Rotterdamse radiofanaat uitverkoren voor Firato Politie pakt steeds meer doorri ders 'Mug was niet f litsend genoeg Danssalon onder de brug Alternatieve straf voor agressieve Zwijndrechter JRaugustus Hl no E3 TENNISCIRCUIT1990 ROTTERDAMS ÜPPPÜ Aantal gevallen neemt toe, maar de pakkans is groot Foutje met zoutzuur: bad dicht Blad voor uitkeringsgerechtigden na vijf jaar ter ziele Duo Koedam/Hanenberg: 'Gewoon lekker, dansen én praten' BIJLAGE BETAALD VOETBAL '90 -'91 06 - 022 93 00 Jongetje (3) verongelukt Hand bekneld m ZATERDAG II AUGUSTUS 1990 PAGINA 17 Stadsredactie: Postbus 959.3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. I II - K-!'6 door PETER LOÜWERSE Rotterdam Als klei ne jongen deed hij al niets liever dan radi ootje spelen en nu, als 25-jarige, krijgt hij de kans het radiovak te le ren van coryfeeën als Frits Spits en Willem van Beusekom. De Rotterdamse student Rei noud Roemer behoort tot het selecte groepje van 20 Neder landse jongeren die van 24 au gustus tot 2 september op de Fi rato de uitzendingen van Radio Data mogen maken. Daarmee is hij zéér in zijn nopjes. Meer dan 900 jonge radio-fana ten hadden zich aangemeld voor dit gezamenlijke initiatief van de omroepen VARA, Reinoud Roemer: "Het leuke van radio maken is de combina tie van het anonieme met het persoonlijke'. NCRV, KRO en NOS. .Zo veel?" vraagt Reinoud ongelo vig. „Ik ben heel erg gelukkig dat ik mee mag doen". Het had echter weinig ge scheeld of de Rotterdammer was nooit bij Radio Data te rechtgekomen, „Ik was- een week te laat met het aanmel dingsformulier. Mijn verloofde zei dat ik me moest opgeven, omdat ik bij de volgende Firato te oud zou zijn", aldus de 25-ja- rige Reinoud. De programma's van Radio Data worden uitge zonden op de Amsterdamse ka- bel. Radio Data, oorspronkelijk een project van de VARA, wordt door de vier deelnemende om roepen gezien als kweekvijver voor jong omroeptalent Alle gegadigden moesten een cas sette-bandje met werk insturen en uitleggen waarom ze bij Ra dio Data wilden werken. Een jury, bestaande uit omroepme dewerkers, koos de beste twin tig uit. Stem De gelukkigen, bijna allemaal mannen, krijgen volgende week een speciale cursus in Hilversum, en daarna worden ze op de Firato 'in het diepe ge gooid', zoals Imre Somogyi van Radio Data het uitdrukt. „Het zou mooi zijn als ze de tent zelf runnen", aldus Somogyi. De cursisten worden geconfron teerd met alle mogelijkheden van radio. De meest veelbelo vende krijgt een veertiendaag se stage in de Verenigde Staten. Reinoud Roemer heeft ontzet tend veel zin in de Firato, al vindt hij het minder plezierig dat alle bezoekers de radioma kers kunnen zien. „Het anonie me van radiomaken verdwijnt. Dat is jammer. Het prettige van radiomaken is juist die combi natie van het persoonlijke met het anonieme. Je hebt een band met je luisteraar, en toch ken nen ze je gezicht niet", legt hij uit. Al is de anonimiteit van de radiomaker ook maar betrek kelijk, zo geeft hij toe. Dat merkte hij toen een caissière in een Haagse supermarkt zijn stem herkende. Roemer, Hage naar van origine, had daarvoor lange tijd voor een Haagse pira tenzender gewerkt Straalkacheltje Hij heeft er alle vertrouwen in dat hij goed zal presteren op de Firato. Dat is ook geen wonder, want Roemer heeft veel erva ring. „Ik ben mijn hele leven al gek van radio", vertelt hij. Hij begon als zevenjarige jongen met een straalkacheltje, dat zo genaamd als zender dienst deed. Later kwam hij bij Haag se piratenzenders terecht waar hij muziek- en actuaüteïten- Ërogramma's maakte. Zijn hart gt bij het nieuws. Daarom ging hij in 1986 ook naar de School voor de Journalistiek in Zwolle. In Rotterdam is hij te beluiste ren in de ontbïjtshow van Stad- somroep Rotterdam. En sinds kort loopt hij stage bij Radio Rijnmond. „Radio maken in Rotterdam is leuk", vindt hij. „Je krijgt een grote respons. En Rotterdammers zijn leuke mensen. 