'Forse ontslagen in welzijnswerk' Woede gekoeld op etalageruit D'Oude Stoep terug in 't land der muzen 'Dagobert Duck- beleid' is pet mtmm Vlaardingen is AVR's grootste vuilproducent Topman verlaat Romi met goud Burgemeester maakt indruk in Neureut 'Een brommer in us emn heb je nog nergens' Woning in brand gezet door kaars Fit Line: voorkomen is beter I VIAABOINBS DAGBLAD SCHIIDAMSE COURANT NIEUWE WATERWE6 COURANT Vijf bewonersorganisaties vangen eerste klappen op Cees de Vos heeft last van 'moloritis' i 3? ms Kilo huisvuil per inwoner ^PHUÜHB Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinqen Postbus amp. «i-t'-an u& \n^ 9 Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352065,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 3D JULI 1990 PAGINA tjj^uoa, tojujj) -spunreaacne: quq-ozuy. ieieTax:U 111-4^49704. Vlaardingen AHe theaters de zomeractiviteiten worden tot uit te sluipen. Vandaar dat we de wel lukken. De schrijvers wisten Bart rb*w.t in houden de deuren on slot. ter- d usver goed bezocht Neem von- draad weer nnmkken" in het ,.a^. chabot, de Haagse Vlaardingen Alle theaters houden de deuren op slot, ter wijl de meeste hoteca-exploi- tanten het programmeren van artiesten ook enkele maanden op een laag pitje hebben gezet. Zo niet Ben Vuijck, Morgen avond presenteert hij in D'Oude Stoep een cabaretesk mini-festi val, waarin een hoofdrol is weg gelegd voor de opkomende caba retier Marcel Boon. „Ook 's zomers gaat het leven door", stelt de bedrijfsleider nuchter. „Ik begrijp niet dat an deren hun programmering in deze tijd staken". Hij lijkt het ge lijk aan zijn zijde te hebben, want de zomeractiviteiten worden tot dusver goed bezocht Neem vori ge week dinsdag. Het concert van The Clarks, een clubje ver dienstelijke imitators van The Beatles en The Rolling Stones, trok een vol café. „Met een band in de zaal is het succes bijna altijd gegaran deerd", stelt Vuijck. „Maar sinds de opening zes jaar geleden heb ben we ook een traditie opge bouwd met andere, meer ge waagde evenementen". Vuijck doelt op schrijvers- en dichtersa- vonden, waarin onder andere Hans Dorresteijn, Johnny van Doorn en Simon Vinkenoog in het etablissement uit hun werk citeerden, „Dat culturele aspect dreigt er de laatste tijd een beetje uit te sluipen. Vandaar dat we de draad weer oppakken". Humor Met de Haagse punkdichter Bart Chabot en de Groningse cabare tier Marcel Boon beleeft D'Oude Stoep morgenavond zijn rentree m het land der muzen. „Het ca baret vormt een probeerseltje", zegt Vuijck. „Als het aanslaat, organiseren wij het komende seizoen elke maand een culture le avond met cabaret". Marcel Boon moest wel even slikken toen hij hoorde dat hij voor het experimentele optre den in het etablissement was uit gekozen. Want cafébezoekers staan niet bekend om hun luis terdiscipline. „Toch moet dat Vlaardingen/NeureutMet een eremedaille voor waar nemend brandweercomman dant Sas en een onderschei ding voor hoofdinstructeur Van der Struis is de Vlaar- dingse Jeugdbrandweer te ruggekeerd uit Neureut. Het is een zeer geslaagde week geworden, maar, vertelt Van der Struis, wel vermoeiend. „Bij elkaar heb ik, geloof ik, twintig uur geslapen". Het was voor het eerst dat burge meester Fred van Lier een deel van de tweejaarlijkse festiviteit in het Westduitse voorstadje van Karlsruhe meemaakte. En zijn aanwezigheid maakte op de dorpsbestuurders grote indruk. „Eigenlijk", aldus de hoofdin- structeur van het jeugdcorps, „hadden ze nooit gedacht dat een burgemeester van zo'n grote stad naar Neureut zou komen. De Duitsers stelden het zeer op prijs dat hij er was". Tijdens het officiële gedeelte van de reis wees Van Lier in uitste kend Duits op het belang van de contacten tussen de tieners van Vlaardingen en Neureut. De jeugd heeft tenslotte de toe komst, zo hield hij zijn gehoor in Karlsruhe en Neureut voor. Al twaalf jaar bestaat er een vriendschapsband tussen de jeugdbrandweerkorpsen van Vlaardingen en Neureut. En al was het uitermate warm met