Broekpolder: bos heeft de toekomst Keijzer ziet nog toekomst voor haven Zomermuseum in 't zonnetje Schiedam: in 1988 ook 'te veel' meerlingen Drukte in ziekenhuis VIAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COUBANT Tandartsen lozen illegaal amalgaam Zilveren draaier Bazin imiteert bijtende hond Werkloosheid Vlaardingen daalt snelst WATERWEG MAANDAG 16 JUL! 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC VlaarcJngen. PoslEus4008. 3130 KA Viaardingen. Teleioon1 01ü-43432g9.435l?06S, 4350557-sportredactie:4345209-Telefax: 010-4349754. Vlaardingen „De zon, dat mateloze gezicht dat brandt". Met dit toepasselijke citaat van Hugo Claus opende Hans Paal man, de voormalige conserva tor van het Stedelijk Museum in Schiedam, de tentoonstelling Het Zomermuseum. Met de stralende zon buiten de muren van de Vlaardingse expositie ruimte in het Hollandïa-ge- bouw kon de eerste dag van de tentoonstelling niet meer stuk. Het Zomermuseum is dit jaar anders opgezet dan de tentoon stelling van vorig jaar. Toen was er een expositie te zien van ver schillende Vlaardingse kunste naars. Nu zijn er twee tentoon stellingen ingericht. De eerste bevat tekeningen en aquarellen van Nederlandse kunstenaars uit de collectie van C, Kuilman sr. De verzamelaar Kuilman kocht de kunstwerken toen deze, zoals Paalman het uitdrukte, „nog niet zo erg in waren". De lief hebber van 'mooie dingen' lijst te de werken eigenhandig in. Tijdens het Zomermuseum is onder meer werk van Co Wes- terik en de surrealitische schil der Melle te zien. De tweede tentoonstelling geeft een overzicht van de bouwwer ken die architect Wout Eijke- Ienboom in de afgelopen dertig jaar heeft ontworpen. Omlijst met drie decennia wereldge schiedenis bestaat de tentoon stelling uit foto's en maquettes van gebouwen. Zo valt in de buurt van de foto's van het door Eijkelenboom ontworpen Holy- ziekenhuis (in 1964 werd de bouw voltooid) te lezen dat Sjoukje Dijkstra goud wint op de Olympische Spelen en. Nel son Mandela een levenslange gevangenisstraf krijgt opgelegd. Naast de gebeurtenissen die per jaar worden weergegeven, wordt er een globaal beeld ge schetst van de jaren zestig, ze ventig en tachtig, De bezoeker kan aan de hand van de veran deringen binnen de maatschap pij zien of de architect zich daar door heeft laten beïnvloeden of inspireren. De combinatie van de tentoon stellingen is niet alledaags. Maar hoewel de werken op de exposities nogal verschillend van aard zijn, bestaat er wel een -persoonlijke overeenkomst tus sen Kuilman en Eijkelenboom. Beiden waren vijfentwintig jaar geleden betrokken bij de op richting van de Vrije Academie. Nu het culturele centrum aan de Oosthavenkade zijn zilveren jubileum viert, waren de heren bereid bun bezit aan het Zomer museum uit te lenen. Hans Paalman wees op andere raak- g vlakken die de tentoonstellin- B gen met elkaar hebben. „Zowel 5 Kuilman als Eijkelenboom g heeft liefde voor hun vak. De één voor architectuur, de ander S voor verzamelen. Zij hebben beiden respect voor de huidige beeldende kunsten hetgeen ge- weest is. Want naar mijn me- o ning is ook architectuur kunst. Kunst waar we ons door kun nen laten verleiden". De bouwwerken van architect Eijkelenboom op schaal, geplaatst in een historische context, maken deel uit van het Zomermuseum. SchiedamNet als in Vlaardin gen zijn er in Schiedam in 1988 onverklaarbaar veel tweelingen geboren. Dat blijkt uit een on derzoek van de afdeling burger zaken van de gemeente. Schie dam deed het onderzoek nadat verleden week bekend werd ge maakt dat het meerlingencijfer in de buurgemeente ver boven het landelijk gemiddelde ligt. Het grote aantal tweelingenge- boorten in 1988 vormde voor Vlaardingen de aanleiding de provinciale inspectie voor de volksgezondheid te vragen een onderzoek in te stellen. Door de Vereniging Tegen Milieubederf (VTM) werd geopperd dat er mogelijk een verband bestaat tussen de geboorte van veel meerlingen en de aanwezigheid van een grote vuilverbrandings installatie. In dit gebied zou de Afvalver- Vlaardingen