B A L Y Bloeddorstige jagers tarten natuurgoden IWlBWffi 15 iSPf»! Karlijn Bok kers hoeft niet zo nodig SPORTAGENDA Asvion-dames ontlopen weer Spirit en Evergreen CLASS OF 1999 'V f ^Migranten $Het plaatselijke Buro voor Rechtshulp wijst buiten landse gezinnen erop dat er in de gezinshereniging geeni belangrijke wijziging piaats gaat grepen. Tot het veind van het jaar kunnen kinderen van migranten „voor een verblijfsvergunning in aanmerking ko mmen, zolang zij nog geen 21 zijn. Vanaf 1 januari 1991 «Wordt die leeftijdsgrens echter met drie jaar ver daagd. ./Buitenlandse jongeren tussen de 18 en 21 jaar beb- <ben nog een kleine zes maanden de tijd zich aan te melden voor gezinshereniging, indien er plannen -bestaan om bij de ouders te gaan wonen. De Schie- damse juristen, die zich aan de Hoogstraat 198 (tele foon 4737433) hebben gevestigd, kunnen desge- vraagd meer informatie verschaffen over verblijfs vergunningen voor jongeren. VLAARDINGEN 1 ^SCHIËDAM Luisteren Een rockformatie met een motto. Het bestaat. Voor de jongens van Phantom is dat: 'If you don't listen, 1 you'll never know what you're missing'. Wie dat ter harte neemt, kan zich morgenavond onder het pu bliek van Maarten scharen. Want in de sociëteit aan de Schiedamseweg 49 treedt deze rockband op. Maarten zet de deuren vanaf half tien open. Bouwspeelplaats In het Holypark, even voorbij kinderboerderij Hol lywood, zal het vanaf maandag gedurende zes we ken weer een drukte van belang zijn. Dat althans verwacht de vriendenkring van de Bouwspeel plaats, want dan kan de schooljeugd daar weer te recht voor allerlei vakantieactiviteiten. Op de Bouwspeelplaats, de naam 2egt het al, kunnen elke dag hutten worden getimmerd. Tussen tien en vier uur kunnen kinderen zich verder bezig houden met allerlei sporten en spelletjes, terwijl ook de crea- tievelingen volop aan hun trekken kunnen komen. De vrijdagmiddag is steeds ingeruimd voor een filmvoorstelling. Nieuw dit jaar zijn twee waterfiet sen waarmee kinderen zich in het poedelbad kun nen vermaken. llMASSLUIS Kilometer Voor de vierde maal in successie start morgen de Historische Kilometer. Onder begeleiding van een VV V-mede werker kunnen geïnteresseerden een wandeling door de Eerste stad aan de Waterweg ma ken. Vanaf elf uur gaat de kilometer bij het Ge meentemuseum aan de Zuiddijk van start en doet onder meer de binnenstad, de haven en de Grote Kerk aan. VUT'ers De gemeente Maassluis heeft vanmiddag twee werknemers voorgoed uitgezwaaid. De dames JHL Valkenburg en A.J. Dijkhuizen treden ver vroegd uit. Beiden waren in dienst van de stafafde ling van de Gemeentebedrijven. B en W hebben de twee vut'ers een afscheidsreceptie aangeboden. HOEK VAN HOLLAND Fietsdriedaagse Aan de Waterweg hebben alle gemeentes het bijna gehad: de avondfiets vierdaagse. Vanaf aanstaande dinsdag 10 juli is Hoek van Holland aan de beurt. Daar zijn de rijwiel-avonden evenwel gedevalueerd tot een aantal van drie. Op de tochten zullen het Westland, de Waterweg en de duinen worden aan gedaan. Fietsers voor de driedaagse wat inhoudt dat elke avond zo'n twintig kilometer moet worden gefietst kunnen zich aanmelden bij wijkgebouw De Hoekstee aan de Mercatorweg 50 (telefoon 01747-4588). VIDEO'S VOOR KLEIN EN GROOT Bij ons huurt u 1 film 7 films voor 5,- voor 25, - per week Slow burn Disorganized crime The Couch trip A dry white season Spontaneous combustion American Rickshaw Stepfather 2 Stepfather Voor de kinderen weer veel „Walt Disney" films. n per week en uurd worden! En natuurlijk films voor in de ,,Late Uren", dfe kunt u óók bij Baiy huren! 