Mogelijkheden Jongepier in Nederland te beperkt Modelvliegclub baalt van tegenwerking Vlaardingen WATERWEG 3 13 SPORT Tettelaar start in Maassluis HVO oefent SPORÏASENDA Zorgen Holy over eerste honkbalteam 'Modelvliegen is geen hobby, maar een sport' MW'27 in Haarlem Cup Waterskiën ^WATERWEG Cursusaanbod Hoewel de vakantie nog niet achter de rug is, begin nen zo zoetjes aan de eerste aanbied ere van cursus sen zich weer te melden. Vier instanties uit Schie dam en Vlaardingen hebben de lessen rond De Volksuniversiteit Vlaardingen is grensverleg gend bezig. Met de mededeling dat deze 'universi teit m Schiedam misschien nog niet zo bekend is, worden bewoners van de buurgemeente warm ge maakt voor kunstgeschiedenis. Een heieserie lessen behoort tot de mogelijkheden, waarin de tijd van Franciscus van Assisi tot en met de moderne archi tectuur wordt toegelicht. Nadere mmformatire valt tem verkrijgen bij het secretariaat van de volksuni versiteit (tel. 4603354, op werkdagen tussen tien en twaalf uur). In Vlaardingen gaat het verder om de oudere inwo ners. De stichting Raad voor het Ouderenwerk heeft weer de cursus 'Kennismaken met de compu ter is huis gehaald voor 55-plussers. In het gebouw van het Educatief Centrum aan de Cornells Hout- in anstraat is op de dinsdagmiddag ruimte voor veer tien deelnemers. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Raad: telefoon 4601500, Bij dezelf de stichting kan men ook terecht om zich te scholen tot MvbO-leider, watstaat voor 'Meer bewegen voor Ouderen'. Deze cursus tot spel- en gymnastiekleider begint 12 september en wordt gegeven op de woens dagavond. In Schiedam laat De Erker weer van zich horen. Daar zijn de eerste serie cursussen gefocust op foto grafie. De bovenbouw van de basisscholen kunnen zich —tot half september— inschrijven voor het Project Filmzien. Daarnaast zullen er verschillende cursussen fotografie en video, voor zowel beginners als gevorderden, van start gaan. Chris Scholte staat op elke woensdag in De Erker (tel.4267767) belang stellenden te woord. ISCHIEDAM Nieuwe directeur De openbare basisschool De Klinker heeft een nieu we adjunct-directeur. De bijna 41-jarige mevrouw M.de vos-Naaborg, die geboren is in Delft, begint vanaf de eerste augustus in haar nieuwe functie. Een kleine drie weken later begint het schooljaar weer. Drukwerk „Je loog tegen mij, alsof ik een kind was. Ik geloof datje dacht dat ik helemaal blind was...." Poëzie of goedkoop sentiment? Het oordeel over de eerste hit single van de Amsterdamse formatie Drukwerk zal afhangen van de sympathie, die de luisteraar voor de Amsterdamse groep koestert. Sommigen mogen hun neus ophalen voor de Neder landstalige groep, feit is dat Drukwerk zich tien jaar na dato nog steeds mag verheugen op vele honderd duizenden fans. Een deel van deze liefhebbers staat op zondag 30 september ongetwijfeld met de neus voor het podium op deBroersvest. Tijdens de slotdag van de Brandersfeesten spelen de Amsterdammers onder leiding van Harrie Slinger een gratis open luchtconcert. Het optreden maakt onderdeel uit van de slottoer- nee, waarin een centrale plaats is ingeruimd voor de meest recente CD, die 'Na ons de Zondvloed' is geti teld. Het optreden begint 30 september om 13 uur. Gouwe ouwe Biertapperij 't Koetsiertje gaat op de oude toer. Van af morgenavond negen uur zal voortaan elke zater dag worden geput uit de collectie disco-hits van vroeger, 't Koetsiertje noemt de gouwe ouwe zelf de 'Dance Classics Party'. Volgende week vrijdag, zaterdag en zondag heeft de biertapperij aan de Hoogstraat nog iets anders voor de clientele in petto: een bloedstollend griezelweek end met „ontzettend enge> verassingen en griezelige hapjes en drankjes' VLAARDINGEN Vlinders Vrij rondvliegen doen ze niet, maar vanaf 10 augus tus zijn er wel talloze inheemse vlinders te bewon