'Alleen samenwerking kan rij les weg stoppen' 'Het doel heiligt de middelen' Botulisme steekt opnieuw de kop op VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEOAMSi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Groenstrook verdringt huizen en sportvelden Bonnenregen Vlaardings feest begint te leven Lawaaimaker gaat te keer Paalman opent Zomermuseum Homo-paar Frans Stello en Gerard Kuipers; Jammer dat Vlaardingen zo laf is' Gewond bij aanrijding Vier inbraken Avalance op Wereldspelen SP boos om 'geleuter' over Matex Kunstenaars blijven zwerven Eenzijdige botsingen m VRIJDAG 13 JULI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Viaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax. 010-4349754. Schiedam Geen sportvelden, geen windturbines, geen volks tuinen en evenmin woning bouw. Het is allemaal al eens ge suggereerd of bedacht om op het braakliggende terrein tussen het tracé van rijksweg 19 en de Am- bachtenbuurt in Woudhoek- Noord aan te leggen, maar de ge meente Schiedam heeft nu an dere plannen. Het is de bedoeling dat het ver wilderde stuk grond van de Geelgieterstraat tot aan de Am- bachtweg tie zijner tijd in een 'na tuurlijk' terrein verandert. De groenstrook, die nu nog wordt ontsierd door bergen steen van de gemeente en rommel van de omwonenden, komt in het nieu we bestemmingsplan voor Woudhoek te boek te staan als recreatief gebied. De invulling van die recreatieve bestemming, moet de gemeente nog geven. Actieve recreatie wordt in elk geval uitgesloten; zoals ook een rijtje huizen waartegen omwonenden vorig jaar te hoop liepen voorgoed van de baan is. Schiedam Een snelheidscon trole op de 's-Gravenlandseweg heeft gistermiddag een ware bonnenregen opgeleverd. Tij dens een relatief korte controle tijdens de avondspits verbali seerde de politie maar liefst 109 automobilisten. Net als eerder deze week stond het controlebusje van de politie ter hoogte van de kruising met de De Brauwweg. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 100 kilo meter per uur, de maximums nelheid ter plekke bedraagt 50 kilometer. Vlaardingen De bevolking merkt er nog niet veel van, maar het bedrijfsleven des te meer. Wie een graantje mee wil pikken van commerctele activiteiten op het traditionele Haring- Bierfeest in Vlaardingen, moet er als de kippen bij zijn. De deelnemende winkeliers zijn m verschillende categorieën op gesplitst. Standplaatsen voor de leden van de verenigingen Win kelhart, D'Oude Hoog'nstraat en De Haven Rond zijn gratis. Mid denstanders die op het volksfes tijn jaarlijks goed voor tien duizenden bezoekers ook een kraam willen bemannen, moe ten 175 gulden neertellen. De Stichting Haring- Bier feest, waarvan burgemeester Fred van Lier de beschermheer is, wijst de eigenaren van cafés en horecagelegenheden er op dat vergunningen voor buitenacti viteiten niet per definitie vol doende zijn om de bloemetjes buiten te mogen zetten. Dit jaar vindt het volksfeest plaats op za terdag 1 september. Vlaardingen Een twintigjari ge Vïaardinger is gisteren door de politie in zijn woning aan de Dath eenstraat opgepakt. De man hield er de vreemde ge woonte op na zijn buren een be hoorlijk portie geluidsoverlast te bezorgen. Door met een ijzer voorwerp te gen de muren te bonken, ver stoorde hij de rust in de flat. Om dat de lawaaimaker al vaker overlast bad veroorzaakt, werd hij overgebracht naar het poli tiebureau. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Vlaardingen De pas opgestap te conservator van het Stedelijk Museum in Schiedam, Hans Paalman, komt morgenmiddag terug naar de regio, waar hij ja renlang eeru belangrijke rol in het culturele leven heeft ge speeld. In navolging van zijn verguisde en afgehaakte opvol ger en 'tussenpaus' Pierre Jan sen komt de oud-directeur naar Vlaardingen. Jaxren hield onlangs in Vlaar dingen een le2ing, Paalman opent zaterdag in cultureel cen trum Hollandia de tentoonstel ling 'Zomermuseum' die tot half augustus te zien zal zijn. Het is voor de tweede maal dat een be zichtiging onder deze titel plaatsvindt, Zomermuseum bestaat uit twee exposities. De eerste bevat een twintigtal werken uit de particu liere collectie van P. Kuylman. Het andere deel heeft als onder titel 'WoutEijkelenboom, 30 jaar architect' meegekregen. De ex positie in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade is van dinsdag tot en met zaterdag te aanschouwen. De verwilderde 'berm' langs de Ambachtenbuurt met een provisorisch ingericht speelterreintje: te zijner tijd een nette groenstrook. Schiedam /Vlaardingen Nauwe samenwerking tussen de gemeenten die gekant zijn tegen de aanleg van rijksweg 19 is hard nodig. Alleen door het bundelen van hun krach ten kunnen Schiedam, Vlaardingen, Delft en Spijke- nisse voldoende tegenspel bieden aan Rijkswaterstaat en minister Maij-Weggen. Dat zegt het comité Verontruste Bewoners Schiedam-Noord in een brief aan de vier gemeente besturen Het comité wijst er op dat de aanpak uit het verleden, waarbij elke gemeente op zijn ei gen manier tegen de nieuwe rijksweg tussen Schiedam en Den Haag ageerde, geen enkel resultaat heeft opgeleverd. Het comité stelt voor de Struc tuurschets Openbaar Vervoer van de gemeente Schiedam als gemeenschappelijk uitgangs punt te nemen. In deze schets wordt ondermeer gepleit voor het aan elkaar koppelen van het Haagse en het Rotterdamse tramnet Dat zou kunnen als het zandlichaam van rijksweg 19, dat al jaren in de polder ligt, wordt gebruikt voor de aanleg van de trambaan. Delft heeft overigens ai met dat idee inge stemd. Schiedam is ook voor stander van een tram of metro door de tweede Bene]uxtunnel. De bewoners van Schiedam- Noord trekken in hun pleidooi voor nauwere samenwerking een vergelijking met de recon structiecommissie Midden-Delf land. Bij hun vertrek uit die commissie braken de Maasland- se burgemeester Bloemendaal en de Delfste wethouder Mandos enige tijd geleden een lans voor bestuurlijke vernieuwing bin nen dat orgaan. De commissie kon naar hun mening geen vuist maken vanwege de tegenstrijdi ge belangen van de leden. Door die innerlijke verdeeld heid kwam het behoud van Mid den-Delfland als groengebied onder zware druk te staan. Het actiecomité waarschuwt de vier gemeenten dat dit patroon zich zal herhalen rond rijksweg 19, tenzij de vertegenwoordigers van de ongeveer 300.000 inwo ners van dit gebied één lijn trek ken. Vlaardingen Het is iets meer dan honderd jaar gele den dat Aletta Jacobs haar strijd begon. Het duurde 34 jaar voordat zij (in 1917) haar gelijk niet alleen had bewe zen, maar het ook kreeg: kiesrecht voor vrouwen, he den ten dage de gewoonste zaak van de wereld. Niet dat het rond de eeuwwisse ling ergens in de wet stond dat vrouwen niet mochten stem men Met geen woord werd daarover gerept: geen voorwaar de, geen gebod, niets. Alleen, de hoge heren van het hof vonden het toen met vanzelfsprekend dat vrouwen hun stem heten ho ren. Anno 1990 is er iets dergelijks aan de gang. Misschien begrijpt over twintig jaar ook wel nie mand de ophef die er nu over wordt gemaakt. Twee Vlaardm- gers willen met elkaar trouwen. Twee mannen, Frans Stello en Gerard Kuipers. Zij lijken lang zamerhand in de voetsporen te treden van Aletta Jacobs. Bijna twee jaar zijn ze nu bezig om hun gelijk te krijgen. Want waar in de wet staat dat homo seksuelen elkaar niet het ja woord mogen geven? Welk arti kel verbiedt een dergelijke trou werij, welke voorwaarden stelt de wet? De Amsterdamse recht bank kon het niet vinden. Al leen, zo kwam uit de rechtszaak naar voren, de wetgever vindt al eeuwenlang verschillend ge slacht een vanzelfsprekend uit gangspunt voor een verbintenis. Mooie fantasieën over huwe lijksplechtigheden hebben de twee niet Alle gebruikelnke pracht en praal zal hen werke lijk een worst wezen. Trouwen in het wit, de 'bruid' over de drempel dragen flauwekul, vinden ze. En toch lijkt niemand in Neder land zo gefixeerd op dat boter briefje als Stello (43) en Kuipers (39). Maar ze willen