8000 seksKIms J Alleen VHS en (w.o- 3000 speciale) I uitsluitend Wel op een Aparte I weekverhuur afdeling Geen recorder? Dan geen nood Baiy verhuurt movieboxen... Nieuwe movieboxen met afstandsbediening en frontlader. Per dag f 0,- P*er week 50,- iricl. 2 standaardfilm s. Geen inschrijfgeld, wei uitgebreide legitimatie (Bef voor INFO) Baly's Video Topper GHOST- 8USTERS 1% H I V Dam 9 t/m 11 K U 1 V Schiedam Drtli I Tel. 010-4267126 Geopend: ma. t/m vrij. 10-21.00 u. zat, 10.00-18.00-u. zond.rnidd. 14:00-17.00 u. Voor Hargarix: en Rcwlix zit de Mus erop. In de afgelopen drie we ken ontvingen de Schiedamse educatieve medewerkers Fim Schenkelaars en Roel van Raay maar liefst 300 scholieren in het oerdorp Harg, dat zij op zorgvuldige wijze hadden nagebouwd in h.t Heatrurpark. Ook 2500 nieuwsgierigen namen de afgelopen we- ken een kijkje m het dorp. 5 etappen Terug heette het project, waarin de jeugdige Schie- aammertjes kennis konden nemen van de zeden en gewoonten van hun vroege voorvaderen. Want van de oertijdbewoners, in wier huid de scholieren kropen, is bekend dat zij* de laatste eeuw voor Christus in deze streken woonden. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 6 juii 1990 Langs de oevers van de kreek Hargar, die in vroeger tijden door het Kethelse land stroomde, hebben archeologen de resten van elf boerderijen aangetroffen. Deze nederzettingen waren het domein van de Kaninefaten, die samen met de Friezen en de Kelten de lage landen bevolkten. Het nagebouwde dorp was min of meer een co- pie van hun behuizing. Schenkelaars en Van Raay kijken zeer tevreden terug op hun 'tijd machine', waar zij de laatste maanden bijna dag en nacht mee in touw zijn geweest. „De meeste kinderen waren dolenthousiast", zegt Schenkelaars. „Naast het plezier dat de kinderen hadden heb ben we ze ontzettend veel kunnen leren. Spelenderwijs kregen ze les in culturele antropologie, archeologie, milieubewustzijn en ge schiedenis. Zij hebben er gegarandeerd veel van opgestoken". Belangrijker vindt Schenkelaars nog, dat de kinderen met hun reis door de tijd met hun eigen 'zekerheden' zijn geconfronteerd. „Thuis pak je een zak chips als je honger hebt. Hier moesten de kinderen hard werken voordat zij wat konden eten. Zij hebben er varen, dat je zonder samenwerking niet ver komt". Na het vertrek van de Van Lieflandschool, waarvan de leerlingen in bijgaand verhaal figureren, beginnen Schenkelaars en Van Raay volgende week met de afbraak van het dorp. Ook in Schie dam is de oertijd weer voltooid verleden tij d. doorCARELVAN DER VELDEN Schiedam „Roarhoech", schreeuwt Sadix met een grim mige kop. De vertegenwoordi ger van het volk van Harga richt zijn giftige pijl op een an der lid van zijn stam. Gelukkig voor 2ijn familielid wint mede dogen het van bloeddorst. Sadix draait zijn vizier weg, waardoor zijn pijl in plaats van een men senhart slechts de luchtmolecu- len doorklieft. Het gedrag van Sadix tekent de op gewonden stemming, die het volk van Ha:g na de terugkomst in het eigen dorp in zijn greep houdt. Drie maanden jacht blijken de prehisto rische Schiedammers van vredelie vende Kaninefaten in stoere krij gers te hebben veranderd. De drang tot overleven heeft de Hargbewoners de laatste maanden op scherp gezet. Het achterblijven de stamhoofd Hargarixstuurde zijn volk maandenlang door moerassen, op jacht naar voedsel voor de barre wintermaanden. Hun terugkeer op de basis lijkt aan de vroege kant want de zonnewende is nog lang niet terug bü af. Het ligt zelfs voor de hand, dat de natuurgoden de komende maanden a eerst nog wat warmte zullen ver- spreiden. Het stamhoofd, dat zich H de voorbije jacht om onverklaarba- re