deren in de centrale bibliotheek in de Waalstraat. De Vlinderstichting heeft de tentoonstelling, waar in naast verschillende vlindersoorten, ook waar- d plan ten te bezichtigen zijn, ingericht Met een beetje geluk kunnen belangstellenden tij dens hun bezoek iets bijzonders meemaken. Naast vlinders plaatst de stichting ook poppen in de kooi en, waardoor het fascinerende proces van het ont poppen ook aan den volke kan worden getoond, vlet de tentoonstelling vraagt de vlinderstichting aandacht voor de zorgelijke situatie, waarin veel vlindersoorten in Nederland verkeren. Dat is vooral interessant voor Vlaardingers, want een aantal stad genoten spant zich op dit moment in voor het uit- preiden van de vlinderstand in deze streken. De tentoonstelling kan worden gezien als een har- tekreet voor een schoner milieu, want het welzijn van de vlinders valt of staat met de instandhouding van gebieden waar hun waardplanten kunnen groeien. Tijdens de gebruikelijke openingstijden van de bibliotheek is de tentoonstelling te bezichti gen tot 30 augustus. jMAASSLUIS Kilometer De meeste toeristen zullen door de tropische tempe raturen vermoedelijk direct doorrijden naar Hoek van Holland, maar het VW in Maassluis hoopt dat er toch nog enkele belangstellenden over zijn voor het afleggen van de historische kilometer. De wan deling door het historische hart van Maassluis ver- trekt morgenochtend om elf uur. Onder deskundige leiding wandelen de bezoekers vanaf het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk door de binnenstad, langs de havenkom en over het Schanseiland. De wandeling neemt in totaal onge veer anderhalf uur in beslag. Aan het evenement, geen kosten verbonden. HOEK VAN HOLLAND Zwemvierdaagse Traditiegetrouw pakt de werkgroep Sport en Spel flink uit tijdens de vijftiende zwemvierdaagse. Op het eerste oog een zwemevenement, maar door de brede opzet biedt het programma ook de nodige at tracties voor min der sportieve types. Tijdens het festijn aan de Coroesstraat zwemmen kinderen tot twaalf jaar tussen 13 en 16 augustus da gelijks 250 meter. Deelnemers boven deze leeftijd dienen per dag 500 meter af te leggen om in aanmer king te komen voor een herdenkingsmedaille. Maandagavond wordt het programma omlijst met een schminkfestijn. Allo kinderen kunnen hun ge zicht door professionele grimeurs feestelijk laten be schilderen. Voor slechts vijftig cent kunnen liefheb bers op deze avond bovendien mee met het beroem de strandtreintje. Een dag later kunnen de kinderen zich buiten het bassin vermaken op een springkussen. Hun ouders nemen dan ongetwijfeld een kijkje op de rommel markt, die op het zwembadterrein wordt gehouden. Spelletjes omlijsten het zwemevenement ook op woensdag. De zwemvierdaagse beleeft op deze avond zijn slot, maar vrijdag heeft de organisatie nog een toegift in het verschiet Voor de zevende keer kan de jeugd in de basisschoolleeftijd deelnemen aan de' kampeer nacht; De deelname is 3 gulden 50, terwijl deelne mers aan de zwemvierdaagse vijf gulden moeten neertellen. Inlichtingen ove het evenement zijn in te winnen bij het zwembad.- telefoon: 01747-3444. Rotterdams Nieuwshlad vrijdag 3 augustus 1990 JoorSANDERSONNEMANS door SANDERSONNEMANS Vlaardingen Een passend ca deau bij het tienjarig jubileum dat Radio Modelvlieg Vereni ging Vlaardingen 14 augustus viert, zou voorzitter Dirk Simon wel weten. Zijn grootste wens een eigen clubhuis in de Broek polder lijkt echter een niet te verwezenlijken ideaal. Voorlopig moet de vereniging voor liefhebbers van zelfgebouwde mo delvliegtuigen het doen met een van de gemeente gehuurd stuk grond in de Broekpolder. Iedere zondag sturen daar tal van model- vliegers hun lichtgewicht lucht schepen de 'ruimte* m. „De Broekpolder is voor de model vliegerij uitstekend geschikt", ver telt de 32-jarige Dirk Simon, „al