Bastionhotel bij Raemaekersstraat Kinderopvang start campagne Star ministerie stuit op onbegrip gemeente Onrust in de Gorzen over Mineral Service nemw Tweemaal zestig jaar getrouwd Schiedam heeft ombudscommissie VIAARUINGS 0A6BIAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Politie op zoek naar aanrander Tevisies en video's weg 'N WEB VAN WEGEN Klachtenadres voor ontevreden burgers GOEIE FILM VANAVOND? KIJK INDE KRANT. Verpleeghuizen: personeel moeilijk vinden en houden Thuiszorg wil snel fuseren ges Woede om uitstellen hoorziting mnmnvEG dinsdag m augustus 1990 pagina 11 Hgflio^J^ejBfedeHaver.slraat 6,3131 BC^aardinaen. Po5tbus 4D0B, 3130 KA yiaarriin„,,r V~"" 010-4343229.4352066.435055? -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754 Maassluis/Vlaardingen De burgemeesters Van Es van Maassluis en Van Lier van Vlaardingen moesten gisteren en vanmorgen eenzelfde klus klaren. Beiden gingen op visite bij echtparen die hun zestigjarig huwelijksfeest vierden. Van Es reisde af naar de dr. Albert Schweitzerdreef waar de 81-jari- ge L. Noord ijk en de één jaar jon gere T. Noordijk - Breems her dachten dat zij elkaar zestig jaar geleden In Vlaardingen het ja woord gaven. Het echtpaar woont sinds acht jaar in Maas sluis- Burgemeester Van Lier trof in de Emmastraat nog oudere inge zetenen aan. De 88-jarige Catha- rïna van Seters en de 8?-jarige Arend Voogt beloofden elkaar destijds in Rozenburg trouw. t - Vlaardingen De Vlaardingse politie is op zoek naar een man, die zaterdagmiddag op het Broekpolderpad een 22-jarige Schiedamse heeft lastiggevallen. De vrouw fietste over het pad naar het viaduct over de rijks weg, toen de man haar op een rode damesbromfiets achterop kwam. De man sloeg schuwt ge taal uit, ging naast de vrouv. rijden en betastte haar. De Schiedamse vluchtte het ruiterpad op en riep de hulp in van een voorbijgan ger. Die bleef bij haar in de buurt tot de bromfietser er vandoor ging in de richting van de surf- plas, De politie 2ou graag in con tact komen met getuigen van het voorval. Die kunnen zich mel den bij de afdeling Jeugd en Ze denzaken. De politie zou met name graag de man spreken, bij wie de Schiedamse bescherming heeftgezocht. SchiedamDe Bastion- groep wil een hotel neerzetten bij de Louis Raemaekersstraat, op de plaats waar voorheen het vormingscentrum Nieuwe Waterweg Noord stond. Die lokatie is uit de bus gerold nadat de provincie een eerdet plan terugfloot. Een identiek ho tel, dat tussen de Schie en de 's- Gravelandseweg moest verrij zen, vond geen genade in de ogen van de provinciebestuur ders. Zij vonden dat dat gebied vlakbij het NS-station intensie ver bebouwd moest worden. De Bastiongroep is een snel groeiende hotelketen, die in en kelejaren circa tien hotels in Ne derland heeft opgezet. De pan den die zij bouwen zijn architec tonisch inwisselbaar. In alle ge vallen gaat het om twee bouwla gen. In Schiedam wil de groep veertig hotelkamers realiseren. Bastion mikt vooral op de zake lijke markt, maar hoopt met ta rieven van rond honderd gulden voor een tweepersoonskamer ook toeristen te trekken. „In den lande heeft die formule zich inmiddels wel bfev-ezen", zegt Raymond Vredebregt van de afdeling economische aange legenheden van de gemeente Schiedam. Hij is blij met het voornemen van Bastion in de je- neverstad neer testrijken. „Voor de toeristische ontwikkeling van de stad is dat zonder meer gun stig", meent de ambtenaar. Hij ziet het Bastion-hotel als de he dendaagse evenknie van de in onbruik geraakte familiehotels. Omwonenden worden morgen avond tijdens een voorlichtings bijeenkomst in het stadskantoor geïnformeerd over de plannen. Daarop vooruitlopend zegt C. Conraads, zelf bewoner van de Louis Raemaekersstraat, fel te gen de bouw te zijn. Hij voorziet meer verkeer in het wijkje en denkt dat ook het geplande