sr Onderste steen boven in 'Spaland- affaire' Veeboeren zijn boos op provincie en recreanten Archeologen graven voor de machines uit BOEKHUIS DEN DRAAK FKjÉPSj heat Vervallen Waag en Grote Kerk in ere hersteld Restaurateur ontdekt authentieke kleuren In de font W DAGREAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Nieuw dieren verblijf helpt asiel uit nood Nijmeegs ingenieursbureau krijgt opdracht voor onderzoek «FUJI FüDfRffïT 'Bakkies' gestolen Dekbedovertrekken gestolen Studieboeken direct uit voorraad. Studieboeken 010 - 4600066 Diefstal in bad Sportongeval Auto gestolen WHBNHG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinaen Po^ihmt Anna "-TTT"1 oingen. Postbus4008, 313Q KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4362066.4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier opent zaterdag 25 augustus het nieuwe onderko men van dierentehuis Nieuwe Waterweg. Het asiel in 't Hof wordt uitgebreid met een zoge naamde porto-caban. Tn dit ver plaatsbare onderkomen zullen de vrijwilligers de verzorging van zieke .dieren ter hand ne men. „We zijn zeer verheugd met het nieuwe onderkomen", vertelt woordvoerder J.L. van Dronge- len van de vereniging dierente huis Nieuwe Waterweg. „Met deze porto-cabin zijn we in de toekomst veel beter in staat de zieke dieren op te vangen". Het nieuwe onderkomen dankt het dierenasiel aan de inspan ningen van de vereniging en aan verschillende donateurs. „Een bank stelde verleden jaar 10.000 gulden beschikbaar aan burge meester Van Lier. Hij besloot het geld te gunnen aan het dierena siel. Vandaar dat hij de opening van het nieuwe onderkomen voor zijn rekening neemt". De totale kosten van het ver plaatsbare onderkomen bedra gen ongeveer 30.000 gulden. Het gebouw vormt volgens Van Drongelen een belangrijke aan winst voor het dierenasiel. Het huidige onderkomen, dat overi gens ook in de toekomst dienst blijft doen, barst met name in de zomermaanden uit zijn voegen. „Hierdoor hebben we wel eens een tekort aan hokken", vertelt de vrijwilliger. „Sommige die ren die hier arriveren, zijn bo vendien ziek of overspannen. Voor deze honden en katten is het beter dat ze in een rustige omgeving op verhaal kunnen komen". Naast een nieuw verblijf voor de dieren hebben de vrijwilligers in de porto-cabin een praktijk ruimte voor de dierenarts inge richt. Met een kast met instru menten en medicijnen binnen handbereik kunnen de asiel klanten direct worden geholpen. „Het niéuwe onderkomen heeft nog meer voordelen", stelt Van Drongelen. „Zieke dieren in het asiel zorgen altijd voor besmet tingsgevaar. Door ze te isoleren is de gezondheid van de dieren in de toekomst beter gewaar borgd". Na de feestelijke opening van het onderkomen kunnen be langstellenden op 25 augustus di rect rondkijken in de nieuwe aanwinst. Het openingsritueel vormt een onderdeel van de open dag, die tot 's middags vier uur zal duren. In verschillende standjes vragen de dierenbe schermers op deze dag aandacht voor het werk van het asieL „Voor de dierenbescherming In deze regio is vee! geld nodig", meent Van Drongelen. „Het Westland, Maassluis en Hoek van Holland behoren tot het werkterrein van de Nieuwe Wa terweg. In deze regio zijn we ook actief roetde dierenambulance". Tijdens de open dag hopen de vrijwilligers nieuwe donateurs te werven voor de vereniging van het dierentehuis. Met de ge meentelijke subsidie vormen de donateurs de belangrijkste in komstenbron van het dierena siel. Schiedam Met 'juweeltjes' als de bouwwerken in Deventer of Gouda zal Schiedam zich nooit kunnen meten, maar de Waag van de Brandersstad staat weer fier op zijn robuuste fundamen ten. Bijna een miljoen gulden is er gespendeerd aan de restaura tie van de Grote Kerk en ditaan- grenzende historische pandje. Het college van kerkvoogden van de hervormde gemeente pronkt nu dan ook trots met hel resultaat Wordt in Deventer op een ten toonstelling de geschiedenis van. de Waag in Nederland in beeld gebracht het daar ontbrekende Schiedam doet het op haar