Opknapbeurt voor grafmonumenten M Maassluis gokt op primeur referendum I Van Kalken Congresfunctie voor Korenbeurs Drempel tegen overstroming Vlaardingen neemt onkruid voor lief Dronken rijder insloot Jeugdbrandweer en Van Lier naar Neureut VIAARDINGS DASB1AD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEB COÜRANT Vlaardingen haalt eerste voordeeltje 'Rotterdampas': al 250 verkocht Brillendief - Zwijgzame verdachte Helfl katholieke begraafplaats verdwijnt IHTERIEG VRIJDAG 20 JULI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 400B. 3130 KA Vlaardlngen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557- sportredactie; 4345209. Telefax; 010-4349754. Vlaardingen SGP'er Martin den Hollander moet het maar voor lief nemen, dat her en der in Vlaardingen onkruid opschiet tussen straatstenen en trottoirte gels. Hij vindt al dat groen op straten en voetpaden onaan vaardbaar en gevaarlijk en zag graag dat het beter bestreden werti. Zonder chemische midde len is dat n iet mogelijk, antwoor den burgemeester en wethou ders op schriftelijke vragen van Den Hollander. Het onkruid op de straten, de trottoirs en in de goten in Vlaar dingen is de SGP'er een doom in het oog. Hij meent dat al dat groen een gevaar oplevert voor het verkeer. De nieuwe manie ren die de gemeentereiniging heeft bedacht om het onkruid te bestrijden zonder chemische middelen zijn volgens Den Hol lander geen succes. Dat moet be ter kunnen, vindt hij. Vlaardingen De gemeen te Vlaardingen heeft voor het eerst tien miljoen gulden geleend op het 'commercial paperprogramma', dat in sa menwerking met de NV Bank voor Nederlandsehe Gemeenten is opgezet. En het eerste voordeeltje is met een binnen: de rente op de lening is een fractie lager dan op de kasgeldleningen, waarvoor de gemeente of ferte had gevraagd. Chef financiën Mïchiel So- mers is niet ontevreden. Het voordelig renteverschil van 0,07 procent levert de ge meente in een jaar tijd een voordeel van zevenduizend gulden op. En om dit soort kleine financiële meevallers was het wethouder John Ranshuijsen (financiën) te doen, toen hij namens de ge meente met de BNG in zee ging. „De gemeente moet op de geldmarkt meer keuze krijgen en net als bedrijven zo goedkoop mogelijk kun nen lenen", zei Ranshuijsen. Voorde BNG is het wachten nu op de eerste belegger, die voor minimaal een miljoen gulden deel wil nemen in de lening aan Vlaardingen. Ook Somers wacht in span ning af. Hoe groter de be langstelling van beleggers voor de schuldpapieren, hoe voordeliger de rente op een volgende lening en hoe gro ter het uiteindelijk voordeel voor de gemeente. Vlaardingen kan tot een to taalbedrag van vijftig mil joen gulden bij de BNG le nen op het commercial pa perprogramma. Vlaardingen Van de Vlaar- dingse uitvoering van de Rotter dampas zijn er, anderhalve maand nadat wethouder Aart Kool het eerste exemplaar uit reikte aan oud-theaterdirecteur Walther van Ginniken, al 250 verkocht. De pas, die korting geeft op tal van activiteiten, cur sussen en bezienswaardigheden, is in een oplage van 500 gedrukt. De pas is voor iedereen verkrijg baar. Hij kost 75 gulden, maar uitkeringsgerechtigden betalen twintig gulden en mensen die al twee jaar of langer van een mini muminkomen moeten leven een tientje. Volgens wethouder Kool is de uitgave van de Rotterdam pas een wezenlijk onderdeel van het minimabeleid van de ge meente. - Maassluis Een inbreker heeft afgelopen nacht uit een winkel in winkelcentrum Koningshoek in Maassluis vijftig zonnebrillen van dure merken gestolen. De inbreker koes 20rgvuldig alleen die zonnebrillen uit die meer dan honderd gulden kosten. Hij verbrak de voordeur om binnen te komen. VlaardingenEen dronken au tomobilist, een 30-jarïge Vlaar- dinger, is de afgelopen nacht met zijn auto in een sloot onderaan de Maassluissedijk terecht geko men. De man verloor in een bocht de macht over het stuur en raakte van de weg. Bij controle bleek dat hij teveel alcohol had gedronken. Op de Westlandseweg werden gisteravond bij een alcholcontro- le honderdveertig