met hun ac tie, financieel en juridisch bijge staan door de Stichting Vrien den van De Gay Krant, één ding bewerkstelligen: rechtsgelijk heid. „Emoties staan er voor ons totaal buiten", zeggen ze. „Onze relatie bestaat al achttien jaar. Dat hoe ven we niet met een huwelijk te bekrachtigen. Het is voor ons een puur zakelijk besluit. We voelen ons ook met gediscrimi neerd, Het gaat om de ongelijk heid. Natuurlijk kun je een sa menlevingscontract afsluiten dat hebben we destijds ook ge daan maar het gaat ons om za ken die je niet bij de notaris kunt regelen Wij gebruiken het hu welijk om ons gelijk te krijgen Inderdaad, dan heiligt het doel de middelen". Op hun strijd, vinden de twee in de gezondheidszorg werkzame Vlaardingers (beiden zijn hier overigens geboren noch geto gen), wordt wellicht teveel het etiket van 'homo-huwelijk' ge plakt. „Op zich is het een onpret tige benaming. Stigmatiserend. Het wordt er uitgelicht. Maar die rechtsongelijkheid geldt voor ie dereen die niet is getrouwd en samenwoont". Samen een huis delen zonder bo terbriefje relaties tussen twee mannen of twee vrouwen, maar ook tussen man en vrouw of broer en zus—betekent veel ex tra papieren rompslomp Boven dien laten niet alle zaken zich re gelen bij de notaris. Weduwe pensioen, belastingen, erf-kwes- ties en cao-rechtehjke zaken, het zijn allemaal zaken waarbij zich problemen voor kunnen doen voor ongetrouwde, samenwo nende stelletjes Contract Frans Stello en Gerard Kuipers: „Wij zochten het beste samenle vingscontract dat er is. Dat blijkt het huwelijk te zijn. Dan heb je alle zaken m één klap geregeld Wij kunnen onze rechten op geen enkele andere manier clai men of krijgen dan door middel van het huwelijk. Dat was voor ons de reden om m Amsterdam heel bewust een rechtszaak uit te lokken". De rechter wees de claim op een huwelijk af. Maar het vrienden paar was wel aangenaam verrast door de rechterlijke toevoeging. Hij verwees het duo naar de re gering, dat de huwelijkswet dient te verduidelijken. „De rechter gaf ons gelijk dat een Frans Stello (rechts) en Gerard Kuipers: 'Elke gemeente kan een homo-huwelijk registreren'. verbod en voorwaarden voor ^en homo-huwelijk niet voorko men Dat houdt tn dat elke ge meente zo'n huwelijk kan regis teren". Een huwelijksvoltrekking in hun woonplaats kunnen de twee "Vlaardingers echter wel verge ten Echt rouwig zijn ze er niet om De 'schok' was eigenlijk gro ter toen wethouder Maarleveld hen het weten dat, als zij wilden trouwen, het eerste homo-huwe- lijk in ons land doodgewoon op het stadhuis van Vlaardingen moet kunnen plaatsvinden. Het daaropvolgende gekonkel en het onverbiddelijke nee afge lopen dinsdag van een andere wethouder, John Ranshuijsen, vinden Stello en Kuipers eigen lijk meer m de lijn van de Ha- nngstad liggen. „Zeggen dat je met tegen een homo-huwelijk bent, maar verder niets doen. Wij vinden het een lafhartige houding om je zo op te stellen". Zie ook pagina 15 Vlaardingen Vlaardin gen is een gesloten boek. We zijn met kwaad of rancu neus. We vinden het alleen jammer en zwak da t ze zo laf zijn We hadden bedenken Frans Stello en Gerard Kui pers, van tevoren /runnen weten dat we hier niks zou den bereiken. Maar de ge meente kwam naar ons toe. En ja, wat is nu mooier dan m je eigen stad kunnen trou wen Het tweetal uit Holy ligt er geen nacht wakker van dat wethouder John Ranshuij sen een streep door het homo-huwelijk heeft gezet Wel zeggen ze teleurgesteld te zijn, met name in de nieu we wethouder emancipatie zaken en burgemeester Van Lier. „Er zijn heel duidelijk ver wachtingen geschapen. Maar dan zo'n uitspraak van Ranshuijsen 'wij hebben het uitgezocht en het mag niet van de wet' heeft nogal wat prententies. Hij meent dat te kunnen zeggen, terwijl de rechtbank zwart of wit an ders oordeelt. Je kon mer ken dat hij door de burge meester was gesouffleerd. Bij ons gesprek wist meneer niks. En die man roept dan dingen die gewoon niet waar zijn. Nu herinnert hij zich niet dat hij