reden tot Hargarix heeft laten g omdopen, lijkt reeds op de hoogte van de lessen, die nog in de schoot van de toekomst verborgen liggen, -g Ondergang I Als de iacht te laat wordt ingezet, dan is de ondergang doorgaans na bij. Deze les lijkt Hargarix te heb- De leerlingen van de Van Liefland- ben geleerd uit het noodlottige school wandelden als laatste rond in avontuur van Napoleon in Rusland, de oertijd. Het prehistorische stamhoofd wil te allen tijde voorkomen dat zijn volk vlees. Tijdgenoten als Asterix en tijdens de expeditie ook door bittere Obelix, waarmee de prehistorische kou zou worden overvallen. Schiedammers zich blijkens hun Geholpen door de milde klimatolo- namen graag willen meten, waren gische omstandigheden zijn de laat- gelukkig niet in de buurt. Zij zou- ste maanden uitsluitend dieren den het tafereel ongetwijfeld geslachtofferd. Toch behoort het schuddebuikend hebben gadegesla- volk van Harga allerminst tot de gen. elite van de jachtvolkeren. Toch is ook het volk van Harg niet Dat blijkt tijdens het feestmaal, dat voor een kleintje vervaard. Bij de de stam ter viering van de terug- terugkeer in de ochtenduren merk- keer aanricht. In plaats van ever- ten zij tot hun onsteltenis dat hun zwijn beperkt de prooi zich tot zieli- boerderij door een ander volk in ge- ge kippepootjes en stukjes varkens- bruik was genomen. Hen restte niets anders dan een omsingeling van de indringers. Slachtpartij Een slachtpartij werd alleen voor komen door de bemiddeling van stamhoofd Hargarix. Deze achter blijver dacht, dat het Hargavolk nog niet terug zou keren van de jacht. Nadat hij het misverstand had uitgelegd, konden de Ontdek kers zowaar zonder kleerscheuren het boerenerf verlaten. In de late middaguren vindt de agressie alsnog een uitlaatklep. On danks de vermoeienisen van de jacht rammen de jagers van Harga er met bijlen op los. Net als Sadix voorkomen Jeroenix en Dennix bloedvergieten door het wapentuig niet tegen het eigen volk in te zet ten. Mikpunt van agressie vormt een boomstam, waarvan de splin ters onbarmhartig in het rond vlie gen. Het hout vindt een plekje op het vuur, een onmisbaar natuurele ment in de ijzertijd. Zonder vuur kan het volk zich niet warmen. Nog erger is, dat de moeizaam verwor ven prooi zonder de aanwezigheid van hete vlammen niet kan worden bereid. Ook broodbakken is dan een utopie, waardoor de hongerige magen niet kunnen worden gevuld. Jeroenix en Dennix horen bij de fa milie, die de noodzakelijke aanvoer van de brandstof verzorgt Een an dere familie houdt zich bezig met het bereiden van de maaltijd, die naast de buitgemaakte prooi uit ge pofte aardappels, brood en linzen soep zal bestaan. Wolven Weer een andere familie is druk in de weer met het hoeden van het vee. De veestapel, bestaande uit zes schapen en een koe, mag zich ver heugen in de aanwezigheid van maar liefst vijf hoeders. Als de bees ten zenuwachtig heen en weerover het terrein rennen, concludeert het stamhoofd dat zijn hoeders even op wolven in schaapskleren lijken. Want de hoeders vormen zelf de re den voor de onlust. Zij ruilen hun beschermende taak af en toe in voor een achtervolging. Pas als de dorpswijze Roehx ingrijpt, staken de hoeders hun achtervolgings praktijken. De vuren in debrocdoven en op het erf zijn aan het begin vari de avond hoog opgestookt, maar de maaltijd is voorlopig nog lang niet klaar voor consumptie. „Ik barst van de honger", klaagt een ontevreden stamlid. dat ongeduldig heen en weer drentelt. Het Stamhoofd is niet onder de mdruk van de klacht. „Al leen door een goede samenwerking kan de maaltijd worden bereid, Ge duld is daarbij een schone zaak". Door de vereende inspanningen, waarbij een sleutelrol is weggelegd voor de raad der wijzen, kan de stam eindelijk aan het feestmaal aanschuiven. De kippepootjes gaan er best in, ai kleuren sommige poot jes aan de buitenkant pikzwart. Harmonie Roelix gaat na afloop van de maal tijd voor in het ritueel, waarin de natuurgoden voor de voorspoedige jacht v.