automobilis ten aangehouden. Drie van hen hadden, zo bleek uit de ademtest, teveel gedronken. Tegen één van de drie werd proces-verbaal opgemaakt. De andere twee be taalden een boete van 250 gul den. Burgemeester en wethouders moeten Den Hollander echter teleurstellen. Zo gemakkelijk als het is onkruid te bestrijden met chemische middelen, zo moeilijk is het om dat mechanisch te doen. De borstel- en veegmachi- nes maken straten en trottoirs slechts tijdelijk schoon. Bij groei zaam weer is het groen al binnen drie weken terug. Ook bij het maaien of wegbranden blijven de wortels van de planten zitten en komen ze snel weer boven. Het is Den Hollander opgevallen dat straten in andere steden vaak aanzienlijk schoner zijn. „Dan moet het toch mogelijk zijn ook Vlaardingen schoner en aantrekkelijker te maken", ver onderstelt hij in zijn vragen aan BenW. Dat is een illusie, zo blijkt uit het antwoord. Omdat het ophalen van huisvuil voor rang krijgt, is er lang niet altijd voldoende personeel om de veegdienst „in volle omvang te kunnen laten functioneren". De gemeente hoopt dat de bevol king, Martin den Hollander in cluis, zich hoe langer hoe minder gaat ergeren aan onkruid. B en W: „Wij pleiten voor een herbezinning over de grens tus sen kruid en onkruid. Hierdoor zou de beleving van onkruid als 'ongewenst en vuil' wellicht kunnen verschuiven naar 'groen en schoon'. Vlaardingen De Vlaar- dingse politie heeft gisteren een uiterst zwijgzame ver dachte voorgeleid bij de offi cier van justitie in Rotter dam. De man, die ervan wordt verdacht op 6 juni op klaar lichte dag inbraken te heb ben gepleegd in de Rijke straat, aan de Delftseveer- weg en de Maassluissedijk, weigert zijn personalia be kend te maken. Wat de politie wel weet, is dat de verdachte een buiten landse nationaliteit heeft. Dat kwam al vast te staan toen de Maassluisse politie hem een tijdje terug aan hield en in bewaring stelde, omdat hij geen vaste woon- of verblijfplaats heeft en niet in het bezit is van iden titeitspapieren. De Vlaardingse politie haal de de man in Maassluis op, omdat hij wordt verdacht van de diefstal van sieraden, geld, kleding en geluidsap paratuur. Politie en justitie zijn er tot nu toe niet in geslaags 's mans zwijgzaamheid te doorbreken. Van de buit is nog geen spoor gevonden. Schiedam De historische ka tholieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk wordt binnen kort opgeknapt. Naast de monu mentale gebouwen neemt de dienst Gemeentewerken ook de dertig oude grafmonumenten onder handen. De ingreep op de Schiedamse be graafplaats gaat gepaard meteen flinke beperking van het opper vlak. In de toekomst 5s de be graafplaats nog maar half zo groot. Het achterste deel van het terrein vervalt, omdat de gra frechten in dit gedeelte zijn ver lopen. Met het ruimen van de graven heeft de gemeente een flinke besparing op de onder- houdslasten bereikt- Op een enkele uitzondering na zijn de graven op het meest noor delijke deel al geruimd. Zij ma ken plaats voor bosbeplanting die minder onderhoudsgevoelig is. Ook de wandelpaden ver dwijnen op dit nieuwste gedeelte van de begraafplaats. Hoewel het terrein niet langer tot de begraafplaats kan worden gerekend, wordt het stuk grond niet aan het openbaar groen toe gevoegd. „Het gebied ligt niet in een logische looproute", stelt een gemeentewoordvoerder. „De eontrole is bovendien beter gere geld als het terrein binnen de hekken van de begraafplaats blijft. De begraafplaats is voor Ie dereen toegankelijk, dus het pu bliek kan het groengebied ook in de toekomst bezoeken". Volgens de gemeente moet de in 1854 gebouwde kapel ook in de toekomst het middelpunt van het terrein blijven. De gebou wen, zonder uitzondering opge trokken in een neo-classieisti- sche stijl, komen voor op de mo numentenlijst. De noodzakelijke restauratie van de kapel wordt wegens geld gebrek nog wél enkele jaren uit gesteld. „Alleen de buitenkant wordt onderhanden genomen. Doordat er geen gebruiker meer is. staat de restauratie niet hoog op de prioriteitenlijst", stelt de