Bewoners Charlois tegen komst van bordeelhouders Rechter beschuldigt Nedlloyd van 'indirecte discriminatie' I Rotterdampas is bekend en bemind Dienders in de drakeboot E3 TENNISCIRCUIT1990 ROTTERDAMS NIEUWSBLAD ZINGEN VOOR UNICEF Ruim 200 zeelieden op onredelijke gronden ontslagen 'Die meisjes komen hier écht niet met een gezin wonen' Gebruikers erg tevreden Pas ook naar andere steden Politie doet mee aan race in Amsterdam Politie wil informatie over vermoorde vrouw 31 SANYO Lokale omroep schrapt programma's RomnnM Stadsredactie: Postbus 95S, 30(10 AZ Rolierdarn. Telefoon 010-4QS.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. ZATERDAG 28 JULI 1990 PAGINA 17 Donna Lynton beet gisteravond in de feesttent op het Dorpsplein In Rockanje het spits af voor een muziekavond ten bate van Unicef. Samen met Lee Towers verzorg de zij op de tweede avond van de feestweek van Rockanje een op treden waarvan de Opbrengst ten goede komt aan de wereidkinde- rorganïsatie. Eigenlijk zou Lee Towers in het 'voorprogramma' staan, omdat de populaire zanger nog een op treden elders In het land moest afwerke n.Toendieschnabbe! niet doorging, werden de rollen alsnog omgewisseld. Zo kon Don na Lynton het publiek in de tijde lijke muziektempel alvast op tem peratuur brengen voor het optre den van de nog immer geliefde zanger, d ie een greep deed uit zijn bekendste nummers. „Want een optreden moeteen feest van her kenningzijn", vindt Towers zelf. Hoeveel geld Donna Lynton en Lee Towers voor Unicef in het s laatje brachten, kon de organisa- tie van de jazzweek gisteravond nog niet zeggen. Vanavond barst I in heel Rockanje de Jazznacht los I dietot in delate uurtjes zal duren. Rotterdam Ongeveer 220 Spaanse, Portugese en Kaap- verdiaanse zeelieden zijn in december 1983 door het Ned- lloyd-concern op onredelijke gronden ontslagen. Dit heeft de rechtbank in Rotterdam gisteren beslist. Nedlloyd, dat begin jaren tach tig zijn personeelssterkte moest inkrimpen, ontsloeg de zeelie den op grond van de Investe- nngspremieregeling Zee scheepvaart (IPZ). Deze rege ling schreef volgens Nedlloyd voor dat een reder alleen subsi die kreeg voor nieuw te bouwen of te renoveren schepen als die zouden varen met Nederlandse zeelieden. Dit was echter niet de bedoeling van het ministerie van verkeer en waterstaat. De rechtbank verklaarde de ontslagen onredelijk, maar niet nietig op discriminatoire gron den, zoals de zeelieden als be langrijkste punt hadden aange voerd. De uitspraak is het ge volg van een juridische proce dure, die al in 1983 begon om het ontslag van de zeelieden te voorkomen en toen het leed al was geschiedongedaan te maken. De rechtbank veroordeelde Nedlloyd voorlopig tot het beta len van een schadevergoeding van duizend gulden aan iedere ontslagen zeeman. Voor de be oordeling of dit bedrag billijk is, of dat er meer geld moet wor den uitgekeerd, wil de recht bank meer gegevens hebben Onder meer over de leeftijd, de duur van het dienstverband en de inhoud van de door Nedlloyd met de zeelieden overeengeko men afvloeiingsregeling. De rechtbank vindt het verder belangrijk te weten hoe lang de zeelieden na hun ontslag werk loos zijn gebleven. De recht bank gelastte daarom een over leg tussen beide partijen. Overcompleet Veel van de ontslagen buiten landse zeelieden werkten in 1983 al tien jaar of langer bij Nedlloyd. De zeehedenbona FWZ steunde toen de rederij om 'overcomplete' buitenlanders te ontslaan en de Nederlandse werknemers te ontzien. Maar verkeer en waterstaat wilde met de IPZ-regeling slechts voorkomen dat er méér buiten landse zeelieden bij Nedlloyd kwamen werken. Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Rotterdam verleende in sep tember 1983 de ontslagvergun ningen op grond van de zoge noemde 'woonplaatsriehtijn'. Die hield in dat eerst degenen die niet in Nederland woonden moesten worden ontslagen. De richüjn is kort na de ontslagen bij Nedlloyd weer afgeschaft en werd dus alleen toegepast bij de Rotterdamse rederij. Geoorloofd Tijdens de zitting in mei van dit jaar stelde de raadsman van Nedlloyd dat de ontslagen op dne gronden waren gebaseerd. De zeelieden bezaten geen di ploma voor gezellen, ze woon den niet in Nederland en ze wa ren niet het langst in dienst. Volgens de advocaat was het onderscheid dat was gemaakt voor zeelieden die met in Ne derland woonden, ook wettelijk geoorloofd. De raadsman van de zeelieden hield de rechtbank toen voor dat de zeelieden 'er gewoon uit moesten'. De rechtbank oordeelde giste ren dat de ontslagen op grond van het niet hebben van een ge- zellencertificaat onredelijk wa ren. In dit geval was er volgens de rechtbank sprake van 'indi recte discriminatie'. Rotterdam De bewonersverenigingen van de wijken Zuidhoek, Ambachtenbuurt, Tarwewijk en Pendrecht in Charlois verzetten zich tegen de komst van de bordeelhouders uit de Atjehstraat in Katendrecht. Zij zijn boos op de gemeente en de Wo ningbouwvereniging Onze Woongemeenschap, dat zij de prostituees een woning hebben toegewezen in hun buurt. Rotterdam Ruim negentig procent van de gebruikers I van de Rotterdampas is heel tevreden over de geboden waar voor hun geld. Dat blijkt uit een onderzoek dat I de Rijksuniversiteit Leiden samen met de gemeente Rot- j terdam uitvoerde onder ruim l elfhonderd houders van de 5 Rotterdampas en tweehon- derd Rotterdammers die geen pas hebben, r De Rotterdampas kwam in mei 1989 voor het eerst in roulatie, "mede om bepaalde activiteiten. ten evenementen bereikbaar te maken voor de laagstbetaalde Rotterdammers. Zij konden de kaart tegen sterk gereduceerd l tarief kopen. Uit het onderzoek blijkt ook dat tachtig procent van de 25.000 nu uitgegeven kaarten inderdaad door de doelgroep is aangeschaft, Maar vijfduizend gebruikers be- 'j taalden het volle tarief van 75 i gulden. jj Ook deniet-houders van de Rot- r terdampas weten van het be- 'f staan van de pas af. Vijftig pro- r cent kent de kaart en veertig l procent weet ook precies wat er t mee gedaan kan worden. Het -. meest worden de populaire v voorzieningen als diergaarde Blijdorp, de Spido en Tropicana bezocht door de pashouders. Met j speciale kaartjes uit hetbij de pas behorende Kompas kunnen I deze attracties één keer gratis worden bezocht Verrassings- coupons bieden elke maand een ander voordeeltje: deze maand bijvoorbeeld een gratis portie pa- De organisatie die de uitgifte van de Rotter dampas coördineert is onderhandelingen ge start met de gemeen ten Capelle aan den IJssel, Schiedam en Ridderkerk. Gehoopt wordt dat de pas in het volgende seizoen ook daar zal worden ver kocht™ Sinds enkele maanden is de pas al in Vlaar- dingen verkrijgbaar en ook geldig. Tot nu toe hebben enkele honderden inwoners van de Haringstad de pas aangeschaft. Het bureau Rotter dampas probeert voor 1991 de pas nog ruimer toepasbaar te maken door nog meer instel lingen mee te laten doen. Sauna Ook de éénmalig gratis te bezoe ken sauna's en sportcentra wor den door pashouders goed be zocht, net