Olie op het vuur van stammenstrijd Rem op bodemsanering Raadslid wil onderzoek naar homo-huwelijk Indrukwekkend beeld van aids-patiënten Dauwzwemmen, exclusief voor vroege vogels Roemenen opgepakt mmsm. mssa& Houdt de diefP V8.AARD1NGS DAGBLAD SCHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Zijdeveld last presentatie servicewagen toch maar af WÊÊÊBMÊÊÊ^ÊIÊÊISIÊ Achter gesloten deuren oyer transportcentrum Vlaardingen ongerust over plan van provincie Politie volgt waterspoor Overvaller kiest het 'Hazepad' Bacterievuur in lijsterbes r Trambestuurder gemolesteerd ÏWIfflWlG MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Na vragen van zijn fractievoorzitter Hans Bakker heeft PvdA-wethouder Chris Zijdeveld een gemeentelijke Êresentatie afgelast- Het politie- e conflict wordt dit keer ver oorzaakt door de nieuwe servi cewagen van de Schiedamse dienst gemeentewerken. Buiten staanders mogen sjich afvragen hoe zo'n voertuig een heet hang ijzer kan vormen- Volgens Bak ker echter zou de presentatie van het nieuwe gereedschap olie op het vuur van de ambtelijke twisten zijn. „De servicewagen wordt pnder andere ingezet bij het onderhoud aan de schoolgebouwen: Over dit onderwerp is enkele maan den geleden een stammenstrijd ontstaan tussen onderwjjsamb- tenaren en medewerkers van de dienst gemeentewerken. Daar om werd ik ontzettend boos toen ik las dat Zijdeveld de wagen wilde presenteren. We hebben met elkaar juist afgesproken dat we moeten werken aan het nor maliseren van de ambtelijke verhoudingen". Het conflict ontstond in juni toen het college van B en W een plan presenteerde voor het privatise- ren van het preventief onder houd aan schoolgebouwen. Door het werk aan aannemers te gun nen zou de gemeente op jaarbasis ruim vijf ton besparen, becijfer den onderwijsambtenaren. Ondeuglijk De medezeggenschapscommis sie (MC) van gemeentewerken noemde het plan 'ondeugdelijk en slecht onderbouwd'. De amb tenaren, die vrezen voor de werkgelegenheid bij de grootste gemeentelijke dienst, trokken met name de rekensommen in twijfel. Zo zouden de overschrij dingen op de begroting veel ge ringer zijn dan de becijferde vijf ton. Bovendien noemde de MC de be rekende besparingen 'gekun steld'. Volgens voorzitter P. Koppenhagen verminderden de onderwijsambtenaren de kosten slechts optisch. „De nieuwe aan pak is met het vormen van klei ne technische bureautjes zelfs duurder dan de huidige aan pak". Eén van de wapens-van gemeen tewerken in de strijd om het toe komstige onderhoud van de schoolgebouwen vormt de nieu we servicewagen. Hiermee kan de efficiency volgens voorlichter Jan Langstraat van Gemeente werken 'nog verder verbeterd worden'. In de feestelijke presentatie van. de servicewagen zag Hans Bak ker een nieuwe zet in de strijd om het onderhoud van ae schoolgebouwen. „Terwijl de wethouder in de laatste commis sievergadering juist heeft ver teld dat de rust moet terugkeren in het stadskantoor. Deze pre sentatie had mogelijk de ergems van onderwijs-ambtenaren op gewekt. Als dat geert boze opzet is, dan is het gewoon stom", meent Bakker. Zijdeveld Is ïn recordtempo voor de argumenten van Bakker ge zwicht. In antwoord op de raads vragen stelt Zijdeveld dat het „op geen enkele wijze in de be doeling lag een verwijzing te maken naar de lopende discus sie". De wethouder stelt, dat nieuwe bedrijfsmiddelen zo nu en dan tijdens een persconferen tie worden gepresenteerd. „Bij zo'n beslissing moet altijd een af weging worden gemaakt tussen gerechtvaardigde trots over een verbetering van de dienstverle ning, de nieuwswaarde en de door de vragensteller aangehaal de gevoeligheden". Vrees voor een nieuwe stam menstrijd vormde uiteindelijk de aanleiding van het afgelasten van de presentatie. Over