Historisch onderzoek naar herkomst vervuiling Saneren asbest twijfelachtig DE KLIP (B m Eerste paal voor omstreden hotel Kinderen bestormen kerktoren Wel doelpalen geen schommels Vrachtauto uit bocht VIAARDmeS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Musea zelf middelpunt Goede slag Pauwoogpij lstaart na 28 jaar terug Getrouwd het museum uit ssem-. GROOT NEWS BIJ Al/een deze week 89,90 89,90 Jonge dief gesnapt Inbraak in auto Studio ww Pasfoto's met kwaliteits garantie Mimi Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BCVIaardinaen Posthui 4nn« inn^iwi.- 4°08' 31J0 K* Vteardmgen. Telefoon: 010-4343229,4358066.435P557 - sportredactie: 434S209. Telefax: 010-4349754. DONDERDAG 5 JULI 1990 PAGINA 17 Schiedam -Een uitgebreid his torisch onderzoek moet duide lijk maken of nog meer grond in de Gorzen met asbest is veront reinigd dan de twee plaatsen waar het gevaarlijke materiaal tot nog toe werd aangetroffen. Asbest, dat in vaste vorm geen kwaad kan maar kanker kan veroorzaken als de vezels ervan vrijkomen en worden ingea demd, werd tot dusverre aange troffen m de Rijnstraat en op de hoek van de Den Bommelse- straat, de Ridderkerksestraat en de Nieuwe Maasstraat. De ge meente acht niet uitgesloten dat het op meer plaatsen in Schie- dam-Zuid asbest in de grond zit. Het Vlaardingse onderzoeksbu reau Ramil bv heeft opdracht ge kregen dat na te gaan. De historische gegevens 2ijn tot nu toe schaars. Gemeentewer ken zegt dat rond 1910 tn De Gorzen een asbestfabrïek heeft gestaan, maar of het gevonden materiaal bestaat uit afval en restprodukten uit die fabriek, is nog een open vraag. De vervui ling op de twee lokaties is ver schillend van aard, en dat kan er op wijzen dat ook de 'bron' ver schilt. In de Rijnstraat werden op een diepte van ongeveer twee meter uitsluitend etermtplaatjes aan getroffen, in de omgeving van de Den Bommelsestraat gaat het om grote stukken uiteenlopend ma teriaal, die slechts gemeen heb ben dat ze asbest bevatten. Ook de diepte verschilt: de vervui ling in de 'Bommelse' ligt op tweeënhalf drie meter. Ramil zal de vraag moeten be antwoorden hoe en wanneer hei materiaal in de grond terecht is gekomen Gesuggereerd is dat de eternitplaatjes in de Rijn straat gebruikt zijn als drainage- materiaal. Mogelijk houden verband met de overstromingen waarmee dit deel van de wijk in het verleden werd geconfron teerd. Of het zelfde doel werd nagestreefd met het materiaal dat op de tweede lokatie werd gevonden is niet duidelijk. Daar lijkt het er meer op dat het spul gewoon is gestort als afval. Uit gegevens van het gemeente archief blijkt dat de drainage optie in elk geval het overwegen waard is. De huizen in de omge ving van de twee asbest-lokaties werden rond 1930 gebouwd. De buurt in de omgeving van de Vlas -dingen Van de twee ho tels die Vlaardingen binnen de gemeentegrenzen hoopt te kun nen huisvesten, staat de komst van hel gastenverblijf aan de Westlandseweg nu als een paal boven water. Voor het negentig kamers tel lende Ibis Hotel is vandaag het eerste heiwerk verricht. De prognose luidt dat de bouw ne gen maanden in beslag zal ne men en dat de deuren in het vooijaar van 1991 open kunnen! De investering in het niet be paald speels ogende ontwerp vergt acht miljoen gulden. Ont werper is het architectenbureau Kokon. De start van de bouw van het driesterren hotel, dat zich vooral richt op de zakenman, heeft veel voeten in de aarde gehad. De be- Maassluis In het Gemeente museum van Maassluis zijn de Zuidhollandse musea zelf het middelpunt van de belangstel ling geworden. In de zomer maanden is onder de titel 'Aan geplakt en opgeprikt' een ten toonstelling te zien van museu maffiches. De expositie is ontsproten uit de verzameling die de Federatie van musea in Zuid-Holland in de loop der tijd heeft opgebouwd. De in Den Haag zetelende over koepelende organisatie viert dit jaar het tienjarig bestaan en dat is aanleiding om te laten zien wat musea zelf hebben laten ontwer pen. 