als de instellingen die korting geven op hun cursussen. Verder heeft de gemeentebiblio theek van de Rotterdampas ge profiteerd. Veel pashouders na men (met korting) een lidmaat schap.Ook voor half geld naar de film met de pas is een geliefde bezigheid van de pasgebruikers. Zeker ook omdat er door de Rot terdamse bioscopen geen enkele beperking aan die reductiemo gelijkheid is gesteld. - Voor het volgend jaar ziet het er voor de stichting Rotterdampas rooskleurig uit. Tachtig procent van de huidige pasbezitters zegt de pas zeker weer aan te schaf ten. Voor houders van een 'tien gulden-pas' is dat zelfs negentig procent. Schaamte De helft van de pasgebruikers gaat door de pas ook vaker uit. De pas bij de kassa tonen en dus korting verkrijgen is voor de meeste pasgebruikers geen pro bleem. Ongeveer negentig pro cent van de gebruikers schaamt zich niet voor het bezit van de pas. De suggestie dat de doel groep de pas niet zou durven ge bruiken uit angst voor 'armoed zaaier' te worden aangezien blijkt dus niet bewaarheid. Bezitters van de Rotterdampas deden in het onderzoek ook sug gesties voor verdere reductie mogelijkheden. Zo zou er met een hogere korting gezwommen moeten kunnen worden in de gemeentelijke zwembaden. Nu is de kortig op vrijzwemmen 1,20 per bad. De echt ontevre den pasbezitteis, zo'n acht pro cent, vinden de kortingen niet groot genoeg of ergeren zich aan de beperkte periode waarin deze gegeven worden. Zo geeft Tropi cana alleen korting op werkda gen en niet in de schoolvakan ties. Per 1 oktober moeten de bor deelhouders hun bedrijfsruimte aan de Atjehstraat ontruimen in verband met renovatie. De pre sident van de Rotterdamse rechtbank heeft dat beslist een kort geding. De vier bewonersverenigingen hebben inmiddels Caspar Schouten van het Advoeateneol- lectief ingeschakeld. Hij gaat uit zoeken welke mogelijkheden er zijn om de komst van de ongeno de gasten te weren. Indien nodig zal zeker een kort geding wor den aangespannen. Zeven straten Uit een voorlopige opgave blijkt dat Onze Woongemeenschap in zeven straten een bovenverdie ping heeft toegewezen aan de bordeelhouders uit Katendrecht. De vervangende huurwoningen staan aan de Zuidhoek, de West Duelstraat, de Brielselaan,* de Katendrechtse Lagedïjk, de Wolphaertsbocht, de Melissant- straat en de Oldegaarde. De bewoners zijn woedend over die beslissing. Bordeel „Er kwam laatst een mijnheer hier langs, die met zoveel woorden aankondigde, dat het hier een bordeel wordt", vertelt een zeer verongelijkte mevrouw C. Copier aan de Zuidhoek. „Nummer 126a hebben ze hem toegewezen, De gemeente en de woningbouwvereniging mogen het dan wel hebben over een adequate vervanging van de ruimte aan de Atjehstraat voor de gezinnen, maar voor mij gaat het gewoon om een bordeel Die mensen komen hier helemaal niet met een gezin wonen. Wij hebben verder geïnformeerd en het blijkt dat de meisjes gewoon SST" de Ro,,eraamse polltie de B°eïem training voor da drakabootrace In Natascha, die door wurging om het leven Is gebracht, had 1ot april dit jaar lang blond haar, daarna kort. H Rotterdam In verband met de moord op Natascha Meijer, de 22-jarige Rotterdamse die zon dagnacht door een familielid dood werd aangetroffen in haar woning aan de Beukelsdijk, wil de politie graag in contact ko men met mensen die haar vorige week tussen zaterdag 18.00 uur en zondag 24.00 uur hebben ge zien. Natascha, die door wurging om het leven is gebracht, had tot april dit jaar lang blond haar, daarna