Batterij enfabriek voorop in Europa Alleen nieuw asfalt tegen geluidhinder Jan Marinus hoedt kranten en geiten SP: raad is gepasseerd Minister komt Westwijk beetje tegemoet Dioxine-onderzoek Lickebaertpolder gaat gewoon door VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Drukke periode voor archeologen van Helinium Bureau Haït verhuist Container opengebroken Tien procent te hard Cassette met geld gestolen Fikse schade Barbaraschool rijdt i ZOMERSE ZAKEN Kelderbox opengebroken GEWB strenger tegen wanbetaler Gestage daling werkloosheid Dievegge gaat jaar dè bak in WOTflWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3i31 BCVIaardincen Postbus 40ns TT; Slr!2grn- TOStbus 4008' 3130 KA Vlaardlnaeq Telefoon: 010- 43J322S, 4358066.4350657 - sportredactie: 4345P09. Telefax: 0 DONDERDAG 26 JULI 1SS0 PAGINA 13 IgBSSi; Graafmachines hebben tussen Markt en Smalle Havenstraat een nieuw werkterrein blootgelegd voor de archeologische werk groep Helinium. VI. "Hngen De leden van de ar*. - /logische werkgroep Heli nium hebben nauwelijks tijd voor vakantie. Als zij klaar zijn met de opgravingen op de hoek van de Peperstraat en de Hoog straat kunnen de gravers m Vlaardings verleden meteen door naar de Markt, waar door een verbouwing van woon win- kei Het Waaigat een enorm on derzoeksterrein is vrijgekomen. Helimum is er zeker van, dat in het gebied tussen de Markt en de Smalle Havenstraat resten van middeleeuwse bewoning zullen worden gevonden. De archeolo gische werkgroep hoopt er ook, net als op de hoek van Peper straat en Hoogstraat, sporen van oudere bewoning aan te treffen. Het nieuwe onderzoeksterrein ligt, net als dat waqr de archeolo gen nu aan het werk zijn, op de terp waarop Vla ar dingen als ne derzetting aan de Maas is ont staan. Door sloperijen en ver bouwingen krijgt Helinium steeds meer inzicht in de vroeg ste geschiedenis van Vlaardin gen. Dat Vlaardingers veel belang stellen in dat verre verleden bleek uit de drukte op de open dag van Helinium op 1 juli. De archeologische werkgroep heeft het op dit moment zo druk, dat de opgravingen bij het Waaigat op z'n vroegst over vier weken kunnen beginnen. Maassluis Bureau Halt ver huist per 1 augustus van zalen centrum De Koningshoek naar het stadhuis van Maassluis. Met de verhuizing van het bureau, dat jeugdige vandalen en win keldieven in de leeftijd van 13 tot 18 jaar aan een alternatieve straf helpt, veranderen ook de data van de spreekuren. Tot dusver hield Halt spreekuur op woensdagochtend, in het ver volg kunnen de cliënten op dins dagavond tussen 17 en 19 uur bij Halt terecht. Schiedam.— Onbekenden heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag een bouwcontainer aan de Van Vlissingenstraat in Schiedam opengebroken. Na terugkeer bij zijn bezit merk te de gedupeerde aannemer gis teren, dat de dieven een aantal gereedschappen hadden wegge nomen. Naast een boormachine miste de ondernemer een zaag blad, een zaagtafel en een accu. De totale schade bedraagt vier duizend gulden. Vlaardingen Een snelheids controle op de Maassluissedljk bevestigde gisteravond opnieuw de stelling van de politie, dat op die bochtige weg van Vlaardin gen naar Maassluis veel te hard wordt gereden. Van de 114 gecontroleerde auto's overschreden er 14 de maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid was 117 kilometer per uur. Op rijksweg 20 maakten sommi ge automobilisten het nog bon ter. De rapste automobilist over schreed daar de snelheidslimiet van honderd kilometer per uur met liefst 58 kilometer. In de ra darauto werd gisteravond de snelheid van ongeveer driehon derd auto's geregistreerd. Dertig automobilisten maakten zich schuldig aan te hard rijden. Vlaardingen/Maassluis Het onderzoek naar dioxi nen in melk in de Licke baertpolder gaat onvermin derd door. Recente metin gen in mei hebben aange toond, dat er in de omgeving van de Zuidbuurt nog altijd meer dan 6 picogram dioxi ne per gram melkvet zit. De ministers Braks (landbouw) en Alders (milieu) en staatsse: eretaris Simons (volksgezond heid) maakten gisteren be kend, dat het