'Aangeplakt en opgeprikt' is in twee delen opgesplitst. De eerste helft van het tentoongestelde werk geeft inzieht in de functio nele, inhoudelijke en formele as pecten van een museumaffiche, In deel twee is een greep uit de veelzijdige collectie van de Fe deratie te zien. De expositie in het Gemeentemuseum aan de Zuiddïjk, dat elke middag van dinsdag tot en met zondag is geo pend, is tot en met 26 augustus te bezichtigen. Bezoekers worden in het museum in staat gesteld posters aan te schaffen. woners van de Westlandseweg hebben steeds steen en been ge klaagd over de overlast die het zes verdiepingen hoge bouw werk met zich mee zou brengen. Toename van het autoverkeer en belemmering van hun uit zicht golden voor de buurtbewo ners als zwaarwegende argu menten Daarbij komt dat Ibis, dat zijn ze vende vestiging inNederland di rect aan de oprit met rijksweg A 20 naar Rotterdam laat neer zetten, wilde bouwen op een lo katie die tot voor kort een agra rische bestemming kende. Door een 'artikel 19-procedure' is goedkeuring verkregen voor de bouw van het hotel. Ibis is een divisie van de Franse hotel-restaurant gigant Accor, die onder meer de Novotels on der zijn hoede heeft. De directie denkt dat er wel degelijk een markt voor een nieuwkomer is, hoewel de hotels in de Rijn mond-regio als paddestoelen uit de grond schieten. Zo bestaat bij voorbeeld in Vlaardingen ook het voornemen om op de lokatie bij de Van Heusdenslaan en de Kethelweg een hotel te bouwen van Campanile. Hoewel langs rijksweg A 20 al twee concurrenten staan Gol den Tulip in Capelle aan den I Js- sel en het Novotel in Schiedam i en er nog plannen te over zijn in de omgeving, denkt men in de middenklasse een goede kans van slagen te hebben, De belang stelling voor dergelijke over- nachtinsvoorzieningen (een één- persoonsbed kost ongeveer hon derdtwintig gulden) zit volgens de initiatiefnemers sterk in de lift. Schiedam De politie heeft vanochtend een goede slag ge slagen met de arrestatie van een 34-jarige Schiedammer. De man, die om half zes met zijn auto over de Broersvest slingerde, had nog een gevangenisstraf van zestig dagen tegoed. Nadat hij was aangehouden, weigerde de Schiedammer een bloedproef. Vanochtend is de da der van het politiebureau over gebracht naar het huis van be waring. Buitensluis werd in 1934 opge hoogd, vermoedelijk met het oog op de hoge waterstanden. Uniek in de Gorzen is wel dat men zijn toevlucht nam tot as best als ophogings- dan wel af wateringsmateriaal. Booy Clean het Rotterdamse bedrijf dat de sanering van de Rijnstraat uit voert, heeft het spul al op allerlei plaatsen uit de grond gehaald - haventerreinen, industriegebie den maar nog nooit uit (de tui nen van) een woonwijk. De hoe veelheden waarin het werd ge vonden noemt Booy 'zeer ex treem'. Een dergelijke vervui ling als in Schiedam-Zuid is ook bij de milieudeskundigen van de provincie Zuid-Holland onbe kend. Het milieu-alarmteam van de Sociahstiese Partij bracht vorig najaar een onderzoeksnota uit over het materiaal onder de titel Asbest doodt Uit die geschied schrijving wordt duidelijk dat asbest, voordat de kwalijke ei genschappen ervan bekend wer den, allerlei alledaagse toepas singen kende. Behalve dat het in de meest uit eenlopende gebruiksvoorwer pen werd verwerkt, lag het vaak ook open en bloot op straat. Boe ren gebruikten restjes eternit bij voorbeeld voor het verharden van hun paden. De conclusie van de SP-nota: produktie en ge bruik van alle soorten asbest moeten worden verboden. In Nederland is tot dusverre al leen blauwe asbest (die buik- vlieskanker kan veroorzaken) in de ban gedaan. Witte asbest, onder andere te vinden in eter nit, wordt nog steeds op grote schaal geproduceerd. Terwijl in