de nieuwswaarde van de nieuwe auto heeft Zijdeveld, zo blijkt uit zijn beantwoording, geen twij- fel% Dit in tegenstelling tot de potentiële concurrenten van ge meentewerken in het bedrijfs leven. Niet geheel ten onrechte beschouwen zij de aanschaf van nieuw gereedschap als een routi nematige aangelegenheid. Schiedam PvdA-raadslid Yvonne Siljee wil dat de wette lijke mogelijkheden voor het sluiten van een homo-huwelijk in Schiedam worden, onder zocht Zy vraagt zich af of het binnen de grenzen van de Ne derlandse wetgeving mogelijk is huwelijken tussen homosek suele paren te voltrekken. De raadsvragen volgen enkele weken na de consternatie die in buurgemeente Vlaardingen ontstond naar aanleiding van de vraag een homo-huwelijk te voltrekken. Nadat wethouder Arij Maarleveld het Vlaardine- se vriendenpaar Frans Steflo en Gerard Kuipers uit eigener beweging liet weten dat zij In hun woonplaats zouden moeten trouwen, staken zijn opvolger John Ranshuijsen en burgemeester Fred van Lier uiteindelijk een stokje voor dit opzetje. Tegenover hen beweerde Ranshuijsen dat 'een homo-hu welijk niet tnag van de wet'. Het tweetal is het met deze con clusie niet eens. Zij zijn de stel lige mening toegedaan naar aanleiding van een eerder door hen in Amsterdam gevoerd proces dat de Nederlandse wet nergens de voorwaarde stelt dat een huwelijk moet worden gesloten tussen part nersvan verschillende sekse. Ook Siljee is het niet bij voor baat eens met de conclusie van haar Vlaardingse partijgenoot John Ranshuijsen, zo blijkt uit haar vraagstelling. Mocht het Schiedamse gemeentebestuur eveneens 'nee' zeggen tegen een homo-huwelijk, dan wil 2ij deze conclusie ontleent zien aan een eigen onderzoek van het burgerlijk wetboek. De hoop van homoseksueel - Nederland is op dit moment ge richt op de Amsterdamse rechtbank, die onlangs de con clusie onderschreef dat de wet- gever nergens eist dat huwe lijkspartners een verschillende sekse moeten bezitten. Wél stelde de rechter, dat de wetge ver dit reeds eeuwenlang ais een vanzelfsprekendheid be schouwt Het Vlaardingse vriendenpaar, dat het eerste homo-huwelijk niet voor 1992 verwacht, hoopt dat het parle ment op korte termijn een ein de wil maken aan de gerezen onduidelijkheid. Zij hebben overigens het plan om in Leeu warden elkaar nu bet jawoord te geven. Schiedam Twee Roemenen hebben in het verdwijnen van het IJzeren Gordijn aanleiding gezien hun criminele activitei ten te verleggen naar het 'rijke westen'. Het duo werd zaterdag op de J. Bijsterwegin Groenoord in de kraag gevat wegens het ste len van een autoradio. Bewoners van de Jozef OreHo- slngel hadden de Schiedamse politie gewaarschuwd toen zij de mannen rond enkele auto's za gen snuffelen. Toen agenten ar riveerden, werd één van de Roe menen aangetroffen in de Ford Escort van een buurtbewoner. In de auto van bet tweetal, die was voorzien van een Roemeens nummerbord, trof de politie de autoradio aan. De mannen, 28 en 27 jaar, zitten vast op het hoofd bureau. Maasland De Maaslandse raadscommissies vergaderen op 16 augustus achter geslo ten deuren met de Rotterdam se hoogleraar mr. drs. P.C.W. Akkermans over het Westlands transportcentrum. Aanvankelijk was er sprake van de bijeenkomst openbaar te houden om de buitenwacht zoveel mogelijk duidelijk heid te verschaffen over de manier, waarop de gemeente raad tot een oordeel komt in de kwestie. Maar aangezien de partijen in de vergadering alleen het advies vragen aan de hoogleraar en geen stand punten innemen, acht de raad die openbaarheid bij nader in zien niet nodig en niet ge wenst De bijeenkomst gaat vooraf aan de raadsvergadering van 28 augustus, waarop een defi nitief standpunt wordt inge nomen over het transportcen trum. Vlaardingen De ge meente