an der Kooij (88) schrijft geschiedenis Volkstuinders: Ook veengrond moet mee Bezwaren tegen hotel van de hand gewezen Visserij museum beperkt opening VERBOUWINGS 1395.- waaigat aanbieding a VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nieuw boek belicht Maasland anno 1840 m Bewoners op vakantie, huis geplunderd In politiecel ontnuchterd Campanile wil deuren in voorjaar 1991 openen ADVERTENTlE-KRUISWOORDSPEL 'PvdA is irritant' SPALAND NADERT 'KERKDORP MET RASSE SCHREDEN yiH Zwitsers geramd ez3( ?c CI3C DCZ3G C~3 C CULf Deense fauteuil op draaivoet leren bekleding nu leverbaar: - houtwerk zwart/leer zwart - houtwerk blauwbeuken/leer diverse kleuren dit is een speciale aanbieding haast u.... want op op Waai even aan. do BBS seeaa n nmnnacnn Architecten werken aan Groenoord II bondsspaarbank; □wmira Regional redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardirwan Pmth..* Anna VTT-. ge Telefoon:010-4343229,4352066,4350557-sportredactie:4345209.Telefax:010-4349754. DONDERDAG 19 RJU 1990 PAGINA 13, Maasland Wet moest er eer, i Maasland Het moest er een keer van komen- De Maaslandse geschiedenis rond 1840 was nog vrijwel onbeschreven. Teun van der Kooij heeft die leemte nu ge vuld met zijn boekje 'Maasland anno 1840, ons goede, oude dorp'. De inmiddels 88-jarige Teun van der Kooij mag dan al jaren niet meer in Maasland won en, hij is er wel geboren en getogen. Ook vanuit het Haagse, waar hij al ja renlang woonachtig is aan de statige Laan van Meerdervoort, volgt de telg van Maaslands meest uitgebreide geslacht het dorpse wel en wee als geen an der. Met als specialiteit telken male weer een interessante duik in de geschiedenis. De periode van 1851 tot 1897 had hij in 'Dorp in rust en onrust', handelend over de Doleantie (de afsplitsing van de gereformeer den van de Nederlands-Her vormde kerk) al uitgebreid be schreven. Dit boek kwam tien jaar geleden op de markt en het werd door Van der Kooij opge dragen aan zijn ouders. Teun. van der Kooij werd gebo ren in een boerderij in de Zuid- buurt. Die hoeve is er nog steeds, zij het dat het grondgebied tn de jaren zestig door Maassluis werd geannexeerd. Hij leerde er In zijn jeugd melken, hooien en kaas maken, maar koos niet voor het boerenleven. Van der Kooij werd accountant. Valbrug Teun van der Kooij mede-op richter en erevoorzitter van de Stichting Familie Van der Kooy beleeft zijn meeste plezier en genoegen aan Maaslands ge schiedschrijving. Behalve 'Dorp in rust en onrust', schreef hij vier jaar geleden een boek over de fa milie van zijn vrouw, 'De familie Bruning aan de Valbrug, Maas land, 1845-1959'. Over Maasland in 1840 heeft Teun van der Kooij gemeend te kunnen schrijven, omdat hij in zijn jonge jaren van zijn ouders, ooms en tantes schippers en molenaarsveel over het vroe gere leven hoorde en zich er ook nog genoeg van herinnert „Mijn voorouders hebben twaalf gene ratieslang, van rond 1500 af, van hun boerderijen en vanuit hun weiland de torens van Delft kunnen zien". Toen hij over het midden van de negentiende eeuw zou gaan schrijven, wist de auteur nog niet veel van die tijd. Maar dat veranderde snel. Van der Kooij: „Er was genoeg aan de hand. Ru zies in de gemeenteraad, tien jaar lang een oude schoolmeester die het niet meer wist, een domi nee waar niets van uitging en bij de boeren in één jaar 1500 koeien dood door longziekte". Het leven op de 105 boerderijen was toen heel anders. Hij heeft zich afgevraagd waarover de mensen toen praatten, hoe ze aan de kost kwamen en of ze het met elkaar konden vinden. En daar bleek een heel aardig en foed lopend verhaal van te ma- en. Dialect Uit het'56 pagina's tellende en van 26 foto's voorziene boek werkje, blijkt dat Maasland in 1840 liefst 4127 ha groot was. Anno 1990 zijn dat er nog maar 2440, dus is er de afgelopen 150 jaar nogal aan het grondgebied geknabbeld. De nog altijd langs de Gaag lopende 's-Herenstraat blijkt ook niet de straat van dé Heer, zoals Vaak wordt gedacht Het was de straat van de am bachtsheer