In elk geval vo rig jaar mikten alle tandartsen in Vlaardingen restjes amalgaam, waar tanden en kiezen mee wor den gevuld, in het riool. Dat is de Vereniging Tegen Milieubederf (VTM) duidelijk geworden na een onderzoekje naar lozingen van kwikresten door de artsen. De mededeling 'geen gaatjes' bij de tandarts is niet alleen prettig voor de persoon in kwestie, maar blijkt ook heel goed te zijn voor het milieu. Hoewel het sinds 1986 in Vlaardingen is verboden amalgaam een legering die voor de helft uit kwik bestaat te 'dumpen' 'blijken tandartsen het niet zo nauw te nemen met de restanten van deze stof. De gemeente is daarom vorig jaar begonnen de artsen op de hoogte te brengen van wat wel en wat niet mag en hoe het an ders kan. Uit navraag van de VTM blijkt dal toen ook grovere amalgaam resten over het alge meen illegaal van dé hand wer den gedaan. De gemeente is van plan in augustus of september opnieuw dit onderwerp bij de medici aan te boren. Zeker één arts is in de tussentijd overge gaan op een amalgaamafschei- der die de gevaarlijke stof nage noeg volledig uit het riool kan houden. De milieuvereniging gaat nu in Vlaardingen onderzoeken hoe het in andere bedrijfstakken zoals fceetyleerbedrijven, totoza ken, drogisten en apotheken toegaat. Ook is het de bedoeling soortgelijke onderzoeken in an dere Rijnmond-gemeenten te la ten plaatsvinden. Vlaardingen Uit handen van burgemeester Fred van Lier heeft de geboren en getogen Vlaardinger Jacob van Ree een zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen- Hij kreeg het kleinood net voor het afgelopen weekein de, omdat hij veertig jaar in dienst is bij de Vlaardingse ma chinefabriek Houdijk. Dat bete kent dat hii al op vijftienjarige leeftijd als leerling draaier bij de fabriek begon te werken, Bij het officiële gedeelte van zijn feestje werd Van Ree, die voor zitter is van de ondememenings- raad, veel lof toegezwaaid. Vakbekwaamheid, verantwoor delijkheidsgevoel en inzet wer den als kenmerken naar voren gebracht voor de man die in de loop der jaren vele vrijwillige functies buiten zijn bedrijf heeft verricht. De zondagsschool, de gereformeerde kerk en het koor Ethan liggen de Vlaardinger na aan het hart Vlaardingen In de komende honderd jaar moet de Broekpolder uitgroeien tot een drie honderd hectare groot bos. Alle activiteiten die in strijd zijn met het rustieke karakter van de groene long van Vlaardingen zullen worden geweerd. Uit een oogpunt van milieu moet de landbouw ter plekke worden be ëindigd. Woningbouw is in elk geval tot het jaar 2000 van de baan, maar wordt voor de ko mende decennia niet volledig uitgesloten. Vlaardingen streeft ernaar voor het einde van de 21- ste eeuw een volwaardig bos te hebben. Dit staat aangegeven in het "Be- heerplan Broekpolder', waarin de gemeente Vlaardingen een totaalvisie voor de toekomstige ontwikkeling van dit gebied uit de doeken doet. Wethouder Ag nes van Ardenne en Roel Blom, voorzitter vah de werkgroep die de bevindingen op een rijtje heeft gezet, hebben de belang rijkste conclusies vanmorgen op het stadhuis gepresenteerd. Omdat het laten braakliggen van de grond het huidigebos is de kinderschoenen nog niet ontgroeid alleen al door de rentelasten een kostbare aange legenheid is, wordt het nodig knopen door te hakken. Lange tijd was Rotterdam verantwoor delijk voor die rentelasten. In de jaren zestig en zeventig werd de polder opgespoten met 22 mil joen kubieke meter slib. Een voorwaarde was toen dat de Maasstad na het opspuiten nog tien jaar de rentelasten zou beta len. Motie In een motie vroeg de gemeente raad vorig jaar juni een beheer- plan voor de Broekpolder op te, stellen. De raad wilde de functie van de polder als sport- en recre atiegebied tot in lengte van jaren kunnen behouden 'zonder een langdurige financiële claim op de toekomst te leggen'. Door het gebied voor een klein deel in te richten als produktie- bos denkt de zevenkoppige werkgroep het financiële pro bleem te ondervangen. Het na tuurgebied zal de stad aantrek kelijker maken om in