-**rden bedankt. Schuifelend in een cirkel beeldt het Hargavolk aan het slot van de avond de kring loop van de natuur uit. Want afval is een onbekend fenomeen in de ij zertijd. De afvairesten van het voedsel worden aan de kippen gevoerd ter wijl de menselijke mest weer ter be vloeiing van de akkers wordt aan gewend. Hierdoor vinden dier en mens weer voldoende voedsel, waardoor het evenwicht in de na tuur in tact blijft. Dat de natuurlijke harmonie niet eeuwig gegarandeerd is, heeft het schokkende verloop van de ge schiedenis duidelijk aangetoond.Zo is het Hargvolk ondertussen op de vlucht geslagen voor de oprukken de zee. Het onheil betekent overigens niet, dat de natuurgoden Wodan, Vili en Ve ontstemd zijn geraakt over het gedrag van Hargarix, Sadix, Jeroe nix en hun andere vrienden. De vlucht voor het water vond reeds 2000 jaar geleden plaats, De helden uit dit verhaal zijn alleen door het begin van de schoolvakanties uit hun eigen oertijd weggerukt door ERIC HOLIERHOEK Schiedam De 17-jarige tennister Karlijn Bokkers is al vanaf haar achtste zeer serieus bezig met ten nis, maar het bereiken van het pro fessionele circuit is voor haar niet de hoogste prioriteit en waarschijn lijk is ze daar ook al te oud voor. Te genwoordig 2ijn de meisjes pas zes tien jaar of nog jonger, wanneer ze met de besten van de wereld mee gaan spelen en daar is Bokkers met haar Bl-status nog heel ver van verwijderd. „Voor tennis op het allerhoogste ni veau ben ik gewoon niet fanatiek genoeg. Ik vind het ontzettend leuk om veel te tennissen, maar het moet niet te gek worden. Voordat niveau zou ik veel meer uren moeten trai nen dan dat ik nu al doe. Ik ben bang dat ik dan het plezier in mijn spel ga verliezen en dat wil ik voor alles vermijden", aldus de immer lachende HEAO-studente-in-spé. Karlijn Bokkers had op haar zeven de voor het eerst een racket ïn haar handen en werd een jaarlater al on- dekt door Mike Verkerk. Hij zag haar het eerste toernooi, dat ze speelde, winnen en nodigde haar meteen uit voor de bondstraining. „Door Mike heb ik leren tennis- s* sen", gaat Bokkers verder, „maar ik moest daar te veel trainen en ben toen overgestapt naar de E.R.T.S. (Eerste Rotterdamse Tennis School, red.), die onder leiding stond van Ruud Best en Annemiek de Jong- Blom. Vervolgens kwam ik onder de hoede van Rob Mentink, maar het laatste jaar klikte dat niet meer zo. Ik hoor nu echter heel goede verhalen over hem en spreek hem regelmatig op toernooien. De ver houding met mijn huidige trainer, René Koppen, is optimaal. Hij voelt mij heel goed aan. Ik ben iemand die gelijk zegt waar het op staat, maar wij begrijpen elkaar volko men. Deze trainingen gaan alle maal buiten de bond om want daar ben ik inmiddels te oud voor ge worden". Spijt Hoewel ze nog steeds lid is van haar eerste vereniging TSF, speelt Kar lijn Bokkers competitie bij tennis vereniging Holy. Ze speelt daar op landelijk niveau in het eerste team en is samen met Enrico de Boer, Pe ter Wilhelmy-Damsté en Jacqueli ne Doesburg het afgelopen seizoen in de middenmoot geëindigd. Ze kwam bij Holy terecht via KSVV nadat ze eerder bij TSF te jong was bevonden voor het spelen van com- B1-speelster Karlijn Bokkers over de A-status: „Ik ga het in ieder geval