'Je krijgt het gevoel nergens bij te horen' Boze Marokkanen eisen inspraak Actie tegen aids start in Schiedam Incestpleger liever 'door hel' dan in cel Waar zijn Bob, Bert en Bart? IbtoViidren VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Groeiende onvrede over Vlaardingse OETC-aanpak Ouders niet gekend in onderwijsplannen BOUWERTJES WERKEN ZICH IN HET ZWEET 9K Sft-Vis Documentaire over historie vijf molens Schaduw over zonnebrillen Studio fcjfcj Express Pasfoto's met kwaliteits garantie Professor adviseert Maasland Compostvat weer in de aanbieding Inbraken in auto's WOBfflEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen, Postbus 400B, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343829.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Teielax- 010-4349754. WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 i VlaardLneen - ..Od het laatst nnHero f» tnj-f Vlaardingen „Op het laatst krijg je het gevoel nergens meer bij te horen. Je bent geen Turk en dagelijks wordt het je duide lijk dat je ook geen Nederlander bent". Van Günay Balabans (21) taalvaardigheid kan menig Ne derlander nog iets leren. Zorg vuldige woordkeus en een welo verwogen zinsbouw Maar toch: „Toen ik op school zat, bestonden er nog geen lessen in eigen taai en cultuur. Tot op de dag van vandaag geeft rmj dat problemen. Tegen, mijn ouders kan ik niet zeggen wat ik wil, op vakantie m Turkije zit ik met onbegrijpelijke menukaarten in restaurants en waar Turks de voertaal is, heb ik het gevoel er niet bij te horen". Günay Balaban is secretaris van de Turkse ouderraad in Vlaar dingen. Met gemeentelijke on derwijsdeskundigen is de raad vrijwel dagelijks aan het bakke leien over de eigen identiteit van de ruim 450 allochtone basis scholieren. „Het is voor een kind erg belangrijk de taal van zijn ouders te beheersen. Tn deze sa menleving hoor je er als buiten lander nooit echt bij. Je mag blij zijn als je thuis nog wat veilig heid kan vinden. Alleen al daar om is het onderwijs in eigen taal en cultuur zo belangrijk". Tweetalig In 1974 begonnen op de Neder landse scholen de lessen OETC: Onderwijs in Eigen Taal en Cul tuur. Migranten-kinderen had den op grond van die bepaling aanvankelijk recht op vijf uur onderricht in hun eigen taal. In de loop der jaren is die lestijd ge halveerd. Godsdienstonderwijs komt afzonderlijk aan de orde: naast de pastoor en de dominee krijgt ook de hodzjah onderwij staken toebedeeld. „Als je één taal goed beheerst, worden an dere talen daardoor toegankelij ker. Aan Marokkaanse kinderen kun je dat soms zien: sommigen zijn al tweetalig Arabisch en Frans en Nederlands kan daar gemakkelijk bij". De OETC-lessen worden in Vlaardingen verzorgt door twaalf bevoegde leerkrachten, die gebruik kunnen maken van alle faciliteiten die het reguliere onderwijs biedt. Dat zegt de wet althans. De praktijk wijkt echter damg af van alle papieren wets- regels: groepen allochtone kin deren doorkruisen hele stadswij ken om hun OETC-lessen te kunnen bijwonen. Looptijden van soms meer dan een halfuur gaan simpelweg van de toch al beperkte lestijd af. De leerlingen zitten vaak in onge schikte ruimten en moeten zich behelpen met geïmproviseerde leermiddelen. Verzanden Günay: „Het OETC-onderwijs mag niet verzanden in papieren regels en voorschriften; daar is bet te belangrijk voor. Als je iets doet, moetje ook goed doen. Op deze manier worden de lessen voor leraren, ouders en vooral voor de kinderen eerder een last dan een verworvenheid". Bala- ban vertelt hoe Vlaardingen zijn best doet om die 'C' uithet OETC te verdrijven. De Turkse ge meenschap maakt zich zelfs zor gen over de plannen met de T, Op 29 augustus komt de commis sie Onderwijs weer bijeen. De Turkse ouderraad heeft voor die gelegenheid een aantal kritische vragen en opmerking naar aan leiding van de gemeentelijke no titie geformuleerd. „Bij de afde ling onderwijs denkt men dat dat de Turkse ouderraad alleen be staat uit welzijnswerker Erbas. Op die vergadering komen ze er wel achter dat dat niet zo is". De migranten hebben vooral