krijg ik soms wel eens het idee ver weggestopt te zijn. Omdat het een zogenaamd 'stiltegebied' is mogen we geen gebruik maken van ver brandingsmotoren. Die maken vol gens de gemeente te veel lawaai. Dat is natuurlijk wel jammer want daarmee verliest de modelvliegerij wel wat van haar charme. Iedereen kent toch het beeld van passerende fietsers die bij het horen van een sputterend motortje even halt hou den om turend in ae lucht het vlieg tuigje op te sporen? Met de moderne electromotoren heb je dat niet, want die dingen zijn nauwelijks hoorbaar". Dat is niet het enige waarover de geboren en getogen Vlaardinger ontevreden is. „Joh", gaat hij on verdroten verder met het uiten van zijn kritiek, „we zijn vier jaar bezig geweest om op ons vliegveldje een vuilnisbak van de gemeente te krij gen. Natuurlijk is het veel makke lijker om zelf zo'n ding neer te zet ten, maar het geeft aan hoe moeilijk men kan doen op het stadhuis. We hebben meegemaakt dat er rondom ons terrein ineens bomen werden geplant Ieder weldenkend mens beseft dat wij met onze miniatuur vliegtuigen daar hinder van kun nen ondervinden. Op ons verzoek het aantal bomen te verminderen werd niet ingegaan. Ook voor de wens om iemand van ons bestuur in de raad van sport en recreatie te la ten plaatsnemen werd hartelijk be dankt Èen vogeltjesclub ziet men wel als sport, maar modelvliegen niet. Dat is toch te gek om los te lo pen?" Passie Voor velen is het in een schuur of op zolder knutselen aan een vlieg tuigje een hobby maar Dirk Simon, die al drie jaar de voorzittershamer van de Vlaardingse modelvliegclub hanteert, beschouwt zijn passie als 1 K een echte sport. Hij noemt zichzelf zelfs verdwaasd, „maar wel in de goede zin van het woord", voegt hij er snel aan toe. Simon vol overtuiging: „Natuurlijk is modelvliegen een sport! Je kan het vergelijken met de wïnte'rsport Tijdens het skieën moetje voortdu rend geconcentreerd zijn op het tra ject dat je aflegt. Als je ook maar heel even je gedachten laat afdwa len ga je onderuit, met alle gevolgen van dien. Met het besturen van een vliegtuigje ben je tegelijkertijd in gespannen en ontspannend be2ig. Je moet contstant bij de les blijven want één verkeerde manoeuvre van fataal zijn. Voor je het weet ligt het vliegtuig tegen de vlakte. Door dat je alleen met je vlucht bezig bent vergeet je allerlei problemen die stress met zich mee kunnen brengen. Nee, het is een zalige be zigheid". Bij een vereniging hoort een club huis en dat is de droomwens die Si mon, in het dagelijks leven werk zaam als computerdeskundige, koestert. „Veel leden bouwen in de winter maanden hun nieuwe modellen. Als je over een eigen onderkomen beschikt, kan je gezamenlijk wer ken en gegevens uitwisselen. De een heeft verstand van kunststof bewerking en de ander weet weer heel veel* van houtbewerking af. Doordat er"in de winter nu eenmaal weinig wordt gevlogen verlies je het contact met elkaar. Daardoor bestaat onze vereniging eigenlijk uit individuen. In een clubhuis kan je aktiviteiten ontplooien om de le den van de vereniging bij eikaar te houden. Je zou lezingen kunnen houden, klavezjasavonden organi seren en tal van andere clubbin- dende dingen kunnen doen. Met een verblijf in een of ander buurt huis zou ik ook al tevreden zijn". Hangar Dat de modelvliegerij Dirk Simon volledig in zijn ban heeft blijkt wel Dirk Simon, voorzitter van de Ra dio Modelvlieg Vereniging Vlaardin gen, demonstreert op zijn baikon de afstandbesturing van de 'racecat': de snelste van zijn twaalf modellen. uit de attributen die in zijn schuur, die veel weg heeft van een minia tuurhangar, zijn opgeslagen. Hij be zit twaalf verschillende modellen, uiterst geavanceerde zendappara tuur en reisde onlangs nog af naar een beurs in Dortmund, waar hij speciaal voor de in september te houden nationale kampioenschap pen