kort (zie beide foto's). Zij woonde met haar vierjarige dochter aan de Beukelsdijk. Een buurtonderzoek heeft geen aan knopingspunten opgeleverd voor het tien leden tellende re chercheteam dat de moord on derzoekt. Het rechercheteam is te berei ken onder telefoonnummer (010) 424 35 47 of 424 35 10. Alle informatie wordt zeer vertrou welijk behandeld, aldus de poli tie. Ook kunnen gegevens wor den opgestuurd naar Postbus 70023,3000 LD Rotterdam. rgens anders in de stad een huis hebben". Mevrouw Copier is één van de bewoners van Charlois die de komst van de prostituees in de kinderrijke buurt met ziet zitten. ,Is dit nu ons cadeau van de soci ale vernieuwing. De mensen in Katendrecht zijn al iaren bezig om de prostitutie uit hun wijk te verwijderen. Zij willen het niet, maar ook wij willen het niet Volgens ons zijn er in Katen drecht zelf best woningen be schikbaar. Nu verplaatsen ze het probleem alleen maar naar ons". Stoepie Van de meisjes zelf denkt me vrouw Copier weinig last te heb ben. „Maar wel van de klanten. Er rijden hier toch al zoveel au to's over straat. Dat zal alleen maar erger worden. Al die man nen die komen kijken. Drugge bruikers en nog veel meer over last. Ze mogen dan wel alleen bo venverdiepingen hebben toege wezen, maar daardoor gaan de prostituees misschien wel op het stoepie zitten. Ik doe dat ook wel eens, maar niet om mijn geld te verdienen". Rotterdam Een oude Chi nese traditie herleefde gister avond op de Boezem. Een team van de Rotterdamse po litie oefende voor de laatste keer voor de drakeboutrace, die over twee weken wordt gehouden in Amsterdam. Het drakebootracen geldt in Hong Kong als een nationale sport. Het daarmee verbonden Dragon Boat Festival is een offi cieel feest; een combinatie van sport en cultuur. In een drake boot zitten twintig mensen zij aan zij in een twaalf meter lange, slanke boot. Op de boeg van de boot zit een drummer die het sla gritme vant de twintig pedde laars aangeeft. Hij wordt wel de dirigent van de ploeg genoemd. „Want", zegt de Rotterdamse coach John Smit, „als er één uit het ritme is, dan gaat de rest ook". Op het hek van de boot staat ten slotte de stuurman met een reuze peddel. Op de voorkant van de boot staat een sierlijk bewerkte drakenkop en de achterkant is voorzien van een staart. Overi gens is dat niet zo maar een dra kenkop, want hij moet door een priester zijn ingewijd. Dat ge beurt door het inkleuren van de ogen. De eerste races werden in China al in de vierde eeuw voor onze jaartelling gevaren. Als moderne internationale wedstrijdsport werd het drake bootracen in 197€ weer in ere hersteld. Natuurlijk in Hong Kong, waar ook ieder jaar de we reldkampioenschappen worden gehouden. Sail 1990 In navolging van een aantal Eu ropese steden wordt tijdens Sail 1990 in Amsterdam op 11 en 12 augustus voor het eerst in Ne derland een drakebootrace ge houden Er komen 27 ploegen aan de start waaronder zes uit het buitenland en dus het team van de Rotterdamse politie. Gis teravond even na negen uur klom deze ploeg na de laatste training aan de kant bij het bu reau aan de Boezembocht. Inclu sief de enige vrouwelijke pedde laar aan boord, hoofdinspecteur Petra Bakker. De wedstrijd tijdens Sail 1990, die vooral is bedoeld om het dra kebootracen in Nederland te promoten, gaat over 350 meter. Dat moet in anderhalve minuut mogelijk zijn. De winnaars van de voorronden kwalificeren zich voorde finale. Meedoen „Het zou natuurlijk heel mooi ztjn als we een prijs