Opnieuw conflict rond Bols-complex Prijsvraag over naam fusiesehool Het Zonnehuis: honderd arbeidsplaatsen extra Zomerfestival voor ouderen Weinig animo voor onderzoek tweelingen Busbaan in aanleg Veertien basilieken Bouwplan loopt ernstige vertraging op VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT School biedt cheque aan Nieuwe steun voor minima uit blijft Ingebroken in woningen Concert van Dunn-Packer Inbraak bij juwelier Overijsselse VVV- directeur □WOTRWEG VRIJDAG 6 JULI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,5130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Het Zonne huis moet op korte termijn zo'n honderd nieuwe ar beidsplaatsen invullen. De uitbreiding van het Vlaar- dingse verpleeghuis met een nieuwe vleugel voor psycho geriatrische patiënten plaatst directeur F.V. Jonker voor kopzorgen. Met name het aantrekken van verplegend personeel, voorziet hij, zal 'het belangrijkste pro bleem worden'. De aanbouw met drie afdelingen van elk dertig bedden voor de mente ouderen betekent dat de organisatie van Het Zonnehuis zich in één klap met vijftig pro cent vergroot. Tot nu toe heeft men de beschikking over hon derdzeventig bedden voor soma tische (lichamelijk) zieken en negentien voor de dagbehande ling. Het aantal formatieplaatsen zal van twee- naar driehonderd groeien. De nieuwbouw, die vandaag het hoogte punt heeft bereikt en waarop men tien jaar heeft moe ten wachten, zal eind januari 1991 worden opgeleverd. De verwachting is dat tussen half maart en medio mei van het vol gend jaar alle nieuwe bewoners hun intrek in de afdeling kun nen nemen. Operatie Daarmee staat hef verpleeghuis in Holy tevens voor een groot scheepse organisatorische opera tie. Het probleem, aldus direc teur Jonker, zit vooral in de ze ventig vacatures voor verple- Schiedam Nederland telt veertien basiheken. Niet meer en niet minder. Dat hebben de Schiedamse pastoor P.M. Vis- mans en geestelijken van het bis dom Rotterdam na gedegen on derzoek vastgesteld. Aanleiding voor dit speurwerk was een detail in de berichtge ving rond de promotie van de Schiedamse Singelkerk tot basi liek. De regionale gezagsdragers van de katholieke kerk hadden de stellige indruk dat radio en dagbladen, die op gezag van het ANP deze week melding maak ten van elf basilieken, het bij het verkeerde eind hadden. Ook het door NRC/Handelsblad gesug gereerde aantal van vijftien klopte volgens de parochie niet. Pastoor Vismans, die van zorg vuldigheid en volledigheid houdt, heeft een lijstje van tot ba siliek gepromoveerde rk-kerken in Nederland opgesteld, com pleet met het jaartal van de pro motie. Hij komt tot veertien rk- kerken. Behalve Schiedam, staan op dat lijstje de volgende steden: Sittard 1883), Oudenbosch (1912), 's-Hertogenbosch (1929), Maastricht (Onze Lieve Vrou- wekerk, 1933), Hulst (1935), La ren (1937), Meerssen (1938), Haarlem (1948), Oldenzaal (1950), St. Odihenburg (1957), Arnhem (1964), IJsselstein (1972) en Maastricht (St. Servaaskerk, 1985). Schiedam De leerlingen van de Sauer/Bekkerschool hebben het schooljaar met een voldaan gevoel afgeslo ten. Op de laatste schooldag boden twee scholieren een bedrag van 2500 gulden aan voor de kinder afdeling van het Schieland-2ie- kenhuis. Stephanie en Annabel viel de eer te beurt omdat zij zelf lang durig op de kinderafdeling heb ben vertoefd. Lïesbeth de Zwart van de kinderafdeling toonde zich zeer in haar nopjes met de symbolische cheque. Het geld brachten de leerlingen drie weken geleden bijeen met een sponsorloop. Het ziekenhuis wil het geld besteden aan een speciale kinderwagen en een kleurentelevisie. Als tegenpres tatie bood De Zwart namens het ziekenhuis de school een fraai ingelijste foto aan. Schiedam De gemeente Schiedam ontwikkelt geen nadere initiatieven om de be perkte inkomensstijging van de minima veilig te stellen. Dat antwoordt het college van B en W op vragen van het voorma lige Pvd A-raadslid Ben Stuiven berg. "Volgens