Cjv vindt eldorado op Utrechtse heuvelrug Bezwaren Maasland tegen plan Gaag' Schiedam geniet van Musical Ambassadors it VLAARDINGS DAGBLAD SGHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingers verbouwen Amerongens trots tot kamphuis BUREN BELLEN IMKER Snelheidsduivel is wagen kwijt Handelaar beroofd Vlinderaars overstelpt door duizenden muggen Milieubeleid: driemaal is scheepsrecht ST toevallige voorbijganger deelde zijn smaak niet met de rest van het publiek. Want na ie der muziekstuk werd er door de Schiedammers luid geapplaudis seerd. Het bezoek van de Ameri can Musical Ambassadors was alweer voor de elfde keer een succes. En ditmaal zowaar ook in een zomerse ambiance. Groen Links krijgt weer nul op rekest Micha: nummer 84 in Minsk Jongen betaalt dief Lievehond bijt meisje Inbraken Huisraad in de fik WNERWEG MAANDAG 23 JULI 1990 PAGINA 7 Amerongen Midden in de koele bossen van de Utrechtse heuvelrug heeft de Vlaardingse jeugdvereniging (CJV) eindelijk haar eldorado gevonden. „Voordat we in Amerongen kwamen hadden we al veertig plaatsen bezocht en vaak was het diepbedroevend. Van Drente tot Brabant werden ons oude kloos ters, varkensstallen en voor raadschuren aangeboden. Ei genlijk", vertelt CJV-voorzitter Klaas van Vliet, verwachtten we er niets van, toen er uit Ameron gen bericht kwam dat er een oud zwembad te koop stond". In Amerongen vond het CJV een in onbruik geraakt buiten bad met bijbehorende kleed ruimten en badmeesterpost An- dries Booij, voorzitter van de bouwcommissie en in het dage lijks leven werkzaam op een ar chitectenbureau: „Ik zag meteen dat er een veel werk in zou zit ten, maar dat dit toch de ideale plaats voor ons was". Voor haar zomerkampen was het CJV al tijd afhankelijk van verhuur ders. Meestal ging de CJV-jeugd naar een kampeerboerderij in het Gelderse Eerbeek, maar al jaren leefde de wens van een ei gen vakantiehuis. De Amerongers zelf zijn er ove rigens nog niet bijster enthou siast over. Ongeveer tien jaar ge leden kocht de gemeente Ame rongen de oude tabaksschuur met omliggend terrein om er een openbaar zwembad te maken. „De bevolking heeft destijds zelf hard gewerkt om dat bad te ver wezenlijken. Er werd een echt wedstrijd bad aangelegd en ie dereen was er apetrots op". Klaas van VLiet vervolgt zijn verhaal zonder een spoortje leedvermaak: „Op een gegeven moment liep het aantal bezoe kers terug en kwam de exploita tie in het nauw. Men moest het complex verkopen en al het geïnvesteerde werk ging teniet". „Weet je wel wat dat kost?", vraagt bouwcommissielid Mar van Giin retorisch op de sugges tie het bad als onderdeel van het CJ V-buiten huis te handhaven. De trots van de Amerongers S; werd door de CJV'ers met veel moeite verwijderd en het enor- me gat wordt opgevuld met ge wone bosgrond. De naastgelegen badmeesterspost wordt omgeto verd in kaderwoning voor de CJV'ers. Andries Booij: „Alleen met het halvemaanvormige kin derbad weten we het nog niet. Zomerse bouwdrukte rond het nieuwe CJV-gebouw in Amerongen. Het kost veel tijd en moeite om dat er ook helemaal uit te slo pen". De Christelijke Jeugd Vereni ging krijgt met het voormalige zwembad een formidabel va kantiehuis met maar liefst 5000 vierkante meter grond. De ge meente Amerongen houdt zelf nog een klein hoekje voor mate ria alopslag en compostverwer- king. Aan het immense parkeer terrein liggen behalve het CJV- huis sportvelden en een scout- centrum. Verder vind je in de verre omtrek alleen bos, heide en zandpaden. Lopend ligt de nieuwste CJV-aan winst een halfuur van de bewoonde we reld. „Een ideaal plekje" zegt Klaas van Vliet. Het dorp Amerongen beslaat niet zo'n enorme oppervlakte; je bent erdoor voor je het weet. Na het dorp heet de eerste weg