21e zijn ironisch over hun stad, maar toch zijn ze er trots op". Botterdam „Doorrij den na een ongeluk neemt landelijk, maar zeker ook in Botterdam fors toe, maar daar staat tegenover dat het aantal daarna opgeloste zaken gelijke tred houdt. De politie kan, onder meer met technische onder zoeken, steeds meer 'doorrijders' opsporen". Dat zegt brigadier Peter Uithol, chef van de technische- en onge- vallendienst van de Rotterdam se" politie. Volgens Uithol is bij de opsporing van 'automobilisten die doorrijden nadat zij een on geval hebben veroorzaakt wel steeds meer van belang dat het publiek meewerkt. „Wij kunnen niet vvaak genoeg zeggen dat doorrijden na een on geval gewoon een misdrijf is. Het publiek zou zich eens temeer moeten realiseren dat het pak ken van dit soort figuren voor alle partijen beter is. De gedach te 'het kan mij ooit ook overko men is wat dit betreft zeer realis tisch". Het opsporen van doorrijdende brokkenmakers is één van de prioriteiten van de dienst, De laatste tijd besteden Uithol en zijn collega's echter ook veel tijd aan de wildgroei in de verkoop van lichte motoren <80cc), die stiekem worden gebruikt als bromfiets. Ook in dit geval heeft de politie haar opsporingsbeleid sinds kort aangepast. „Steeds meer komen wij bij con troles 'brommers' tegen die snel heden halen van tussen de ze ventig en 325 kilometer per uur", aldus brigadier Uithol, „Gebleken is dat sommige men sen een kleine motor aanschaf fen, geen kentekenbewijs aan vragen maar in plaats daarvan een geel plaatje op de voorkant van de motor monteren, waar door het zogenaamd een brom mer wordt. Een motor als brom mer gebruiken is goedkoper, maar levensgevaarlijk. Dit soort voertuigen, duikt namelijk ook op fietspaden op. Bij opgevoerde brommers nemen wij momen teel alleen onderdelen in beslag, maar in dit soort gevallen zullen wij zondermeer beslag leggen en de 'brommers' verbeurd laten verklaren", aldus brigadier Uit hol. Zie verder pagina 19 Schiedam Door een foutje met zoutzuur Is Zwembad Zuid in Schiedam gisteren de gehele dag gesloten geweest. Een medewerkster gebruikte gisterochtend het verkeerde vat om de voorraad zoutzuur bij te vullen: zij pompte er chloor bleekloog bij. Hoewel zij haar fout snel in zag en direct de pomp buiten werking stelde, kwamen klei ne hoeveelheden schadelijk chloorgas en zoutzuurdam- pen vrij. De twee aanwezige personeelsleden werden voor onderzoek naar het Sehie- landzïekenhuis gebracht; be zoekers waren op dat tijdstip nog niet aanwezig- Chloor- bleekloog en zoutzuur wor den door zwembaden ge bruikt om zelf chloor voor het badwater aan te maken. De te hulp geroepen brand weer en milieudienst gaven opdracht het zwembad te slui ten. In de middag was het Rotterdamse bedrijf Booy Clean ter plekke om het voor raadvat zoutzuur te legen. „Het is een fout die vaker in zwembaden wordt gemaakt", aldus een brandweer-woord voerder. Naar aanleiding van dit "bedrijfsongeval' is de di rectie van plan bouwtechni sche voorzieningen te treffen aan de opslagruimte, zodat elk risico in de toekomst wordt vermeden. Zwembad Zuid is vandaag, na een nieuwe meting door de brandweervanmorgen vroeg, weer gewoon