aan tal parkeerplaatsen van 42 ruim schoots onvoldoende zal zijn om alle hotelgasten en het personeel te herbergen. Omdat bij Bastion maar weinig mensen werken, denkt Vredebregt dat dat pro bleem wel mee zal vallen. Schiedam Inwoners van Schiedam met klachten over de gemeente kunnen sinds kort te recht bij een ombudscommissie De commissie is een onpartijdige instantie, samengesteld uit drie onafhankelijke buitenstaanders. De ombudscommissie werd on- - langs door de gemeenteraad in gesteld omdat er tot op dat mo ment geen instantie was waai burgers verhaal konden halen als zij met de gemeen te overhoop lagen. Bij het nu ingestelde orgaan kunnen alleen klachten worden ingediend over het gedrag van ambtenaren of over de wijze waarop zij problemen van Schie dammers hebben afgehandeld. Het gaat dan bij voorbeeld over de brandweer. Bouw- en Wo ningtoezicht, bureau Huisves ting of de Openbare Nutsbedrij ven, Klachten over de politie en het onderwijs behoren niet tot het takenpakket van de ombuds- eommisïe. Ook mag de commis sie zich niet uitspreken over de regelgeving van de gemeente. Beleidskwesties blijven zaak van de gemeenteraad. De Ombudscommissie mag ook niet in actie komen wanneer de klager bij een andere instantie. bijvoorbeeld via een Arob-pro- cedure, beroep kan aantekenen. Niet de vraag of, de gemeente rechtmatig is opgetreden, maar of de ambtenarij zich correct heeft gedragen is voor de om budscommissie van belang. Wie van plan is naar de ombuds commissie te stappen, is ver plicht dat kenbaar te maken aan de ambtenaar of gemeente-in stelling tegen wie de klacht is ge richt. De gemeente heeft dan nog de kans, op de klacht te rea geren. Is de klager ook over die reactie ontevreden, dan kan de hulp van de commissie worden ingeroepen. Vlaardingen Uit een huis aan de Tulpstraat in Vlaardingen zijn in de nacht van zondag op maandag twee kleurentelevi- sie's, twee video's en een geluids installatie gestolen. De bewoners waren niet thuis. De inbreker gebruikte vermoedelijk een val se sleutel om binnen te komen. De waarde van de buit bedroeg ongeveer achtduizend gulden- Geld, sieraden, een kleurentele visie en een video werden het af gelopen weekeinde ontvreemd bij een inbraak in een woning aan het Muskuskruid in Holy- Noord. De Inbreker forceerde een keukenraam en haalde de hele woning overhoop. De waar de van de buit is niet bekend Vlaardingen De stichting Vlaardingse Kinderdagverblij ven start volgende week een in tensieve campagne onder het bedrijfsleven in de regio. De •Stichting gaat in elf weken tijd onder 550 ondernemingen de be hoefte peilen naar kinderop vang. Uiteraard wordt getracht Vlaardingse opvangplaatsen te verhuren aan bedrijven. De actie wordt uitgevoerd door kinderdagverblijf Pino in de Thorbeckestraat. Dit dagverblijf heeft at vijf jaar ervaring in het samenwerken met het bedrijfs leven. Pino verhuurt op dit ogenblik al 25 plaatsen, 15 aan de gemeente Vlaardingen en 10 aan Unilever. Momenteel is er nog ruimte voor 11 commerciële plaatsen extra, maar mocht de behoefte groter blijken, dan kan het dagverblijf verder uitbreiden. „We zijn voorlopig nog met uitgekin- derd", aldus een medewerkster van Pino. Het stichtingsbestuur zoekt al naar een grotere locatie en overweegt zelfs nieuwbouw. Wordt de actie een succes, dan zullen nieuwe leidsters worden aangenomen. „Dan wordt het een kwestie van het aanpassen van het aanbod aan de vraag". Volgens een medewerkster van Pino zit er een stijgende lijn in de vraag naar opvangplaatsen. Met een beetje geluk kan Vlaardin gen daar een graantje van mee pikken. Bang voor concurrentie uit andere steden zegt de Vlaar dingse stichting niet te zijn. Hoe wel de enquête ook wordt ge houden in gemeenten als Schie dam, Maassluis, Spijkenisse en Pernis, die bijna allemaal eigen opvangmogelijkheden hebben, hebben