die vroeger in Maas land bepaalde rechten had. Het is maar een fragment uit het zeer lezenswaardige boekwerk je, dat vrij compleet het dorpse gebeuren van zo'n vier vijf ge neraties terug beschouwt „De tijd rondom 1840 bleek veel boei ender dan ik had gedacht", aldus Teun van der Kooij, die ook een hoofdstuk 'Maaslandse praat' aan het in die tijd heersende Maaslandse dialect heeft gewijd. Zijn liefde voor het dorp wordt in deze uitgave nog eens ondub belzinnig onderstreept. Teun van der Kooij Vlaardingen Het bestuur van de volkstuindersvereniging Dokter Moerman heeft de ge meente gevraagd of de vrucht bare veengrond van het terrein aan de Westlandseweg kan wor den overgebracht naar voorma lige voetbalvelden in park 't Nieuwelanten aan de Van Vian- destraat. Vlaardingen heeft de volkstuin ders, die het Moermanterrein begin 1991 moeten verlaten voor de bouw van kantoren en wo ningen, de voetbalvelden als al ternatieve locatie aan de hand gedaan. Maar de tuinders heb ben er weinig vertrouwen in dat de grond daar geschikt is voor het kweken van groenten. Zij vrezen bij het omspitten van hun nieuwe tuintjes voornamelijk op zand te zullen stuiten. Van de grond op het Moerman- terrein, waar sommigen al tien tallen jaren een lapje grond heb ben, weten de tuinders in ieder geval dat die vruchtbaar en maar ook schoon is. Wijlen dok ter Moerman stond het gebruik van bestrijdingsmiddelen op zijn terrein immers niet toe. Woordvoerder Bert Hendrikse van de gemeentelijke afdeling sport en recreatie acht het on waarschijnlijk dat de volkstuin ders hun zin krijgen. Het ver plaatsen van de grond van de Westlandseweg naar de voorma lige voetbalvelden zou een enorm kostbare operatie zijn. „Bovendien", zegt Hendrikse, „is uit bodemonderzoek op het veld van de Hollandiaan en aan de Van Viandestraat gebleken dat de grond geschikt is om op te tuinieren. De bodemstructuur daar verschilt niet wezenlijk van die aan de Westlandseweg. Het lijkt mij dus niet zinvol om die grond te verplaatsen". Ondanks die twijfels is toege zegd de mogelijkheid van grond verplaatsing te onderzoeken. B en W hebben de gemeenteraad moeten beloven dat zij al het mo gelijke zullen doen om de tuin ders een gelijkwaardige vervan ging voor hun volkstuintjes te geven. Op maandag 27 augustus is ervoor de tweede keer overleg tussen het bestuur van de volk stuindersvereniging en CDA- wethouder Agnes van Ardenne (sporten recreatie). Vlaardingen Vakantievier- ders worden voor het vertrek meestal overstelpt met goede ad viezen. De Vlaardingse politie heeft aan deze waslijst nog één Volgens de politie is het niet ver standig, ladders en tuinstoelen in de directe omgeving van de wo ning achter te laten. Voor inbre kers vormen deze gebruiks- werktuigen doorgaans prima klimwerktujgen. Dat bleek deze week in een wo ning aan de Cipresedreef. Nadat de bewoners met vakantie wa ren vertrokken, betraden inbre kers de tuin. Op de benedenver dieping mislukte de poging de woning te betreden. Nadat de inbrekers de ladder hadden ontdekt, forceerden zij op de bovenverdieping een bo venraam. De gehele woning werd door de onbekenden door zocht. De buit zal pas na terug keer van de familie bekend wor den, Schiedam Een 42-jarige Vlaardmger heeft gisteren een deel van de nacht in een cel van de Sehiedamse politie door moe ten brengen. De man beschadig de, toen hij enigszins beschon ken wegreed, twee op de Singel geparkeerde auto's. Een bewoner zag de aanrijding vanuit zijn raam en belde de po litie. Agenten hielden de auto mobilist even later aan. Uit de blaastest bleek dat de Vlaardin- ger teveel had gedronken. De man werd een paar uur vastge houden op het bureau en vervol gens met een rijverbod weer op straat gezet. Ondanks bezwaren van omwonenden, die vinden dat het campanüehote! te dicht op hun neus komt, kan de bouw van het complex op de hoek van de Heusdenslaan en de Kethelweg beginnen. VlaardingenDe bouw van het Campanilehotel aan de Kethel weg kan op korte termijn begin nen. Nadat twee