eigen manier. Eerst is erop 16 augustus de officiële opening van het voormalige Waaggebouw op de hoek van de Nieuwstraat en de Lange Kerkstraat en twee dagen later wordt er een open dag ge houden. De kerkvoogdij, vertellen voor zitter H. Meljers en secretaris D. de Wit, heeft de bezoekers heel wat te bieden.' Met name de prachtige consistoriekamer de ruimte waar de kerkeraad bij een komtis voor hen de kroon op het werk geworden, hoewel een restaurateur daar voor zeker nog 300.000 gulden zou kunnen opknappen. „Je blijft bezig", verzucht Meijers. Opening Jarenlang bikte de hervormde gemeente aan tegen de kosten an de opknapbeurt van de Gro te- of St Janskerk. In 1950 kon den de oorlogsjaren worden 'af geschud', maar dat was dan ook de laatste renovatie die het Godshuis mocht ondergaan. En waar het kerkgebouw niet eens aan bod kwam, daar kon van herstel van de Waag al helemaal geen sprake zijn. Tot in 1988 de stadsvernieuwing op de oude binnenstad neerstreek. „We za gen plotseling een opening", vertellen de secretaris en de voorzitter die met hun vingers het centengebaar maken. „Het was een te welkome gelegenheid om te laten schieten In de voorgaande decennia was de restauratie van de oudste kerk (anno 1262) van Schiedam telkens op de lange baan gescho ven. Eerst werd de Opstandings- kerk in Nieuwland gebouwd vervolgens verdween het geld in het orgel en het dak van de Gro te Kerk en daarna stond bet lijfs behoud van de Bethelkerk op het spel. Meijers en De Wit: „Fat toen dat allemaal achter de rug was, konden we aan de Grote Kerk beginnen". Met een bijdrage uit dat fonds stadsvernieuwing van de ge meente Schiedam en subsidies van monumentenzorg, de pro vinciale en rijksoverheid lag ei ineens drie ton op tafel. Giften en legaten van kerkleden zorg den voor nog eens een ton, ter wijl goedgezinde fondsen en stichtingen de kloof overbrug den. Toiletten Een getal met zes nullen lag uit eindelijk op tafel. En daarmee kon architect Van der Zwan uit Middelhamis, die onder andere de Grote Kerk van Maassluis en Brïelk' heeft gerestaureerd, uit stekend uit de voeten. De toestand van de voormalige Waag, die de hervormde kerk in de jaren* vijftig in handen kreeg na het orgel in het Stedelijk Mu seum met de gemeente Schie dam te hebben geruild, is jaren lang een doom in het oog ge weest In de laatste jaren deed het dienst als toiletruimte en op slagplaats. „De Waag was ge woon een puinhoop", aldus se cretaris De Wit". Door de eeuwen heen heeft het een staat van dienst opgebouwd als (oorspronkelijk) doopkapel, wapenarsenaal in 1572, gemeen telijk Waaggebouw sinds 1579 tot het begin van deze eeuw toen het werd omgebouwd tot brand weerkazerne annex pakhuis en de Waag werd verplaatst naar de Korte Haven 131. Hoewel het pandje nog in de stei gers staat, heeft het kerkelijk bu reau zich er nu gevestigd en is de Voorzitter Meijers (links) en secretaris De Wit zijn trots op de geres taureerde Waag: Het was eerst gewoon een puinhoop'. Schiedam De pracht en praal van de consistoriekamer van de Grote- of St. Janskerk is het pronkstuk van de kerkvoogdij. Voorzitter H. Meijers is uiterma te tevreden dat een man als Pie- ter de Ruyter, die ook verant woordelijk is voor de restauratie van het 'Binnenhof-torentje' van minister-president Lubbers en nu bezig is met de ruimte waarin het kabinet van de ko ningin is gevestigd, de herstel werkzaamheden van het pla fond voor zijn rekening heeft ge nomen. In de huidige staat is de kamer meer dan 220 jaar oud, hoewel het al halverwege de vijftiende eeuw aan de Grote Kerk werd aangebouwd. Zeer bijzonder en bezienswaardig, zegt Meijer, is het uit 1778 daterende goudleer behangsel. „Het unieke is in dit geval dat het om een hele kamer gaat en niet om een enkel pa neel. Zoiets komt bijna niet meer voor". De consistoriekamer is het enige interieur uit de acht tiende eeuw dat de Brandersstad heden ten dage nog rijk is. Onder leiding van architect Van der Zwan pakte De Ruyter het gewelf aan en repareerde, plakte en kleurde hij