te wonen en werken. De houtproduktie kan in het jaar 2010 zo'n 160.000 gulden opleveren. Op dat mo ment zouden de kosten tegen de baten opwegen. Het betekent wel dat de goege meente tot dat tijdstip elk jaar een miljoen gulden moet ophoes ten aan kapitaalslasten en on derhoudskosten. „De offers die moeten worden gebracht in de komende jaren", aldus Blom c.s. „zullen na 2010 ruimschoots op- Schiedam De ziekenhuizen in de regio hebben het dit weekein de druk gehad met de behande ling van Schiedammers, die bij verscheidene ongelukken ver wondingen hebben opgelopen. Een werknemer van scheeps werf HCG raakte vrijdag ge wond tijdens werkzaamheden met een cirkelzaag. Zijn hand schoen raakte tussen het draai ende blad verstrikt, waarop zijn band ook door de scherpe tan den werd geraakt De man is aan zijn verwondingen behandeld in het Schieland ziekenhuis. Een zeventienjarige Rotterdam se werd zaterdagmiddag met on bekende verwondingen naar het Dijkzigtzi ekenhuis gebracht na dat zij op manege 't Einde aan de Kethelse Groene weg van haar paard was gevallen. Tijdens een ritje in de zogenaamde buiten- bak schrok het paard van een soortgenoot, waarop het steiger de. Het meisje vloog uit het zadel, waarna het paard bovenop haar viel. Tijdens het zeulen met een bood schappentas brak een 74-jarige Schiedamse zaterdagmiddag haar heup. De vrouw, die op de Mgr. Nolenslaan liep, is overge bracht naar het Schieland zie kenhuis. Ook bij een 80-jarige fietser leid de een valpartij tot een onge wenst verblijf in het ziekenhuis. De man viel zaterdagmiddag van zijn fiets toen hij op de krui sing van de Burgemeester van Haarenlaan en de Piersonstraat geen voorrang verleende en werd aangereden door een auto mobilist. De Van Haarenlaan vormde zondagavond andermaal het to neel van een ongeluk. Nadat twee bromfietsers op de kruising met de Parkweg tegen elkaar waren gebotst, werd een twintig jarige Schiedammer met onmbe- kende verwondingen naar het Dijkzigtziekenhuis overge bracht wegen tegen het dan verkregen recreatie - genot". Opties De werkgroep had nog twee an dere opties voor de financiële pe rikelen uitgewerkt. De één pakt aanzienlijk duurder uit; de ander zou een ton goedkoper uitvallen, maar dan dient nog veertig jaar lang voor het natuurschoon te worden betaald. Het neerzetten van huizen, dat sinds de jaren vijftig als een zwaard van Damocles boven, de Broekpolder heeft gehangen, wordt in de komende decennia niet volledig onmogelijk ge maakt. Om die reden zullen de len van het bos verder worden ingeplant met pioniershoutsoor ten. Het aantal recreatieve vereni gingen wordt nog dit jaar uitge breid. Aan de Vlaardingse Vaart zal onderdak worden geboden aan meer watersport-voorzie ningen. Kanovereniging Natsec, dat haar onderkomen aan de Trekkade voor het eind van het jaar moet hebben verlaten, krijgt er een nieuwe accommodatie. Datzelfde geldt voor de plezier vaartuigenvereniging De Kulk. Door de woningbouwplannen in het Buizengat komen zij binnen afzienbare tijd op straat te staan. Beide verenigingen krijgen een plekje nabij jachthaven Gallen- burgh. Alleen voorde Radio Mo- delvliegveremgïng Vlaardingen is geen plaats meer in de Broek polder. Er zal worden nagegaan of deze dub nabij Abtswoude een terreintje kan krijgen. Keijzer doet er van alles aan om de overlast in de Maassluisse ha ven aan banden te leggen. 'Het zijn de bezoekers die geen benul van geluidsoverlast hebben', zegt de directie. rende maatregelen. Doordat we grotere buffervoorraden kun nen aanleggen, zijn we meestal om vier uur klaar. Verder heb ben we d it jaar pas twee keer op gewerkt". door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Hoe gevoelig de verhoudingen in de Maassluisse havenkom liggen, bleek enkele weken op de Burgemeester de Jonghkade. Een groepje bewo ners brak de straat open toen zij de geluidsoverlast van de over slagbedrijven beu waren. Toch moet er best een vergelijk tus sen de omwonenden en de ha venbedrijven te vinden zijn, meent de directie van zand- en grint hand el Westland