middels vast staat dat ingeadem de vezels veroorzakers zijn van stoflongen en kanker. De SP heeft alle gemeentebestu ren van Nederland verzocht een asbestverbod op te nemen m de bouwverordening. De partij wil ook dat het spul uit alle bestaan de gebouwen wordt verwijderd. Waar het is verwerkt, kan wor den uitgezocht aan de hand van de bouwbestekken. SP-voorman Remi Poppe: „Dat verbod moet er snel komen. Het is toch krankzinnig dat er enorm veel geld wordt uitgegeven om asbest op grote schaal op te ruimen, ter wijl elders in Nederland gewoon dagelijks nieuwe voorraden worden gemaakt?" Vlaardingen Voor het eerst sinds achten twintig jaar is de Pauwoogpijlstaartvlinder weer in Vlaardingen waargenomen. Beheer der Willem Mak en zijn medewerkers van het Vlindercentrum in de Broekpolder zagen de nachtvlinder op 23 juni om twee uur 's nacht landen op het witte laken dat zij op de Water- sportweg hadden uitgespreid. Mak en de zijnen zijn opgetogen over de re sultaten van hun onderzoek naar het nacht vlinderbestand in Vlaardingen en niet alleen omdat zij de Pauwoogpijlstaart zagen. De eer ste inventarisatie leverde liefst dertig soorten nachtvlinders op. De medewerkers van het Vlindercentrum gaan er op grond van het gemeentelijk groen- beleid en de ontwikkeling van de bossen in de Broekpolder en het Lickebaertgebied van uit, dat de soortenrijkdom zal groeien. Aanstaan de zaterdag 7 en vrijdag 20 juli en op 3 en 17 augustus zijn zij van 's avonds tien tot 's nachts twee uur opnieuw met hun laken present aan de Watersportweg om waarne mingen te doen. Een museum in gaan en ruim een half uur later ge trouwd en wel bui ten staan? Het lijkt vreemd, maar sinds gisteren Is het wel mogelijk in Schiedam. Omdat het oude stadhuis, waar geliefden normaal gespro ken elkaar hun ja woord geven, een opknapbeurt on dergaat, vinden huwelijksplechtig heden de komen demaanden plaats in het monumenta le Stedelijk Mu seum. Maandag was met de verhuizing van de benodigde at tributen begonnen en dinsdag blijkt bepaald geen trouwdag te zijn in de Brandersstad. En dus waren brui degom F.M. de Man (31) uit 'S- Gravendeel en zijn Schiedamse bruid M.P. van Houte i (28) gistermorgen de eersten die stralend en hand in hand ais een ge- trouwd paar het museum kwamen uitzetten. Schiedam - Op het Kethelplein is gistermiddag een flinke ver keerschaos ontstaan nadat een vrachtauto vijfduizend kilo plaatstaal had verloren. De A-4 moest langdurig worden afgesloten, waardoor lange files ontstonden. Het ongeluk gebeurde om half vijf toen d e vrachtauto, komend uit de Beneluxtunnel, met te hoge snelheid de bocht in de richting van Hoek van Holland nam. Na een opruimactie werd de weg om half ze ven weer vrijgegeven. AUTOBEDRIJF Boterstraat 4, Schiedam, tei. 010-4270664 Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 f i i a i o ,i bij aankoop van een NEWS broek met 'n perfecte pasvorm (keuze uit 10 verschillende kleuren) 'n bijpassend NEWS hemd t.w.v. gratis!! iryNEWS.rm rciXJCOEOCOJ Vrijdag koopavond 1e Middellandstraat 7a - Rotterdam - Telefoon 010-4134668 VOOR DË BÊTÊRE OCCASIONS M£T STIP! VOLOP VAKANTIE VOORDEEL!! gratis 10.000 km/beurt nieuwe A.P.K. 15,950,- 5.950,- 8,950,- 16,500,- 6.950,- 12.950,- 14.500,- 43.950,- 29.950,- 28,950,- 15.950,- 7,950,- BMW 318i „Standing" 86 Citroën Axel 1.1 zuinig 85 Citroën BX 1.6 RE 35 Citroën BX 1600 TRI 88 Ford Escort 1.6 FIS uitv. pareimoerwit 82 Hyundai 1500 GL 89 Volledige service en garantie!! Mazda 626 GLX Sedan 87 Mercedes 300 E „Dallas Style" 86 Mercedes Benz 190 D 87 Mercedes Benz 190 87 Mitsubishi Lancer 1.8 diesel 88 Nissan Micra GL 5 versn. model type 85 Auto v/d week Peugeot 309 GT11988 zwart metaailak, lichtmetaal velgen, electr. bedienbare ramen, cen trale deurvergrendeling, side sills, front, achterspoiler y Qcri Een echt raspaard1■ïfOU-"" De klant is bij Auto-Klip