woordvoerder „Maar binnen af zienbare tijd moet het gebouw toch worden aangepakt". Ook bij het conserveren van de graven heeft de gemeente te kampen met een tegenslag. Met een foto-inventarisatie van inte ressante graven probeerde Wim Hoogeweij de historische graf zerken op de monumentenlijst te krijgen. De poging van de voor malige chef van de plantsoenen dienst faalde, waardoor de ge meente het onderhoud geheel voor eigen rekening moet uit voeren. De huidige inspanningen en wensen van de gemeente vloei en voort uit de afspraak, die de gemeente in 1972 met de diako- nie heeft gemaakt. In dat jaar droeg de kerk de begraafplaats voor één gulden over. De ge meente kreeg de verplichting de kapel, de twee aula's en het ter rein minimaal dertig jaar te on derhouden. De overdracht viel samen met het beëindigen van de begraaf- functie op het kerkhof, dat in De begraafplaats krijgt een opknapbeurt 1850 uit een legaat van de rijke katholiek Arnoldus van den Berg werd gesticht. Overlede nen vinden tegenwoordig door gaans hun laatste rustplaats op de algemene begraafplaats. vervolg van voorpagina Maassluis De langslepende zwembadkwestie maakt grote kans het eerste onderwerp te zijn voor een raadplegend referen dum in Maassluis. Op het stad huis wordt momenteel gestu deerd op het plan om een derge lijke volksraadpleging medio maart van het volgende jaar te laten plaatsvinden. Indien het referendum doorgang vindt, be staat de kans dat Maassluis er als eerste stad in Nederland toe overgaat. Het voornemen het 'peilen van de mening van de burgerij' te koppelen aan de verkiezingen voor de provinciale staten, komt voort uit het oogpunt van kos tenbesparing. De kiezers hoeven door de Combinatie van twee verkiezingen slechts één keer te worden opgeroepen. De koppe ling verhoogt bovendien de kans op een hoge opkomst bij het refe rendum. De volksraadpleging krijgt geen bindend karakter. De uitslag dient uitsluitend als achter grondinformatie voor de raads leden Zij hoeven hun beslis singsbevoegdheid over lokale aangelegenheden niet op te ge ven. „De commissie-Biesheuvel heeft het rijk in 1985 voorgesteld om de uilslag van een lokaal refe rendum bindend te verklaren", zegt ambtenaar P. Koedood van juridische zaken. „Hiervoor zou echter een wijziging van de grondwet nodig zijn. Daarom krijgt het referendum in Maas sluis slechts een raadplegend ka rakter". Op verzoek van het college van B en W werkt Koedood aan een notitie over het referendum. De aanbevelingen worden kort na de vakantie bekeken door D66- wethouder Jan Storm en zijn collega-bestuurders. Voor D66 is het houden van referenda al ja ren een stokpaardje. Koedood maakt in zijn studie on der andere gebruik van de erva ringen die in Leiden, Amster dam en Wormer ziin opgedaan. Een lokaal referendum is in Ne derland nog nooit gehouden, maar de drie steden zijn wel ver der in de voorbereidingen. In Lelden werd de bevolking on langs opgeroepen om onderwer pen aan te leveren voor een lo kaal referendum. „Wethouder Storm vindt dit een aardig idee, maar of het zover i nog m Koedood. „Sommigen vindende 2wembaddiscussie een aardig onderwerp voor het referen dum". De vraagstelling tijdens het refe rendum vormt een belangrijk onderwerp van studie. Volgens Koedood moet voorkomen wor den dat de vragen een suggestief karakter krijgen. „De kiezer moet op basis van objectieve in formatie een eerlijke keus wor den voorgehouden". Naast Koedood gaat ook het bu reau Lagendijk de gemeente ad viseren tijdens de voorbereidin gen voor het referendum. Voor een eerste advies van het bureau heeft het college reeds 7500 gul den beschikbaar gesteld. Met het organiseren van het re ferendum is per keer naarsehat- ting 50.000 gulden gemoeid. De college-partijen denken aan een tweejaarlijkse frequentie voor de volksraadpleging. „Dat heeft als voordeel dat het referendum steeds tegelijk met andere ver kiezingen kan worden georgani seerd". Eén van Schiedams fraaiste bouwwerken, de Korenbeurs, moet als congresscentrum weereen functie krijgen. 