be zwaren tegen de waterige en on geïnteresseerde toonzetting van g de notitie. De allochtone ouders bezinnen a zich op zondag 14 oktober op- 3 nieuw over het OETC-opzet. In g de Lijndraaier willen de migran- 3 ten een tweede antwoord formu- g leren op de gemeentelijke noti- tie. „Vier maanden zijn we dan 2 weerverder. Vier maanden ach- terstand voor een groep die toch 2 extra kwetsbaar is". S Vlaardingen—Verontruste Ma rokkaanse ouders hebben het af gelopen weekeinde een onder wijswerkgroep opgericht. De ou ders zijn boos over de gemeente lijke nota voor het onderwijs aan migrantenkinderen. Net als de Turken zijn de Marokkaanse ou ders niet gekend in de nieuwe opzet. De notitie over het zogenoemde OETC-onderwijs bereikte de migran tenouders pas in de zo mervakantie. „Dat vinden wij uitermate vreemd", stelt de kersverse voorzitter Larossi van de Werkgroep Marokkaanse Ouders. „De notitie biedt geen oplossingen voor het onderwijs aan onze kin d eren "In de rapportager sehetst de gel meen te dat het moeilijk is een leerkracht voor het onderwijs in de Marokkaanse taal en cultuur te vinden. „Maar hoe het onder wijs aan onze kinderen verder zal worden ingevuld, komt niet ter sprake". De Marokkaanse ouders vinden het resultaat van de nota uiterst mager. „Wij hadden niet ver wacht dat het niveau van de op stellers zo laag is". Volgens de werkgroep bezitten de betrok ken ambtenaren te weinig ken nis over de Marokkaanse cul tuur. Dat blijkt, vinden de ouders, ook uit het bezoek dat een clubje leerplichtambtenaren onlangs aan Marokko bracht. Zo conclu deerde een Vlaardingse leer plichtambtenaar dat het speciaal onderwijs voor kinderen met leerproblemen in Marokko nog niet van de grond is gekomen. Om deze reden stuit een advies voor speciaal onderwijs regel matig op onbegrip bij migrantenouders. Een merkwaardige conclusie, meent de ouderraad, die overi gens losstaat van de OETC-pro- blematiek. „Als het speciaal on derwijs in Marokko nu wel van de grond komt, dan nog leren ouders daardoor deze onderwijs vorm in Nederland niet ken nen". Het wegnemen van deze kennisachterstand ziet de werk groep als één van haar belang rijkste taken. „De komende tijd is veel overleg met en uitleg aan de ouders nodig", meent Larossi. Vlaardingen Er rustte gisteravond duidelijk geen zegen op het eerste mini-festival in D'Oude Stoep. Terwijl de wél gearri veerde Flamingoos het boemeltje naar Furmerend bezongen, bleek het vervoer naar Vlaardingen voor Bob Bert en de Haagse punkdichter Bart Chabot een onneembare hindernis. Door de absentie van de helft van het programma stierf het ca bareteske festival even na half twaalf een vroegtijdige dood. „Waar rijn Bob, Bert en Bart?", fluisterden de terrasgangers toen De Flamingoos om de tijd te vullen nog maar een derde set gingen spelen. Samen met de Groningse cabaretier Marcel Boon waren de Vlaardïngers eigenlijk aangetrokken om het voorgerecht te verzorgen. Bij absentie van de ingrediënten van de hoofdmaaltijd gaf het grappige Vlaardingse trio daarom nog maar een toegift in de zwoele buitenlucht. Bedrijfsleider Ben Vmjck liep op dat moment te ijsberen in de zaak. Inde loop van de avond kreeg hij een telefoontje van Bob Bert, die op een Belgische snelweg met autopech waren ge strand. Met de hulp van de wegenwacht zouden zij alles in het werk stellen alsnog naar Vlaardingen af te reizen, Maar wie er ook verschenen, niet het kale duo. Bart Chabot belde al maan dag op om de weg te vragen, maar de punkdichter wist Vlaar dingen ondanks de uitleg en een eerder optreden in het café uiteindelijk niet te vinden. „Uiteraard hebben we met de artiesten een contract opgesteld, maar daar hebben we vanavond natuurlijk geen moer aan", meende een sombere Vuiick, „De afwezigheid van de artiesten is een grote teleurstelling Toen de.avond eigenlijk nog op gang moest komen, deed de Groningse cabaretier Marcel Boon wel zijn best om de stem ming erin te brengen. Sommige grappen kwamen de toehoor der wel erg bekend voor, maar het is natuurlijk niet uitgesloten dat de moppen de roem van