een nieuw vliegtuig aanschaf te. Regelmatig duikt hij zijn schuur tje in om zijn aankoop te perfectio neren. „Die kampioenschappen", legt hi uit, „zijn voor beginners. Je moe een vlucht van drie minuten ma ken en afsluiten met een doellan -Men ^rekent daarbij het ver schil in seconden en de afstand to het landingspunt. Je doet er ontzet tend veel ervaring op en kan eer hoger brevet halen. Als ie lid wil worden van een modelvliegclub i; een vliegbrevet onontbeerlijk. J« moet een soort examen afleggen on: dat bewijs te bemachtigen, wantje moet aan kunnen tonen het toestel onder controle te kunnen houden Bij die proef krijgt men voor het af leggen van bepaalde vaardigheid- stesten punten. Een voldoende aan tal punten geeft tenslotte recht op het vliegbrevet voor modelvlie gers". Door de opmars van de electromo toren zijn ook de bezitters van de modellen genoodzaakt met de tijd mee te gaan. Dus geen brommende geluiden, maar het nauwelijks hoorbare zoemen van de moderne luchtscheepjes in het Vlaardingse luchtruim. Ook de afstandsbestu- 1 ring wordt niet langer bediend met behulp van een klein doosje. Dirk Simon beschikt zelfs over het nieuwste stukje vernunft, dat moei teloos de twaalf modellen op de wind laat mee voeren. Techniek Simon: „Door de techniek ben ik in de modelvliegerij terechtgekomen. Door de populariteit van ae compu ter ben ik helemaal gek geworden van deze sport In mijn zender dat ding kost zo'n 1500 gulden —zit I een computertje dat alle gegevens van miin vliegtuigen heeft opgesla gen. Ais ik dus met verschillende modellen op een dag wil vliegen, schakel ik 'm gewoon eventjes over en weet precies met welke elemen ten ik rekening moet houden". Iedereen die zich bezighoudt met zowel zweef- als electromotorvlieg- tuigen kan op het vliegveldje in ae Broekpolder terecht. De belangstel lenden kunnen daar vrijblijvend allerlei informatie en demonstra ties krijgen. „Laatst reed ik door de Broekpol der en zag er wat mensen met hun vliegtuigje stoeien", komt de vlieg- fanaat met een passend voorbeeld. „Ik ben naar die mensen toe gegaan en vertelde hen het een en ander over hun manier van werken. Toen ze door hadden dat ik er best wel wat verstand van had, zijn ze een keer naar de open dag gekomen om bepaalde facetten onder de knie te krijgen. Het is bij onze vereniging dus niet alleen maar vliegen wat er wordt gedaan. Nee, je kan er heel wat opsteken". MaassluisJaco Tettelaar kan donderdag 9 augustus bewijzen dat hij de rood-wit- blauwe kampioenstrui waardig is. In de Ronde van Maasluis, die voor de 27e keer wordt gehouden, is de nationale kampioen bij de liefhebbers uiteraard een van dp gro te kanshebbers. De voor de organiserende vereniging De Coureur uitkomende Vlaardinger zal zeker in de nabijheid van rijn eigen woonplaats nogmaals zijn neus aan het venster willen steken. De hoofdschotel wordt uiteraard gevormd door een rit in lijn over 80 kilometer voor de amateurs, waarvoor zich meer dan ne gentig renners hebben aangemeld. Tonnie Akkerraans, Hans Bogers, Erik Bos, Jan Goedendorp, André Grootveld, John de Haas, Axel Hermans, Mark den Hoed, Mi chel de Kroon, Rob Sienders, Erik Veneraa en Michel de Wolf moeten garant voor een spectaculaire wedstrijd. Het parcurs leidt via*de P.J. Troelstraweg (start), Mozartlaan, Industrieweg en Mac- kayplein weer naar de P.J. Troelstraweg, waar het finishdoek hangt De liefhebbers en veteranen worden om 17.45 uur wegge schoten voor een koers over 50 kilometer. Voor de amateurs klinkt om 19.15 uur het startschot Vlaardingen De voetballers van HVO, die vorig seizoen glansrijk debuteerden in de twee de Idasse, spelen zaterdag hun eerste oefen wedstrijd in en tegen Rijsoord (aanvang 14.30 uur). Nieuwe trainer Ton van der Leije ziet zijn se lectie daarna aan het werk in de volgende wed strijden: dinsdag 7 augustus 19.30 