Onzichtbaar gif blijft tastbaar in Lickebaert Nicky Statham aast op wicket Cantrell DEKRANT DE WERELD BIJU THUIS. WATERWEG In de kou 15 SPORT SPORTAGENDA Groei zet door Strand Jaren zestig I maassluis" Wegherstel Eén jaar dioxine in Maasland: Sigmond tweemaal onderuit tijdens 'Groot-Rijnmond' Deltasport tegen Sparta, Hermes tegen Feyenoord WELKE MINDERHEID ZAL als volgende door de Vlaardingse PvdA in de kou worden gezet? Die vraag dringt zich op nu blijkt dat achtereenvol gens de Palestijnen en de homoseksuelen zich lelijk hebben verkeken op de vooruitstrevend heid van de sociaal-democraten. Met de mond beteden sympathie bleek in de praktijk neer te komen op grootspraak. Toen puntje bij paaltje kwam koos de progressieve partij het veilige midden. HOOPVOL WENDDEN DE Vlaardingse Palestij nen zich enige tijd geleden tot het stadsbe stuur. Maar hun verzoek, bij de minister van buitenlandse 2aken te pleiten voor internatio naal toezicht in de bezette gebieden, vond geen enkel gehoor. Teleurstelling wekte vooral de afwijzende houding van wethouder John Ranshuijsen. Tijdens een werkbezoek aan de bezette gebieden, twee jaar, geleden toonde de PvdA'er zich hevig verontwaardigd over het onrecht dat de Palestijnen werd aangedaan. Toen hem werd gevraagd die betrokkenheid in daden om te zetten gaf hij niet thuis. Ranshuij sen vond dat Vlaardingen zich niet mag be moeien met het buitenlandse beleid van de re gering. OOK VOOR DE EMANCIPATIE van homosek suelen blijkt de PvdA-wethouder niet bereid zijn nek uit te steken. Hij heeft er geen bezwaar tegen dat Frans Stello en Gerard Kuipers in het huwelijk treden, als ze het maar niet in Vlaardingen doen. Tenzij er eerst een wets- aanpassing komt die zulke huwelijken expliciet toestaat. Ranshuijsen voelt niets voor een po ging zo'n wetsaanpasslng te forceren. Laat een andere gemeente maar de knuppel in het hoenderhok gooien, vindt de Vlaardingse por tefeuillehouder voor vrouwenemancipatie en anti-discriminatie. MINDERHEDEN HEBBEN NIETS aan loze sym pathiebetuigingen. Ze hebben de steun nodig van vastberaden politici. Van bestuurders die beseffen dat de strijd om gelijke rechten nooit zonder slag of stoot wordt gewonnen. De licht zinnigheid waarmee de Vlaardingse PvdA met de belangen van minderheden omspringt is laakbaar. Wethouder Arij Maarleveld had drie maanden geleden ook al kunnen weten dat een homo-huwelijk arrangeren geen sinecure was. Maar hij paaide Stelfo en Kuipers met be loften en liet hen vervolgens in de steek. De verantwoordelijkheid schuift hij af op zijn op volger, John Ranshuijsen. En die speelt de bal door naar de wetgever in Den Haag. Vooruit strevend? Het heeft meer weg van lafheid. DE LANGE I SCHIEDAM De groei van de Schiedamse bevolking zet door. In mei kreeg de Jenevers tad er opnieuw 99 inwoners bij. Daarmee werd een bevolkingscijfer van 69.723 bereikt, een absoluut hoogtepunt sinds vele jaren. Als de groei in hetzelfde tempo doorgaat, zal eind december het streefcijfer van 70.000 inwoners zijn bereikt. Sinds begin dit jaar noteerde de afdeling burgerza ken op het stadhuis een toename van in toaal 306 Schiedammers. I VLAARDINGEN Schelpen, wieren, sponzen en vissen die de strand - werkgroep van de KNNV verzamelde aan de kust ijn tot 5 augustus té bezichtigen in de bibliotheek ^an de Waalstraat. Met deze expositie wil de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging het publiek wijzen op het rijke leven in de zee en aan het strand. De tentoonstelling wordt gecom pleteerd door enkele boeken over het leven in