de bedenker reeds rijn vooruitge sneld. „Twee waarzegsters komen elkaar tegen. Zegt de één te gen de ander: je ziet er beter uit dan volgende week". Alleen met hulp van de Flamingoos kon de winnaar van het Leids cabaretfestival de avond echter niet vullen. Want de Groninger had op een andere manier te maken met een logis tiek probleem. De laatste trein naar Groningen vertrekt om tien over elf uit Rotterdam, waardoor Boon reeds na twee korte sets zijn publiek vaarwel moest zeggen. Schiedam Als eerste gemeen telijke instelling in den lande presenteert de Schiedamse openbare bibliotheek de foto-ex positie 'Mensen met aids'. De wethouder van volksgezond heid, Bart de Leede, opent vrij dagmiddag in het boekleencen- trum Noord in Woudhoek deze bijzondere tentoonstelling. 'Mensen met aids' is het werk van de Amsterdamse fotograaf Frits de Ridder, Zijn dertig colla ges tonen de bewoners van het Bailey House in New York die aan deze ziekte lijden. Het is een voormalig hotel, waarin nu 44 daklozen wonen die zijn besmet met aids. De Ridder maakte zijn indrukwekkende beeldreporta ge in de jaren 1988 en 1989, toen hij als vnjwilliger in Amerika in het Bailey House werkte. De opening van de expositie is een voorbode van 'de groot scheepse postercampagne, die de Brandersstad een kleine drie weken lang in zijn ban zal hou den Tot twee maanden geleden moest In ons land al 1274 maal de diagnose aids worden gesteld. 'Eén miljoen aïds-patiënten re kenen op de dood maar hopen op een medicijn' en Betalen we aids met ons geld of met ons le ven?' rijn twee van de zes leuzen die vanaf 7 augustus in de stad worden verspreid. Alle posters zijn voorzien van de mededeling Aids Fonds giro 8957. Tegelijk met de fototentoonstel ling en de postercampagne zul len bedrijven en particulieren in deze regio een schrijven van de initiatiefnemers krijgen met het verzoek geld te storten. De brandbrief benadrukt één har te kreet: „No pay no cure..." De aids-actie in Schiedam duurt tot en met 27 augustus. Daarna zul len fototentoonstelling en pos tercampagne andere steden aan doen. '-f™ s jdt:f'S'int 1*-•:Ap' Vlaardingen Er is nog hoop voor de bouwwereld, de sector die de laatste tijd kampt meteen nijpend personeelstekort. Ter wijl bijna alle Nederlandse bouwvakkers zich in deze we ken onledig houden, zorgden kinderen gisteren op de Bouw speelplaats met hun hamers voor een ritmisch getik. „Het is veel te warm om naar het strand te gaan", verklaarde de 12-jarige Laurens Coster zijn bouwlust. Ondanks rijn angst voor tropische temperaturen timmerde Laurens met het zweet op zijn voorhoofd fanatiek verder aan het huis, dat hij sa men met een kompaan con strueert, „Gisteren hebben we samen de eerste verdieping gebouwd", vertelde de doorzetter, die oude pallets ais bouwstenen gebruikt- .„Maar mijn vriendje is vandaag wel naar het strand, waardoor ik alleen verder werk aan het huis. Mischien is hij morgen ook weer van de partij". Op de bouwplaats behoorde Laurens gisteren tot de laatste der Mohikanen. Want met het mooie weer nemen veel ouders hun kinderen mee naar het strand of het zwembad. „Veel ouders zijn deze week ook met vakantie vertrokken", vertelt activiteitenbegeleider Mark Lensink. „Daarom is het deze week vrij rustig op de bouw speelplaats". Met amper twintig kinderen in het park had Lensink een ge makkelijk dagje. Met een aantal vrijwilligers als hulpje had hij to taal geen omkijken naar de kin deren die regelmatig verkoeling zochten in het kikkerbadje. „In de middaguren komen we met een speciaal activiteitenpro- framma", vertelt Lensink. „De ïnderen zijn al in de weer ge weest met pannekoekenbakken en ballonverven- Maar vandaag is er denk ik te weinig belang stelling. Dat was in de eerste week wel anders, want toen had den we per dag maar liefst 120 kinderen op bezoek". De betrekkelijke rust is vermoe delijk van korte duur, want vol gende week strijkt de karavaan van Jeugdstad neer op het nabij gelegen handbalterrein van Hol- landia. De bouwspeelplaats en De Bouwspeelplaats geeft een andere dimense aan de bouwvak