onderzoek van melkmonsters uit gebieden rond afvalverbrandingsinstal laties (AVJ's) in Alkmaar, Lei den en Amsterdam-noord wel stop te zetten. Maximum-norm Dit, omdat de gehaltes in de monsters uit die gebieden in middels onder de maximum norm liggen. De verbrandings installatie "nAlkmaar is inmid dels gesloten. Uit het onderzoek is gebleken, dat in de maand mei alleen monsters uit het Lickebaertge- bied. Westzaan en Zaandam west de norm nog overschre den. De gehaltes gevonden in de monsters uit Zaandam-west en Westzaan vertonen een da ling sinds de AVI Zaandam is gesloten. In augustus worden ae resultaten van vervolgon derzoek bekend. Begin deze maand is een aantal van de boeren in de Maasland- se Lickebaertpolder van de be perkende maatregelen onthe ven. Voor de andere boeren gelden deze nog altijd. Rege ring en ook de boeren gaan ervan uit, dat de situatie ongewijzigd blijft zolang de AVR de nieuwe rookgasreini gers niet heeft geïnstalleerd. Dat moet uiterlijk in november 1993 het geval zijn. Vlaardingen Het Vlaar dingse Chloride heeft als eer ste batterijenfabrikant in Eu ropa een officiële erkenning voor haar laboratorium in de wacht gesleept. De Vlaar dingse salesmanager G.C.de Koning is blij met de verleen de kwaliteitsgarantie. „Je kunt ons vergelijken met le veranciers van_ reddingsboten. Ze worden vrijwel nooit ge bruikt, maar voor de klant is het belangrijk te weten dat ze na de tewaterlating niet uit elkaar spatten". Reddingsboten maakt het Vlaar- dingse bedrijf niet, terwijl de consument in de schappen ook vergeefs zal zoeken naar Vlasr- dingse batterijen voor de walk man of de zaklantaarn. Chloride beperkt zich tot de levering van energiesystemen, die gretig af trek vinden in de offshore, de chemische industrie en in de communicatiesector. „Als de reguliere stroom uitvalt, dan moeten vitale bedrijfsfunc- ties gewoon door kunnen draai en", verklaart De Koning. „Daarom schaffen deze bedrij ven noodaggregaten aan". Imago „Bij een stroomstoring zou met name in de chemische industrie het leed niet te overzien zijn", meent hij. „Stel dat een proces computer zonder stroom komt te zitten. Dan zijn de chemische processen niet meer te controle ren. Zonder noodaggregaat kan dit tot grote rampen leiden' Nederland en de meeste Westeu- ropese landen kennen een be trouwbaar energiesysteem, waardoor de produkten van Chloride zelden op hun kwali teiten worden getest, „Vertrou wen is ons belangrijkste ver koopwapen. Ons Imago krijgt een belangrijke steun door de in ternationale erkennning", vindt De Koning. De morele steun van overheids wege dankt Chloride aan een onderzoek, waaraan het labora torium van het bedrijf door het Britse ministerie van Handel en Industrie is onderworpen. Uit dit onderzoek bleek, dat de pro dukten van Chloride in het ei gen laboratorium aan de streng ste eisen werden onderworpen. De Vlaardingse tak van het be drijf profiteert mee omdat haar produkten eveneens in het Brit se laboratorium worden getest. De mammoet-batterijen, die in de Britse fabriek worden gepro duceerd, worden na ontvangst in Nederland geassembleerd. Twintig medewerkers van het bedrijf aan de Waterleiding straat vullen de accu's op met zwavelzuur. „Per week verwerken wij maar liefst vierduizend liter van dit spul", zegt De Koning. „De as semblage vindt hier plaats, om dat het vervoer van het chemi sche produkt over water te ge vaarlijk is". Multinationals als DSM, Shell en PTT-telecom behoren in Neder land tot de belangrijkste afne mers van Chloride. De grootste opdracht dankte Chloride enke lejaren geleden aan de monopo list op het gebied van telecom municatie. In de grootste PTT- telefooncentrale van Nederland, die aan de Waalhaven is geves tigd, plaatste het bedrijf noodag gregaten met een totaal gewicht van zesenvijftig ton. Schiedam Een onbeken de is er gisteren bij een reis bureau aan de Broersvest met een geldcassette van door gegaan. Zijn handlan ger, een 44-jarige inwoner van Antwerpen, is door de politie gearresteerd. Terwijl de Belg de reisver- koper afleidde, sloeg de on bekende zijn slag. Met