de zee. Meer natuurvondsten, ook van andere werkgroe pen van de regionale KNNV, zijn te zien in natuur- centrum De Boshoek in Schiedam-Noord bij het Baehplein. Telefonische informatie over de activi teiten van de natuurvrienden bij Hans Leliveld (4712l97)of bij Wim deRuiter (4350813). De nostalgie naar de jaren zestig is onverwoestbaar. De viermansformatie The Clarks maakt dinsdag 24 juli in café D'Oude Stoep weer eens een 'magical mystery tour' naar de muziek uit die tijd. Het reper toire van de groep bestaat uit covers van The Beat les, The Kinks en The Rolling Stones. Ook de kle ding van het viertal herinnert aan de mode van toen. The Clarks hebben al succesvolle tournee's gemaakt door West-Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, IJs land en zelfs Indonesië en India. Hun optreden in D'Oude Stoep begint omstreeks half tien. De Mesdaglaan en de Rembrandtlaan worden in de nacht van dinsdag 17 juli op woensdag 18 juli geas falteerd. Het asfalteren gebeurt 's nachts om zoveel mogelijk overlast voor het verkeer te voorkomen. Mochten de weersomstandigheden slecht zijn, dan worden de werkzaamheden een dag verschoven. De bewoners van de wjjk worden in een brief op de hoogte gesteld van de werkzaamheden. De wijk blijft tijdens de werkzaamheden bereikbaar voor brandweer, politie en GGD. doorCARELVAN DER VELDEN Maassluis/Maasland Reden tot juichen is ep allerminst, maar toch gloort er voor licht aan het eind van de tunnel voor de 'dioxine-boeren' uit het Licke- baertgebied. Symbool voor de hoop vormt wellicht de boerde rij van Piet Sonneveld. Spoel den hulsvrouwen verleden jaar in paniek zijn melk door het toi let, binnenkort mogen de zui- velprodukten van het Maas- landse bedrijf weer worden ver kocht. Vandaag is het precies een jaar ge leden dat Nederland werd opge schrikt door de vondst van ver hoogde concentraties dioxine in de melk uit het landbouwgebied tus sen Maassluis en Vlaardingen. De boeren waren op dat moment reeds enkele weken op de hoogte van de onheilstijding, maar pas nadat deze krant en het Agrarisch Dagblad over de affaire hadden gepubli ceerd, werden de onderzoeksresul taten ook wereldkundig. De zuivelprodukten werden direct uit de circulatie genomen, waarmee het verbaal voor de consument fei telijk over was. Experts van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu wisten paniek te voorkomen. Zij vertelden, dat de 'vergiftigde' melk uit het Licke- baertgebïed slechts een klein be standdeel van de melkaanvoer in de fabriek in Woerden vormde. Hierdoor bleef de fabrieksmelk ruim binnen de door het ministerie van VRQM geformuleerde norm van zes picogram dioxine per kilo gram melkvet. Vrees Anders lag het met de onverdunde melk. Met het drinken van enkele glazen melk uit het Liekebaertge- bied zou de consument per dag meer dan de wettelijk toegestane 240 picogram dioxine in zijn li chaam krijgen. Na het treffen van de maatregelen ging de meikdrin- ker weer ov^r tot de orde van de dag. En de boeren? Een. jaar na dato is het besmet ver klaarde gebied enigszins verkleind, maar met name de zuïvelonderne- mers aan de Zuidbuurt leven nog immer tussen hoop en vrees. „Boe ren zal daar altijd moeilijk blijven", stelt piet Sonneveld, die verleden jaar werd gekozen als voorzitter van de begeleidingscommissie voor de gedupeerde boeren. „Zelfs als het dioxineprobleem is opgelost, blijven zij last houden van de ver vuiling. In vergelijking met andere landbouwgebieden geven de koei en minder melk- De groei van de beesten blijft eveneens achter, ter wijl de