Koning!! Opel Ascona 1.8 GT zeer sportief 87 14.950,- Opel Corsa „Maradona" iets aparts 87 12.950,- Opel Kadett 1.6 GT Sedan „Mirakel" 88 17,950,- Opel Kadett „Sportman" 86 13.500,- Opel Kadett 1.3 S Sedan lpg „Hattrick" 88 16.950,- Opel Kadett 1.6 Diesel „Blue Star" 5-drs. 86 14,950,- Opel Kadett Club sedan 89 ƒ17.950,- Opel Senator nw model zeer sjiek 2.5E aut. 84 f 9.950,- Auto-KEip al jaren 'n begrip!! Opel Senator 2.5 E aut. „Presidente" 85 15.950,- Renault 19 GTX White Surprise 5-drs. 89 21.950,- Seat Ibiza Van 1.2 GL 87 8.500,- Subaro Jumbo super de luxe 8000 km 89 9.950,- Toyota Ceiica coupé div. acc. 84 f 8.950,- Toyota Corolla hatchback 12-v. kat. 88 f 17.950,- Volvo 740 GLS 89 38.950,- Zaslava Yugo mondiale 86 4.950,- Stationwagons, voor de vakantie!! Opel Kadett Station Van 86 8.950,- Inruil, 100% financiering mogelijk. Donderdagavond koopavond Auto-Klip kunt u vinden 300 m van de Rijksweg Hoek van Holland-Schiedam, afslag Schiedam-centrum, achter de Hema Pak Voordeef bij Auto-Klip» SchiedamHet is voor wethou der Bart de Leede (Groen Links, milieu) nog een open vraag of de met asbest verontreinigde bouw- lokatie rond de Den Bommelse straat in Schiedam-Zuid wel moet worden gesaneerd. „Hoe vreemd het ook klinkt, het is misschien verstandiger de ver ontreiniging af te dekken met schone grond", aldus De Leede. De wethouder wil dat besluit la- tenafhanger» van de mening van de provinciale milieudeskundi gen en de Inspectie Volksge zondheid. Met deze dienst wordt waarschijnlijk morgen al over leg gevoerd. De Leede baseert zijn voorlopige oordeel op de overweging dat sa nering grote risico's met zich mee kan brengen. Asbest kan nauwelijks kwaad als het onder de grond zit. De stof wordt pas gevaarlijk als de vezels ervan vrijkomen. Dat kan gemakkelijk gebeuren als het materiaal wordt afgegraven ,en getrans porteerd. Ondergronds levert as best geen enkel gevaar op voor het milieu, zegt De Leede. Weliswaar wordt de Rijnstraat, waar ook asbest is aangetroffen, gesaneerd, maar daar is volgens De Leede sprake van een andere situatie. De stof werd aangetrof fen in de voortuinen op een diep te van twee meter. Dat brengt het gevaar met zich mee dat er vezels vrijkomen als bewoners in de grond spitten. In de omge ving van de Den Bommelse straat ligt het materiaal een hal ve meter dieper. Bovendien gaat het niet om tuinen, maar om grond waarop huizen worden gebouwd. Sanering gaat de gemeente Schiedam vermoedelijk een flin ke bom duiten kosten, maar wet houder De Leede zegt dat geld bij zijn beslissinggeen rol zal spe len. „Het gaat mij uitsluitend om de milieuhygiëne en de volksge zondheid. Het spul opgraven en storten in de C2-deponie op de Maasvlakte kan vanuit dat oog punt wel eens een minder ge wenste oplossing zijn". Over de financiering van de sa nering in de Rijnstraat wordt overleg gevoerd met de provin cie Zuid-Holland, Booy Clean uit Rotterdam heeft een klein deel van de straat asbestvnj gemaakt, maar de verontreiniging is in middels ook in andere delen van de straat vastgesteld. Vlaardingen Kaalslagen die vallen ïn de Babberspolder door de sloop van de 410 noodwonin gen worden ingericht als gras- of voetbalveldje. De raadsleden Anny Attema (PvdA) en Leny van Halteren (VVD) vroegen wethouder Ton van der Steen een paar kale plekken in te rich ten als speelplaats. Dat vond de D66-bestuurder te duur. „Een paar doelpalen lijken mij goed koper", zei Van derSteen gister avond in de gemeenteraad. Leny van_ Halteren meende, dat er ergens in de stad wel een Ver dwaalde' schommel of een ander overbodig speeltuig zou zijn, dat kan worden gebruikt voor een speelplaatsje in het sloopcom- plex '410'. En ook Anny Attema vond dat er bij de inrichting van de kale plekken, die zeker de ko mende twee jaar niet zullen wor den bebouwd, rekening moet worden gehouden met de kinde ren in de