de cassette rende de dief de winkel uit De Antwerpe naar werd gearresteerd, maar hij weigert vooralsnog de personalia van zijn com- paan bekend te maken. De politie wilde vanochtend nog niets kwijt over de hoogte van de buit. Vlaardingen Vandalen heb ben gisteravond fikse schade aangericht aan de Barbaraschool aan de Seringenstraat in Vlaar dingen. Er werden ruiten ingegooid en dakpannen vernield. Ook de af voer en de buitenverlichting moesten het ontgelden. Hoe groot de schade is is nog niet be kend. Vlsardingen De maximumsnelheid op de A 20 ter hoogte van de Westwijk in Vlaardingen blijft 120 kilometer per uur. Minister Hanja May-Weggen (Verkeer en Waterstaat) gaat niet in op het verzoek van de ge meente de snelheidslimiet te verlagen tot honderd kilometer per uur. De gemeente dacht in het terug dringen van de maximum snel heid een manier gevonden te hebben om de geluidoverlast voor de flatbewoners in de West wijk terug te dringen. Maar het rijk komt de bewoners, die al sinds jaar en dag klagen over het lawaai, alleen tegemoet door de rijbanen opnieuw te asfalteren. Op de zuidelijke baan is al een laag zogenaamd 'open asfaltbe ton' aangebracht, waarvan ver wacht wordt dat die het geluids niveau omlaag brengt. „De noordelijke rijbaan zal later volgen", schrijft minister May- Weggen aan burgemeester en wethouders van Vlaardingen. De minister doet daarmee een toezegging van haar voorgang ster, minister Smit-Kroes ge stand. De dienst Gemeentewerken heeft onlangs de geluidsbelas ting gemeten op de gevels van de flats in de Westwijk, die het dichtst bij de rijksweg staan. In enkele gevallen was het geluids niveau 69 decibel. Dat is ver bo ven de normen van de wet op de geluidhinder. Op dit moment verricht Ge meentewerken nieuwe metin gen. Daaruit zou moeten blijken wat de invloed van de nieuwe asfaltlaag op de geluidhinder is. to Jan Marlhus, 57 Jaar, Maaialuizar, hoed ar van kranlanan geiten: „Mijn vrouw en ik doen alles sa men op de brommer. We hebben misschien een andere daginde ling dan de gemiddelde mens, maar er zit wel regelmaat In. 's Nachts rond twee uur stappen we uit bed om het Financieel Dagblad rond te brengen, Daar na gaan we naar huis. Drinken we een bak koffie. Even later krijgen we de tweeduizend kranten van het AD binnen, die we verdelen over de krantenjon gens. Tot tien uur in de ochtend wach ten we op eventuele bezorg klachten. En dan naar de Sehen- keldijk, waar we een stuk grond en een schuur met geiten heb ben. Als de beesten zijn ver zorgd, gaan we thuis een tukkie doen en in de namiddag gaan. we met z'n tweeën weer naar de gei ten. Zo gaat dat, dag in dag uit. Zeventien krantenjongens heb ben wij onder onze hoede. Beste jongens, hoor, maar je moet ze veleens aanpakken. Pas belde er eentje om half elf 's avonds op. Hij zei: 'Ik kan morgen geen kranten rondbrengen. Ik wil net mijn bed instappen en verstuik mijn enkel'. Ik zeg: 'Dan heb-ie wel harde lakens...' Van zijn vriend hoorde ik vervolgens dat hij alleen maar een zeer teentje had. Ik heb 'm opgebeld met de mededeling dat hij de volgende dag kon komen of nooit meer. Mooi dat hij keurig op tijd voor de deur stond. Boer zijn, dat is iets wat ik altijd al heb gewild. Ik voel me heer lijk tussen die beesten. Vooral nu in de zomer, als alles buiten dar telt. Dan geniet ik. Mijn vader had alles al voor mij geregeld. Als ik van school zou komen, zou hij voor een boerderij en beesten zorgen. Maar toen ik van school kwam, stierf hij. Moeder ver huisde naar Maassluis. En ik, ik ging in de tou wfabriek werken. In een fabriek is alles dood. Je kunt aan die machines douwen en trekken watje wilt, ze geven je geen antwoord. Dieren wel. Mensen zeggen datje met dieren niet kunt praten, maar dat is on zin. Ik praat altijd met mijn gei ten en ik krijg ook altijd ant woord, Alleen, ik versta ze niet. Ooit, echt waar, ooit heb ik mijn beesten weggedaan om te kijken hoe dat zou zijn. Ik werd bijkans gek". Vlaardingen De Socialïstiese Partij vindt het kwalijk, dat het beheerplan voor de Broekpolder publiekelijk bekend is gemaakt, voordat