het behang bij. „Tijdens het schoonmaken", zet de restaurateur uiteen, „kwam tot onze verrassing een deel van de kleuren uit 1773 onder de overschildering van 1887 era 1948 te voorschijn. Deze kleuren zijn nu heel goed te zien in de plafondrozetten, waar een fraaie zachtgroene kleur zich voegt met bladgoud op de randen en nerven van de laurier- en eike bladeren". Hij herstelde de wapenschilden van Schiedam en van rentmees ter Knappert en andere delen van de Grote Kerk in de oude glorie. „Hun aloude regenten- pracht is weer goed te zien". grootse restauratie een feit. Al leen een enkele haak doet nog aan het wegen denken, net zoals het onbekende voorwerp dat bij opgravingen is ontdekt en dat nu in de kerk staat te wachten op een uitleg wat het eigenlijk is. De schalen van de vroegere Waag bevinden zich tegenwoordig irt het Stedelijk Museum. Prooi Dit deel van de herstelwerk zaamheden, dat ruim vier ton heeft opgeslorpt, zal overigens minder m het oog springen dan de onderhoudsbeurt aan de Gro te Kerk zelf. Dat was wel nodig ook. De muren zijn in de verf ge zet, de deuren en de koperen kroonluchters in 'authentieke' staat gebracht, het voorhof en de portalen overkapt, een ringlei ding voor slechthorenden aan gelegd en verschillende kamers danig opgeknapt. Kerkvoogdij-voorzitter Meijers: „Tussen 1950 en 1988 is er nooit meer wat aan gedaan. De kerk zag er heel treurig en heel sme rig uit. Sommige delen waren to taal vervallen". Toch is hij nog steeds niet uit de zorgen. Hij wijst naar boven. Sommige steunbal ken bij de overkapping, zo kreeg de kerk te verstaan in een rap portage van Monumentenwacht, zijn ernstig verrot. Het hout is ten prooi gevallen aan de bonte knaagkever, Als pleister op de wonde werd aan het fotomateriaal de mede deling toegevoegd, dat zich waarschijnlijk geen gevaarlijke situaties zullen voordoen... Schiedam Het inge nieursbureau Hasko- ning uit Nijmegen gaat een afrondend onder zoek instellen naar de bodemgesteldheid in de uitbreidingswijk Spa- land. De opdracht vloeit voort uit het akkoord, dat de fractievoorzit ters eind april in de Spaland-af faire hebben bereikt. De kersverse combinatie van PvdA, Groen Links en D66 sprak ten tijde van de college vorming met het in de oppositie zittende CDA af, dat een onaf hankelijk bureau als scheids rechter zou optreden in het con flict dat de Schiedamse politiek PvdA en de VVD zijn de voor malige oppositiepartijen zijn van mening dat de bodemonderzoe ken 'te oppervlakkig en te on nauwkeurig' zijn uitgevoerd. Het Nijmeegse expertisebureau gaat geen nieuwe monsters ne- op dat moment al een jaar be- ™en op de sliblokaties. In eerste heerste. D66 en Groen Links beweerden destijds dat de PvdA, en met name miheuwethouder Chris Zijdeveld, te lichtvaardig over de bebouwing van het met ha- venslib opgespoten gebied had beslist. In tegenstelling tot de instantie vindt er alleen een pa pieren onderzoek plaats. Hasko ning moet nagaan of er in het verleden procedurefouten in de kwestie zijn gemaakt. De eerste vraag is of er grond van de dikke stapels rapporten die er tot nu toe over Spaland Vlaardingen Bij een routinecontrole van de Vlaardingse politie gistermorgen op rijksweg 20 is een vijftigjarige inwoner van Hoek van Holland te gen de lamp gelopen. Eerst bleek de automobilist in het bezit te zijn van een verlopen rijbewijs en vervolgens had zijn voer tuig geen apk-keuring ondergaan. De auto van de man werd naar het politiebureau gebracht voor een technisch onderzoek. Tegen de Hoek van Hollander werd proces verbaal opge maakt. (ADVERTENTIE) bij onl wikkel enen afdrukken van uw volte kleurenfilm -de allerhoogste Kwalftelt- ]W Hoogstraat 106 - Schiedam telefoon 010-4266720 Maasland De veeboeren langs het Dijkpolderpad in het deelplan Gaag van het recreatiegebied Midden-Delfland (gemeente Maasland) zijn niet gelukkig met wandelroutes die over hun erf lo pen. Ze zijn kwaad op gedeputeerde sta ten, omdat de provincie heeft gewei gerd een compromis over te nemen. In het concept voor het