open. Rotterdam Mug is niet meer. Het blad voor uitkeringsge rechtigden heeft de laatste financiële perikelen niet over leefd. De activiteiten zijn gestaakt, de vijf medewerkers ont slagen en de huur voor de redactieburelen aan het 'Haring vliet is opgezegd. Ger Koedam verblijft binnenkort onder de bruggen, en naar hij hoopt vele Rotterdammers met hem. Op deze plek opent hij over een paar m aan d en de Darvssal on. i Botterdam Ger Koe dam en Koos Hanenberg gaan de exploitatie van de danssalon onder de oprit van de Willems brug op zich nemen. Het tweetal, bekend van onder meer café Radio Rijnmond en het onhaalbare plan voor het Carthagofestival op de Maas vlakte, noopt de voor 25-plussers bestemde danssalon al in no vember te kunnen openen. „Het moet een zaak worden waar je muziek van de jaren vijftig tot en met nu krijgt te horen zonder dat het volume al te hoog is. Het moet gewoon lekker zijn: zo dat i"e én kunt dansen én met elkaar jan praten", vertelt Koedam, mede namens zijn compagnon die op vakante is. De Danssalon, zoals de horeca- voorziening gaat heten, zal van vijf uur 's middags tot vijf uur 's- ochtends geopend zijn. Bezoe kers moeten lid worden. Voor een lidmaatschapskaart moet je een geldig identiteitsbewijs mee nemen. Koedam zegt dat abso luut geen leden jonger dan 21 jaar zullen worden toegelaten. Behalve een flinke dansvloer komen er in de Danssalon een bruin café, een eetzaaltje en een tappasbar, waar naar goed Spaans gebruik een buffet met kleine hapjes zal klaarstaan. Alle vergunningen voor hun nieuwe 'aanwinst voor de stad' hebben Hanenberg en Koedam inmiddels binnen. Bij het ver krijgen ervan bleek geduld voor het tweetal een scnone zaak. Koedam daarover' „Vooral al dat gedoe met Rijkswaterstaat en Schieland, dat nodig was om dat de zaak in een dijldichaam komt, duurde ontzettend lang. Dordrecht „Jij moet er wat van. maken, dus ik geef je nog één kans". Met deze woorden onderstreepte de Dordtse poli tierechter mr. T-A.C. van Har- tingsveldt gisteren de alterna tieve straf die zij een 18-iarige Zwijndrechtenaar opgelegde: 150 uur dienstverlening. De jon geman stond terecht voor arie geweldsmisdrijven. Alle keren dat de jongen geweld pleegde was hij 'een beetje boos'. •■•Vorig jaar mei raakte hij be trokken bij een vechtpartij op .de markt in Papendrecht Met nog vier jongens kreeg de Zwijndrechtenaar ruzie met een andere-vgroep jongeren. AanvankëlijkTeek het erop dat de Zwijndrechtenaar en zijn vrienden weggingen. Even la ter kwamen zij echter terug ge wapend met stukken hout- De 18-jarige Zwijndrechtenaar had zelfs een mes bij zich. „Ja, toen was ik nog maar 17", merkte de verdachte gistermid dag laconiek op, „Wil je dan zeg gen dat je meer verantwoorde lijkheidsgevoel hebt nu je 18 bent?", vroeg politierechter Van Hartingsveldt zich af. „Daar ben ik niet van over tuigd!". Zij maakte zich vooral kwaad over het feit dat de knul een dag na een eerdere zitting van de politierechter een auto radio had gestolen. In de nacht van 22 op 23 mei van dit jaar werd de jongen opge pakt omdat hij iemand met een mes en een vleesbijl had aange vallen. De Zwijndrechtenaar was kwaad omdat de man hem een 'vriendschappelijk bedoel de stomp' had gegeven. De Zwijndrechtenaar had gedreigd dat hij de man 'nog wel zou pak ken'. Een fikse vechtpartij in de woning van het slachtoffer was het gevolg. De Zwijndrechtenaar was bo vendien betrokken bij een ste vige vechtpartij in jongerencen trum New Adventure in H.I- Ambacht. Hij sloeg een andere knokker met een asbak op zijn hoofd. Het