Vlaardingen is bang dat stadsvernieu wing, wegenaanleg en bodemsanering schade zullen ondervinden van een nieuw milieuplan van de provincie Zuid- Holland. De provincie wil de kosten van bodemsanering, als die niet kun nen worden verhaald op de ver vuiler, doorberekenen in tie kos ten van wegenaanleg en stads vernieuwing. Vlaardingen heeft bij de provincie geprotesteerd te gen dat plan. Het opruimen van bodemver ontreiniging werd, als de vervui ler niet te achterhalen was, tot nu toe altijd door de overheid be taald uit de interimwet bodem sanering. De provincie wil daar rigoureus een einde aan-maken. Als de vervuiler niet te vinden is, moet de nieuwe gebruiker van de grond maar betalen, re deneren. gedeputeerde staten. Het aanleggen van wegen en het bouwen van huizen, kantoren of fabrieken op vervuilde grond zou daardoor duurder worden. Vlaardingen vindt het een onza lig plan van de provincie. In de stad zijn 57 verontreinigde loca ties geregistreerd. De gemeente houdt er rekening mee dat bij een nieuwe inventarisatie nog eens ongeveer 450 vervuilde plekken worden ontdekt. Als de kosten voor bodemsane ring moeten worden opgeteld bij de investeringslasten komen stadsvernieuwing en wegenaan leg in de knel, voorspelt Vlaar dingen. „Een dergelijk vrij onge nuanceerd algemeen standpunt heeft een remmende werking", laat het college van burgemees ter en wethouders de provincie weten. En als stadsvernieuwing en wegenaanleg vertraagd wor den, dan loopt ook het schoon maken van verontreinigde plek ken vertraging op, aldus B en W. Spijkenisse Door het spoor van een lekke radiateur te volgen, heeft de politie van Spijkenisse zaterdag een Vlaardinger kunnen traceren die op de Sportlaan tegen een bord was aangereden. De automobilist had zijn auto weggeduwd in de richting van de Ja cob Catsstraat. Daar vonden de spoorzoekende agenten de wagen, die vervolgens in wielklemmen werd gezet. Zaterdagavond meldde de twintigjarige Vlaardinger zich op het bureau. Schiedam—Toen een onbe kende gistermiddag om vnf uur zijn rijwiel bij de kerk van de Nederlandse Protes tantenbond parkeerde, lag een bezoek aan de middag- dienst voor de hand. fit plaats daarvan ging de man er plotseling met de duurder ogende fiets van de koster vandoor. „Houdt de dief, houdt de dief!", schreeuwde de koster toen hij op de Westvest de achtervolging inzette. De noodkreet trok de aandacht van enkele agenten, die de man ter hoogte van de Grif fioenstraat inrekenden. Ook het 'inrud-iijwiel' bleek het produkt van dief stal. De 25-jarige Rotter dammer bekende de fiets te hebben buitgemaakt bij een inbraak in een kelderbox. Schiedam Een 2Q-jarïge fiet ser is vrijdagavond met geweld beroofd van zijn waardevolle spullen. Naast zijn kostbare race fiets mist de man zijn videoca mera en enkele kledingstukken. Toen de Rotterdammer op het Hazepad een wandelaar passeer de, sloeg deze de fietser plotse.- ling van zijn voertuig. Vervol gens drukte de dader een op een pistool gelijkend voorwerp in de nek van de Rotterdammer. „Tel tot tien", beet de man de fietser toe, waarop hij er met de buit vandoor ging. De politie is op zoek naar een grote, breedge bouwde man met donkerkrul- lend, naar achter gekamd haar. UJaterbes in de Willem de 2wljgerlaan. Eén voor één sterven ze Maassluis De dertig lijster bessen aan de Willem de Zwijgerstraat ïn Maassluis zijn ten dode opgeschreven. De bomen zijn aangetast door het zeer besmettelijke bacte rievuur. Een aantal is al ge rooid en de rest zal spoedig volgen. Om de andere bomen en strui ken in de stad te beschermen moet de plantsoenendienst de fraaie straatbomen wel rooien en verbranden. Bacterievuur ver spreidt zich snel en tast niet al leen lijsterbessen, maar ook an dere bomen aan. De ziekte wordt