Mar ja Wijnhorst kleurt de dagen Metamorfose in j ongerenwerk 4 Instuif: meer bezuinigingen kan echt niet Muziekschool mag nog hoop koesteren VLAARDINGS OAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Expositie Vreemde Vogels vandaag geopend Roemenen het land uitgezet Open dag opgravers Warmte zorgt voor drukte in ziekenhuis ipËSËF I - Dug Out en Toevlught: één centrum met twee dependances Joegoslaven dag in partnerstad DE MOLEN, DE WOLKEN EN HET STILLE PROTEST... ïJssM? Wilde achtervolging Brutale dief Voet onder blok DINSDAG 7 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 400S. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam „Ik ben een kleu- renmens", zegt Marja Wijn horst. „Ik gebruik niet alleen veel kleuren in m'n werk, maar ik denk ook in kleuren bij woorden, cijfers en dagen. Zo is maandag bij mij rood en dinsdag blauw, zaterdag zwart en zon dag wit". Uit de schilderijen die ze het af gelopen jaar maakte, stelde de kunstenares met hulp van de Schiedamse kunstenaar Ad van. Otterloo een expositie samen die de naam 'Vreemde Vogels' heeft meegekregen. Vanaf van daag ziin de kunstwerken te zien in de Hermandad, Het café-restaurant is bewust door Marja uitgekozen als expo sitieruimte voor de eerste ten toonstelling in haar woonplaats, die tot 3 september te bezichti gen is. „De Hermandad heeft niet de pretentie dat er zo nodig kunst moet hangen. Ik vind het belangrijk dat iedereen naar mijn kunst kan kijken en niet alleen een bepaalde elite. Hier komt van alles en nog wat en worden mensen niet verplicht om een drankje te nuttigen. Wanneer ze alleen kunst willen bezichtigen, kan dat. Bovendien halen de mooie wanden en de belichting mijn werk op". Toevoegen Marja Wijnhorst woont sinds vier jaar in Schiedam. Zij geeft teken en aquarellessen in wijk centrum De Erker en timmert aan de weg als beeldend kunste nares. Het doel van haar schil derijen is dat mensen er vrolijk van worden. „Kunst voegt iets toe en ik heb liever dat het iets positiefs dan iets negatiefs toe voegt". Haar kunst blijkt het beoogde effect te hebben. Over het alge meen vinden mensen het pret tig om naar haar schilderijen te kijken. Ze merkte het enthou siasme over haar werk vooral op tijdens de expositie die zij een half jaar geleden in het Zonne huis te Vlaardingen hield, „Ik vind het mazzel dat mijn werk aanspreekt, ik heb er niet speciaal naartoe gewerkt Het luchtige en directe dat mijn schilderijen uitspreken en de vele kleuren die ik gebruik, zijn denk ik de redenen dat mijn werk in de smaak valt. Het is herkenbaar en staat tegenover het hele experimentele waar mensen niet altijd wat in zien". De kunst die zij fabriceert is al leen experimenteel door de combinatie van vele kleuren acrylverf met krijt. Wat de kun stenares schildert, blijft echter herkenbaar. Op elk doek is de gedaante van een vogel te ont dekken. Vogels Vogels zijn voor Marja Wijn- horst een geliefd onderwerp. „Kleur en beweging zitten in me. Vogels bieden me eindeloos veel mogelijkheden om deze ei genschappen tot uiting te bren gen. Het is dus niet zo dat ik vo gels schilder. Maar ik ben een echte vogeUiefhebster". Hoewel de verleiding groot ts een schilderij dat snel wordt verkocht min of meer te copië- ren, maakt de Schiedamse nooit iets na. „Ik heb gemerkt dat de kraanvogels, die ik wat detail listisch heb geschilderd, heel erg in de smaak vallen. Maar het is niet zo dat ik dan denk; hé, die vogels vinden ze mooi, zo maak ik er nog tien. Wanneer je Wijnhorst: ik ben een kleuren- mens... dat doet, zie je dat het spontane er vanaf gaat". Toch is commercie voor de kun stenares geen vies woord. Een beetje publieksgericht moet je volgens de kunstenares welzijn om de materialen die er voor het verven en exposeren nodig zijn te kunnen bekostigen. De artisticiteit mag daar echter niet onder lijden. „Je moet nietje eigen ideeën en idealen overboord gooien voor het