het gemeen tebestuur 'onwillige hon den' noemde. Maar zo'n uit spraak vergeet je toch met?" Leeuwarden had al eerder dan Vlaardingen laten we ten 'balorig' te zullen hande len, zoals de stad van burge meester en oud-Schiedam mer Te Loo het noemt. Dat houdt in dat de Friezen be reid zijn het Vlaardingse duo in de echt te verbinden. Niemand hoeft er op te re kenen dat zo'n plechtigheid op korte termijn wordt vol trokken. Stello en Kuipers gaan er vanuit dat 1991 ook nog wel zonder huwelijks voltrekking voorbij zal gaan Hun uitspraak typeert hen: „Het zou niet hoffelijk van Leeuwarden zijn snel een homo-huwelijk te voltrek ken. Na de uitspraak van de rechter, moetje de regering wel de tijd geven de wet te kunnen aanpassen". Maar, voegen ze er met een knip oog aan toe, „we verdienen het wel als eerste homo's te mogen trouwen Vlaardingen Een 39-jarige Vlaardingse is gisteravond m het ziekenhuis opgenomen na een. aanrijding. Zij zat als passagier in een auto die op de kruising van de Leiliestraat en de Rozenlaan in Vlaardingen van rechts kwam Van de andere kant kwam een 38-jarige Vïaardinger met zijn wagen. Omdat zijn zicht enigszins was belemmerd, zag hij het verkeer van rechts over het hoofd. Schiedam Vier woningen aan het Royaardsplein zijn gisteren bezocht door dieven. Hit de wo ningen, die zich in hetzelfde por tiek bevinden verdween voor duizenden guldens aan waarde volle spullen. Schiedam Eendjes voeren is de komende tijd uit den boze. Met het stijgen van het kwik is ook de kans op het ontstaan, van botulisme weer levensgroot aan wezig. Zeker als de waterbewo ners teveel voedsel krijgen, ont wikkelen de watergangen zich tot ware broedkamers van bacte riën en ziektekiemen. Verleden jaar telde de plantsoe nendienst zeventig slachtoffers van de besmettelijke 2iekte. Naast wilde eenden legde ook menig vis het loodje. Met name als aan botulisme bezweken die ren in het water blijven drijven, is het gevaar voor besmetting le vensgroot aanwezig. De Dienst Plantsoenen hoopt, dat Schiedammers de gemeente willen waarschuwen als zij dode of zieke dieren in het water zien drijven. Zieke watervogels, vis sen en andere dieren zijn te her kennen aan verlammingsver schijnselen aan de ledematen. Zo zijn eenden niet meer in staat hun vleugels en poten te gebrui ken. Verder zakken ze enigszins scheef weg in het water, In som mige gevallen zwemmen de wa tervogels door het verlies van hun coördinatievermogen zelfs achteruit. Met botulisme besmet te vissen zijn ook eenvoudig te herkennen. Drijvend op hun zij sterven zij doorgaans een langza me dood. Het uit het water verwijderen van de slachtoffers moet worden overgelaten aan de Dienst Plant soenen. Vanwege het besmet tingsgevaar is aanraken van de zieke dieren ook uit den boze. Het type botulisme dat verleden jaar werd geconstateerd is onge vaarlijk voor mensen, maar de kans is aanwezig dat de ziekte dit jaar een andere verschijnings vorm krijgt. Schiedammers kunnen hun meldingen over dode of zieke dieren kwijt bij de Dienst Plantsoenen, telefoon 4154605. Assen De Wereldspelen voor gehandicapten, die tien jaar geleden in Arn hem nog te boek stonden als de Paralympics en op z'n Hollands de 'Olympi sche Spelen voor Gehandi capten' werden genoemd, krijgen bij de openingscere monie een Vlaardings tin tje. Want naast een aantal deelne mers uit de Waterwegregio laat ook een groep van ruim dertig Avalancers er morgen middag hun neus zien. Of be ter nog: het Drum en Bugle Corps laat van zich horen. Avalance is één van de vijftien bands die tijdens de plechtige opening van de spelen samen het 'Biggest AU Dutch Drum Corps' vormen. In totaal para deren er zaterdag halverwege de middag driehonderd jon gens en meisjes bij de start van de sportieve krachtmeting, waarbij de Nederlandse atle ten tot dusverre altijd een vooraanstaande rol hebben gespeeld. De Vlaardingse majorettes en muzikanten zijn uitgenodigd door de overkoepelde muziek- bond In Nederland behoort Avalance samen met een