links de Veenseweg en een minuut of vijf later beland je op het par keerterrein. Waar de CJV-ers zitten wordt snel duidelijk. Iede re zaterdag sjouwt een aanzien lijke groep Vlaardingers blij moedig met cement, kruiwa gens, kozijnen en gereedschap. Mar van Gijn: „Niet alleen op za terdag. Iedere vrije dag zijn er hier CJV'ers te vinden. Het is min of meer een traditie gewor den dat op vrije dagen de vrijwil ligers zich om half acht bij ge bouw Obadja verzamelen en dan met elkaar aan het werk gaan. We hebben heus niet aueen bouwvakkers nodig; iedereen ïs welkom, van koffiezetter tot a£~ valsjouwer", Tabaksschuur In de voormalige tabaksschuur is het temidden van ruw gemet selde tussenmuurtjes een drukte van belang. Michel en Aad leg gen zich op het voegwerk toe, terwijl Gisela en Adriënne rond- zeulen met allerhande bouwaf val. Andries geeft een kleine rondleiding. Hij toont acht grote re en kleinere slaapkamers: als het gebouw klaar is kunnen ach tenveertig gasten in het CJV- honk terecht. De keuken, de eetzaal en de toko zijn nog volop in aanbouw, maar zelfs on deskundigen zien dat het een feest zal warden om hier va kantie te houden. Buiten is het heet. Op het pannendak klaute ren zwetende dakdekkers, el ders worden stenen gestapeld, kozijnen gesteld en materiaal ge transporteerd. In de omtrek hoort men niets. „Ja, het wordt nog even door" douwen voor ons," vertelt Klaas van Vliet, „Op zaterdag 13 okto ber is de officiële opening en dan moet het af zijn". Het CJV wil vanaf die datum het buitenhuis aan alle mogelijke groepen ver huren om de exploitatie rond te krijgen. Inclusief sloop en ver bouwing heeft het buitenhuis ongeveer vier ton gekost. „Dat moet natuurlijk worden terug verdiend...", zegt de CJV-voor- zitter bedachtzaam, terwijl hij een lange spijker kromslaat. Goed gewapend tegen steken lokte de Vlaardingse imker Van Vliet vrijdagavond aan de Johan Wester- weelktraat in Vlaardingen een bijenvolk In zijn mand. De bijen hadden hun Intrek genomen in de schoorsteen van het huis, waarvan de bewoners met vakantie zijn. Buren voorkwamen dat de bijen bij thuiskomst een on aangename verrassing zouden zijn voor de bewoners. Zij haalden de imker erbij. De brandweer was paraat voor het geval er brand zou uitbreken. Vlaardingen Een 19-jarige Vlaardinger heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag 2ijn auto bij de politie moeten achterlaten, nadat hij met vrienden uit racen was gegaan in de Westwijk. De man reed veel te hard, bleek niet in het bezit van een rijbewijs en was bovendien al eens eerder be keurd voor agressief rijgedrag en rijden zonder rijbewijs. Bewoners van de Dr. Wiardi Beckmansingel belden om kwart over twaalf de politie met de klacht dat er twee auto's met hoge snelheid door de wijk re den. Het bleken twee clubjes vrienden, die voor de lol aan het hardrijden waren. Beide auto's werden aangehouden. De be stuurder van de ene auto kreeg alleen een bekeuring voor het overtreden van de toegstane maximum snelheid, van de tweede werd de auto in beslag genomen. Schiedam Een 59-jarige auto handelaar is vrijdagavond op de Lapge Haven beroofd. Nadat hij om zes uur zijn winkel had afge sloten, liep hij met een aktentas naar zjjn auto. Op dat moment griste een man, die een integraalhelm droeg, de tas weg. De rechtmatige eige naar nikte de tas vervolgens uit handen van de overvaller. Hier op ontstond een worsteling, waarop de onbekende er alsnog met de tas vandoor ging. De buit is onbekend. Vlaardingen De beheerder van watersportvereniging De Bommeer schudde verbaasd zijn hoofd. „Gaan jullie maar lekker muggen vangen, hoor! Ik loop verder", zei hij tegen het gt-zelschap dat zich vrij dagavond in 'zijn' berm op hield. Wie niet wist