Waarnemend commandant Sas krijgt in Neureut een eremedaille uitgereikt. Burgemeester Van Lier kijkt tevreden toe temperaturen die soms naar de 34 graden opliepen, ditmaal ble ven de contacten tussen de Duit se en Nederlandse jongelui toch een tikje koel. Van der Struis: „De afstand tussen de twee groe pen was wat groter". Het zou wel eens zo kunnen zijn, denk hij, dat de leeftijd van de deelnemertjes daarbij een rol heeft gespeeld. Ditmaal mochten ook kinderen van twaalf en der tien jaar mee op kamp. „Die leg gen misschien wat minder ge makkelijk contact; zeker als het in het Duits moet..." Mocht dat niet helemaal uit de verf zijn gekomen, de excursie naar Mercedes Benz sloeg in als een bom. Er bleek een testbaan bij te liggen, waarop twee vrach- wagenchauffeurs met gierende banden hun kunnen toonden. wel lukken. De schrijvers wisten in het verleden meestal voldoen de aandacht te trekken. Boven dien worden de optredens afge wisseld met levende muziek". Boon moet in staat worden ge acht de lachers op zijn hand te krijgen, want met zijn droge hu mor won de Groninger dit jaar de publieksprijs tijdens hetLeids Cabaretfestival. De cabaretier, die door de jury een grote toe komst in de theaterwereld kreeg voorspelt, bezit bovendien het vermogen om in te spelen op de reacties uit het publiek. Een ei genschap die in een café goed van pas kan komen. Ijzer Tweede ijzer in het vuur vormt Bart Chabot, de Haagse punk- dichter die onlangs nog met Ju les Deelder te zien was in een te levisieprogramma over Rotter- dam. Vermoedelijk vuurt Cha bot ais vanouds een mitrailleur- vuur aan woorden op zijn pu- bliek af. Muzikaal worden de cabaretier en de dichter afgewisseld door het akoestische trio De Flamin- goos en de Schiedammers Bob& Bert:rH1et beroemdste kale duo van N ed erland speelt na een lan ge afwezigheid weer eens aan de Smalle Havenstraat Het mini- festival begint morgenavond stipt om negen uur. De toegang is gratis. 6 1 Vlaardingen Het welzijns werk in Vlaardingen gaat op de helling. Vijf bewonersor ganisaties kriigen binnenkort al de eerste klappen te ver werken. Door een vacature stop en een bezuiniging van een half miljoen gulden valt noodgedwongen de onder steuning weg. George Herders die namens het Vlaardings Aktiekomitee Soci aal Kultureel Werk (VASK) de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid, is woedend. Al eerder betichtte hij wethouder Aart Kool ervan een 'Dagobert Duck-beleid' te voeren. De vacaturestop en het schrap pen van een half miljoen aan subsidie betekent volgens Her ders maar één ding: „Dat er forse ontslagen vallen in deze sector". Een kwart van het welzijns werk, heeft hij berekend, wordt op deze manier gewoon wegge saneerd. „Het opbouwwerk wordt opgeheven en op het voorziemngenpeil van Maassluis gebracht. Dat met name groepen in achterstandssituaties hier de komende jaren de rekening voor krijgen gepresenteerd, is duide lijk", stelt George Herders. Het VASK doet een beroep op het college van B en W, de ge meenteraad, de politieke partij en, bewoners en hun organisa ties om deze 'slip van de pen uit te gummen'. Om die reden is ook een platform geformeerd om elke beweging in het het ge meentelijk Duck-beleid op de voet te kunnen volgen. Het actïecomié vindt dat Vlaar dingen de botte bijl hanteert. De bewonersorganisaties in de Bab- berspolder, Centrum, Holy- Zuïd, Oastwijk en Westwijk zul len het na de zomervakantie zonder ondersteuning moeten stellen, terwijl in deze wijken grote nieuwbouwplannen of re novaties op stapel staan, „Door deze kortzichtige maatregel lo pen plannen aanzienlijke ver traging op en kunnen de beno digde rijksmiddelen naar alle waarschijnlijkheid niet tijdig worden binnengehaald". Zaken als buurtbeheer, anti-dis criminatie-projecten en werkge- legenheidinitiatieven zullen niet van de grond komen, verwacht het VASK. "Waar de "sociale ver nieuwing', dat de gemeente zo hoog in het vaandel heeft staan, dan om de hoek komt kijken, is het sociaal cultureel werk volle dig