pro- petitie, iets waar men daar later on- beren en kijk wel hoe ver ik kom". getwijfeld spijt van heeft gehad. '"VS» Toch blijft ze daar lid. Bokkers hierover: „TSF is dicht bij de deur. Ik kan daar altijd een bal letje slaan en het is er reuze gezellig. Bij Holy is het allemaal wat meer prestatie gericht Ik ben nooit be gonnen met het idee dat ik de top moest halen.. Het is allemaal spelen derwijs gegaan. Mensen zeggen al tijd: jij hebt het makkelijk gehad, je ouders hebben veel in je geïnves teerd. Maar bij ons thuis zien we dat anders. Ik heo er altijd veel plezier aan beleefd en heb behalve tennis ook andere dingen geleerd, zoals het goed plannen van je huiswerk". Oude blessure Dit blijkt wel getuige het feit dat ze zojuist haar havo zonder enkele problemen heeft voltooid. Daar voor heeft ze het afgelopen jaar wel wat rustiger aan gedaan, waarbij ook een oude blessure een rol van betekenis speelde. Vorig jaar is ze namelijk door haar rug gegaan waardoor er een wervel scheef kwam te zitten. De linkshandige speelster stond daardoor drie we ken op non-actief en moest het daarna nog enkele maanden rustig aan doen. Deze blessure kwam on langs weer lichtjes om een hoekje kijken waardoor ze haar tennisacti- viteiten wederom op een laag pitje moest zetten, De komende maan den ziet ze echter weer positief te gemoet „Via verschillende toernooien wil ik bij de laatse zestien van het dis- trictstoemooi komen, om daar dan zo goed mogelijk te presteren- Het liefst eerste natuurlijk, zo niet dan heb ik pech", spreekt Bokkers luch tig. „Binnenkort ga ik eerts vakan tie houden in Frankrijk, in Bretag- ne, maar ook daar zal ik enkele toernooien spelen. Mijn eerste doel stelling daarna is om een top Bl- speelster te worden en dan genoeg punten bijeen te vergaren om de A- status aan te vragen. Die weg is ech ter zeer lang en vermoeiend en ik vraag me af af ik op die weg nog ge noeg plezier in het spelletje houd. Ik ga het in ieder geval proberen en kijk wel hoe ver ik kom", sluit Kar lijn Bokkers af. Vlaardingen De hockeyers van Asvion reizen het komend seizoen tweemaal af naar Delft en Wasse naar. De ploeg van Ronald Jacobs zijn namelijk ingedeeld in de eerste klasse A, samen met Ring Pass en DSHC (beide uit Delft) en de Was- senaarse clubs Groen Geel en Kie viten. De overige tegenstanders zijn Haaskamp, Keep Fit, Tempo, Voor- daan en Warande. Een klasse lager, In 2A, zijn de he renteams van Spirit en Evergreen voor het tweede achtereenvolgen de seizoen bij elkaar ingedeeld. De Schiedammers en de Maassiulzers nemen het op tegen Alphen, Car touche, Dopie, Forescate, HDS, Noord wijk, Rijswijk en VCL. Het eerste team van het Vlaardingse Pollux ziet zich in dé derde klasse A geplaatst tegenover Bleiswijk, Ca- pelle, Leidse Studs, Ommoord, Pijnacker, Souburgh, Te Werve, Westland en Zoetermeer. Bij de dames spelen Spirit, Asvion en Evergreen alle in de derde klas se, maar net als in het afgelopen voor die teams niet bijster goed ver lopen seizoen zijn zij niet gedrieen in dezelfde competitie ingedeeld. Spirit en Evergreen komen elkaar wèl tegen en wel in de tweede klas se A, waarin ook Dopie, Groen Geel, HDS, Hudito, Krimpen, Om moord, Rijswijk en Te Werve voor komen. Asvion daarentegen speelt in de zuidelijk geörienteerde twee de klasse D, waarin wedstrijden te gen Dordrecht, Etten Leur, Liber ty, Oiympia, Prinsenbeek, Tempo, Tempo'34, Vlissingen en Voorne op het programma staan. Het damesteam van Pollux daalde vorig seizoen af naar de kelders van het nationale hockey. In de vierde klasse A ontmoeten de Vlaardings- en de teams van Barendrecht, Ber- kel en Rodenrijs, Culemborg, Leer dam, Montfoort, Vianen en De ÏJs- sel. De Vlaardingse middenafstand- loopster Gabrie Heijster (foto) heeft in Leiden het Nederlands kampioenschap voor junioren op de 800 meter gewonnen, De 15-jarige loopster versloeg onder meer de 'kampioen van vorig jaar, Susan Dammingh uit Zevenaar (die als vierde eindigde) in een tijd van 2 minuten en 16 seconden. Sandra Oosterbaan zal het ko mende handbatseizoen Margreet Snoeck, die net als Sonja vanv el zen en Loes Wijgman vertrok bij UVG, moeten doer, "ergeten. Oos terbaan is afkomstig .