Beton- /Keijzer. Keijzer was niet direct betrok ken bij het laatste conflict, maar de naam van het overslagbedrijf wordt regelmatig genoemd als de geluidsoverlast in de haven van Maassluis ter sprake komt. Zo ageerden bewoners van de Burgemeester de Jonghkade twee jaar geleden met succes te gen de komst van een oversla ginrichting voor zand en grint. Deze juridische procedure loopt nog steeds, terwijl het havenbe drijf ondertussen ook kennis heeft mogen maken met de mondigheid van bewoners aan de andere kant van het haven gebied. Omwonenden van de hoofdvestiging aan de Hel dringstraat eisten onlangs in een juridische procedure aan vullende gelui dswerende maat regelen tegen het bedrijf. .Bewoners hebben uiteraard het volste recht voor hun belan gen op te komen", reageert di recteur N.J. Keijzer. „De opstel ling is zeker niet onredelijk. Ze zeggen namelijk niet dat ons be drijf wegmoet. De hoofdzaak is dat zij de overlast beperkt wil len zien". Rommelen Het toenemende conflict tussen de woon - en werkfuncties en de baggerproblematiek vormden verleden jaar voor de Kamer van Koophandel aanleiding om een alternatief plan te ontwik kelen. De kamer wikte de voor- en nadelen van het uitbaggeren van de huidige haven af tegen de aanleg van een nieuwe na ven langs de Waterweg. Hoewel Keijzer op dit moment het duidelijkst met de mondige burgers wordt geconfronteerd, is het geen voorstander van dit alternatief. Wat de directie be treft, meren de boten ook in de toekomst na het afleggen van een ingewikkeld parcours aan het Noordgeeraf. „Zo'n haventje aan de Water weg blijft rommelen in de mar ge", stelt N.J. Keizer, diesamen met zijn broer het bednjf runt. „Ook in de omgeving van de In dustrieweg bevinden zich hui zen, waardoor de overlastpro blematiek nog niet tot het verle den behoort. Bovendien bestaat er langs de haven geen goede infra-structuur". Keijzer wil de oude vertrouwde stek in het hartje van Maassluis alleen vaarwel zeggen voor een nieuwe haven tussen Maassluis en Hoek van Holland. ,,In vroe gere plannen heette die de Rijn- poonhaven", verklaan A.C. Keijzer. „Als deze er inderdaad komt, dan gaan we er met graagte heen. Voor ons zou die lokatie een prima alternatief vormen. Dat geldt zeker als rijksweg A-20 naar Hoek van Holland wordt doorgetrokken". Zolang de contouren voor deze nieuwe, door Rotterdam te ex ploiteren, haven zich echter niet aftekenen, blijft het vizier van Keijzer zich op Maassluis richten. „Naar onze mening is het conflict tussen wonen en werken nogal overtrokken", stelt N.J. Keijzer. Het belang rijkste verschil zit volgens Keij zer in de mondigheid van de burgers „Wat vroeger kon, kan nu natuurlijk allang niet meer. Door de verscherpte eisen zijn we enorm beperkt in onze mo gelijkheden. Wij 2ouden graag onze activiteiten willen uitbrei den, maar aan het Noordgeer is dat absoluut onmogelijk". Grootste probleem vormt de ge luidsbelasting. De hinderwet stelt dat het gemiddelde ge luidsvolume de 55 decibel niet te boven mag gaan. Net als veel andere bedrijven voldoet Keij zer niet aan de norm. .Het opvallende is juist", rea- feert A.C. Keijzer, „dat we door et bouwen van een grotere op slagplaats minder overwerk hebben. Verder hebben we veel geld geïnvesteerd in geluïdswe- zaterdag Vruchten Een wandelingetje over het be drijf leert, dat de geluidsweren- de maatregelen inderdaad hun vruchten nebben afgeworpen. Een vrachtauto laadt zijn beton pas als de deuren van de over slagruimte zijn gesloten. Geheel geruisloos verloopt het werk niet, maar zonder extra stem verheffing is een gesprek op minder dan-tien meter afstand mogelijk. Op hetzelfde moment blijkt echter, dat de gepleegde inves teringen niet zaligmakend zijn. Met een draaiende schroef fru streert een vrachtboot de duur betaalde rust. „De bezoekers vormen inderdaad een pro bleem", geeft A.C. Keijzer, na dat hij de schipper tot de orde heeft geroepen, toe. „Zij hebben vaak geen benul van geluidsoverlast Toch heb ben deze problemen ook met de gesteldheid van de haven te ma ken. Door het dichtslibben