halen", zegt captain Herman Schulp van het politieteam, „maar het gaat ons toch vooral om het meedoen". Overigens willen Schulp en Smit verder gaan met promoten van het drakebootracen in Rot terdam. De beide bestuursleden van de kersverse Rotterdamse Drakebootelub, die ook een team afvaardigt naar Amsterdam, zijn in onderhandeling om tijdens de Rotterdam-Pittsburgh Regatta ('Het grootste waterspektakel ooit in Rotterdam gehouden1) op 25 augustus een wedstrijd te or ganiseren. „Het is een prachtige sport, die hopelijk ook in ons land aanslaat'aldus het tweetal. SANYO Basis- EiiU éJtnn Baton Park Caiman» PfjaU 30 7 58 WC Soenda Ct C2 C 02 sr Vtaa/Jingefl 30 7 5 8 ATV Beikervode 62 he Cl C2 Dis/ 02-sf BerkeVRodefvjs 307 58 TOC Cl 01 Sf 02 sr Capefe a/d üssel 30 7 5 8 T C Wcslvoome C2 Dl 25+ 02 25+ Rockanje 30 7 5 8 L T C Hoogvliet 31 B2 Cl C2 Dl D2 Hoogvbe! 30-7 5 6 WCUsct Krafingen 62 Cl C2 D1 02 Rotterdam 30 7 5 3 IC Ojöetkéfk Cl OuderV a/dUssei 30 7 5 8 CC 1 B2 Cl C2 Dordrecht door JAN ROZENDAAL Rotterdam De programma's 'News Middagmagazine', 'Drie kwart' en 'Pop Express' zullen binnen enkele dagen verdwij nen van de lokale radio in Rot terdam. Dat heeft directeur Henk Ties- ma van de stichting Lokale Om roep Rotterdam gisteren mee gedeeld. Aanleiding daarvoor is dat de makers van deze pro gramma's de reclameregels heb ben overschreden. Tiesma: „Wij zijn al diverse ke ren gewaarschuwd door het Commissariaat voor de Media. PT^BOTTHHUMS LaJ wrjwssud GoldStar AUDIO-VIDEO Bjicwrap OinUKTROrffcHOHM WIJ C Jongeren News, die de betref fende programma's maakt, ze ker vier of vijf keer gewaar schuwd. Dat heeft blijkbaar niet geholpen en daarom zeggen wij het con tract op". Hoewel Jongeren News de zend tijd (wekelijks zo'n 35 uur) huurt en de programma's maakt, blijft de lokale omroep verantwoorde lijk. „Wij lopen dus het risico om boetes te knjgen en bij herhaling kan zelfs zendtijd worden inge trokken. Dat betekent dat ook Stads TV daarvan de dupe kan worden omdat die onder dezelf de stichting valt", aldus hoofdre dacteur/directeur Tiesma. De lokale omroep is opgeroepen voor een hoorzitting op 11 juni om bezwaar te maken tegen de verwijten van het Commissari aat, maar liet toen wegens ziekte verstek gaan. De stichting, een werklozen- project dat door het Gewestelijke Arbeidsbureau en sponsors wordt betaald, maakt al drie jaar ramma's op de Rotterdamse 's Middags familieradio en daarna voor jongeren het Top 40-werk'. Daarin zit een infor matief item dat'Stapwijzer' heet. Dat behandelt in afzonderlijke spots uitgaansevenementen in Rotterdam. En over de wijze waarop dat gebeurde is het Com missariaat gevallen. Wismeijer geeft de overtreding wel toe, maar zegt dat dat niet moedwillig is gedaan. Wismeij er: „Ik ga toch mijn eigen baan niet in de waagschaal stellen. Er is bijna niemand meer die de Ne derlandse mediawet snapt Wij mogen in onze agenda wel zeg gen dat er in Tomorrowland het een-of-ander is te doen en dat de entree tien gulden is. Maar daar mag dan weer niet bij worden vermeld dat die tien gulden in clusief twee consumpties is. Hij begrijpt de angst van Tiesma wel, maar hoopt op enige cle mentie. „Wij zijn één van zaad- leggers voor de lokale radio ge weest", aldus Wismeijer. Maar inmiddels heeft het bestuur van de lokale omroep het besluit al genomen en valt op 13 augustus om dezelfde redenen waar schijnlijk ook het doek voor de programma's die Free Radio Rotterdam maakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1