geld. Het is niet mijn manier van werken om foto's na te te kenen. Om extra geld te kun nen verdienen zou ik het kun nen doen, maar dat wil ik met. Bij hoge uitzondering heb ik een keer een hondje dat overleden is van een foto nageschilderd, maar leuk vond ik dat absoluut niet". Schiedam Twee Roemenen, die het afgelopen weekeinde be trokken waren bij een diefstal, zijn gisteren door de Schiedamse politie het land uitgezet. De Roemeense auto werd tot de grens begeleid door een Schie damse agent. De Roemenen, 27 en 28 jaar, werden zaterdag in de kraag ge vat op de J. Bijsterweg. Buurtbe woners hadden de politie ge waarschuwd voor de mannen, die rond enkele auto's aan het snuffelen waren. De één werd op heterdaad be trapt toen hij een autoradio weg nam uiteen Ford Escort, Een an dere radio/cassetterecorder werd aangetroffen in de Roe meense auto van het tweetal. De uitgezette Roemenen waren meteen geldig toeristenvisum op strooptocht gegaan. Vlaardingen Mensen die de restanten van een boerderij uit de late Ijzertijd willen bezichti gen, kunnen morgen koers zet ten naar de Aalkeetbuïtenpolder bij Vlaardingen. De archeologen yan het Instituut voor Prehisto rie van de rijksuniversiteit in Leiden houden open dag. Staf en studenten van het insti tuut zijn daar bezig de resten van een 2200 jaar oude boerderij bloot te leggen. Zij vonden stuk ken muur, vloeren en dakdra gers van deze houten huizen. Verder groeven zij voornamelijk afval van de bewoners op, zoals aardewerken scherven. Het opgravingsterrem is te be reiken vanaf de Zuidbuurt. Het is vanaf de weg gemakkelijk te erkennen, want er staat een aan tal bouwketen in het weiland. Spijkenisse Het RPZ in Splj- kenisse heeft als gevolg van cfe afgelopen warmtepenode meer patiënten opgenomen dan nor maal. Met name het aantal oude ren dat opgenomen moest wor den op de afdeling hartbewa- king van het 2iekenhuis lag ho ger, „Het eing niet om gigantische aantallen, maar de indruk be staat dat met name ouderen on wel zijn geworden door de warmte", zegt J,G. de Bruiin, di recteur patiëntenzorg. Daar naast was de drukte op de afde ling spoedeisende hulp van het ziekenhuis aanzienlijk. „Er heb ben heel veel kleine ongelukjes plaatsgevonden, doordat de mensen buiten hebben geleefd. Met name botbreukjes als gevolg van valpartijen", meent De Bruijn. „Van de gebruikelijke zomerrust is dan ook geen spra ke", "jjij •irrTifr-" ,-«55 Ook de Inwendige mens wordt niet vergeten tijdens de Instuif, Dit meisje was gisteren druk In de weer met het fabriceren van een tostle. Maassluis De vele vrijwilli gers waren best even aan een adempauze toe, maar de jeugdi ge bezoekers van de openings dag van de 22ste Speelinstuif bleken gistermiddag om half één totaal geen behoefte te heb- ben aan een lunchpauze, „Ik blijf lekker hier", vertolkte de jeugdige Dennis de mening van de massa. Met enkele vriendjes was de Maassluizer druk in de weer met de figuurzaag. Op tnpiex tekende Dennis van een teke ning een libelle over, waarop hij de contouren ging uitzagen. Toen de kinderen met zachte drang het zalencomplex wer den uitgewerkt, zaagde Dennis onverstoorbaar door. „Het moet eerst af", sprak hij gedeci deerd Door de grote haast brak de bloem echter af, waar op de jongen toch maar met zijn moeder mee ging. Het afgedwongen vertrek van de kinderen vormde voor de Instuifploeg het sein om een uurtje uit te puffen. „Vroeger was de instuif de gehele dag open", vertelt Rien Koene, die samen met Ingrid Winz en Jos Groeneboom de organisatie verzorgt, „Met het huidige aan tal medewerkers zouden we dan echter volledig doordraai en. We hebben onvoldoende mensen om de vrijwilligers af te lossen". Mager De magere bezetting van de staf wordt veroorzaakt door de bezuinigingen, waaraan de in stuif in het verleden is onder worpen. „Vroeger werkten we met 43.000 gulden", schetst Rien Koene het probleem, „Te genwoordig beperkt ons bud