omwonenden dinsdag hun bezwaren tegen de bouw hadden toegelicht, be slechtte de waarnemend voorzit ter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State het ge schil gisteren al in het voordeel van ae gemeente Vlaardingen en de Campanile-groep. De twee bewoners van de Burge meester van Walsumlaan eisten een schorsing van de verleende bouwvergunning. Zij voeren aan, dat de hotelbouw in strijd is met het bestemmingsplan, vol gens hun advocaat, mr. Geel hoed, zijn er geen dringende re denen om met de bouw vooruit te lopen op de aangekondigde wijziging van het bestemmings plan. De Raad van State heeft echter jeen moeite met de gemeentelij- te voortvarendheid. In het gel dende bestemmingsplan kreeg het terreintje een woonfunctie toebedeeld. Door de strengere geluidseisen is deze bestemming volgens de gemeente echter ach terhaald. De hoeklokatie be vindt 2ich op korte afstand van het talud van rijksweg 19. De bouw van het hotel begint waarschijnlijk direct na de bouwvak vakantie. Vooruitlo pend op het slaan van de eerste paal is het terrein reeds bouwrijp gemaakt. Het hotel, dat verdeeld over drie verdiepingen in totaal drieënvijftig kamers zal tellen, wordt in het voorjaar van 1991 opgeleverd. Naast het hotel moe ten zestig parkeerplaatsen ko men. De bezwaarmakers, H. Hooger- werf en G.A.J, Andriessen, vre zen, dat zij in de toekomst grote overlast van het hotel zullen on dervinden. Het gastenverblijf verrijst op minder dan vijfen twintig meter afstand van de woningen. Volgens Gemeentewerken is deze vrees ongegrond. Uit een lokatie-onderzoek heeft de ge meente de verwachting overge houden dat het hotel geen noe menswaardige overlast zal ver oorzaken. „Campanile 2al nau welijks verkeer en lawaai aan trekken", verwacht een ge meentelijk woordvoerder. Als gevolg van het gerechtelijke fiat zullen na de bouwvakantie twee nieuwe hotels in aanbouw zijn in Vlaardingen. Tot leedwe zen van het gevestigde Delta-ho tel aan de Maasboulevard werkt ook de Ibis-groep aan uitbrei ding van de Vlaardingse hotel capaciteit. Het Ibis hotel verrijst bij de oprit Vlaardlngen-West van rijksweg 20. Met het Delta-hotel is ook de directie van het Sehiedamse No- votel niet gelukkig met de ont wikkelingen op het hotelfront in de buurgemeente. Het Novotel bevindt zich in de toekomst op steenworp afstand van de nieu we concurrent Campanile in Vlaardingen. l.v.m. de zomervakantie verschijnt uw Adverten- tie-Kruiswoordspel niet in de maanden juli en augustus. De eerstvolgende puzzelpagina-zal op donder dag 27 september a.s. weer in uw krant worden .opgenomen. De prijswinnaars zijn: ie prijs ƒ150,=Mevr. I. aan de Wiel, Cartesiusstraat 13a, 3112 XJ Schiedam. 2e prijs ƒ100,M. Eikenbroek, Westvest 143, 3111 BT Schiedam. 3e prijs ƒ50,Mevr. Teeuw, Heijermansplein 140, 3123 LG Schiedam. Schiedam Als het aan de nieuwe voorzitter van het CDA, oud-raadslid Riet Lambalgen, ligt moeten de christen-democraten twee dingen doen. Aan de ene kant dient de jongeren-afde ling te worden versterkt, aan de andere kant moeten er 'zeker' geen bouwstenen worden geleverd om de coa litie van PvdA, D66 en Groen Links te ondersteu nen. Wat het nieuwe college van B en W betreft, vindt Lam balgen dat Schiedam na 1 mei de klok heeft terugge draaid. Een uiterst links col lege zou in deze tijd van om wentelingen in het Oostblok niet meer kunnen. En dat de PvdA na vier verloren raadszetels doodleuk op nieuw drie wethouder le vert, noemt de CDA-voor- zitter 'op zijn minst domi nant, zo niet irritant'. De belangstelling voor het CDA die onder de jeugd schijnt te leven, vindt Lam balgen positief. Uit een donr het CDJA gehouden enquê te op scholen komt de partij voor de dag met de hoogste score van alle politieke par tijen. Lambalgen: „Deze gunstige cijfers moeten we proberen om te zetten in meer gemoti veerde CD J A-leden. Daar is de tijd nu rijp voor". Wie de ene dag nog dacht er een wandelinge tje te kunnen maken of er de hond uit te laten, komt een dag later bedrogen uit. Zo snel vordert