het gemeentebe stuur heeft het ministerie van fi nanciën de laagste inkomens voldoende garanties geboden. Stuivenberg stelde de inko menspositie van de minima vlak voor de Verkiezingen aan de orde. Het raadslid vreesde dat uitkeringsgerechtigden weinig van hun salarisstijging zouden gers. De overige dertig formatie plaatsen denkt hij redelijk een voudig te kunnen opvullen. Daarbij gaat het om extra werk nemers voor de keuken, de ad ministratie en de civiele dienst, artsen en para-medici. De oplossing voor het probleem met de ziekenverzorgenden heeft Het Zonnehuis deels zelf al opgelost. Vanaf september wordt er gestart met dertig leer lingen tweemaal zoveel als normaal die zich in Schiedam bij de Centrale School Opleidin gen Gezondheidszorg (CSOG) in de theorie bekwamen. Vanaf maart 1991 kunnen zij op basis van een leer/werkcontract aan het werk in Het Zonnehuis. Jonker: „We hebben veel ener gie moeten steken in het vol krij gen van die groep. Gelukkig zit ten wij hier nog met het slechtst. Ik denk dat Botterdam als grote stad meer problemen heeft met z'n werving". 'Dobber' De resterende veertig vacatures, waarvan negen leidinggeven den, zullen 'best een zware dob ber worden' om te vervullen, verwacht de directeur. Voorals nog gaat hij er toch vanuit dat er in maart een volledig team klaar staat. Het vervullen van de nieu we arbeidsplaatsen heeft overi gens niet alleen betrekking op de afdelingpsychogeriatrie. „Ons uitgangspunt is dat vijftig procent van de mensen uit onze bestaande organisatie komen. Daarmee willen wij bereiken dat het huis dezelfde cultuur houdt Werving van nieuw personeel richt zich dan ook op het gehele gebouw", stelt Jonker. Hij heeft het plan om in het najaar in deze regio een grote wervingscam pagne op te starten, waarbij huis- aan-huis Het Zonnehuis onder de aandacht zal worden ge bracht. De uitbreiding van het aantal psychogeriatrische bedden in de regio Nieuwe Waterweg-Noord is zeer urgent. ER bestaat een wachtlijst van om en nabij de 240 patiënten. „Dat is inderdaad gi gantisch veel", weet directeur Jonker- „Alleen, als die wacht- a lijst zo groot is, kun je niet meer voor de betrouwbaarheid in- staan. Maar zeker is, dat er een 2 enorm tekort is aan plaatsen in Jj de psychgetriatrie" g Directeur Jonker bij de in aan- bouw 2ijn de vleugel: 'Het opvul- *5 len van die honderd vacatures zal o best een zware dobber worden' Q Vlaardingen Uit een woning aan de Aalscholverlaan in Vlar- dingen hebben inbrekers de vol ledige geluidsapparatuur ont vreemd. Nadat de deur door een breekijzer was geforceerd, ont fermden zij zich niet alleen over de installatie. Ook een armband en twee horloges werden gesto len. De bewoners van een pand aan de Prins Hendrikstraat moeten het zonder video-recorder stel len. Daar verdween tevens een halsketting. De dieven zijn ver moedelijk met een valse sleutel bin nengekomen. Vlaardingen The Dunn-Pac ker Band zet aanstaande dins dagavond D'Oude Stoep op stel ten. De twee groepsleiders Keith Dunn en John Packer leerden elkaar in de Verenigde Staten, in Texas, kennen. Hun muziek is gebaseerd op de Chicago blues, maar heeft wat Texaanse invloe den meegekregen. Hun formatie begint dinsdag om half tien te spelen m het etablissement aan de Smalle Havenstraat 5. Hat is zover: alleen bussen en fietsers mogen er nog door, au to's niet meer. Sinds gisteren is de Anthony Knottenbeltsïngel op genomen in het rijtje van Vfaar- dingse afsluitingen. Graafmachines begonnen in alle vroegte grote delen van het weg dek Jn Ambacht om te ptoegen. Over enkele weken is de 'Knot tenbelt' tussen Plein 1940 en'de Goudsesingel herschapen in een busbaan. Het verkeer tussen Holy en de Oostwljk, dat de singel in Am bacht als sluiproute gebruikte, zal dan netjes over de Burge meester Heusdenslaan moeten rijden. Over het verkeersplan voor Am bacht is veel te doen geweest. Be woners hebben het afgelopen half jaar een aantal keren de 'gehate' a bussluis in