dieren nogal ziekelijk zijn. Echt concurreren is er volgens mij niet meer bij". De tegenslag vormt de prijs, die de boeren voor de economische ont wikkeling moeten betalen. Door de dioxinevondsten zijn de structurele beperkingen van het boerenbedrijf Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 13 ]uh 1990 Agrariër Piet Sonneveld:'Vooreer gezin valt hier nauwelijks een boterham meer te verdienen'. in een geïndustrialiseerd voorlopig geen gespreksonderwerp meer. Gebed Veel prangender is de vraag of de agrariërs de onzichtbare bedreiging van bun bedrijf financieel zullen overleven. „Het is natuurlijk be denkelijk dat de boeren geen enke le financiële zekerheid wordt gebo den. De directe schadeloosstelling is verlengd voor een half jaar, maar uit bet onderzoek van het RIVM is gebleken, dat het dioxine-probleem op zijn vroegst in 1994 tot het verle den behoort. Daarom is het vreemd dat de melkvergoeding slechts met een half j'aar is verlengd. De onze kerheid blijft op deze wijze voort duren". Sonneveld, die zijn bedrijf in de Foppenpolder verleden jaar heeft overgedaan aan zijn zoon, reageert op de laatste ontwikkeling in de dioxine-affaire, dat langzamerhand op een gebed zonder einde begint te lijken. Twee weken geleden maak te minister Braks de onderzoeksre sultaten bekend van het onderzoek, dat dit voorjaar op verzoek van de boeren werd gehouden. Uit het on derzoek, dat feitelijk het eerste se rieuze vervolg op de naspeuringen in het voorjaar van 1989 vormde, kwam naar voren dat de voorge stelde sanering van de landbouw- grondgeenzin had. In februari zinspeelde Braks in het zogenaamde Plan van Aanpak op de mogelijkheid, de landbouw grond om te ploegen. Uit een ander onderzoek was gebleken, dat uit Lickebaert verwijderde koelen reeds na enkele maanden weer voor de consumptie geschikte melk produceerden. Omploegen In de gedachtengang van Braks zou dit betekenen dat omploegen van de bodem in het landbouwgebied het gewenste resultaat zou opleve ren. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu maakte aan dit optimisme een einde. Grondmonsters toonden aan, dat de dioxinevondsten in de melk voor hooguit 25 procent op de bodem zijn terug te voeren. Het leeuwendeel, minimaal 75 procent, bevindt zich in het gras. Zolang de verbran dingsovens van de A VR hun giftige dampen nog uitstoten, biedt een sa nering derhalve geen soelaas. Bin nen de kortste zouden de miniscule stofdeeltjes zich opnieuw vasthech ten aan de grassprieten. Sonneveld beseft dat hij geen ijzer met handen kan breken. „De ovens van de AVR blijven doordraaien in het algemeen belang. Dat het be drijf voor de noodzakelijke aanpas singen enkele jaren nodig heeft, be grijpen wij ook. Maar mogen wij dan asjeblieft ook geholpen wor den?", stelt Sonneveld retorisch. Naast de in hun ogen ontoereiken de financiële handreiking zijn de boeren ook ontevreden over de an dere inspanningen. De woordvoer der: „Er is teveel sprake van ad- hocbeleid. Dan onderzoekt men de grond en dan weer iets anders. Er is duidelijk te weinig geld beschik baar voor basisonderzoek". Verhuizen Een aantal boeren uit het gebied is niet langer bereid de verdere ont wikkelingen af te wachten. Boden veertien boeren als plaagstootje in de richting van de overheid reeds eerder hun landbouwgrond te koop aan, naar verluid willen vier boe ren het gebied daadwerkelijk ver laten, De opvallendste naam in. het rijtje is Johan van der Koorj. Deze jonge boer heeft het bedrijf aan de Zuid- buurt van vader Siem overgeno men. Van der Kooij senior was