dat het om een nachtvlinder-inventarisatie ging, begreep inderdaad niets van het groepje medewerkers van het Vlindercentrum in de Broekpolder, dat kreten sla kend met netjes en doosjes tussen de muggen dook. De muggencrême waarmee de Vlaardingse vlinderkweker Willem Mak en zijn mede werkers zich hadden inge smeerd verrichtte geen won deren. Maar geklaagd werd er nau welijks, want tijdens de korte, nachtelijke inventarisatie werden liefst veertig soorten nachtvlinders herkend. Om streeks half elf verschenen de eerste. Zij fladderden naar een wit laken dat tussen twee palen was gespannen. Boven het laken hing een lamp, die de insecten aantrok en ver lichtte. Toen de eerste Grote Beer zich liet zjen, zei Mak: „Ik zou hem wel willen prepareren, maar ik doe het niet". Onder tussen vloog de Populieren- pijlstaart van vinger naar vin ger. Deze vlinder was zo groot als een kindervuist en als 'le vende ring' stond hij erg deco ratief. Als een witte boterham met hagelslag zat het laken vol muggen. Enkele geplette exemplaren bevonden zich steevast tussen de dekseltjes van de plastic vangdoosjes. Andere muggen kwamen in de boeken vol nachtvlinder- plaatjes terecht. Veel kleine nachtvlinders konden niet met behulp van boeken worden gedetermi neerd. Deze werden dan ook niet geïnventariseerd. „Je kunt ze alleen determineren door de geslachtsorgaantjes onder de microscoop te leg gen", zei Mak. „Dat doen we maar niet. Dat is te veel werk en bovendien zinloos". Het doel van de inventarisatie is het in kaart brengen van de nachtvlinderpopulatie. Op welke plaats komt welke vlinder voor en zijn het er meer of minder geworden? Zo ontdekte beheerder Mak bij een vorige nachtelijke ses sie de Pauwoogpijlstaart, die zich voor het eerst sinds 28 jaar weer in Vlaardingen liet zien. Die inventarisatie lever de de afgelopen maand al der tig soorten op. En volgende maand wagen de vlinderaars zich opnieuw tweemaal tus sen de muggen. Tegen de tijd dat twee vlin dervangers elk een Grote Beer mee naar huis namen, in de hoop dat deze prachtige wijfjes eitjes zouden leggen, stond aan de onbewolkte he mel ook alweer stralend de Grote Beer- MaaslandMaasland heeft gro te bezwaren tegen het deelplan Gaag van de reconstructiecom missie Midden-Delfland. De ge meente vreest onaanvaardbare hoge kosten als zij straks zelf het onderhoud van een aantal we gen moet betalen. Dat uitvoering van het plan ook de woning bouw in de Commandeurspolder onmogelijk zou maken, is de ge meente een gruweL Maasland heeft bij Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland een bezwaarschrift ingediend tegen het plan voor inrichting van de groene buffer tussen Den Haag, Delft en Rotterdam. Het deel plan Gaag bestrijkt ongeveer de helft van dat gebied. Zwaartepunt van het plan is het recreatiegebied het Kraaienest bij De Lier dat op mooie dagen zo'n 1100 bezoekers moet trek ken. Daar heeft de Maaslandse raad niets op tegen. Maar de ge meente heeft geen zin op te draaien voor het onderhoud van de weg naar het Kraaienest Dat geldt ook voor het onderhoud van de andere Maaslandse bui tenwegen in Midden-Delfland. Volgens wethouder De Vos kost het beheer van alle weggetjes de gemeente een ton per iaar. „Wij vinden het redelijk dat het recreatieschap, het tuinbouwbe- drijfsleven en de gemeente alle drie een derde bijdragen", aldus de weihouder. Dat was aanvan kelijk ook afgesproken. Eind 1988 had Maasland toegezegd mee te werken aan de uitwer king van het deelplan. De ge meente vertrouwde erop, dat voor de financiering van het we- genonderhoud wel een oplossing zou worden gevonden. Maar in tegenstelling tot het bedrijfs leven wil het recreatieschap geen bijdrage leveren. Zwaarder nog weegt de inrich ting van