwart voor vier op het Liesveld achter twee dieven aan, die een 28-jari- ge vrouw van haar schoudertas hadden beroofd. De mannen renden weg in de richting van de Hoogstraat. Waarom de derde man achter hen aanspurtte, is onbekend. Ook hij liet zich later niet meer zien. Maasland Twee bromfietsers uit Maassluis zijn vanochtend rond half acht na een aanrijding op de Nollaan in Maasland naar het Holy-ziekenhuis in Vlaar dingen vervoerd. De 17-jarige bromfietser en zijn duopassagier liepen beiden een gebroken been op. De bromfietser kwam uit de richting van Maasdijk en gaf geen voorrang aan een bedrijfs auto, die van rechts uit de rich ting De Lier kwam aanrijden. Schtedam?Vlaardingen De Stichting Beroepseducatie Nieu we Waterweg gaat na de zomer vakantie extra aandacht beste den aan de grafische sector. Met een twee jaar durende cursus haakt de stichting in op de enor me vraag naar drukkers. Vanaf september kunnen werkzoeken de volwassenen met een voor opleiding op lbo/mavo-niveau twee dagen per week theorieles sen volgen. De opgedane kennis kunnen zij daarna eveneens twee dagen inde week toetsen 10 de praktijk. Vrouw en Werkwinkel start in september in Schiedam met een oriëntatiecursus eigen bedrijf- De opleiding, die op maandag en donderdagavond moet wor- den gevoigd, is bestemd voor vrouwen die willen onderzoe ken of hun plannen voor het op zetten van een eigen bedrijf rea listisch zijn. h

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1