'S pn w^lhondprs van Vlaarriincr#>n ke Jordaanoever wordt cc Schiedam De gemeente Schiedam wil De Korenbeurs gaan gebruiken als congresruim te en partycentrum. Het ge meentebestuur heeft zichzelf een vergunning gevraagd voor de exploitatie van het monu ment. De gemeente wil de vergunning slechts beperkt benutten. Hier door kunnen de tafeltennisvere nigingen De Korenbeurs en Noad gebruik blijven maken van het gebouw dat tot de be langrijkste monumenten van de stad wordt gerekend. De aanvraag volgt op de toene mende activiteiten die de ge meente de laatste jaren in De Korenbeurs heeft ontplooid. De trend werd tweeënhalf jaar gele den gezet met het verplaatsen van de gemeentelijke nieuw jaarsreceptie naar De Koren beurs. Die verhuizing bleek was een schot in de roos, want het tradi tioneel slecht bezochte feest ver anderde in de nieuwe omgeving plotsklaps in een bruisende bij eenkomst. Het idee om het ge bouw vaker voor niet-sportieve doeleinden te gebruiken was snel geboren, maar geformali seerd werd dit tot dusver niet. Rotary Naast de nieuwjaarsreceptie vormde de beurs de laatste jaren het toneel van het traditionele schippersbeurs aan het slot van de Brandersfeesten. Ook de Ro- taryclub gaf in december van het vorig jaar vorm aan de ver breding van de activiteiten. Tij dens de Kerstmarkt stond de ta- feltennisvioer een week lang vol kraampjes, terwijl tientallen ar tiesten het massaal opgekomen publiek vermaakten. De eigenaar wil de beurs in de toekomst ook vaker beschikbaar stellen voor verhuur. Tot dusver vindt deze commerciële verhuur slechts incidenteel plaats. De laatste jaren huurden alleen een tennisvereniging en een bier brouwerij de beurs. De eerste voor een jubileumfeest, terwijl enkele horeca-ondememers in de beurs een passende locatie vonden voor de presentatie van bockbier. „Als je een zaal wilt verhuren, moeten de vergunningen in orde zijn", meent ambtenaar Ray mond Vredebregt van economi sche zaken. „Op deze regel mag de gemeente geen uitzondering vormen. Vandaar deze aan vraag". Organisatoren die gebruik wil len maken van het gebouw die nen zich vroeg te melden. „Aan vragen worden welwillend be handeld, maar er moet een rege ling te treffen zijn met de vaste gebruikers. Wedstrijden kunnen eventueel worden verschoven. maar de tafeltennïsbond moet ruim' van tevoren op de hoogte zijn". Met het voortzetten van de ge meentelijke exploitatie lijken de plannen van horeca-onderne- mer Willibrord Hosman defini tief van de baan. Hosman, eige naar van een wijngroothandel en het befaamde restaurant aan de Lange Haven, toonde zich verleden jaar zeer geïnteres seerd in de exploitatie van de beurs. Hosman voerde enkele gesprek ken met Raymond Vredebregt, maar tot een overeenkomst kwam het niet. „De gemeente wilde verschillende horeca-on- dernemers bij het initiatief be trekken. Ik zag dat niet zo voor me. Ik heb best belangstelling, maar dan wil ik het wel alleen doen". Ondanks het spaaklopen van de gesprekken loopt Hosman in principe nog steeds warm voor het idee „De Korenbeurs staat dagelijks werkloos voor mijn neus", zegt Hosman, die zijn res taurant pal tegenover het histo rische gebouw heeft, „Hoewel ik stik van het werk zou ik best interesse hebben om het gebouw te exploiteren, maar dan moet er natuurlijk een goede oplossing voor de tafeltennissers worden gevonden. Die mensen wil ik absoluut met voor het hoofd stoten". Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen komen niet terug op hun weige ring een brief van de Nederlands Palestijnse Kring aan het minis terie van binnenlandse zaken te steunen. Raadslid Arnold van Kalken (Groen Links) had het stadsbestuurgevraagd dat stand punt te hentien. Begin juni stuurde do Neder lands Palestijnse Kring een brief aan de minister, waarin hij werd gevraagd in Eó-verband te be vorderen dat er een VN-vredes- Maasland Er komen drempels aan het begin en het eind van de wethouder Dijkshoornlaan in Maasland. Ook is er een plan in de maak voor het aanpassen van de riolen. Daarmee moet een einde worden gemaakt aan wa teroverlast. die