de- genene, die verleden jaar ais eerste een verband tussen de uitstoot van verbrandingsovens en de aanwe zigheid van dioxine in melk ver moedde. Het g; notste deel van de landbouw grond pachtte Van der Kooij van het Bureau Beheer Landbouw gronden, waardoor hij relatief wei nig last heeft van de waardedaling van het landbouwgebied. Wel raakt hij bij vertrek de helft van zijn melkquotum kwijt, maar hij kan deze rechten op redelijk gunstige voorwaarden terugkopen. Binnen kort wil Van der Kooij junior een nieuwe start maken in. het Noord hollandse Wieringerwerf. Piet Sonneveld kent het gerucht dat nog drie andere boeren de Zuid- buurt willen verlaten. „De toe komst in dit gebied ziet er somber uit", meent hij. „Veel boeren aan de Zuidbuurt kunnen het nog net red den omdat zij vrijgezel zijn. Met een gezin valt er nauwelijks nog een bo terham te verdienen". Toch betekent de zich aftekenende exod us niet het einde van het land bouwgebied, dat een agrarische tra ditie van bijna duizend jaar kent Naast de aanstaande heropening van de zuivelwinkel van Piet Son neveld vormen de ontwikkelingen rond de opening van de boerderij van een andere Van der Kooij een eerste teken van hoop. door SANDER SONNEMANS Schiedam Met zijn vijf tien jaar is Hermes-speler Nicky Statham niet alleen de jongste cricketer in de Harga-hoofdmacht, maar zeker ook de meest geta lenteerde. Werkend aan de toekomst ging de eerste klasser bij de aanvang van dit seizoen over tot verjonging en als gevolg van de nieuw ingeslagen weg heeft de jeugdige all-rounder een basisplaats verworven. Sinds twee weken (Hercules-thuis) fungeert Statham, die op zijn tiende voor het eerst een cricketbat in zijn handen had, zelfs als openingsbow ler. Morgen, in de halve finalewed strijd van de knock-out competitie tegen Kampong, rust op hem de zware taak om de Utrechtse top pers, Peter Cantrell en Ron Elfe rink, zo spoedig mogelijk uit te schakelen. „Omdat we over een uitgebalan ceerd team beschikken en iedereen kan batten komen we zeker in aan merking voor de overwinning", weegt de vierdejaars gymnasiast de kansen af. „Net als bij veel andere hoofdklassers is ook Kampong te verslaan als de buitenlandse top- bats snel worden ingerekend. Ons voordeel is dat wij geen 'staart' heb ben. Menige tegenstander denkt als batsman nummer zeven uit is ge gaan, dat de rest ook wel eventjes kan worden opgerold. Maar als de laatste drie ook nog eens wat pun ten maken, raken ze wel enigzins gefrustreerd. Extra gespannen voor de ontmoeting met de landskampi oen van vorig jaar ben ik niet. Ster ker nog, ik leef toe naar het mo ment waarop ik het wicket van Pe ter Cantrell kan pakken. Dat zou mij een enorme kick geven". Nicky Statham, geboren uit een En gelse vaderen een Iraanse moeder, begon zijn nog jonge cricketcarrife bij de clu waar hij, als het aan hem ligt, altijd zal blijven spelen. Toen zijn ouders zich definitief in Neder land vestigden, vond hij al gauw de weg naar net Hermes-complex. „Nadat mijn vader een aantal jaren in het buitenland had gewerkt, ver huisde hij voor zijn baan van Enge land naar Rijswijk", verhaalt de in Den Haag geboren cricketer zijn le vensloop. „Toen we in Schiedam kwamen wonen vroegen school vrienden mij een keer naar de in- door-traimng te komen kijken, en vanaf dat moment was ik verkocht aan cricket. Het woord verslaving is misschien beter op zijn plaats". Invaller Dat Nicky Statham over het nodige talent beschikt, bleef bij de Harga- club niet onopgemerkt. Drie jaar geleden maakte hij deel uit van het derde