get zich tot 23.000 gulden. Daarom kunnen we tegen woordig niet zoveel medewer kers aantrekken". De achtentwintig toezichthou ders op de pofferljesbakkers, de figuurzagers en de tegel schilders ontvangen per dag veertig gulden voor hun in spanningen. „Ik beschouw dat ais een mmimumbijdrage", stelt Koene, die ambtenaar op de afdeling welzijn is. „Daarom hebben we bezuinigd op het aantal medewerkers en met op hun salaris". Ondanks het magere budget overheerste gisterochtend de feeststemming tn het zalencen trum. Nadat wethouder Ruud Timmermans om tien uur de instuif had geopend, maakten de kinderen zich m rap tempo meester van de attracties. Toekomst? Dat zal de komende acht dagen zo blijven, want de instuif sluit pas volgende week donderdag haar poorten. Het evenement, dat's ochtends van tien tot half een en en in de middaguren van half twee tot vier uur is ge opend, kent naast de dagelijkse routine twee hoogtepunten. Aanstaande vrijdag is er een brandweerspel, zes dagen later vindt er op de slotdag een groot sportevenement plaats. Rien Koene hoopt dat er voor de instuif naast een respectabel verleden ook nog een zonnige toekomst is weggelegd. „Door de rijkskortingen gaan er in Maassluis geluiden op om op nieuw op de instuif te bezuini gen", zegt hij, „In onze begro ting zit echter totaal geen rek meer. Het verhogen van de toe gangsprijs zou ook niet echt helpen. Bovendien is de instuif juist bedoeld voor kinderen, die door geldgebrek vaak niet op vakantie kunnen". Waterweg De Streekmuziék- school Nieuwe Waterweg-Noord mag nog hoop koesteren dat een voorstel voor een bezuiniging van 37.500 gulden door de ge meenteraad wordt weggestemd. „Vorig jaar heeft de raad 'nee' gezegd tegen een bezuiniging VaJ1 Sulden °P de Muziek school zegt de Vlaardingse ambtenaar Maarten Bot. „De ar gumenten die de raad toen ge bruikte, zijn nog onverkort van kracht". Er is dus nog een kans dat de sombere verwachtingen van ad junct-directeur Arthur De Bussy van de muziekschool niet uitko men. De Bussy rekende in een brandbrief voor, dat de bezuini ging van de gemeente Vlaardin gen zou worden gevolgd door kortingen van Maassluis en Schiedam, De drie gemeenten samen draaien op voor de kosten van de Streekmuziekschool, Door die bezuinigingen zou de school worden gedwongen do centen te ontslaan en leerlingen af te zeggen. De raadhad vorig jaar een aantal argumenten om 'nee' te zeggen tegen een bezuiniging op de Streekmuziekschool De lange wachtlijst fn Vlaardingen was er daar één van. Die wachtlijst is eerder langer dan korter gewor den. Het feit dat Schiedam en Maas sluis volgen als Vlaardingen be zuinigt op de gemeenschappelij ke voorziening was een ander argument waarvoor de raad door de knieën ging. Een woord voerder van de gemeente Maas sluis bevestigt dat een Vlaar dingse bezuiniging zeer waar schijnlijk wordt overgenomen door een Maassimsse kortmg. „Anders moeten wij opdraaien voor de bezuiniging van onze buren". In Schiedam reageert afdelings hoofd Ben Hakkenbroek van de afdeling cultuur, sport en jeugd zaken afwijzend op het vlaar dingse bezuinigi ngsvoornemen. „Als steden hebben wij een geza menlijke verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van het mu ziekonderwijs in de regio. Als Vlaardingen wil bezuinigen, dan moet ze dat maar aan het bestuur melden. Alleen in dat orgaan kan deze kwestie aan de orde ko men". Mocht Vlaardingen de bezuini ging doorzetten, dan is de ge meente Schiedam overigens met van plan haai bijdrage aan de Streekmuziekschool te beper- ken,.,Het is in de eerste plaats een kwestie van onderhandelen. Maar als Vlaardingen haar plan doorzet, dan mag dit alleen ten koste gaan van de muziekleer- lingen uit die plaats". Stelden burgemeester en wet houders van Vlaardingen verle den jaar een bezuiniging van 15.000 gulden voor, nu wil men 37.500 gulden schrappen op de subsidie aan de Streekmuziek school. Het 2al