HVO- TO GR, zaterdag 11 augustus 14.30 Smits- hoekHVO, dinsdag 14 augustus 19.00 HVO—Xerxes(zon), zaterdag 18 augustus 14-30 ASWHHVO, dinsdag 21 augustus 18,30 Mar- tïnitHVO (eerste bekerronde). De Vlaardingers verblijven van 23 tot en met 25 augustus in een trainingskamp in het Bra bantse Dongen en spelen daar donderdag 23 augstus om 19.30 uur tegen Olympia'60. Maasland Het dameselftal van MW'27 neemt vanaf woensdag deel aan het groots op gezette toernooi om de Haarlem Cup. Aan dit evenement, dat voor het zesde jaar in successie wordt gehouden, doen z'n viijfhonderd teams mee, die uit 25 nationaliteiten zijn opgebouwd. De Maasiandse dames, die met achttien spelers naar de hoofdstad van Noord-Holland afrei zen, werken hun poulewedstrijden af op het sportcomplex Schalkwijk. MW'27 neemt het op tegen Buitenveldert, NFC, Purmerend en Madjoe. Over het gebrek aan comfort er wordtin tenten overnachtdoet MW'27 niet moeilijk. door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam „De meeste mensen denken dat wa terskiën inhoudt dat je een beetje achter zo'n bootje hangt", zegt San- der Jongepier. „Ze ver geten dan-wel dat het een heel technische sport is, die zeer veel training vereist". Waterskiën is wat de 16-jarige Sander Jongepier betreft dus geen veredelde campingactivi teit, maar een serieuze sport. Een echte familiespart ook, zegt hij, wnt de liefde voor het water en de ski's wordt in bijna alle geval len van vader op zoon en van broer op zus doorgegeven. Bij Sander Jongepier ging het evenwel anders m zijn werk. Kennissen van zijn ouders had- den na een verhuizing een boot te koop en eenmaal in het bezit van het vaartuig raakte Sander vier jaar geleden in de ban van het waterskiën. Zijn eerste wed- strijd dateert van drie jaar terug, i Ook zijn zusje Marjolein, tien jaar oud pas, is een fanatiek be oefenaar. Met succes, want zij was onlangs de jongste deel neemster aan het Nederlands kampioenschap. Inmiddels is de jonge Schiedam mer opgerukt naar de nationale juniortop. Al in april begint het zomerseizoen. Met een delegatie van zijn watersportvereniging Nautica uit Brielle (400 leden) vertrok Jongepier dit jaar naar Spanje voor een trainingskamp van twee weken in de skisehool van de voormalige wereldtopper Savi Mill. In de winter wordt de conditie op peil gehouden en 's zomers. Waterskiën wordt uitge voerd in drie onderdelen. Bij het schansspringen moeten de deelnemers na een sprong over de schans zo ver mogelijk in het water te recht komen. De boot vaart bij dit onderdeel met een snelheid van 51 kilometer per uur. Bij de slalom ligt de aanvangssnelheid op 49 km/uur en wordt deze tel kens met drie kilometer op gevoerd tot 58 km/uur. De bedoeling is dat de skiërs slalom en om zes boeien. Dit gebeurt aanvankelijk met een lijn van 14 meter achter de boot. Tijdens het varen wordt de lijn telkens inge kort, waardoor de moeilijk heidsgraad toeneemt Dege ne, die met de kortste Ujn slalomt, is winnaar. Het we reldrecord staat op 10 meter en 25 centimeter. Het derde onderdeel is het figuren, waarbij de skiërs zoals bij bijvoorbeeld het kunstrijden op de schaats, een serie oefe ningen moeten uitvoeren. Het parcours wordt twee maal twintig seconden afge legd. Het waardering van de jury is afhankelijk van de moeilijkheidsgraad. vooral in de schoolvakantie, traint Jongepier elke dag,zo'n tweeëneenhalf uur op de Brielse wateren. Drie keer een half uur figuren, twee keer een kwartier slalomen en vijf a zes schans- sprongen. Zijn vader, ook een skifanaat, bestuurt de eigen boot. Kick „Waterskiën geeft een kick. Met een hoge snelheid over het water gaan en dan toch de juiste balans houden, dat is moeilijk maar ook heerlijk", vertelt Jongepier. „Je hebt specialisten, die op een van de drie onderdelen schans, sla lom en figurenuitblinken en je hebt de 'overall'-skiërs. Jon