handvol anderen tot het neus je van de zalm op het gebied van drumcorpsen. De Avalan- ce-afgevaardigden vertoeven al sinds enige dagen in Drente. In Smilde zijn de vijftien for maties tot één geheel gesmeed, zodat er geen smetje op de mu zikale omlijsting van de We reldspelen zal vallen. Vlaardingen De Socialis- tiese Partij neemt geen ge noegen met de 'gemakzucht' waarmee B en W vragen over de veiligheid bij Matex beant woorden. Die beantwoording komt volgens de partij neer op 'geleuter'. Volgens de SP kunnen er ge makkelijk fouten worden ge maakt bij de overslag van giftige stoffen aan de steigers in de Nieuwe Waterweg. Maar burge meester en wethouders, zegt de partij, zijn niet bereid de risico's te onderzoeken. Aan de inmiddels omvangrijke correspondentie over de Matex heeft SP-voorman Remi Poppe deze week opnieuw een brief toegevoegd Daarin verwijt hij de gemeente andermaal dat die met een grote boog om de vraag stelling heenloopt. Poppe wijst er op dat m het ver leden verscheidene malen aan varingen hebben plaatsgevon den bij de Matexsteigers. Jnder- tijd kon dat geen kwaad, omdat er geen chemicaliën werden overgeslagen maar uitsluitend oliën en vetten. Het bedrijf aan de Koningin Wïlhelminanaven heeft sinds kort echter vergun ning om ook gevaarlijke stoffen over te pompen. De SP dringt daarom aan op een waterloop kundig onderzoek. Hel stadsbestuur verwijst de SP naar het directoraat-generaal voor de scheepvaart en maritie me zaken. 'Schandalig', oordeelt Poppe. Zelfs met vijf wethouders blijkt Vlaardingen met in staat of bereid, zelf een onderzoek op te starten. Volgens Poppe kan er bij een fout bij de Matex maxi maal 8000 liter gevaarlijke stof fen vrijkomen. Dat staat in een brief van de inspectie van de ha venarbeid. Bij dat gevaar heb ben B en W echter slechts de kanttekening geplaatst dat zij het vrijkomen van zoveel giftige stoffen ook 'onaanvaardbaar' vinden. Vlaardingen Ateliers voor kunstenaars blijven schaars in Vlaardingen. De omzwervingen van de vier beeldende kunste naars, die dakloos werden na de brand in een oud schoolgebouw aan de Curacaolaan, zijn dan ook nog niet ten einde Opnieuw heeft de gemeente besloten hen onder te brengen in een noodae- eommodatie waaruit zii binnen afzienbare tijd weer zullen moe ten vertrekken. Jan van Ree ven, Wil ma Kuil, Peter Dumas en Maryoke Boom gaard kunnen voorlopig aan de slag in het Weeshuis. Ze krijgen daar een gratis werkruimte aan geboden. Ze mogen er blijven tot het Weeshuis wordt gesloopt. Vooral Wil ma Kuil moet die verhuizing vreemd voorkomen. Zij had al eens eerder een atelier in het Weeshuis, maar moest daaruit vertrekken omdat ook toen al sloopplannen bestonden voor het pand aan het Veerplein. De kunstenaars maken met als enige omzwervingen van het ene noodonderkomen naar het andere. Bij de brand aan de Cu racaolaan werd ook de zojuist naar dat adres verhuisde Marok kaanse vereniging dakloos. De Marokkanen hebben inmiddels ook een andere ruimte aangebo den gekregen: een oud pandje aan de Rotterdamse weg. Ook dit pand staat op de nominatie om te worden gesloopt. Vlaardingen Nadat woensdag in Schiedam een automobilist al in zijn eentje een. botsing had ge maakt, moest de Vlaardingse po litie er gisteren bij twee aanrij dingen aan te pas komen, waar bij telkens één auto was betrok ken. Aan de Olmendreef in Holy raakte een 37-jarige Vlaardingse de macht over het stuur kwijt, nadat zij met haar voorwiel de middenberm had geraakt. Haar twee passagiers raakten licht ge wond. De auto, die tegen een boom tot stilstand kwam, moest zwaar beschadigd worden weg gesleept. In de avoi de avonduren ging een 58-ja- rige Vïaardinger op rijksweg A 4 in de fout. Op de afrit ta-i xeerde de man. die teveel had gedronken, de bocht verkeerd en belandde in de berm. Nadat op het politiebureau een bloed proef was genomen de auto mobilist was niet in staat de blaastest af te leggen kon de man lopend naar huis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1