slachtoffer moest zich daarvoor onder doktersbe handeling stellen. „De anderen beginnen altijd, het is echt niet mijn bedoeling iemand in el kaar te slaan", verontschuldig de de knul zich. Van Hartingsveldt beschuldig de de jongen echter van 'afschu welijke praktijken'. „Er hoeft maar iets te gebeuren of je slaat er op los. Een volgende keer kan dat echt goed fout aflopen", waarschuwde de poUtierecnter. Officier van Justitie mr. J.C. Halk eiste vier maanden gevan genisstraf tegen de jongen, waarvan een voorwaardelijk. Raadsman mr. M.A.V, van Aar- denne vroeg in zijn pleidooi de jongen nog een kans te geven. „Die verdient hij en geeft hem de mogelijkheid nog Iets van zijn leven te maken. Als hij nu op jonge leeftijd de gevangenis ingaat, wordt het helemaal niks meer met hem", aldus Van Aar- denne. Politierechter Van Har tingsveldt stemde daar mee in en legde de jongen dienstverle ning op. Daar zijn we, denk ik, zeker tweeëneenhalf jaar mee bezig geweest". Heeft Rotterdam wellicht lang moeten wachten op de Danssa lon. aan die periode zal spoedig een eind komen. Volgende week dinsdag buigen de politici van de gemeente raadscommissie voor ruimtelijke ordening zich over de nieuwe uitgaansgelegenheid. "Wethou der dr. J.M. Linthorst 'PvdA) stelt hen voor akkoord te gaan met een kredietregeling voor de realisatie van de salon. Het ge meentelijk grondbedrijf zal bijna een miljoen gulden moeten in vesteren in het project. Haast Als de gemeenteraad vervolgens goedkeuring hecht aan het voor stel. zal rap een start worden ge maakt met het voorbereidende werk. Enige haast is hiermee ge boden, omdat noodzakelijke werkzaamheden aan het water- kerende deel van de oprit vóór de opening van het zogenaamde stormseizoen, in oktober, moeten zijn verricht. Al volgen de maand, zo luidt de verwach ting van het Grondbedrijf, moet derhalve met het karwei begon nen zijn. De 'binnenkant* van de Danssa lon wordt uiteraard door Koe dam en Havenberg zelf aange kleed. Het ontwerp hiervoor is afkomstig van architect Huib de Jong. Met diens bureau Arts. Constructions verwierf hij be kendheid onder meer met ver bouwingen van verschillende café's en restaurants m Rotter dam. Voor het tapbier in de Danssalon zorgt Oranjeboom, Deze brou werij is met het Grondbedrijf overeengekomen dat zij gedu rende tien jaar garant staat voor de huur (ruim 1,2 miljoen per jaar) van de Danssalon. Op 31 juli verscheen het laatste nummer, toen nog vergezeld van een mededeling dat de re dactie een nummer zou over slaan m verband met de vakan tie. Die vakantie duurt nu echter wat langer dan gepland. Per 1 september staan de redacteuren op straat. „En mocht er ooit nog een oplossing voor de financiële problemen worden gevonden dan verschijnt Mug pas weer op z'n vroegst per 1 januari", zo ver wacht directeur Rob Melïef. Niemand Vooj" Meüef kwam de beslissing van het stichtingsbestuur Mug op te heffen niet als een donder slag bij heldere hemel. „Nee, we hebben de bui al vier maanden zien hangen. Het liep niet goed. We hebben alles geprobeerd, maar we konden niet meer aan geld komen. Sponsors, bedrij ven, stichtingen, instellingen, niemand wilde blijkbaar zijn naam verbinden aan ons blad". „We zijn zeker niet flitsend ge noeg, hoewel we toch een profes- NOG GEEN ABONNEE? BEL GRATIS'-^*' Rotterdam Een driejarig jon getje is gisteren op de Gordel weg dodelijk verongelukt."Het kind liep tijdens het sjr tussen de bosjes door de weg op en werd geschept door een per sonenauto. Het slachtoffertje overleed ter plekke. - Een 46-jarige