een raadseL Vlaardingen Van het 'Dagobert Duck-beleid' van de gemeente Vlaardin gen hebben de betrokken instanties bepaald geen hoge pet op. Een maand nadat wethouder Aart Kool op een manifestatie over sociale vernieuwing de Vlaardings e zienswijze uit de doeken deed, hebben de orga nisaties eens onder de loep ge nomen wat hij eigenlijk te ver tellen had. Conclusie: allemaal nogal, op z'n zachtst gezegd, ongelukkige voorbeelden. Aan de praktijkopleiding voor leidster internationaal kinder dagverblijf heeft de gemeente de handen nog niet vuil ge maakt. De wijkwerkplaats heeft wel 75.000 gulden subsi die van de gemeente gekre gen, maar wat nu de bijdrage van de gemeente is? Het jeugd werkgarantieplan verloopt niet vlekkeloos. Het buurtbe heer is na drie jaar geen stap verder en het plaatselijk mini mabeleid heeft exact eén ding opgeleverd: de 'Rotterdam pas', waarom de organisatie nooit heeft gevraagd. „Zaken die wezenlijke beteke nis hebben voor uitkeringsge rechtigden komen njet voor op de agenda van de wethouder concludeert de werkgroep Bouwen aan de Toekomst. De initiatiefnemers gaan evenwel niet bij de pakken neer zitten. Onder de titel "Bouwen aan de toekomst ofwel de machtige mythe van de hoop' wil de werkgroep begin november zelf met een aantal ideeën op de proppen komen. Rond die tijd moet ook het masterplan sociale vernieuwing van Vlaardingen het levenslicht hebben gezien. Schiedam Al twintig jaar verdient hij zijn brood met het ophalen van oud papier en ijzer. Hij noemt zijn werk een uitstervend beroep. „Want er is geen hond die nog doosjes gaat lopen vou wen voor vier cent per kilo papier", weet Cees de Vos. Wanneer hij evenwel de kans krijgt, wisselt de Schiedammer zijn werk in vooreen hele ande re dagbesteding. Zijn uit de hand gelopen hobby "brommers ver zamelen' biedt hem namelijk ge noeg werk. De Vos die zoals hij het zelf uitdrukt aan de ongene selijke ziekte 'motoritis' leidt, verzamelde de afgelopen zes jaar ruim 250 brommers in alle soor ten en maten. Zijn collectie heeft hij in een groot pakhuis opgesla- gen. Omdat de motoritisbacil steeds weer de kop opsteekt, is de op slagruimte te klein geworden en is hij op zoek naar een groter pand. De oppervlakte van de ruimte moet echter wel vijf keer zo groot zijn als de huidige stal lingplaats want De Vos wil meer doen met de brommers dan ze opstapelen. Hij heeft plannen om de motorvoertuigen onder te brengen in een museum. „Een brommermuseum heb je nog nergens in Nederland, het zou een trekpleister 2ijn voor Schiedam. Bovendien heb ik veel brommers uit de vijftiger en zestiger jaren en dat spreekt mensen aan", denkt De Vos, Ramp De papier- en schroothandelaar zei zijn baan al bijna vaarwel. Niet om dat museum te realise ren of omdat hij een ton papier op moet halen voordat hij veer tig gulden heeft verdient, maar omdat hij last kreeg van zijn rug. In eerste instantie kon De Vos zich ondanks de rugpijn aardig redden, want hij kocht een pers wagen van de gemeente Schie dam. Die wagen die het papier tot een compact geheel perst en het werk voor De Vos aanzien lijk verlicht, is nu kapot Voor De Vos is dat een ramp, want de ouderwetse manier van werken, het aanstampen van de papiermassa, kan hij niet meer opbrengen. Zijn milieubewuste baan kwam opnieuw in gevaar en daarom klopte hij enkele we ken geleden aan bij ae gemeente met net verzoek of er geen subsi die gegeven kon worden voor zijn verdiensten in de stad met positief gevolg. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ON5J blijken achter zijn werk te staan. „De ONS zorgt ervoor dat ik aan de gang kan blijven. Ze hebben me voor drie dagen per week een hulpje beloofd. Bovendien is er een soort subsidie voor mij aange vraagd. En dat beetje steun kan ik wel gebruiken, want de laat ste weken kon ik vanwege de kapotte perswagen maar weinig papier ophalen en dus weinig verdienen", vertelt De Vos. Hoewel de gemeente de schroot- bandelaar een steuntje in de rug gaf, is hij het niet helemaal eens met de beslissingen die Schie dam inzake de papierrecycling neemt Hij maakt zich kwaad o ver het feit dat scholen en vere nigingen subsidie krijgen voor het ophalen van oud papier. Wat door de één wordt gezien als lief dewerk oud papier, is in de ogen van Cees de Vos valse concuren- tie. „Het is toch te gek om los te lopen dat die beunhazen die al het papier onder je handen van daan halen, ook nog eens een premie toegeschoven krijgen". Met het werk als 'oudpapierhan delaar' zitje volgens De Vos so wieso niet op rozen. „Er is altijd wel iets om je druk over te ma ken. Nu ben ik boos over de sub sidieregeling voor scholen en verenigingen, maar het papie- rophalen geeft eigenlijk altijd problemen. In de goede Üjd wordt alles onder je handen weggehaald, in de slechte tijd le vert het papier geen cent op. Bo vendien is het werk eentonig en geestdodend. Ik ben daarom blij dat ik een hulpje kriig, want dan heb je toch meer lol tijdens het a werk. Nee, het is een zwaar 5 beroep en daarom ben ik ook niet van plan om tot mijn AOW 2 met deze baan door te gaan". Cees de Vos tussen zijn liefheb- J berij: bromfietsen. 'Een brom- mermuseum heb Je nog nergens in Nederland'. 5 ;.y ■-«: W - it. «*V a Vlaardingen De gemeente Vlaardingen is voor de AVR de grootste producent van huishoudelijk afval in het Rijnmondgebied. In het afge lopenjaar werd voor het eerst de 29 miljoen kilo overschre den. Deze hoeveelheid bete kent bijna anderhalve ton meer dan zn het jaar 1988 werd aangeleverd. Lang niet alle veertien Rijn- mpndgemeenten die hun vuil dumpen bij de AVRSchiedam maakt gebruik van de VAM kwamen op de proppen met meer rommel. Vlaardingen ech ter blijft ruimschoots koploper, ook al omdat Rotterdam alleen het vuilnis van de Roteh naar de Afvalverwerking Rijnmond af voert. Spijkenisse met 25,4 miljoen kilo en Capelle aan den IJssel met 20,2 miljoen moeten in grootte de Haringstad als AVR-klant ver voor laten gaan. Maassluis drop te in 1989 ruim een halve ton meer aan huisvuil dan in het voorgaande jaar en kwam opeen hoeveelheid van nog net geen dertien miljoen kflo uit. Deze cijfers komen er op neer dat elke inwoner van Vlaardin gen nu goed is voor gemiddeld 392 kilo rommel per jaar. De Maassluizers zijn nauwelijks 'schoner'. Zij stapelen bij elkaar slechts een fractie minder op dan in de buurgemeente. Het bete kent dat een inwoner per dag ruim een kilo huisvuil maakt In totaal steeg de hoeveelheid troep die de Rijnmondgemeen ten lieten verwerken van een kleine 182 miljoen naar bijna 186 miljoen kilo. Maasland kwam tot een produktie van 6,8 miljoen, wat drieduizend kilo meer is als in 1988. Schiedam Een 26-jarige Schiedammer is in de nacht van zaterdag op zondag het Vlaardingen Bij het ver laten van de Romi heeft produktieleider Johannes van der Zanden een ko ninklijk douceurtje in de wacht gesleept Als beloning voor 43 jaar jaar trouwe dienst kreeg Van der Zanden vanmiddag bij zijn af scheid van burgemeester Ffed van Lier de eremedaille in goud opgespeld. Delftenaar Van der Zanden had de laatste jaren de leiding over 130 medewerkers in de margarinefabriek. Hij wordt als een erkend deskundige be schouwd op bet gebied van raf finage van eetbare oliën en vet ten. Bij de grootscheepse vernieu wingen in de fabriek aan de Koningin Wilhelroinahaven speelde hij de laatste jaren de eerste viool. Van der Zanden bracht enorme verbeteringen aan in de technologie. Mede hierdoor heeft Romi de wanke le financiële positie kunnen ombuigen. Sinds enkele jaren maakt Romi, dat vanaf 1986 deel uitmaakt van de Konink lijke Gebroerders Smilde- groep, weer winst. Door de directie wordt Van der Zanden ook geroemd wegens zijn inspanningen voor de "Palestijnse zaak'. Zijn arbeids verleden, dat gedeeltelijk in Jordanië en Nablus lag, droeg ertoe bij dat Van der Sanden kon uitgroeien tot de vertrou wensman van de vele Pale stijnse werknemers. In Jordanië leerde hij Arabisch spreken, terwijl hij veel know how In het Midden-Oosten bracht Met zijn kennis van de Arabische