seniorenelftai om een seizoen later als invaller van het schaduw- team te fungeren. Na daar een vol ledig seizoen zijn gaven getoond te hebben werd hij dit seizoen defini tief naar het vlaggeschip gehaald. Statham, gepassioneerd door de edele sport, speelt ieder weekend een 'dubbel' want als captain van het B-team werkt hij ook op zater dag zijn jeugd wedstrijdje af. Statham, vanwege zijn stevige pos tuur vaak ouder geschat: „Twee wedstrijden per weekend is voor mij heel gewoon, al heeft het ko mend weekend voor mij wel een extra dimensie. Ten eerste moeten we via winst op Kampong de finale zien te bereiken, en overmorgen krijgen voor de competitie het tweede elftal van Excelsior op be zoek. Hoe je het wendt of keert, bij een derby tegen Excelsior spelen altijd de nodige belangen. Voor de halve finale hadden we natuurlijk liever tegen Rood Wit of VVV gespeeld, want in de huidige com petitie hebben we van die teams ge wonnen. Een finale tegen Kam pong zou een stuk toffer zijn. Zon dag mag Excelsior voor ons geen obstakel zijn. Het zou sullig zijn als we van hen verliezen. Nee, de com petitie in de eerste klasse gaat tus sen Hermes, ACC en Rood Wit". Voorbeeld Idolen heeft Statham die de Engel se nationaliteit bezit, niet. Wel noemt hij Andrê van Troost, de voormalige Excelsior-speler. die nu in het Engelse Somerset vertoeft, een aardig voorbeeld, „Ondanks dat ik me hem niet mag vergelijken —hij is immers alleen eëh bowler hoop ik het ook nog eens zo ver te schoppen. Iets dergelijks lijkt mij fantastisch. Ik wéns hem dan ook alle succes toe". Statham beseft dat zo'n avontuur voor hem nog ver weg is en weigert zich daar blind op te staren. „Ik wil het in de cricketsport zo ver moge lijk schoppen", vervolgt hij zijn re laas. „Het belangrijkste is dat ik eerst uitgroei tot een volwaardig eerste elftalspeler. Ik kan het he laas nog niet opbrengen om vijftien overs op volle sterkte te bowlen en ook het batten moet zich nog verder Ajsrr. .'.4. ontwikkelen. Voorlopig houd ik me alleen bezig met dit seizoen. Na tuurlijk is promotie naar de hoofd klasse ons hoofddoel maar daar naast gaan we echt voor het dubbe le kampioenschap. Bovendien ga ik volgende week op toer naar Enge land met het Colts-team en ook in dat team wil ik presteren. Als ik over twee weken terugkeer op Har- ga, wil ik een century in de tas heb ben"! Nicky Statham heeft naast talent ook nog de nodige zelfkennis, getui ge: „ik kan het helaas nog niet op brengen om vijftien overs op volle sterkte te bowlen en ook het batten moet zich nog verder ontwikkelen". Statham heeft een druk weekeinde voor de boeg. Zaterdag speelt Her mes in de halve finale van de'knock o ut-com petitfe tegen Kampong en zondag komt het schaduwteam van ExcelsiorTO naar Harga. Schiedam Het Groot Rijn mond-toernooi op tennispark Spleringshoek verloor al in een vroeg stadium twee van zijn trekpleisters. De in het A-klas- sement als eerste geplaatste Ge rard Verheyen werd zeer ver rassend door een ontketende Mark-Paul Burgersdijk naar Geen Luclënne Sigmond tijdens het siotweekeinde van het 'Groot- Rijnmond'-toernooi op Splerings hoek. De Schiedamse verloor zowel in de A- als In de B-kiasse in de eer ste ronde. huis gestuurd (2-6, 7-5, 6-2) ter wijl Luciënne Sigmond zowel in het A- als het B-toernooi in de eerste ronde uitgeschakeld werd. Dat de Schiedamse tennislerares in het A-toemooi verloor van Patricia Dal?inga (Meppel) was niet zo'n. verrassing. Dallinga bewees in een klein uur dat zij een maatje te groot is voor Sigmond, die door een fina leplaats