deelplan was een gewijzigde route aangegeven, waar in de erven werden ontzien. In laatste termijn voegde GS een. bijvoegsel toe, waarin de mogelijkheid wordt openge laten dat de oude route alsnog wordt ge realiseerd. Tegen de verlegde route was weer be zwaar gemaakt door organisaties die de geschiedkundige belangen van de streek behartigen. Zij wijzen op de grote historische waarde van net Dijkpolder pad. De alternatieve route zou aan dat historische karakter geen recht doen. GS is voor dit argument gevoelig geble ken. Hoe de wandelroute komt te lopen, vindt de provincie nu een zaak van het Recreatieschap, Die moet de knoop maar doorhakken. De Land- en Tuinbouwbond (LTB) zegt uit heel Zuid-Holland klachten te ont vangen van boeren, die last ondervin den van. wandelaars die hekken laten open staan of anderszins schade berok kenen. De wrevel van de LTB is ook ge wekt door het uitblijven van een verze keringspolis. Al jaren dringen zij aan op een verzekering voor de boeren langs het Dijkpolderpad. De reconstructiecommissie verklaarde gisteren dat dit onderwerp al lang is af gehandeld. „Er is uitvoerig over de risi co's gesproken. Dat er schade kan ont staan, geldt over en weer. De veeboeren vrezen dat de toeristen schade aanbrengen aan het erf. Maar et loopt ook vee rond dat schade kan aan brengen aan spullen van recreanten. Maar daar bestaat geen discusie meer over", aldus plaatsvervangend voorzit ter van het bureau van uitvoering J.C Bouwmeester, Schiedam/Vlaardïnmgen De chauffeurs van het Schiedamse transportbedrijf KXeine- koort Poot Baade moeten het voorlopig even zonder hun bakkie' stellen. Op de openbaar toegankelijke parkeerplaats op het voormalige Gustoterrein sloegen dieven in vier vrachtau to's toe. Na het openbreken van een zijruitje na- raen zij uit de eerste vrachtauto de 27 mc-appa- rattiur en een 24-voIts koffiezetapparaat mee. Ook uit een tweede bedrijfswagen verdween de zend- en radioapparatuur. De apparatuur in de derde auto werd onklaar gemaakt, terwijl in de laatste bedrijfsauto ook schade werd aange richt Aan de Marathonweg in Vlaardingen overkwam een vrachtwagenchauffeur hetzelf de. Een ruitje werd ingetikt en de 27 mc-bak ter waarde van 450 gulden werd meegenomen. Schiedam Uit de winkel van Chris Coppens Slaapcomfort aan de Hoogstraat hebben dieven in de nacht van dinsdag op woensdag veertig dekbedovertrekker^met een totale waarde van 7000 gulden weggenomen De dieven verschaften zich toegang tot de win kel door een etalageruit te verbreken. Een deel van de buit werd gisterochtend aan de Lange Haven teruggevonden onder gepar keerde auto's. De dieven richtten voor 1400 gulden schade aan. zijn verschenen, voldoende be kend is over de aard en de feite lijke verspreiding van de ver vuiling in het slibgebied. De be langrijkste vraag die de onaf hankelijke scheidsrechter moet beantwoorden is of het uit oog punt van volksgezondheid en milieubeheer wel verantwoord is om woningen te bouwen op de sliblokatie. De fractievoorzitters hebben voor het Nijmeegse bureau geko zen omdat Haskoning in de Spa- land-affaire als één van de laatst overgebleven onafhankelijke expertisebureaus kan worden beschouwd. Belangrijke concur renten Als Touw, de Grondmij en Oranjewoud verrichten reeds bodemonderzoeken in Spaland en op andere sliblokaties. „Van die bureaus kun je geen onaf hankelijk onderzoek verlan gen", stelt Bart de Leede, die de milieuportefeuille van zijn voor malige doelwit Chris Zijdeveld heeftgeérfd. De milieuvereniging Nederland Gifvrij heeft positief geadvi seerd over ingenieursbureau Haskoning. „Tijdens het overleg van de fractievoorzitters is de keus op Haskoning gevallen. De naam van het bureau maakten we destijds niet bekend omdat ze dan een absurde prijs hadden kunnen vragen". Haskoning, dié ongeveer 60.000 gulden voor het aanvullende on derzoek toucheert, brengt haar rapport naar verwachting in no vember uit „We hopen op een eenduidige uitkomst", stelt De Leede, die overigens geen direc te bemoeienis met het