moeten de boten veel toeren maken. Uitbaggeren zou voor ons en de bewoners een verlos sing betekenen". werking Rijnmond de dader kunnen zijn. De VTM baseert haar theorie op wetenschappe lijk onderzoek. Vier weten schappers stelden in het British Journal Of Industrial Medicine vast dat in de buurt van Schotse vuilverbrandingsinstallaties be halve mensen ook koeien meer tweelingen baarden dan statis tisch gebruikelijk. Vlaardingen scoorde in 1988 met veertig als tweeling geboren kinderen een percentage van 4,7. Landelijk ligt ditgemiddelde op 2,53 procent Ook in Schie dam werden in dat jaar bijna twee keer zoveel meerlingen ge boren als gebruikelijk is. Percentages Exacte percentages heeft de ge meente niet verstrekt, maar uit de cijfers valt de stijging duide lijk op te maken. Onder de 835 geboren babies zouden zich vol gens de landelijke norm twaalf meerlingen moeten bevinden. \In Schiedam werden in 1988 evenwel 21 meerlingen geboren. In tegenstelling tot de gemeente Vlaardingen dringt Schiedam niet aan opeen nader onderzoek. In 1987 en in 1989 bleeft het aan tal meerlingen met respectieve lijk elf en negen wel ruim bin nen de gestelde norm, voert de gemeente aan. In Vlaardingen was het aantal meerlingen in deze jaren eveneens onverklaar baar hoog, al was de stijging min der opvallend dan in 1988. Een verband tussen het grote aantal Schiedamse meerlingen in 1988 en de AVR weigert de ge meente Schiedam vooralsnog te trekken. „De afwijking die er is zou door tal van factoren veroor zaakt zijn.". Hoewel het cijfer in 1988 opval lende parallellen vertoont met de gegevens in buurgemeente Vlaardingen hecht de gemeente weinig geloof aan de Schotse theorie. Burgerzaken denkt in eerste instantie aan toeval. „Met een paar meerlingen meer of minder lijkt de afwijking met een heel groot", stélt een ge meentewoordvoerder, die zelfs n iet uitsluit dat de piek te maken heeft met de ontwikkeling van de medische stand. „Door het toenemende aantal hormonale behandelingen steeg het landelijk gemiddelde voor meerlingen-geboorten de afge lopen vijftien jaar van 10 naar 13 per duizend", stelt hij. Op de vraag waarom deze vruchtbaar heidsbehandelingen in 1987 en in 1989 in Schiedam en Vlaar dingen meer succes ressorteer den dan in 1988 moet de gemeen te echter ook het antwoord schuldig blijven. Schiedam Een agent heeft vrijdag verwondingen opge lopen bij een poging een be woonster van de Aleidastraat in Schiedamte arresteren. De diender liep bijtwonden op, terwijl zijn collega her stellende is van enkele krab- wonden. De politie kwam verbaal ha len omdat de hond van de Schiedamse zich eveneens had schuldig gemaakt aan bijtpraktijken. De zwarte bastaard hapte vrijdagoch tend een 66-jarige Schiedam mer in zijn rechter kuit. De man werd voor zijn ver wondingen behandeld bij de EHBO. De schermutseling ontstond toen de vrouw zich hevig ver zette tegen haar arrestatie. De agenten wilden haar mee nemen, omdat zij elke mede werking aan het onderzoek werking weigerde. Op het ho Op het hoofdbureau is de ba zin verbaliseerd voor een overtreding van het zoge naamde aanlijngebod. Na en kele uren is zij heengezonden. Waterweg De werkloosheid in Vlaardingen is in 1989 bedui dend sneller gedaald dan in de andere Waterweg-steden. Dat blijkt uit het jaarverslag van. het regionale arbeidsbureau. Waar Schiedam, Maassluis en Maasland genoegen moeten ne men met een daling van zo'n tien procent, daar schiet de curve voor Vlaardingen omlaag met bijna negentien procent Inclu sief de andere twee gemeenten van het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord Hoek van Holland dat de lijn van Vlaar- Ro: mensen min der te boek als werkloos. Gemiddeld komt dat uit op een verlaging van het aantal werk zoekenden met vijftien procent van 9095 naar 7726 personen. Het mannelijk deel van de be volking profiteerde daar het meest van. Ruim duizend gingen er extra aan de slag. Het aantal vrouwen dat een baan vond bleef op een derde van dit aantal steken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1