gens die alles kunnen en in een officiële wedstrijd combinatie- punten kunnen halen". Sander Jongepier is gek van wa terskiën. Hij staat in de zomer elke dag op het water, hij leest de (Amerikaanse) vakliteratuur en hij droomt van een verblijf in het sterkste skiland ter wereld: de Verenigde Staten. Hoogstwaar schijnlijk gaat hij na zijn mavo examen van volgend jaar voor een jaar naar de Nieuwe Wereld om aan een high school te gaan studeren en, wat voor hem veel Sander Jongepier in aktieop de training. „Waterskiën geeft een Kick", zegt hij. belangrijker is, te trainen. Jon gepier wil naar Florida, het zon nige Mekka van de waterskis- port. Daar bevindt zich de school van de in skikringen vermaarde DaveBenzeL „Door de goede training bij die school, waar discipline neel be langrijk wordt gevonden, kan ik mijn techniek verbeteren. Echt geld verdienen is er echter ook in de Verenigde Staten niet bij. VlaardingenHet bestuur van de Vlaardingse honkbalvereni- ging Holy is het niet eens met de gang van zaken rond het eerste team. Hoewel het door de papieren fusie met Squeeze in de lan delijke tweede klasse teruggekeerde Holy een gegoede midden moter is, baart het slechte trainingsbezaek en het wegblijven bij wedstrijden de nodige zorgen. De spelers menen dat de trainin gen wat meer inhoud moeten hebben, maar het bestuur meent dat die kwaliteit vooral wordt bepaald door de opkomst op de training. Over eventuele maatregelen wordt in de weekbrief van HoYy met geen woord gerept Tip» voor deze rubriek kunt u door geven aan da sportredaklie van deze krant, postbus 4008, 3130 KC Vlaardingen. De «portredaktie is overdag telefonisch bereikbaar on der nummer 010-4345209 en In de avonduren onder nummer 010- 4056509. VRIJDAG 3 AUGUSTUS Voetbal: 19.30 SWSC Heerenveen (Marltiem-toemool met deelneming van SW. SC Heerenveen, AZ en Noordhoilands elftal). Tennis: Toer nooi Soenda (C1, C2, Dl, D2). ZATERDAG 4 AUGUSTUS Voetbal: 14.30 FeyenoordHermes DVS in De Kuip; Finale Marltlem-toer- noof In Den Heidar met deelneming van SW, SC Heerenveen, AZ en Noordhollands elftal. Softbal: 17.00 Wil to n/Fijenoo rd /Sch fed amOnze Gezellen (double-header), 16.00 Nue- nen—Gophers (double-header). Ten- nit: Toernooi Soenda (C1, C2, D1, D2). ZONDAG 5 AUGUSTUS Voetbal: 14.30 RVC—SW. 10.30 Naaldwijk—Fortuna VI. Cricket: 11.00 Bloemendaal—Excelsior" 20, 11.00 Harmes DVS—Gandhi, 11.00 Excelsior'20 2—ACC. Honkbal: 14.30 Hilversum—Vlaardingen Holy. Ten nis: Toernooi Soenda {Cl, C2, D1. D2). De toppers krijgen geldprijzen in de diverse wedstrijden, maar dat kan je niet echt het 'grote geld' noemen. Vandaar ook dat veel van die goede skiërs in het bezit zijn van een waterskischool". Mogelijkheden In Nederland zijn de mogelijk heden helemaal beperkt. Er is in dit land geen skïcultuur, hoewel, de sport de laatste jaren lang zaam aan aan populariteit wint Er is een groep van ongeveer veertig man, die intensief aan de wedstrijdsport deelneemt San- der Jongepier boort daar nog niet bij. Dit jaar en ook de vol gende zomer is hij nog junior. Na de overstap naar de senioren zal het moeilijk zijn om de top te be reiken, verwacht hij. „De oudere skiërs hebben toch veel meer kracht Waterskiën bestaat na melijk toch voor dertig procent uit kracht De overige zeventig procent wordt gevormd door techniek. Er rijn veel skiërs, die niet zo'n goede techniek hebben, maar die toch een eind komen op kracht". jongepier deed al eerder mee aan wedstrijden in België en i Frankrijk. Hij verwacht dat hij van 23 tot en met 26 augustus van dit jaar zal deelnemen aan de Europese jeugdkampioen schappen in het Belgische Han del. De limieten bij het slalomen en schansspringen heeft hij al gehaald, alleen die bij het figu ren nog, Jongepier verwacht dat dat geen probleem zal zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2