twee open plekken rond de Commandeurspolder. Die zijn op de kaart bij het deel plan Gaag als bos ingetekend. „En dat betekent", aldus De Vos, „dat wij geen ruimte meer heb ben om nog woningbouw te ple gen, Zelfs niet voor onze eigen inwoners. Als dat bos er een keer staat is het gebeurd, want die bo men. krijgje niet meer weg". Eén van de twee stukken grond is in bezit van de gemeente. Die heeft het gekocht om er huizen op te bouwen. Maasland dreigt ook daarmee financieel het schip in te gaan. De gemeente moest de gewone prijs voor de grond beta len, de reconstructiecommissie kan het door middel van een wettelijke kortingsregeling voor minder geld overnemen.. X. Vlaardingen Voor de derde keer werken Vlaardingse amb tenaren aan een milieubeleids plan. De gemeenteraad kan deze keer een "betere voorzet' voor het milieubeleid verwachten, zegt woordvoerder Herman Berkhout De vorige twee be leidsplannen moesten burge meester en wethouders na kri tiek van de commissie milieu schielijk inslikken. Bij de derde poging zullen de ambtenaren.zonder direct als een soort vierde macht te probe ren het beleid te bepalen zegt Berkhoutde raadsleden meer uitgewerkte ideeën aan de hand doen. Zo hoeven zij straks alleen nog maar 'ja' of 'nee' te zeggen tegen de door ambtenaren voor gestelde projecten. Allereerst krijgt de commissie milieu straks een basisdocument onder ogen, waarin het Vlaar dingse milieubeleid tot dusver beschreven is. Daarop volgt een beleidsprogramma voor de ko mende vier jaar. Elk jaar worden er jaarprogramma's gemaakt en voor elk project maken de amb tenaren een apart plan. De eerste projecten waaraan wordt gewerkt, zijn een plan om jaarlijks een actie te houden ter stimulering van het gebruik van -oplaadbare batterijen en een plan voor het verzamelen van huisvuil en groente-, tuin- en fruitafval in minicontainers. Schiedam Op een toemee die in vier weken tijd van New York naar Londen voert, waren de American Musical Ambassadors zaterdagavond in de Schiedamse Plantage te beluisteren. Ieder een genoot tijdens de zwoele zo meravond op z'n eigen manier van het openluchtconcert. De één zat uiterst geconcen treerd op een stoel te luisteren, de ander stond en bewoog zich op het ritme van de muziek. De muzikanten, die afkomstig zijn van veertig 'high schools' en uni versiteiten uit de verschillende staten van Amerika, speelden werk van meerdere componis ten. Bach werd afgewisseld met Ierse en Engelse volksmuziek en naast muziek van de Ameri kaanse componist John Philip Sousa was er een medley uit de opera Carmen in het repertoire opgenomen. Dirigent Don Wilcox vertelde dat de orkestleden Carmen pas kort geleden voor het eerst hoor den van een 'ander orkest „Wij brachten anderhalve week gele den in Italië een bezoek aan de beroemde opera". Tijdens het concert stopten steeds meer nieuwsgierige voor bijgangers bij de nog maar zel den gebruikte kapel in het park. Een vrouw die haar hond uitliet en aan een toehoorder vroeg of de Rijnmondband soms aan het oefenen was, bleef staan toen zij te horen kreeg dat er een Ameri kaans orkest op het podium stond. Ook Maijoleïn en Jeroen, die op de zomerse avond een wandeling maakten, werden nieuwsgierig door de klanken uit de Plantage. Ze bleven een tijdje luisteren naar de Ameri kaanse studenten, maar de mu ziek bleek toch niet helemaal hun stijl te zijn. Marjolein vond niet alles mooi, maar de 'filmachtige- en show- muzïek' zoals zii net noemde, kon ze wel waarderen. De voor keur van Jeroen ging duidelijk naar iets anders uit. „Het is mijn smaak niet Het is bombastisch. in de in onbruik geraakte kapel in de Plantage gaven de Musical Ambassadors een swingend con cert. Het Wilhelmus kan,ook swin gend worden gespeeld, maar