op- Indonesische Rotterdam varende van het zeeschip L. Jalabert Bontang is gisteren ernstig gewond geraakt tijdens werkzaamheden op het schip, dat ligt afgemeerd bij Uni- port in de Schiehaven. De man kwam met zijn hand tussen een zijn ham strop en een kabel terecht waar door hij bekneld raakte. Hij is in het Dijkzigtziekenhuis opgeno men. sioneel blad maken en proberen optimisme uit te stralen. Het is en blijft natuurlijk een blad voor mensen die het niet goed heb ben. Da's voor bedrijven blijk baar niet interessant", aldus Me lief Werklozenkrant Mug begon in juni 1985 als een fusie tussen De Uilenspiegel en de Werklozenkrant. Ook in Den Haag en Amsterdam verschenen aparte, los van elkaar staande edities. De subsisdie van de ge meente Rotterdam hielp de Rot terdamse Mug op weg. Geduren de de afgelopen jaren kwam het vaak tot strubbelingen tussen bestuurnen redactie en ook fi nancieel stond het blad er niet altijd florisaant voor. Vorig jaar werd Mug nog drie jaar subsidie van Rotterdam toe gezegd. Het was de bedoeling dat het blad in 1993 zichzelf zou kun nen bedruipen. Begin dit jaar werd wederom ingegrepen. Het blad kreeg een nieuwe formule en ging in plaats van maande lijks tweewekelijks verschijnen. De ondertitel waarvan tevens de afkorting MUG was afgeleid verdween. Niet meer maand blad voor uitkeringsgerechtig den, maar Rotterdam?; tijdschrift voor sociale vernieuwing. Wet houder Johan Henderson kreeg op 16 januari nog trots het eerste exemplaar van de nieuwe uit voering aangeboden. Behoefte De nieuwe uitgave kwam er na een gedegen lezersonderzoek, waaruit de behoefte aan het blad duidelijk bleek. Het heeft echter niet mogen baten. Mug is ter zie le en wethouder Henderson heeft de directeur in twee ge sprekken inmiddels te verstaan gegeven dat hij ook nog geen geld heeft. Directeur Melief: „De gemeente is nu aan zei, wij hebben alles ai geprobeerd".Melief zelf heeft inmiddels een andere baan aan geboden gekregen. „Maar of ik dat doe weet ik nog niet. Mijn hart ligt te zeer bij Mug. Maar het is natuurlijk ook zo dat wat niet kan helaas niet lean", Margreet Anceaux van de ge meente Rotterdam denkt dat het na het koele besluit van het be stuur van Mug de krant op te doeken beslist niet afgelopen zal zijn. „Het gaat wethouder Hen derson te zeer aan het hart. Hij is nu met vakantie, maar zo snel hij kan zal hij zeker weer met de mensen van Mug willen praten". Drie ton De overheid steekt nu elk jaar drie ton in Mug, Honderddui zend gulden op ae begroting so ciale zaken van de gemeente Rotterdam, een ton van 'Rotter dam Werkt' en een ton van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Daar kan volgens Margreet An ceaux nog 50.000 gulden bijko men omdat Rotterdam heeft toe gezegd per 1 januari alle perso neelsadvertenties ook in Mug te gaan plaatsen. „Maar volgens Mug betekent dat alleen een ver kleiningvan hun tekort. Er blijft dan nog altijd anderhalve ton over om te dekken. En dat zal toch uit hun eigen advertentie werving moeten komen. Tot nu toezien ze daar geen kans toe". SANYO Begin datum Elf der nm Part Categorie Plaats 13-8 191 Hel Westrak Cl 01 Owdelonge 13-8 19 T" 81 62 Cl C2 D1.D1-25+ HeSevoelsJus 13-8 L B2 C1 01 Gouda 13-8 19 *Y Charios'83 B1 S2 Cl C2 D1-srC2-sr Rotterdam 13-8 19 T.V. Hoiy B1 02 C1 C2 Dl-srDl-jr Vla togen 13-8 1S- A.T.V C1 02 Dl-wD2-25+-Afctasserdam 13-8 1 8LT.V. Aeobs-Ofedo B1 02 C1 C2 Dl-sf 02-sr Rotterdam QOKVLOi» iïM IIEUW5BUD SANYO SGoMStar AUOIO-ViDEO IIAKA UlMKIlTKtKHHIKU

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1