voor de gemeen teraad dus moeilijker zijn dan vorig jaar, veronderstelt Maar ten Sot, tegen het college te zeg gen: zoek die bezuiniging maar op een andere post in de begro ting. Zijn Schiedamse collega Ben Hakkenbroek denkt dat de soep niet zo heet wordt gegeten ais zij is opgediend. „In Vlaar dingen roept men wel meer wat". Maassluis Met de aan stelling van één interim- bestuur is het jongeren werk in Maassluis een nieuwe weg ingeslagen. Het betekent dat de open jonge rencentra Dug Out en de Toe vlught onder dezelfde leiding gaan vallen en dat de stafmede werkers hun krachten bunde len. Het is ïelfs mogelijk dat de twee OJC's onder één en dezelf de naa m zuilen gaan werken. Het is de eerste beslissing die is genomen, nadat in een tweetal rapporten noodsituatie, waar in het Maassluisse jongerenwerk verkeert, uiteen is gezet. Sinds dien de nota 'Open Jongen- werk, vrijetijdsbesteding of ba sisvoorziening' verscheen al een klem jaar geleden was het wachten op de gemeente, Pas nadat ook de Stichting Samenle ving Maassluis (SSM) haar kijk op de heikele situatie had geken schetst, is een eerste concrete stap gezet. Naast financieel geklungel in de centra js ook de opvang van de jongeren bergafwaarts gegaan. De beroepskracht is meer een manusje-van-alles geworden die de bar en het gebouw moet behe ren, dan dan hn zich op zijn ei genlijke taken kan richten. De besturen waren niet op hun taak berekend, sommige (randgroep jongeren worden "buitengeslo ten* en de gemeente laat het jon gerenwerk veel te veel aan haar lot over. Met de aanstelling van een inte- rim-bestuur waarin zowel de twee OJC's, de gemeente, de SSM als het maatschappelijk werk zijn vertegenwoordigd, moet hei mogelijk worden ge maakt de in de rapporten geven tileerde haken en ogen het hoofd te bieden. Alle betrokkenen zijn het over één ding eens: een me tamorfose van het jongerenwerk in Maassluis is onontbeerlijk. Naast het nieuwe bestuur, dat zelfs nog geen voorzitter m haar midden heeft, is ook de taakver deling tussen de beroepskrach ten geregeld. Zo gaat oy voor beeld straathoekwerker Jan van Bergen Henegouwen deel uit maken van het vijf man sterke team dat is aangevuld met een nieuwe stafmedewerker voor de activiteiten in de twee centra zelf. Aad Sluiter, de beroepskracht die zich met de programmering en de PR rondom de Dug Out en de Toevlught gaat bezignouden. ,Voor de beide centra is er nu Schiedam Als voorbode van de grote partnerstedenconferen- tie m het naiaar brengen vijftig Joegoslavische scouts morgen een bezoek aan Schiedam, De vi sit e kan worden gezien ais een tegenbezoek, want verleden jaar reisde een groot aantal scouts van de Schiedamse Franeiscus- Lodewijkgroep naar partnerstad Veienje, De jumelage, waarin Schiedam met zeven andere Europese ste den participeert, tracht de uit wisseling van burgers tussen de verschillende steden te bezor gen. In de praktijk zijn het veelal politici of ambtenaren dte de an dere steden bezoeken. Maar ook bet verenigingsleven en kunstenaars doen zo nu en dan wel eens mee aan de uitwis seling. Een belangrijke plaats in de2e uitwissel ingeriis weggelegd voorde scouts. De scouts, die met hun zendpraktijken van nature mternauonaai geönenteerd zijn, bezochten reeds enkele keren een partnerstad. De Joegoslavische jongens arri veren s ochtends met de boot uit Engeland, waar de groep de laatste week op kamp is geweest. Het bezoek aan Schiedam is ove rigens van korte duur, want reeds op donderdag aanvaarden de Joegoslaven in de leeftijd van 12 tot 25 jaar, de Brandersstad weer. Tijdens het bliksembezoek kij ken de Joegoslaven rond in mo len De Vrijheid. In de middagu ren vertrekken de jongeren van uit de Voorhaven voor een rond- tnp over de Nieuwe Waterweg, waarna het gemeentebestuur hen een maaltijd aanbiedt in het stadskantoor. één staf. Zo strak is het nog nooit geregeld geweest. Je kunt nu zeggen dat het om een OJC gaat