nachtelijke uren ge- sloopt. Ruim een dozijn opiossin- gen bedachten gemeente en be- 2 woners voor het omleiden van het doorgaande verkeer. Uiteindelijk koos de politiek na jaren debatte- s ren en kostbare tussenopios- -g singen als een bussluis voorde allereerste optie: afsluiting van de o belangrijkte doorgaande weg. 2 1Ss?as Schiedam De sloop van de Bolssilo en bebouwing van het Bols/Lanvas-terrein aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan hebben ernstige vertraging opgelopen. Maasland Jos van Al phen hoopt dat het tweede zomerfestival, dat morgen in Maasland wordt gehou den, zijn naam eer aandoet. De functionaris voor het ouderenwerk denkt met spijt terug aan vorig jaar, toen het festival door slecht ■weer werd getroffen. Het succes was er toen overi gens niet minder om. Het eer ste zomerfestival trok zo'n duizend bezoekers. Doel van het festival is vooral het Maas- landse dienstencentrum en het ouderenwerk meer be kendheid geven. Een tweede doel is een finan ciële bijdrage leveren aan de Alzheimer Stichting, Deze stichting verzamelt en ver spreidt kennis over geestelijke stoornissen in de derde levens fase, in het bijzonder de ziekte van Alzheimer en andere vor men van dementie. In de zaal van het dienstencentrum is tij dens het festival een informa tiestand van deze stichting aanwezig. Met de rest van de opbrengst van het festival wil de Stich ting Welzijn extra activiteiten in en buiten het dienstencen trum organiseren. Van Al phen: „Te denken valt aan een extra uitstapje in het najaar of een optreden van een bekende artiest". Het festival krijgt een officieel tintje met de opening om tien uur door tijdelijk burgemees ter Jaap Bax. Een uur later is er een groente- en fruitveiling met een heuse veilmgkiok. Andere activiteiten zijn een demonstratie koersbal, een op treden van een volksdans groep, pannekoeken eten, de trekking van het WK-finsdes- pel en de festival-loterij. Zang koor Zingen is Leven verzorgt onder leiding van T.Moerman een optreden. 's Middags om drie uur vindt de overhandiging plaats van een gift van het fonds zomer- postzegels. Het geld is bijeen gebracht door de verkoop van ansichtkaarten en postzegels en wordt gebruikt voor de uit breiding van de collectie pla ten en cassettes van de bejaar- denomroep. merken. Sinds 1 januari toucher en de minima enkele tientjes netto per maand meer, maar het rijk beeft de gemeenten tegelij kertijd enkele beperkingen op gelegd. Deze beperkingen kunnen er volgens Stuivenberg toe leiden dat de minima geen voordeel van de maatregel hebben. Want in tegenstel'ing tot het verleden mag de gemeente de minima niet langer vrijstellen van de on- roerend-goedbelasting en de rei nigingsrechten. Dit leidt volgens Stuivenberg onherroepelijk tot een stijging van de vaste lasten, waardoor de minima per saldo weinig wijzer van de loonstijging zouden worden. De gemeente erkent het gevaar, maar volgens wethouder Hans van Kleef is het rijk enigszins te gemoet gekomen aan het pro bleem. Was de kwijtscheldings- norm aanvankelijk bevroren, de regeling is onlangs versoepeld. Hierdoor komen veel mensen met een minimuminkomen on danks de stijging van hun loon alsnog in aanmerking voor be paalde vrijstellingen. Van Kleef geeft toe dat de pre cieze inkomensgevolgen van de nieuwe maatregelen nog niet be kend zijn. vervolg van pagina 3 Vlaardingen Ironischer kan bijna niet. Vlaardingse raadsleden brengen een be zoekje aan de Afvalverwer king Rijnmond om zich te la ten voorlichten over rook gasreiniging. Op hetzelfde moment dat het ge zelschap zich in Rozenburg aan de koffie zet verspreidt de ge meente Vlaardingen een persbe richt Inhoud, de rook van de AVR is er misschien de oorzaak van dat in 1988 in Vlaardingen een ongewoon groot aantal tweelingen werd geboren. Slordiger kan ook bijna niet. Want op die informatie zat de Vereniging Tegen Milieubederf in het Nieuwe Waterweggebied al tien maanden te wachten. De vereniging vroeg reeds