dikwijls overgebracht door vo gels, die de schimmel aan. hun pootjes meenemen van de ene boom naar de andere. Het ging al een tijdje met goed met de lijsterbessen in de Willem de Zwijgerstraat. De laatste twee seizoenen werden er enkele bo men gekapt en vervangen door jonge exemplaren. Maar ook die nieuwe aanplant staat inmiddels op afsterven. De plantsoenendienst dacht niet directaan bacterievuur. Toen de eerste lijsterbessen doodgingen, vermoedde de dienst dat ae hoge temperaturen van de laatste da gen en de langdurige droogte daaraan debet waren. Maar een onderzoek bracht de gevreesde ziekte aan het licht, die vroeger bekend stond als 'perevuur' en een aantal jaren geleden in Zee land het bomenbestand deci meerde. De bewoners van de Willem de Zwijgerstraat zijn per brief op de hoogte gebracht van de stand van zaken. De gemeente belooft hen in diezelfde brief, dat er waarschijnlijk nog aan bet einde van dit jaar nieuwe bomen in de straat zullen worden geplant. V, y V -Jf ■■'X'b Vroege vogels aan hel ontbijt, onderdeel van het dauwzwemmen. Jong en oud hadden zaterdagochtend om vijl over zeven a! een frisse duik In hel zwembad achter de rug. Schiedam De tropische dag die afgelopen zaterdag zou uitgroeien tot de warmste van ons land, begon voor zwembad Groenoord al heel vroeg- Voor dag en dauw meldden de eerste bezoekers zich al bij de poorten van het openluchtbad. Zij stonden echter niet om kwart voor zessen voor de poort om zich te verzekeren van een plekje op de drukbezochte grasvel den. Zij hadden zich opgege ven voor het dauwzwemmen dat voor het zesde achtereen volgende jaar werd gehou den. Het 'dauwzwemmen' bleef niet beperkt tot een duik in het water en vijf minuten watertrappelen. Nadat de zwemmers een half uur lang van de startblokken aan de ene kant naar de duik- plank aan de andere kant van het zwembad gezwommen had den, gingen de vroege vogels trimzwemmen. Begeleid door twee hadjuffrouwen maakten de deelnemers rondjes met opge trokken knieën en zwommen combinaties zoals borsterawl met de amen en schoolslag met de benen. De badjuffen hadden geen me delijden met de mensen die 20 vroeg op de ochtend hun condi tie op peil trachtten te brengen. Terwijl één van de weinige toe schouwers die aan de rand van het zwembad zat, zei 'Kijk nou, die vrouw met die badmuts zinkt bijna', sprak de badjuffrouw la chend tegen de persoon in het water: „Ze kan geen boe of bah meer zeggen...". Na het verfrissende bad kleed den de zwemmers zich aan en verzamelden zich in de speciaal voor hun ingerichte ontbijtzaal. Het was een vreemde gewaar wording, maar zaterdagochtend Schiedam Twee zestienjarige jongens hebben zaterdagavond in een volle tram de bestuurder van lijn 1 gemolesteerd. De jon gens gingen op de Burgemeester van Haarenlaan met de chauf feur op de vuist toen hij de da ders uit de tram wilde verwijde ren. Het tweetal, dat volgens de be stuurder zat te klieren, nam geen genoegen met de maatregel. Zij renden naar voren, waarop zij de bestuurder tegen de vlakte sloe gen. De daders, afkomstig uit Rotterdam en Schiedam, zijn aangehouden. De chauffeur heeft aan het incident een pijn lijke neus overgehouden. Schiedam De geportretteer- den kijken meteen blik van ver twijfeling en angst, maar ook trots de wereld in. De beelden vormen een momentopname uit het verleden, want de meeste door Frits de Ridder gefotogra feerde aids-patiënten hebben ondertussen het leven gelaten. De posters, als een legpuzzel ge componeerd uit kleine kiekjes, zijn te zien in hetbibliotheekrüi- aal in De Blauwe Brug in Schie dam. Deexpositie is een initiatief van het Aidsfonds, dat in de rei zende fototentoonstelling een prima middel ziet om de betrok kenheid bij het aids-vraagstuk te vergroten. Wethouder