cultuur toonde de vroegtijdig gepensioneerde werknemer de laatste jaren als geen ander begrip voor de pro blemen van rijn Palestijnse col- Schiedam Een 37-jarige Schiedammer is vrijdagnacht geëvacueerd nadat het interieur van zijn woning in de Valerius- straat gedeeltelijk was uitge brand. Nadat de man op de bank in slaap was gevallen, zette een brandende kaars zijn tapijt in vlammen. De bewoner verklaarde dat hij enkele nachten niet had gesla pen. Na het nuttigen van een aantal biertjes was de man ver volgens in slaap gevallen. Na het blussen van de brand op de twee de etage werd de tijdelijk daklo ze onderdak verleend op het po litiebureau. slachtoffer geworden van zijn eigen agressie. In een boze bui sloeg'de man even na twee uur met zijn vuis ten de ruiten van een cafe aan de Grote Markt in. De man viel bloedend op straat, waarop hij naar de eerste hulppost in het Schielandziekenhuis werd over gebracht. Zijn boze bui werd verklaard door een ruzie, waar bij de man even tevoren in een ander café betrokken was ge raakt. Vandalen hadden een nacht eerder na het bezoeken van een café vernielingen in de stad aan gericht. Een 22-jarige Schiedam mer en een 25-jarige plaatsge noot werden zaterdagochtend om vier uur in de kraag gegre pen voor het vernielen van re clamezuilen en lantaarnpalen aan de Oranjestraat en de Lange Nieuwstraat Verzorgingstehuis Drïemaasste- de in de Woudhoek werd zater dagnacht eveneens bezocht door vandalen. Een 19-jarige Schie dammer werd aangehouden we gens het vernielen van de bui tenverlichting, De schade be draagt 600 gulden. Enkele mede daders zijn nog voortvluchtig. Maassluis„Wij bieden niet, zoals de meeste sportscholen, judo en karate aan. Wjj rich ten ons puur op fitness en preventieve gezondheids-1 zorg". Cees van Toor en Ro-ï lando Pereira benadrukten j deze zienswijze tijdens dej opening van hun fitness-cen-j trum Fit Line net voor het af-i gelopen weekeinde. Fit Line is het derde instituut[ voor sport en preventieve ge-j zondheïdszorg in Nederland «i* is gevestigd ra een voormalige! locris aan de Keucheniusstraattej Maassluis.' Door met een halten een deur in te rammen toverde] wethouder Ruud Timmermans] de nog naar verf ruikende*ht- ness-ruimte tevoorschijn. j In de sportzaal pronken de meest; ingenieuze toestellen. Zo staat er- een toestel waarbij je onderste-| boven komt te hangen. Van Toor? legt uit dat het apparaat na het; trainen wordt gebruikt. „De, mensen klemmen hun voeten] onder een beugel en hangen ver*j volgens een tijdj'e op hun hoofd.]' Dit toestel is vooral goed voorje rug. Want wanneer iemand iets in zijn rug heeft geforceerd; komt het weer goed te zitten; door even aan je voeten te han| gen. Ik heb het zelf meerdere ke~ ren uitgeprobeerd en af en toe* hoor je inderdaad je rug kra| De toestellen mogen alleen gej bruikt worden onder het toej? ziend oog van een sportinstruc| teur, die op zijn heurt weer ad-j vies krijgt van een fysiothera£ peut. De therapeut die een vastrj praktijk in Fit Line heeft, stel] regelmatig diagnoses bij de leder; en vertelt de sportinstructeurr wat mensen met lichamelijke klachten wel en niet mogen doen. Daardoor is het ook voor, revaliderenden en mensen met, lichamelijke klachten mogelijk op verantwoorde wijze aan hun, conditie te werken. J Het is niet alleen 'gezond' wat de: klok slaat in Fit Line; uiterlijk; hoort er ook bij: er is een zonne-, bank en een schoonheidssalon-1 Alleen, de sehoonheidsspedalis-j te is er nog niet. Reden daarvoor( is dat zij nog geen vergunning, heeft gekregen om haar beroem in de verbouwde loods uit te oe-j fenen. De schoonheidsspecialiste spoelt, zo nu en dan ammoniak na bruik weg in de wasbak en datis in strijd met de milieuwet Ce© van Toor noemt de weigering van de vergunning terecht „He- is goed dat er dergelijke wettert zijn. Bovendien is de schoon] heidssalon een luxe bij ons inrit; tuut. In de eerste plaats gaat hd natuurlijk om de begeleidt sporttraining".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1