op 5 sep tember vorig jaar of de gemeente wilde nagaan of er in Vlaardin gen meer dan een gemiddeld aantal 'meerlingen' ter wereld komt. Een antwoord op de brief van VTM-voorzitter Hiep Boerma zou al maanden geleden gereed zijn geweest, maar op het stad huis op onverklaarbare wijze in het ongeiede zijn geraakt, zeg gen ambtenaren verontschuldi gend. Ook een brief over hetzelf de onderwerp aan de inspectie van de volksgezondheid en mi lieuhygiëne in Zuid-Holland raakte zoek. Pas onlangs werd dat verzuim ontdekt Die slordigheid is nauwelijks voorstelbaar, gezien de ernst van de aangelegenheid die Boerma aan de orde stelde: een mogelijk verband tussen de rookgassen van vuilverbrandingsovens en de geboorte van tweelingen. Dioxine Dat zo'n verband bestaat werd in 1988 gesuggereerd in het British Journal of Industrial Medicine. Vier Engelse onderzoekers stel den vast dat in de buurt van en kele Schotse vuilverbrandings installaties behalve mensen ook koeien meer tweelingen baar den dan statistisch gebruikelijk. Boerma hechtte een kopie van het bewuste tijdschriftartikel aan zijn brief aan B en W van Vlaardingen. Met het verzoek de Vlaardingse situatie na te trek ken. Behalve het Britse onderzoek was er nog een aanleiding voor Boerma's actie: de dioxine-af fai re m het Lickebaertgebied Van de vergiftiging van koeiemelk met dioxines werd de AVR als hoofdschuldige gezien. Dioxines kunnen volgens de Britse onder zoekers ook een bepaalde uit- Schiedam Uit de reparatiewerkplaats van juwelier Vester aan de Hoogstraat is voor ongeveer 15.000 gulden aan sieraden en horloges gestolen. Ook andere voorwerpen werden meegenomen. De inbraak gebeurde 's nachts. Dieven wisten via de achterzijde van het pand binnen te komen. Bij Bureau Rechtshulp, ook gevestigd aan de Hoogstraat, stal een on bekende gistermiddag de radio-cassetterecorder uit het kantoor. De dader kwam waarschijnlijk gewoon via de voordeur binnen. werking op de geslachtshormo nen hebben. Metals mogelijk ge volg een toenemend aantal tweeling-geboorten. Geschrokken door de eigen cij fers, verzocht Vlaardingen op 20 juni de provinciale inspectie die relatie te onderzoeken. Het zal nog wel even duren voordat de inspectie over die aanvraag be slist. Voorlopig zwerft de Vlaar dingse brief heen en weer tussen de ministeries van welzijn, volksgezondheid en cultuur en dat van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu. Men is er nog niet uit welk departe ment de zaak m behandeling moet nemen. Afvalverbranding is een affaire voor vrom. gezond heid daarentegen hoort thuis bij WVC. Kraamaf deling De animo voor het onderzoek Inkt niet groot. Behalve in Vlaardingen, ving de VTM over al bot. Maassluis wilde geen ge gevens beschikbaar stellen, an dere Rijnmondgemeenten noemden de afwijkingen in het aantal tweelingen niet interes sant. Schiedam heeft de vraag zelfs niet onderzocht, maar ging af op 'de indruk' dat er per jaar niet meer dan vier of vijf meer linggeboorten in die gemeente plaatsvinden. Ongetwijfeld is die indruk fout. Volgens de statistie ken moeten het er circa 20 zijn. Vlaardingen verstrekte alleen geboortecijfers over 1988. Een vergelijking van cijfermate riaal is op die manier onmoge lijk, laat staan het trekken van conclusies. Ook is niet ingegaan op de suggestie van de VTM, de cijfers op te vragen van de kraamafdeling In het Holyzie- kenhuis. Dat heeft een streek- functie voor de noordelijke Wa terweg, en meerlingeboorten vinden in de regel in een zieken huis plaats. Door een conflict tussen de ge meente Schiedam en George Toth, de voormalige eigenaar van de Bols-panden, dreigt de stedebouwkundige ontwikke ling van het gebied een peperdu re aangelegenheid te worden. Eind 1989 verkocht Toth het complex aan de gemeente en leek er een einde gekomen aan het jarenlange geharrewar tus sen beide partijen. Maar de idyl le duurde niet lang. Al snel ont stonden problemen over de uit leg van enkele bepalingen in de koopakte. Verder