Bart de Leede van volksgezondheid roemde bij de opening van de tentoonstelling de houding van de fotograat „Hij toont dat aids een afschuwe lijke ziekte is. Maar wat bovenal uit de tentoonstelling spreekt, is dat aidspatiënten mensen zijn zoalsuenik". De wethouder weet uit eigen er varing dat de ziekte veel dichter bij is dan veel mensen veronder stellen. „Ik besefte dat toen ik vernam dat een vroegere mede student van mij, de politicoloog Frans Stein, aan de ziekte was overleden". Over zijn ziekbeeld schreef Stein het boek 'Een half Jaar AZT'. Net als de foto-ten toonstelling vormt het boek vol gens De Leede, 'een publiek ma nifest waarin enige hoop ont breekt, maar waarin tegelijker tijd respect wordt afgedwongen door de wijze waarop het slacht offer zijn ondraaglijke lot onder gaat'. Frits de Ridder, die door zijn late komst de complimenten van de wethouder moest missen, maak te de portretten in 19B8 en 1989- in hetBailyhuis in New York- In dit voormalige hotel vinden de patiënten een plek waar zij fat soenlijk worden verzorgd en op waardige wijze kunnnen ster ven. De Ridder werkte als vrij williger in het huis. Zijn sterke betrokkenheid bij het lot van de patiënten straalt als het ware van de portretten af. Voor de organisator van de foto tentoonstelling vormt de fonds werving op dit moment de be langrijkste zorg. Het kostbare onderzoek naar een vaccin tegen de gevreesde ziekte laat het Aidsfonds aan anderen over, maar de laatste tijd doen patiën ten en sero-positieven. steeds va ker een beroep op het zorgaan bod van het fonds. „In de eerste helft van dit jaar hebben we al evenveel mensen geholpen als in 1989", vertelde Joke Moëd van het Aidsfonds. „Dat heeft te maken met de ver dere verspreiding van de ziekte, maar vooral met onze grotere naamsbekendheid". Het Aidsfonds stimuleert met name de psychiatrische zorg voor de patiënten. Ook tracht men verlichting te brengen in de enorme financiële problemen, waarin aidspatienten vaak te rechtkomen. „Maar ook de voor lichting is heel belangrijk", ver telde de medewerkster. „Van daar dat we deze expositie heb ben georganiseerd. In Schiedam worden de foto's voor het eerst aan een breder publiek ge toond". kon je in het Schiedamse zwem bad mensen zien die het koud hadden. De broertjes Jonathan en Matthew die met oma meege komen waren naar het dauw zwemmen, klappertandden zelfs toen zij vertelden dat ze het heel leuk gevonden hadden om zo vroeg te gaan zwemmen. Maar veel kans om op verhaal te ko men, kregen de dauwzwemmers niet. Na bet nuttigen van de ge kookte eitjes en de krentenbo- terhammen vervolgde het pro gramma met een wandeling in hetBeatrixpark. Was de ochtendwandeling voor de meeste mensen niet één van hun dagelijkse bezigheden: de dag beginnen met een duik m zwembad Groenoord daarente gen was voor de deelnemers met ongewoon. Meneer Van Beek, één van de vroege vogels, vertel de dat hij iedere dag een bezoek brengt aan het zwembad, „Sinas ik met vut ben, lig ik elke och tend om tien over zeven hier in het water en zwem dan ton tweeëneenhalve kilometer, xie* zou overigens jammer zijn wan neer dit zwembad weggaat, want het ïs een heerlijk bad. Je kan hier lekker 'uitzwemmen. ik zwem 's winters altijd in zwem bad Zuid, maar daar zitje zo op de grond". Mevrouw Van de Meer die ook iedere ochtend in het openmeht- bad is te vinden, sloot zich bij ae mening van de andere dauw- zwemmer aan: „Ik vind het neei betreurenswaardig dat zwembad, net enigste biutenbad in Schiedam, weggaat Het is heel fijn om in een vijftig meter- bad te zwemmen. Bovendien geef ik de voorkeur aan een openluchtzwembad. Je ademt andere lucht in dan in een bin nenbad en er is altijd minder la waai".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1