-an het Wate- ringse Velo. Gaby van der Gaag, die ooit bij DWS speelde, heeft overschrijving van de Westiandia- jeugd naar UVG aangevraagd, maar het is nog onzeker in welk team zij zal gaan spelen. De Schie damse eredivisionist is nog bezig met andere handbalsters. Gilbert de Wildt (DHZ), John Kloppers (Excelsior'20), Wim Tijl (VFC), Bob Kootwijk (voormalig assistent-trainer van Excelsior M) en Jan van der Hoek (HBSS) zijn al len geslaagd voor de applicatie cursus Gefenmeester-2. Het vyf- tal is nu gerechtigd om standaard teams tot en met de tweede klasse te leiden. De leden van Ju vent us hebben tijdens een speciale ledenvergade ring het bestuur toestemming gege ven om de verenïgsnaam te veran deren. De Schiedamse basketbal club zal in het vervolg SBV Thom son heten, genoemd naar de hoofd sponsor. De vereniging ontvangt daarvoor 30.000 gulden, uitge smeerd over drie seizoenen. Overi gens heeft de basketbalbond Ju- ventus meegedeeld dat het eerste damesteam alsnog in de eerste klas se van het rayon-west mag uitko men. In de halve finale van de knock out competitie ontmoet Hermes op 14 juli op het terrein van Oiym pia in Gouda regerend landskampi oen Kampong. Mochten de Schie damse cricketers ook de Utrechtse hoofdklasser aan de zegekar bin den, dan ontmoeten zij de winnaar van de wedstrijd tussen Rood Wit en VVV in de finale. De cricketers van Excelsior'20 halen de twee wedstrijden, die dit weekeinde ver regenden, in op 14 en 28 juli. Op za terdag 14 juli gaat de koploper in de hoofdklasse op bezoek bij HCC, precies twee weken later ontvangt het HBS opThurlede. De traditionele haringtrofee- wedstrijd van VZC wordt dit jaar niet meer georganiseerd. Na precies tien jaar veroverde LZ'85 de bokaal voor de derde keer, waardoor het kleinood definitief in de prijzenkast van de Leidse club kon worden ge plaatst. Na de laatste haringtrofee leidde dit tot enige emotie bij diver se VZC'ers, maar het reglement luidde nu eenmaal niet anders. Erg veel haast om een nieuwe wedstrijd te organiseren, heeft VZC nog niet Het bestuur en de zwemcommissie beraden zich nog over een alterna tieve wedstrijd, waardoor even tueel naar een andere datum wordt gezocht Tipa voor deze rubriek kunt u door geven aan de oportredaktie van deze krant, postbus 4008, 3130 KC Vlaardingen. De sportredaktie is overdag telefonisch bereikbaar on der nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010- 4056509. VRIJDAG 6 JULI Tennis: Toernooi ROVS (Cl. C2, Dl, D2). Golf; 9.30 tweede ronde Open Nederlands Kampioenschap op Broekpolder. ZATERDAG 7 JULI Tennis: Toernooi ROVS (C1, C2, D1, D2). Softbal: 17.00 Wilton Fljenoord- /Schiedam—Bloemendaa! (double- header), 16.00 Alphians—Gophers (double-header). Golf: derde ronde Open Nederlands Kampioenschap op Broekpolder. ZONDAG B JULI Cricket: 11.00 Excelsior'20—Konink lijke UD, 11.00 ACC—Hermes DVS. 11.00 Hercules—&ccelsior'2Q 2. Honkbal: 14,30 Vlaardingen Holy— ABC. Tennis: Toernooi ROVS (Cl. C2, D1, D2).6olf: laatste ronde Open Ne derlands Kampioenschap op Broek polder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2