vakantie. het handbalterrein worden slechts door één sloot geschei den. „We gaan een ponton ma- kei) met een touw eraan", kon digt Lensink aan. „Dan kunnen de kinderen beide activiteiten bezoeken". Het bouwen van het ponton hou den de begeleiders voor alle ze kerheid in eigen handen. Ter wijl de kinderen doorbouwen aan hun huizen,gaan de vrijwil ligers ook met de hamer in de slag. „Als de kinderen het pon ton bouwen, dan is de kans groot dat het zinkt. Dat kunnen we niet hebben", meent Lensink. Schiedam De Stadsom- roep Schiedam (Soms) heeft een tweedelige documentai re gemaakt over 's werelds §rootste molens: de vijf van ehiedam. Vier medewer kers van de lokale radio hebben een half jaar besteed aan research en zenden hun wetenswaardigheden in twee programma's van een uur de ether in: De eerste af levering is aanstaande zon dag te beluisteren. Micha Ingenkamp en Jaap Baron namen de produktie voor hun rekening, Martijn van Noordenne voerde de gesprekken en Remco Boss- hart is verantwoordelijk voor de techniek. Het Soms kwartet, dat in totaal hon derdtachtig uur arbeid in de documentaire heeft gestopt, gaat terug tot het einde van de zeventiende eeuw om de geschiedenis van de molens te belichten. Naast een interview met Jos Gunneweg, de directeur van de Stichting Schiedamse molens, komen ook de vijf molenaars van de Walviseh, de Drie Koornbloemen, de Vrijheid, de Noord en na tuurlijk de Palmboom aan het woord. Het programma wordt aanstaande en vol gende week zondag van twee tot drie uur door de Stadsomroep uitgezonden. Vlaardingen Omdat de eige naar van een brillenwinkel aan het Veerplein zelf naar de zon toe is, heeft hij er nog geen weet van dat dieven hun kans schoon zagen een aanzienlijk aantal zonnebrillen te stelen. De etala- geruilwerd weggenomen, waar na met de paraplubak de vitrine in gruzelementen ging. Het schadebedrag is niet bekend. Polaroid» Hooflslraai 104-106. ScliKXlam Tel 010 4266720 door AAO RIETVEIO Vlaardingen Liever dan- 15 maanden in de cel te zitten, zei de 42-jarige Vlaardinger die gis teren voor de rechtbank ver scheen, nam hij deel aan de In cest Dader Behandeling Rotter dam (IDBR). Dat hij daarvoor 'door de hel moet', zoals de hulp verleners hem hebben, voorge houden, neemt hij voor liet „Dat moet dan maar", zei de verdach te berustend. Twee maanden geleden al be kende de Vlaardinger tegenover rechtbankpresident mr. P. Smidt van Gelder het feit waarvan hij werd beschuldigd: hij heeft in de jaren 1987 en 1988 gedurende acht maanden bijna wekelijks ontucht gepleegd met zijn toen 8 jaar oude stiefdochter tje. De zaak werd op 5 juni aan gehouden. Alvorens een uit spraak te doen, wilde de recht bank onderzoeken of de ver dachte voldeed aan de eisen van de IDBR, dat op initiatief van Ri- agg, justitie en reclassering is op gezet. De rechtbank verwees gisteren de man naar het behandelings project en schortte rijn vonnis op. Bij de IDBR moet de Vlaardin ger om te beginnen het verhaal van alle ontuchtige handelingen met rijn stiefdochtertje op papier zetten en er met de hulpverle ners eerlijk over praten. Zo moet hii tot het besef komen dat hij af schuwelijk in de fout is gegaan. Over een half jaar meldt de IDBR of de man zich aan rijn af spraken houdt Doet hij dat niet, dan hangt hem alsnog een ge vangenisstraf boven het hoofd. „Mijn client is best bereid door deze erg zure appel heen te bij ten", zei advocaat mr. H.P. van Elswijk. De behandeling is geen lolletje, maar gevangenisstraf is dat voor incestplegers ook aller minst, wist de raadsman. „Van gevangenisstraf wordt niemand beter, maar incestplegers al h ele- maal niet In de hiörargische maatschappij die de gevangenis is, staan ztj op de onderste trede van de ladder. Ze worden gepest en door iedereen met de neR aangekeken". Officier van justitie mr. J.P. Wittop Koning was niet mals in zijn oordeel over de ver dachte. „Hij heeft het meisje geestelijk klem gezet en op im pertinente wijze misbruik ge maakt van zijn positie als gezins hoofd. Het is een bekend feit dat meisjes die seksueel misbruikt zijn