maar weinig dagverblij ven ervaring in commerciële op vang, aldus de stichting. Het eerste exemplaar van het enquêteformulier wordt maan dag uitgereikt aan R. Visser, di recteur van het Vlaardingse be drijf CMP Batterijen. Daarna gaat elke week een stapel van vijftig formulieren de deur uit. Schiedam/MaassluisDe stich ting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord maakt ziel zorgen over de toekomst. De organisatie waarbij Drie- MaasStede in Schiedam en Drie- MaasHave in Maassluis zijn aan gesloten, kampt met een onaan vaardbaar hoog ziekteverzuim en heeft grote moeite goed per soneel te vinden. Die problemen worden breed uitgemeten in hei laats tejaarverslag. De chronische personeelstekor ten hebben volgens de directie vooral te maken met het betrek kelijk slechte imago dat de ge zondheidszorg als werkgevei heeft De acties voor hogere lo nen zouden een beeld hebben gecreëerd dat de sector op lange re termijn in financiële zin wei nig perspectief bied t De stichting merkt dat met name aan de leerlingenwerving. Die is vorig jaar gestagneerd. „De tra- ditjonele doelgroepen lijken als bron op te drogen", concludeert de directie. Daarom is in 1989 begonnen met een schakelcursus voor mensen met onvoldoende vooropleiding. De stichting richt zich daarbij vooral op allochtonen. Hoewel de resultaten tot heden 'met spectaculair' worden genoemd, blijft de stichting proberen op deze manier nieuw personeel te werven. Daarnaast wil ze via ge richte voorlichting op scholen het imago van de gezondheids zorg proberen op te poetsen. Ook herintreders zullen worden be naderd. Het tekort aan gekwalificeerde ziekenverzorgenden heeft er dit jaar toe geleid dat binnen de stichting wordt gediscussieerd of 'werkzaamheden rondom het bed' voortaan wellicht anders moeten worden georganiseerd. Omdat de stichting weinig kan veranderen aan de beeldvor ming, dat in de gezondheidszorg niet al te best wordt betaald, wil ze op een andere manier probe ren rich als goede werkgever te profileren. Daarbij zal de stichting aandacht besteden aan zaken als leider schapsstijl, scholingsmogelijkhe den en kinderopvang. Hoe moeilijk het is het personeel aan zich te binden, blijkt uit het enorme verloop. In 1988 bedroeg dat In DrieMaasStede in Schie dam iets meer dan 22 procent. Het is nu al opgelopen tot bijna 26 procent. Dat betekent dat het voltallige personeelsbestand in vier jaar tijd wordt ververst. Een veeg teken is volgens de stichting ook het ziekteverzuim. In DrieMaasStede is dat inmid dels opgelopen tot 16,4 procent (was 14,4) en in DrieMaasHave tot 7 procent (was 2,7). Het is het noordwestelijkste puntje van Vlaardingen: het kruis punt van de Van der Waalsstraat en de Hugo de Vriesstraat in de Westwijk. Op de grens dus waar de stad ophoudt en landelijke ta fereeltjes voor het eerst de kop opsteken. Als onderhoud en schoonmaak beurten daar worden vergeten wint de nafuur snel terrein. Zo heeft onder het licht van de lan taarn een spin een prachtig lust oord gemaakt. De lamp lokt voldoende nietsver moedende, vliegende voorbijgan gers voor een onbekommerdezo- merse spinne-avond. En zoiang 'geen mens er de bezem door haalt, zit de spin gebeiteld tussen Van der Waal en De Vries: hij heeft z'n territorium in twee stra ten tegelijk. Mogelijk en niet meer dan te recht heeft het ïnsekt het kruis punt al 'omgespind' tot Araneida- plein. Waar het kan natuurlijk ook zijn dat het Slauerhoff heeft gele zen en daaruit inspiratie haalde: 't web van wegen dat ach al nauwer om de wereld spant... Vlaardingen De gemeente Vlaardingen dreigt minstens ne genduizend gulden mis te lopen, omdat ze ten onrechte verhuis kostenvergoedingen aan gehan dicapten zou hebben betaald. Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu weigert die kosten te ver goeden. Vlaardingen vindt die formele opstelling van het mi nisterie 'zeer vervelend'. Als gehandicapten verhuizen naar een aangepaste woning draagt het rijk drieduizend gul den bij in de kosten De gemeen te schiet dat geld voor. De ge meenschappelijke medische dienst (GMD) bepaalt of de ver huizing noodzakelijk is en client de gemeente daarin van advies. Vlaardingen geeft de gehandi capten toestemming om te ver huizen op het moment dat een. positief advies van de GMD is ontvangen. Volgens de regels van het ministerie mag dat niet. De gehandicapte zou pas mogen verhuizen als burgemeester en wethouders zelf een besluit heb ben genomen. Bij overtreding van die regel komt de vergoe ding in gevaar. In drie gevallen heeft het minis terie nu besloten zich strikt aan de regels te houden en het voor schot van de gemeente niet terug te betalen. Dat kost Vlaardingen negenduizend gulden. De ge meente vreest dat dat bedrag nog zal oplopen, omdat zij wel vaker de regels van het rijk soe pel heeft geïnterpreteerd. De gemeente heeft weinig be grip voor de starre opstelling van het ministerie. „Wanneer de aanvrager een geschikte woning heeft verkregen wil hij natuur lijk, mede ter voorkoming van dubbele woonlasten, zo snel mo gelijk verhuizen. Dit nu wordt door het ministerie onmogelijk gemaakt". De gemeente heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen wat zij noemt de 'klanton vriendelijke houding* van het ministerie. Burgemeester en wethouders beweren dat zij zich in de drie gevallen waarin het ministerie weigert te betalen juist wel aan de regels hebben gehouden. „Wij kunnen ons niet voorstellen dat u uw afwijzing handhaaft", schrijven B en W. „De algemene beginselen van behoorlijk bestuur zijn hier aan de orde". Waterweg De thuiszorg organisaties in het noorde lijk Waterweggebied voeren al enige tijd besprekingen over een fusie. Bedoeling is het stichten van één grote Instelling voor thuiszorg in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Het overleg verloopt tot nu toe vlot. Begin september hopen de betrokken organi saties de stichting gezins verzorging uit Schiedam, de gelijknamige stichting in .Vlaardingen, het ICMD Maassluis en het Kruiswerk Waterweg-Noord een inten tieverklaring te presenteren waarin zij het samengaan aankondigen. De organisaties volgen met de fusiebesprekingen de richtlijnen van de regering, die de thuiszorg efficiënter wil maken. Overal in het land moeten regionale in stellingen uiterlijk in 1996 hun krachten hebben ge bundeld. In het Waterweg gebied wil men de fusie zo snel mogelijk regelen. „Zo veel te eerder, zoveel te be ter", aldus Iris Polak, staf functionaris bij de stichting gezinsverzorging Schiedam. „Anders bepaalt straks de Ziekenhuisraad wat we moeten doen". De regering wil de organisa ties stroomlijnen om het geld in deze sector van de gezondheidszorg doelmati ger te besteden. Tot nu toe wordt in de hulpverlening thuis veel dubbel werk-ver richt „Het gebeurt regelma tig dat mensen van de ge zinsverzorging bij één en de zelfde patiënt hetzelfde werk doen als mensen van het kruiswerk. Dat is-eigen lijk zonde van het geld al dus mevrouw Polak. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld kon gistermiddag ae- tïevoersters uit de Schiedamse wijk de Gorzen geruststellen. Het bedrijf Mineral Service vol doet, blijkt uit de aanvraag voor een hinderwetvergunning, niet aan de voorwaarden die de ge meente stelt voor vestiging op het Wilton-Fyenoordterrein. Actiegroep De Veilige Gorzen verzamelde 680 handtekenin gen tegen de komst van Mineral Service op het aan hun wijk grenzende bedrijfsterrein. „Er zijn in de Rijnmond al ge noeg vervuilende bedrijven", zei mevrouw C. Barvoets, die namens de actiegroep de hand tekeningen overhandigde aan Zijdeveld. „Wij wonen in de Gorzen al op een tijdbom". Me vrouw Barvoets had zich erover verbaasd dat juist de PvdA