onderzoek heeft, „Nu weten we niet of het betrouwbaar is om op de bag- gersliblokatie te bouwen. Hasko ning zal een eenduidig gntwoord op die vraag moeten formule ren". Een open dag bij de opgraving van een IJzertijdboerderIJ In Midden- Delfland trok enkele tientallen bezoekers. Vlaardingen Archeologen en studenten van het instituut voor prehistorie van de rijksuniversi teit Leiden graven in Midden- Delfland voor de machines uit De resten van de boerderij waar zij deze weken gegevens opdie pen over het leven in de late Ij zertijd, liggen vlak naast de plek waar over een paar maanden een tweede surfplas wordt ge- fra ven. Maar tot 24 augustus unnen de studenten van het in stituut nog rustig verder werken aan de plattegrond van de onge veer vijftien meter lange boer derij. De boerderij met stal is een prachtvondst voor de studenten, vertelden zij gisteren aan de be zoekers van de open dag bij de opgraving. Zoveel is er niet be kend over het leven in de Ijzer tijd. Dat de boerderij zo goed be waard is gebleven, Is te danken aan een overstroming vanuit de monding van de Maas, om streeks 200 voor Christus. Het water verzwolg het bouwsel van palen met daartussen gevlochten wilge-, esse- en elzetakken. De muren werden weliswaar door het water omgeduwd en danig verwrongen, maar zij zijn voor de studenten, nog uiterst bruik baar voor hun veldpracticum. Het veen in Midden-Delfland is een rijke vindplaats voor arche ologen. De nieuwsgierige bezoe kers zagen de studenten in de weer met scheppen en kruiwa gens. Met landmetersapparatuur werd een tekening van het pro fiel van de boerderij voorbereid. Grondmonsters en vondsten werden in gelabelde plastic zak jes klaargelegd voor vervoer naar onderzoekers van de uni versiteiten van Leiden en Am sterdam. Bij de opgraving van de boerde rij zijn enorm veel scherven, bot ten, gereedschap en kralen te voorschijn gekomen. Die vond sten waren voor de bezoekers in een glazen kastje uitgestald. IJ zeren voorwerpen lagen er niet bij. Wel zijn êr ijzerslakken ge vonden, die erop duiden dat de bewoners van de boerderij zelf ijzer bewerkten. Als vee hielden zij in het drassige land tussen de kreken runderen, geiten, scha pen en varkens. Zij verbouwden gerst, gierst en lijnzaad. Over tweeëneenhalve week is het onderzoek aan de boerderij gedaan. Maar het Instituut voor Prehistorie is nog lang niet klaar in Midden-Delfland. Er ligt nog zeker voor de komende vier jaar werk. Dat werk zal vaak in ijl tempo moeten worden gedaan om de inrichters van het recrea tiegebied voor te blijven. (ADVERTENTIES) Of anders snel besteld. Fransenstraat 6 3131 CC Vlaardingen OFF. DEALER VOOR SCHIEDAM. Volkswagen Groep. Winkelcentrum Spaland, Zwaluwlaan 84, Schiedam 010-4708122 Vlaardingen Hoewel de be zoekersaantallen de afgelopen weken groot waren in het Kol- pabad, was er nog nauwelijks iets ongeregelds voorgevallen. Gisteravond keek de eigenares se van een Seiko-horloge echter beteuterd op haar neus. Het kostbare uurwerkje waarde 750 gulden had zij in de da- meskleedruirate achtergelaten in haar sporttas- Toen zij terug kwam was het horloge verdwe nen. Schiedam Een 16-jarige Schiedammer is gisteravond tij dens een partijtje voetballen aan de Maasboulevard gewond ge raakt Bij een ongelukkige draai- bewegtng forceerde de jongen zijn knie, waarop de knieschijf 'naast de knie' kwam te hangen. De jongen werd met een ambu lance overgebracht naar het Schieland-ziekenhuis. De jongen, die na enige tijd naar huis kon terugkeren, moet in de loop van de week in het gips. Schiedam Een bewoner van de Jan Steenstraat mist sinds gis teren zijn auto. Uit de straat na men de dieven zijn uit 1981 stam mende groene V olks wagen Jetta weg. Het kenteken is GV-69-ZB. De waarde is ongeveer 3QQ0 gul- den. Uit een kelderbox aan de Burge meester Honneriage Gretelaan namen onbekenden twee sport- fietsen mee. De afsluiting werd vermoedelijk met een koevoet opengebroken. De eigenaars zijn gedupeerd voor I00Q gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1