daar zou ik ook niet naar toe Vlaardingen De suggesties van het raadslid Arnold van Kalken (Groen Links) aan bur gemeester en wethouders zijn weinig succesvol. Werd onlangs zijn verzoek om steun aan de Ne derlands Palestijnse Kring van de hand gewezen, nu is ook zijn voorstel het Delvapand te be houden voor kunstenaars in de prullebak terechtgekomen. Dat het wel heel lang duurt voordat de kunstenaars, die in dertijd na de sloop van een oud schoolgebouw aan de Stations straat dakloos werden, aan nieu we atelierruimte worden gehol pen, dat zijn B en W met Van Kalken eens. Maardat het zin vol zou zijn nog eens de mogelijk heid van verbouwing van het Delvapand tot atelierruimte te onderzoeken, is volgens het ge meentebestuur niet het geval, „Dat plan is terdege onderzocht, maar financieel niet haalbaar gebleken". Van Kalken vindt dat de ge meente maar eens duidelijk te gen de kunstenaars moet zeggen, dat zij zelf voor atelierruimte moeten zorgen. Ook daarin ge ven B en W het raadslid van Groen Links ongelijk. „Wij blij ven van mening dat het ons past aan kunstenaars, die er niet in slagen daarin zelf te voorzien, atelierruimte beschikbaar te stellen", schrijven zij. Minsk Tijdens de Internatio nale Olympiade voor Informati ca (IOI) blijkt de kennis zich be paald niet alleen in het Westen te bevinden. Twee Bulgaren leg den beslag op de eerste en derde plaats; alleen een Westduitser wist zich tussen dit gezelschap te vestigen. En dit betekent dat voor Schiedammer Micha Sa- velsbergh niet veel meer was weggelegd dan de eer van het meedoen. In de Russische stad Minsk kwam hij van de drie afgevaar digde Nederlandse scholieren als één na beste voor de dag. Waar Pleur Kelpi'n de 34-ste plaatsin- nam en daarmee het beste meisje j was, daar liet Micha zich als 84-1 ste noteren. Hij kreeg het IOI-di- ploma uitgereikt De nummer drie van het Nederlandse gezel schap, Fieke Dekkers, bleef twee plaatsen achter hem. len van een sportbroekje. Hij was tot die diefstal aangezet door een oudere jongen, die even later op het Veerplem werd opgepakt De jongste van de twee zou van de ander geld krijgen voor de diefstal. Beide jongens zijn be keurd. Vlaardingen - Een Golden Re-, triever, die als lief en niet agres sief te boek stond, heeft zater dagmorgen in een tuin aan de Prins Hendrikstraat in Vlaar dingen een zevenjarig meisje zo gebeten dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De hond 1. g in de tuin waar het meisje aan het spelen was. Zon der aanwijsbare reden viel het dier plotseling het meisje aan. Het slachtoffertje werd door om wonenden naar het( Holy-zie- kenhuis gebracht. De hond is door de dierenambulance naar het asiel vervoerd. De Golden Retriever zal in een dierenJdi niek worden onderzocht. Schiedam Inbrekers hebben zaterdagavond toegeslagen in een woning aan de 's-Graven- landseweg. Nadat de toegangs deur was geforceerd, namen zij sieraden, girobetaalkaarten en een geldkistje weg. De totale buit bedroeg 9000 gulden. Net als in het vorige weekeinde werden opnieuw vier woningen aan het Royaardsplein openge-; broken. Nadat de dieven met: een koevoet de deur hadden: opengebroken, haalden zij de; huisraad overhoop. Debewoners inventariseren op dit moment de schade. Schiedam De Schiedamse brandweer heeft vrijdagavond een binnenbrandje in de Ampè restraat geblust. Nadat omwo nenden alarm hadden geslagen, trapten agenten de voordeur in-, In de woning troffen zij een ver-: warde bewoner aan. De brand werd veroorzaakt door een omgevallen petroleumstel- Hierdoor vatte het tapijt vlam- De 73-jarige bewoner kwam op verhaal op het politiebureau. Na enkele uren keerde hij naar zijn gehavende woning terug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1