de ,bouw van de nieuwbouw wijk Spaland. Met rasse schreden nadert de wo ningbouw het Kerkdorp dat decennia lang onge- stoord en in landelijke rust 5 Kethels buitenbeentje vormde. Maar de woonge- meenschap rond de Jaco- J. buskerk staat niet lang meer op zichzelf. Met een volgend bouwproject zal de kloof zijn overbrugd en f staat Spaland bijna letter- lijk voorde deur... •- - 5F4-.e Vlaardingen In het Visserij museum worden de eerste effec ten van het bewind van Frits Loomeïjer zichtbaar. De inte rim-directeur, die sinds 1 maart van dit jaar de stoel van de zieke Joop van Dorp bezet, heeft de openingstijden van het Visserij museum beperkt. Vanaf 1 au gustus is het nationaal museum op maandag gesloten. De sluiting sluit volgens Loom- eijer aan op de nationale en in ternationale museumpraktïjk. In de afgelopen jaren vormde bet Vlaardingse culturele cen trum een uitzondering op de re gel dat musea hun deuren op maandag gesloten houden. Volgens ae directie bleef het Vlaardingen Twee Zwitsers zijn gisterochtend gewond geraakt bij een ongelukop de A-20. De vakantievierende motorrijder met zijn duo-passagier werd van achteren geramd dooreen personenauto. De twintigjarige motorrijder is met een zware hersenschudding en een gebroken schouder in het Holy-ziekenhuis opgenomen. Ook de passagier raakte gewond, maar deze vijftienjarige Zwitser hoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen- De 19-jarige automobilist kwam met de schrik vrij. aantal bezoekers op maandag achter bij de verwachtingen. De ruime openingstijden hadden bovendien het nadeel, dat er werk bleef liggen. De medewer kers van het Visserijmuseum willen in het vervolg de maan dag benutten voor het uitvoeren van noodzakelijke onderhouds- klussen. De maatregel past in de lijn van Loomeïjer om de personeelsom vang te beperken. De interim- directeur ontwikkelt op dit mo ment een plan het personeels budget met 100.000 gulden te verlagen. De vrijgekomen mid delen zouden ten goede moeten komen aan het programma-bud get. Op de overige werkdagen blijft het museum van tien tot vijf uur geopend. Ook op zondag zijn ma ritieme belangstellenden tussen twee en vier uur weer als van ouds welkom aan de Westha ven kade. In het museum zijn nu de zomer- exposities 'Katwijk, getekend en geschilderd' en 'W.J. van Dijk, tekeningen en grafiek van zee-, kust- en binnenvisserij' te zien. Deze laatste tentoonstelling gaat aan eind augustus weg. Vanaf 2 september werkt het personeel aan de voorbereidin gen voor de grote stoomlogger- manifestatïe 'Stoom Op Haring'. Na de opening op 5 oktober blijft deze tentoonstelling tot het ein de van het jaar te bezichtigen. Schiedam Nu Schiedam uit het zwembad-probleem is, heeft het architectenbu reau Koppert Koenis de opdracht gekregen het defi nitieve ontwerp voor 'Groe noord II' te maken. Voor de voorbereidende werkzaam heden heeft de gemeente 170.000 gulden uitgetrok ken. Dat is overigens maar een fractie van het totale bedrag dat het nieuwe zwembad nabij het Beatrixpark en de afslag Schiedam-Noord van rijksweg 20 gaat kosten. De architecten moeten bij dat plan rekening houden met de investeringskosten, die onder geen beding de 10,1 miljoen gulden magen over schrijden. De Dienst Sport en Recrea tie (DSR) zal zo spoedig mo gelijk duidelijk maken hoe het bad zal worden gerund, zodat de nieuwe beheerder zijn kennis nog kan inbren gen in de uiteindelijke bouwplannen. Verder dienen Koppert en Koenen een buitenbad het huidige Groenoord is een openluehtbad buiten de plannen te houden. Wel moet er ruimte komen voor honderdzestig parkeerplaat- markt 57 vlaardingen 010-4343685 Ter voldoening aan de haar in artikel 11, lid 1, van de Wet Toezicht Kredietwezen opge legde verplichting, maakt de Stichting Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen bekend dat op 17 juli 1990 ten kantore van het handels register bij Kamer van Koophandel te Rotterdam de jaarrekening over 1989 is Schiedam Vlaardingen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1