de Vlaardingse gemeen teraad er kennis van heeft kun nen nemen.' „Is het nieuwe politiek van het college om plannen eerst aan de pers voor te leggen en dan, om dat dat nu eenmaal moet, ook nog even aan de gekozen volks vertegenwoordiging", aldus een licht beledigde Joke Fial (SP) in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Wethouder Agnes van Ardenne presenteerde het beheerplan, waarin B en W zich uitspreken voor de aanleg van een bos in de Broekpolder, twee weken gele den op een persconferentie. De raadsleden kregen het plan en kele dagen later pas. Helemaal fout, oonieelt de SP. „U begrijpt dat wij als SP wel het één en an der op te merken hebben over uw plannen met de Broekpol der", aldus raadslid Joke Fial. De SP vindt, dat een beheerplan voor de met zwaar giftig haven- slib opgespoten polder ten noor den van Vlaardingen een uiterst zorgvuldige behandeling in raadscommissies en gemeente raad verdient De conclusie van wethouder Van Ardenne, dat de bodemvervuiling in de Broek polder geen gevaar oplevert voor mens en dier, deelt de SP niet. Schiedam Tot zijn schrik be merkte een bewoner van de 's- Gravenlandseweg in Schiedam gisteren, dat zijn kelderbox was opengebroken. De dieven ziin klaarblijkelijk vakantieliefhebbers, want naast een schilderij en enkele tafels en stoelen namen zij lakens, slopen en enkele koffers mee. De totale schade bedraagt 3500 gulden. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de dieven het afgelopen weekeinde hun slag geslagen. Vlaardingen Wanbe talers van rekeningen van de GEWB, de ener gie- en waterleidingbe drijven (GEWB) in Vlaardingen, kunnen binnenkort makkelij ker onder druk worden gezet door de invoering van een nieuwe veror dening. Aan de andere kant krijgen mensen, die aantonen dat zij hun rekening echt niet kunnen betalen, een kans een betalingsre geling te treffen. De nieuwe verordening maakt het tevens moge lijk, dat mensen die met een schuld aan de GEWB hun huis hebben verlaten in hun nieuwe woning worden afgesloten van gas, water of licht. Vol gens de oude verordening kon dat niet Daarin werd er van uit gegaan, dat het contract tussen afnemer en GEWB alleen gold voor het pand waarin de afnemer op dat moment woonde. Bij verhuizing had de GEWB nauwelijks pressiemiddelen om beta ling af te dwingen. Af sluiting van gas, water en elektra in de nieuwe wo ning was niet toegestaan. De nieuwe regeling, die op 1 september ingaat maakt ook betalingsrege lingen met de GEWB mo gelijk. De afnemer moet dan wel binnen de gestel de betalingstermijn om zo'n regeling vragen. De nieuwe leveringsvoor waarden voor gas, water en licht zijn'bij de GEWB gratis verkrijgbaar. Schiedam De gestage daling van de werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg-Noord heeft zich ook in de maand juni voort gezet Stonden aan het begin van de maand nog 7192 werklozen ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau, aan het einde van de maand waren dat er 7099. Het aantal geregistreerde men sen zonder baan bij het GAB- Nieuwe Waterweg-Noord daalt al sinds januari elke maand met ruim een procent. In het begin van het jaar waren er nog 7752 werkzoekend en. Het aantal bij het GAB inge schreven mannen daalt sneller dan het aantal vrouwen. Sinds het begin van het jaar vonden 455 mannen een baan, tegenover 198 vrouwen. Langdurig werk lozen profiteren nauwelijks van de gunstige ontwikkelingen op de arbeidsmarkt, aldus directeur J.A. van Lent. Schiedam Een 25-jarige Rot terdamse heeft gisteren niet be paald een ernstig misdrijf ge^ pleegd, maar naar aanleiding van een kleine winkeldiefstal in de Hema in Schiedam moet de dievegge wel ruim een jaar het gevang in. Na haar arrestatie bleek zij nog 391 dagen gevangenisstraf te goed te hebben. De Rotterdamse wist de politie tot dusver te ont lopen door er geen vaste woon- of verblijfplaats op na te houden. Gisteren liep zij echter tegen de lamp. Personeelsleden van de Hema hielden de Rotterdamse je?» in o—- den. De buit had een totale waar de 310gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1