wijk. Maar verder dan een paar doel palen wilde Van der Steen niet gaan. Van Halteren vond dat voorstel weliswaar 'heel char mant', maar onvoldoende. Atte ma noemde het te mager en riep de wethouder op een beetje crea tiever te zijn. Remi Poppe van de Socialistiese Partij begreep niet waarom het zaaien van gras en het planten van een paar struiken op de eer ste sloopterreinen 124.000 gul den moet kosten, „Er zullen de komende jaren nog veel meer gaten vallen in de '410'. Als de inrichting elke keer meer dan honderdduizend gulden kost, kun je voor het totaalbedrag een paar leuke woninkjes bouwen". Schiedam Een veertienjarige Schiedammer is gisteren gesnapt bij een pogmg tot winkeldiefstal in de Mgr. Nolenslaan. De ver koper van de boekhandel be trapte de jongen toen hij twee pennen en een pakje sigaretten stal. Ondanks zijn geringe buit wordt de dader nog steeds vastgehou den op het politiebureau. De jon gen verklaarde, dat hij nog meer diefstallen op zijn kerfstok heeft. Schiedam Een bewoner van de Boerhaavelaan in Schiedam heeft gisteren aangifte gedaan van autodiefstal. Onbekenden moeten zich eerder in de week meester hebben gemaakt van een radio/cassetterecorder en een attachékoffer. Vlaardingen Honderden kin deren, met ballonnen aan een touwtje in de vuistjes, bestorm den gistermiddag de toren van de Grote Kerk in Vlaardingen. Dat leidde tot hoogspanning bij de V W-informatrïces, die de to renbeklimming hadden georga niseerd. Die moesten in allerijl een extra gasfles laten aanruk ken om al die ballonnen op te blazen en kregen bijna kramp In de vingers van het touwtjes bin den. Informa trice Joke van Leeuwen had niet durven dromen dat de torenbeklimming, die ter ere van het vijfentwintigjarig be staan van de VW werd gehou den, zoveel kinderen naar de Markt zou lokken. „Je stelt je in op een handjevol bezoekers en houdt er voorde zekerheid reke ning mee, dat het er ook meer kunnen zijn". Veel ouders kwamen mee met hun kinderen, die de kans gre pen om* tot bijna 52 meter boven de straten van de stad te klim- Dringen op de trans van de kerktoren. Meer dan vijftig meter boven Vlaardingen lieten de kin deren pas hun ballon los. men en van de torentrans een ballon op te laten. Zij droegen zelfs peuters op hun arm de 144 treden van de tochtige toren op. Boven toonden veel moeders zich licht ongerust. „Blijf hier Denise, geen stap zonder je moe der", zeiden zij. En: „Niet bang zijn Lara, blijf maar bij mij in de buurt". Een enkele peuter was wel degelijk bang en huilde dik ke tranen. De wat oudere kinderen hadden geen last van hoogtevrees en lie pen vol bravoure een rondje om de torenspits. De vlonders op de trans oogden niet overal even degelijk. Op twee plaatsen had den de planken het zelfs bege ven. „Ik wou dat mijn vader op de nok stond te zwaaien", zei een jongen, die ïn de verte zijn ou derlijk huis meende te ontwa ren. En hij deed zijn vriendje voor hoe hij vond dat zijn vader op het dak moest staan: schreeu wend en klapwiekend met zijn armen. De kinderen volgden de vlucht van hun ballon tot die uit het zicht was verdwenen. In de haast waren niet alle ballonnen even goed opgepompt. Een paar begonnen na een paar rare bui telingen al bij de Oude Haven- brug te dalen. Die maakten, in elk geval al geen kans meer op een prijsje. Beneden in de toren was het een lawaai van belang. Tientallen kinderen wachtten ongeduldig tot de volgende groep naar bo ven mocht. „Wanneer mogen wij nou", vroegen zij keer op keer. Tien minuten wachten was hen veel ie lang. Twee uur aan een stuk was het een voortdurend rijzen en afda len langs de zeven trappen in de toren. Beneden sjorden kinde ren bun moeders aan de arm naar de ingang- „Kom mee mam", riep een jochie, „ik wil in de kasteel klimmen". Hoogstraat 104.106 Schiedam lel 010 4266720

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1