in Overschie een 'wild card' voor het A-toernooi had ver kregen: 6-3, 6-2. Dat Sigmond ech ter op woen dagavond ook uitge schakeld zou worden in het B-toer nooi, had niemand voorzien. De nummer-twee uit de plaatsingslijst (achter Inge Dolman) viel op 'eigen' terrein voor de ogen van veel van haar leerlingen ten prooi aan Cori- ne Warnaar (Pernis), die de partij in twee sets besliste: 7-6,6-4. Inge Dolman, de favoriet voor de eindzege, maakte in de eerste ronde moeilijke tijden door. Kampend met ziekte kan de tennister uit Hendrik-Ido-Ambacht haar tegen standster D. Van Riet-Paap uit Zoe- termeer maar moeizaam van zich afschudden: 7-6,7-6. In de kwartfi nale had Dolman minder moeite met de Arnhemse Kooreman, waardoorr andaag een halve finale tegen de Limburgse Annemiek Snijders haar lot is. In de andere semi-finale in de A-strijd staan. Rie- neke Kusters (Helmond), een pupil van Marianne van der Torre, en Patricia Dallinga tegenover elkaar, Maaslander Berend van Toor boek te bij de heren in de eerste ronde een uitstekende prestatie tegen Erik Bakker, die op de 120e plaats op de Audi-ranglijst staat De pupil van Frits Don won met 7-5 en 6-1, maar verder kwam hij niet in het A-toernooi. In een onvriendelijk maar zeer spannend duel met Mar co Marron uit Nijmegen ging Van Toor ten onder met 4-o en 6-7. VlaardingenDeltasport, de nieu we Vlaardingse fusievereniging, viert de eerste bestaansdag met een speciaal feestprogramma. Middel punt zal op 6 augustus, wanneer het samengaan van DSS'26 en Vlaar dingen officieel is, het duel tegen Sparta zijn. De spelers van de Vlaardingse vierde klasser en die van de Rotterdamse eredivisionist trappen om half acht in de Broek polder af. Deltasport presenteert dan ook het nieuwe 'AC-Milan'-te- nue. Voor, halverwege en na de vriend schappelijke wedstrijd zullen een showband en diverse artiesten op tredens verzorgen. Deltasport be gint de voorbereiding overigens op zaterdag 28 juli. Onder leiding van de nieuwe trainer, Wolter Bos, zal dan een trainingsdag afgewerkt worden. De eerste oefenwedstrijd speelt Deltasport drie dagen later bijSHO. Hermes DVS start de voorberei ding op het nieuwe seizoen met een opmerkelijk duel. De Schiedam mers treden op 4 augustus in de Kuip aan tegen Feyenoord in het kader van de open dag van de Sta- diondub. De aanvang is om half drie. De overige oefenwedstrijden van Hermes: 7 augustus Hermes DVSWilhelmus (aanvang 19.00 uur), 9 augustus Her mes DVS SVV-C (19.00 uur), 12 augustus Oli- veo—Hermes DVS (14.30 uur), J5 augustus Hermes DVSOlympia (19.00 uur), 23 en 25 augustus toer nooi bij SSS in Klaaswaal. Tips voor deze mbrlek kunt u doorge ven aan de eportredaklie van deze krant, postbus 4008,3130 KC Vlaardin gen. De sportredaklle is overdag tele fonisch bereikbaar onder nummer 01D- 4345209 en in de avonduren onder nummer 010-4056509. VRIJDAG 13 JULI L Tennis: Toernooi Spieringshoek (B1,B2,C1,C2, D1» D2). Toernooi Be Quick le Maassluis (B2, C1, C2, D1, D2). ZATERDAG 14 JULI Cricket: 11.00 HCC—Excelsior 20 (inhaalduel competitie), 13.00 Her mes DVSOlympia (op terrein Olympia te Gouda; halve finale knock-out competitie). Tennis: Toernooi Spieringshoek (BI, B2, C1, C2, D1, D2). Toernooi Be Quick te Maassluis(B2, Ci, C2, D1, D2). ZONDAG 15 JUÜ Cricket: 11.00 Excelsior'20--Kam- pong, 11.00 Hermes DVS—Excel- sior'20 2. Honkbal: 14.30 CelerJ- tas—Vlaardingen Holy. Ten ma; Toernooi Spieringshoek (B1. B2, Cl, C2 D1, D2). Toernooi Be Quick te Maassluis (B2, C1C2, D1, D2).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2