dat twee dependances heeft. En wat is dan logischer dan dat ze in de toekomst ook onderéén naam zullen gaan functioneren". Hoe-wel alle plannen nog gestalte moeten krijgen, zijn de 'veld werkers' blij dat eindelijk spij kers met koppen worden gesla gen. „Dan kunnen we tenminste de welies-metesverhalen in het roddelcircuit ontkrachten. Want meer bekend dan dat er een inte rim-bestuur en een nieuwe taak verdeling voor de staf komt is er echt nog niet", aldus Sluiter, die zegt te zijn ingenomen met de manier waarop de nieuwe wet houder Ruud Timmermans met de twee OJC's aan de slag is ge gaan. „Die betrokenheid is er m het verleden amper geweest. Het wordt tijd dat de gemeente mee gaat denken. Als je er inclusief de straathoekwerker 2,5 ton sub sidie insteekt, dan mag je toch venvachten dat ze richtlijnen geven hoe dat geld besteed zou moeten worden Een typisch Hollandse herdenking20 lijkt hel toch. De molen, de wol ken en het stille protest. Waar net als duizenden kilometers verderop werd In Vlaardingen gisteren het gooien van de atoomboom op de Ja panse stad Hiroshima herdacht. De atoombom betekende wel het einde van de Tweede Wereldoorlog, maar de verschrikkelijke vernietiging die op 6 augustus 1945 over het Land van de rijzende zon trok, wil niemand In de wereld ooit meer mee maken. Daar werd gisteravond bij het rosarium van het Holy-zleken- huiseen moment bij stilgestaan; 'Nooit meer Hlrosnlma'. Op die plek werden enige toespraakjes gehouden die, 45 jaar na het vallen van de bom, opriepen tot bezinning. De Vlaardingse stoet was vanaf molen Aeolus naar het rosarium getrokken. Vlaardingen Een politiewa gen en een gestolen personenau to zijn gisterochtend na een wil de achtervolging zwaar bescha digd geraakt. De personenauto was even tevoren gestolen bij een autobedrijf aan de Produk- tieweg. Naast de chauffeur 2ijn twee mededaders gearresteerd. De jongelui, die zich m twee au to's vervoerden, trokken rond half vijf de aandacht van de poli tie. Na het geven van een stopte ken zetten de chauffeurs hun au to's stil op de Marathonweg, Terwijl de agenten de ene chauf feur controleerden, ging zijn handlanger er als een haas van door met de andere auto. Ge volgd door een politieauto reed de man met een snelheid van 130 kilometer per uur over de Mara thonweg, Tér hoogte van de oprit van rijksweg 20 verloor fcy de macht over bet stuur, waarop hij dwars op de rijbaan m de berm kwam te staan. De politieman trachtte een aanrijding met de auto te voorkomen en kwam tot stil stand tegen een boom naast de weg, De Rotterdamse bestuurder ver telde, dat hij met zyn kompanen in een 'geleende auto' naar Vlaardingen was gekomen. Met een valse sleutel hadden zij dit voertuig van een familielid aan de praat gekregen. Irj Vlaardin gen had net drietal de sleutels van degarage uit de brievenbus gevist. De joyriders, in de leeftijd van 16 tot 18 jaar, zitten vast op het politiebureau. Schiedam Een bewoner van Tuindorp heeft gisteren aangifte gedaan van een brutale diefstal, die het afgelopen weekeinde plaatsvond Terwijl de bewoners zaterdagmiddag in de voortuin aan de lepenlaan van het mooie weer zaten te genieten, klom de dief aan de achterzijde het woon huis binnen. De onbekende doorzocht ver schillende kastjes en ginger met verschillende nngen en sieraden vandoor, De dief moet 's mid dags tussen kwart over drie en kwart voor vier zijn slag hebben geslagen, want alleen in deze pe riode waren de bewoners buiten. De totale waarde van de buit is nog niet geïnventariseerd. Vlaardingen Een zestienjari ge Vlaardmger is gisteravond gewond geraakt bij het lossen van een schip nabij de Waterlei- dmgstraat. Door nog onbekende oorzaak kreeg de jongen een blok hout met een gewicht van 700 kilo op zijn voet. De knaap liep twee gebroken Hij moest ter behandeling wor den overgebracht naar het Holy- ziekenhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1