een groot voorstander is van de ves tiging van Mineral Service. „U moet toch opkomen voor de be langen van de arbeiders", vroeg zij de PvdA- wethouder. „Men sen die hun handtekening heb ben gezet onder deze brief kun nen echt niet op vakantie naar Zwitserland om een frisse neus te halen". Mineral Service valt nu, wat vervuiling betrekt, in de zware g- categorie vijf. Burgemeester en wethouders hebben besloten dat op het terrein, dat vrijkomt g door inkrimping van Wilton, bedrijven in categorie vijf taboe zijn. De bedrijvigheid op het g Witonterrein moet schoner o worden dan Schiedam-Zuid ge- wend was. Als Mineral Service er niet in slaagt de produktie zo aan te passen dat het in catego rie vier valt kan het een plekje op het Wiltonterrein wel verge ten. B en W zouden het overigens wel heel erg betreuren als de komst van Mineral Service niet Leden van de actiegroep. De Veilige Gorzen, met rechts woordvoerster C. Barvoets. doorging. Het bedrijf is bereid het haventerrein te nemen zoals het is. Andere bedrijven zouden waarschijnlijk eisen dat de ge meente net terrain anders in richt Dat zou de gemeente mil joenen kosten. „Een enorme fi nanciële aderlating", aldus Zij develd. Maar dat is voor de ge meente absoluut geen reden, liet de wethouder weten, om de voorwaarden aan te passen. De actiegroep moet maar blii zijn dat de gemeente ïndertija de grond van de grootste Schie damse werf heeft gekocht, hield Zijdeveld de actievoersters voor. Nu bepaalt de gemeente welke bedrijven rich daar mo gen vestigen. Zou dat worden overgelaten aan de vrije krach ten in de economie, dan zou al tijd „de sterkste, de rijkste of de brutaalste aan het langste eind trekken", meent de wethouder. „Onze aanpak zou kunnen lei den tot een verbetering van de milieusituatie". Schiedam Onverrich terzake keerde gistermiddag een handje vol tegenstanders van een party en congrescentrum in de Koren beurs huiswaarts. Om hun bezwaren kenbaar te maken waren zij naar het stads- kantroor getogen, maar daar bleek dat de hoorzitting over een horecavergunning voor het mo nument aan de Lange Haven was uitgesteld. „Alle omwonenden en belang hebbenden zijn van het uitstel op de hoogte gebracht", zei de re ceptioniste op gezag van' de afde ling voorlichting. Maar daar ge loofden de bezoekers niets van, „Wij wonen nota bene zelf aan de Lange Haven, dart hadden wij toch ook.bericht moeten krij gen", zei een boos echtpaar, dat om de hoorzitting te kunnen bij'- wonen .hun zaak een paar uur eerder had gesloten. Ze lieten de receptioniste de advertentie van de gemeente zien. Datum en plaats van de hoorzit ting stonden daar duidelijk jn vermeld. Op die advertentie was ook een bewoonster van de Oudé Sluis afgekomen. Zij was woedend: „Ik heb van- - middag speciaal vrij genomen? Sta ik hier voor joker". De afdeling Algemeen Bestuurï lijke Zaken wijst de kritiek van de hand, Een woord voerden „Alle omwonenden rijn per brief van het uïtsel op de hoogte ge bracht. De mensen dje een bej zwaarschrift tegen het partycen trum hebben ingediend, hebben een brief gekregen en verder hebben we het uitstel via een ad vertentie bekend gemaakt". De hoorzitting is, zo zegt de woordvoerder van de gemeente, uitgesteld tot na de schoolvakan ties op verzoek van de buurtbe woners zelf. 1 De bijeenkomst staat nu gepland voor vier uur *s middags op 3 sep tember. Het zal vermoedelijk druk worden. Veel Lange Ha venbewoners zien een nieuwe horeca-gelegenheid in de Schie^ damse binnenstad niet zitten* „Daar zijn er al veel te veel van, met alle overlast vandien", aldus de tegenstanders, die gisteren hun kruit noodgedwongen droog hielden. Zij rien de huidi ge functie van de Korenbeurs liever behouden- Het monument doet at jaren dienst als accommodatie voor twee tafeltennisverenigingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1