op latere leeftijd moeite heb ben met het leggen van sociale en seksuele contacten". Tekenend De officier vond het tekenend voor de verdachte, dat hij zelfs nog doorging met rijn kwalijke praktijken nadat hij eerst door zijn toenmalige vrouw en later door de broer van het meisje was betrapt. „U hebt twee keer de kans gekregen ermee te stoppen. U bent twee keer aangesproken op uw gedrag. Maar dat was voor u geen aanleiding om tot inkeer te komen en te stoppen", zei mr. Wittop Koning. „U bent heel ver over de schreef gegaan", hield hij de Vlaardin ger voor. Met zijn eis van vijftien maanden cel maakte de officier van justitie wel de verwijzing van de verdachte naar de Incest Dader Behandeling mogelijk. Pas als verdachten van incest bekend hebben en hen een straf van minstens vijftien maanden boven het hoofd hangt, mogen zij deelnemen aan het project •hinderen van 'I allochtonen moeten niet alleen elkaar, maar ook hun ouders goed kunnen verstaan. Onderwijs in eigen taal en cultuur is daarvoor nodig. 1 Maasland Prof. mr. drs. P.C.W. Akkermans, hoogleraar bestuurs- en staatsrecht aan de Erasmus Universiteit Rotter dam, is de adviseur van de ge meenteraad van Maasland in de zaak van het transportcentrum. Hij moet de raadsleden duidelijk maken welke mogelijkheden Maasland heeft om zich te ver zetten tegen het bouwplan en hoeveel kans de gemeente maakt in een Krüonberoep Burgemeester en wethouders kregen twee weken geleden van de raad toestemming om een deskundige te raadplegen. In een commissievergadering bleek gisteravond dat er vragen te over zijn voor Akkermans Volgens waarnemend burge meester Jaap Bax bestudeert de professor dezer dagen op zijn va kantieadres de stukken. „Hij heeft ons gegarandeerd op 16 au gustus aanwezig te zijn". Nog de gehele week spreekt de Maaslandse politiek- in commis sievergaderingen over het ge wraakte transportcentrum. Op 16 augustus vergaderen al die commissies samen. In de raads vergadering van 28 augustus valt de beslissing. In de eerste van de reeks com missievergaderingen wekten gisteravond alle partijen de in- druk, dat zij hun standpunt op nieuw wensen te bepalen. Een krappe meerderheid in de raad stemde vorig jaar tegen de bouw van het centrum in Maasland. Met name de verklaarde tegen standers van vorig jaar, PvdA en Open Groepering, zeiden, de zaak praktisch te willen benade ren. „Dienen wij het belang van Maasland als we anderhalf of twee miljoen gulden mislopen", vroeg FvdA'er W. Gouma rich af. Ook J.C. Visser (Open Groepe ring) vond dat de situatie sinds vorig jaar bepaald anders is ko men te liggen. Het college staat positief tegenover het transport centrum. Volgens B en W dreigt Maasland de grip op de zaak te verliezen als het zich blijft ver zetten, en maakt een Kroonbe- roep wellicht weinig kans. Vlaardingen Dankzij het suc ces van vorig jaar wordt in Vlaardingen de compostvate- nactie geprolongeerd. Omdat de haringstad met hetzelfde pro bleem te kampen heeft gehad als 1 Maassluis kan pas in oktober met de verkoop van een nieuwe serie vaten worden begonnen. Door de enorme belangstelling plus wat prod uktieproblemen bij de leverancier was het artikel de laatste maanden uitverkocht. De gemeente biedt de compostvaten tegen een gereduceerd tarief van 75 gulden aan. Om de totale kos ten te dekken is een 'subsidie uitgetrokken van 27.500 gulden. Tegen de tijd dat de actie van start gaat, krijgen met name de bewoners van de laagbouw in Holy-Zuid en Ambacht informa tie over het nut en het rende ment van een compostvat. Gegadigden die nu al van hun interesse blijk willen geven, kunnen zich als koper aanmel den bij de afdeling verkeer en milieu op hetstadhuis. Vlaardingen Twee automobi listen uit Vlaardingen hebben hun voertuig opengebroken te ruggevonden. tn de Magnolia- straat werd door het verbreken van het portier uit een wagen de geluidsapparatuur ter waarde van duizend gulden gestolen, in de Sweelinckstraat werd een auto enkele honderden gulden internationale valuta lichter ge maakt. p

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1