de bewoners bij voorbeeld trof tijdens de zware regenval van juni. Het was de tweede keer in drie jaar tijd dat een tiental huizen aan de laan bij een stortbui onder water liep. De Dijkshoomlaan ligt lager dan de omringende straten en de niet onderheide hui2en zijn verzakt. De drempels moeten voorkomen dat water uit andere straten naar de Dijkshoornlaan stroomt. Door aanpassing van het riool moet het water sneller worden afge voerd. Het werk kan dit najaar beginnen. De bewoners verzochten na de juni-bui de gemeente zeer drin gend om maatregelen. Dat wordt een kostbare zaak, hield wethou der Houtenbos de gemeenteraad voor. Maar getuige de reacties van de raadsleden moet het wel erg duur uitvallen willen ze er 'nee' tegen zeggen. De woord voerders van alle drie de partij en vinden dat zulke toestanden anno 1990 niet mogen voorko men. Houtenbos zegt dat de maatre gel, die drie jaar geleden is ge troffen, helaas mei heeft ge werkt. Maasland plaatste toen een pomp die het water moest verwerken. Bij extreme regen val raakt het apparaat echter over z'n toeren en kan het niet langer al het water lozer*. Vlaardingen De Vlaardingse jeugdbrandweer reist morgen voor de vierde keer in twaalf jaar af naar West-Duitsland. Sinds het eind van de jaren ze ventig bestaan er vriendschaps banden met het plaatsje Neu reut, dat een voorstadje is van Karlsruhe. Het wordt echter voor het eerst dat ook burge meester F. van Lier samen met zijn echtgenoteaanwezig zal zijn bij het officiële deel van de festiviteiten. De zestien leden van de jeugd brandweer, dne meisjes en der tienjongens variërend in leeftijd van twaalf tot en met achttien jaar, blijven een week in Neu reut. Zii bezoeken onder meerde plaatselijke kazerne, het Euro papark in het plaatsje Rust, de fabriekshallen van Mercedes Benz en de kerncentrale in Rheinhafen. Aan het einde van de week, vertelt hoofdinstruc teur C. van der Struis, wordt een tocht gemaakt naar het Zwarte Woud en het daar aanwezige herstellingsoord voor spuitgas ten. De contacten heeft Van der Struis, die zelf tot de vrijwillige brandweer behoort, twaalf jaar geleden gelegd. Al die tijd leidt hij het jeugd korps. Hij zegt ver eerd te zijn dat Van Lier ditmaal twee dagen van het kamp mee maakt. „Het is de eerste keer dat een burgemeester komt kijken", meldt hij niet zonder trots. Van Lier en zijn eega zullen de ontvangsten bijwonen op de stadhuizen van Karlsruhe en Neureut, die respectievelijk vol gende week woensdag en don derdag op het programma staan. Van der Struis: „De burgemees ter is altijd heel jeugdbrand- weer-minaed". macht op de onrustige Westelij ke Jordaanoever wordt gestatio neerd. Vertegenwoordigers van de Kring, die in Vlaardingen ge vestigd is, vroegen in een onder houd met burgemeester Fred van Lier en wethouder Agnes van Ardenne de gemeente om steun voor dat initiatief. Tot teleurstelling van de Kring en tot verbazing van het raadslid van Groen Links weigerden B en W die steun. De gemeente diende zich niet in te laten met zaken van internationaal be lang, vonden zij. Van Kalken begreep niets van de 'weigering. Was niet Agnes van Ardenne (CDA) voordat zij wethouder werd bij de oprich ting van de Nederlands Pale stijnse Kring betrokken ge weest? Had John Ranshuijsen (PvdA) niet voor hij wethouder werd met de Kring een studie reis naar Israel gemaakt en na terugkeer in Nederland de on derdrukking van het Palestijnse volk in alle toonaarden beschre ven, zelfs tot ergernis van een aantal van zijn partijgenoten? Van die bestuurders mocht je verwachten dat zij het initiatief van de Kring steunden, vond Van Kalken. liet college legt in de brief aan Van Kalken uit, dat er een ver schil is tussen het handelen van privê-personen en dat van par tijgebonden gemeentebestuur ders. Privé heeft een aantal wet houders sympathie voor de Pale stijnse zaak. Als bestuurscollege houden B en W zich aan de af spraak, dat binnen de gemeente bij voorkeur niet wordt gedis cussieerd over buitenlandse poli tiek-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1