wilde de ge meente nog wat extra vierkante meters grond van Toth annexe ren doordat het woningbouw plan v/at ruimer uitviel, terwül Toth niet akkoord ging met de voorwaarden waarop hem ver vangende bedrijfsruimte in Nieuw Mathenesse werd aange boden Toth kan in dat industriegebied een bedrijfshal overnemen, maar moet dan zelf de vervuilde grond eronder saneren. De kos ten daarvan zijn onbekend. De zakenman vindt dat niet correct: de verpachter (de gemeente) moet de grond schoon opleve ren. Toth gaat ook niet akkoord met de verdubbeling van de erf pachtcanon. De gemeente zegt niets van dit conflict te weten. De huidige gebruiker, die de erf pacht overdraagt aan Toth, zou <le sanering moeten betalen. Ge jojo Deze kwesties vertraagden de aanvraag van een bouwvergun ning voor Toths nieuwe onder komen, het Jumbo Trade Center in het oude Lanvaskarkas. Toth en zijn huurders in de Bols-pan- den kunnen nu geen kant meer op. De onderhandelingen over de bedrijfsruimte in Nieuw Ma thenesse zitten muurvast en ver kassen naar het JTC kan voorlo pig ook niet. Toths huurders voelen zich geïntimideerd door ambtenaren die hen dringend hebben verzocht hun biezen te pakken. George Toth begrijpt dit 'gejqjo* niet. De vertraging kost de ge meente handenvol geld, naar schatting 1500 gulden per dag aan rentekosten, zegt hij. Hij schudt meewarig het hoofd bij de recente mededeling van Aaa Wiegman (wethouder financiën) dat de sloop van de silo betrek kelijk goedkoop uitvalt: zes ton. „Als het zo doorgaat wordt het een paar miljoen. De aannemer zou volgens contract op 1 januari 1991 gaan bouwen. Die komt straks met een forse schade claim, want l januari is onhaal baar geworden. Hetzelfde con tract zegt dat ik zes maanden de tijd heb voor de bouw van het JTC. Maar ik heb nog niet eens de vergunning binnen". Zijn vergunning is eind vorige week bij de provincie aange vraagd, deelt een woordvoerder van de gemeente mee. Voor een schadeclaim van dc aannemer die de woningen op het Bols- Lanvas-terrem gaat bouwen, is de gemeente niet beducht: er staan geen afspraken op papier. Over het renteverlies dat de ge meente lijdt zegt de woordvoer der. „Hoeveel het is, weet ik niet, maar duidelijk is natuurlijk dat vertragingen geld kosten. Dat weet iedereen". Vlaardingen Hebben de televisie-series 'Zeg 'ns AAA1 en 'Tatort' iets te maken met het openbaar voorgezet onderwijs in Vlaardingen? Nou nee, zou men zo op het eerste gezicht zeggen. Maar schijn bedriegt. Want Chïem van Houweninge Vlaardinger en onder andere au teur van de twee genoemde tv- produetiesis de voorzitter van een deskundige jury die zich over de naamgeving gaat buigen van de nieuwe fusiesehool. Nu de Professor Casimir en De Vaart met ingang van 1 augustus 1991 één school gaan vormen, verdwijnen de beide benamin gen. En voor dat gloednieuwe onderwijsbolwerk moet iets nieuws worden uitgedokterd. Om die reden beeft de gemeente een prijsvraag uitgeschreven voor een ieder aie denkt de mid delbare school met een passende naam te kunnen tooien. Die jury onder leiding van Van Houwe ninge zal vervolgens een voor stel formuleren aan de gemeen teraad die de knoop doorhakt. Wat er te winnen valt, is één sportfiets die een bekende Vlaardinger te zijner tijd zal uit reiken. Tot 28 augustus kunnen inzendingen worden gestuurd naar de sector onderwijs op het 'liuiiiiinuiuniiimiitiiiifmiinntitiiniiiMiiiu Vlaardingen De Overijsselse C.G.M. Hollegien-Jorna wordt de eerste directeur van de on langs opgerichte stichting VVV Vlaardingen. Zij treedt met in gang van 16 juli in dienst. Op 1 september krijgt de stichting er een part-time medewerkster bii, •waardoor de VVV voortaan ook op zaterdag en tussen de middag open kan zijn. De nieuwe directeur was eerder office-manager bij de WV voor de Overijsselse Heuvelrug en Saliand, werkte bij de provincia le VVV en was mede-oprichtster en secretaris van de VW in Olst. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1